'Geen sprake van crisis' IS 3 Ouderenadviesraad neemt kritiek politiek ter harte Leiden Partijen gaan akkoord met afspraken over 'Leidse ei' ■ïl K Estec mag in Noordwijk voorzichtig doorgroeien Alkemade nalatig bij baggerstort Braassem DONDERDAG 12 NOVEMBER 1992 Wethouder Van Bochove maakt zich geen zorgen over zijn positie Hij werd bedolven onder de kritiek, maar het beeld van een wankelende wethouder 'dat deel ik absoluut niet'. Aart van Bochove, ruim twee jaar namens het CDA wet houder voor personeelszaken, welzijn en sport, maakt zich niet ongerust over zijn positie. „Er zijn op zakelijke punten verschillen van inzicht tussen het college en de rest van de gemeenteraad. Maar we zijn er tot nu toe goed uitgekomen." De kritiek op Van Bochove spitst zich toe op drie punten. De sportnota is veel te laat ver schenen, de welzijnsnota laat te lang op zich wachten en de wet houder heeft zich als een Jantje van Leiden afgemaakt van de opdracht van de gemeenteraad om een beleid voor allochtonen te ontwikkelen. Alle politieke partijen namen Van Bochove hierover onder vuur tijdens de eerste ronde van de algemene beschouwingen over de begro ting. D66 ging het verst. De partij diende een motie in, die vol gens fractievoorzitter Pex Lan- genberg moet worden gezien als een 'motie van treurnis'. Van Bochove: „Ik wil dat graag nog van D66 zelf horen, want zo heb ik die motie nog niet gelezen. Er zijn harde woorden gevallen, maar geen van de fracties ope reerde als in een crisissituatie." De hardste persoonlijke aan val kwam echter van partijge noot Piet Biegstraaten. De voor malige voorzitter van de Sport stichting hekelde op niet mis te verstane wijze het sportbeleid van zijn eigen wethouder. „Het tekent de sfeer in de partij, dat we het aankunnen om het in het openbaar te doen. Dat een CDA-raadslid in het openbaar de oren wast van een CDA-wet- houder, dat is winst omdat we als CDA openheid in de politiek nastreven. Hoewel ik niet wil zeggen dat het altijd zo moet." Felle toon Van Bochove zegt goed te kun nen begrijpen dat Biegstraaten met ferme volzinnen opkomt voor de Leidse sporters. „Hij heeft een lange staat van dienst in de sportwereld en ook in de gemeenteraad. Ik mag me hem daar dus wel wat over laten ge zeggen, op de felle toon die ei gen is aan de oud-voorzitter van de Sportstichting. Er zit een hoop betrokkenheid achter, en dat geluid mag in de raadszaal worden gehoord." Leuk is an ders, geeft Van Bochove toe. „Je krijgt liever te horen dat je het allemaal goed doet, zo simpel is dat." Biegstraaten is vooral ont stemd over het plan om in elk geval een deel van de directie sport en recreatie te verplaatsen van de Smaragdlaan naar het Stadhuis. „Ik dacht eerst: dat moeten de ambtenaren zelf op lossen, met dat probleem be moei ik mij niet. Maar Bieg straaten heeft het onderwerp op de politieke agenda gezet en ik ga er nu met de sportverenigin gen en met de raadscommissie over praten." Van Bochove is ervan over tuigd dat het allemaal goed komt. De sportnota is inmiddels verschenen, voor het allochto nenbeleid is een speciale amb telijke projectgroep aan de slag gegaan en de wethouder heeft nu in elk geval in zijn hoofd welke kant het op moet met het welzijnsbeleid in Leiden. Het laatste onderwerp noemt hij 'ongelooflijk complex'. „Het is lastig om met een totaalvisie te komen, omdat de fracties er uit eenlopende meningen over hebben." Zakelijk Van Bochove werkte tot hij wet houder werd bij Research voor Beleid. Die 'bedrijfsmatige ach tergrond' speelt een rol bij zijn opereren als wethouder, zegt hij. Soms krijgt hij het verwijt dat hij te snel besluiten wil ne men, dat hij de inhoudelijke discussie niet voldoende voert. Zelf zegt hij dat hij, misschien meer dan anderen, vooral op een zakelijke manier tegen de dingen aankijkt. En juist die be drijfsmatige aanpak past niet zo bij het welzijnswerk. Zijn bedrijfsmatige achter grond maakt dat de gemeente lijke financiën hem grote zorgen baren. En daarom vindt hij het hoog tijd dat ook in het wel zijnswerk meer op het geld gelet gaat worden. Welzijnswerkers zijn een zakelijke benadering echter niet gewend, en ook de gemeenteraad gaat daar niet zomaar mee akkoord, beseft Van Bochove. „Het