'Incest bespreekbaar maken' e Kerk Samenleving Historie Dorpskerk vastgelegd Vrouwenbrief bisschoppen maakt weinig kans -Cv X' ZATERDAG 14 NOVEMBER 1992 REDACTIE DICK V UIT DE KERKBLADEN Militair vertoon (1) Van het kerkewerk in de Derde Wereld worden de gemeenten op de hoogte gesteld via zoge naamde 'rondzendbrieven', die de Raad voor de Zending verspreidt. In 'Ons Blad', van hervormd Zoeterwoude, wordt het schrijven van Jaap en Mar jolein uit Uburu (Nigeria) weergeven. Beste mensen, Gisteren, we schrijven 3 sep tember 1992, was een grote dag in de geschiedenis van i Uburu, speciaal voor het Pres byterian Joint Hospital Uburu. j De president zelf, de Com- mander-in-Chief of the armed 1 forces of the Federal Republic of Nigeria, de leider van het grootste zwarte land ter wereld (qua inwonertal), één van de rijksten op deze aardkloot, is in het ziekenhuis geweest. Sterker nog, hij spreekt je gewoon aan met: How do you do? (beetje anticlimax). De ge weldige poespas rondom dit gebeuren, de veiligheidsmaat regelen, het militair vertoon (het gehele ziekenhuis was omsingeld door vervaarlijk uit ziende figuren met enorme geweren) en alle gewichtig- doende mensen ontlokte Hap piness, onze hulp, de uit spraak: „Als dit allemaal ge daan wordt voor één man, wat zal het dan worden als Jezus komt?" Militair vertoon (2) Over militair vertoon gespro ken, dominee J. van Dijken van de Christelijk Gerefor meerde Kerk in Lisse heeft goed nieuws voor zijn ge meenteleden. Meldde hij aan vankelijk nog dat hij op zijn vijftigste verjaardag door De fensie werd verrast met een herhalingsoefening van een week, nu blijkt dat de predi kant de tijd dat hij werkelijk in het leger moet heeft weten te rug te brengen tot één dag. Dat is ruim voldoende voor de geestelijke steun tijdens de ze velddienst, meent Van Dij ken, „Het gaat om een oefe ning met betrekking tot de sa menwerking tussen verschil lende eenheden. Het is wel van belang dat de iegerpredi- kant daar kennis van neemt en zijn eigen plaats ziet, maar het is wel veel van het goede om daar een hele week voor te ge bruiken, zoals aanvankelijk de bedoeling was." Goed nieuws ook voor de Lissese jeugd. „De catechisa ties kunnen nu gewoon door gaan." Franse keuken De komst van een nieuwe be woner in de pastorie van Lei- muiden Cor, een wild zwart katertje met een enorme eet lust betekent een verrijking van het boodschappenlijstje van dominee M.W. de Mik- van der Waal. „Tot mijn ver bazing constateer ik dat onze Hollandse katten dol zijn op de Franse keuken. Zo is er Whiskas au boeuf en Whiskas a l'agneau", schrijft ze in het Kerkblad van de ring Ter Aar. „Ook al erger ik me aan al de ze extravangante kost, toch betrap ik mezelf erop dat ook ik het beste voor mijn Cor wil." Maar volgende keer kan het allemaal wel wat minder. „Thuisgekomen deed ik de ge lukkige ontdekking dat onze Cor geen kieskeurig heerschap Moeilijk contact met slachtoffers uit streng-religieuze gezinnen Het is een misverstand te veronderstellen dat incest va ker voorkomt in streng-religieuze gezinnen. „Dat is niet aangetoond", zegt coördinatrice Eitjes van het landelijk werkverband Godsdienst en Incest. „Het is wel zo dat slachtoffers uit dergelijke gezinnen het moeilijker vinden met hun ervaringen naar buiten te komen." den haag maarten pronk De oecumenische werkgroep, met regionale afdelingen ver spreid over het hele land, wil de slachtoffers daarbij helpen. Dat gebeurt door voorlichting te ge ven over seksueel geweld bin nen leef- en woonsituaties en dan vooral over incest. Daar naast worden cursussen gege ven aan kerkelijke ambtsdragers en hulpverleners. Zij worden daarin getraind alert te zijn op signalen van kinderen die mo gelijk slachtoffer zijn van incest. Na drie jaar praten is ook in het noordwestelijke deel van de Veluwe zo'n werkgroep begon nen. In dit overwegend streng- godsdienstige deel van Neder land moet incest bespreekbaar worden gemaakt. „Het had daar, gezien de strenge gods dienstcultuur, wat meer voeten in aarde alvorens de werkgroep in het leven werd geroepen", al dus Eitjes. In Noord-Holland, Zeeland, Groningen en Fries land werken de Godsdienst en Incest-groepen al enige tijd, Arnhem begint komend voor jaar. Het bestrijden van seksuele mishandeling