'Alle ambtenaren in Jelgersmakliniek' Brug tussen kust en polders Stompwijk maakt inhaalmanoeuvre Regio Leiden Krakers verlaten vóór 1 december boerderij Kennismaken met Ghanese gewoonten Leiderdorps echtpaar 50 jaar getrouwd DONDERDAG 12 NOVEMBER 1992 d simons* caroline v Alternatief bouwplan Vereniging Wilhelminapark Oegstgeest De Jelgersmakliniek aan de Rhijngeesterstraatweg kan helemaal worden verbouwd zodat élle ambtenaren van het Oegstgeester raadhuis hierin hun werk kunnen doen. Omdat er in het monumentale pand geen plaats is voor een grote raadszaal, zou eventueel een nieuwe raadzaal kunnen worden aangebouwd. Renovatie van de 'Jel' is bovendien miljoenen goedkoper dan nieuwbouw. In het INBO-rapport hebben ingenieurs van een onderzoeks bureau de conclusie getrokken dat nieuwbouw van het raad huis aan de Lijtweg te verkiezen is boven de verbouwing van de 'oude' panden: het huidige raadhuis en de 'Jel'. Van der Made die zelf in het Wilhelmi napark woont, is niet blij met de conclusies en heeft veel kritiek op de werkwijze van de onder zoekers. „We vinden dat de onderzoe kers zeer subjectief te werk zijn gegaan. Zo is de historische waarde van de oude panden zeer laag gewaardeerd en lijken alleen de kosten en de efficien cy belangrijk voor de inge nieurs. De onderzoekers gaan naar onze mening compleet voorbij aan de mening van de burgers: veel Oegstgeestenaren willen zoveel mogelijk de sfeer in het oude dorp behouden." Volgens de Vereniging is de 'Jel' een zeer solide gebouw en caroline van overbeeke De Vereniging Wilhelminapark en Omgeving wil op korte ter mijn een bouwplan uitwerken waarin de voordelen, de kosten en andere aspecten van de re novatie van de 'Jel' duidelijk op een rijtje staan. Frits van der Made, secretaris van de vereniging die streeft naar het behoud van de 'authentieke sfeer' in het Wil helminapark verwacht dat zijn vereniging het bouwplan niet voor 20 november kan in dienen. „Alle reacties van bur gers op het onderzoek naar een nieuw raadhuis moeten vóór 20 november binnen zijn op het gemeentehuis. Wij willen in elk geval wel onze kritiek op het rapport van adviseursbureau INBO op papier zetten, maar een compleet nieuw bouwplan uitwerken lukt niet op korte ter mijn." Kerstmarkt in Voorschoten voorschoten Op verzoek van de centrumwinkeliers wordt ook dit jaar in Voorschoten weer een kerstmarkt gehouden. Op zon dag 20 december zetten de marktkooplieden hun kraampjes op in de Schoolstraat. De gemeente staat vier keer per jaar een win keldag op zondag toe. Alle winkeliers in het dorp mogen dan open zijn, maar de praktijk leert dat het merendeel van de mid denstanders hun winkel op zondag gesloten houdt. De markt kooplui maken van zo'n extra koopdag echter graag gebruik. De Voorschotenaren kunnen van 12.00 tot 17.00 uur hun kerstinko pen doen. Ruzie over rijgedrag leiden Een 28-jarige Noordwijker kreeg het gistermiddag met een 40-jarige vrouw uit Twisk aan de stok over een inhaalma noeuvre op rijksweg A44. De man volgde de vrouw toen ze de snelweg verliet en op de Plesmanlaan reed. Bij de Haagse Schou wweg moesten beiden wachten voor de stoplichten'. De Noordwijker stapte uit, sprak boze woorden tot de vrouw en sloeg op het raam van haar auto. Hij stapte weer in zijn eigen auto en reed daarmee tegen de wagen van de vrouw. Die rea geerde meteen en reed achteruit tegen de auto van de man. Een getuige zag het allemaal gebeurde en waarschuwde agenten die toevallig ook op de Plesmanlaan reden. De agenten konden