Haarhuis besluit tennisjaar in dal 'Ik wist dat hij me zou slachtofferen' TOP spaart zich Sport 'Drama van jewelste' voor Nederlandse basketballers DONDERDAG 12 NOVEMBER 1992 Taument wellicht toch tegen Ajax Rotterdam Feyenoord heeft besloten toch in beroep te gaan te gen de schorsing van Gaston Taument. De zaak dient zaterdag morgen om tien uur in het Sportcentrum van de KNVB in Zeist. Feyenoord hoopt met het appèl te bereiken dat de rechtervleu- geïspits zondag toch kan meespelen in de topper tegen Ajax. Voor de commissie van beroep, die onmiddellijk uitspraak zal doen. zal Feyenoord de gevolgde rechtsgang in de zaak-Tau- ment aanvechten. Taument kïeeg in de wedstrijd tegen PSV voor een overtreding tegen Heintze van scheidsrechter Uilen berg een gele kaart, maar werd later op grond van tv-beelden in staat van beschuldiging gesteld en voor vier wedstrijden ge schorst. Daarvan heeft hij er inmiddels één uitgezeten. Roda-Feyenoord verboden kerkrade Burgemeester Jan Mans van Kerkrade heeft de com petitiewedstrijd tussen Roda JC en Feyenoord op woensdag 18 november verboden. Volgens Mans kan de openbare orde op die dag niet worden gegarandeerd, omdat veel kooppubliek uit Duitsland, dat dan een nationale feestdag viert, wordt verwacht. Open Leidse gymkampioenschappen leiden De Gezamenlijke Leidse Gymnastiekverenigingen (GLG) houden komende zaterdag de open Leidse kampioenschappen in de Vijf Meihal. Meer dan honderd sporters van 22 verenigin gen hebben hun medewerking aan deze kampioenschappen toegezegd. Er wordt overdag geturnd, 's avonds kunnen de toe schouwers genieten van jazzgymnastiek. Vorig jaar werden de open Leidse kampioenschappen nieuw leven ingeblazen. Waar vroeger slechts Leidse clubs deelnamen aan de strijd, komen nu sporters uit het gehele land. Bijzonder is dat onder de vlag van het GLG de beide turnbonden, de KNGB en het KNCGV, bij deze wedstrijd de handen ineen slaan. De wedstrijden beginnen om 09.30 uur. UEFA's hebben nog één punt nodig Apeldoorn Weer is een Oranje-team op mentaliteit afgetroefd. De UEFA-jeugdploeg van Dick Advocaat had zich gistermiddag door een tweede zege op Wales kunnen verzekeren van een plaats in de tweede ronde van het Europees kampioenschap voor spelers onder achttien jaar, maar na een voorspoedige start binnen vijf minuten was het 1-0 moesten de Oranje leeuwtjes genoegen nemen met een gelijkspel, 1-1. Wales is nu uitgeschakeld. Israel, dat in Enschede met 3-1 van Nederland verloor en in Wales 0-0 speelde, heeft theoretisch nog een kans. Dan moet het de twee nog resterende thuiswedstrijden winnen en moet het ook een beter doelsaldo zien te krijgen dan Neder land. De veertien groepswinnaars gaan in de volgende ronde volgens het Europa Cup-systeem uitmaken welke zeven zich met organisator Engeland plaatsen voor de eindronde. Weer verlies handbalsters trondheim De Nederlandse handbalsters hebben gisteren op het toernooi om de FM-Cup in Trondheim ook de tweede wed strijd verloren. De ploeg van bondscoach Van Linder ging on- deruit tegen Oostenrijk 18-27. Oranje, dinsdag verslagen door gastland Noorwegen, kon Oostenrijk slechts de eerste twintig minuten enigszins bijhouden. Daarna was het kwaliteitsverschil te groot. Het leidde tot een achterstand van 9-12 bij rust. In het tweede bedrijf kwam de Nederlandse ploeg er niet meer aan te pas. Nederlander neemt een weekje vakantie Paul Haarhuis heeft voor zichzelf gisteren het tennisjaar 1992 alvast afgesloten. Dat gebeurde op een manier die hem absoluut niet past. In Antwerpen ging hij roemloos onderuit tegen Ivan Lendl en dat betekende dat Haarhuis voor de vijfde keer op rij in de eerste ronde uit een ATP- toernooi werd getikt. ANTWERPEN ROB