Budget 1993: Het moet anders, het kan beter Feiten &Meningen MAANDAG 9 NOVEMBER 1992 FLIP DE KAM en FRANS NYPELS Hadden onze ministers en hun ambtelijke mandarijnen twee maanden geleden echt geen idee hoe slecht het in 1993 met de economie zou gaan? De opstellers van de miljoenennota gingen er vanuit dat het nationaal inko men dat de Nederlanders met elkaar verdienen (dit jaar 500 miljard gulden) volgend jaar met 5 procent zou groeien tot 525 miljard gulden. Van die groei was door de inflatie weliswaar vijftien miljard lucht, maar de echte, reële groei bedroeg nog altijd tien miljard. Vooral bestel lingen uit het buitenland zouden zorgen voor een rede lijk gevulde orderportefeuille van het vaderlandse be drijfsleven. Vorige week bleken de mooie vooruitzichten te zijn ver dampt. Het nationaal inkomen blijft dit jaar steken op 495 miljard gulden. Volgend jaar komt daar slechts vijf tien miljard bij. De hoofdoorzaak is dat de exportop brengsten sterk teruglopen, door tegenvallende verkopen aan het buitenland. Maar ook de nationale bestedingen van consumenten en investerende ondernemingen zakken weg. De mensen houden het geld in de zak, bedrijven zien de nabije toe komst somber in. Ondernemers stellen hun investerings plannen uit en saneren het personeelsbestand. De werk loosheid loopt volgend jaar op tot boven het half miljoen personen. In de war De tegenvallende economische groei gooit het in de Miljoenennota 1993 gepresenteerde huishoudboekje van minister Kok grondig in de war. Het beeld van de overheidsfinanciën oogde goed. Vriend en vijand deel den complimentjes uit. Het tekort op de begroting daalde volgens plan tot het in het regeerakkoord verankerde peil van 3,75 procent van het natio naal inkomen 19 miljard gulden). De sobere schatkistbewaarder voor zag een daling van de opbrengst van belastingen en sociale premies tot 53,1 procent van het nationaal inko men. Daarmee zat hij duidelijk onder de norm voor het collectieve-lasten- peil (maximaal 53,6) uit het regeerak koord. Valt de economische groei te gen, dan worden beide aan het na tionaal inkomen gerelateerde nor men al snel geschonden. Vorige week berekende het Centraal Planbureau de schade. Past de over heid haar budget niet aan, dan komt het financieringstekort in 1993 0,35 procent van het nationaal inkomen (twee miljard gulden) te hoog uit en gaat ook de collectieve-lastendruk met twee miljard gulden over de norm uit het regeerakkoord heen. Zo berekend moet het kabinet voor on geveer vier miljard snoeien in de col lectieve uitgaven. Uit de hand Blijft Kok rusten op zijn snel verwelk te lauweren, dan lopen niet alleen de overheidsfinanciën uit de hand, maar dreigt nog een andere catastro fe. Indien de overheid haar uitgaven niet verlaagt en gezinnen geen ge noegen nemen met minder loonsver hoging, dan komt de nu verwachte krimp van het nationaal inkomen grotendeels ten laste van de bedrijfs winsten. Hierdoor stroomt volgend jaar 17 cent van elke in de bedrijven ver diende gulden naar de factor kapi taal, tegen 21 cent in 1990. Deze winsterosie wordt versterkt door de harde gulden die de Nederlandse uit voer duur maakt. Brokkelen de winsten af, dan kost dit op wat langere termijn banen, omdat kapitaalverschaffersonvoldoende middelen voor nieuwe investeringen beschikbaar willen stellen. Die ont wikkeling kan gemakkelijk ontaarden in de situatie waarin Nederland aan het begin van de jaren tachtig ver keerde. Maandelijks gingen destijds meer dan tienduizend banen verlo- Loonmatiging Daarom hamert het kabinet meer dan ooit op de noodzaak van loon matiging, kon het zijn van een totale tijdelijke loonstop. Met de bonden valt over dat laatste niet te praten. Wat uit de mond van geen enkele woordvoerder van de vakbeweging valt op te tekenen, is dat ook bij een gelijkblijvend brutoloon de koop: kracht van veruit de meeste Neder landers in stand blijft. Dat komt, doordat de prijzen in 1993 veel min der hard stijgen en