de Noordwijker aanspreken, de vrouw was ondertussen naar het politiebureau gereden om haar beklag te doen. den haag/voorschoten astrid van den berg De krakers van de 'boerderij van Katten Mie' in Voorschoten moeten uiterlijk 1 december het pand aan de Leidseweg hebben verlaten. Dat zijn de gemeente Voorschoten en de groep kra kers via hun advocaten over eengekomen. Toch heeft de ad vocaat van de gemeente, mr. R. Lever, de president van de rechtbank in Den Haag gisteren om een vonnis gevraagd. Moch ten de krakers zich niet aan de afspraak houden, dan kunnen zich alsnog worden gedwongen de boerderij te verlaten. Volgen de week is de uitspraak. Op 12 oktober kraakten de groep jonge Leidenaars de boerderij 'Wie kan keeren de hand des Heeren'. Flet was een 'miskraak', want de boerderij stond pas een paar weken leeg en bovendien was de gemeente 'Andere markt' in Oegstgeest staat in het teken van de 'Han del en duurzame ontwikkeling' in de arme landen. De SOS-Wereldwinkel biedt een keur aan produkten. Ook de Werkgroep Milieuzorg Oegst geest is met een stand vertegen woordigd. Alle produkten op de markt zijn rechtstreeks en voor 'een eerlijke prijs' ingekocht bij coöperaties van kleine wevers, naaisters en boeren in Derde Wereldlanden. De 'andere markt' begint om 10.30 uur en duurt tot 16.00 uur. Om 11.30 en 14.00 zijn er modeshows met dames- heren en kinderkleding uit onder meer Tanzania en India. Paranoten, wijn, honing en qui- nua, een gierstachtig gewas uit het Andesgebergte. Deze pro dukten uit Latijns-Amerika zijn op zaterdag 21 november te koop op de 'andere markt' in Oegstgeest. De markt in het Ge meentecentrum aan de Lijtweg wordt gehouden op initiatief van het Platform Kerk en Ont wikkelingssamenwerking en de Slichting Wereldwinkel Oegst geest. Net als voorgaande jaren is het uitgangspunt 'gerechtig heid' voor de Derde-Wereldlan den Zaterdag 21 november dus geschikt voor de huisves ting van de gemeente-ambtena ren. „Het pand kan, als het he lemaal is opgeknapt, zeker vol doen aan de eisen van deze tijd. Als vereniging willen wij ten slotte dat het prachtige pand behouden blijft. Daarnaast wil len we ook op de centen letten: want we betalen allemaal mee aan een nieuw raadhuis. En de verbouwing van de 'Jel' is naar onze mening miljoenen guldens goedkoper dan nieuwbouw. Maar dat blijkt helaas niet uit het INBO-rapport: daarin wordt gegoocheld met cijfers." Van der Made zegt ook regel matig contact te hebben met een andere Oegstgeester groe pering die zich verzet tegen nieuwbouw: de Actiegroep Ver ontruste Burgers Oegstgeest. „We werken niet san we spreken elkaar regelmatig. We weten ook dat er duizenden adhesiebetuigingen uit het dorp bij de actiegroep zijn binnenge komen." Opknapbeurt B&W-kamer oegstgeest Het versleten interieur van de B&W-kamer van het Oegst geester raadhuis in het Wilhel minapark behoeft een grondi ge opknapbeurt. De vergader kamer van burgemeester en wethouders wordt ook ge bruikt voor kleine trouwerijen en dient verder als ontvangst ruimte voor verschillende ge zelschappen. De stoelen in de kamer zijn tot de draad versleten. Ook de vloerbedekking en de gordij nen vertonen slijtplekken en moeten worden vervangen. De kosten van de opknapbeurt bedragen ruim tienduizend gulden. De raad beslist eind december of ze het geld voor de nieuwe stoffering beschik baar wil stellen. Volgens een gemeentewoord voerder moet de opknapbeurt los gezien worden van de plannen voor een nieuw raad huis. „De bouw van een nieuw