Huisman Autobedrijf B.V. II7I KTff* ICT Ford Escort bezig aan inhaalrace Weg en wiel Prelude VTEC VAN HAASTEREN Off. Subaru dealer voor Groot Leiden Levendaal 80, Leiden Tel. 071-134000. Het platteland moet veiliger DONDERDAG 12 NOVEMBER 1992 .10 RIDDERKERK» Honda vervangt de 2.3-motor in de Prelude door een 2.2 zestien klepper met de beproefde VTEC-techniek (variabele klep- timingen -lichthoogte). De 2157 cc motor levert 185 pk vermogen, volgens Honda goed voor een topsnelheid van 226 km/u en een sprint van nul naar 100 km/u in 7,3 seconden. De Prelude 2.2 VTEC heeft stan daard airbags voor bestuurder en passagier en verstevigings buizen in de portieren. Elektro nische vierwielbesturing be hoort eveneens tot de stan daarduitrusting. Prijs en lever datum zijn nog niet bekend. BLIKVANGERS PHONDA Deafer voor Leiderdorp Leiden e. o. Eer» proefrit levert het overtuigende bewijs! AUTOBEDRIJF LEIDEN B.V. Touwbaan 18, Leiderdorp Tel. 071-895000 Elmar brengt klassiekers nu ook in kleur De Rijswijkse uitgeverij Elmar is al jaren actief op het gebied van de klassieke auto. Inmiddels zag een aardig aantal boeken, gevuld met vele bekende en minder bekende oldtimers, het levenslicht. Tot dusver waren dat zwart/wituitgaven maar nu brengt Elmar de klas sieke auto ook in kleur onder de aandacht. En hoe. EEN werkelijk prach tige uitgave is De mooiste klassiekers ter wereld. Hierin worden tot de ver beelding sprekende klassiekers op schitterende in beeld gebracht, meestal over twee bladzijden, maar ook op een viertal uitklappagina's. Het zijn stuk voor stuk haarscherpe en kleurechte opnamen (ook van details als een motorblok, inte rieur of ornament), die in feite voor zichzelf spreken en daar om slechts zijn een kort bijschrift. De kleurenplaten worden afgewisseld met historische over zichten, die interes sant feitenmateriaal over de betreffende periode bieden. Het boek behandelt vier perioden, lopend vai het begin van de eeuw tot de jaren zestig. De mooiste ,~Dl Mooiste Oldtimers tir Wereld klassiekers ter we reld is uitgevoerd met harde kaft, telt 194 bladzijden en ligt in de winkel voor ƒ44,50. AAN DE serie 'de cennium-overzich ten' heeft Elmar nu ook een kleuren-uit- gave toegevoegd met een wat groter formaat. In 110 bladzijden worden oude be kenden uit de periode '50-'60 voor het voetlicht gehaald. De fullcolor-foto's zijn van goede kwaliteit en, net als in de zwart- wit-boeken, zijn ze voorzien van uitgebreide bij- MB81 schriften. De tekst is van de hand van au- tokenner Rob de la Rive Box. Het aan bod varieert van kleine Duitse dwerg auto's tot meters lange bechroomde Amerikaanse slag schepen. Auto's uit de jaren '50 in kleur kost 34,90. Droomauto's in alle soorten en maten In de serie Droomauto Jaarboe ken is de inmiddels vijfde afle vering verschenen. Ook deze uitgave staat weer boordevol met het allermooiste op autogebied, vari erend van gloed nieuwe experimen tele ontwerpen (con- ceptcars) en onbe taalbare sportbolides tot schitterende en vaak onbekende ontwerpen uit het verleden. Het vijfde jaarboek telt 288 pa gina's, waarvan de helft in kleur is uit gevoerd. De samenstellers heb ben weer een bonte verzame ling onderwerpen bij elkaar ge bracht, waarvan we er enkele noemen: Bugatti, Alpine, Lancia Stratos, Porsche 911, Mercedes SL, Cadillac Eldorado en Jensen. In het midden zit het traditio nele overzicht van wat de diver se autofabrikanten momenteel aan droomauto's te bieden hebben, en dat is heel wat. In 80 bladzijden passeren actuele produktieau- to's, prototypes en studiemodellen de revue, het ene nog mooier dan het an dere. Een absolute aanra der, het Droomauto Jaarboek 92/93. Ove rigens zijn ook de vier voorgaande afleveringen nog (beperkt) leverbaar. Ze zijn te bestellen via telefoonnum mer 02159 - 45612. De prijs per exemplaar (ook deel 5) is 29,50. Geschiedenis van de Snoek in Nederland De Citroën DS, die in 1955 op de Parijse Autosalon werd voor gesteld, sloeg in als een bom. Het gedurfde ontwerp was tech nisch en qua uiterlijk zo anders dan andere produktieauto's, dat