Leiden Regio w vA 79 Vuilfabriek krijgt alle vertrouwen 79 49 Studenten zetten 'Koningin van het Rapenburg' in het zonnetje Leiden in de ban van het paranormale 4STUKS PREI MAANDAG 9 NOVEMBER 1992 7 m dijk emiel fangmann roy klopper Pistool blijkt aansteker leiden» Een 15-jarige Haagse jongen veroorzaakte zondagmid dag de nodige onrust in een trein naar Den Haag. Passagiers vermoedden dat de jongen een pistool bij zich droeg en waar schuwden de politie. Bij zijn aanhouding bleek dat een aanste ker in de vorm van een pistool voor de consternatie had ge zorgd. Jeep over de kop: acht gewonden leiden Een jeep met negen inzittenden is in de nacht van vrij dag op zaterdag over de kop geslagen op de Nieuwe Beesten markt. Acht personen raakten door het ongeval gewond. De 25- jarige bestuurder uit Leiden raakte omstreeks half vijf op de kruising met de Lammermarkt door onbekende oorzaak de macht zijn stuur kwijt. Nadat de overvolle auto een koprol had gemaakt, kwam hij tot stilstand tegen een verkeerspaal. De ge wonde inzittenden zijn met diverse verwondingen naar het zie kenhuis overgebracht. 'Tweede moeder' Rie Schild 45 jaar hospita LEIDEN JUDITH BILSEN Ongeveer zestig mannen in pak verdringen zich voor de met vlaggen en spandoeken versier de gevel van het studentenhuis aan het Rapenburg. De heren moeten op de foto met 'hun Rie'. Als twee mannen zich fri vool aan de voeten van Rie wil len draperen, bitst ze 'niet met je goeie pak op de grond' en maakt een beweging alsof ze de mannen eigenhandig omhoog wil hijsen. Temidden van bewoners en oud-bewoners van het studen tenhuis aan het Rapenburg 110 vierde M. Schild vrijdagavond haar jubileum als hospita en huishoudster. De studenten hadden haar 70ste verjaardag en haar jubileum aangegrepen om haar eens flink in het zon netje te zetten. Uit de handen van loco-burgemeester T. van Rij ontving ze de eremedaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Ze kreeg de penning voor 45 jaar goede zor gen voor de bewoners van het studentenhuis, ook wel bekend als het 'Heerenhoeckje'. In de feesttent naast het huis speldde Van Rij haar de medail le op. „Vijfenveertig jaar heeft u goed voor deze heren gezorgd. Na een avond van uitspattingen was u degene die ze weer op lapte", omschreef hij haar ver diensten. Een massaal 'Oranje boven' van studenten en oud studenten was daarop het start sein voor de feestavond. Spil Al die jaren is Rie de spil ge weest die het studentenhuis draaiende hield. „Ze hoort ge woon bij het huis. Ze is geen hospita en ook geen huishoud ster. Het is gewoon Rie", zegt een student. „Eigenlijk is ze de koningin van het Rapenburg", vindt een oud-student. Zelf woonde hij van '60 tot '65 in het 'Heerenhoeckje'. „Vroeger was Rie veel strenger dan nu, vooral voor logeetjes", weet hij. „Maar gelukkig wisten we dat we vriendinnen voor 9.00 uur 's ochtends de deur uit moesten zetten, anders kwam Rie ze er- uitjagen." „Rie is begonnen als huis houdster, zelf woonde ze hier naast. Toen ze trouwde verhuis de ze naar Oegstgeest, maar ze bleef trouw elke dag komen. Nu komt ze nog steeds elke dag om 9.00 uur binnen, zet koffie en jaagt ons uit bed", vertelt een student. Dat Rie op handen wordt gedragen, is duidelijk. Haar beeltenis siert zelfs de 'huisdas', de oranje stropdas die de bewoners van het studenten huis speciaal lieten maken. Schild herinnert zich nog alle oud huisgenoten en heeft met de meesten nog regelmatig con tact. „Hoe zou ik ze nou kunnen vergeten, na al die jaren weet ik zelfs nog precies hoe iedereen z'n koffie wil." Om aan te geven dat ze het nog exact weet. wijst ze op een groepje oud-huisge noten: „Kijk hij daar, melk en suiker", schaterlacht ze. Het contact met de studenten is het mooiste van haar werk. „We lachen en we huilen sa men, maar we hebben vooral veel lol. Ze vertellen me altijd alles, ik ben hun steun