Galilei de pechvogel Bypass uitkomst bij verstopte zaadleider Wetenschap Pootaardappel snel klaar voor export Nauwkeurige meting Mount Everest In- en ontspanning kan pijn verlichten DONDERDAG 12 NOVEMBER 1992 23 Mannen na operatie toch vader De Italiaanse natuurwetenschapper Galileo Galilei werd in 1633 de katholieke kerk uitgegooid, omdat hij beweer de dat de aarde om de zon draait. Volgens Rome was het omgekeerde het geval. Pas vorig weekeinde, 359 jaar la ter, kwam het Vaticaan hierop officieel terug. DEN HAAG THEO HAERKENS Galilei baseerde zijn ideeën op werk van Copernicus, de grond legger van de moderne sterren kunde. Diens theorieën ver droegen zich evenmin met de opvattingen van de kerk. Maar hem overkwam niets omdat de betekenis van zijn werk pas na zijn dood onderkend werd. Volgens drs. M. Gielis, kerk historicus bij de universiteit van Tilburg, had Galilei de pech dat Rome door de Reformatie in het begin van de 17de eeuw, wat nerveus was geworden van alle nieuwlichterij. De affaire was zo belangrijk, omdat de theorieën van Galilei nogal wat Bijbelse verhalen op losse schroeven zetten en een bedreiging vorm den voor de kerk. Zo verdraagt de berichtgeving in het Oude Testament over de slag bij Gi- beon, waarbij legeraanvoerder Jozua het zuiden van Kanaan verovert, zich niet met de in zichten van de moderne astro nomie. Volgens de oorlogscorrespon dent uit die tijd zette God de zon en de maan stil om Jozua een paar uur extra te geven, zo dat hij de vijandige Amorieten kon verslaan. „Het idee dat de zon kon worden stilgezet, gaat niet meer op als niet de zon om de aarde, maar de aarde om de zon draait", verklaart Gielis. „En daarmee werd het gezag van de Bijbel ernstig aangetast". Ook de hemelvaart van Christus en die van de profeet Elia - in een kar met zes paarden - werd door Galilei aan het wankelen gebracht. Er waren meer natuurweten schappers die het met de kerk aan de stok kregen, maar Gelilei werd als enige door de kerkelij ke rechtbank berecht. De evolu tietheorie waarmee Darwin het scheppingsverhaal ontkrachtte, werd evenmin aanvaard. Het grote verschil was echter dat de kerk in zijn tijd, twee eeuwen later al aardig aan macht en ge zag had ingeboet. De Verlichting, volgend op de WAGENINCEN NICO HYLKEMA Pootaardappelen kunnen binnenkort sneller na de oogst weer de grond in. De Wageningse onderzoeker Martin van Ittersum heeft ontdekt dat de kiemrust met drie maanden kan worden bekort door het gewas kort voor de oogst te bespuiten met het natuurlijk plantenhormoon gibberellinezuur en de be waar tempera tuur aan te passen. Zonder kiemrust kunnen knollen die snel na de oogst weer wor den gepoot geen planten produceren of ze geven lage opbrengsten. De kiemrust is een belangrijke belemmering voor de export; Neder land is de grootste exporteur van pootgoed. Veel van het Neder landse pootgoed, dat meestal in augustus wordt geoogst, is bijvoor beeld minder geschikt om al in november te worden gepoot in Noord-Afrika. De kiemduur wordt nu bekort met chemicaliën, die heel giftig en gevaarlijk zijn. Van Ittersum's ontdekking mist die be zwaren. De behandeling heeft ook nog een positieve invloed op de groeikracht bij vroeg poten. Van Ittersum gelooft dat zijn ontdek king belangrijke gevolgen kan hebben voor de pootaardappelex- port. LEIDEN JAN WESTERLAKEN Mannen, die als gevolg van een verstopte zaadlei der geen kinderen kunnen verwekken, kunnen soms door middel van een bypass - een omleiding - tóch vader worden. Het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam, waar deze vorm van micro-chirurgie wordt toegepast, meldt in het ziekenhuisblad goede resultaten over de ingreep. Na de behandeling brengt de man in 36 procent van de gevallen een bevruchting tot stand. De operatie kan alleen worden uitgevoerd bij wie de zaadstreng is geblokkeerd. Hierdoor kunnen de zaadcellen niet naar buiten komen. Als hormonen de oorzaak zijn of het de fect in de