'Theologische studenten doen zichzelf tekort' Kerk Samenleving Reuze-pompoenen op Oogstzondag 'Kritiek New Age op Westen serieus nemen' baandag 9 november 1992 UIT DE KERKBLADEN Protestant-Katholiek De discussie over hel Samen op Weg-gaan van hervormden, ge reformeerden en lutheranen, wordt in de lokale bladen vooral toegespitst op de naam. De keuze voor 'Verenigde Reforma- tische Kerk' valt over het alge meen slecht. In Maartens Ker knieuws, het blad van de her vormde gemeente Hillegom, zet C.S. I-Iaytink een aantal argu menten op een rijtje die moeten aangeven waarom de term niet deugt. „Het woord 'Reformato risch' heeft een sterk kerkelijk- politieke kleur. Het is het type rende cultuurwoord voor de meest rechtse kant van de Gere formeerde gezindte. Er is zelfs een 'Reformatorisch Dagblad'." Ook voert Haytink aan dat het nadrukkelijk gebruik van het woord 'Reformatorisch' de rooms-katholieke broeders en zusters tegen de haren zou kun nen strijken. Hij wijst er fijntjes op dat de kerk al bestond, lang voordat de 16e eeuwse reforma tie plaatshad. „Het lijkt me juis ter te zeggen: de reformatie en de daaruit gegroeide kerken zijn voortgekomen uit de Rooms- KatholiekeKerk." Haytink pleit zelf dan ook voor 'Protestant-Katholieke Kerk', 'Hervormd of Gerefor meerd Katholieke Kerk' of 'Evangelisch-Katholieke Kerk'. Of gewoon spreken van de Her vormde of de Gereformeerde Kerk. „In de 16e, 17e en 18e eeuw was deze naam heel ge bruikelijk." Dat Haytink overigens de naam niet het belangrijkste vindt in de discussie over de nieuwe kerk, moge blijken uit zijn laatste stelling. „Misschien moeten we ook maar net als de oude Zacharias onze mond houden en met de naamgeving wachten, tot het kind geboren Wel en Wee Dominees figureren graag in het eigen kerkblad. Gewoon let ten op de tussenkopjes 'Per soonlijk' of 'Uit de pastorie'. Dan kom je nog eens wat te we ten. Wat doet de Katwijkse do minee W.J.J. Glashouwer bij voorbeeld als hij een zondag niet hoeft te preken? Dan gaat hij op bezoek bij zijn moeder in Nijverdal, blijkt uit het blad 'Om de oude kerk'. En de deken van het Dekenaat Leiden moet het bed houden, meldt het Deke naal Bulletin, getroffen als hij is door artrose. „De deken brengt al heel wat uurtjes door onder de deken...", zo probeert P. van 't Walderveen met enige zelf spot de moed er nog in te hou den. Dominee J. van Dijken van de Christelijk Gereformeerde Kerk in Lisse vierde zijn vijftigste ver jaardag. Van de wereldlijke overheid kreeg hij een merk waardig cadeautje. „Die deinst er niet voor terug om iemand, direct nadat hij 50 is geworden, op te roepen om een weekje te komen logeren bij de 42e Briga de geneeskundige compagnie in Assen voor een herhalingsoe fening te velde." Voor geestelijke bijstand kan de dominee zich vervoegen bij de Gereformeerde Kerk in Rijns burg. Daar hebben ze speciale 'ouderlingen militairen', zo blijkt uit de Kerkbode. „Willen degenen die in militaire dienst gaan dit even melden aan één van de genoemde jeugdouder- lingen? Dan krijgen ze een be zoekje." Pastoraat: beter heiligen afstoffen dan Sölle lezen Het studentenpastoraat doet er beter aan de heiligen af te stoffen dan een theologische 'eendagsvlieg' als Doro- thee Sölle te propageren. Dat is het standpunt van pro fessor J.B.M. Wissink. Het verdriet hem dat studenten de weinig originele Duitse theologe willen lezen en zich zo intellectueel tekort doen in plaats van zich bezig te hou den met heiligen, die 'groter waren dan zijzelf. utrecht anp Wissink, bijzonder hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen en docent aan de Katho lieke