Kabinet blijft bij ontzien schone auto Binnenland Uithoorns bedrijf Cindu voor rechter Illegaal vuurwerk Echtscheiding simpeler Nederlandse drugskoeriers in Frankrijk veroordeeld Wegens pseudo-vogelpest 400.000 kippen vergast Toch nog geen verbod op reclame voor tabak Openbaar vervoer ontzien bij bezuinigingen DONDERDAG 12 NOVEMBER 1992 5 Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeensthappei'|lf Pend-enst Steekpenningen voor vuilnismannen utrecht De politie van Utrecht heeft gisteren tegen 21 vuilnis mannen proces-verbaal opgemaakt. Zij worden ervan verdacht enige jaren steekpenningen te hebben aangenomen van winke liers voor het ophalen van bedrijfsafval. De verdachten ontvin gen hiervoor maandelijks bedragen die varieerden van honderd tot enkele honderden guldens. Ook tegen 80 winkeliers is pro ces-verbaal opgemaakt. Door de vuilnismannen geld toe te stop pen, ontliepen zij de hoge rekeningen die ze anders aan de Utrechtse Reinigings-, Markt- en Havendienst hadden moeten betalen voor het weghalen van het afval. Marine vindt historisch kanon den helder De mijnenjager Hr. Ms. Middelburg van de Konink lijke Marine heeft tijdens bodemonderzoek in de Noordzee op ongeveer zeventig kilometer uit de kust bij het Noord-Hinder met sonar een groot metalen voorwerp gevonden. Nader onder zoek met camera's en door duikers toonde aan dat het om een fors kanon gaat, vermoedelijk uit de zeventiende eeuw en van buitenlandse herkomst. Deskundigen van het Marinemuseum hebben aan de hand van schetsen van de duikers de historische waarde van het zeker drie ton wegende geschut vastgesteld. De marine zal in overleg met de afdeling Onderwater-archeologie van het ministerie van WVC bepalen of het gevaarte wordt ge licht. Twaalf jaar gevangenis voor moord Maastricht» De rechtbank in Maastricht heeft gisteren een 29- jarige man veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf jaar wegens moord. Zijn vriendin kreeg vijf jaar cel wegens mede plichtigheid. De officier van justitie eiste twee weken geleden ge vangenisstraffen van respectievelijk vijftien en twaalf jaar. De rechtbank achtte bewezen dat de man een 41 -jarige Maastrich tenaar, de ex-man van zijn vriendin, op 13 juni van dit jaar om het leven heeft gebracht. Na de moord werd het lijk in stukken gezaagd en in bloempotten gemetseld. Die werden in de Maas en het Albertkanaal gegooid. Al 32 mensen besmet met polio utrecht Gistermiddag zijn weer twee nieuwe (vermoedelijke) poliogevallen gemeld. Het gaat om een 18-jarige jongen uit de Alblasserwaard die al op 6 november werd opgenomen in het Beatrix Ziekenhuis in Gorkum en om een 33-jarige man uit Gel derland die op 10 november in hetzelfde ziekenhuis werd opge nomen. Ze hadden allebei verlammingsverschijnselen. Omdat ze in zeer kleine gemeenten wonen is omwille van de privacy niet meegedeeld waar ze precies vandaan komen. Het aantal ge melde poliogevallen is daarmee op 32 gekomen. Alleen in de provincies Groningen, Friesland, Drenthe. Flevoland, Noord- Holland en Limburg hebben zich voor zover bekend nog geen besmettingen voorgedaan. 'Ongeval door menselijke fouten AMSTERDAM ANP Het openbaar ministerie in Am sterdam zal het bedrijf Nevcin Polymers/Cindu BV in Uithoorn strafrechtelijk vervolgen. Daar toe is besloten nadat onderzoek had uitgewezen dat het ongeval bij het bedrijf op 8 juli is ont staan door menselijke fouten. Het OM stelt het bedrijf hier voor verantwoordelijk. De zaak komt 22 december voor de rechter. Bij het ongeval, waarbij een van de reactieketels bij Ne vcin Polymers/Cindu ontplofte, werden drie mensen gedood en raakten elf mensen gewond. Uit het justitieel onderzoek is gebleken dat de ketel geen mankementen vertoonde die het ongeval (mede) kunnen hebben veroorzaakt. Het OM Echtscheiding wordt 1 januari eenvoudiger, aldus het ministe rie van justitie. De belangrijkste verandering is, dat scheiden niet meer via een dagvaardi- gingsprocedure maar via een verzoekschriftprocedure