Noodtoestand Colombia na bloedig weekeinde Eieren en stenen voor Kohl en Von Weizsacker Buitenland Dubcek wilde samenleving menselijk gezicht geven YN-hulp bereikt Sarajevo niet vanwege gevechten MAANDAG 9 NOVEMBER 19925 AFP A^eocf France Pmse ANP Algemeen Nede<Unds Pmburaau AP Associated Press OPA Deutsche Presse Agentu' CPD Gemeenschappefctke Pe»sd*nst ind The independent IPS Inter Press Serwre RTR Reuter De steun van Dubcek voor het 'Burgerforum' van Védav Havel hielp de 'fluwelen revolutie' van 1989 te sla gen. archieffoto opa Vergeefs probeerde Dubcek in 1968 bij de Sovjet-leiders (links Brejzn- jev, rechts Soeslov) begrip te kweken voor zijn hervormingen. ARCHIEFFOTO ANP haarlem hans jacobs „Wij zullen alles in het werk stellen en wij zijn ervan over tuigd daarin te zullen slagen om de middelen, wegen en mo gelijkheden te vinden om met u allen een politiek te realiseren die uiteindelijk tot een normale toestand zal leiden". Met ver stikte stem sprak Alexander Dubcek op 27 augustus 1968 tot zijn landgenoten. Enkele dagen eerder waren troepen van de socialistische broederstaten'Tsjecho-Slowa- kije binnengevallen om een ein de te maken aan de hervor mingspolitiek van Dubcek. Sa men met andere leden van zijn regering was de populaire, vriendelijkesecretaris-generaal van de Communistische Partij gearresteerd en naar Moskou ontvoerd. Daar kreeg hij een dictaat opge legd van Sovjet-leider Brezjnjev. Dubcek weigerde aanvankelijk te buigen, maar moest, ver doofd door medicijnen en nog steeds in shocktoestand, uitein delijk wijken voor het geweld. Dubcek mocht na bemiddeling van de Tsjecho-Slowaakse pre sident Svoboda aanblijven, maar de boodschap die hij meebracht naar Praag was de doodsteek voor zijn 'socialisme met een menselijk gezicht'. „Onze wapens zijn het krijt, de pen, het woord en de minach ting", alduis de RudePravo, maar ook dat was snel afgelo pen. Binnen twee jaar na de 'Praagse lente' was Dubcek geheel uitge rangeerd. Van partijsecretaris werd hij dag en nacht bewaakte partijloze ambtenaar van de boswachterij in Slowakije. Hij moest bijna twintig jaar wach ten alvorens de normale toe stand die hij de Tsjechen en Slowaken beloofde werd be werkstelligd. „Goed dat hij dat nog heeft mogen meemaken", zei de toekomstige Amerikaanse president Bill Clinton gisteren in een reactie op het overlijden van Dubcek. In eigen land was de reactie lau wer. Dubcek heeft zijn popula riteit uit 1968 nooit meer kun nen herwinnen. Hem werd ver weten na de inval niet te zijn af getreden. Anderen wilden hem voor zijn communistische verle den vervolgen. „Eens een com munist, altijd een communist". Zijn ideeën waren voor een an dere tijd, voor een andere gene ratie. Het hoogtepunt in Alexander Dubceks carrière kwam drie jaar geleden, in november 1989 toen de 'fluwelen' revolutie uit brak. Nadat de communistische machthebbers in Warschau, Budapest en Oost-Berlijn vandaag drie jaar geleden ging de Muur voor het eerst open van hun voetstuk waren ge haald, gingen ook de Tsjechen en Slowaken de straat op om vrijheid en democratie te eisen. Dubcek was nog niet vergeten, al kenden de meeste betogers zijn naam slechts uit verhalen van hun ouders. Honderddui zenden mensen juichten hem toe op het Wenceslasplein in Praag. De terugkeer van Dubcek signaleerde de ommekeer in de geschiedenis van Tsjecho-Slo- wakije. Er kwam een einde aan het communistische bewind. De dissidente schrijver Vaclav Havel werd kort daarna presi dent, Dubcek voorzitter van het federale parlement. Alexander Dubcek heeft echter niet veel vreugde kunnen bele ven aan zijn herwonnen status. De middelpuntvliedende krach ten die al in andere Oost- europese landen aan het werk waren, bereikten ook de federa tie van Tsjechen en Slowaken. Dubcek een Slowaak zette zich met president Havel in voor behoud van de federatie. De Slowaken bleken bij de par lementsverkiezingen in juni on gevoelig voor hun argumenten. Havel trad af, Dubcek was zon der baan. Misschien dat beiden na 1 januari president konden worden van de nieuwe staten, al wilde de Slowaakse premier Meciar daar niets van weten. Alexander Dubcek werd op 27 november 1921 geboren in het Slowaakse Uhrovec. Zijn ouders waren