Leiden blijft Philips trouw Het is 'druk, druk, druk' bij Stichting Kinderpostzegels 'We willen wat ons toekomt' SieMatic Het Gesprek van de Dag 60+Mct, fE:)ER.W> ÏE»EkEArf» I.D. van uw nieuwe keuken? Diaconessenhuis: prik niet verplicht Fout op miljoenen bierflessen DONDERDAG 12 NOVEMBER 1992 Nieuw verkoopsysteem levert nodige problemen op Philips in een dal: „Dan duurt het wel even voor je eruit bent." Hoera, er zijn nog nooit zoveel kinderpostzegels verkocht dan dit jaar. De opbrengst ligt dit jaar ongeveer één miljoen gul den hoger dan vorig jaar. Dat kwam niet doordat meer Ne derlanders - onveranderd onge veer drie miljoen - kinderpost zegels op hun brieven en kaar ten plakken, maar doordat zij grotere bestellingen plaatsten. En mevrouw M. de Groot uit Leiderdorp weet nu wel waar die grotere bestellingen van daan komen. Het is bij het dit jaar geïntroduceerde systeem namelijk onmogelijk om het bij één setje postzegels van zes gul den te houden. Het is óf postze gels plus kaarten voor 9,50 óf twee setjes postzegels voor twaalf gulden. De Groot voelt zich daarom een beetje 'in de veiling genomen'. Op 30 september stonden kin deren bij haar op de stoep voor het ophalen van de bestelfor mulieren. ,,lk heb een kruisje gezet bij de postzegels en de kaarten doorgestreept. Vervol gens heb ik het bedrag van zes gulden en mijn gironummer in gevuld. Nou kwamen gistermid dag die kinderen bij mij aan de deur, bleek er ook kaarten bij te zitten. Dat is toch niet in de haak." „Ja, toen ben ik reuze kwaad ge worden en heb die Stichting Kinderpostzegels opgebeld. Daar zei die mevrouw dat zij het probleem wel begreep en dat ik de kaarten mocht terug sturen. Ja, daar trap ik niet in want zij halen natuurlijk wel die 9,50 gulden van mijn rekening. Kan ik daar weer achteraan gaan. Dus de kaarten hou ik, maar het is dit jaar wel voor het laatst hoor. Het is jammer, want ik heb jaren lang trouw de ze geltjes van de schoolkinderen gekocht", zo luidt de klaagzang van mevrouw De Groot. Nou is het een geluk dat de Stichting Kinderpostzegels Ne derland (SKN) aan Stationstraat in Leiden zit, want telefonisch is er geen doorkomen aan. Niet voor niets wordt bij de stichting het invoeren van het nieuwe systeem 'operatie aardverschui ving' genoemd. Vanaf 1945 gin gen de Nederlandse schoollon- deren wie kan zich dat niet herinneren? met hun zegel tjes langs de deur en moesten zij contant afrekenen. Dat laatste werd niet langer ver antwoord geacht, want met na me de ijverige verkopers gingen met steeds grotere bedragen over straat. Maar ook de beta lingsmethode zou in de naaste toekomst, met boetes voor che ques onder de dertig gulden, steeds meer problemen opleve ren. Tenslotte wilde de stichting de docenten, die alle pakketjes voor de kinderen moest samen stellen, een enorme klus uit handen nemen. Dus was het hoog tijd voor een geheel ander systeem. In Ne derland vonden 6,2 miljoen be stelformulieren hun weg naar de huizen, waarvan de kinderen er 3 miljoen weer ophaalden. De bestellingen werden per klant door de stichting afgehan deld. En om daarbij niet al te veel tijd te verliezen, stelde de stichting enige standaardpak ketjes samen. Daarin zaten meer velletjes postzegels. „Dat klopt", zegt woordvoerster Stephanie Ger- wers van de Stichting Kinder postzegels. „De samenstelling is gebeurd op basis van het verle den. Bijna iedereen bestelde meer dan alleen een