testis zelf zit, dan brengt een operatie, die wel drie uur kan duren, geen uitkomst. Een verstopte zaadweg kan het gevolg zijn van een geslachtsziekte (gonorroe), tbc of een ontste king aan de bijbal. In zeventig procent van de ge vallen gaat een infectie aan de blokkade vooraf. Aangeboren afwijkingen en beschadigingen (on geval of operatie) kunnen eveneens voor afslui ting van de zaadleider zorgen. De operatie, die met gebruikmaking van een microscoop moet worden uitgevoerd, is niet een voudig. De zaadstreng heeft een doorsnee van slechts 0.4 millimeter en is met het blote oog niet te opereren. Vandaar dat de microscoop als hulp middel bij de ingreep wordt ingezet. Het hecht- materiaal dat wordt gebruikt om de bypass voor en achter de verstopping vast te zetten, is drie maal dunner dan een dunne haar. Het is niet allemaal hosanna. De wachtlijst met mannen die voor een operatie in aanmerking ko men, groeit. Inmiddels zijn er meer dan honderd wachtenden. Vorig jaar werden er 24 geopereerd. Ruim een kwart minder dan aanvankelijk de be doeling was. Dat komt omdat de toegemeten operatietijd is ingekort. Tot ongenoegen van het AMC, dat vindt dat er veel meer aandacht aan on vruchtbaarheid bij jonge mannen moet worden besteed. Het ziekenhuis zegt dat er vele miljoe nen guldens aan reageerbuisbevruchting bij vrou wen worden uitgegeven, maar dat het mannelijk probleem onvoldoende serieus wordt genomen. Volgens het AMC moeten deze mannen binnen drie tot zes maanden worden geopereerd. Franse Revolutie, opende de weg naar de vrije beoefening van de wetenschap zonder dat de kerk voortdurend op de vin gers keek. Tot die tijd was onaf hankelijke wetenschapsbeoefe ning onmogelijk, omdat de uni versiteiten in de middeleeuwen door de kerk waren gesticht. De Nederlandse priester Eras mus was de eerste die de kerke lijke opvattingen toetste aan de nieuwste wetenschappelijke in zichten. Maar hij kwam er ge nadiger af dan Galilei. Hoewel zijn werk ernstig werd bekriti seerd, werd hij nooit formeel door de kerk veroordeeld. De spanning tussen kerkelijke leer en wetenschap bestaat nog steeds. Tot halverwege deze eeuw moesten priesters bij hun wijding nog de anti-modemis- teneed afleggen. Daarmee dis tantieerden zij zich van de 'mo dernisten' die de Bijbel onder zoeken op dezelfde manier als ieder andere tekst uit de oud heid. Zij ontdekten bijvoorbeeld dat de teksten die aan Mozes waren toegeschreven, pas van veel latere datum zijn. Toch blijven kerkelijke leiders zoeken naar een mogelijkheid wetenschappelijke bevindingen te verzoenen met de kerkelijke traditie. Gielis vindt dat niet zo gek. „Ook wetenschappelijke interpretaties worden bepaald door de houding van de onder zoeker tegenover het geloof'. Een voorbeeld: de grote kerken nemen het verhaal van Adam en Eva niet meer letterlijk. „Het is beeldspraak. In het verhaal wordt eigenlijk de vraag opge worpen waarom er menselijk lijden is en dood", verklaart Gielis. „Die vragen zijn funda menteel". Sinds het bestaan van ruimte vaart en tv is er niemand meer die nog betwijfelt dat de aarde rond is en in een baan om de zon draait. De paus vormt daar op geen uitzondering. Bij het aanvaarden van zijn pontificaat zou de kerkvorst al hebben be sloten Galilei te rehabiliteren. Zaden vlogen altijd al door de lucht LEIDEN BEN APELDOORN De natuur is geweldig vinding rijk als het gaat om verspreiding en vermenigvuldiging van soor ten. Allerlei soorten planten en bomen verzekeren zich van hun voortbestaan met behulp van zaden die speciaal zijn toege sneden om een zo groot moge lijk gebied te bestrijken. Daarbij wordt zowel van die ren gebruik gemaakt als van de wind. Wie kent niet de 'helikop termethode' waarmee de zaden van de hazelaar zich versprei den; deze letterlijk gevleugelde wonderwerkjes vormen elke herfst fascinerend speelgoed. Eenmaal los van de plaats waar ze ontstonden, worden ze door de roterende, dragende bewe ging van hun