enkele maanden eerder teruggekomen van een verblijf van tien jaar in de Verenigde Staten. Vier jaar later vertrok het gezin naar de Sovjetunie, waar zijn vader een bolsjewiek te werk werd gesteld in Kirgis- tan. Het gezin keerde in 1938 terug naar Slowakije, waar Alexander ook lid werd van de Communistische Partij. Tijdens de Tweede Wereldoor log ging Dubcek in het verzet. Met zijn oudere broer lulius nam hij in 1944 deel aan de Slo waakse nationale opstand. Juli us werd gedood. Alexander raakte gewond. Na de oorlog steeg Dubcek langzaam en on opvallend in de partijhiërarchie. Hij werd in 1963 secretaris-ge neraal van de Slowaakse Com munistische Partij. Vijfjaar later gaf hij die post op toen hij werd gekozen als secretaris-generaal van de Tsjecho-Slowaakse par tij. Hij volgde daarin de stalinist Antonin Novotnyop. De goedlachse Dubcek was een trouw communist, maar met de mentaliteit van een democraat. Overreding, niet onderdrukking was zijn handelsmerk. Hij heeft de hervormingen waarmee on der zijn bewind een begin werd gemaakt niet zelfbedacht, maar hij heeft ze wel verdedigd en ge sanctioneerd. Daarvoor heeft nij persoonlijk een hoge prijs moe ten betalen, al was hij zeker niet de enige. De bevolking begon in hem te geloven, maar de 'socialistische broederlanden' schrokken van de krachten die hij losmaakte. De buurlanden hadden geen behoefte aan democratische en economische experimenten. Dubcek heeft die weerstand on derschat. Hij dacht de Sovjets van zijn gelijk te kunnen over tuigen. Het antwoord uit Mos kou kwam op 20 augustus 1968 in de vorm van tanks en solda ten van het Warschau Pact (mi nus Roemenië). Dubceks rol was uitgespeeld. Van hem werd niet veel meer gehoord. Pas na een bezoek van Gorbatsjov aan Tsjecho-Slowa- kije (1987) kreeg hij weer wat bewegingsvrijheid. Gorbatsjovs glasnost en perestrojka waren zo gaf de ex-Sovjet-leider giste ren nog eens toe een voort zetting van Dubceks 'Praagse lente', maar dan 19 jaar later. Voor Alexander Dubcek bete kende het een rehabilitatie. Hij had niet voor niets gestreden voor een samenleving met een menselijk gezicht 'Bemanning beschiet verstekelingen' le havre De bemanning van een Oekraïns schip heeft dit week einde in het Franse Le Havre zeven verstekelingen van boord ge gooid en daarna beschoten. Dat zegt een verstekeling die aan de schietpartij is ontsnapt. De bemanning is gearresteerd. Explosies in Franse raffinaderij parus Explosies in een olieraffinaderij in de buurt van de Fran se havenstad Marseille hebben vandaag aan drie mensen het le ven gekost. Vier mensen worden nog vermist. De ontploffingen zijn veroorzaakt door een gaslek. Vredesoverleg Cambodja mislukt pekinc Besprekingen in de Chinese hoofdstad Peking om het vastgelopen vredesproces in Cambodja vlot te trekken, zijn gis teren mislukt. De Rode Khmer blijft weigeren de wapens in te le veren en zijn troepen te demobiliseren. Franse media boycotten Le Pen parijs Bij een bijeenkomst van het Franse extreem-rechtse Front National in Parijs zijn gisteren journalisten door rechts-ra- dicalen bespuwd en geslagen. De media besloten hierop tot een boycot van de slotrede van partijleider Le Pen. 'Joden medeschuldig aan vervolging' Dresden - Ongeveer 27 procent van de Duitsers vindt dat de jo den medeschuldig zijn aan hun vervolging. Nog eens 9 procent vindt de joden zelfs in belangrijke mate medeschuldig aan hun lot. Dat blijkt uit een onderzoek in opdracht van de Mitteldeut- scher Rundfunk. 'Rechter bedreigde ex-vriendin' new vork» De hoogste rechter van de Amerikaanse staat New Vork, Sol Wachtler, is zaterdag gearresteerd. Hij zou een ex- vriendin en haar 14-jarige dochter telefonisch hebben bedreigd. De 62-jarige man is in afwachting van een hoorzitting op een psychiatrische afdeling van een ziekenhuis opgenomen. Noorse Arbeiderspartij achter EG Oslo» De regerende Noorse Arbeiderspartij heeft zich uitge sproken voor het aanvragen van het lidmaatschap van de Eu ropese Gemeenschap. Óp het partijcongres dat gisteren werd gehouden, stemden 183 afgevaardigden voor en 106 tegen de aanvraag. China: Helikopter stort in menigte peking Een ongeval met een helikopter heeft in de Chinese provincie Henan aan 33 mensen het