VAN DER ZANDEN Een verliespartij tegen de 32-ja- rige Amerikaan (inmiddels weer achtste van de wereld en al vijf keer winnaar van het ECC-toer- nooi) is niet blamerend. Dat zijn echter wel de cijfers die Haarhuis de laatste weken over legt. De speler zelf is ook een beetje geschrokken van de ne- derlagenreeks. „Ik moet heel ver terug in mijn geheugen om zo'n slechte serie te vinden", aldus de 26-jarige tennisser die met 5- 7,1-6 verloor van een veel bete re Lendl. Het zal Haarhuis er niet van weerhouden om met een opge ruimd gevoel vakantie te vieren. Hij gebruikte gisteren tijdens zijn evaluatie van het seizoen wel zeven keer het woord 'rede lijk'. „Voor mijn gevoel heb ik een redelijk seizoen gedraaid, ondanks de matige afsluiting. De eerste helft was goed, de tweede minder. Ik wilde graag in de top dertig eindigen. Nu sta ik 34, dat is geen reden voor te leurstelling." Paul Haarhuis gaat een week niets doen en pakt dan de draad weer op met trainingen. Pas volgend jaar zal hij zich weer aan het front melden. De Ne derlandse Masters laat hij vol gende week schieten. Het past niet in zijn schema. 'Redelijk' opgelucht gaat Haarhuis de accu weer opladen. Hij heeft zijn plaats in de sub top weer veiliggesteld. Op zich niet onverdienstelijk. De vraag is echter of ooit nog eens de grote doorbraak voor hem komt. Een constante prestatiecurve is zijn handelsmerk en houdt hem al jarenlang op een plaats je ergens tussen de nummers dertig en veertig van de wereld. Hij is te degelijk om te kelderen, maar diezelfde degelijkheid is tevens de drempel voor een 'jump' naar de echte wereldtop. De allrounder heeft niets extra's in zijn spel dat verder wel com pleet is en op alle baansoorten rendeert. Eens was Haarhuis de nieuwe ster aan het Nederlandse ten- nisfirmament. Nadat hij in 1989 tijdens de US Open de hele we reld verbaasde met een zege op John McEnroe was zijn naam gevestigd. En niet alleen die van Haarhuis. Ook zijn kleding- en racketsponsor in die tijd (de He- ma) had er naast de rookworst een schitterend uithangbord bij. Drie jaar later is dezelfde spe ler voorzichtig en zeer gedo seerd naar de mondiale subtop geslopen. Maar meer lijkt er niet in te zitten. Haarhuis ont kende dat laatste gisteren met klem. „Ik kan er nog meer uit halen, dat weet ik zeker. Alles zal alleen wat scherper moeten worden. Echte wapens heb ik niet, maar omdat ik redelijk all round ben moet een plaats bij de beste twintig van de wereld erin zitten." Samen met zijn coach Henk van Hulst bewees Haarhuis dat met uitgekiende schema's en kleine technische verbeteringen telkens een sprongetje op de wereldranglijst mogelijk was. Dit jaar echter bleken de presta ties van Haarhuis voor het eerst te stabiliseren. Haarhuis won ondanks alle inspanningen nog nooit een of ficieel Grand Prix-toemooi. Het zou uiterst bitter zijn als hij na een alleszins behoorlijke tennis carrière tot de conclusie zou moeten komen dat er geen en kele hoofdprijs was weggelegd in al die jaren. Richard Krajicek, Jan Siemerink en zelfs Mark Koevermans (toch bepaald de mindere van Haarhuis) wonnen al wel een ATP-toernooi. Haar huis was er dit jaar dichtbij in Singapore waar hij de eindstrijd bereikte. Simon Youl stak echter een stokje voor het eerste suc ces. Het was desondanks een van de weinige hoogtepunten die hij dit jaar bereikte. In de stille weken die komen mag Haar huis zich wel eens afvragen of stilstand geen achteruitgang is. Vorig jaar had hij rond deze tijd niet eens de ruimte voor vakan tie. Hij bereidde zich toen voor op de prestigieuze Grand Slamp-Cup. Een teken aan de wand? Krajicek Richard Krajicek heeft gisteren gewoon zijn werk gedaan, ter wijl Antwerpen leed onder een