ver loopt. De ene echtgenoot roept de ander dan via de deurwaar der op. Ook kunnen beiden een verzoekschrift indienen bij de rechtbank. Net als nu, is ook na 1 januari geen rechtszitting nodig als de DEN HAAG/PARUS ANP Zes Nederlandse jongeren zijn door een rechtbank in Parijs veroordeeld tot gevangenisstraf fen van 4 tot 8 jaar wegens het smokkelen van cocaïne vanuit Zuid-Amerika naar Nederland. De jongeren, omschreven als „discokoeriers" omdat zij in uit gaansgelegenheden in Amster dam werden geronseld, zijn op 25 oktober vorig jaar op het vliegveld Charles de Gaulle bij Parijs aangehouden. De groep had 40 kilo cocaïne bij zich. De rechtbank achtte bewezen dat de zes verdachten tegen be taling als koerier van cocaïne transporten zijn opgetreden. Het Franse openbaar ministerie had straffen van 8, 9, 13 en 16 jaar geëist. Behalve tot celstraf fen veroordeelde de rechtbank de zes tot boetes van in totaal Ondanks bezwaren van meerderheid in Kamer tegen BPM den haag gpd Het kabinet houdt vast aan de invoering van een nieuwe belasting op auto's die lager is naarmate de auto schoner en zuiniger is. Minister Kok (financiën) en zijn staatsse cretaris Van Amelsvoort zullen dit de Kamer vandaag schriftelijk meedelen. benzine rijden en op diesel. Schone auto's krijgen een kor ting op de belasting, vuile een toeslag. Dat geldt ook als de au to zuinig is of juist veel brand stof verbruikt. Kok en Van Amelsvoort wij zen de Kamer erop dat ook de BVB een milieuonderdeel ken de. Er was een korting op die belasting voor auto's met kata lysator. De hoogte van de kor ting was bovendien gekoppeld aan de motorinhoud van de au- De bewindslieden keren zich daarmee tegen een kamermeer derheid van PvdA, CDA, WD en D66. Deze lieten eerder weten dat ze de regeling veel te inge wikkeld en onuitvoerbaar vin den. Het gaat om de belasting op personenauto's en motorrijwie len (BPM). Deze moet op 1 ja nuari in de plaats komen van de bijzondere verbruiksbelasting (BVB) op auto's. De BVB mag niet meer van de Europese Ge meenschap. In de BPM is sprake van apar te tarieven voor auto's die op De bewindslieden wijzen er verder op dat de Kamer her haaldelijk heeft aangedrongen op een scherper milieubeleid ten aanzien van de auto. Daar bij zijn onder meer pleidooien gehouden om de motorrijtui genbelasting af te stemmen op luchtvervuiling door de auto en de cilinderinhoud. Kok en Van Amelsvoort laten de Kamer wel weten dat een re geling om misbruik van zoge noemde 'grijze kentekens' door particulieren tegen te gaan, uit de BPM is gehaald. Daarvoor wordt een apart wetsvoorstel gemaakt, nu de Kamer op dat onderdeel ook veel kritiek had. Bij 'grijze kentekens' gaat het om kentekens voor wagens van ondernemers die daardoor min der BVB, BTW en motorrijtui genbelasting betalen. Steeds meer particulieren maken er echter gebruik van door het ko pen van bestelwagens, perso nenauto's met geblindeerde achter-zijramen of terreinwa gens. legt het bedrijf onder meer ten laste dat de naleving van de milieuwetgeving en de arbeids voorschriften te wensen over liet Zo wordt het bedrijf verwe ten dat het te weinig controle heeft uitgeoefend op het be drijfsproces en niet heeft ge zorgd dat personeel genoeg kennis en ervaring had om bij diverse werkzaamheden te wor den ingezet. Daarnaast zou het op technisch gebied in strijd hebben gehandeld met voor schriften, verbonden aan ver gunningen. Die waren afgege ven in het kader van de Hinder wet en de Wet inzake de Lucht verontreiniging. Het bedrijf, waar kunstharsen worden gemaakt, hervatte eind september de produktie. andere partij het eens is met de scheiding. Wel moeten op de zitting advocaten worden mee genomen. Het zogenoemde schuldverweer verdwijnt. Daar bij werd een vordering afgewe zen als de „duurzame ontwrich ting" vooral te wijten is aan de partner die om de scheiding vraagt terwijl de andere echtge noot zich juist daarom tegen de scheiding verzet. Ook vervalt de bepaling dat