is moeilijk om een balans te vinden. Je moet zakelijk zijn, maar tegelijk recht doen aan de emoties en betrokkenheid van mensen, ook raadsleden, bij dit werk." Dat het allemaal heel moeilijk is, begrijpt de gemeenteraad wel, denkt Van Bochove. „Ik heb me nooit geïsoleerd ge voeld." Wethouder A. van Bochove: „Dat een CDA-raadslid in het openbaar een CDA-wethouder de oren wast dat is winst" foto jan holvast Voorzitter: onze taak is niet duidelijk LEIDEN «JUDITH BILSEN Voorzitter W. van der Zwaan van de Ouderen-adviesraad vindt de kritiek van de politiek op zijn raad 'ten dele' wel te recht. De raad heeft zojuist een evaluatie van het afgelopen jaar afgesloten en kwam zelf ook tot de conclusie dat er aan de for mule van de Ouderenadvies raad nog moet worden gesleu teld. Dinsdag oordeelde de raads commissie voor het ouderen werk dat de adviesraad niet functioneert. De raad vergadert sporadisch, komt moeizaam op gang, brengt zelden een advies uit en kan het tempo van de po litiek niet bijbenen, oordeelden de politici. Van der Zwaan: „We zijn nu anderhalf jaar bezig en hebben ons over vijf zaken gebogen. Nu zijn we aan het denken over de invulling van het programma voor 1993, het internationale jaar van de ouderen. Daarnaast zijn we momenteel ook bezig met het opzetten van een vraagbaak voor ouderen. Dat moet een soort instantie wor den waar ouderen met allerlei vragen terecht kunnen." De Leidse Ouderenadviesraad werd anderhalf jaar geleden door wethouder S. de Vreeze gëinstalleerd als onafhankelijk adviesorgaan. De raad bestaat uit twaalf vertegenwoordigers van de verschillende ouderen bonden en brengt advies uit over ouderenwerk. De raad kan ook op eigen initiatief misstan den in het bejaardenwerk aan de kaak stellen. Aanloop Er zijn vooral aanloopproble men geweest, zegt Van der Zwaan. „We begonnen met* 14 mensen. Al gauw vielen er door ziekte en allerlei persoonlijke omstandigheden zes af. En dan moet je het zien te klaren met de weinige mensen die je over houdt." In de commissie was ook plaats gereserveerd voor twee allochtone ouderen. De ge meente zou die twee leden zoe ken. Uiteindelijk blijkt één van de allochtone leden van de Ou- derenaviesaad erg druk te zijn met andere dingen en de ander is nooit verschenen. „Er moet dus nu worden gezocht naar een nieuw allochtoon lid. We hebben de gemeente al meer dere keren verzocht iemand te zoeken, maar tot nu toe is het erg moeilijk gebleken een ge schikte persoon te vinden." Een ander probleem is vol gens Van der Zwaan de com municatie. „Bij het ouderen werk zijn zoveel belangenorga nisaties en wethouders betrok ken dat de communicatie soms wat stroef verloopt. Er zijn zo veel mensen die op de hoogte moeten worden gehouden, dat VRUETUD Voorzitter W. van der Zwaan van de Ouderenadviesraad. foto jan holvast komt het tempo niet ten goe de." Veel problemen heeft de Ou derenadviesraad ook gehad met het bepalen van haar taak. Ei genlijk is die niet echt duidelijk omschreven vindt Van der Zwaan. De voorzitter wil daar over opnieuw gaan overleggen met de gemeente. Ook wil de raad gaan bekijken wat er te recht komt van de uitgebrachte adviezen. LEIDEN EMIEL FANGMANN De politieke partijen hebben zich gisteravond geschaard ach ter de onlangs gesloten over eenkomst over het onderwijs plan het Leidse ei. Al in mei kreeg wethouder H. Koek (PvdA/onderwijs) van de partij en het groene licht om met de bijzondere schoolbesturen het plan uit te werken. Gisteravond had Koek het nog gemakkelijker in een commissie, waarin vier leden verhinderd waren en de SP geheel ontbrak. Linkse par tijen hadden nu lovende woor den over voor de schoolbestu- Het Leidse ei moet leiden tot een evenwichtiger spreiding van Nederlandse en buiten landse kinderen op de basis scholen in Leiden-Noord en De Kooi. Volgend jaar gaat daartoe een beginnersschool van start voor kinderen van drie of vier jaar die geen Nederlands ken nen. Daarna stromen ze door naar de reguliere basisscholen. Het bleef gisteren bij enkele kanttekeningen. Zo wilde R. Hulsker (PvdA) van haar partij genoot weten weten hoe het ba sisonderwijs zich in de betrok ken wijken kan handhaven, be halve door het Leidse ei. Koek antwoordde zich niet 'op glas ijs' te