'Als hyena's komen de mensen nu eenmaal op zo'n brand af Hutspotten werken aan terugkeer van optocht VAN Regio TIJD TOEN MAANDAG 9 NOVEMBER 1992 Kilometerslange files blokkeren omgeving van Voorhout vervolg van voorpagina Voorhout leek gistermiddag ineens een wereldstad. Kilo meterslange files versperden tijdens de brand bij het bloembollenexportbedrijf M. van Diest de toegangswe gen naar Voorhout. Politiemensen uit de gehele Bollen streek hadden de handen vol om het verkeer in goede banen te leiden. Automobilisten werd gesommeerd hun auto op grote afstand van de brand te parkeren. VOORHOUT IRENE NIEUWENHUUSE Eigenaar Martin van Diest is niet erg gelukkkig met de enor me toestroom van de duizen den belangstellenden. Zichtbaar ontdaan omdat hij zijn bedrijf, postzegel- en kunstverzameling in rook zag opgaan, maakt hij zich kwaad om de houding van het publiek.Als hyena's komen nu al die mensen op de brand af. Maar beseffen ze de achter grond van dit alles wel?" De oorzaak van de miljoenen- brand bij het bollenexportbe- drijf van M. van Diest is nog on bekend. De brand is achter in een loods ontstaan. Daar was een verplaatsbare koelcel opge slagen, maar volgens eigenaar Van Diest was die niet op het electriciteitsnet aangesloten. De brandweer sluit op voorhand brandstichting niet uit. Vandaag is een uitgebreid technisch on derzoek naar de oorzaak van de brand ingesteld. Vanaf half vijf waren in de he le omgeving de vlammen en de rook duidelijk zichtbaar. De brand die even daarvoor was begonnen, was om vijf voor zes onder controle. Toen kon het sein 'brand meester' worden ge geven. De brandweer had ech ter nog uren nodig om het vuur na te blussen. De brandweer van Voorhout kreeg bij het blus sen hulp van korpsen uit Sas- senheim, Lisse, Leiden en Noordwijk. In totaal zijn acht brandweerauto's bij de blus werkzaamheden ingezet. Crisis In een commandowagen van de brandweer, werd al spoedig na het uitbreken van het vuur een geïmproviseerd crisiscentrum ingericht. Burgemeester M. de Goeij van Voorhout, de Leidse brandweercommandant F. van Oosten en A. Hoek van de Voor- houtse brandweer voerden hier voortdurend overleg over het verloop van de bluswerkzaam heden. De Goeij was geschokt door de omvang van de brand. „Zo'n brand is vooral voor de gedu peerde natuurlijk een verschrik kelijke ervaring." Ook was zij verbolgen over de ongediscipli neerde houding van het pu bliek. ,,In het begin werd de brandweer erg gehinderd door het toestromende publiek. Maar we zijn blij dat de omstandighe den ons verder gunstig gezind waren. Het was geen werkdag, dus er waren geen personen in het bedrijf aanwezig. Verder was het windstil en dat verge makkelijkte het bluswerk." Moeilijkmaar wel haalbaar in Leiden Op het moment dat de brandweer bij het bedrijf van M. van Diest arriveerde, sloegen de vlammen al uit het vier loodsen tellende pand. foto dickhogewoning Het wordt tijd dat carnavalsver eniging De Leidse Hutspotten het oude stempel kwijtraakt. In de volksmond staat de vereni ging nog altijd bekend als eli tair, als een club van ronde middenstanders met poen. Maar volgens Chris Pierrot (33), voorzitter en lid van de Raad van Elf, is bijna het tegendeel waar: De Leidse Hutspotten