niet binnen een jaar na de huwelijksdag mag worden gescheiden. ruim 46 miljoen franc (15 mil joen gulden). Als ze dit aan het einde van hun gevangenisstraf niet kunnen betalen, moeten ze nog twee jaar langer zitten. Zo lang deze boete niet is betaald, kunnen ze niet aan Nederland worden uitgeleverd. Twee verdachten tegen wie straffen van acht jaar zijn uitge sproken, werkten volgens de Franse rechtbank niet alleen als koerier van de drugs, maar zijn ook betrokken geweest bij de organisatie van de transporten. Volgens advocate De Jongh is het Franse openbaar ministerie inmiddels tegen de staffen in. hoger beroep gegaan. De longh was. net als de rest van de ver dediging, tevreden met de straf fen. „Zij zijn vergelijkbaar met straffen in Nederland", meent beslag genomen. Het vuurwerk (waarde enkele tonnen) is gevon den in twee opslagloodsen op het terrein van de Groothandelsmarkt. Volgens de politie zit er zeer ge- hun bezit hebben. Er zijn nog geen aanhoudingen verricht. De partij slagen, strijkers en staafknallers. vuurwerk is volgens de politie Het hebben van vuurwerk is mo- waarschijnlijk van een man die in menteel illegaal. Twee dagen voor het buitenland verblijft. Hij is de oudjaar mag het pas worden ver- huurder van de loodsen, kocht en mogen mensen het in foto anp toussaint kluiters amsterdam/margraten» Burge- meester A. Emmens-Knol (links) van Westerbork heeft gisteren bij het verzetsmonument 'De Dokwerker' in Amsterdam een um met grond uit het voormali ge concentratiekamp Wester bork overhandigd aan William Lowenberg (midden). Lowen- berg is vice-voorzitter van het bestuur van een holocaust-mu seum dat eind april 1993 in Washington wordt geopend. Vanuit Westerbork werden in de Tweede Wereldoorlog meer dan 100.000 Nederlandse joden in goederentreinen naar de gaska mers van Auschwitz en andere concentratiekampen vervoerd. Later op de dag was Lowenberg In Limburg waar hem wat grond van de Amerikaanse militaire begraafplaats bij Margraten werd overhandigd. De Amerika nen zijn van plan de grond te mengen met soortgelijke hoe veelheden grond van concentra tiekampen en Amerikaanse mili taire begraafplaatsen elders in Europa. Zo ontstaat volgens Lo wenberg „een treffende symbo liek". „Veel concentratiekamp gevangenen werden bevrijd door Amerikaanse militairen van wie er vele duizenden zijn ge sneuveld", aldus Lowenberg. foto anp paul vrliker Afperser plaatst een 'bom' onder auto van jurist VOLENDAM ANP Een 25-jarige Volendammer is gisteren gearresteerd op ver denking van maandenlange af persing. Hij zou in de nacht van dinsdag op woensdag een 'bom' onder de auto van zijn slachtof fer hebben geplaatst. De Explo sieven Opruimingsdienst ont mantelde het pakket. De politie zegt in het belang van het on derzoek niet te kunnen meede len of het pakket inderdaad ex plosieven bevatte. Volgens het slachtoffer, een fiscaal jurist, zijn hij en zijn ge zin vier maanden lang met zwaar geweld bedreigd. In dat kader zegt hij te zijn mishan deld. Ook werd een brandende molotov-cocktail onder de auto van zijn echtgenote geplaatst. Het vuur doofde echter door stormachtige wind, waardoor alleen de onderkant van de auto licht werd beschadigd. De jurist zegt „een ernstige fout" te hebben begaan: hij be taalde een bedrag „met vier nullen" aan zijn afperser. Deze zou de chantage daarna toch hebben voortgezet. Treindeur door metaalmoeheid losgeschoten Metaalmoeheid is er de oorzaak van dat een zware deur van een dieseltrein op het traject Nijme gen-Arnhem maandag is losge schoten. Dat heeft technisch onderzoek van de Nederlandse Spoorwegen uitgewezen. De metaalmoeheid was opgetreden in een van de drie punten waar mee de deur was bevestigd. De deur schoot los, botste te gen een uit tegenovergestelde richting komende trein en vloog vervolgens dwars door een ruit weer de dieseltrein binnen. Drie reizigers liepen hoofdletsel en een shock op, maar ze konden dezelfde dag nog naar huis. NS hebben nog 41 dieseltrei- nen