van kinderen en incest gebeurt onder meer via cursussen voor pastores, ouder lingen, diakenen en professio nele hulpverleners. Ze worden getraind in het opsporen van incest. De bedoeling is dat de kerkelijke ambtsdragers tijdens hun huisbezoeken scherper let ten op signalen van vooral kin deren. Onbekendheid met incest en seksuele mishandeling van kin deren maakt het voor domi nees, ouderlingen en diakenen bijzonder moeilijk hierover met de kerkgangers in vooral streng- godsdienstige gebieden te pra ten. Het is een onderwerp waar op een taboe rust. De oecumenische werkgroep Godsdienst en Incest hoopt nu op de Veluwe incest bespreek baarder te maken. „Het gaat er in de eerste plaats om dat de kerken in ons gebied ervan be wust worden dat incest bestaat, ook in hun gemeenten", zegt dominee Van 't Spijker, lid van de werkgroep Noord west-Velu we en verbonden aan het psy chiatrisch ziekenhuis Veldwijk in Ermelo. De dominees en pastores kunnen daarbij niet achterblij ven, vindt de werkgroep. Zon dags moeten zij in hun preek aandacht besteden aan incest en seksuele intimidaties in de leef- en werkomgeving. Want het komt meer dan eens voor dat een 'autoritair godsbeeld' de achtergrond is van incest. Ple gers van incest beroepen zich vaak op God, het bijbelgebod 'eert uw vader en uw moeder' of het kerkelijke gezag, zo blijkt uit ervaringen van slachtoffers. De kerken hebben daarom een specifieke verantwoordelijkheid op dit terrein, aldus de Raad van Kerken, die het initiatief op de Noordwest-Veluwe toejuicht. wassenaar De geschiedenis van de Wasse- Dorpskerk is in boekvorm vastgelegd. Aan het eind van deze maand presenteert de Stichting Dorpskerk Wassenaar een uitgave van 172 pagina's over het monumentale bouwwerk. Het eerste exemplaar wordt op 28 november om 16.00 uur overhandigd aan burgemeester P.H. Schoute van Wassenaar. Dat gebeurt tijdens een plechtigheid in de kerk, met medewerking van het Wassenaars Kamerkoor onder leiding van dirigent N. Kuij- ers. Het boek is geschreven door Joh. Gou- deau, E.M. Janson en R. van Lit en bevat tal van oude foto's. Een exemplaar kost 29,90 gulden. De opbrengst van het project is be doeld voor het onderhoud en de restauratie van de Dorpskerk. FOTO WIM DIJKMAN Joodse leider nodigt paus uit voor opening holocaust-museum vaticaanstad rtr De voorzitter van het Joods We reldcongres, Edgar Bronfman, heeft paus Johannes Paulus II uitgenodigd eind april 1993 naar Washington te komen voor de opening van het holocaust museum in de Amerikaanse hoofdstad. Bronfman nodigde de Poolse paus uit tijdens een audiëntie in het Vaticaan. De paus luisterde met belangstel ling, maar zegde niets toe, zei Bronfman na afloop tegenover de pers. Hij heeft met de paus gesproken over de betrekkingen tussen het Vaticaan en Israël en de toeneming van het aantal antisemitische incidenten in Europa. Het museum is bedoeld ter herdenldng van de vernietiging van de joden tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het gaat om een gebouw van vijf verdiepingen dat niet alleen een permanente tentoonstelling over de geschie denis van de joden in de oorlog zal herbergen, maar ook een ar chief voor nader onderzoek. De vice-voorzitter van het be stuur van het museum, William Lowenberg, was woensdag in Nederland waar hem een kleine hoeveelheid grond werd over handigd van het voormalige concentratiekamp Westerbork en de militaire begraafplaats bij Margraten. BEROEPINGSWERK den haag anp Aan de lijdensweg van de brief van de Ame rikaanse bisschoppen over de vrouw in de kerk lijkt volgende week geen einde te ko men. De verwachting is dat het omstreden vierde ontwerp niet de noodzakelijke twee derde meerderheid zal halen tijdens de ver gadering van de bisschoppenconferentie. De progressieve bisschop P. Francis Murp hy van Baltimore acht het zelfs uitgesloten. De Amerikaanse bisschoppen werken al sinds 1983 aan hun brief, die een eigentijd se visie beoogt te geven op de rol van de vrouw in de Rooms-Katholieke Kerk. Tij dens een conferentie van katholieke vrou wenorganisaties hield Murphy het Vaticaan medeverantwoordelijk voor de slepende af faire die de brief inmiddels is geworden. Rome oefende met zijn kritiek op de ver schillende ontwerpen volgens Murphy „schadelijke druk" uit op de bisschoppen. Murphy riep het Vaticaan op zijn kritiek openlijk te uiten en deze niet langer uitslui tend voor te behouden aan de bisschoppen die lid zijn van de commissie die de diverse ontwerpen heeft opgesteld. Negentien van de twintig bisschoppen die contact met Murphy zochten na een publikatie waarin hij zich voorstander toon de van de priesterwijding v geerden positief op zijn voorstel het vierde ontwerp van het herderlijk schrijven af te keuren. In 1976 onderstreepte paus Paulus VI in een briefwisseling met het toenmalige hoofd van de Anglicaanse Kerk, dr. Donald Coggan, dat van vrouwelijke priesters in de Rooms-Katholieke Kerk geen sprake zou kunnen zijn. Sindsdien heeft het Vaticaan niet alleen aan deze opvatting vastgehou den, maar bovendien duidelijk gemaakt dat de kwestie geen onderwerp van discussie mag zijn. jidaat te Ede; te Heemse me): drs. J. Bos, kandidaat aldaar. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Vroomshoop: A. H. Ver- bree te Ulrum; te Doesburg i.c.m. Doetinchem: R. M. Meijer, kandidaat te Kampen. Ganzevoort te Alkmaar. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt; voor Oosterland: C. A. vi Dieren te Stolwijk. COLOFON n Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: J. de Vries, G.P. Arnold (adj): HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Henk van der Post (adj). telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN - Wilhelmmalaan 18.2505ED Alphen a/d Rijn, telefoon 01720-48888. Grachtweg 53a, 2161 HM Lisse, 02521-13634. POSTADRESSEN Postbus 54, 2300 AB Leiden. Postbus 83,2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071-143480. Leiden fam. berichten 071-161385. Leiden redactie 071-161488. Alphen 01720-73933. Telefoon 071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur: (Sleuteltjes): Telefoon 071-143545. ABONNEMENTEN Tel. 071-161400 bij vooruitbetaling (ind. BTW) per kwartaal80,1( per kwartaal (post)113,8f perjaar310,8f per maand27.8C (Automatische incasso) KABELKRANT: Redactie 023-150147 Advertenties 071 -161367/161363 AGENDA ZATERDAG 14 NOVEMBER Leiden Sint Nicolaaswandeltochtover 5,10, 15 of 20 km, org. Wandelsportver. Zuid-west, start bij clubhuis VCL, Voorschoterweg, tussen 9.00 en 14.30 uur. Rommelmarkt in de Pieterskerk, van 10.00 tot 17.00 uur. Prestatieloop van ren- en toervereni- ging Swift over 5,10 en 15 km, in schrijven vanaf 10 uur, start vanaf Swift-clubhuis, Park De Bult, vanaf 10.45 uur. Verkoping van zelfgemaakte spulle tjes, popjes, kaarten etc., door de NCVB/KVG, in kerkelijk centrum De g(Merenwijk), van 11.00 tot 15.00 uur. Prinsenbal van Carnavalsver. De Spoorbumpers, buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade 40, aanvang 20.00 Prinsenbal van Carnavalsver. De Hutspotten in het Antonius Clubhuis, lanvang 20.30 uur. Tentoonstelling van de Ver. van Vo gelvrienden 'Vogellust', 't Koerhuis, D. Noteboomstraat, van 10.00 tot 20.00 uur. Schelft, aanvang 21.00 u Vogelbeurs bij Vogelvereniging Avibus in het clubgebouw aan de Voorscho terweg, van 10.00 tot 14.00 uur. Rondleiding in de Pieterskerk, aan vang 15.00 uur. Jaarlijkse muziekuitvoering van Ha: pe Davids in De Schelft, aanvang 20.00 uur. Tentoonstelling van de Ver. van Vo gelvrienden 'Vogellust', 't Koerhuis, D. Noteboomstraat, van 11.00 tot 17.30 uur. Noordwijkerhout Super Aerobic Survival in De Schelft van 14.00 tot 17.30 uur. HET WEER ROB GROENLAND Tijdelijk rustiger Gisteren overdag liet de Noordzee een zeer uitgebreid deken van bui enwolken ontstaan die heel Neder land bestreek. Zelfs ver landin waarts waren de buien actief waar bij het kwik midden op de dag tot 3 4 graden daalde. Het aanzicht van het hemelgewelf was van tijd tot tijd fantastisch. In het felle zon licht herrezen verticale wolkenge vaarten met toppen op 6-7 kilome ter hoogte in de atmosfeer. Essensieel voor ons zaterdagweer is een vrij sterke, maar snel door trekkende rug van hogedruk die gistermiddag nog boven Engeland lag en vanavond zijn as over onze omgeving uitlegt. Voordat deze rug passeert blijft vandaag overdag de stroming noordwest 3-4 bft, en voert nog een portie koude lucht aan waarin nog enkele buien in meetrekken. Zodra de rug de komende avond en nacht over ons heen komt te lig gen, komt