Britten openen ambt priester voor vrouwen Alleen diplomatie brengt rust aan grens Israël Buitenland Duitse soldaten betrokken bij rechts geweld Kompels de straat op Labour wil opheldering rol Major in 'Irakgate' Politie Egypte arresteert moslim-fundamentalisten Jeltsin: Stalin executeerde Amerikaanse gevangenen Israëlische delegatie weg bij overleg vluchtelingen DONDERDAG 12 NOVEMBER 1992 The Independent IPS Bouterse verdedigt decembermoorden Paramaribo De voormalige sterke man van Suriname, Desi Bouterse. heeft de moord op 15 politieke tegenstanders in 1982 verdedigd als een patriottische daad. In een verklaring riep Bou terse alle patriotten op te herdenken dat op 8 december 1982 een door de CIA (Amerikaanse geheime dienst) georganiseerde contrarevolutionaire coup is verijdeld. Familie en vrienden van de slachtoffers hebben gevraagd om een officieel onderzoek naar de moorden en de oprichting van een monument. Ter dood veroordeelde bedenkt zich crest hill Een Amerikaan die wegens moord ter dood is veroor deeld wat naar zijn zeggen ook de bedoeling was heeft en kele uren voor zijn executie om uitstel gevraagd en gekregen. De man die zich op laatste moment bedacht, had eerdere beroeps mogelijkheden steeds van de hand gewezen. Oma baart reageerbuis-tweeling anaheim Een 53-jarige grootmoeder uit Anaheim in de Ameri kaanse staat California heeft na in-vitro fertilisatie een tweeling op de wereld gebracht. Zij werd daarmee de oudste vrouw in de VS die het leven heeft gegeven aan reageerbuisbaby's. De twee meisjes werden twaalf weken te vroeg geboren en liggen op de Krans Mitterrand op graf Pétain l'iled'yeu» De Franse president Mitterrand heeft gisteren een krans laten leggen bij het graf van Philippe Pétain. De kransleg- ging was bedoeld als eerbetoon aan Pétains rol tijdens de Eerste Wereldoorlog. De omstreden maarschalk won in 1916 de slag bij Verdun, maar werkte tijdens de Tweede Wereldoorlog samen met de Duitsers. In 1945 werd hij wegens hoogverraad ter dood veroordeeld, een vonnis dat later werd omgezet in levenslang. Verkiezingsgeweld in Kenya nairobi De Kenyaanse politie heeft gisteren vijf mensen dood geschoten, toen ongeregeldheden uitbraken tijdens het nomine ren van kandidaten voor de parlements- en presidentsverkiezin gen van 7 december. Oppositieleider John Keen liep ernstige verwondingen op toen hij tijdens een verkiezingsbijeenkomst werd bekogeld met stenen. Akkoord over Portugese enclave Macao LissabonNa twee jaar van onderhandelen hebben China en Por tugal overeenstemming bereikt over de bescherming van de mensenrechten in Macao. Deze Portugese enclave zal in 1999 worden overgedragen aan China. Peking heeft beloofd afschaf fing van de doodstraf na 1999 te zullen handhaven. Doden bij proces Malawische dissident Johannesburg Tijdens het proces tegen de Malawische dissi dent Chafukwa Chihana heeft een groep regeringsgezinde jon geren gisteren het publiek aangevjülen en twee belangstellenden doodgeslagen. De jongeren .sloegen twee mensen dood terwijl politieagenten toekeken. Het was bloedig, het was verschrikke lijk", aldus de woordvoerder van de overkoepelende oppositie beweging Aford. Politie Italië pakt mafiosi op rome» De Italiaanse politie heeft gisteren enkele gezochte leden van de mafia gearresteerd. De 38-jarige Cuono Grimaldi werd in Pomigliano D'Arci bij Napels aangehouden op beschuldiging van enkele moorden en deelneming aan de georganiseerde mis daad. Op Sicilië werd de vermeende mafia-baas Santo Mazzei aangehouden. Hij wordt verantwoordelijk gehouden vooreen onderlinge mafia-vete waarbij in januari diverse slachtoffers vie len. Gevechten in Tadzjikistan breiden zich uit De strijd tussen radicale mos lims en communistische aan hangers van oud-president Na- bijev in de