Leiden Regio 'Leuker winkelen tussen bewakers' Leiden als model voor een Hollandse stad Kijkgeld niet omlaag voor Leidse studenten Een kern waar pit in zit 'Foutje' kost reiniging drie nieuwe wagens ZATERDAG 14 NOVEMBER 1992 11 l fangmann roy klopper gert visser (CHEF) wim wegman 071-161417 Criminaliteit kost winkelier jaarlijks 12.000 gulden Extra bewaking in de binnenstad bevordert volgens L. Palm (voorzitter 'Leiden Leeft') niet alleen de veiligheid van winkeliers, maar ook het winkelplezier van consu menten. „Bewakers zijn er niet alleen voor het oppakken van criminelen, ze zijn ook gastheer. Ze dienen vaak als vraagbaak voor klanten. rug te dringen wordt onder meer voorgesteld het aantal be wakers in het centrum uit te breiden. Dank zij subsidies hoe ven winkeliers geen hoge be dragen te betalen voor extra vei ligheidsmaatregelen. Palm noemt het pakket van door het bureau voorgestelde maatregelen 'behoorlijk ge slaagd'. Alles staat of valt echter met de medewerking van de leiden erna straatsma Gisteren presenteerde bureau Van Os Partners de resultaten van een onderzoek naar de win- kelcriminaliteit in het centrum van Leiden. Winkeldiefstallen, graffiti, vernielingen en andere vormen van criminaliteit kosten de winkeliers in dit gebied ge middeld 12.000 gulden per jaar, zo blijkt. Om die schade fors te- Nieuwe directeur EZH leiden De nieuwe algemeen directeur van de nv Electriciteits- bedrijf Zuid-Holland is ir. JJ. Verver (51) geworden. Hij volgt hiermee ir. F.H.W, Engelbert van Bevervoorde op die met de vut gaat. Verver is nu nog algemeen directeur van de Röntgen Tech nische Dienst. Hij studeerde energietechniek/centralebouw aan de Technische Universiteit Eindhoven. Lezing over memorieboeken leiden De historicus D. Faber houdt op dinsdag 24 november in het gemeente-archief een lezing over Leidse memorieboeken. De middeleeuwse memorieboeken werden in de kerken ge bruikt. Ze bevatten èen kalender met namen van overledenen voor wie tijdens memoriediensten werd gebeden. Om in het boek te komen gaven mensen de kerk geld of goederen. Leiden kent onder meer memorieboeken van de Heilige Geest, het Cat- harinagasthuis, de St Pieterskerk, de Vrouwenkerk, de Hoog landse kerk en de Commanderij van de Duitse Orde. De lezing begint om 20 uur. Rottenberg over minderheden leiden PvdA-partijvoorzitter Felix Rottenberg leidt maandag 23 november een discussie in het Volkshuis over 'de integratie van minderheden en de invloed van het illegalenvraagstuk'. Deelne mers aan het debat zijn de Haagse wethouder MarUni, vertegen woordiger Glissenaar van het KNOV en de heer Kutluir van het Ned. Migratie Instituut Ook is een minister uitgenodigd om mee te discussiëren. Nog niet duidelijk is of dat minister d'Anco- na of Dales zal zijn. Het debat begint om 20.00 uur. Cursussen voor seropositieven den haag Het aids-projectenbureau houdt cursussen voor ser opositieve mensen. De eerstvolgende cursus is op 16 november. Onderwerp is 'strategieën voor overleven'. De cursus duurt acht weken en wordt gegeven door iemand die zelf ook seropositief is. Voorafgaand aan de cursus hebben deelnemers een gesprek met iemand van het bureau, Herengracht 50, Den Haag: 070- 3649500. de studentenhuisvestingen. Maar de SLS heeft bezwaren te gen het voorstel en dus moeten studenten gewoon 172 gulden betalen, zo meldt het universi tair Weekblad Mare deze week. Een kwart van de bijdrage be tekent dat studenten slechts 48 gulden voor hun radio en televi sie moeten betalen. In dat geval moet dit bedrag echter via de servicekosten worden verre kend. De stichting voelt hier he lemaal niets voor omdat men sen die geen radio of televisie hebben dan ook moeten mee betalen. De SLS wil niet voor in cassobureau van de PTT spelen. In andere steden zoals Delft is zo'n akkoord al wel gesloten. De Dienst Omroepbijdragen wijst erop dat aan de voordeel regeling de nodige nadelen kle ven. Zo is uit een onderzoek ge bleken dat slechts 