van hetzelfde type. De deu ren van die treinen zullen alle maal worden geïnspecteerd. In het Oostbrabantse Elsendorp moeten op een boerenbedrijf alle 400.000 kippen worden ver gast omdat bij een aantal dieren de besmettelijke ziekte pseudo- vogelpest is geconstateerd. Met het ruimen van de dieren is gis teren een begin gemaakt. Het duurt zeker tot midden volgen de week voordat alle beesten zijn afgevoerd. Enkele weken geleden wer den de eerste besmettingen met pseudo-vogelpest gemeld in het Brabants-Limburgse grensge bied. Een grootscheepse en tingscampagne heeft niet het gewenste resultaat opgeleverd. De afgelopen dagen kwamen enkele nieuwe besmettings haarden aan het licht, onder an dere in het bedrijf in Elsendorp. Volgens een woordvoerder van de Rijksdienst voor de Keuring van Vee en Mees is het niet eer der voorgekomen dat zoveel dieren tegelijk moeten worden geruimd als nu in Elsendorp. De het bedrijf krif eigen tai het ministerie van land bouw weliswaar een vergoeding voor de vergaste kippen maar de inkomstenderving die ont staat doordat het bedrijf gerui me tijd stil ligt is voor zijn reke ning. Om welk bedrag het gaat is niet bekend. Aanvankelijk zijn bij het rui men van de kippen 40 mensen ingezet. De rijksdienst is van plan dat aantal de komende da gen uit te breiden omdat het karwei anders te lang gaat du- DEN HAAG GPD ning. Ze liet zich maandag ont vallen dat het CDA tot nu toe tegen een reclameverbod wel wat zag in het verbieden van al le tabaksreclame. Na fractiebe- raad, gisteren, bleek het CDA een reclameverbod te blijven af wijzen. De partij vindt wel dat de tabaksindustrie zijn reclame nog beter in de gaten moet houden. Gebeurt dat voor 1 ja nuari niet, dan kan er alsnog een reclameverbod koinen. Er komt geen totaal verbod op reclame voor rookwaar. Een verbod leek even werkelijkheid te worden toen het CDA giste ren plotseling de indruk wekte daarvoor wel te voelen. Dat zou een parlementaire meerderheid opleveren. Het bleek echter een misverstand. Verantwoordelijk voor de op winding was CDA-kamerlid La- DEN HAAG GPD De 129 miljoen gulden die verkeersminister Maij-Weggen met ingang van volgend jaar extra moet bezuinigen, zal niet ten koste gaan van de investeringen in het wegennet en het openbaar vervoer. De bezuiniging, waartoe het kabinet het afgelopen weekein de heeft besloten, zal „vrij pijnloos" kunnen verlopen, zei Maij-Weggen gisteren in de Tweede Kamer. Zo hoopt ze tien miljoen te kunnen be zuinigen op het budget voor onderzoek, terwijl ze tachtig miljoen denkt te vinden door leningen uit het verleden vertraagd af te lossen. Deze boekhoudkundige truc biedt overigens slechts soelaas tot 1997. Voor de overblijvende dertig miljoen moet nog een oplossing worden gevonden. Door extra trage aflossing van leningen denkt de minister bovendien nog tien tot vijftien miljoen gulden te kunnen vinden voor het streekvervoer en het vervoer in stadsgewesten. Ook zei ze veel te voelen voor de gedachte van de PvdA om de ze ventig miljoen gulden uit het mobiliteits fonds, die dit jaar overblijft, in te zetten voor stadsvervoer en verkeersveiligheid. Daarover wil ze overleggen met minister Kok van financiën, wiens toestemming voor dit plan nodig is. Verder is Maij-Weggen door het kabinet nog opgezadeld met een eenmalige bezui niging van 32 miljoen gulden. Dit probleem denkt ze te kunnen oplossen met geld dat eigenlijk zou worden uitgeleend aan de Ne derlandse Spoorwegen voor investeringen. De NS hebben dat geld volgend jaar echter nog niet nodig. Maij-Weggen vindt het PvdA-pleidooi om de tarieven in het openbaar vervoer in 1994 niet met zes maar met vier procent te laten stijgen, voorbarig. Wel zei ze dat de tariefs verhoging inderdaad kan worden beperkt als blijkt dat de inflatie voor 1994 meevalt. De PvdA is blij met de toezegging van de minister dat geen gedwongen ontslagen zullen vallen bij streekvervoersbedrijven. zij.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5