Centraalaziatische republiek Tadzjikistan breidt zich uit. Een dag na het terug treden van de regering van pre sident Iskanderov braken nieu we gevechten uit op ongeveer 40 kilometer van de hoofdstad Doesjanbe en aan de grens tus sen Tadzjikistan en Afghanis- De bevolking van de gebieden waar wordt gevochten, vlucht naar de onderkomens van de 201e gemotoriseerde infanterie divisie van het Russische leger. Het Russische leger is na het af treden van de regering-Iskan- derov de enige nog functione rende macht die de orde kan bewaren. De gevechten in Tadzjikistan, de armste van de vroegere Sov jet-republieken, duren al ruim een half jaar. Volgens officiële cijfers zijn ongeveer 430.000 mensen als gevolg van de Tad- zjiekse burgeroorlog op de vlucht geslagen. BERLUN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Rechts-extremistische Duitse dienstplichtigen hebben drie doden op hun geweten en zijn bij zeker twintig overvallen op tehuizen voor asielzoekers be trokken. Verder hebben er op oefenterreinen van de Bunder- wehr buiten diensttijd para-mi litaire trainingsactiviteiten van rechts-radicale soldaten plaats gevonden en zijn joodse graven geschonden. Dat blijkt uit een brief van de inspecteur van de strijdkrach ten, generaal Hanssen, aan de commandanten van de diverse krijgsmachtsonderdelen. Hans sen deed een beroep op de be velhebbers hard op te treden te gen deze ..rechtsradicale ont wikkelingen". Hij zei verder dat er van een rechts-radicale ont wikkeling in de strijdkrachten geen sprake is. De berichten zijn gisteren be vestigd door Alfred Biele, de re geringsgevolmachtigde voor de strijdkrachten. In totaal zouden minimaal 24 soldaten, onder wie twee beroepsonderofficie ren, bij het geweld betrokken zijn geweest. Biele verklaarde dat de drie gevallen met dode lijke afloop zich hadden voorge daan in Flensburg, Hannover en Magdeburg. In Flensburg betrof het een verdrinking van een zwerver, die werd aangezien voor een zi geuner. In Magdeburg ging het om een vechtpartij in een bar, waarbij een linkse jongere om het leven kwam. Over het inci dent in Hannover werden geen bijzonderheden verstrekt. Eén soldaat is inmiddels wegens doodslag veroordeeld tot vijf jaar jeugdgevangenis. Twee an deren zitten in voorarrest. De parlementaire commissie voor defensie, die in spoedzit- bagatelliseren. De sociaaldemo cratische defensie-expert Kol- bow zei dat de strijdkrachten niet algemeen kunnen worden beschuldigd van rechts-radicale tendensen. Zijn CDU-collega Breuer verklaarde dat de Bun- deswehr in zijn geheel als de mocratisch leger stabiel is. De legertop wil door meer voorlichting het rechts-radica- lisme in de kiem smoren, zo deelde het fensie gisteren r Besluit zaait verdeeldheid ouder geestelijken en gelovigen De synode van de Church of England heeft gisteren het priesterambt opengesteld voor vrouwen. De synode gaf daarme gehoor aan een pleidooi van de aartsbisschop van Canterbury, George Carey. Gevreesd wordt echter dat het besluit, genomen na drie stemmingen, zal leiden tot verdeeldheid onder geestelijken en gelovigen. zien. De verwachting is nu dat de eerste vrouwelijke priester in 1994 wordt gewijd. Daartoe is wel nodig dat het parlement en koningin Elizabeth II het syno debesluit bekrachtigen. Carey, als aartsbisschop de hoogste geestelijke in de Church of England, had tijdens de synode gezegd dat het toela ten van vrouwen niets zou ver anderen aan de uitgangspunten Na een langdurig debat in de synode kreeg het voorstel de vereiste tweederde meerderheid in alle drie colleges van bis schoppen, priesters en leken. Verwerping van het voorstel had ingehouden dat de 1.350 vrouwelijke diakenen van de kerk de weg naar het priester schap geblokkeerd hadden ge- van de kerk en dat de bisschop pen bereid moesten