en toe verlaat. En alles blijft binnen de ze vier muren." Schild geeft toe minder streng dan vroeger te zijn: „Ik kijk wel eens door m'n vingers, maar vrouwen worden nog steeds de deur uit gezet." In al die 45 jaar zijn de stu denten volgens haar hetzelfde gebleven. „Het enige verschil is dat ze nu veel harder moeten werken dan vroeger." Volgens een oud-bewoner van het stu dentenhuis is er toch wel wat veranderd: „Vroeger waren het 'heeren studenten' voor wie ze werkte, nu hebben de studen ten respect voor haar. Rie is ge woon je tweede moeder." De jubilerende hospita ontvangt de erepenning uit handen van loco burgemeester T. van Rij. foto hfnk bouwmah Weijtens directeur De Brug De 44-jarige Hedy Weijtens is door de gemeente voorgedra gen als directeur van de school voor speciaal onderwijs De Brug. Deze openbare school aan de Wassenaarseweg is ver bonden aan het Pedologisch In stituut, waar kinderen met leer problemen gedurende enige ja ren worden geobserveerd. Daarbij wordt vastgesteld welke school voor hen het beste is. De in Eindhoven geboren Weijtens is nu nog directeur van de rooms-katholieke basis school De Singel. Daar werkt ze sinds 1969, waarvan de laatste zeven jaar als schoolhoofd. Eer der was ze werkzaam bij de School Begeleidingsdienst. De vacature bij de De Brug was sinds 1 oktober vacant. Wan neer Weijtens in dienst treedt, is nog niet bekend. Wijkbewoners: invloed bij Mirt-Honken De wijkbewoners van De Kooi hebben een waslijst van eisen op tafel gelegd voor veranderin gen in het beheer van buurthuis Mirt-Honken aan de Driftstraat. Het buurthuis is in opspraak omdat wijkbewoners en ouders van jongeren met de leiding in conflict zijn gekomen. Van avond praten wijkbewoners, ouders, het SKIL en het bestuur met elkaar in een poging het conflict op te lossen. Het conflict is ontstaan nadat de leiding van het buurthuis weigerde jongeren onder de achttien zonder begeleiding toe te laten. Wijkbewoners willen de leeftijdsgrens op zestien jaar stellen. Bovendien vinden ze dat er in de disco bier mag wor den geschonken. Nu is dat al leen in de huisbar. De bewoners willen voorts in zage in het aantal uren dat be roepskrachten in het buurthuis werkzaam zijn. Daarnaast eisen zij een overzicht van de finan ciële situatie van het buurthuis. Verder zijn zij het niet eens met de samenstelling van het huis bestuur. Collectebussen leeggehaald Vijfendertig collectebussen voor Jantje Beton zijn in de nacht van zaterdag op zondag leegge haald in een opslagplaats van de scouting aarl de Mariënpoel- straai. De opbrengst van de diefstal bedraagt naar schatting n Urine t 000 gulden leiden Sinterklaas moet nog arriveren, maar veel i zijn inkopen zijn al gedaan. De gisteren in de Pieterskerk gehouden amateur-kunstbeurs Artistie ke Handen bespaarde velen op 4 december een wanhopige gang naar Blokker. Het is een inmiddels eentonig verhaal, maar ook de achtste editie van de beurs bood gisteren voor elk wat wils. Zo'n 150 amateur-kunstenaars, van wie velen uit de regio, toonden er hun met veel geduld in elkaar gezette ir. En het meeste ging voor spotprijzen de deur uit. De organisatie gaat er prat op de commercie nog altijd buiten te kunnen houden. Zo langzamerhand is de vraag wel gerechtvaar digd of het evenement niet over twee dagen moet worden gespreid. Zo'n 5000 bezoekers stonden zondag borg voor het nodige dring-werk bij de kraampjes. De organisatie heeft wel eens aan de zaterdag gedacht, maar stuit op bezwaren van de standhouders. „Het blijven amateurs die ook wel eens een dagje vrij willen hebben." foto hielco kuipers De weerstand van de gemeenten Wassenaar en Voor schoten tegen deelname aan de bouw van een 'vuilfa briek' in Leiden, wordt door de andere Gevulei-gemeen- ten (Gemeenschappelijke Vuilverwerking Leiden en om streken) niet gedeeld. De vrees voor een financiële ramp is