zware najaarsstorm. Hij plaatste zich als eerste voor de kwartfi nales van het ECC-toemooi. De Canadees Grant Connell vorm de nimmer een bedreiging: 6-4 6-4. De Hagenaar komt morgen normaliter tegenover of Korda of John McEnroe komt te staan. McEnroe had gisteren geen me delijden met de hypernerveuze Belg Bart Wuyts: 6-2 6-2. Paul Haarhuis mept uit volle macht tegen een door Lendl geslagen bal. Hij verloor echter kansloos. FOTO ANP Bryan Roy vertrekt naar Foggia De eeuwig lijkende glimlach rond zijn mondhoeken is ver dwenen. Hij is veranderd, Bryan Roy, onmiskenbaar. „Ik heb ge leerd", zegt de swingmachine van weleer; door Ajax-coach Louis van Gaal sinds september uitgeroepen tot de outcast van het vaderlandse betaalde voet bal. „Ik heb de afgelopen weken heel veel geleerd." De aankomsthal van het vliegveld van Rome, tussenstop op weg naar Foggia, tot 1995 de nieuwe werkgever van de Am sterdammer, maakt een verla ten indruk. Geen duizenden ti- fosi, geen fotografen. Nee, Bryan Roy bevindt zich puur en alleen in zijn eigen gezelschap: vriendin Nada van Nie, vader Dennis Roy, en zaakwaarnemer Rob Jansen. „Doet me allemaal niks", klinkt het. „Het is de af gelopen periode niet anders ge weest." Bryan Roy is veranderd, onmiskenbaar. Amper tweeëntwintig uur na dat hij zijn laatste wedstrijd voor Ajax 2 had gespeeld, stapte Roy gisteravond om half acht op het vliegtuig richting een nieuwe toekomst. Nadat eerder contact met Foggia Calcio op niets was uitgelopen, toonden de Italianen dinsdagavond ver rassend opnieuw belangstelling. Naarstig op zoek naar vers bloed voor het tobbende elftal van de Tsjechische coach Ze- man, en gedwongen door het angstig naderende einde van de overschrijvingsperiode in Italië (gisteravond om 19.00 uur) landde voorzitter/multimiljo nair Pasquale Cassilo gistermid dag met zijn privévliegtuig op Nederlandse bodem. Drie uur later waren Ajax en Foggia het eens over het transferbedrag. Rob Jansen houdt het op 'enke le miljoenen guldensmaar moet lachen om de bedragen die in Nederland circuleren: 6,5 miljoen aan transfergeld en een jaarsalaris voor Roy van 650.000 gulden. Jansen: ..Absolute on zin. En daar laat ik het bij." Speler en club werken van daag nog slechts wat details uit over het meerjarige UN Ml Ml Roys debuut staat voor volgen de week gepland. Zijn jaarsala ris gaat in ieder geval meer be dragen dan hetgeen hij in Am sterdam opstreek. Niet slecht voor een speler die in de ogen van Louis van Gaal aanvankelijk niet eens volwaardig werd be vonden voor de reservebank. „Het hoofdstuk-Ajax", zegt Roy zelf, „is definitief gesloten. „De breuk was niet te lijmen. Voetbaltechnisch misschien nog wel. maar op het menselijk vlak was het definitief passé. In het vliegtuig op weg naar Italië liet hij voor de eerste keer sinds zijn verbanning naar de bank zijn gevoelens de vrije loop. Aanvankelijk hortend en stotend, maar later steeds doel bewuster. „Achteraf kun je mis schien wel concluderen dat mijn zwijgen goed is geweest, maar man, wat heb ik het bij vlagen moeilijk gehad om m'n kop te houden. De onzin die mensen over je kunnen vertel len, menselijk en maatschappe lijk gezien, ik wist af en toe niet wat ik las, zag en hoorde. Ik heb zo nu en dan gewoon op mijn hand moeten bijten om het stil zwijgen niet te verbreken." Kleineren Hij wist, zegt hij, dat Louis van Gaal hem publiekelijk zou klei neren. Op de tv, voor miljoenen kijkers zou uitroepen dat Roy wat hem betreft een gepasseerd station was en naar een andere club mocht uitkijken. „We heb ben voor dat tv-optreden een gesprek gehad met elkaar", zegt Roy met ingehouden woede. „Ik wist dat hij me aan de schand paal zou nagelen. Nee. ik heb geen poging