zijn de uit daging aan te gaan. Maar velen binnen de kerk zijn het daar niet mee eens. En kele tegenstanders dreigden al voor de stemmingen de kerk te verlaten, indien zij zouden ver liezen. De Londense bisschop David Hope, een verklaard tegenstan der van de komst van vrouwelij ke priesters, zei bang te zijn dat het leven binnen de kerk ver stoord zal worden en dat voor standers van het alleenrecht voor mannen op het priester schap uiteindelijk aan de zijlijn komen te staan. In Rome zei een woordvoer der van het Vaticaan, Joaquin Navarro, dat het besluit „een ernstig obstakel" vormt voor herstel van het uit de 16de eeuw daterende schisma tussen rooms-katholieken en Anglica nen. In de rooms-katholieke kerk worden vrouwen niet tot het priesterambt toegelaten. Paus Johannes Paulus 11 heeft Carey tijdens een audiëntie in mei voorgehouden dat het pro bleem „de essentie raakt van het sacrament van de heilige wijding", aldus Navarro. Hij voegde hieraan toe dat de rooms-katholieke kerk om fun damentele theologische rede nen gelooft dat zij niet het recht bezit dezelfde stap te zetten. Bestand Bosnië houdt stand SAREJEVO-ZAGREB AFP-DPA-Rtr Het bestand dat sinds afgelopen nacht van kracht is tussen de strijdende partijen in Bosnië- Hercegovina leek vanmorgen te worden nageleefd. In de Bosni sche hoofdstad Sarajevo deed zich na het van kracht worden van de overeenkomst geen en kel ernstig incident meer voor, zo meldden de radio en de poli tie. Er was nog wel een enkele maal het geluid van automati sche geweren te horen, maar de zware wapens zwegen. De legerleiding van het in meerderheid uit moslims be staande Bosnische leger meldde ook geen gevechten op andere plaatsen aan het Bosnische front. De Kroatische radio meldde als enige dat er nog ge vochten zou worden bij Bihac en Travnik. Het besluit van de synode werd buiten het Londense Church House met groot enthousiasme ontvangen. Toen de uitkomst van de stemmingen be kend werd gemaakt, ging een groot gejuich op. foto »ap» denis paquin -STT ad bloemendaal UNIEKE PARKETAANBIEDING Wegens verhuizing van onze parket- fabriek naar een nieuw pand bieden wij aan: 2 VLOEREN HALEN 1 BETALEN 30 m' Massief Essen of Eiken Mozaïekparket 8 mm, keihard gelakt dus direct beloopbaar a 68,- per m*. U ontvangt hierbij 30 m* GRATIS (ook keihard gelakt). Voor lamelstroken, Eiken/Essen gelden dezelfde condities. Nu samen met uw buurman 60 m* kopen, betekent een voordeel van 2.040,- (legkosten 20,- per nf) au btw Verder nog keuze uit tientallen andere hout-, laminaat- en kurksoorten. Eventueel afnemen in 1992 en betalen in 1993. Bel nu Van der Laan Parket: 030 - 72 13 07 of 020 - 63 81 720 62 00 787 (ook m het weekend) voor een afspraak bij de dichtstbijzijnde dealer correspondent Opnieuw heeft Israël een grote troepen macht samengetrokken in zijn 'veilig heidszone' in het uiterste zuiden van Li banon. Die troepenmacht zal in actie ko men zodra de pro-Iraanse Hezbollah ra ketten afvuurt in de richting van Israël, zo zegt men in Jeruzalem. Maar premier Rabin staat niet direct te popelen om het sein op groen te zetten voor een land- operatie tegen Hezbollah. En daar heeft hij goede redenen voor. In officiële Israëlische verklaringen heet het dat Hezbollah aanvallen op Is raëlische doelen uitvoert om het vredes proces in het Midden-Oosten te torpede ren. Maar sjeik Fadlallah, de geestelijk leider van de organisatie, heeft onlangs nog eens met veel nadruk gezegd dat het vredesproces hem koud laat. Hezbollah heeft trouwens nooit een geheim ge maakt van zijn doelstellingen. Het wil om te beginnen alle buitenlandse bezet tingslegers uit Libanon verdrijven, het Is raëlische voorop. Daarna moet er in Bav- rut een islamistische regering aan de macht komen, als eerste stap in de rich ting