Lubbers: Niets mis met salarisakkoord onderwijs Alsof iemand een glazen stolp over je heen Ambtenaren krijgen leenfiets van baas Binnenland Kok: Extra geld uittrekken voor koopkracht ambtenaren Lc. van Bijlmer Maij-Weggen: Bewoners van Bijlmer geruststellen Oorverdovend Opknapbeurt postkantoren voor driehonderd miljoen DONDERDAG 12 NOVEMBER 1992 3 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPO GemeenschappeSWe Persd«ensi Gevolgen voor belastingaangifte Dode bij schietpartij Amsterdam Amsterdam Bij een schietpartij in een eetcafé/coffeeshop in de Hudsonstraat in Amsterdam-West zijn gistermiddag een dode en twee zwaargewonden gevallen. Volgens de politie is er over en weer geschoten. De daders zijn voortvluchtig. De Hudson straat en omgeving lijden al geruime tijd onder hevige overlast van de drugshandel. Onlangs hield de politie daartegen een spe ciale 'schoonmaakactie'. Kwartaalwinst Shell fors omhoog den haag De Koninklijke/Shell Groep heeft in het derde kwar taal van dit jaar een nettowinst behaald van 783 miljoen pond sterling (2.130 miljoen gulden). Vergeleken met de 569 miljoen pond in dezelfde periode van vorig jaar betekent dit een stijging met 38 procent, zo heeft het concern vanmorgen bekendge maakt. De winst per aandeel Koninklijke Olie steeg van 2,31 gul den tot 3,01. Verdachten schietpartij aangehouden Amsterdam Een 22-jarige medewerker van de Amsterdamse vreemdelingenpolitie is aangehouden omdat hij wordt verdacht van betrokkenheid bij de schietpartij vorig week waarbij de 33- jarige eigenaar van een naaiatelier omkwam. Hij is door de korpsleiding uit zijn functie gezet. Er werden nog drie andere mannen aangehouden. Een van hen zou het dodelijke schot hebben gelost. De vier bezochten het atelier omdat een van hen nog een paar honderd gulden van het slachtoffer tegoed had. Douane neemt 76 kilo coke in beslag amsterdam De marechaussee heeft maandag in samenwerking met de douanesurveillance in Amsterdam 76 kilo cocaïne in be slag genomen. De cocaïne (handelswaarde ongeveer zes miljoen gulden) zat verstopt in de inboedel van een ex-marinier die uit Curasao naar Nederland terugkeerde. De man is aangehouden. Het ministerie van defensie heeft dat gisteren gemeld. De Meeuw® modulaire bouwsystemen Brinkman eerst woedend maar na antwoord premier toch tevreden De extra salarisverhoging voor onderwijzers is niet in strijd met de afspraken over loonmatiging die in het ka binet zijn gemaakt. Premier Lubbers zei dit vanmorgen in de Tweede Kamer. Aanleiding was de woedende reac tie van CDA-fractieleider Brinkman op de afspraken die minister Ritzen (onderwijs) gisteren maakte met de on derwijsbonden. Brinkman zei aan het eind van de och tend echter dat het antwoord van de premier hem tevre den stelt. den haag gpd Het CDA vond het aanvankelijk onbegrijpelijk dat heel Neder land op de nullijn zit, terwijl het onderwijspersoneel er tot 1996 711 miljoen bij krijgt. .Absoluut onaanvaardbaar", zei een CDA- woordvoerder vanochtend. Maar volgens Lubbers is er al leen maar sprake van een raam overeenkomst, die pas begin volgend jaar wordt uitgewerkt. Ritzen moet overigens eerst de aan hem opgelegde bezuini gingen van 340 miljoen gulden invullen, voordat hij de leer krachten een extraatje mag ge ven. Volgens de premier gaat het bovendien niet om een al gemene salarisverbetering, maar om „gerichte maatregelen ter verbetering van de wervings positie in het onderwijs". Die vallen niet onder de afgespro ken loonmatiging. Ritzen heeft gisteren met