25 procent van de studenten op zijn of haar kamer een televisie neeft. De een groot deel zou in dat geval ten onrechte een vergoeding voor kijk- en luistergeld betalen. Daarnaast wonen veel studen ten in een particulier studen tenhuis en kunnen dus niet van de aanbieding profiteren. De Stichting Leidse Studenten huisvesting (SLS) werkt niet mee aan een verlaagd kijk- en luistergeld voor studenten. De PPT-dienst voor omroepbijdra gen wil alle studenten in Neder land slechts een kwart van de oproepbijdrage laten betalen. Dat geld wil de PPT innen via I Log/Com Alpha I COMPUTERS NETWERK SPECIALIST REPARATIE EN ONDERHOUD VAN ALLE MERKEN VELE MERKEN PC's. PRINTERS EN SUPPLIES STANDAARD SOFTWARE BEU 01720-37 911 LogiCom Alpha bv OxJememingsweq 32-34 300 winkeliers in het stadscen trum. Aan hen zijn deze week brieven gestuurd met de vraag om mee te doen aan het pro ject. „Over een maand kun je bepalen of ondernemers de winkelcriminaliteit écht als een probleem zien," aldus Palm, winkelier in de Haarlemmer straat. Leiden is een van de acht ste den waar het experiment wordt uitgevoerd. De ministeries van economische zaken en justitie en het hoofdbedrijfschap De tailhandel trekken gezamenlijk 1,8 miljoen gulden uit voor de acht projecten. Leidse winke liers die er aan willen deelne men zijn in eerste instantie on geveer 200 gulden kwijt. Hoewel een op de drie onder nemers in de binnenstad wel eens is bedreigd voelt 90 pro cent zich redelijk tot zeer veilig in de winkel. Palm: „Die bedrei gingen zijn incidenten. Ik heb het zelf ook wel eens meege maakt, maar dat betekent niet dat je je de rest van het jaar on veilig voelt." Breestraat A.J. Immink, belangenbeharti ger van de ondernemers in de Breestraat, wantrouwt het hoge percentage enigszins. „De cij fers in het rapport kun je zo in terpreteren als je zelf wilt. Maar er zijn blijkbaar toch een hoop die zich niet zo veilig voelen, anders zouden ze in de Haarlemmerstraat toch geen ei gen bewakers inhuren. Mis schien is de onveiligheid in de Breestraat iets minder: een bre dere straat waar auto's door rij den." Om de situatie veiliger te ma ken stelt Van Os Partners voor om alarmsystemen tussen groepjes van ongeveer acht winkeliers aan te leggen. Met een druk op de knop kun je zo omliggende winkeliers waar schuwen. „Je moet dat zien als een soort brandpolis. Ook al voelt iedereen zich redelijk vei lig dan nog kan het geen kwaad maatregelen te treffen voor het leiden De Leidse buurtvereni ging Noord-Rijnevest is gister middag in het Haags provincie huis onderscheiden met de titel 'Een kern waar pit in zit' van de Nederlandse Heidemaatschappij. Voorzitter Koos van Kampen (op de foto tweede van links) ontving daartoe uit handen van de com missaris van de koningin S. Patijn een oorkonde en een cheque van duizend gulden. Noord-Rijnevest kreeg de prijs voor haar initiatief van mei vorig jaar. Toen was in het buurthuis aan de Groenesteeg een druk bezochte fototentoonstelling te zien over de geschiedenis van de wijk. Kin deren voorzagen tegelijk de buurt van planten, waarvoor in samen werking met de bewonerscom missie een collecte was gehou den. Aan deze activiteiten werk ten ook de Dirk van Eck-stichting en de Stichting Welzijn mee. Ko mend voorjaar wordt het initiatief mogelijk herhaald, waarbij een groter stuk buurt wordt betrok ken. In het juryrapport staat dat de organiserende wijkvereniging er in is geslaagd 'iets terug te krijgen van het oude wijkgevoel dat vroeger zo kenmerkend voor de buurt was'. De jury herinnert er aan dat de tentoonstelling 'we ken het enige gespreksonderwerp in de wijk was en een onver wacht aantal bezoekers trok'. Koos van Kampen woont zelf niet meer in zijn oude buurt. Hij be trok om persoonlijke redenen een huis in De Coebel. Ook veel van zijn mede-bestuursleden wonen inmiddels in een ander deel van de stad. Regelmatig zijn ze echter aanwezig in Noord-Rijnevest voor het organiseren van allerlei activiteiten. Van