van een grote pan-islamitische staat en de vernietiging van Israël. Toen Hezbollah in 1983 werd opge richt, was er nog geen sprake van een vredesproces, maar wel van een Israëli sche bezetting. De bomaanslagen en hinderlagen van de pro-Iraanse organi satie zorgden voor zoveel slachtoffers dat de Israëlische bevolking een zucht van verlichting slaakte toen Rabin, destijds minister van defensie, het leger terug haalde. Sinds 1985 bezet Israël alleen nog de 'veiligheidszone', een strook van zo'n acht kilometer breed in het uiterste zui den van Libanon. Hezbollah beschouwt de strijd tegen de Israëlische soldaten en de door Israël gesteunde Zuidlibanese militie in dat gebied als de voortzetting van het in 1983 begonnen verzet. De vijandelijkheden met het Israëli sche leger voltrekken zich ai een paar jaar binnen stilzwijgend overeengeko men beperkingen. Hezbollah valt regel matig posities aan van het Zuidlibanese leger en de Israëliërs terwijl 'de Israëli sche luchtmacht kleinschalige acties uit voert boven de Beka'a-vallei, waar Hez bollah de meeste bases heeft. Alleen als er veel slachtoffers vallen, stijgt de spanning. Dat was eind oktober het geval toen bij een bomaanslag van Hezbollah vijf Israëlische soldaten het le ven verloren. Er volgden acties van Is- raëls luchtmacht en artillerie, en er viel een dode bij een Hezbollah-aanval op Is- raëls noorden. Israël trok troepen samen in de veiligheidszone, maar een operatie van grondtroepen bleef uit. Op een aantal kleine incidenten na was het daarna rustig in het grensgebied, tot de Israëlische luchtmacht afgelopen zondag een Hezbollah-basis in de Beka'a onder vuur nam, waarbij vier leden van de organisatie de dood vonden. De on geschreven regels waren opnieuw over treden, ditmaal door Israël, en Hezbollah voelde zich verplicht te antwoorden met raketten. Dat zorgde voor verontwaar digde reacties van Israël bij het vredes overleg en voor pogingen van de VS de zaak te sussen. In de Israëlische pers is de wijsheid van de Israëlische luchtmachtaanval in twijfel getrokken. Opnieuw is er nu een troepenmacht samen getrokken en op nieuw spreekt Israël dreigende taal, zon der dat precies duidelijk is wat het tegen Hezbollah kan ondernemen. Rabin zou het leger opdracht kunnen geven huizen op te blazen in dorpen ten noorden van de 'veiligheidszone', die onderdak heb ben geboden aan Hezbollah-strijders. Dat is ook in het verleden gebeurd. Hij kan ook kiezen voor operaties tegen He zbollah-bases verder naar het noorden. Maar dat is riskanter omdat daar botsin gen dreigen met het Libanese regerings leger. Bovendien liggen de meeste bases in gebieden waar het Syrische leger de daadwerkelijke macht uitoefent. In geen van die gevallen zou Israëli sche militaire actie leiden tot een totale vernietiging van Hezbollah, zodat bin nen de kortste keren nieuwe raket-aan vallen kunnen worden verwacht. Daarna staat Rabin voor een nóg moeilijker op gave. Omdat een militaire oplossing lijkt uit gesloten, zal Israël het moeten zoeken in de diplomatie. De Israëliërs zijn ervan overtuigd dat Hezbollah zijn vijandelijke activiteiten zal staken als het daartoe wordt gedwongen door Syrië en Liba non. Alleen al daarom is snelle voortgang bij het vredesoverleg in Washington on ontbeerlijk. praag» Ongeveer 4.000 mijnwerkers hebben gisteren in de Tsjecho-Slowaakse hoofdstad Praag geprotesteerd tegen de rege ringsplannen om volgend jaar de mijnindustrie te reorganiseren en te privatiseren. Dat houdt onder meer in dat verliesgevende mijnen dicht gaan. De kompels eisen dat hun levensstandaard niet zal da len. Bovendien willen zij een aparte overeenkomst met de regering waarin dat wordt vastgelegd. Op de foto zwaait een van de beto gers met zijn kruk. fotoepa londenap De Britse oppositie eist