de bonden afgesproken dat hij niet zal bezuinigen op de werkloos heidsuitkeringen voor onder- CDA en PvdA: Van Thijn vindt ond Geef illegalen ]VIai j-Wegge premiegeld mee v».., Van Thijn vindt onderzoekers te traag CDA en PvdA denken erover il legalen die het land worden uit gezet, een schadeloosstelling mee te geven. Ze overwegen onder meer de terugkerende il legaal zijn ten onrechte betaal de sociale premies mee te geven en een aanvulling op het loon dat hij in ons land tekort is ge komen. De CDA'er Krajenbrink op pert dat vandaag in een vraag gesprek met het dagblad Trouw. Hij kan de gevolgen van zijn suggestie nog niet overzien, „maar het lijkt me in ieder geval wenselijk dat het kabinet eens serieus naar deze mogelijkheid kijkt". PvdA-woordvoerder Aposto- lou opperde deze gedachte vori ge week als eerste in een vraag gesprek met het ANP. De Ka merleden doen hun suggesties omdat gebleken is dat een on bekend aantal illegalen in ons land sociale premies afdraagt. den haag/amsterdam vervolg van voorpagina Minister Maij-Weggen heeft gis teren in antwoord op vragen van WD-Tweede-Kamerlid Jor- ritsma gezegd dat er geen reden is de inhoud van de geluids band geheim te houden als de zogeheten black-box uit het neergestorte El Al-vliegtuig niet boven water komt. Maij zegt dat de band vrijwel alleen informatie bevat die al op de eerste dag na het ongeluk is vrijgegeven. Nu de 'zwarte doos' nog steeds niet is gevon den, is er minder reden de in formatie op de geluidsband achter te houden. Het vrijgeven is volgens Maij nuttig „alleen al ter geruststelling van de bewo ners" van de Bijlmermeer. Pre cies daarom had Jorritsma ver zocht de informatie openbaar te maken. De Bijlmerramp heeft in ieder den haag gpd Het kabinet zou 210 miljoen gulden extra moeten uittrekken om te zorgen dat ambtenaren volgend jaar hun koopkracht behouden. Minister Kok (finan ciën) heeft dit gisteren laten we ten in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer. Op basis van de nullijn voor alle inkomensgroepen zouden ambtenaren komend jaar 0,3 procent koopkracht inleveren. Dat komt omdat zij minder dan anderen profiteren van lagere ziektepremies. Kok wijst erop dat door een eventuele maatregel voor de ambtenaren het financierings- geval tot gevolg dat de uitbrei dingsplannen van Schiphol ver traging oplopen. Maij schat dat door aanvullende eisen over de veiligheid de procedures met zeker een half jaar zijn ver traagd. Vermoedelijk volgende week stuurt het kabinet een Brief naar de kamer met daarin de nieuwe uitgangspunten voor de groeiplannen van Schiphol. Burgemeester Van Thijn van Amsterdam vindt dat het on derzoek van de Rijksluchtvaart dienst (RLD) naar de toedracht van de ramp te lang duurt. Dat maakte hij gisteravond duidelijk tijdens de algemene beschou wingen over de gemeentelijke begroting 1993. Volgens de RLD kan het onderzoek nog maan den kan duren. Van Thijn is te meer ongelukkig met de vertra ging, omdat in de Verenigde Staten en Israël al deelonder zoeken zijn gepubliceerd. tekort van de overheid oploopt met met 210 miljoen gulden. Dat betekent dat het overheids tekort niet meer met een half procent zou kunnen dalen zoals de bedoeling is. In de Tweede kamer zei hij gisteren echter dat hij dat geen al te groot probleem vindt. Het tempo waarin het financiering tekort wordt verlaagd, mag van hem best wat omlaag. Als dat tekort in 1994 uitkomt op 3,25 procent voldoet Nederland nog keurig aan de eisen die worden gesteld om te mogen meedoen aan de Economische