velletje ze gels. Daar zijn we dus vanuit ge gaan. Wij kunnen niet met ie dereen rekening houden." Een andere reden is dat de SKN op één vel twee gulden 'ver dient' en de overige vier gulden naar de posterijen gaan. „Je moet het zo zien dat wij een produkt verkopen, waarbij de winst naar een goed doel gaat. Maar wij maken natuurlijk wel kosten. En wanneer de op brengst twee gulden is, dan schieten wij daarbij in", aldus Gerwers. De SKN realiseert zich dat daar door mensen niet bestellen, maar die kunnen weer terecht bij de plaatselijke comités die sinds gisteren weer in 360 ge meenten in postkantoren zitten. Die verkopen de vellen los. Volgens Gerwers is het voor alle partijen -docenten, kinderen en kopers- nog even wennen. „We kampen met wat kinderziekten. Het is daarom druk, druk, druk. Nee, we doen daarover niet zie lig, want wij zijn zelf met de ver andering gekomen." Mensen die klachten of vragen hebben, kunnen de SKN tijde lijk via het nummer 06-8212349 bereiken. MEINDERT VAN DER KAAI) Vroeger kocht je gewoon Philips - en dan was het goed. Maar vroeger is voorbij en goed gaat het al lang niet meer met het elektronicabedrijf. Vanuit het Philipsbastion in Eindhoven dringen steeds maar weer som bere geluiden door. Een nieuwe reorganisatie is nodig want het derde kwartaal van dit jaar maakt het concern een verlies van 154 miljoen gulden. Vooral met de verkoop van geluidsap paratuur, televisies en huishou delijke apparaten gaat het slecht, zeggen ze in Eindhoven. Is dat zo en hoe komt dat toch, vroegen wij aan verkopers in Leiden. Richard van Zeist, die werkt bij radio- en televisiezaak Van Ber ge Henegouwen in Leiden, is helemaal niet zo pessimistisch gestemd over de verkoop van Philips-apparatuur. Vooral als het gaat om gloednieuwe appa ratuur is het bedrijf goed bezig, vindt de Sassenheimer. Hij is ook zeer te spreken over 'de nieuwe audiolijn' van Phi lips. Van Zeist wijst de stellage met het nieuwste van het nieuwste aan. Donkergrijze, grote apparaten, met enorme knoppen. Complete sets kosten tussen de 2000 en 3000 gulden. „Heel gemakkelijk te bedienen, heel degelijk, goede kwaliteit, en er is al rekening gehouden met ontwikkelingen in de toe komst", prijst de verkoper ze Dat er toch nog steeds slechte berichten uit Eindhoven ko men, begrijpt Van Zeist wel. „Als je in een dal zit, dan duurt het wel even voordat je er weer uit bent." In dat dal is het be drijf volgens de verkoper te rechtgekomen omdat in het verleden weinig vernieuwingen werden doorgevoerd. Andere merken kwamen eens per jaar of soms nog wel vaker met nieuwe modellen stereo-instal laties. Philips niet. De mensen raakten uitgekeken op de oude modellen. Maar die tijd is wel voorbij. Te genwoordig doet Philips het niet slechter dan andere mer ken, zegt Richard van Zeist. Ook de verkoper van een televi siezaak in Leiden („Nee. de naam mag niet in de krant want de concurrentie is al groot ge noeg") ziet de toekomst van Philips helemaal niet zo somber in. „Het gaat helemaal niet zo slecht met Phiips als iedereen denkt", durft hij zelfs te bewe ren. Vooral de dure Matchline- televisies die ongeveer 2900 gul den kosten, worden veel ver kocht. Toch stappen geregeld mensen de zaak binnen die zeggen: Ik wil alles, behalve Philips'. Dat zijn klanten, vertelt de verkoper, die slechte ervaring hebben met televisies uit Eindhoven. „Niet dat ze vaker stuk zijn dan tv's van andere