gedaan die actie te verijdelen. Als die man zo naar buiten wil treden over een spe ler, dan moet hij dat gewoon doen. Ik heb het absoluut niet zien aankomen, dat staat vast. Ik had verwacht dat hij me bui ten de basis zou laten, me wilde fnikkelen. Daar had-ie ook ge- ijk in gehad, ik speelde zeker het begin van het seizoen su- perslecht. Maar dit... Ik was echt met stomheid geslagen. Ineens was alles voor me over bij Ajax, zo maar, van de een op de an dere dag." Bryan Roy windt er dan ook geen doekjes om. Hij is com pleet afgeknapt op Van Gaal, met name op de mens achter de trainer. „Dit doe je zelfs je grootste vijand niet aan", aldus Roy. „Hij verweet me een instel ling in het veld die hij me zelf heeft willen aanleren Wat ik daar mee bedoel? Heel simpel. Van Gaal wilde me tegen mijn eigen natuur in laten spelen. In dienst van het elftal. Nu ben ik erachter dat zoiets niet kan. Een trainer dient slechts als aanvul ling, als ruggesteun voor een trainer. Zo werkte Johan CruijfT ook altijd. Hij kan slechts aan details werken, proberen die te verbeteren. Van Gaal wilde mijn complete persoonlijkheid ver anderen. Onmogelijk. Ja, dat is ook mede de reden geweest dat ik het afgelopen anderhalve sei zoen ondermaats heb gespres- teerd. Ik ben Bryan Roy, Bryan Roy weet wat Bryan Roy kan en niet kan en op welke punten hij aangescherpt kan worden." „Ik zal zelfstandiger moeten worden", zegt hij dan „meer voor mezelf moeten opkomen in de toekomst. Als ik aat nu al had gedaan, had dat veel pijn kunnen voorkomen. En ik neb geleerd dat je er in dit wmddfe echt alleen voor staat. Mijn fa milie en mijn vriendin, daar draait het leven om. En verder? Verder is het slechts hard wer ken. Echt, ik ben nu 22 jaar, maar ik heb het gevoel alsof ik al een leven van een veertigjari ge achter de rug heb. Ik ben moe ja. Van het gedram dat al les anders moet." Fel: „Van Gaal geloofde niet in mi|n re.i tiviteit. Dat zegt eigenlijk alles over deze situatie. Hij nad bij zichzelf te rade moeten gaan waarom mijn vorm terugliep, niet bij mij. Nee, de hele zaak is mensonterend geweest liet is dat ik altijd het geloof in mezelf heb gehouden, anders was ik er misschien wel aan onderdoor gegaan." In Foggia. een stad van 200 000 inwoners ten oosten van Vipels. op zo n 25 kilome ter van de Adriatische Zee moet de 7tm weer gaan schijnen voor het wonderkind van weleer. Zeventien keer dom balverlies heeft de Nederlandse basketbalploeg op de rand van uitschakeling gebracht in de kwalifi catie voor de EK eindronde. De ploeg van coach Wiel verloor gisteren na zeven minuten en 45 seconden in het duel te gen en in België het hoofd. Van 7-15 sprongen de Belgen naar 29-19 bij rust en 70-54 bij het laatste fluitsignaal van de hevig marchanderende scheidsrech ters Zych en Dorizon. Door de winst met veertien punten wisten de Belgen de nederlaag in de Den Helder (65-57) ruimschoots uit. België werd daardoor zelfs vrijwel zeker een van de twee ploegen in groep A die een plaats kunnen bemachtigen voor het EK van 1993 in Duitsland. Ondanks de grote nederlaag werd Nederland nog niet vol strekt kansloos. Door de zege van Turkije in en op Tsjechoslowakije kan Oranje nog recht doen gelden op de .tweede plaats. In dat geval moet de ploeg zater dag in Amsterdam met meer dan twaalf punten winnen van Tsjechoslowakije en de woensdag daarop in Den Bosch erna met meer dan één punt van Turkije. Quaregnon werd een 'drama van je welste' voor zijn basketballers. Het dorp onder de rook van Mons was uitgelopen voor de heuse eerste interland in het pa rochiehuis. De uit zijn krachten gegroei de gymzaal zat boordevol. Mensen hin gen in het wandrek, in de ringen en op eikaars schouders. Het carnavalsorkest