niemand er eigenlijk goed raad mee wist. Op de tentoonstelling verdrong het publiek zich om de Déesse (godin) en op straat veroorzaakte het 'buitenaardse supervoorwerp' verkeersop stoppingen en oploopjes. Net als ae verbazing was ook het enthousiasme groot. De DS'en vlogen als warme brood jes de deur uit. Maar het Franse strijkijzer kende ook (vooral technische) problemen. De loopbaan van de Snoek in Nederland staat centraal in een nieuw boek over de DS, dat bij uitgeverij Elmar verschijnt. De schrijver, Jan de Lange, is als archivaris/historicus van de Ci troën ID/DS-club als geen an der in staat om feiten en Fictie van elkaar te scheiden. Het boek (112 blz.; 24,50) staat vol met (unieke) zwart/wit-foto's van een van de meest geliefde klassiekers in Nederland. Leiden, Lammenschansplein 6, tel. 071-769358 Leiderdorp, v.d. Valk Boumanweg 71, tel. 071-899301 Leiden, 5 Meilaan 7, tel. 071-310031 Noordwijk, Beeklaan 5, tel. 01719-19478 Koopavond Leiden en Noordwijk donderdag Koopavond Leiderdorp vrijdag Renault 21 Nevada: ruimte en snelheid Speciaal voor de automobilist die een combinatie zoekt van goe de prestaties en een ruim interieur, brengt Renault een nieuwe versie van de stationwagon 21 Nevada op de markt: deTXl. De ze versie beschikt over de bekende 2.0 liter 12-klepper met een vermogen van 136 pk (99 kW). Standaard zijn ondermeer stuur bekrachtiging, centrale deurvergrendeling met afstandsbedie ning, zonwerend glas, sportstuur, boordcomputer en lichtmeta len wielen. De prijs van de Nevada TX1 bedraagt 52.615. Favorit Sport Line: betaalbaar en sportief Skoda brengt van de Favorit LS een sportieve uitvoering op de markt, genaamd Sport Line. Deze versie wordt geleverd met on dermeer lichtmetalen wielen, mistlampen, een achterspoiler, stootstrips op de flanken, getint glas, centrale deurvergrende ling, speciale stoelbekleding en een radio. De Sport Line is alleen in paprika-rood leverbaar en kost 20.395. Dit betekent een klantvoordeel van 2.000 gulden want de extra uitrusting heeft volgens Skoda-importeur Pon Mobiel een waarde van 3.440. De Franse staatsonderneming Renault kwam na de Tweede Wereldoorlog met het zuinige gezins wagentje 4CV op de markt. Daarvan werd later een grotere versie ontwikkeld (codenaam 108), maar die werd niet in produktie genomen. Wel diende dit experimentele ontwerp als aanzet tot een ge heel nieuw model (codenaam 109), dat in 1956 als Dauphine op de markt werd gebracht. De Dauphine had net als zijn voorganger de motor achterin en beschikte ook over vier deuren, want Franse automobilisten nemen nou eenmaal met minder geen genoegen. Het werd een succes en als eerste Franse auto bereikte de Dauphine het pro- duktieaantal van twee miljoen exemplaren. De pro duktie duurde voort tot 1968. FOTO CLUB ANGEVIN DES VÊHICULES DtPOQUE Motoraanbod compleet Scherpe prijsstelling Veiligheid niet meer in geding Klein is in en bol is in, althans in autoland. De kleine auto in het 'vestzaksegment' is (noodge dwongen) weer heel populair aan het worden en stylisten stappen over van strak en hoe kig op bolle en ronde vormen. De Japanners zagen al in een heel vroeg stadium dat de oer- Mini van Austin Rover, als een handig tweede autootje of voor primair vervoer, heel aantrekke lijk voor de omzet is. De mini-markt krijgt er moge lijk binnenkort een extra stimu lans bij als een van de nieuwe kleintjes (Cinquecento?) wordt gekozen tot Auto van het Jaar. Wat betreft de nieuwe vormge ving zette de 'bolhoed' Mazda 121 de trend in en intussen zijn daar auto's als de Nissan Micra en de Renault Twingo bijgeko men. Ongetwijfeld volgen Dai hatsu en Suzuki binnenkort met hun aangepaste Cuore en Alto. Subaru is al klaar met de nieu we Mini Jumbo, die onder de 'levendige' naam Vivio half de cember op de markt komt. De Subaru Vivio heeft de wielen op de uiterste hoeken van de 2,31 meter lange wielbasis, en door de vrij recht aflopende achterkant zit men ook achterin nog heel behoorlijk. Het interi eur is totaal gewijzigd, ziet er vrolijken ordentelijlcuit. Voorin de