merken, maar er werden een jaar of zeven, acht geleden bijna alleen maar Phi- lips-televisies verkocht. Van daar." Aan de andere kant zijn er ook klanten die beweren dat ze alléén maar Philips willen. Maar die groep is kleiner, zegt de verkoper er meteen bij. Hij vindt dat het bedrijf veel te weinig reclame heeft gemaakt. „En de consument associeert 'bekend' met 'goed'." De slech te verhalen over het concern zijn ook niet bevorderlijk voor de verkoop. „Mensen denken verder, zijn bang dat ze proble men krijgen met de service." Dat klanten geen Philips-appa- raten meer kopen omdat het merk een oubollig imago heeft, is onzin, zegt de verkoper. „Zo'n Matchline is juist een status symbool. Die zet je niet in de kast, maar op een goed zichtba re plek." Op de vierde etage van waren huis Vroom en Dreesman in Leiden stralen de letters Philips de klanten van alle zijden toe. Koffiezetapparaten, föhns, scheerapparaten, friteuses, strijkijzers, bijna alle huishou delijke apparaten zijn van dit merk verkrijgbaar. Toch is te genwoordig Philips niet meer 'je' van 'het', zegt verkoper S. Greydanus. Hij zit al bijna 25 jaar in het vak en weet te vertel- FOTO ARCHIEF len dat de naam Philips vroeger meer vertrouwen inboezemde. „Maar mensen ontdekken dat andere merken ook goed zijn. Die spullen uit het Verre Oosten bijvoorbeeld, made in Taiwan. zien er vaak mooier uit. met leukere kleurtjes. En ze zijn nog goedkoper ook." Greydanus wijst een ladyshave van Philips aan. „Dat zijn toch een beetje oubollige, zoete kleurtjes. Die passen niet meer in 1992 en de vorm is ook niet modern." De verkoopster van Swaak 'wit goed' op de Haarlemmerstraat geeft toe dat minder huishou delijke apparatuur won It VCf kocht. Maar daar hebben ook andere merken onder te lijden. Mensen nemen best snel een Philips-apparaat omdat ze 'het Nederlandse produkt' willen steunen, zegt de verkoopster. En volgens haar hebben toch nog steeds veel klanten het idee: we kopen Philips - en dan is het goed. JANET VAN PUK jjQ+10ct^ Belasting stapt voortaan zelf naar ondernemer Behalve een heleboel «Jeeen kriigt u bi| ons bovendien een 10. een Individueel Design Dal is een compleet plan voor een keuken die voor u hel meest ideaal is Omdat *i| eren op al uw wensen en persoonti|ke omstandigheden Een realistisch pian. ook tmanoêcl. want SieMatc heeft V keukensenes m 16 pnisgroepen Het ruim 160 pagi na s dikke SieMadc t boek geelt een showroom n S'tMit. Individueel Design LEIDEN JAN WESTERLAKEN De belastingdienst in Leiden gaat voortaan fcelf naar bedrij ven toe om ter plaatse te con troleren of zij wel de juiste gege vens verstrekken. Het is de nieuwste werkwijze van de fis cus, die in de horeca onder de naam 'Operatie Dienblad' met succes als proef is toegepast. De belastingdienst zegt zelf klant gerichter te gaan werken. „Dat kan vriendelijk, maar ook on vriendelijk uitpakken." Vijftig bedrijven in Leiden werden afgelopen maanden een of meer keer bezocht. Resultaat: de belasting constateerde dat de ondernemers gemiddeld drie zwartwerkers in dienst hadden. 