leidt al jaren een moeilijk be staan, elk dubbeltje moet wor den omgedraaid. En erger de belangstelling voor carnaval is gedaald. Een haide kem heeft de vere niging volgens hem jaren draai ende gehouden. Maar nu is het tijd voor nieuwe initiatieven, voor een stevige aanpak van het carnavalsfeest in Leiden. Met nieuwe energie willen bestuur en de Raad van Elf er tegenaan. „Carnaval in Leiden is moei lijk, maar zeker een haalbare kaart", zegt Pierrot, tot voor kort mede-eigenaar van café 't Derde Deurtje in de Morsstraat: „De meeste Leidenaars houden van polonaise, van een gezellige pot bier en hollandse muziek. Carnavalsfeest zit eigenlijk een beetje in hun natuur." En hij wijst in dat verband op het suc ces van carnavalsvereniging De Spoorbumpers in De Kooi. Een aantal jaren geleden werd car naval nog volop in tal van hore cabedrijven in de stad gevierd. Er was toen ook een optocht, maar langzaam is dat allemaal weggekwijnd. De carnavalsvereniging trad veel te weinig naar buiten, liet zich te weinig zien. Voorzitter Pierrot praat bewust in de verle den tijd, want inmiddels bruist het volgens hem weer van de energie: „Onze club is verjongd. Ik proef meer interesse voor het feest van een nieuwe generatie die er flink tegenaan wü." Optocht Een grabbelton in de Haarlem merstraat, een stand tijdens de braderie in winkelcentrum Ste- vensbloem, een stand op de Leidato, kleine sponsoracties, ludieke acties; met vele activi teiten poogt de vereniging het budget te vergroten en de naam te promoten. "Vroeger hadden we grote sponsors die bijvoor beeld de optocht mogelijk maakten. Een hoger doel van ons is die optocht weer terug te krijgen, maar voor het zo ver is zijn we wel een paar jaar ver der." Daarvoor is natuurlijk geld nodig, veel meer dan waarover de vereniging thans beschikt. Het is de bedoeling het komend jaar een grote sponsoractie op touw wordt gezet om het bud get te vergroten. Tweede be langrijke voorwaarde voor de terugkeer van een optocht is dat de vereniging de beschikking krijgt over een flinke ruimte waarin de praalwagens geleide lijk kunnen worden opge bouwd. Ruim tweehonderd leden telt de vereniging, van wie de mees- ten een jaarbedrag van 27,50 betalen. Daarnaast zijn er wat sponsors. Het meeste geld moet met tientjes tegelijk worden binnengehaald: "Op de Leidato staan we meestal de eerste ze ven, acht dagen om de kosten te dekken. De laatste paar dagen gaan we dan wat verdienen. Dat vergt een grot" inzet van de ver eniging." En die paar honderd gulden die op de Leidato wordt verdiend, gaat niet op aan drank voor raadsleden, „want ook dat is een wijdverbreid mis verstand. Je hoort geregeld het verwijt dat de Raad van Elf op kosten van de vereniging drinkt. Maar iedereen betaalt bij ons zijn eigen drank." Carnavalsvereniging De Leidse HuU- potten opent woensdag 11 november nel nieuwe seizoen. Om 23.11 uur wordt er bij het standbeeld van Cor nells loppensz. aan het Lammen- schansplein hutspot uitgedeeld. Za terdag 14 november worden tiidrns het Prinsenbal in het Antonius Club huls om 23.11 de nieuwe prins en prinses bekendgemaakt. Dan treden de huidige prins Willem II (Willem van Duyvenoode) en prinses Anne- marie ai. Kaarten voor net Prinsenbal (aanvang 20.30 uur) zijn verkrijgbaar aan de zaal tegen betaling van 10 gul den (leden betalen 5 guitton) Voorzitter Chris Pierrot van de Leidse Hutspotten: „Iedereen betaalt bij ons zijn eigen drank." foto holvast Het Minnehuis honderd jaar geleden Nu het Minnehuis aan de Kaarsenma kersstraat wegens de ingrijpende restauratie weer in de belangstelling staat, lijkt het aardig eens te kijken hoe het er een eeuw geleden aan toe ging in dit vroegere bejaarden tehuis. Leiden telde van oudsher een aantal tehuizen voor personen die niet zelfstandig konden wo nen, zoals wezen, zwervers, krankzinnigen en (hulpbehoe vende) bejaarden. Voor hen wa ren er weeshuizen, gasthuizen, dolhuizen en minnehuizen. Vooral de zorg voor wezen en oude lieden was per religie ge organiseerd en vaak woonden zij dan ook onder één dak, zoals in het Luthers Wees- en Oude Liedenhuis of het Waalse Hos pice Wallon. Bij de hervormden loonde het de moeite om wezen en bejaar den te splitsen: naast het Wees huis op de Hooglandse Kerk- gracht waren er meerdere gele genheden om bejaarden te huisvesten. Rond 1800 waren er twee bejaardentehuizen: het Oude Mannen en Vrouwenhuis aan de Koppenhinksteeg, later de Herengracht en nu het Huis op de Waard, en een privé-be- jaardentehuis van Benjamin de Moen in wat nu de Zwarte- handspoort tussen Middelsteg racht en Uiterstegracht is. Toen De Moen overleed, moes ten zijn bejaarden verkassen en de daardoor ontstane proble men waren o.m. reden voor de Diaconie van de Nederlands Hervormde gemeente een eigen bejaardentehuis op te richten. Dit werd het Gereformeerd Minnehuis aan de Kaarsenma kersstraat. Het woord gerefor meerd betekent overigens slechts hervormd en heeft dus niets te maken met het Gerefor-, meerd kerkgenootschap, dat pas in 1892 ontstond. Bevolking Het Minnehuis begon op 21 april 1828 met 168 inwoners. Doorgaans woonden er tussen de 195 en 205 personen. Bij de volkstelling van 1 januari 1890 waren er nog slechts 171 102 mannen en 69 vrouwen. Het Minnehuis was niet echt popu lair. Wel was het een echt Leid se instelling: van de mannen waren er bij voorbeeld slechts 13 niet in Leiden geboren. Meestal sleten de 'verpleegden' niet zo heel veel jaren in het Minnehuis. Ook was het huis niet altijd eindstation. Van de 102 mannen uit 1890 vertrok ken er 17 uit het Huis en 4 na men werden bij de volkstelling van 1900 in het bevolkingsregis ter doorgehaald als zijnde on vindbaar. De oudste man in 1890 was Hendrik Montagne, geboren 24 mei 1795; hij stierf een jaar la ter. Zijn vrouwelijke evenknie was Hendrika Hoefsmit, gebo ren 7 juni 1795, maar die stierf al een paar maanden na de volkstelling. Zij waren wel erg oud; ouder dan 90 werden zelfs de taaisten niet. Als je bedenkt dat ze hun hele leven meestal armoede gekend hadden, ter nauwernood aan de cholera en dergelijke ontsnapt waren en ook in het Minncnuis bepaald niet in de luxe baadden, is dat al een hele prestatie. In een tehuis moest alles streng geregeld zijn. Het Reglement, dat elke eerste dinsdag van de maand op alle zalen voorgele zen werd, meldt bij voorbeeld: 'Die eenmaal is opgenomen zal zich hebben te onthouden van oneerlijkheid, bedelarij, dron kenschap, twist, rustverstoring bij dag of