Theologische Universiteit te Utrecht, sprak zaterdag op de eerste Allerheiligenmarkt van de Studie Advies Commissie (SAC) van de Radboudstichting, de katholieke organisatie voor we tenschappelijk onderwijs en on derzoek. Besturen van studen tenpastoraten en studentenver enigingen konden met de leden van de SAC spreken over de kansen op subsidiëring van pro jecten op het gebied van de geestelijke vorming van studen ten. Voor dit doel heeft de SAC elk jaar 150.000 gulden beschik baar. De christelijke traditie kan studenten veel leren, meent Wissink. Niet alleen het verhaal van de liefde van God voor alle mensen, maar ook modellen om eenheid in het leven te vin den. Daarbij kan de bestudering helpen van heiligen als Teresa van Avila, Benedictus en Augus- tinus of van grote figuren uit protestantse kring als de Duitse theoloog Dieti ich Bonhoeffer. Wissink, priester van het aartsbisdom Utrecht, waar schuwde dat de vertegenwoor digers van de kerk de studenten niet moeten belasten met ker kelijke conflicten waarover zij zich in de jaren zestig hebben opgewonden. Als voorbeeld noemde hij zijn eigen woede over een besluit van kardinaal Simonis dat niet een gezamen lijke biechtoefening, maar al leen de persoonlijke biecht de waarde van een sacrament heeft. Toen een student hem vroeg, hoe zo'n persoonlijke biecht in zijn werk gaat, reali seerde Wissink zich dat hij zijn eigen frustratie over het kerke lijk beleid afreageerde en be sloot hij voortaan ruzies binnen de kerk te relativeren. Drs. C. van der Heijden, werk zaam bij het Studentenpasto raat Enschede, zei geen reden tot klagen te hebben over het aantal studenten dat het stu dentenpastoraat bereikt, al gaat het om een minderheid. Zij constateerde dat onder de stu denten de behoefte aan gebed en bezinning toeneemt. Het ge bruik van de kapel van het stu dentenpastoraat neemt toe en diverse groepen sluiten hun groepsgesprek af met een korte vesperdienst. Ook de abdij weekenden, waarbij een groep studenten kennis maakt met het leven en werken in een ab dij, en de reizen naar de oecu menische geloofsgemeenschap in Taizé, trekken veel belang stellenden. lisse Dat het gisteren oogstzondag was, hebben ze in elk geval in de Gereformeerde Kerk van Lisse geweten. Tegen de achter grond van een oogstarrangement van Lysia Kralt met allerlei produkten die van het land komen exposeerden de jongste ge- afgelopen maanden zelf hebben opgekweekt Het zaad daarvoor kregen ze tijdens de zon dag van het gebed voor arbeid en gewas uit gereikt Voor degenen met de grootste inzen ding waren er prijzen. Op de eerste plaats eindigde Talitha van der Kaaden, met een meenteleden hun reuzepompoenen, die ze de pompoen van 20 kg, gevolgd door Janneke Horlings (19 kg), Sjoerd van Eerdenburg (14 kg), Sjoerd Alkema (12 kg) en Louis van der Kaaden (11 kg). De schoonheidsprijs was voor Marcel Cederhout. De gewonnen prijzen bestonden voornamelijk uit snoep. „Want dat vinden ze toch het lekkerst", wist dominee PJvan Midden. foto dick hogewoning zwolle anp Buitenstaanders moeten de New Age-beweging serieuzer nemen dan doorgaans het geval is. Niet alleen levert de bewe ging terecht fundamentele kri tiek op de ontwikkeling van de Westerse maatschappij, maar ook steken het idealisme en de zorgen over de toekomst bin nen deze beweging gunstig af tegen het perspectiefloze cynis me en de kortzichtigheid die in politiek en samenleving op dit moment de toon zetten. Dat zei drs. W. Hanegraaff, verbonden aan de vakgroep godsdienstwetenschappen van de Rijksuniversiteit te Utrecht, zaterdag in Zwolle tijdens het jaarcongres van de