Bezuinigingen in ijskast s Kerk Samenleving Kerkleden en humanisten ontevreden over Riagg DONDERDAG 12 NOVEMBER 1992 14 REDACTIE DICK V UIT DE KERKBLADEN Leidse hervormden en gereformeerdertwerken aan nieuw toekomstperspectief Samenwonen De bespreking van enkele huwelijksaan vragen leidde in de kerkeraad van de her vormde gemeente Rijnsburg tot een uitgebreide gedach- tenwisseling over het 'onge huwd samenwonen'. Het kerkblad doet verslag: „Dit binnen onze moderne maat schappij volledig geaccep teerde verschijnsel staat haaks op de christelijke nor men en waarden. De kerke raad constateert dat de maatschappelijke vervlak king niet aan onze gemeente voorbij gaat. Ouders voor wie de christelijke opvoeding (bijna) uitsluitend bestaat uit het sturen van hun kinderen naar de kerk, de zondags school, de club en/of de cha- techisatie, beperken zich slechts tot de buitenkant. Hun hart ligt er niet in. De overtuiging mist. En als dat zo is, zul je als ouders je kin deren niet inspireren om in Gods wegen te wandelen. Je behoeft je dan ook niet te verwonderen indien je kin deren de tegenwoordig als 'normaal' ervaren dingen gaan doen, zoals het 'onge huwd samen won en De kerkeraad besluit enke le diensten aan deze proble matiek te wijden. Wellicht zal te zijner tijd ook met huwe lijkscatechese worden be gonnen. Voor de geringe belang stelling voor de belijdenisca- thechese (10 jongeren) heeft de kerkeraad eveneens een verklaring. „Ook in dit ver band wordt een deel van de oorzaak gezocht in een te ge ringe betrokkenheid van de ouders. Jongeren zijn bewus ter en dus ook eerlijker ge worden. De indruk bestaat dat het uit traditie belijdenis doen vrijwel is verdwenen." Bowlen Een hele andere benadering van jongerencatechese blijkt uit De Binder, het blad van de parochie Sint Jeroen in Noordwijk. Maar liefst dertig jongeren kwamen opdagen tijdens de bijeenkomst van de eerstejaars. Dat zou wat te maken kunnen hebben met de lokatie. Het eerste onder richt werd namelijk gegeven op de plaatselijke bowling baan. „We zijn deze middag gestart met een uur bowlen, waar iedereen zich goed in kon uitlevenschrijn bege leider Gerard Stiekema. „Dat kon je zien aan het enthou siasme waarmee een aantal jongeren de ene strike na de andere gooide." Daarna was het tijd voor wat verdieping. Er volgende een kenmsmakingsspel, waarbij 'soms heel persoon lijke dingen' moesten wor den blootgegeven. Ook hier bij ontbrak net niet aan in zet. „Zelfs over het geloof toch een onderwerp waar zelfs volwassenen het wei eens moeilijk mee hebben werd vrijuit gepraat. Stiekema noemt de bijeen komst dan ook geslaagd en 'een goede graadmeter voor de inhoud van het vervolg op dit project'. Er was maar één minpuntje. „De lokatie van de bowling was goed voor het bowlen, maar niet om nog een uur met elkaar van gedachten te wisselen." Molukse kerk in Oosterwolde OOSTERWOLDE ANP Zonder de paragraaf met de ingrijpende bezuinigin gen, is het rapport 'Samen kiezen en delen' geaccep teerd als uitgangspunt voor de discussie over de toe komst van kerkelijk Leiden. De sluiting van twee ge bouwen (de Marekerk en Oude Vestkerk) en andere voorstellen om een drei gend tekort van een half miljoen weg te werken, zijn daarmee voorlopig in de ijskast gezet. Alle mogelijke alternatieven zullen de ko mende periode worden be studeerd om uit de finan ciële problemen te komen. LEIDEN .PICK VAN DER PtAS De centrale kerkeraden van de hervormde gemeente en de Ge reformeerde Kerk hebben hier toe in een gezamenlijke verga dering besloten. Een stuurgroep gaat zich bezighouden met de kritiek die