leven gekost. De helikopter vloog te laag over een warenhuis in de stad Yuanyang. Het toe stel raakte het dak en stortte neer in een mensenmenigte. De he likopter was door het warenhuis ingehuurd om reclamefolders uit te strooien. Israël eist AIDS-test van buitenlanders telaviv» Israël stelt vanaf 1 januari een AIDS-test verplicht voor buitenlanders die langer dan drie maanden in het land willen blijven. Wie aan AIDS lijdt, of seropositief is, wordt uitgewezen naar het land van herkomst. Vier doden bij onlusten in Macedonië Zeker 30 doden bij aanslagen links verzet De Colombiaanse president Cesar Gaviria heeft gisteren de noodtoestand uitgeroepen, nadat linkse rebellen overal in het land bomaanslagen hadden gepleegd. Daar bij zijn zeker 30 doden en 70 gewonden gevallen. BOGOTA »AP-AFP-Rtr-DPA Gaviria nam het besluit na spoedoverleg met de nationale veiligheidsraad. De noodtoe stand zal voorlopig 90 dagen van kracht zijn. In deze periode krijgen regering en leger buiten gewone bevoegdheden. Zo zal Gaviria acties tegen de rebellen kunnen gelasten zonder dat daar toestemming van parle ment of rechter voor nodig is. Verder mogen de media geen verklaringen van het linkse ver zet publiceren, wordt het beta len van losgeld aan rebellen of ontvoerders strafbaar, worden de veiligheidsmaatregelen rond militairen en politiemensen op gevoerd en is er een beloning gezet op informatie die leidt tot aanhouding van de leiders van de twee belangrijkste verzets groepen, het Nationaal Bevrij dingsleger (ELN) en de Colom biaanse Revolutionaire Strijd krachten (FARC). Rebellen pleegden het afgelo pen weekeinde tientallen bom aanslagen bij overheidsgebou wen en banken in Bogota, Me- dellin, Cucuta, Armenia, Perei- ra, Turbo en andere steden. Strijders van de koepelorganisa tie Simon Bolivar Guerrilla Co ordinator begonnen zaterdag het bloedige offensief met het doden van 26 politiemannen, die in het zuiden van het land oliewinplaatsen beschermden. In de hoofdstad Bogota en andere steden ontstond grote materiële schade door bomaan slagen op banken en winkelcen tra. Alleen al in Medellin pleeg den FARC-aanhangers zo'n 25 bomaanslagen, waarbij vier do den vielen. Door een aanslag op een pijplijn in het noordelijke oerwoudgebied stroomde meer dan 800.000 liter ruwe olie weg. Intussen schoten huurlingen van de drugsbaronnen in Me dellin drie agenten dood. SARAJEVO» AP Opnieuw heeft een hulpkonvooi van de VN met bestemming de Bosnische hoofdstad Sarajevo gisteren wegens hevige gevech ten in het nabijgelegen Mostar rechtsomkeert moeten maken. In voorsteden en bij het vlieg veld van Sarajevo werden felle artillerieduels uitgevochten. Het vliegveld is gisteren enkele uren gesloten geweest. Volgens Radio Sarajevo von den gisteren de felste gevechten plaats rond Olovo en Maglaj, ten noordwesten van de hoofd stad en in Mostar en Caljina, in het westen van Bosnië. Ook in Gradacac, Gracanica, Tuzia en Bihac werd gevochten. Zaterdag werden nabij Tuzla Britse VN-militairen beschoten. Volgens het Britse ministerie van defensie raakte daarbij nie mand gewond. De toestand voor de bevolking in het zwaar belegerde Sarajevo wordt met de dag slechter. Opnieuw zaten zij gisteren zonder water en elektriciteit. Etnische Koraten die al enkele dagen wachten om te worden geëvacueerd, hebben zaterdag geprobeerd de stad lo pend te verlaten. Zij werden echter door gewapende bewa kers teruggestuurd. Volgens het Bosnische Rode Kruis werden zij tegengehouden omdat zich onder hen mannen tussen de 18 en 60 jaar bevonden. De Bosni sche autoriteiten vinden dat zij de stad moeten verdedigen. In de Macedonische hoofd stad Skopje zijn vrijdagavond bij gevechten tussen politie en etnisch-Albanezen vier doden en 30 gewonden gevallen. Za terdag bleef het kalm in Skopje maar uit voorzorg bewaakte de oproerpolitie openbare gebou- BERLUN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Er waren 350.000 deelnemers bijna vier keer zo veel demon stranten als verwacht en tóch heerste er een katerstemming. Dat is de merkwaardige balans die gisteren in de Duitse hoofd stad Berlijn werd opgemaakt na de grote demonstratie tegen vreemdelingenhaat. Een kleine groep van enkele honderden linkse