Stichting Skepsis. De stichting richt zich op de wetenschappelijke bestu dering van paranormale ver schijnselen. Hanegraaff, die een proef schrift over New Age voorbe reidt, meent dat de New Age- beweging een over het geheel Meerderheid anglicanen wil vrouwelijke priesters De anglicaanse synode loopt het gevaar een meerderheid van de anglicanen voor het hoofd te stoten, als zij deze week besluit vrouwen niet tot het priester ambt toe te laten. Een onder zoek van de BBC onder 1473 belijdende anglicanen wees uit dat 67 procent van hen voor de openstelling van het priester ambt voor vrouwen is. Tegen is 22 procent en de overige onder vraagden hadden geen mening. Verder bleek 73 procent van de ondervraagden geen bezwaar te hebben tegen een vrouwelijke pastor aan het hoofd van hun gemeente. De synode beslist woensdag over de toelating van vrouwen tot het priesterambt. In de drie huizen van de synode van de bisschoppen, priesters en leken is een meederheid van twee derde nodig. In het huis van de bisschoppen zal deze meerder heid waarschijnlijk worden ge haald, maar in de twee andere huizen is dat zeer onzeker. Een vereniging van priesters tegen de toelating van vrouwen tot het priesterambt telt 3000 le den, bijna een kwart van alle priesters die in de Anglicaanse Kerk actief zijn. Daarentegen hebben de aartsbisschoppen van Canterbury en York, George Carey en John Habgood, zich voor vrouwelijke priesters uitge sproken. Een ander onderzoek van de BBC toonde aan dat het voorstel het waarschijnlijk net niet zal halen. Als dit juist blijkt te zijn, zal de volgende synode, die in het najaar van 1995 wordt geïn stalleerd, zich pas weer met de zaak kunnen bezighouden. 'In paradijs geen voortplanting' v ati caanstad afp In het paradijs is de voortplan ting niet meer noodzakelijk, weet paus Johannes Paulus II. Tijdens een bezoek aan een pa rochie in een buitenwijk van Rome herinnerde de paus eraan dat het bestaan na de dood zal verschillen van het leven op aarde. In de hemel hoeft de mens zich niet meer voort te planten, terwijl hij op aarde juist de aan beveling van de Schepper moet volgen: Groeit en vermenigvul digt U. Het leven van de weer tot leven gewekte mensen zal lijken op dat van de engelen en daarom heeft God te verstaan gegeven dat de mens zal wor den 'bevrijd van de noodzake lijkheden die aan ons bestaan als sterfelijk wezen zijn verbon den'. Enkele dagen bleek uit -een peiling van het katholieke week blad Famiglia Cristiana, dat 22,4 procent van de Italianen niet in de hemel gelooft en dat 27,8 procent aarzelingen heeft. genomen juiste analyse geeft van de echte knelpunten van de Westerse samenleving. Haar antwoorden zijn echter discuta bel. Hanegraaf vatte de kritiek van New Age op de Westerse sa menleving samen aan de hand van twee begrippen: dualisme en reductionisme. BEROEPINGSWERK Lutjegast: G. Postma, kandidaat te Doe- zum, die dit beroep heeft aangenomen. Bedankt: voor Boven-Hardinxveld: M. Baan te Nijkerk. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Bedankt: voor Hilversum: P. Melis te Nieuw-Beijerland. COLOFON uitgeversmaatschappij Leidsch en Alphens Dagblad, uitgaven van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: J. de Vries, G.P. Arnold (adj). HOOFDREDACTIE: Jan-Geeit Majoor, Henk van der Post (ad/). telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Wilhelminalaan 18, 2505 ED Alphen a/d Rijn, telefoon 01720-48888. Grachtweg 53a, 2161 HM Lisse, 02521-13634. POSTADRESSEN Postbus 54, 2300 AB Leiden. Postbus 83,2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071-143480. Leiden fam. berichten 071-161385 