willen begeven, omdat onduidelijk is hoe de schaalver groting uitpakt. „De basisscho len krijgen extra's om zich te profileren, dat helpt ook, maar hoort bij het Leidse ei." Ambte naar L. de Jonge verwacht overi gens dat in het voorjaar meer duidelijk wordt over de schaal vergroting, waardoor vanaf 1996 basischolen minimaal 195 leer lingen moeten tellen. De beginnersschool wordt de eerste jaren uit de sociale ver nieuwing betaald. De gemeente geeft daarna niet elk bedrag dat ze aan het Leidse ei besteedt 'dubbel' aan het bijzonder on derwijs. Het is nu regel dat bij rijksuitgaven voor openbaar on derwijs het bijzondere onder wijs gelijk wordt bezoldigd. „Maar het Leidse ei heeft een aparte status. En we werken al samen met de bijzondere be sturen. Dan zou dubbele beta ling een verkeerde weg zijn", zo antwoordde Koek op een vraag van D66'er E. Snelders. Op de gesloten overeenkomst is nog vijf weken inspraak mo- gelijk. Leiden heeft een eigen Monopoly-spel. De tijden van A-Kerkhof, Neude, Coolsingel, Lange Poten en Kalverstraat zijn voorbij. Daar zijn nu Haarlemmerstraat, Breestraat, Annetiene de Jeu-gracht, Rooseveltstraat en Witte Singel voor in de plaats gekomen. Kom naar beneden en sla je slag met 'Business Game Leiden'. njfk Een handige zet van ^7 een dito spellenmaker. Je brengt een nieuw gezelschapsspel 'voor het hele gezin' op de markt, gericht op één stad. Dan vraag je wat plaatselijke bedrijven of ze willen sponsoren en in ruil daarvoor komen de namen van die firma's in het spel voor. ledereen blij. In Business Game Leiden is dat ook het geval. Daar doen bij voorbeeld deze krant, de gemeente, meubelplein Leiderdorp, V D, ziektekostenverzekeraar Z en Z en het Diaconessenhuis mee, naast nog zo'n veertien andere firma's en instanties. Kerstspel 'Business Game Leiden, een spannend strategisch spel voor 2 tot 4 spelers vanaf acht jaar' staat op de doos te lezen. Als in de donkere dagen voor kerst de kaarsjes zijn aangestoken, de cd 'stille nacht, heilige nacht' speelt en de chocolademelk goed warm is, dan is het tijd in Leiden om de stoelen aan te schuiven en de doos te openen. Zo stellen de spelmakers zich Het Leidse spel is eenvoudig. Het bord is een gerasterde, kar tonnen plattegrond van de stad. De deelnemers i kleurde pionnen en dobbelste nen waarop de ogen zijn veran derd in lachende en huilende gezichtjes, proberen op de beste lokaties in de stad te komen. Daar kunnen ze een van de eer der genoemde bedrijven op bouwen. Een bedrijf of instantie bestaat uit vier kartonnen kaart jes die samen het logo van de desbetreffende firma vormen. Wie de meeste (niet inmiddels wegbestemde) bedrijven heeft verdobbeld, is de winnaar en mag zich 'de beste ondernemer' noemen. Altijd al gedacht: on dernemen is niet vooruit zien, maar gewoon een kansspel. Stadspel Critici zullen van de Leidse ver sie al snel beweren dat de beste plaats om in Leiden een bedrijf te vestigen (denk maar eens aan de parkeerplaatsen) ver buiten de stad en dus buiten het bord is. Maar men moet zich aan de regels houden. Het is maar een spel. Dus net doen of de Bree straat nog een A-lokatie is. Lei den is trouwens lang niet de enige of eerste stad met zijn ei gen game. New York, Parijs, Aken, Kopenhagen en Amster dam, maar ook zuidelijke gaten als Helmond, Bergen op Zoom, Roermond en Roosendaal gin gen ons voor. Volgens de bedenkers van dit ronduit commerciële spel, twee Belgische broers in samenwer king met speelgoedgigant Jum bo. heb je strategisch en zakelijk inzicht nodig om mee te doen. Wie anders dan wethouder Joop Walenkamp (economische za ken en verkeer) beleeft de pri meur om als eerste het Leidse spel te gaan spelen? De onderti tel van de 'Business Game Lei den' is niet voor niets 'wie is de beste ondernemer van de stad?' Walenkamp gooit morgenmid dag de eerste steen in de Engel- bertha Hoeve, overigens ook een van de deelnemers. Een aantal medewerkers van deze krant bleek bereid het spel, dat in de winkel ƒ34,95 gaat kosten, eens voor te spelen (zie foto). Lezers van Steeds kunnen echter, zo vlak voor Sinterklaas, rekenen op een heuse korting van 5 piek. Zij móeten de bon die begin volgende week in het Leidsch Dagblad verschijnt, uit knippen en