doordat iedereen van zijn gelijkblijvende brutoloon netto gemiddeld veertig gulden extra per maand overhoudt als gevolg van een verlaging van de op het loon in gehouden belasting en sociale pre mies. Overigens kan de overheid helemaal geen loonstop afkondigen. De Loon wet bepaalt namelijk dat een ingreep alleen mogelijk is bij een acute nood situatie. Daarvan is geen sprake wan neer de economische groei in 1993 onverwacht terugvalt van ruim 2 tot 1 procent van het nationaal inko men. Onmacht De hoogoplaaiende twist over een eventuele loonmaatregel is in feite slechts een afleidingsmanoeuvre, ter verdoezeling van de onmacht van het kabinet om het eigen huishoud boekje op orde te brengen. Die on macht vloeit rechtstreeks voort uit de angst van leidende politici om duide lijke keuzen te maken. Zelfs wanneer alle inkomens volgend jaar worden bevroren, wat overigens helemaal niet nodig is, komen de collectieve financiën niet in het gere de. Ook dan moet het kabinet vol gens op dit moment beschikbare be rekeningen van het Centraal Planbu reau (CPB) vier miljard gulden bezui nigen om te kunnen voldoen aan de normen uit het regeerakkoord voor tekort en collectieve lasten. De bezuinigingsmoede regerings ploeg brengt dit echter niet meer op. Met pijn, moeite en boterzachte kunstgrepen heeft Kok 2,75 miljard ombuigingen bijeen gesprokkeld, hoewel nijvere ambtenaren desge vraagd zo een stapel plannen voor verdergaande ombuigingen uit de kast kunnen halen. Het kabinet kan veel beter op een viermaal zo hoog bedrag mikken, mede omdat zich voor 1994 nu al nieuwe tegenvallers aftekenen. Effectief De dekking voor zo'n alternatief Budget 1993 wordt niet gezocht in louter goede voornemens, afspraken om nog eens kritisch naar de subsi dies te kijken, en reële lastenverzwa ringen voor de burgers van 0,65 mil jard gulden die zijn uitgezocht, uit sluitend omdat ze riiet meetellen als collectieve lasten. De maatregelen uit Budget 1993 zijn dadelijk in 1993 ef fectief. Het alternatief bevat bezuinigingen tot een bedrag van negen miljard gulden. Daarnaast gaan de motorrij tuigenbelasting en de gemeentelijke onroerend-goedbelasting elk met een miljard gulden omhoog. Zo ont staat voor elf miljard budgettaire ruimte. Daarvan is drie miljard nodig voor de verkleining van het financie ringstekort. Deze tekortreductie leidt al binnen een jaar tot een extra, blij vende besparing op de rentelasten van meer dan 200 miljoen gulden. Voor extra investeringen in verkeers verbindingen komt een miljard be schikbaar. De dan nog resterende ze ven miljard gulden krijgen de burgers terug in de vorm van lastenverlich ting. Het tarief van de eerste schijf van de loon- en inkomstenbelasting kan omlaag van 38,5 tot 37 procent. Voor de minima betekent deze belas tingverlaging een koopkrachtvoor deel van 100 tot 150 gulden. Voor ie dereen met een inkomen van vijftig duizend gulden of hoger bedraagt de koopkrachtwinst 650 gulden. Daar naast daalt de ziektekostenpremie; de premies voor WW, Ziektewet en WAO gaan ook flink omlaag. Geen loonstop Bij Budget 1993 is een loonstop over bodig, omdat de overheidsfinanciën zonder meer voldoen aan de normen voor tekort en lastenpeil uit het re geerakkoord (zie tabel). Door de be lasting- en premieverlaging ligt een vrijwillige matiging van loonclaims evenwel in de lijn der verwachting. Wel zal de vakbeweging fel verzet aantekenen tegen onderdelen van het pakket. Twee miljard wordt namelijk gevon den door te snijden in de sociale ze kerheid. De minima blijven daarbij overigens buiten schot, tenzij er twee of meer kinderen in het huishouden zijn. Door de bijslag voor alle kinde ren terug te brengen tot het (lagere) bedrag dat geldt voor het eerste kind, wordt driekwart miljard bespaard. Het eerste kind is het duurst; het is onlogisch dat je daarvoor momenteel de minste kinderbijslag krijgt. Overigens moet de overheid zich zo weinig mogelijk bemoeien met het al dan niet krijgen van