de buienaanvoer tot stil stand en bij weinig bewolking kan het aardoppervlak flink wat warmte uitstralen naar boven. Dit uitstra len van warmte in de vorm van in frarode straling gebeurt overal op aarde zodra de zon is ondergegaan. Uit onderzoek is gebleken dat de aanwezigheid van een zeer dunne laag windveren (cirrus) op 7-10 ki lometer hoogte ervoor zorgt dat de ze aardse uitstraling voor een deel teniet wordt gedaan. De afkoeling aan het aardoppervlak is op rustige nachten heel gevoelig voor de aan wezigheid van bepaalde wolken soorten. Op 10 centimeter hoogte is er een reële kans op lichte vorst op uitgebreide schaal en de vor ming van mist. Op 1,5 meter hoog te (officiële hoogte voor het meten van de luchttemperatuur) blijft de temperatuur rond of even boven het vriespunt. De computerkaarten schetsen van af zondag een nieuwe forse depres- sieaanval. Een eerste Ierse storing kiest een vrij zuidelijke route en geeft in de loop van morgen een grotere regenkans en een zuidoos tenwind. Vanaf maandag geeft een diepe IJsland—depressie een swie- per aan de herfstmolen en dat zul len we merken volgende week... HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Britse Eilanden: Van het westen uit toene mende bewolking gevolgd door regen, op zaterdag in Ierland, Cornwall en Wales, op zondag ook in Engeland en Schotland. In de Schotse Hooglanden sneeuw. Maxima van 5 graden in het noorden tot 11 graden in het zuiden. België en Luxemburg: Zaterdag droog en vrij zon nig, zondag bewolkt en van het westen uit regen, m de Ardennen mogelijk voorafgegaan door sneeuw. Temperatuur in de middag oplopend naar ongeveer 8 graden op zon dag. en oosten wisselend bewolkt e enkele bui. Zondag var uit opkomende regen, in de berggebii Maxima ongeveer 5 graden, op zondag van het zuidwesten uit stijgend naar een graad of 8. Madeira: Perioden met zon, ook enkele wolkenvelden en droog. Maxima ca. 22 graden. Frankrijk: Zaterdag van het westen uit toenemen de bewolking en af en toe regen, zondag vooral in het westen, midden en noorden regen. Langs de Middellandse Zee pe rioden met zon en vanaf zaterdagmid dag droog. Temperatuur oplopend naar goed 10 graden in de noordelijke helft van het land en 15 tot 18 in het zuiden en aan de Riviera. Spanje: Ten noorden van Madrid in het alge meen veel bewolking en langs de noord kust af en toe regen, vooral op zondag. Langs de costa's aan de Middellandse Zee veel zon en tot en met zondagmid dag droog. Maxima van 17 graden langs de noordkust tot 22 bij Sevilla. Portugal: In het noorden en langs de westkust wolkenvelden en op zondag enige tijd regen. In de Algarve op zaterdag nog zonnig en droog. Maxima van 16 graden bij Porto tot 21 in het zuiden. Zwitserland en Oostenrijk: In de loop van zaterdag geleidelijk meer zon maar langs de noordkant van de Al pen nog veel bewolking. Zondag vooral in West-Zwitserland weer meer bewol king en later wat regen, boven de 500 meter sneeuw. Maxima oplopend naar 6 graden in het noordelijke laagland tot 12 graden in Tessin en 9 graden in Ka- rinthië. Tsjechoslowakije en Hongarije: Naar het oosten wegtrekkende bewol king en regen gevolgd door opklaringen. Zondag in het westen later weer bewol king en wat regen. Maxima tussen 4 en 6 graden. Italië: Veranderlijk bewolkt. Zaterdag in het zuiden en oosten eerst nog regen- en on weersbuien, zondag overwegend droog. Middagtemperatuur van rond 10 graden in de Po-vlakte tot 22 op Sicilië. Griekenland en de Turkse west- en zuid kust Half tot zwaar bewolkt en zaterdag veel regen- en onweersbuien. In de loop van zondag van het westen uit geleidelijk verbeterend. Maxima op de eilanden en langs de zuidelijke kusten tot ca. 20 graden. Weerrapporten 13 nov 19 u Rotterdam hagelbui Brussel Cyprus Kopenhagen regenbui ZONDAG 15 NOVEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 8.00 zon onder 16.47 Maan op 21.48 maan onder 12.30 Waterstanden IJmuiden Hoogwater 6.35 en 18.48 Laag water 2.04 en 14.36 MAANDAG 16 NOVEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 8.02 zon onder 16,46 Maan op 23.09 maan onder 12.58 Waterstanden IJmuiden Hoogwater 7.26en 19.38 Laag water 2.50 en 15.20 w 13 16 5 14 BOLLEBOOM BOES (Tf Va/) y

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12