Kampen zelf zegt 'vanzelfsprekend naar de buurt terug te keren als zich daar voor een gelegenheid voordoet'. Wat er precies met het geld gaat gebeuren, is nog niet bekend. Van Kampen: „Maar het is duide lijk dat het voor de buurt be stemd is." Op de foto verder jurylid me vrouw Van Dis (links) en me vrouw Van Kampen (rechts). foto •hielco kuipers geval er iets misgaat. Er zijn een hoop zaken waar alleen een paar meisjes in staan." Het idee om het project na af loop van het experiment via een nieuwe 'baatbelasting' voor on dernemers te financieren, vindt Palm uitstekend. „Dat wil zeg gen: als de heffing binnen rede lijke grenzen blijft en er extra voorzieningen voor in de plaats komen. Maar het lijkt me meer iets voor de politiek om daar een uitsparaak over te doen." Ook Immink is 'niet tegen' belastingheffing. „Het is in ie ders belang om een rustiger, prettiger en veiliger winkelge bied te creëren. COMMENTAAR Opnieuw sluitingstijden Het heeft dus allemaal niets uitgehaald. Ondanks de neer tig gele kaarten die aan caféhouders wegens te laat openblijven werden uitgedeeld, is de overlast van denoreca niet afgenomen. Het heeft dus verder geen zin meer om (politie)ambtenaren bij nachten ontij de straat op te sturen om de sluitingstijden te controleren. Opnieuw blijkt het horecabeleid van de gemeente niet te beant woorden aan het doel. Vele debatten in ae gemeenteraad en evenzoveel proeven met verschillende soorten sluitingstijden heb ben behalve teleurgestelde bewoners en horeca-ondernemers niets opgeleverd De gemeenteraad gaat weer op zoek naar een oplossing, het begint zo langzamerhand een knap vervelende en lachwekkende kwestie te worden. Er is nog slechts één variant die niet is uitgeprobeerd, die van de vrije sluitingstijden. De verwachting is dat wanneer cafébezoe kers gespreid naar huis gaan, de herrie op straat afneemt. Poli tiek bestaan er nauwelijks bezwaren tegen. Sterker nog. tot twee jaar geleden het referendum roet in het eten gooide, bestond er brede politieke steun voor een c De vrije sluitingstijden komen in de praktijk goed overeen met de oplossing die de horeca gisteren zelf aandroeg om de cafés tot veel later in de nacht open te houden. Voor ae invoering e slechts een ding nodig: moed van de gemeenteraad om te erken nen dat de volksraadpleging een volstrekt onbruikbare uitslag heeft opgeleverd. IK GA NAAR HET OPEN HUIS VAN DE BOI AAN DE HAAGSE HOGESCHOOL OMDAT IK KIES VOOR DE DYNAMIEK VAN INFORMATIEVERSTREKKING leiden janet v De gemeentelijke reinigings dienst vervult twee vacatures niet. Bovendien krijgt de dienst pas in 1994 de beschikking over drie nieuwe wagens, in plaats van in 1993. Oorzaak van deze bezuinigingen is een gat in de begroting van ongeveer acht ton. Het gat is het gevolg van een fout bij het opstellen van de fi nanciële overzichten. De begro ting die vorig jaar is opgesteld, klopt niet. Want de uitgaven voor het ophalen en verwerken van bedrijfsafval staan er niet in. Een 'grove fout' die vier we ken geleden pas is ontdekt, zei milieu wethouder H. de la Mar gisteren tijdens een commissie vergadering. Een aantal raadsleden stelde kritische vragen over de ver mindering van het aantal reini gers. Volgens milieuwethoudcr H. de la Mar hoeft dat niet zo'n groot probleem te zijn. Er is een nieuwe wijkindeling gemaakt, waardoor het ophalen van het vuil efficiënter gebeurt. De la Mar merkte op dat 'er niet maar wat wordt aange- klooid' bij de reiniging. Volgens hem wordt er nu alles aan ge daan om ervoor te zorgen dat de begroting klopt, in tegenstel ling tot vroeger. „Toen ik ver antwoordelijk werd voor de rei niging, klopte er werkelijk niets van de cijfers." Historicus P. J. Blok (1855-1929) geëerd leiden emiel fangmann Studenten schitterden tijdens zijn colleges door afwezigheid, omdat met Kersmis al bekend was wat hij met Pasen zou do ceren. Alleen begin mei zat de zaal elk jaar stampvol. Dan be zochten zelfs medicijnen- en