vooralsnog ongegrond, menen zij. Het is de bedoeling de 'fabriek' aan de Voorschoterweg in Leiden te bouwen. LEIDEN ERNA STRAATSMA Voorschoten en Wassenaar lie ten onlangs weten grote twijfels te hebben over de financiële haalbaarheid van een nog te bouwen scheidings- en vergis- tingsinstallatie. Ook over de mogelijkheid om een geheel stankvrije installatie te bouwen zijn beide gemeenten bezorgd. De overige zeven Gevulei-ge- meenten (Leiden, Zoeterwoude, Leiderdorp, Oegstgeest. Alke made, Sassenheim en War mond) vinden dat er nog geen redenen zijn om aan het succes van de geplande vuilfabriek te twijfelen. Ze willen eerst de de financiële en milieutechnische onderzoeken afwachten alvo rens hun mening te geven over de kans van slagen van het pro ject. De voorbereidingskosten die tot nu toe zijn gemaakt, komen niet voor rekening van gemeen ten die in een later stadium eventueel besluiten niet mee te doen aan het project, schrijft het Leidse projectbureau aan alle Gevulei-gemeenten in een poging de twijfelaars gerust te stellen. Geld dat wordt uitgeven aan voorbereidende onderzoe ken, tot nu toe ongeveer een ton, wordt voorlopig 'voorge schoten' door de Proav (Provin ciaal Afvalverwijderingsbedrijf Zuid-Holland). Voorschoten en Wassenaar hebben het daarom bij het ver keerde eind, zegt de Zoeter- woudse milieuwethouder A.B. Ringersma (Progressief Zoeter woude). „Ook al zouden we la ter 'nee' zeggen tegen de komst van een installatie in Leiden of Oegstgeest, dan nog is dat geld niet weggegooid. De Proav kan de informatie die door onder zoeken vrijkomt ook in een an dere regio gebruiken." Zijn Leiderdorpse collega H. Veldstra (D66) wil voorlopig ook doorgaan op de ingeslagen weg. „Het plan is positief genoeg om het uitgebreid te onderzoeken." Na de kostbare mislukking om in het Leiderdopse Doesgebied een vuilstortplaats te openen, is deze gemeente wel heel voor zichtig. „Als je voldoende infor matie hebt. moet je de risico's van dit project goed kunnen in schatten", verwacht zij. Veldstra herinnert ook aan de hoge uit gaven van de regiogemeenten ter voorbereiding van de bouw van een vuilfabriek in Leids- chendam. Een plan, dat toen de voorbereidingskosten waren opgelopen tot zo'n 1,5 miljard gulden, werd afgeblazen. „Maar ik kan nu nog niet overzien hoe het gaat lopen. We zijn in af wachting van de resultaten van milieu- en financiële onderzoe ken." Sceptisch Alkemade en Sassenheim wach ten de resultaten van onderzoe ken ook eerst af voor ze een uit spraak willen doen over de fi nanciële haalbaarheid van het project De Sassenheimse milieu-wethouder H. de Vries: „Ik ben, gezien eerdere mislukte oplossingen voor het afvalpro bleem. zeer sceptisch maar be schik nog niet over voldoende informatie om een standpunt te hebben over de installatie. Het zal straks een hele moeilijke af weging worden." De Warmondse milieu-wet houder W.A.B. de Vos (WD) zegt nog weinig te weten van de geplande installatie. „Het is in derdaad een min of meer risico vol project. Het zal voor ons een een heel lastige vraag zijn of we wel of niet meedoen. Vooral ook omdat ik in m'n achterzak nog een rekening heb van zes ton door het afblazen van de leids- chendamse vuilverbranding." Concert voor Indonesië levert 3000 gulden op Het popconcert dat afgelopen vrijdag in 't Stathuys aan de Breestraat werd gehouden, heeft 3000 gulden opgeleverd. Dat geld geeft Coen Drejer, een van de organisatoren, eind deze maand aan het hoofd van de school in het plaagt Mi buhanratu op Java. Het was vrijdag de derde keer dat een groep studenten een feest organiseerde waarvan de opbrengst ten goed komt aan het Indonesische dorpje. Er werden ongeveer 300 kaarten verkocht en verschillende bands, een aantal cafés en vrij willigers werkten belangeloos mee. De opbrengst wordt ge bruikt voor de aanschaf van nieuwe schoolbanken. De orga nisatoren