van pre mier John Major opheldering over diens rol in de verkoop van militaire uitrusting aan Irak door Britse bedrijven. De trans acties hadden plaats met toe stemming van enkele ministers, ondanks een wapenembargo van de Verenigde Naties tegen Irak. Labourieider John Smith sprak van „ernstige beschuldi gingen die niet alleen tegen hui dige vooraanstaande leden van uw kabinet zijn gemaakt, maar ook tegen het gehele kabinet van 1990 waarin u zitting had". Major kondigde dinsdag een gerechtelijk onderzoek aan naar de beschuldigingen dat de rege ring oogluikend had toegestaan dat Britse bedrijven Baghdad bewapenden. De regering zou bovendien bereid zijn geweest drie werknemers van die bedrij ven te laten veroordelen om be paalde activiteiten van de Britse geheime dienst, MI6, geheim te kunnen houden. Smith zei dat de oppositie niet tevreden is met een onder zoek waarbij zittingen achter gesloten deuren mogelijk zijn en geen getuigen kunnen wor den gedagvaard. Smith zei een onafhankelijk onderzoek te ei sen. inclusief openbare hoorzit tingen en de mogelijkheid ge tuigen onder ede te horen. De politie van de Egyptische stad Assiut (300 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Cairo) heeft gisteren 150 moslim-extremisten aangehouden, die een plan hadden beraamd om politiebureaus en banken te overvallen. De arrestanten zouden behoren tot de mili taire tak van de Al-Gamaa Al-hlamiya, die de regering van Egypte wil vervangen dooreen fundamentalistisch bewind. Godsdienstminister Mohammed Ali Mahgoub heeft gisteren de islamitische geestelijkheid heeft laten weten dal hij allr mnskeeen onder regeringtoezicht heeft gesteld. WASHINGTON» CORRESPONDENT Na de Tweede Wereldoorlog zijn honderden Amerikanen die zich in de toenmalige Sovjetu nie bevonden, gevangen geno men. Een aantal van hen is op bevel van Stalin geëxecuteerd. Verschillende overlevenden zouden nog steeds, maar nu vrijwillig, in Rusland wonen. Dat schrijft de Russische presi dent Boris Jeltsin in een brief aan een commissie van de Amerikaanse Senaat, die zich bezighoudt met een onderzoek naar het lot van vermiste en ge vangen genomen Amerikaanse soldaten. Jeltsin bevestigt daarmee eer dere vermoedens in die rich ting. Volgens de Russische pre sident zijn er echter geen bewij zen gevonden dat Amerikanen die in Korea en Vietnam gevan gen zijn genomen, naar de vroegere Sovjetunie zijn overge bracht. Jeltsin schrijft ook ..er vrijwel van overtuigd te zijn dat zich in de vroegere Sovjetunie geen gevangen Amerikanen meer bevinden Ottawaap-Rtflid van de Palestijnse Nationale Raad (PNC), het Palestijnse par lement-in-ballingschap dat nauw gelieerd is aan de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie PLO. Israël beschouwt de PLO als een terroristische organisa- Israël heeft zich gisteren terug getrokken uit een conferentie over vluchtelingen in het Mid den-Oosten die wordt gehou den in het Canadese Ottawa. De Israëlische delegatie liep weg uit de besprekingen vanwege een geschil over de samenstelling van de Palestijnse delegatie. Voor de conferentie, die wordt gehouden in het kader van het vredesoverleg voor het Midden- Oosten, hadden meer dan 35 landen delegaties naar de Cana dese hoofdstad afgevaardigd. De Israëliërs zijn tegen deel name aan het overleg van het hoofd van de Palestijnse delega tie, Mohammed Hallaj. Hij was De Israëlische beslissing doet het vredesoverleg in Washing ton tussen Israël en zijn Arabi sche buurlanden plus de Pales- tijnen geen goed De onderhan delingen zijn ook al onder druk komen te staan als gevolg van de situatie in Libanon, waar hei Israëlische leger zijn 'veilig heidszone' probeert te verdedi gen tegen aanvallen van met name Hezbollah-strijders.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7