Vivio staat een nieuw ontwikkelde 4-cilinder injectie motor met 658 cc inhoud en 32 kW (43 pk) vermogen. Een computergestuurd systeem regelt zowel de ontsteking als de brandstofinspuiting. Bij het niet goed functioneren treedt een noodloop-programma in wer king, om motorschade te voor komen blokkeert het systeem zo nodigde brandstoftoevoer. Milieuzorg komt in deze 3,30 meter korte auto ook aan bod: een driewegkatalysator en een klepmechanisme met koolstof- filter dat benzinedampen in de tank terugvoert naar de motor. Het nijvere autootje is met 730 kilo wel iets zwaarder dan de Mini Jumbo. Dat heeft echter geen nadelige invloed op het verbruik, want de Vivio noteert een liter per 15 kilometer bij stadsritten. Wat de veiligheid betreft zijn er in de portieren extra dwarsbalken geplaatst. Voor wie op moeilijke momen ten extra houvast wil hebben is er goed nieuws. De Subaru Vi vio is met inschakelbare vier- wielaandrij ving leverbaar. BOEKEN De Subaru Vivio volgt in december de Mini Jumbo op. Voor Ford zelf is het allemaal heel duidelijk. De Escort kende een ongelukkige start maar is, na een ingrijpende verbouwing, aan zijn inhaalrace begonnen en ligt inmid dels zelfs voor op de concurrentie. De verkoopcijfers zullen moe ten uitwijzen of het koperspu- bliek er ook zo over denkt. Een feit is in ieder geval dat de nieu we Escort (en zijn kofferbak broer Orion) nu op alle punten de concurrentiestrijd aankan. Er is al veel gezegd en geschre ven over het vorige, nog maar nauwelijks op de markt zijnde model, ten goede en ten kwade. „Maar als je klaar wilt zijn voor de toekomst moet je tegen woordig sneller van model wis selen en vaker 'face lifts' toe passen", aldus directeur H. Plaggemars van importeur Ford Nederland. „En deze auto is totaal gewij zigd, qua structuur staat er een geheel andere auto. Door de tal rijke technische wijzigingen en de compleet nieuwe carrosserie komt ons volume-model beter in de markt te liggen. We hoe ven er niet om heen te draaien, de veiligheids-trein die door Eu ropa raast, hebben we gemist. Ford was twee jaar terug in dit segment de eerste die een nieuw model uitbracht, Volks wagen en Opel volgden daarna. De geboden veiligheid van de concurrentie zette ons toen op achterstand". Ford heeft aan veiligheidsvoor zieningen een imponerende in haalslag geleverd. Niet minder dan tien specifieke elementen van de carrosserie-structuur zijn opnieuw ontworpen om de botsenergie beter te verwerken. Het nieuwe model voldoet aan de huidige en toekomstige wet telijke eisen om veelsoortige aanrijdingen te doorstaan, met FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BUK IN HET VERLEDEN een minimale vervorming van de binnenruimte. Naast het veiligheidsaspect hebben dealers en importeur ook 'met smart' op de 1.6 liter 16-kleppenmotor zitten wach ten, waarmee de reeks ultramo derne Zeta-motoren nu einde lijk voor de Escort is afgerond. „We hebben een halfjaar zon der dit prijstechnisch concurre rende model gezeten. Ja, dan le ver je een vol procent in op je marktaandeel in dit gamma, minstens 4.500 auto's, en dat zijn er echt heel veel", zegt Plaggemars spijtig. Die nieuwe 1.6-versie kenmerkt zich door een uitstekende wegligging, handelbaarheid en gemakkelijke bediening. Het schakelen gaat probleemloos en de Zeta-motor gedraagt zich zeer soepel ('vergevingsgezind' voegt Plaggemars er aan toe), zonder daarbij veel geluid te produceren. Naast de 1.6-motor zijn er nog de bekende 1.3, 1.4, 1.8 en 2.0 liter motoren. De laatste zit al leen in de RS2000 en (met tur bo) in de Cosworth. De nieuwe Escort-reeks begint bij het instapmodel (een verbo den kreet volgens Plaggemars, want een CL-uitvoering is abso luut geen kale auto) 1.3 CL 3- deurs voor 27.350. De 1.6-ver- sie is ook scherp geprijsd met 29.350. De gelijknamige Ori- ons zijn 1.600 gulden duurder. WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen te beluisteren via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). Tussen knooppunt Batadojp en De Hogt, beide richt., dag/nacht. Amsterdam - Rijswijk (A 4) T.h.v. de Schipholtunnel, beide richtingen, dag en nacht. Vlaardingen - Hoogvliet (A 4) T.h.v. Beneluxtunnel, beide richtingen, dagen nacht. Amsterdam - Haarlem (A 5) Tussen Spaarnwoude en Halfweg, beide richtingen, overdag. Hoek van Holland - Gouda (A 20) Tussen Kleinpolderplein en Rotterdam-centrum, beide richt., dag. Breda - Utrecht (A 2) T.h.v. knooppunt Gorkum, in beide richtingen, dagen nacht. T.h.v. knooppunt Lunetten, beide richtingen, overdag. Assen richting Zwolle (A 28) Tussen Staphorst en Nieuwleusen, overdag. Plattelandswegen zijn voor fietsers de gevaarlijkste wegen die er bestaan. Dit soort wegen is smal, au to's razen met hoge snel heid rakelings langs en brede vrachtwagens en landbouwmachines ba nen zich een weg waar dat nauwelijks mogelijk is. Bovendien moet de fietser rekening houden met voetgangers en jog gers. De Fietsersbond ENFB heeft laten uitrekenen dat fiet sers op plattelandswegen vijf keer zoveel kans maken op een ongeluk als op grotere wegen buiten de bebouwde kom. De ongevallen blijken bovendien meestal zeer ernstig te zijn. De laatste jaren is de drukte op plattelandswegen alleen maar toegenomen door sluipverkeer, recreatieverkeer en simpel om dat het autopark blijft groeien. In Noord Brabant knelt het pro bleem het sterkst. De fietsers bond ENFB heeft het Regionaal Orgaan voor de Verkeersveilig heid daar geholpen met een handleiding om de verkeerspro blemen aan te pakken. Geble ken is dat de aanleg van fietspa den niet altijd de juiste oplos sing is, omdat de confrontatie van auto en fietser zich naar de kruispunten verplaatst. Elke provincie heeft een derge lijk orgaan, waarin rijk, provin cie, gemeenten, politie, ENFB, Veilig Verkeer Nederland en Voetgangersvereniging verte genwoordigd zijn. Er zijn geza- Fietsen op plattelandswegen is vaak levensge vaarlijk. FOTO MARTIJN DE JONGE menlijke acties, zoals de jaar lijkse campagne 'Wij gaan weer naar school' en plaatselijke zoals tijdens het vervoer van suikerbieten. Alle regionale or ganen maken gebruik van een Zuidhollandse handleiding, ge titeld 'Het recht van de sterkste'. DE TRAVEL is een vouwfiets die niet kan vouwen. Omdat de fiets een normaal formaat ach terwiel en een heel klein voor wieltje pal onder de zadelbuis heeft, heeft hij veel weg van een vouwfiets. Het stuur zit achter het zadel, waardoor het lijkt of de fietser zich op een eenwieler voortbeweegt. De fietsersbond ENFB heeft de Travel uitgetest en is niet bijzonder enthousiast. De fiets is onstabiel. Kuilen en bobbels laten het voorwiel blok keren en de berijder valt voor over. Rijden op de Travel is voortdurend opletten. Mis schien gaat dat allemaal wat makkelijker, wanneer het voor wiel een slag groter is. Compleet met verlichting, drie versnellin gen en trommelrem kost de Travel 750 gulden. Meer informatie geeft Den Hertog in Dronten, tel.03210-16400. WIE KINDEREN op de fiets wil vervoeren kan kiezen uit vele mogelijk heden. Een baby kan in een draagzak op de buik of op de rug, er zijn veilige zitjes voorop en achterop de fiets en er is zelfs een fiets waarmee probleem loos drie kinderen te ver voeren zijn. De fietsersbond ENFB heeft alle mogelijkheden op een rijtje gezet in de brochu re 'Mee op de fiets van baby tot kleuter'. Dit boekje vol handige tips en de nodige produktinfor- matie is te bestellen door zes gulden over te maken op post giro 30255 van de fietsersbond ENFB te Woerden o.v.v. 'Mee op de fiets'. HET KON niet uitblijven. Zelfs voor de fiets is nu een alarmin stallatie te koop. De Dino Bike- guard is een elektronisch wer kend alarm dat eenvoudig op het stuur van de fiets is te mon teren. Een cijfercode stelt het apparaatje in werking. Wanneer de code is ingesteld en iemand beweegt de fiets, dan volgt een schelle fluittoon die vijftien se conden duurt. Wanneer de ei genaar met zijn beveiligde fiets wil wegrijden, moet hij snel handelen. Het alarm blijft maar een paar seconden stil. Prijs: 80 gulden. Een ander merk, Alarm Lock, kost 100 gulden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10