gemeentehuis of de renovatie van de bestaande panden gaat immers nog jaren duren. Dat heeft ook te maken met de be sluitvorming daarover die ge ruime tijd in beslag zal ne- Provincie kiest voor fietspad langs Kniplaan voorschoten 'Wat deed Janmaat in Katwijk?' De Katwijkse burgemeester G.W van Montfrans-Hartman gaat on derzoeken wat het Tweede Kamerlid van de Centrum Democraten J.G.H. Janmaat in Katwijk deed. Janmaat werd afgelopen vrijdag ge signaleerd in zalencentrum Tripodia door onder anderen het Kat wijkse CDA-raadslid A. van der Plas. Van der Plas stelde hierover vragen in de commissie voor onderwijs, cultuur en welzijn. Een van de mogelijkheden voor de aanwezigheid van Janmaat in Tripodia is dat zijn partij daar onder een andere naam geregeld vergadert. Een andere mogelijkheid is dat een van de vergadergroe- pen de Centrum-democraat als spreker heeft uitgenodigd. Het college van burgemeester en wethouders heeft zich inmid dels over de 'kwestie Janmaat' gebogen. B en W vinden de zaak ernstig genoeg om te onderzoeken. Tripodia wenst intussen geen gegevens te verstrekken over huurders van vergaderzalen. Wel laat beheerder Dijkstra weten te zullen uitzoeken of het werkelijk de ul trarechtse partij was die op vrijdag in Tripodia vt De aanleg van een fietspad langs de bestaande Kniplaan in Voorschoten en een lage, be weegbare brug over de Vliet hebben nauwelijks gevolgen voor natuur en landschap van het gebied. Om die reden heb ben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gekozen voor de ze varianten. Als het pad en de brug gerealiseerd zijn, is er ein delijk een goede oost-westver binding tussen het kustgebied (Den Haag, Wassenaar) en het poldergebied bij Zoeterwoude, Voorschoten en Leidschendam. Het fietspad en de brug zijn het sluitstuk van de route door die twee gebieden, die gevormd wordt door de Horstlaan, de Kniplaan en twee provinciale fietspaden. Op dit moment wordt het plan verder in detail uitgewerkt. Daarna wordt aan de gemeenten gevraagd het pad met de brug in hun bestem- minsplan op te nemen. Burgers kunnen hun eventuele bezwa ren dan indienen. Al in het pro vinciaal fietsenplan van 1977 is er sprake van een brug over het Rijn-Schiekanaal, vlak bij molen De Knip, en een vrijliggend fietspad met een eigen tracé tussen de Veurseweg in Voor schoten en de Vliet. In 1984 stemden Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland met het plan in. Maar Stichting Duivenvoor de in Voorschoten en de werk groep Milieubeheer Leiden dienden bezwaren in tegen de plannen. Zij waren bang dat na tuur en landschap van het ge bied aangetast zouden worden. Het tracé werd toen, in 1987, alsnog door de Raad van State afgewezen. De Raad van State maakte daarbij wel de kanttekening dat een fietsverbinding tussen de Oostvlietweg (aan de oostkant van de Vliet) en de Veurseweg zeer wenselijk is. Daarom heeft de provincie Zuid-Holland op nieuw de varianten in ogen schouw genomen en een nieuw plan gepresenteerd. Daarbij is gekozen tussen vier verschillen de typen oeververbindingen: een veer, een hoge vaste brug, lage beweegbare brug of een tunnel. Landschappelijk geeft een veer weinig problemen, maar bij het pontje dat een stuk noor delijker in de Vliet op en neer voer daar waar nu de Vliet brug ligt is wel gebleken dat een veer geen volwaardige ver binding biedt. Een tunnel onder de Vliet door zou het landschap ook niet schaden, maar de kos ten van de aanleg worden ge schat op 6,6 miljoen. Om die re den is ook deze