en Mone taire Unie van de Europese Ge meenschap. Velen gedupeerd met verzekering 'natura-uitvaart' alkmaar/heerhugowaard gpd Zo'n tienduizend mensen met een begrafenispolis zijn ernstig gedupeerd door het faillisse ment van enkele zogeheten na- tura-uitvaartverzekeraars. Dat zijn verzekeraars die geen geld uitkeren aan nabestaanden, maar de uitvaart voor hun reke ning nemen. De bedragen aan premies of eenmalige stortin gen variëren van 5.000 tot 8.000 gulden, zo blijkt uit informatie van de landelijke Vereniging Natura Uitvaartverzekeraars. De politie in de regio Noord- Holland-Noord onderzoekt of er strafbare handelingen zijn ge pleegd bij het verkopen aan de deur (colportage) en bij het af geven van garanties. Aanleiding vormen de faillissementen van twee kleine uitvaartverzekeraars in Heerhugowaard. Uit concur- rentie-oogpunt zouden de be drijfjes polissen hebben aange boden, die zij uiteindelijk niet konden waarmaken. wijspersoneel om er de salaris verhoging mee te betalen. De bonden hebben zich van meet af aan verzet tegen Ritzens plan om die salarisverbetering ten dele te betalen uit een be zuiniging op de werkloosheids- gelden (wachtgelden) in het on derwijs. In het raamakkoord stemmen de onderwijsbonden wel in met een nieuwe werk loosheidsregeling. Die is verge lijkbaar met die in de marktsec tor, maar daar komen boven wettelijke toeslagen bij. Het geld dat Ritzen daarmee be spaart, wordt gebruikt om werk loze leraren weer aan de slag te helpen. De bonden op hun beurt zijn bereid een deel van het extraa tje voor de salarissen te gebrui ken voor 'knelpunten', zoals Ritzen dat noemt. Zo wil hij le raren aan wie een tekort is (bij voorbeeld wiskundeleraren) ex tra belonen. De Raamovereenkomst is een akkoord op hoofdlijnen. Voor 1 februari 1993 moet ook over de details overeenstemming zijn. De bonden willen het extra geld zoveel mogelijk gebruiken om de salarisachterstand van al het onderwijspersoneel in het ba- sis- en voortgezet onderwijs weg te werken. Maar Ritzen en de rest van het kabinet zijn bang dat een algemene loons verhoging voor beginnende le raren nieuwe looneisen in an dere sectoren oproept. Staatssecretaris Wallage (onder wijs) ziet voorlopig overigens af van nieuwe plannen om scho len voor basis- en voortgezet onderwijs zelfstandiger te ma ken. Alleen als er bij de vakbon den, besturenorganisaties en de scholen voldoende animo groeit, zal Wallage alsnog plan nen indienen. Hij heeft dat van ochtend in een brief aan de Tweede Kamer laten weten. ig ambtenaren van het ministerie van verkeer en waterstaat kregen gisteren een leenfiets van hun baas uitge reikt. De leenfiets is een proef project en maakt deel uit van een pakket maatregelen, waar mee het departement het auto gebruik met dertig procent wil terugdringen. De stimuleringsmaatregelen lopen uiteen van het ter be schikking stellen van een be- drijfsfiets tot het belonen van het gebruik van de eigen fiets. Daarnaast kan gebruik worden gemaakt van een fiets die tegen een maandelijkse aflossing ei gendom wordt. Medewerkers die met de eigen fiets komen, krijgen strippenkaarten en 250 gulden per jaar voor het onder houd aan de fiets. De fiets als geschenk van de baas was gisteren onderwerp van gesprek in de Tweede Ka mer tijdens de behandeling van de begroting van Financiën. Staatssecretaris Van Amelsvoort wil dat werknemers die een fiets van hun baas krijgen 150 gul den bij hun belastbaar inkomen gaan optellen. Daardoor zal die werknemer gedurende een jaar vijf gulden