Leiden redactie071-161488. Alphen 01720-73933. Telefoon 071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur: (Sleuteltjes): Telefoon 071-143545. ABONNEMENTEN Tel 071 161400 bij vooruitbetaling (ind. BTW) per kwartaal80,10 per kwartaal (post)113.85 periaar310,85 per maand 27," (Automatische ir, sso) KLACHTEN BEZORGING: ma t/mt vrij 18 00 19.30 uur. zat 10 00 12.00 uur 071 161400/161499 KABELKRANT: Redactie 023-150147 Advertenties 071 -161367/161363 AGENDA MAANDAG 9 NOVEMBER Leiden Boerenmarkt, Nieuwe Rijn, v. 11.00 tot 17.00 uur. Noordwijkerhout DINSDAG 10 NOVEMBER Lelden Lezing over het onderwerp 'Pesten' in het Golden Tulip Hotel aan de Schip hol weg, org. Ned. Ver. voor Pleegge zinnen, aanvang 19.30 uur. Lezing 'Reïncarnatie: feit of fictie?' WOENSDAG 11 NOVEMBER Leiden Politiek forum bij de St. Leidse Vrou wenraad, onderwerp 'De vrouw als consument in het Europa van 1992', 't Pand, Caeciliastraat 18, aanvang 9.30 uur. Noordwijkerhout Opening van het nieuwe Karnavals- seizoen metdiv. optredens, De Schelft, aanvang 20.00 uur. DONDERDAG 12 NOVEMBER Leiden Dia-lezing over geschiedenis Peru, Tuya, Kaasmarktschool, aanvang Slechthorenden, Zuiderkwartier, An jelierstraat 1, aanvang 20.00 uur. Voorlichtingsbijeenkomst over de mentie, gebouw Stichting Kruiswerk, Burggravenlaan 250, van 20.00 uur tot 22.00 uur. Noordwijk Opening van de tentoonstelling van de Ver. van Vogelvrienden 'Vogellust', 't Koerhuis, D. Noteboomstraat, aan vang 20.00 uur. Lezing 'Vrouwen in Europa' door mw v Embden, org. Ned. Chr. Vrouwen bond, Buurthuis, Hoofdstraat, aan vang 20.00 uur. HET WEER ROB GROENLAND Herfst barst los Na een zeer sombere zaterdag met een gesloten wolkendek waaruit het af en toe miezerde, maakte een koufront in de nacht van zaterdag op zondag korte metten met deze zachte en vochtige luchtsoort. Bij zonsopkomst op zondag zag de we reld buiten er heel anders uit. Een schone heldere hemel en nauwe lijks enige wind nodigde menigeen uit om de buitenlucht op te zoe ken. Op zo'n prachtige zonnige dag kun je de luchtvervuiling van de nabij gelegen industrie zeer goed bestuderen. De gehele dag was er boven de Rijnmond een kunstmatig gegene reerde wolkenlaag te aanschou wen, welke vanaf enorme afstan den in Nederland te zien was. Een temperatuursinversie hield alle ver vuiling gevangen en bij een zuid oostenwind op 1 kilometer hoogte dreef deze uitstoot de zee op. De zelfde vervuilingsverschijnselen waren gisteren goed boven de kust waar te nemen. Het actuele weerbeeld wordt in de loop van vanavond bepaald door een verder aanwakkerende water koude zuidenwind en regen. De motor achter deze herfstgolf is een diep sturend lagedrukgebied tus sen Groenland en IJsland. De fron ten van deze enorme atmosferi sche wervel, bereiken vanavond de kust en passeren de komende nacht in zijn geheel. Morgen overdag wisselen opklarin gen en buien elkaar af in een vrij sterke westelijke stroming. De grondwind kan van tijd tot tijd tot een 5-7 bft aanwakkeren. Met spanning wordt er door de meteo roloog uitgekeken naar een jonge wervel die vandaag ten zuiden van New-Founland werd geboren. Een sterke straalstroom op 6 tot 9 kilo meter hoogte leidt dit systeem met hoge snelheid naar onze contreien. De meest waarschijnlijke koers op woensdagoverdag is via Noord-En- geland het midden van de Noord zee op. Tijdens deze koers diept het lagedrukgebied tot onder de 980 mb uit. De mogelijkheid tot een storm (9 bft) langs de Neder landse kust is hierbij niet uitgeslo ten. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met dinsdag. Zuid-Noorwegen en Zuid- Vandaag meer bewolking en aan de Noorse kust re gen. Morgen in het westen en zuiden regen en rond Oslo en Stockholm sneeuw, 's Nachts lichte en plaatselijk matige vorst, maxima van 7 gra den i uiden e de Noorse westkust tot rond het vriespunt in de beide hoofdsteden. Denemarken: Vandaag eerst nog wat zon. later meer bewolking. Morgen regen. Maxima Britse Eilanden: Vandaag vrijwel overal re genachtig weer. Morgen eerst opklaringen, -later re gen en in het zuiden mo gelijk storm. Maxima 8 tot 12 graden. België en Luxemburg: Vandaag nog droog, maar geleidelijk meer bewolking. Morgen regen. Maxima rond 10 graden. Duitsland: In de nacht van zondag op vandaag op veel plaatsen lichte vorst. Vandaagover- dag droog en op veel plaatsen tamelijk zonnig. Morgen van het westen uit re gen. Maxima van 6 graden in Vorpom- mern tot 12 graden in het zuiden. Canarische Eilanden: Vooral veel zon aan de zuidstranden met maxima van ruim 25 graden. Marokkaanse westkust- Enkele wolkenvelden, maar alleen in het binnenland kans op een bui. Maxima 22 tot 24 graden. Tunesische kust Zonnige perioden, maar ook éen lokale onweersbui. Maxima ruim 25 graden. Frankrijk: Vandaag vrijwel overal droog, maar in Normadië en Bretagne later op de dag regen. In het midden en noordoosten plaatselijk hardnekkige mist. Morgen in het midden en noorden regen, in het zuidoosten aanhoudend zonnige perio den en droog. Maxima van ruim 20 gra den aan de Middellandse zee tot 12 gra den in het noorden. Woensdag aan de Kanaalkust mogelijk storm. Corsica en Sardinië: Droog en perioden met zon. Morgen misschien enkele wolkenvelden. Maxi ma circa 21 graden. Spanje: Aan de oost- en zuidkust wolkenvelden en voornamelijk aan de Costa del Sol en Costa Blanca een regen- of onweersbui. Elders droog en in het binnenland ook plaatsen met flink wat zon. Maxima tus sen 18 en 24 graden. Portugal: Ten noorden van Lissabon enkele wol kenvelden in het zuiden perioden. Maxi ma van 18 graden in het noorden tot 23 graden in de Algarve. Zwitserland en Oostenrijk: Vandaag droog, zonnige perioden, maar ook dalen met nevel of laaghangende bewolking. Morgen meer bewolking en aan de west- en noordkant van Zwitser land kans op regen. Maxima in de dalen 7 tot 13 graden. Nul-graden-niveau in het bergland oplopend tot circa 2000 Hongarije, Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden, ook zonnige perioden en droog, 's Nachts lichte vorst. Tempera tuur overdag ongeveer 6 graden. Polen: Zonnige perioden en overwegend droog, 's Nachts lichte vorst, overdag tempera turen van 4 graden in Mazurië tot 8 gra den in het zuiden. Italië: Droog en op veel plaatsen flinke perio den met zon. In de Po-vlakte geleidelijk minder mist. Maxima van 23 graden op Sicilië tot 13 graden in het noorden. Griekenland en de Turkse west- en zuid kust Vandaag op de zuidelijke eilanden en aan de Turkse zuidkust nog zonnig bij maxima van ongeveer 22 graden. Mor gen en woensdag meer bewolking, enke le buien en ene behoorlijke daling van temperatuur. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. DINSDAG 10 NOVEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 7.51 zon onder 16.55 Maan op 16.38 maan onder08.04 Waterstanden IJmuiden Hoogwater 3.18enl5.31 Laag water 11.34 en 23.44 Weerrapporten 9 nov 7 uur: Den Helder licht be ozo2 11 2 0.1 Brussel Cyprus Innsbruck Istanbul Klagenfurt Londen motregen' Luxemburg zwaar bew. Madrid licht bew. Malaga zwaar bew. Casablanca half bew. zw2 20 Johannesburg nietontv. Los Angeles half bew. o4 27 New Orleans licht bew. ono2 13 BOLLEBOOM BOES

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8