kinderen. Op de langere duur moet de kinderbijslag daarom worden afgeschaft. Fasering is gewenst om te grote nadelige inko- mensschokken te voorkomen. CDA en PvdA willen hier niet aan. Het CDA ziet in de maatregel een aanslag op het gezin, de PvdA is beducht voor koopkrachtverliezen. Basisstelsel Daarnaast gaan de bovenminimale uitkeringen van werklozen, zieke en arbeidsongeschikt verklaarde werk nemers terug (van 70 nu) naar 65 procent van het laatste loon (op brengst 1,25 miljard). Dat kost de be trokken uitkeringsontvangers in eer ste aanleg drie tot vier procent koop kracht. Door de belasting- en pre mieverlaging wordt de koopkracht- schade echter ten dele gerepareerd. Deze maatregel vormt na de verla- Kerncijfers collectieve sector, 1991-1993 1991 1992 1993 Collectieve lasten 54,1 54,1 53,6 Norm regeerakkoord 53,6 53,6 53,6 Volgens Budget 1993 a) 52,9 Financieringstekort Rijk 4,3 4,5 3,75 Norm regeerakkoord 4,75 4,25 3,75 Budget 1993 a) 3,6 a) Zonder doorberekening met model Centraal Planbureau. Budget 1993 Bezuinigingen Beperking bovenminimale uitkeringen tot 65% Beperking kinderbijslag vanaf tweede kind Verplicht eigen risico in de gezondheidszorg Ontwikkelingshulp (volgens internationale norm) Lagere wachtgelden, minder ambtenaren Beperking stadsvernieuwing Minder subsidies voor regio, venroer, bedrijfsleven Beperking studiefinanciering Minder geld voor gemeenten Totaal ombuigingen Belastingverhoging Hogere motorrijtuigenbelasting Hogere onroerend-goedbelasting (kan minder zijn, hangt 1,25 0,75 2,0 Totaal Bestemming van deze budgettaire ruimte Extra investeringen in infrastructuur Reductie financieringstekort Lastenverlichting Verlaging percentage 1 ste schijf IB met 1,5 %-punt Verlaging ziektekostenpremies Verlaging sociale premies Totaal 3,75 2.0 1,25 van 80 tot 70 procent in het midden van de jaren tachtigeen logische volgende stap op weg naar een basis stelsel, waarbij de overheid alleen nog uitkeringen garandeert op het niveau van het sociaal minimum. Niet alleen de vakbonden vinden een verlaging van sociale uitkeringen on verteerbaar. Ook de nog overgeble ven PvdA-aanhang van minister Kok brengt voor dit snoeiwerk in de speeltuin van de verzorgingsstaat geen enkel begrip op. Zo'n onneembare politieke blokkade bestaat ook voor bezuinigingen in de gezondheidszorg. Iedereen beklem toont dat ombuigingen in deze sec tor onvermijdelijk zijn, maar elke in greep hoe gering ookroept stormen van protest op. Toch moet er iets gebeuren. Eigen risico De consumentenvrijheid is het meeste gediend met invoering van een algemeen verplicht eigen risico- Een alleenstaande moet de eerste 200 gulden ziektekosten voortaan voor eigen rekening nemen, voor een echtpaar bedraagt dit eigen risico 400 gulden, voor een gezin met twee of meer kinderen ten hoogste 600 gulden. Opbrengst: twee miljard. Met dat bedrag kunnen de premies voor de ziektekostenverzekering om laag. Deze maatregel betekent voor veel minima enig koopkrachtverlies, dat niet wordt goedgemaakt door de diverse lastenverlichtingen. Het CDA voelt voor een verplicht eigen risico, de PvdA wijst dit af. Naast de sociale zekerheid en de zorg biedt ook de rijksbegroting mogelijk heden voor uitgavenbeperking. Op ontwikkelingshulp kan een miljard worden bezuinigd. Daarna voldoet Nederland nog steeds aan de inter nationale norm. Het geeft dan 0,7 procent van zijn binnenlands pro- dukt aan landen in de Derde Wereld, dat is tweemaal zoveel als de rijke landen gemiddeld geven. Trouwens, veel hulpinspanningen helpen niet. De ombuiging prikkelt de ambtenaren van Pronk om wat doelmatiger met onze belastinggul dens om te springen. De beste hulp bestaat uit het vrijmaken van de in ternationale handel, waardoor de Derde Wereld onbelemmerd zijn produkten naar het rijke Westen kan uitvoeren. Arbeidsvoorwaarden Een wijziging van de arbeidsvoor waarden van het overheidspersoneel kan ook geld opleveren. Ambtenaren hebben na verlies van hun