per maand meer be lastinggaan betalen. Niet onredelijk, vindt de be windsman. omdat een degelijke Hollandse fiets toch al gauw zo'n 750 gulden kost. Een ca deau van aanzienlijke omvang dus. zo redeneert de staatsse cretaris. En mensen die een au to van de baas rijden, moeten daarvoor immers ook een be drag bij hun inkomen optellen. Belastingdeskundige Ver meend van de PvdA vond het voorstel „een vorm van Hol landse zuinigheid die niet moet". Hij vroeg de staatssecre taris eerst nog eens met de Ka mer van gedachten te wisselen. Van Amelsvoort nam de motie, die hij 'aardig en zeer Hollands noemde, graag over. Cijfers voor eindexamen vaak onjuist zoetermeer anp Gemiddeld deugt het ni veau van de eindexamens in het voortgezet onder wijs wel, maar sommige jaren is het centraal schrif telijk examen een stuk moeilijker dan het gemid delde en soms makkelij ker. Doordat ook de nor men van jaar tot jaar ver schillen, kan eenzelfde prestatie in het ene jaar een hoger cijfer opleveren dan in een ander jaar. Die conclusies trekt de Inspectie van het Onder wijs in het gisteren ver schenen rapport 'Examens op punten getoetst'. Staatssecretaris Wallage (onderwijs) had om het onderzoek gevraagd. Hij deed dat nadat de Tweede Kamer zich bezorgd had getoond over het niveau van de centrale examens in het voortgezet onder- wijs. De onderzoekers hebben de eindexamens van de af gelopen tien jaar bekeken. Ze concluderen dat 23 pro cent van de examens te moeilijk was en 7 procent te makkelijk. Om dat weer recht te breien worden de normen telkens wat bijge steld. Gezien de uitkom sten van het rapport ge beurt dat nog onvoldoen de. Het gevolg is dat iedere examenkandidaat de kans loopt voor één van zijn zes of zeven vakken een on juist cijfer te krijgen. Het is de bedoeling dat er maat regelen komen om dat in de toekomst te voorko- harskamp Prins Bemhard was gisteren getuige van een kennelijk allesbehalve geluidloze schietdemonstra- tie. De prins reikte in het schietkamp De Harskamp een trofee met zijn naam uit voor de beste resultaten be haald tijdens een gevechtsschietoefening. foto anp» Raymond rutting Eerste congres voor plotsdoven in Nieuwegein mariska freriks Haar zoon heeft de baard in de keel. „Dat geeft een bepaalde klank aan zijn stem", zegt de 41-jarige 'plotsdove' Yvonne Kemink. „Ik weet nog hoe het klinkt, maar horen zal ik het nooit meer." Toen ze twintig jaar was raakte ze van het ene op het andere ogenblik door een hersenvliesontsteking haar gehoor kwijt. „Het is alsof ie mand plotseling een geluid- dichte glazen stolp over je heen zet." Kemink heeft vier jaar lang geleden een Stichting Plots doven opgericht. Deze telt nu 289 leden. Morgen wordt een congres gehouden in 't Veerhuis in Nieuwegein (Nijemonde 4) van half tien tot vier uur 's mid dags. Het is het eerste congres in Nederland dat aan de proble matiek van plotsdoven wordt gewijd. Plotsdove en doofgeboren mensen worden meestal over één kam geschoren. Kemink: „Terwijl onze handicap echt iets heel anders is. Mensen die plot seling hun gehoor verliezen, vallen in een diep gat. Opeens stort je hele wereld in en ontdek je dat het hele leven uit com municatie bestaat. Je moet een hele nieuwe taal leren, die van gebaren en liplezen. Daarom heb ik vier jaar geleden met nog een paar mensen de Stichting Plotsdoven opgericht". Als een slachtoffer van piots doofheid Kemink opbelt, stapt ze meteen in haar auto en rijdt ze naar hem of haar toe. „En ik blijf tot ze weer grip op het le ven hebben. Ik weet