rechtenstudenten het college waarin hoogleraar Blok uitge breid stilstond bij de dood van Willem van Oranje (1584). Hij slaagde er elk jaar weer in daar bij zelf in snikken uit te barsten. Een hoogleraar 'die we geluk kig niet meer zo goed kennen'. Zo typeert P. Obbema de Leidse hoogleraar vaderlandse geschie denis Petrus Johannes Blok (1855-1929). Die was in 1902 een der oprichters van Oud-Lei den. Hij woonde tijdens zijn Leidse studententijd onder meer aan de Kaiserstraat, het Rapenburg en de Witte Singel. Na een tijd als hoogleraar in Groningen gewerkt te hebben, keerde hij in 1894 in die functie in Leiden terug. Als opvolger van Robert Fruin bleef hij hoog leraar tot 1925. In de gevel van het huidige studentenpand Ou de Singel 66 heeft Blok nu een gevelsteen. Het is een geschenk aan 90-jarig Oud-Leiden van de Dirk van Eek Stichting, die zich met Leidse sociaal-economi sche geschiedenis bezighoudt. Geschiedenis Blok is van grote betekenis ge weest. Aan de Oude Singel schreef de hoogleraar vier delen samen 1400 pagina's over de Leidse geschiedenis van middeleeuwen tot begin twin tigste eeuw. De 'Geschiedenis eener Hollandsche stad'. Het werk, opgedragen aan Fruin, verscheen tussen 1910 en 1918, waarbij elk deel slechts een na menregister telde. Dat maakt hedendaags ge bruik van de delen moeizaam, ook omdat Blok nauwelijks in hoofdstukken schrijft. Oud Leiden en het gemeente-archief presenteerden daarom gisteren een compleet en verbeterd re- De Leidse hoogleraar vaderlandse geschiedenis PJ. Blok heeft zijn ge velsteen aan de Oude Singel gekregen. foto gemeente archief ben staan. „Zij kunnen erin op zoeken of het nuttig is de boe ken elders te raadplegen." Het register kan ook zijn nut bewij zen, omdat historici geschiede nis tegenwoordig vanuit andere invalshoeken benaderen. „Vroeger stonden personen centraal, nu meer 'onderwer pen', zoals uit de sociaal-econo misch geschiedenis." Bloks geschiedenis is volgens kenners langdradig, maar Van Maanen zegt dat niemand die zich met Leidse geschiedenis bezighoudt er omheen kan. „Leiden komt in de titel niet voor. dat maakt het pretentieus. Blok zag Leiden als model voor een Hollandse stad." Gemeente-archivaris T. Schelhaas, tevens vice-voorzit- ter OudLeiden, greep de gele genheid aan voor een wens. „Een nieuw standaardwerk over de Leidse geschiedenis van middeleeuwen tot nu. Niet door één man, maar natuurlijk door een team gemaakt. Als het in 2002 klaar is, is het een mooi geschenk voor de dan 100-jarige Vereniging Oud-Leiden." Huis huren? ope h' Dome Rentals nt de juiste ren voor u! M 071-120006 NVM Doezastraat 21, Leiden Raad Daad in Parkstraat gister - in 400 exemplaren - van Volgens R. van Maanen van namen en onderwerpen in het het gemeente-archief is het re- standaardwerk. Dat is samënge- gister, behalve een gemak voor steld door mevrouw mr. G.M. de onderzoeker, ook een uit Vink. tot voor enkele jaren loco- komst voor mensen die het gemeentesecretaris van Leiden. zeldzame werk niet thuis heb- chiefendcl-ekkr bockhandels. G. M. Vink, Register op personen en zaken op Geschiedenis eener Hollandsche stad door P.J. Blok ('s- Gravcnhage 1910-1918). lelden 1992. Tachtig paglnav pri|s 14 gul den (leden Oud-Lelden 10 gulden). Verkrijgbaar bi| het («cmeente-ar- De Raad Daadwinkel voor Leiden-Noord en De Kooi wordt gevestigd in een pand in de Parkstraat. Daar zetelt nu nog woningbouwvereniging 'De Eendracht'. Het pand is be schikbaar, omdat 'De Een dracht' met 'De Goede Woning' fuseert. Naar verwachting opent de winkel, de derde in leiden, eind januari zijn deuren. Er zijn al Raad Daadwinkels aan de Uiterstegracht en de Haviks horst. De winkels komen voort uit de sociale vernieuwing. Be woners kunnen er terecht met praktische vragen aan de ge meente. Over de winkels laat leiden binnenkort een voor lichtingsfilm maken. Die is be doeld voor bewonersorganisa ties, buurthuizen en ambtcna-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11