'De waarneming ter plaatse', zoals de 'Operatie Dienblad', wordt straks intensief gehan teerd, onthult mr. J. Emens van de belastingsdienst Leiden. „Ze werkt bijzonder effectief en pre ventief', zegt hij. De actie droeg ertoe bij dat de helft van de zwartwerkers alsnog op de loonlijst terechtkwam. De gedachte achter de opera tie was: hoe krijgt de belasting dienst de kwaadwillende onder nemers, en in dit geval bij 'Dienblad' de eventueel kwaad willende horeca, op het rechte pad. Emens: „We hebben hon derd ondernemers een brief ge schreven waarin we aankondig den dat ze op een bezoekje van ons konden rekenen. Alleen hebben we niet gezegd wanneer we zouden komen. Bij vijftig zijn we uiteindelijk langs ge gaan. Er is niet geselecteerd. De zaken waar we zijn geweest, zijn willekeurig gekozen. Bij hen hebben we gekeken of de gege vens klopten die ze aan de be lasting hadden verstrekt." Het succes was verzekerd. Daarom verwacht Emens dat deze manier van werken lande lijk wordt ingevoerd. „De actie in Leiden was niet speciaal te gen de horeca gericht. Elk be drijf dat personeel in dienst heeft kan verwachten, dat de belastingdienst in het vervolg wat meer op de stoep staat dan voorheen. We hebben er een nieuw controlemiddel bij. En dat gaan we ook zeker hante ren", verzekert Emens. De Leidse belastingambtenaar zegt niet geschrokken te zijn van de bevindingen die uit het onderzoek bij de horeca zijn ge komen. Volgens hem staat de horeca er om bekend dat het fiscaal niet loopt zoals dat zou moeten. „Dus ben ik niet echt geschrokken", zegt Emens. „Ik weet wel dat de ondernemers reageerden op onze brief. De belastingdienst hoorde, bij voorbeeld, dat er mensen waren ontslagen, die via uitzendbu reaus weer een baan zochten. De andere kant is, dat ongeveer de helft van de zwartwerkers, 75 man, op de loonlijst werd ge zet." In een geval vond de belas tingsdienst dat een ondernemer het al te bont had gemaakt. Zijn naam en bedrijfsgegevens wer den ook aan de FIOD (Fiscale Inlichtingen- en Opsporings dienst) doorgespeeld. Emens zegt dat dit zonder enig pro bleem mogelijk is, omdat de FIOD onderdeel is van de belas tingdienst. „Zoiets wordt niet zo maar gedaan", maakt hij duide lijk. „Als de FIOD bij je over de vloer komt is er echt wel iets aan de hand." Emens zegt niet te kunnen vertellen hoeveel inkomsten de belasting in Leiden is misgelo pen door de zwartwerkers in de horeca. „Ze weten nu hoe het moet, dus gaan we ervan uit dat zij zich daaraan houden. Het kan best gebeuren dat we een keertje extra langsgaan. Nee, we LEIDEN MONICA WESSELING Er is flinke onrust ontstaan bin nen het regionale politiekorps. Personeel dat over de samen voegingvan gemeente- en rijks politie is geënquêteerd heeft geen vertrouwen in de reorgani satie van het korps. Van het middenkader denkt maar één procent dat de politiezorg er door wordt verbeterd. Een kwart van de mensen ziet de re organisatie als een regelrechte bedreiging voor de eigen posi tie. Slechts ruim tien procent ziet het nut in van de verande ringen. Een en ander blijkt uit een enquête die gehouden is onder het personeel van de politie. De burgers die bij de politie werken staan evenmin te trappelen om alles overhoop te gooien. Ook van deze groep denkt slechts ééntiende dat de politiezorg be ter wordt. De agenten op straat, de uit voerende dienst, zijn nog niet geënquêteerd, maar de onrust onder hen lijkt iets minder groot te zijn. Door het samen- openen geen heksenjacht. De belasting wil gewoon hebben wat haar toekomt." voegen van korpsen verdwijnt ongeveer eenvijfde van de func ties. Dat zijn vooral de iets 'ho gere' banen en juist die briga diers en oppers staan negatief ten opzichte van de reorganisa tie. Voor de man en vrouw in het blauw