precies wat ze doormaken: angst, onzeker heid, boosheid, paniek soms. Toen ik doof werd, was er niks voor plotsdove mensen. Ik stond er helemaal alleen voor." Yvonne Kemink heeft niet stilgezeten sinds zij doof werd. Ze is inmiddels gebarentaal-do cente, sociaal consulente en studeert psychologie aan cfe open universiteit. Betaald werk heeft ze echter nog niet gevon den. „Ik solliciteer ongeveer twaalf keer per jaar, maar een baan heeft dat me nog niet op geleverd. Ik heb zelfs een keer gesolliciteerd naar een baan voor opvang van dove mensen met psychische problemen. La- was afgewezen omdat ik te veel ervaring zou hebben. Dat slaat alles." Revalidatiecentrum ter hoorde ik van iemand dat ik Haar grote droom is een revali datiecentrum in Nederland voor plotsdoven. waar alle in formatie voor hen aanwezig is. „Plotsdoven moeten daar dan samen met hun horende part ner of vrienden terecht kunnen. Ik stel me zo voor dat ze daar dan zes weken logeren en de gebarentaal en het liplezen le ren. Een soepel dagprogramma, ze moeten immers door een lang rouwproces .heen", zegt Kemink met een ernstig gezicht. „We zoeken alleen nog een geldschieter." KNO-arts A. van Olphen van het AZU (Academisch Zieken huis Utrecht) schat met de nat te vinger dat er duizend plots dove mensen in Nederland zijn. Hij doelt dan op de mensen die absoluut niets meer horen. Plot selinge doofheid heeft volgens hem een aantal oorzaken. „Door onder meer veranderin gen in de bloedsomloop, ont stekingen in het slakkenhuis (orgaan in het oor) en immuun- ziekten kan men van de ene op de andere dag doof worden. Maar de grootste groep loopt de doofheid op door een hersen vliesontsteking. Onderzoek is heel moeilijk, omdat we het slakkenhuis niet diepgaand kunnen onderzoeken. Dat kan alleen als de mensen dood zijn." De wetenschap staat echter niet stil. Een zogenoemde cochleaire implantatie kan er voor zorgen dat dove mensen weer geluiden, soms zelfs spraak, kunnen horen. Elektri sche stimulering van de gehoor zenuw maakt horen dan weer mogelijk. In de academische ziekenhuizen in Utrecht en Nijmegen worden dergelijke protheses geïmplanteerd. Voor Kemink heeft zo'n im plantatie geen zin. haar gehoor zenuw is geheel afgestorven. Ze zou graag weer willen horen. „Ik zou meteen naar muziek gaan luisteren. Dat deed ik altijd heel graag. Maar nu doe ik net alsof tijdens mijn wekelijkse ballet lessen. Dat is ook leuk", aldus Yvonne optimistisch. den haag gpd-anp De ruim 2.000 Nederlandse postkantoren krijgen de komen de drie jaar een opknapbeurt ter waarde van zo'n 300 miljoen gulden. Dat is het gevolg van een akkoord dat PTT Post en de Postbank hebben bereikt over het toekomstig gebruik van de postkantoren. PTT Post is on derdeel van Koninklijke PIT Nederland, de Postbank is een dochter van het financiële bol werk ING-groep. De twee bedrijven richten per 1 januari een nieuwe onderne ming op. In die Postkantoren BV worden alle activiteiten van de postkantoren ondergebracht. PTI Post en de Postbank willen elk een belang van 50 procent nemen in Postkantoren BV. Met de investering van 300 miljoen gulden moeten de post kantoren aantrekkelijker wor den gemaakt. Zo zullen de van pantserglas voorziene loketten worden vervangen door open balies. Verdere details van de opknapbeurt kan PTT Post nog niet geven. Voor de ongeveer 7.000 werknemers in de post- crandert niets. Wijsheid in Oosterse Tapijten TUbure kc-bndseweg 27 HcMenlring 1 14334 01*4X1904

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3