vleugeltjes door de wind over grote afstanden vervoerd. Zaden kunnen voor dat doel ook zijn uitgerust met 'parachu tes' of donzig pluis. En de na tuur maakt al heel lang van die vliegmethode gebruik. In Duits land zijn onlangs ongeveer een halve centimeter grote fossielen van naaktzadigen gevonden in een 360 miljoen jaar oude aard laag. De fossielen vertonen duide lijke sporen van vliesvormige vleugeltjes. Sommige zaden moeten er vier hebben gehad. De fossielen laten ook zien dat de oorspronkelijke zaden waren voorzien van een kapsel met voedselreservoir en een deel dat waarschijnlijk toegang bood aan stuifmeel. In die lang vervlogen tijd breidde het plantenrijk zich ge weldig uit en het is evident dat het verspreiden van gevleugelde zaden door de wind daarvoor 7 li i- v-'.'1 Door de 'helikoptermethode' worden de zaden van de hazelaar verspreid. de beste mogelijkheden bood. bieten, van de vorming van dik- Het tijdperk van het Devoon ke pakketten rood sedimentsge- (395 tot 345 miljoen jaar gele- steente en van vreemdsoortige den) was de tijd der ongewer- vissen en varens, velden, brachiopoden, koraal- In het Devoon werden de eer diertjes, ammonieten en trilo- ste tectonische aanzetten gege ven tot de vorming van het su percontinent Pangea, dat pas 200 miljoen jaar later uiteen zou drijven in het huidige continen tenpatroon. Uit die tijd, ver voordat Pangea vorm kreeg, da teren de gevonden zaadfossie len. Waarschijnlijk waren ze af komstig uit zaadvarens. De huidige, merendeels in de tropen voorkomende cycaspal- men, ginkgo's en coniferen zijn daarvan rechtstreekse afstam melingen. De term 'levende fos sielen' is hier op z'n plaats. Me de of misschien wel vooral dank zij de wind konden zij zich al die tijd al op aarde handhaven. 's Werelds hoogste top beklommen met modernste apparatuur AMSTERDAM CAREL WIEMERS/ANP De 31-jarige Benoit Chamoux uit de Savoie heeft al 9 van de 14 hoogste toppen in de wereld beklommen, alle boven de 8.000 meter. De Himalaya-specialist ging onlangs naar de Mount Everest voor een heel speciale missie: een nauwkeurige me ting van 's werelds hoogste top. „Er waren onderweg grote problemen en het was lang niet zeker of we met de barre weers omstandigheden op het dak van de wereld alle metingen zouden kunnen verrichten. Maar het is gelukt", zegt Chamoux vol trots. „Gemiddeld blijft een bergbe klimmer niet langer dan een paar minuten op de top. Hij plant zijn vlag en begint zo snel mogelijk aan de afdaling. Bij goede omstandigheden kun je daar hoogstens een uurtje blij ven. Wij waren er twee uur en alle metingen zijn uitgevoerd. De wetenschappelijke expeditie, de eerste in zijn soort, kunnen we geslaagd noemen". Benoit werd vergezeld door 37-jarige Italiaan Agostino da Polenza, niet onbekend in het Himalayagebergte. Ook beklom hij eens de Andes. Samen met zijn Franse collega sleepte hij 15 kilo apparatuur naar boven. Voor de ruim een miljoen gul den kostende expeditie nam het duo een baken mee die verbin ding had met een satelliet. Voorts installeerden zij op de top een statief met een reflector waarmee laserstralen werden opgevangen. Voor de metingen waren Cha moux en Polenza afhankelijk van een 40-tal technici en we tenschappers aan de Nepalese 'zijde van de Himalaya en 100 aan de Chinese kant. Vanuit drie observatiepunten in Nepal en drie in Tibet zorgden zij voor de laserstralen, die op de top van de Mount Everest werden opgevangen. „Een goede disci- Botbreuk genezen met schokgolven? Twee artsen van het Rotterdamse Dijkzigt Ziekenhuis hebben ont dekt dat genezing van botbreuken die moeizaam helen, kan wor den versneld door het toedienen van schokgolven. Momenteel zijn drie patiënten in behandeling bij de artsen dr. D. Kaulesar Sukul en drs. E. Johannes. Met een speciaal ontwikkeld apparaat, de van de niervergruizer afgeleide Osteostar, worden bij hen kleine fractuur- tjes veroorzaakt. Die moeten het genezingsproces activeren. Bij