vanuit de kerkge nootschappen is geuit op on derdelen van het rapport. Op deelgebieden zullen waar schijnlijk nieuwe voorstellen worden geformuleerd. Met het eruit lichten van de bezuinigingsparagraaf, is de be langrijkste voetangel uit het rapport verdwenen. Met name de sluiting van de kerkgebou wen werd de afgelopen periode onder vuur genomen, zeker door de hervormde Marewijk die zich al uit het vertrouwde onderkomen verdreven zag. De cijfers over onder meer de ex ploitatie van gebouwen en an dere kostenposten als predi kantsplaatsen, zullen nu op nieuw onder de loep worden genomen. „Alle varianten voor bezuini gingen komen daarbij op tafel", aldus voorzitter A. Alblas van de centrale kerkeraad van de her vormde gemeente. „Daarbij wordt bijvoorbeeld ook gekeken naar de mogelijkheid van me degebruik van kerkgebouwen, zoals ook in het rapport is ge noemd. Het beheer van gebou wen kan rendabeler als ze wor den gedeeld door meerdere kerkgenootschappen. Zelfs sa menwerking met de katholieke parochies moet je daarbij niet uitsluiten." Predikanten De financiële situatie noopt ook tot het creatief omgaan met de personele bezetting. In het rap port 'Samen kiezen en delen' is al voorgesteld om de eerste vacature voor Tot de bezuinigingen uit 'Samen kiezen en delen' behoorde de sluiting van de Leidse Marekerk. Die aanbeve ling wordt net als andere voorstellen om geld te besparen, opnieuw onder de loep genomen. FOTO WIM DIJKMAN een wijkpredikant niet te ver vullen. Alblas ziet in dit verband de inzet van de gemeenteleden als onontbeerlijk om het 'kerke lijk bedrijf te runnen. Tot het creatief omgaan met de bezet ting hoort ook het besluit van de hervormde en de gerefor meerde kerkeraden om in be paalde Leidse wijken een predi kant te delen. In de wijk Kooi- Pniël/Wijk C en in de Meren- wijk komt één dominee voor de leden van beide kerkgenoot schappen. Een andere stap tot nauwere samenwerking is het met alge mene stemmen genomen be sluit om als centrale kerkeraden van hervormden gereformeer den voortaan 'waar dat mogelijk is' gezamenlijk te vergaderen. Refererend aan het Samen op weg-proces in de kerken, spreekt dominee Alblas in dit verband van 'behoedzaam sa men verder'. De verdeelde Molukse kerkge meenschap in het Friese dorp Oosterwolde krijgt er een twee de kerk bij. Het ministerie van WVC heeft toestemming gege ven om de kerk te bouwen voor de 300 zielen tellende gemeen schap. Dertien jaar geleden ont stond er een scheuring in de Molukse kerkgemeenschap van Oosterwolde, waardoor er be hoefte was aan een tweede kerk. Tot nu toe maakte de afgeschei den groep in de weekeinden ge bruik van de hervormde kerk. Kerkscheuring na priesterwijding vrouwen in Zuid-Afrika JOHANNESBURG RTR Traditiegetrouwe anglicanen in Zuid-Afrika zijn van plan uit de gevestigde kerk te stappen uit protest tegen het besluit om priesterwijding van vrouwen toe te staan. Dit besluit werd eerder dit jaar door de Anglicaanse Kerk van Zuid-Afrika genomen. In een verklaring kondigde het Zuidafrikaanse genootschap van traditiegetrouwe anglica nen bovendien aan toe te tre den tot de Traditionele Angli caanse Gemeenschap, een in ternationaal verband van angli caanse kerken die tegenstander zijn van priesterwijding van vrouwen en 'andere liberale hervormingen'. De voozitter van deze gemeenschap, de Amerikaanse aartsbisschop Louis Falk, komt komende vrij dag voor zes dagen naar Zuid- Afrika om de traditionalisten te ontmoeten. Aartsbisschop Desmond Tutu, hoofd van de Anglicaanse Kerk van Zuid-Afrika, is nog niet officieel op de hoogte gesteld van het besluit van het genoot schap en had geen commen taar, aldus een lid van zijn staf. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Angerlo: mevr. C.C.G. Klaver, kandidaat te Amsterdam. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Hoornsterzwaag-Jub- benga(SOW): E.N. Kronemeijer, kan didaat te Heinoen kerkelijk werker te Langeslag-Heino; te Oldehove: mevr. A.M. van de Wetering, kandidaat te Apeldoorn. Beroepbaarstelling: mevr. A.M. van de Wetering, Graaf van Lijndenlaan 34, 7316 EK, Apeldoorn. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Drachten-Zuid/Oost voor de missionaire dienst op Kalimantan Barat (Indonesië): H. S. van Hem men, kandidaat te Gouda. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Middelburg-Zuid: P. Meliste Nieuw-Beijerland. ZWOLLE ANP Leden van kerken en andere levensbe schouwelijke groeperingen zijn ontevre den over de manier waarop de Riagg's met geloof en levensbeschouwing om gaan. De onvrede is het sterkst binnen orthodox-protestantse groeperingen, maar leeft ook in de drie grote kerken en onder humanisten. „Men vindt met name dat er vaak on voldoende ruimte is om de levensbe schouwelijke dimensie van het leven en de problematiek aan de orde te stellen, terwijl die dimensie juist in crisissitu aties meestal zeer essentieel is", schrijft godsdienstsocioloog dr. S.J. Vel- lenga in het boek 'Zin, ziel, zorg' dat van daag tijdens een symposium in Zwolle is gepresenteerd. Vooral in religieuze kring wordt ge klaagd over het feit dat Riagg-medewer- kers soms waarden en normen introdu ceren die indruisen tegen het eigen reli gieuze waarden- en normen-patroon. Ook zijn er klachten over 'storende op merkingen, waarin de namen van God en Jezus worden gebruikt'. Orthodoxe protestanten hebben bovendien bezwaar tegen de Riagg als neutrale instelling, al dus Vellenga. Vellenga signaleert dat de belangstel ling voor geloof en levensbeschouwing groeiende is in de geestelijke gezond heidszorg. Voor een deel heeft dat te ma ken met de oprichting en officiële erken ning van de zogenaamde Gliagg, een re formatorisch alternatief voor de Riagg, gedragen door behoudende protestan ten. Maar ook komen de deskundigen er langzamerhand achter dat godsdienst en levensbeschouwing van invloed zijn op de wijze waarop mensen hun problemen ervaren en proberen op te lossen. Binnen de Riagg's is hiervan echter nog niet veel te merken. Vellenga wijst op de Riagg als produkt van de ontzui ling. „Met het loslaten van levensbe schouwing als grondslag van organisatie, verdween ook het onderwerp levensbe schouwing achter de horizon van de hulpverlening." Veel Riagg-medewerkers hebben niet geleerd met 'de factor le vensbeschouwing' om te gaan of houden deze buiten de spreekkamer omdat ze er inmiddels zelf mee hebben afgerekend. COLOFON Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: J. de Vries, G.P.Arnold (adp. HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Henk van der Post (adj). HOOFDKANTOOR Witte Singel 1, 2311 BG Leiden, telefoon 071-161400 118, 2505 ED Alphen a/d Rijn, telefoon 01720-48888. Grachtweg 53a, 2161 HM POSTADRESSEN Postbus 54,2300 AB Leiden. Postbus 83, 2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071-143480. Leiden fam. berichten 071-161385. Leiden redactie 071-161488. Alphen 01720-73933. ADVERTENTIES ma.