bracht er even luidruchtig als vals de stemming in en de Belgische ploeg, die onder de naam Belgian Basketball Lions internationaal opereert, kon niets meer gebeuren. SASSENHEIM BRAM VAN GENT KORFBALMEDEWERKER TOP heeft zich gisteravond als eerste geplaats voor de eindron den van de strijd om de Leidsch Dagblad Cup. Pemix bleef lang in het spoor van de Sassen- heimse korfballers, maar moest na een 10-13 nederlaag in het onderlinge duel afhaken. Of de bekerhouder op tweede kerst dag van de partij zal zijn in de Leidse Vijf Meihal, hangt af van de resultaten in de overige twee poules. Naast de drie poule winnaars gaat namelijk ook de beste nummer twee door. De reserveploeg van TOP zet te de winnende koers uit voor het vlaggeschip. Coach Theo Korporaal spaarde zijn selectie, die deze week bijna dagelijks actief is tijdens het zaaltoemooi van Koog Zaandijk, en zette voor de duels tegen Tempo en Velocitas het tweede team in. Zijn opzetje viel niet bij ieder een in goede aarde. „Heel jammer dat we TOP 2 troffen", aldus Velocitas-coach Wim van Poelgeest, die TOP een zekere minachting jegens de zwakkere ploegen uit de poule verweet. „Als je als club het toernooi werkelijk serieus neemt, moet je alleen eerste teams afvaardigen." „We nemen dit toernooi wel degelijk serieus op", verdedigde Korporaal zich, „Zo serieus dat we tegen Pemix wel degelijk met het eerste team spelen." TOP 2, in de zaalcompetitie uit komend in de reserve-hoofd klasse, had overigens geen kind aan derdeklasser Velocitas (12- 6), maar kreeg aan Tempo (8-9) een tamelijk zware dobber. Per- nix was in de aanloop naar het onderlinge treffen daarentegen probleemloos voorbij de Alp- hense tweedeklasser gesneld (4- 11), maar had juist met Veloci tas (11-13) beduidend meer moeite. De ontknoping in het beslis sende duel tussen Pemix en TOP liet lang op zich wachten. TOP opende sterk met treffers van Annemieke de Mooy, Ron van der Willik en Egbert Dijk stra, de vervanger van de ge blesseerde Tim van der Horst. Na 0-3 haakte Pernix echter weer aan om vervolgens gelei delijk de achterstand in te lo pen. Halverwege was Pemix weer langszij gekomen: rust 5-5. Het slotduel kenmerkte zich vooral door een reeks blessures aan beide kanten, waaraan de zware belasting tijdens de over gang van veld naar zaal wellicht debet was. Erika Velders (Per nix) en Sandra van Rookhuizen (TOP) verdwenen van het veld, terwijl Annemieke de Mooy langdurige blessurebehandeling behoefde. TOP bleek uiteindelijk de meest fitte ploeg, hetgeen zich uitte in een zuiverder schot en een betere rebound. Door in valster Janneke van Driel-Mul- der nam Pemix nog eenmaal een 7-6 voorsprong, maar daar na schoten Ron van der Willik (2), invalster Anne Gertrude van 't Hof, Egbert Dijkstra, Aad Wie- gerink en Geroc Langelaan TOP naar een beslissende 7-12 voor sprong. Pernix kwam in de slot fase nog terug naar 10-13, mede door toedoen van de in de slot fase door coach Janko Breed- veld ingezette junior Raymond Boerman. Velocitas legde verassend be slag op de derde plaats door een 14-12 zege op Tempo. De Lei- derdorpse derdeklasser nam na rust (4-4) door treffers van Arjen Bakker (2) en Paul Robert Nug- teren een 9-6 voorsprong op de in de competitie een klasse ho ger spelende tegenstander. Martijn Hooijer (2) en Ronald Drieduite brachten Tempo nog wel dichtbij, maar Velocitas ver zekerde zich in de slotminuut door een treffer van Jeroen van Driel van de 14-12 overwinning. Volop in beweging. Allde Tieleman (Pemix, rechts) en Jetske Goudsmit (Velocitas) zijn in een fel duel om de bal gewikkeld. Op de achtergrond kijken Raymond Boerman en Paul Meerburg toe. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25