gokten op 2500 gul den en kwamen 500 gulden ho ger uit. Bommelding Het parkeerterrein bij molen De Valk is in de nacht van zaterdag op zondag twee uur afgezet na een bommelding. Om vier uur werd het terrein weer vrijgege ven; de bommelding bleek loos alarm. De melding kwam om 1.17 uur bij de Leeuwardense politie binnen. Een vrouw ver telde dat een bom onder een touringcarbus tussen twee en vier uur 's nachts zou ontplof fen in Leiden. De inzittenden van de bus gingen in LÉfan naar een trouwerij. leiden roy k Mensen die denken dat Leide- naars altijd een nuchtere kijk op zaken hebben, zijn dit weekein de aardig van hun geloof geval len. Wie zich verveelde, kon een bezoek brengen aan een forum over reïncarnatie, een bijeen- ^"~nÏGVÉÖSM| ïïSSKLJi 1 clRERU VOLKOREN TARWE- B0LLEN ELDERS 1.-09 BIJ ONS VOLLE VANILLE VIA LITERPAK ELDERS t89 BIJ ONS BLANKE HEEL POND ELDERS 89BIJ ONS MAGERE Ij SPEK- 1 LAPJES |J HEEL POND 1 oij üns. komst van het spiritistich ge nootschap. een paranormale beurs en een lezing over de on zin van spiritisme door de stich ting Skepsis. Over reïncarnatie gesproken. De godsdiensttwisten lijken in de jaren negentig even dunne tjes te worden overgedaan, maar dan tussen voor- en te genstanders van paranormale verschijnselen. Waar sommigen zweren bij astrologie of geest- verschijningen, roepen anderen er een gemeend 'onzin' over uit. Vertegenwoordigers van de laatste stroming kwamen giste ren bijeen op een zoldertje van restaurant de Koombeurs op de Nieuwe Rijn. De Leidse afdeling van het Humanistisch verbond had daar Rob Nanninga uitge nodigd. bestuurslid van de stichting Skepsis. Deze in Utrecht zetelende landelijke or ganisatie wil via wetenschappe lijk onderzoek aantonen dat pa ranormale verschijnselen kun nen worden afgedaan als waar deloos gezemel. Nanninga legde vanuit zijn woonplaats Groningen zo'n 250 kilometer af om zijn verhaaltje af te draaien. De afstand moet hem iedere inspiratie hebben ontnomen, want hij bleef steken in een droog betoog over tal van mislukte onderzoeken in de pa ra-psychologie. Nanninga he kelde uitgebreid de onderzoeks methoden van deze pseudo-we- tenschap. Verder haalde hij een stuk of drie voorbeelden aan van kwakzalvers die de boel zouden hebben belazerd. Op grond daarvan moest het ge hoor maar aannemen dat para normale verschijnselen niet se- ru us kunnen worden (MOM Zijn betoog zonder kop of staart leidde tot een discussie- uurtje waarbij een naar eigen zeggen 'erkend paragnost' (wie erkent die mensen?) zich af vroeg hoe hij van zijn gave kon worden verlost. „Want blijkbaar mag mijn aangeboren gave niet bestaan." Nanninga kon de man niet helpen. Nieuwsgierig Van zo'n weinig diepgravend betoog zou je bijna nieuwsgie rig worden naar het onverklaar bare. Dus aan het eind van de middag de paranormale beurs in het Antonius Clubhuis maar even aangedaan, zoals zo'n 500 anderen eerder op de dag al de den. Aan kleine lessenaartjes zitten allerlei mensen wat sa menzweerderig met elkaar te praten. Sommigen aan de hand van kaarten, anderen uit de los se pols. Naamplaatjes op de bu reaus verraden hen als paragno sten. Een consultje kost deze middag vijftien gulden. Maar WMK te beginnen? Handje Ie zen, kaartje leggen of iemand over een fotootje laten strijken? De keuze valt op een iriscopist, SUW Winkler. En waarachtig, na een kijkje in het oog weet hij de vinger op de zere plekken te leggen Zwakke rug en darmen, zelfs een zware hersenschudding van vijftien jaar terug weet hij moei teloos te traceren. Dankbaar be taal je vijftien gulden aan ie mand die je eigenlijk alleen mm heeft verteld wm |t t<>» h .ti wist. Hebben de sceptici nu ge lijk of zijn er toch paronormale verschijnselen? Hel zal wel een eeuwige vraag blijven. Al staat vast dat de laatste groep het leuker weet te brengen

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7