-vrij. van 08.00-1700 uur: T elefoon 071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur: (Sleutelt/es): Telefoon 071 -143545. ABONNEMENTEN Tel. 071-161400 bij vooruitbetaling f/nd. BTW) per kwartaal80,10 per kwartaal (post)113,85 perjaar310,85 per maand27,80 KABELKRANT: Redactie 023-150147 Advertenties 071-161367/161363 AGENDA DONDERDAG 12 NOVEMBER Leiden Dia-lezing over geschiedenis Peru, Tuya, Kaasmarktschool, aanvang 20.00 uur. Voorlichtingsavond over bestrijding van lawaai, org. Ned. Ver. voor Slechthorenden, Zuiderkwartier, An- jelierstraat 1aanvang 20.00 uur. Voorlichtingsbijeenkomst over de mentie, gebouw Stichting Kruiswerk, Burggravenlaan 250, van 20.00 uur tot 22.00 uur. bond, Buurthuis, Hoofdstraat, aan vang 20.00 uur. VRIJDAG 13 NOVEMBER Noordwijk Tentoonstelling van de Ver. van Vo gelvrienden 'Vogellust', 't Koerhuis, D. Noteboomstraat, van 14.00 tot 20.00 uur. Laatste uitleenavond van Bibliotheek De Rank, Golfbaan, van 19.00 tot 20.00 uur. Lezing door de schrijfster Carlijn Vis- 'Reisverhalen', Openba- Openmg van de tentoonstelling van de Ver. van Vogelvrienden 'Vogellust', 't Koerhuis, D. Noteboomstraat, van 20.00 tot 22.00 uur. Lezing 'Vrouwen in Europa' door mw v Embden, org. Ned. Chr. Vrouwen- ZATERDAG 14 NOVEMBER Leiden Sint Nicolaaswandeltocht over 5,10, 15 of 20 km, org. Wandelsportver. Zuid-west, start bij clubhuis VCL, Voorschoterweg, tussen 9.00 en 14.30 uur. Rommelmarkt in de Pieterskerk, van NCVB/KVG, in kerkelijk centrum De Regenboog (Merenwijk), van 11.00 tot 15.00 uur. Prinsenbal van Carnavalsver. De Spoorbumpers, buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade 40, aanvang 20.00 HET WEER ROB GROENLAND Guur weer met buien Tot op het laatste moment bleef het gisterochtend onduidelijk of het ontstane stormveld zich zou uitbreiden over Nederland. Het probleem lag in feite in de koersbe paling en de mate van uitdieping van het lagedrukcentrum, In de vroege ochtend bevond de kern zich nog boven het zuidoosten van Engeland. Het warmtefront had toen al de Leidse regio bereikt waar een gutsende regen en een sterk dalende luchtdruk al het een en ander deed vermoeden. Op het meetpunt Oude Wetering (10 kilometer NN0 van Leiden) werd tussen dinsdagavond en gis teravond meer dan 20 liter water per vierkante meter afgetapt. Het werd echt spannend toen halverwe ge de ochtend langs de hele kust lijn meetstations luchtdrukdalin gen van 10 tot 12 mb in 3 uur tijd registreerden. Rond 12.00 uur passeerde het la gedrukcentrum het eiland Texel om daarna via de Afsluitdijk Fries land in te trekken. In de kern daal de de luchtdruk tot 970 mb, terwijl op het zelfde moment in Vlissingen een luchtdruk van rond de 990 mb werd gemeten. Vooral zuid-Neder land kreeg in de middag enige tijd met zwaar weer te maken. Een golf van zware windstoten tot 111 km/uur baande zich een weg van Zeeland naar het oosten. In Zuid-Limburg meldde vliegveld Beek aan het begin van de middag een gemiddelde van 40 knopen (bijna 9 bft) met een uitschieter van 60 knopen (bijna orkaan kracht). Ook onze provincie kreeg vanaf 13.00 te maken met zware windstoten die zich als golven van west naar oost verplaatste. De marinebasis Valkenburg (bij Leiden) registreerde tussen 12.00 en 13.00 uur al diverse windstoten die boven de 45 knopen (storm kracht) uitkwamen en enkele zelfs boven de 50 knopen. Het zijn juist deze luchtdrukgolven (die zich openbaren als windstoten) die de meeste schade aanrichten. Aan het strand daarentegen is de wind veel meer constant en is de schade veelal minder. Het was opvallend dat net ten noorden van onze provincie het stormgeweld nauwelijks meer iets voorstelde. In Haarlem werd een enkele vlaag van 8 bft opgetekend. Vandaag en morgen vertoeven we in een gure noordwestelijke lucht stroming waarin talrijke buien van de Noordzee met onweer en hagel en landschap bewerken. In de loop van vrijdag nadert vanaf de Britse - Eilanden een rug van hogedruk en neemt de stroming geleidelijk in kracht af. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met Zuid- Zuid-Noorwegen Zweden: Vandaag in het zuiden veel regen, rond Oslo en Stock holm en noordelijker enige tijd matige sneeuwval. Morgen winterse buien. Maxima in de hoofdsteden rond het vriespunt, aan de kust rond 6 graden. Denemarken: Veel buien en veel wind. Maxima ongeveer 6 gra den. Britse Eilanden: Vandaag veel buien, in de hoger gelegen delen met natte sneeuw. Morgen op klaringen, aan de oostkust nog een enkele buien, la ter in Ierland en Schotland meer bewolking. Maxima 5 tot 9 graden. België en Luxemburg: Vandaag veel wind en bui en, sommige met hagel en onweer. Mor gen nog enkele buien, maar meer zon. Maxima rond 8 graden. Duitsland: Vandaag veel buien en in het noorden en midden stormachtig weer. Morgen min der wind en buien. In het middelgeberg te mogelijk wat natte sneeuw. Maxima van 5 graden in het noordoosten tot 10 graden in het zuiden. Madeira: Perioden met zon, en droog. Maxima cir ca 22 graden. Canarische Eilanden: Vooral veel zon aan de zuidstranden met maxima van ca. 25 graden. Marokkaanse westkust: Perioden met zon, ook enkele wolken velden en droog. Maxima tussen 20 en 23 graden. Tunesische kust- Toenemende bewolking en vooral langs de noordkust enkele buien bij een krachtige noordenwind. Maxima 20 tot 23 graden. Frankrijk: Vandaag wisselend bewolkt en enkele buien, maar in de uitertse zuidoosthoek overwegend droog. Morgen van het wes ten uit droger weer met wat zon. Maxima geleidelijk teruglopend, tot 8 graden in het noorden en tot 16 graden aan de Middellandse Zee. Corsica en Sardinië: Buien, ook af en toe zon. Vrij veel wind. Maxima op Corsica rond 16 graden, op Sardinië enkele graden hoger. Spanje: In het noorden bewolkt en regenachtig. Ten zuiden van Madrid en aan de Costa Blanca en Costa del Sol zonnige perio den en droog. Maxima van 17 graden aan de noordkust tot 23 graden bij Beni- dorm en Malaga. Portugal: Bewolkt en ten noorden van Lissabon wat regen. In de Algarve ook zonnige pe rioden. Maxima van 17 graden bij Porto tot 22 in de Algarve. Zwitserland en Oostenrijk: Vandaag regen, morgen aan de noordzij de van de Alpen nog enige tijd regen, aan de zuidzijde droog en af en toe zon. Sneeuwgrens dalend tot onder de 1000 meter. Maxima in de dalen rond 6 gra den, in het zuiden enkele graden hoger. aga Hongarije, Tsjechië, Slowakije en Polen: "a"°rc Wisselvallig met af en toe buien. Maxi- M ma van 4 graden in het noordoosten van Münch( Polen tot ca. 8 graden elders. ^ice Italië: osio Wisselvallig met op veel plaatsen buten. pa„)S Maxima van 13 graden in de Povlakte Praag tot 22 op Sicilië. Rome Griekenland en de Turkse west- en zuid- Split kust stock hi Vandaag vooral in het zuiden nog zonni- Warsch ge perioden, maar geleidelijk wisselvalli- Wenen ger met buien. Temperatuur op de zui- Zurich^ delijke eilanden dalend tot circa 18 gra- Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind VRIJDAG 13 NOVEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 7.56 zon onder 16.50 Maanop 19.15 maan onder 11.12 Waterstanden Katwijk Hoogwater 4.40en 16.56 Laag water 0.45 en 13.02 Weerrapporten 12 n Amsterdam regenbui Den Helder -regenbui Rotterdam half bew. Twente weerlicht Vlissingen licht bew. Genève regenbui Innsbruck regen Las Palmas licht be Luxemburg zwaar bew. w 12 13 5 14 v 10 13 6 13 w5 11 6 11 Buenos Aires 'z Casablanca li Johannesburg li BOLLEBOOM BOES

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14