variant door de provincie van de hand gewezen. Een hoge vaste brug, met een minimum doorvaarhoogte van 5,60 meter, is voor alle gebrui kers een aantrekkelijke verbin ding. Fietsverkeer en scheep vaart hinderen elkaar niet. Een nadeel is wel dat de fietsers een hoogte van zo'n zes meter moe ten overwinnen. Bovendien worden de omwonenden door zo'n hoge brug in hun uitzicht beperkt. Een lage beweegbare brug, met een doorvaarhoogte van 2,60 meter, domineert min der in het landschap. Boven dien is het geringere hoogtever schil aantrekkelijker voor het fietsverkeer. Met een lage be weegbare brug wordt de fietsers een volwaardige, comfortabele verbinding geboden. Naar ver wachting zal de brug niet vaak open hoeven, omdat de meeste pleziervaartuigen en makkelijk onderdoor kunnen. Alternatieve tracés zijn nieuw aan te leggen paden langs de Starrenburgerpolder of de Knip- polder. Maar omdat deze tracés gedeeltelijk over particuliere wegen en terreinen lopen, heeft de provincie deze mogelijkhe den van de hand gewezen. al in onderhandeling met twee potentiële kopers, het dieren arts-echtpaar R. Koster en G. Koster-Stoker. Inmiddels ligt een voorlopig koopcontract bij de artsen ter ondertekening. Als het contract getekend is, moet het nog worden goedgekeurd door de gemeenteraad. Op 17 december wordt hierover in de raadsvergadering beslist. De gemeente verwacht na de schikking geen moeilijkheden meer met de krakers. Ze heeft aan de Leidse groep toegezegd dat ze de proceskosten niet op hen zal verhalen, mits zij aan het eind van deze maand uit de boerderij zijn vertrokken. Bo vendien heeft de gemeente een aantal ouders achter zich staan. Die belden in de afgelopen maand enkele malen ongerust op om te informeren naar de welstand van hun kroost en om hun verontschuldigingen na mens hen aan te bieden. oegstgeest De leerlingen van de scholenge meenschap Duinzigt in Oegstgeest wanen zich in Afrika. De school heeft een klas inge richt met tal van gebruiksvoorwerpen uit Ghana, waaronder afgodsbeeldjes. Doel van de kleurrijke actie is om de scholieren kennis te laten maken met het alledaagse leven in dit Westafrikaanse land, en dat is niet altijd een pretje. Zo mogen kinderen bijvoorbeeld niet ziek zijn. Gebeurt dat toch, dan worden ze be handeld als melaatsen, weet Anka van Schie, directeur van de scholengemeenschap. „En onze leerlingen moeten zich meer bewust worden van het makkelijke leventje dat ze hier leiden. Als je In Nederland ziek wordt staat de hele familie voor je klaar. Daar niet, want ziek zijn in Ghana is een schande voor de familie. Ze stoppen je weg in een hutje en wordt bijna niet behandeld. Als onze scholie ren in de Afrikaanse klas zitten, snappen ze de materie beter", licht Van Schie toe. Deze en de komende week blijft de klas nog Afrikaans ingericht. Daarna bereidt de school zich voor op een sponsorloop op 7 december. Van het bijeen gerende geld koopt men In Ghana hulpstukken voor invalide kinderen. FOTO HENK BOUWMAN Meer woningen in dorpskern stompwijk paul van hooff Het buurtschap Stompwijk is hard op weg een echt dorp te worden. Het gemeentebestuur van Leidschendam, waaronder Stompwijk valt, wil de dorps kern uitbreiden met 125 wonin gen. Kort geleden werden de eerste 33 woningen opgeleverd. De bulk van de nog te plegen nieuwbouw wordt uitgesmeerd over de komende negen jaar. De nieuwbouw is uitsluitend bestemd Stompwijkers. De ge meente wil met dit strikte toe wijzingsbeleid voorkomen dat het dorp (1575 inwoners) 'ste delijke