verandert niet zo veel. Ook de mensen op 'hoge posten' hebben niet veel op de reorganisatie tegen: ook voor hen verandert er relatief weinig. De manier waarop gemeente politie en rijkspolitie worden sa mengevoegd (het doel van de reorganisatie), noemt ruim meer dan de helft van de onder vraagden (burgerpersoneel plus politiemensen) matig tot slecht. Veel mensen weten absoluut niet waar ze aan toe zijn of wanneer er nou eens eindelijk duidelijkheid komt. Dat staat lijnrecht tegenover de uitkomst van een onlangs in opdracht van minister Hirsch Ballin uit gevoerd onderzoek. Dat onder zoek concludeert dat de manier waarop gemeentepolitie en rijkspolitie worden samenge smolten. keurig verloopt. LEIDEN JAN WESTERLAKEN Het Diaconessenhuis in Leiden stelt een polioprik voor het ver pleegkundig personeel voorals nog niet verplicht. Maar de lei ding van het ziekenhuis doet een beroep op de medewerkers, die niet zijn gevaccineerd, zich tegen de infectieziekte te laten De directie van het Diacones senhuis heeft die beslissing gis teren genomen. Zij motiveert haar besluit, dat mensen die zijn ingeënt toch het virus tijde lijk bij zich kunnen dragen en anderen ermee kunnen besmet ten. Met andere woorden: een verpleegkundige die tegen polio is geprikt, kan op die manier de ziektekiem op een patiënt over brengen. Volgens het zieken huis neeft het dus geen zin om het verpleegkundig personeel te verplichten zich tegen polio te laten vaccineren. Voor patiën ten met een verhoogd risico heeft het Diaconessenhuis maatregelen getroffen. Het Elisabeth Ziekenhuis in leiderdorp en ziekenhuis Rijnoord in Alphen kennen ook geen verplichting. Inmiddels zijn er in beide ziekenhuizen al meer dan 600 personeelsleden ingeënt: 234 in Alphen, 374 in Leiderdorp. Van hen krijgen er deze maand nog eens 122 een herhalingsprik. Het Academisch Ziekenhuis Leiden laat het aan de verant woordelijkheid van de verpleeg kundigen zelf over of zij zien wd a niet laten i ai i Ineren Woordvoerder Ketting vertelde dat er bij de bedrijfsgezond heidsdienst geen mensen he kend zijn die niet zijn ingeënt. 2QETERWOUDE *4 WESTERLAKEN Heineken heeft meer dan vijf miljoen halve li terflessen bier verspreid met een etiket waarop het statiegeld verkeerd is afgedrukt Het etiket vermeldt dat bij inlevering van een fles vijftien cent aan statiegeld wordt uitbetaald, dit moet echter twintig cent zijn. Heineken ontdekte de 'vergissing' enkele dagen geleden toen het er door een pilsdrinker op at tent werd gemaakt. De flesjes werden op dat moment al weken afgezet. De brouwer schreef in een brief aan de afnemers dat het voor inge leverde flessen twee dubbeltjes statiegeld moest uitkeren. De consument is door midael van ad vertenties in kranten op de hoogte gebracht van het gemaakte foutje. Voor de bierbouwer uit Zoeterwoude is het een vraagteken hoe die vergissing is ontstaan. Iedereen, die bij het vervaardigen van het etiket betrokken was. heeft over de fout heen gele/en. Een woordvoerder noemde het vanmorgen een 'slordige menselijke fout' Consequenties voor de drukker heeft het niet. verzekerde Heineke n Volgens de woordvoerder is de schade die de brouwerij hierdoor lijdt ge ring. Alleen het plaatsen van de advertenties en het versturen van de brieven kosten geld f)f die op de drukker worden verhaald, kon Heineken niet vertellen. PHILIPS PHILIPS

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17