nacht, onbetamelij- ken omgang (zooals vrijerij die ouden van dagen niet past), on betamelijke of onzedelijke woorden of gebaren, vloeken, slordigheid, onreinheid'. Bij een eerste overtreding volg de huisarrest van 4 tot 6 weken, al naar gelang de heren regen ten oordeelden. Een tweede keer werd bestraft met huisar- rest van 8 tot 12 weken, eventu eel te verzwaren met cachot, water en brood, schandbord, dwangbuis enz.; bij een derde keer volgde ontslag uit het Huis. Voor de goede gang van zaken was er heel wat personeel. Het belangrijkst waren de Vader en de Moeder, in die tijd Cornelis de Ridder en zijn vrouw Janne tje Jacoba van Selm. Bij voor keur nam men als vader en moeder personen die geen en kele relatie met Leiden hadden. Vaak waren ze elders al vader geweest in een kleiner Huis. Ook waren er (gekozen uit de bewoners) zaalmoeders en bij voorbeeld een ziekenvader. Tucht De heren regenten hadden vaak hun handen vol aan het bestie ren van het Huis, vooral waar het het handhaven van de tucht betrof. Ondanks het steeds weer inpeperen van het reglement en de niet malse straffen, waren er toch steeds weer oudjes die problemen maakten. De kampioen van 1891 was wel Jan van Weerlee. 'Is den 23 juni weer knapjes beschonken tuis- f;ekomen, dat gebeurd in de aatsten tijd nog al meen aan de vermaningen van de vader schijnd hij niet om te geven'. De regenten pakten hem maar meteen flink aan: 3 maanden zondags thuisblijven. Maar op de vergadering van 8 septemoer kregen ze het geval weer op hun bord: 'Is op maandag 31 augus tus 's avons beschonken tuisge- komen. Dat is zederd 30 juni vanaf zijn straftijd weer meer malen voorgevallen'. Dit keer 6 weken plus 25 cent meer in breng, dus hij moest van zijn verdiensten een kwartje extra inleveren. Maar op 6 oktober moest hij weer ter sprake komen: 'is op 22 september des middags be schonken tuisgekomen. Om re den hij door de Portier tuis werd gehouden, zou hij hem met een mes te lijf gegaan zijn, maar is gelukkig nierin door an deren verhinderd. De vader heeft toen een agent laten halen om hem voor verderen onge lukken voor te komen te doen verwijderen. Des avonds is hij weer teruggekomen, en weer door de vader opgenomen'. Het vonnis werd nu onherroepelijk: twee dagen later moest hij zijn biezen pakken en het gesticht verlaten. Gelukkig zijn gevallen als Jan van Weerlee uitzonderingen en gedroegen de meeste bewoners zich voorbeeldig. PJ.M. Pt BAAR BURGERLUKE STAND LEIDEN Geboren Dominique Elisabeth Cathan- na. dv. C.W.G. Roes en G M, Rokers Michel, zv. R.A.M. Moll en B. van der Veen Olivier Cednc Alexander, zv. A.W.L van den Wall Bake en G.E.E. Gallandat Huet Silvana, dv. M. Jansen en C. de Haas Elisabeth Anna, dv. J. Hoek en R.C. Pluimgraaff Irene Ma- riêtte, dv. Th. van Rooiien en J.l. Kok Patrick, zv. G.W.J. Wilkens en C. Schul- ze Lotte. dv. T.H. van der Biezen en M.L.N. Roland Laurens Hessel, zv. S.C. van Dijk en M.J.J. van Kester Erik, zv. J.G. Box en J. van Vliet Linda, dv. E.A.H. Kroon en J.B. van Duijn Robbert Cornells, zv. R.J. Kuipers en C.G.M. Olsthoorn Anne Roos. dv. T. van der Mei] en A. Eikeienboom Jacob, zv. J van Duijn en M A. Schaap Auvik- ki llmarar Bjerka, dv. J.C. de Boon en M.K Wodowoz Yvon Darfus Agapietus