deze inleveren bij de balie van het LD-gebouw aan de Witte Singel. Daar ligt dan een Business Game voor u klaar. (LL) Roy Klopper en Loman Leefmam Hengelsport Visvereniging Hengelsport viste in de Ringvaart bij Lisserbroek. De uitslag: 1. C. Brandt, 22 stuks, 2300 gram. 2. D. Hardv, 21 stuks, 2200 gram. 3. R. Pool. 25 stuks, 1850 gram. 4. W. Ver- hoeff, 14 stuks, 1850 gram. 5. H. Boelee, 17 stuks, 1500 gram. Slechthorend De Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden, afdeling Leiden, houdt vandaag, donder dag 12 november, een voorlich tingsavond over bestrijding van lawaai. Aanvang acht uur in het Zuiderkwartier, Anjelierstraat 1, Leiden. Dementie In het gebouw van de Stichting Kruiswerk (Burggravenlaan 250) worden donderdag 12 en dins dag 24 november voorlichtings bijeenkomsten over dementie gehouden. De bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur en ein digen om 22.00 uur. Speelgoedbeurs Buurthuis 't Spoortje aan de Bemhardkade houdt morgen middag, vrijdag 13 november, een speelgoedbeurs. Vandaag en morgenochtend kan speel goed worden ingebracht dat daarna wordt genummerd, ge prijsd en verkocht. Voor inlich tingen: 071-220866. Vrijwilligers De dagverzorging in diensten centrum Zijloever zit verlegen om vrijwilligers. De vrijwilligers zijn nodig om op maandag en woensdag tussen 9.00 en 15.00 uur te assisteren bij handenar beid, koffie zetten of een praatje te maken. Van de dagverzorging maken twaalf ouderen gebruik. Telefoon: 071-233208. Computers Belangstellenden kunnen zich nog opgeven voor de introduc tiecursus voor computergebrui kers die buurthuis Groenoord in 1993 begint. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij het buurthuis. De kosten voor de cursus, die uit zes lessen be staat, bedragen 75 gulden. Het Noordwijkse ruimtevaart - centrum Estec blijft, ondanks de miljardenbezuinigingen op de Europese ruimtevaart, de ko mende jaren voorzichtig door groeien. Dat blijkt na de Eu ropese ministersconferentie over ruimtevaart, die begip deze week is gehouden. Extra perso neel blijft in Noordwijk nodig om nieuwe projecten voor te bereiden en van start te laten gaan. Zo is men bij Estec betrokken bij de bouw van nieuwe milieu- en meteorologische satellieten. Studies komen er onder meer naar reddingssloepen voor ruimtestations en vrachtsatel- nodig lieten. Volgens een woordvc der van Estec gaat het deels nieuwe technologieën, nieuwe specialisten voo zijn. Hij is dan ook tevreden de uitkomst van conferentie: „Hoewel de econo mische ontwikkelingen in Euro pa niet florissant zijn. heeft de politiek ingezien dat ruimte vaart een belangrijke, hoog waardige activiteit is. De minis ters hebben dan ook niet echt geschrapt, maar besloten om minder meer te doen." Het Noordwijkse budget blijft echter groeien, ondanks de zeven mil jard die Europa de komende acht jaar bezuinigt. stortingen te maken. Hij drong er bij milieuwethouder W. Nug- teren op aan om de verspreide bagger weg te laten halen en weer in de put te laten storten. Ook wil Bakker dat er elk voor jaar watermonsters worden ge nomen om te kijken of het wel verantwoord is in het meer te zwemmen. Milieuwethouder W. Nugte- ren (CDA) beloofde de raads commissie dat in de contacten met het Hoogheemraadschap van Rijnland het standpunt van Alkemade nog eens naar voren zal worden gebracht. Maar vol gens Bakker had hij er beter aangedaan om samen met la- cobswoude bezwaar te maken. „Als goede buur hoor je in dit geval met elkaar om de tafel te gaan zitten in het belang van de ii de recreanten." Burgemeester en wethouders van Alkemade hebben het lelijk laten afweten door geen be zwaar te maken tegen het afge ven van een vergunning voor het storten van bagger in het Bl.MssrmrrmrtT Drie van de vier partijen in de Alkemadese gemeenteraad verwijten het college nalatigheid. Op grond van de Afvalstoffen wet en de Wet Verontreiniging Oppervlaktewater had Alkema de vóór 26 oktober bezwaar kunnen maken. Die mogelijk heid heeft het college vooroij la ten gaan. Volgens CDA-fractievoorzitter N. Bakker heeft de geconsta teerde verontreiniging in het Braassemermeer en het Padde- gat wel degelijk met de bagger-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15