trekjes' krijgt. De voetbalvelden van sport park De Meerhorst moeten plaats maken voor de negentig resterende woningen. Het gaat om premie-koopwoningen, vrije-sectorwoningen, sociale huurwoningen voor onder meer senioren en vijf woonwagens. Het dorp is in lintvorm ge bouwd de meeste woningen staan langs de Dokter van Noortstraat. Met de komst van de nieuwe woningen krijgt Stompwijk in de buurt van het wijkje aan de Meerlaan er een klein dorpsgebiedje bij. Stompijk is volgens gemeen tewoordvoerder J. Vreeburg be zig met een forse 'inhaalma noeuvre'. Acht jaar geleden moest Stompwijk al worden uit gebreid. Deze plannen ketsten af omdat Leidschendam het sportpark niet kon verplaatsen. Onlangs kon echter het gebied ten westen.van het sportpark worden gekocht, zodat de voet balvelden kunnen worden ver plaatst. Stompwijk staat aan de voor avond van een forse dorpsuit breiding. Het buurtschap blijft echter voor de Stompwijkers behouden. „Het is een dorpje, en dat moet zo blijven", zegt Vreeburg. „Als je blijft bouwen, wordt de behoefte naar meer woningen steeds groter. Voor dat je het in de gaten hebt, heeft het dorp stedelijke trekjes. Stompwijk ligt middenin een groen gebied. De provincie wil dat het poldergebied in stand blijft." Sportend Stompwijk komt met de huidige nieuwbouw- plannen ook aan zijn trekken. De Meerhorst, waar ook de Stompwijkse Boys een balletje trappen, wordt iets meer in westelijke richting verplaatst. Het park, dat volgens Vreeburg toch al in een niet zo'n floris sante staat verkeert, wordt op nieuw aangelegd en verder uit gebreid met een sportzaal. De kosten van de accommodaties, waaronder een nieuwe voetbal kantine, kleedkamers en de sportzaal bedragen meer dan drie miljoen gulden. Aankomst Sinterklaas in regio Het Leiderdorpse echtpaar G. de Jong (74) en R. de Jong de Vogel (71) is vandaag 50 jaar getrouwd. Vanmorgen kregen de twee van burgemeester A. Bruggeman een boe ket bloemen overhandigd. Het echtpaar is jarenlang actief geweest in het dorp. Zo was G. de Jong 35 jaar penningmeester van buurtvereniging Doesbrug. Sinds 15 jaar woont het echtpaar, dat in Leiderdorp geboren en getogen is, in de Hubrechtraat. Daarvoor woonden ze jaren lang aan de Oude Rijn: „Ik heb er nu nog spijt van dat we daar weg moesten. Ik zou er zo weer teruggaan!" zegt R. (Rie) de Jong de Vogel. „Maar ja, we moesten uiteindelijk weg, want er kwam daar een bedrijf." Volgens de zoon J. de Jong is zijn moeder nog goed gezond: „Zij loopt van de Hu- brechtstraat, waar ze nu al vijftien iaar wo nen, nog helemaal naar het oude dorp." R. de long kampt met reuma. „Maar verder gaat het redelijk," aldus de zoon. Zoeterwoude Sint Nicolaas komt op j 14 november aan in Zoeterwou- de-Rijndijk. De goedheiligman arriveert om 14.00 uur op het parkeerterrein van het bedrij venterrein Kopperwetering, op de hoek van de Hoge Rijndijk en de Burgemeester Smeetsweg. Via de Willem-Alexander- straat, Vijf Meilaan, Bernhard- straat, het Julianapark en de Bo- menbuurt rijdt de Sint naar de Eendenkooi. Leiderdorp De goedheiligman komt op 21 november aan in Leiderdorp. Om 11.00 uur wordt de stoom boot verwacht bij het viaduct over de Oude Rijn, op de hoek van de Hoofdstraat en de Rese dastraat. Daarvandaan trekt Sint Nicolaas door Leiderdorp via de Oranjegalerij, winkelcen trum Santhorst en het sociaal- cultureel centrum Muzenhof naar het winkelcentrum Win kelhof. Daar komt hij om onge veer 13.00 uur aan.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16