normaal genezende fracturen wordt de techniek niet toegepast omdat de behandeling te pijnlijk is. De patiënten krijgen de schok golven dan ook onder narcose toegediend. Door cellen uit de om geving van een breuk aan schokgolven bloot te stellen, kan ook de groei hiervan worden bevorderd of verminderd. Zij verwachten dan ook dat bepaalde vormen van reuma, waarbij het botweefsel een afwijkende groeivorm heeft, op deze manier kunnen worden be handeld. HENK H De Mount Everest met als inzet Tenzing en Hillary(rechts) die in 1953 als eersten de top bereikten. pline en de grootste nauwkeu righeid zijn in deze omstandig heden een absolute vereiste zegt de Franse expeditieleider. De totale expeditie - de reis naar Nepal, het acclimatiseren, de bevoorrading, het vestigen van een basiskamp, het opzet ten van de andere kampen, het transporj van het wetenschap pelijk materiaal en de uiteinde lijke beklimming - nam twee maanden in beslag. En het resultaat? „Het is een zeer complexe aangelegenheid. Allerlei gegevens moeten nu worden verwerkt door weten schappers. Zij maken de bere keningen. Ik verwacht de eerste uitkomsten pas in december. De definitieve resultaten zullen pas in het voorjaar van 1993 be kend zijn". De Mount Everest werd voor het eerst in 1949 officieel geme ten. Men kwam toen tot de con clusie dat de berg 8.882 meter hoog moest zijn, met een afwij king van ongeveer 3 meter. Dit bleek later enkele tientallen me ters te hoog te zijn. In 1974 werd van de Mount Everest op- G PD nieuw de maat genomen, nu iets preciezer. De onderzoekers kwamen toen uit op 8.848,13 meter met een afwijking van 35 centimeter. „De methode die we nu ge bruikt hebben, is veel nauwkeu riger dan voorheen mogelijk was. Bovendien groeien bergen nog enkele centimeters per jaar. Voorts hebben we te maken met de bewegingen van de aardkorst en de continenten, waardoor telkens verschuivin gen optreden", aldus Chamoux. Met een behandelprogramma van acht weken waarin aan dacht wordt besteed aan fysieke inspanning, ontspanning en theoretische instructie, is het mogelijk om pijn bij chronische pijnpatiënten te verlichten. Dat zegt de psycholoog drs. F. Win ter in zijn proefschrift 'De pijn de baas waarop hij vorige week aan de Universiteit Twente pro moveerde. Bij meer dan 800 pijnpatiën ten, waarbij niets hielp, werkte Winter het behandelprogram ma al af. Op de cursus die hij in nauwe samenwerking met reva- lidatie-artsen en fysiotherapeu ten van 'Het Roevsingh' in En schede heeft ontworpen, kwa men vooral patiënten met pijn over het hele lichaam, de rug of de nek. Ze verblijven steeds 2.5 dag in het revalidatiecentrum en zijn de rest van de week weer thuis. Voor die 4.5 dag thuis krijgen zij het nodige huiswerk mee. „Pa tiënten kunnen thuis direct uit proberen wat zij op het cen trum hebben geleerdaldus de psycholoog. Na die acht weken Krijgen ze een uitgewerkt pro gramma mee voor lichaams- en ontspanningsoefeningen, die zij regelmatig moeten blijven doen. Winter waarschuwt er wel voor dat chronische patiënten niet van hun pijn worden ver lost. „Waar het om gaat, is dat zij met hun pijn leren leven en er in hun dagelijks leven minder last van ondervinden". De resultaten waren uitge sproken positief, concludeert hij. „In de meeste van 185 on derzochte gevallen hadden de patiënten minder pijn, slikten zij minder pijnstillers, hadden zij minder psychische en licha melijke klachten, een betere conditie en sliepen zij beter". Volgens hem is het belangrijk dat de behandeling In groepjes gebeurt. „Doordat de patiënten via ons programma een betere conditie krijgen en zich beter kunnen ontspannen, neemt ook hun zelfvertrouwen toe". En dat vindt de psycholoog heel be langrijk. „Nog te veel patiënten denken dat zij eerst van de pi|n af moeten zijn, voordat zij weer iets kunnen ondernemen Wat wij voorhouden is dat je heus wel dingen kunt doen mét pl|n."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23