Thérèse, zv. A.E. de Vries en A.T.M. Reichgelt Jaimie Theresa Dorith, dv. AJ.N. van Eeden en M.A.T. Bader Me lissa Brenda Tamara, dv. S.B. van den Hout Cynthia, dv. J. de Jong en A.D.M de Maker Daan Christiaan, zv. J.F.M. Huigsioot en A.C. Bouckaert Ruben Valentijn, zv. J.H. Wesselmgen M.AJ. Wempe Mandy Jannetie Adriana. dv. C. Guijt en P.A. van Leeuwen Pim, zv, J.M. de Graaf en M.J.M. Siebelt Pa trick, zv. A.B.F. Ijsveld en I. Verheul Cynthia, dv. S. Pijpers en M. Ouwehand Laura Claudme. dv M E..Duran en M.M. Bouman Jan Douwe. zv. J.D. MetziarenM J. Bakker Maxime, dv R.J.G van Wamei en M.J 1 van Leeu wen Sebastiaan Gernt Marmus. zv W W H.J. Bouthoorn en A M. Kok Dun can. zv M W M Giesekam en J H ter Weel Sander, zv. G A. van der Pias en A.C Wassenaar Hicham, zv M Bsibü en A. Bota Gabnêiie Margaretha Wii- heimma Maria, dv A Advaney en M.H.P.B Marcus*MatheusComehs. zv. J.G. Konijn en M H.J van der Geest Jeffrey, zv F C. Koemans en A H. Rhijnsburger Odin, zv. A L.J. van Schagen en P M. van der Sluis* Robert Hendnkus Albertus. zv. P.H.A. van den Bergen C M. van Beek Jeffrey, zv. J.B Heemskerk en S Kooijman Arie René, zv. A.G. de Zeeuw en G.A.H. van Eg- mond Ysette, dv J Tuit en M B. Hun ting Saskia Helena, dv. H. Ravensber- gen en E.M van der Vijver Marcelia Elisabeth Neeltje. dv. H. Ravensbergen en E.M. van der Vijver Ryan Pieter. zv P Bezemeren A R. van't Wout Dirk, zv. D. Berkheij en M. van Duiin Isabel la Juanita, dv. L.A. Donders en J.M. Hernandez Mitchell William, zv. A.G. van den Brinken H.J.M. Smits* Jean Lwin Oliviano. zv. A.O.E. Soleana en J.D. Angila *-Thijs Gijsbert Pieter. zv. P S.C. van der Pias en P T. van der Sluijs. Overleden W.J.M. van Lier. geb. 22 mei 1948. echtg. van C.P Soomus PJ. van den Broek, geb 19aug 1925, man R F. Schuurmans, geb. 3 juli 1924, man T. Ooms. geb 4 sept. 1909, geh gew met J.J. van Di|k A van der Pias. geb. 18 mei 1932. man C.J. Kruik.geb 13aug- 1916. man* J H.J. Haver. geb. 15 april 1948. man W A. van Leeuwen, geb 10 jan 1923. geh gew met A H Bouwmeester *J. van Wingerden, geb 11 juli 1933. man J laterveer. geb. 14 mei 1918. man C.J. Moilevanger, geb. 5 mei 1916, man F C. Fregeres. geb. 20 mei 1934, vrouw M. Saka, geb. 7 dec. 1941 man P.A. Esderts, geb. 21 mei 1915, man N B. Opdam, geb. 9 ian. 1948, man Th.L Huising, geb. 30 sept 1928, man D. Wi|nands. geb 18 nov 1909. man A. van Mels, geb. 20 april 1904. man *J van Egmond. geb 19 febr 1893, geh. gew. met J. Schild G H.T Verbeek, geb 2 dec 1927. geh gew met J A Jansen E.H Bouterse. geb 15 nov 1942. geh gew metG A. van den Akker P Bot. geb 19 maart 1976. man A j Biansjaar. geb 23 nov 1916. man* J. Bakker.geb 3 iu'i 1941echtg van G Gressie M J Doe dens. geb 13aug. 1904. geh gew met J.S Bax D P M Voorwinde, geb 16 sept 1973. man Gehuwd *1. op den Dreest en A M van der Steen PC H Sloos en W.J van den Hoogen R Boezaard en M. Lardé T. Visser en B E. Verhoef! De binnenplaats van het Gereformeerd Min nehuis aan de Kaarsen makersstraat, met rechts een gebouwtje waarin gevestigd waren de ziekenzaal, een brandstoffenbergplaats en de poepdozen met beerbak. Foto van J. Goedeljee, eind 19e eeuw. foto •collectie gemeentearchief

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9