baan een beter wachtgeld dan de uitkering van werknemers die in de WW zijn be land. Gelijke behandeling levert een half miljard voor de schatkist op. Jaarlijks verdwijnt door natuurlijk verloop een op de twintig ambtena ren van Rijk, provincies en gemeen ten en bij het onderwijs. Door min der opengevallen banen op te vullen kan nog eens een half miljard wor den bespaard. Zo'n maatregel zal het in politiek Den Haag wel halen, als het water eenmaal tot de lippen staat. Wil de overheid goed personeel kunnen krijgen, dan zijn maatregelen die lei den tot salarisachterstand onge wenst. In de loop van de jaren tachtig bleef de koopkracht van ambtenaren in totaal al 12 procent achter bij die van werknemers in de marktsector. Uit de post voor stadsvernieuwing kan een half miljard worden wegge sneden. Het behoud van een voor raad kwalitatief matige, maar goed kope woningen is van belang om de woonlasten laag te houden en bewo ners meer keuzevrijheid te geven hoe zij willen wonen; wat minder en een stuk goedkoper, of beter en een stuk duurder. Subsidies Voorts kan het snoeimes in diverse subsidies voor het bedrijfsleven en economisch wat zwakkere regio's. Deze posten staan vooral op de be groting van Economische Zaken. Be perking kan driekwart miljard ople veren. Studenten die investeren in hun opleiding behoeven minder geld van de belastingbetalers te krijgen. Van de studiefinanciering kan daar om een half miljard af. De auto en het huis zijn onze heilige koeien. Twee maatregelen lijken hei ligschennis. Het autobezit moet zwaarder worden belast, de onroe rend-goedbelasting moet omhoog. Nederlanders betalen te weinig als zij van A haar B reizen. Of zij nu de bus, de trein of de auto nemen. Daarom moet de subsidie voor het openbaar vervoer met een kwart miljard om laag. De automobilist gaat een mil jard meer belasting betalen. De op brengst wordt geïnvesteerd in de in frastructuur van Nederland, in we gen, busbanen en spoorlijnen dus. Gemeente De gemeenten krijgen een miljard minder uitgekeerd door de rijksover heid. Dat noodzaakt tot een scherpe afweging op gemeentelijk niveau. Kan er worden bezuinigd op het wel zijnswerk, de schooladviesdienst en het onderhoud van de plantsoenen, of moeten de belastingen omhoog? In het laatste geval komt de gemeen teraad er niet onderuit ook de onroe rend-goedbelasting (OGB) op te schroeven. Dit is de enige heffing die voldoende zoden aan de dijk zet. De OGB mag omhoog, want sinds 1990 is er geen grens meer gesteld aan de OGB die huurders, verhuur ders en eigen-huizenbezitters aan de gemeente moeten afdragen. Veel burgers kunnen de hogere OGB goed betalen, omdat hun inkomstenbelas ting flink omlaag gaat. Wijzen zij de ze lastenverzwaring af, dan moeten ze bij de volgende gemeenteraads verkiezing stemmen op een partij die forse bezuinigingen in het vooruit zicht stelt. Levensvatbaar Budget 1993 bestaat uit een pakket van elf miljard. Het is anders en beter dan de kabinetsvoorstellen die het afgelopen weekeinde bekend zijn ge maakt. De levensvatbaarheid van het plan is echter nul. Den Haag is be zuinigingsmoe en er liggen politieke obstakels op de weg naar meer ge zonde overheidsfinanciën. Probeert het kabinet die horden te nemen, dan valt het uit elkaar. Jammer voor de Nederlandse econo mie, jammer voor de vaderlandse be lastingbetaler. Het pakket uit Budget 1993 geeft de burgers immers per saldo zeven miljard gulden lastenver lichting, de investeringen stijgen met een miljard en het tekort krimpt met drie miljard. Bovendien wordt de 'wig' tussen loonkosten en nettoloon duidelijk kleiner, door minder belas ting en lagere sociale premies. Dit zijn allemaal effecten waaraan de re gering vele malen lippendienst be wijst. Komt het op daden aan, dan geven de bewindslieden niet thuis. Het is die onmacht die moet worden gemaskeerd door de rituele regen- dans rondom de totempaal van de loonmatiging.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2