autonomen zorgde met hun fluitconcerten, stenen, eieren en tomaten voor een onuitwisbare smet op de vreedzame betoging, waarmee de Duitsers wilden laten zien dat ze geen volk van vreemde lingenhaters zijn. Tomaten en eieren vlogen ook toen president Richard von Weizsacker boven het gefluit uitriep dat in het eerste artikel van de grondwet „niet staat dat de waarde van de Duitser on aantastbaar is, er staat dat de waarde van de mens onaantast baar is. En zo blijft het". „Huichelaar", brulden de au tonomen. Politiemannen stormden het podium op en vormden een levend schild voor de eerste man van het land. Met versteende gezichten hoorden de paar prominenten naast Von Weiszacker het geschreeuw aan. Onder hen de voorzitter van de centrale joodse raad, Ignatz Bu- bis, en oud-minister van bui tenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher. Anderen zoals kanselier Hel mut Kohl, oud-SPD-voorzitter Hans-Jochen Vogel en zijn op volger Björn Engholm hadden al eerder kennis gemaakt met de acties van de ultralinksen. Kohl werd, toen hij zich bij de Rijksdag in de stoet voegde, ontvangen met een regen van tomaten en eieren. Engholm werd voor moordenaar uitge maakt en Vogel werd tegen de grond gegooid toen hij probeer- Bondspresident Von Weizsacker werd getroffen door eieren, foto reuter sven kreutzman de met de autonomen te pra ten. Met tranen in de ogen en een verstikte stem reageerden veel deelnemers op de relschoppen- de linkse autonomen. „Dit is vreselijk. Wij zijn met honderd duizenden gekomen om te la ten zien dat we best met de bui tenlanders kunnen en willen le ven en dan gebeurt er zo iets", stamelde een jonge vrouw. Haar huilende kinderen droegen bordjes met de tekst: 'Wij heb ben buitenlandse vriendjes'. De twee optochten, een vanuit het westelijk en een vanuit het oostelijk deel van de stad, waren uiterst vreedzaam begonnen. Jong en oud, Duit sers en buitenlanders, liepen zij aan zij. Maar ook politici uit alle partijen, kunstenaars, tv-ster- ren, vakbondsleiders, vooraan staande industriëlen en top sporters namen aan de mani festatie deel. Opvallend groot was het aantal borden waarop verzet tegen afschaffing van het liberale asielartikel in de grond wet werd aangekondigd. Enkele honderden op rellen beluste autonomen hadden ruim een uur voor het begin van de afsluitende bijeenkomst stra tegische plaatsen ingenomen vlak voor net podium. Pas toen de Duitse president aan zijn toespraak wilde beginnen, kwa men ze in actie. In het gefluit van de autono men gingen de pakkende ope ningszinnen van Von Weizsac ker verloren. „Laten we ons niets wijsmaken. Wat in de loop van dit jaar is gebeurd, heert zich in onze na oorlogse ge schiedenis nog nooit voorge daan. Het is walgelijk: ernstige aanvallen op tehuizen voor asielzoekers, een hetze tegen buitenlanders, aanslagen op hun kinderen, schendingen van joodse begraafplaatsen, de ver woesting van gedenkplaatsen in Sachsenhausen, Ravensbrück en Uberlingen, wreed rechts-ex- tremisme, groeiend geweld te gen zwakkeren. Brandstichters en moordenaars zijn onderweg. Wij moeten ons weren." Hezbollah slaat terug na aanval Israëlische leger TEL AVtV AD BLOEM ENDAAL CORRESPONDENT Vier leden van de pro-Iraanse Hezbollah zijn gisteren omge komen, toen Israëlische straal jagers hun basis in de Libanese Beka'a-vallei aanvielen. Hezbol lah reageerde gisteravond met de lancering van Karyusha-ra- ketten. Een aantal daarvan kwam terecht in het noorden van Israël, maar niemand raakte gewond. De Israëlische lucht machtactie in Libanon was de zesde sinds de vijandelijkheden twee weken geleden oplaaiden. Israël heeft vanmorgen de VS gevraagd te voorkomen dat het geweld aan de Israëlisch-Liba nese grens zich uitbreidt. Het wil dat de Amerikanen druk uit oefenen op Syrië en Libanon. Volgens de Israëlische rege ring heeft Syrië voldoende macht over Hezbollah om een eind te maken aan de acties van die organisatie. Dubcek terug in Praag. Honderdduizenden verwelkomden de held plein. i de 'Praagse lente' op het Wenceslas- foto ap ijn leven sleet Dubcek in de anonimiteit, slechts af en toe - zoals hier in 1971 - opgemerkt fotografen. archieffoto

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5