9 Adelaide in teken van afscheid wi wvsur* w Sport Gymnastes uit nieuwe republieken heersen T"1 EHZEI DAT B 51 ACHTERAF MAANDAG 9 NOVEMBER 1992 24 Zwarte-bandexamens taekwondo den bosch Vijf van de zes kandidaten van taekwondovereni ging Leiden legden zaterdag in de Maaspoort in Den Bosch de nationale zwarte-bandexamens met goed gevolg af. Jan van As, Ed Hoek, Roy Csorba en Ton Verlaan slaagden voor de eerste dan (zwarte band). Jan Kortekaas slaagde voor de derde dan. Het aantal zwarte banden bij Leiden bedraagt nu 36. Nederlands record Van der Stoep lissabon Yvonne van der Stoep is bij het EK gewichtheffen in Lissabon op de zevende plaats geëindigd in de categorie tot 67.5 kilo. De Voorschotense, lid van LKV De Spartaan, kwam bij het tillen tot 145 kilo, een nieuw Nederlands record. Rob Scholtes niet naar NK nieuw-leusden» Voorschotenaar Rob Scholtes doet niet mee aan het NK biljart artistique, dat van 11 tot 13 december in zijn woonplaats wordt gehouden. De kunststoter eindigde in het Grand Prix-klassement op de negende plaats. De eerste acht plaatsten zich voor het kampioenschap. Na het toernooi in Nieuw Leusden te zijn begonnen met twee nederlagen, opende Scholtes zaterdag met winst op Ruud Vos: 2-1Ron Schuman versperde hem ten slotte de weg naar het NK: 2-0. Scholtes doet wel mee aan het WK in de eerste week van december. Sprintrecord zwemster Van Almsick SCHwabischgmund» De Duitse zwemster Franziska van Almsick heeft zaterdag het wereldrecord 50 meter vrije slag in 25-meter- banen gebracht op 24,75 seconden. Dat is een verbetering met zes-honderdste van het oude record van de Roemeense Livia Copariu. De Brouwer manager honkbalbond santpoort Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Base ball en Softball Bond (KNBSB) heeft besloten per 1 januari 1993 de huidige secretaris/directeur, Ben de Brouwer, te benoemen tot manager topsport. De KNBSB wil hiermee de begeleiding en ondersteuning van de honk- en softbaltop verder professionali seren. Nederlandse bowlers missen finale le mans Bart-Jan van den Boogaart heeft zich in Le Mans niet kunnen plaatsen voor de finale van het wereldbekertoernooi bowlen. De Eindhovenaar vergaarde tot en met de halve eindstrijd 10.259 pins, 35 te weinig om in de race te blijven. Na de halve finales bezette Van den Boogaart de zesde plaats. De eerste vijf van de ranglijst, die wordt aangevoerd door de Filipijn Paeng Nepomuceno met 11.076 pins, kwalificeerden zich voor de eindstrijd. Het toernooi in Le mans is de finale van het Eu ropese circuit. Elfde nationale enduro-titel Schram neede Simon Schram heeft in Neede zijn elfde nationale en duro-titel veroverd. De motorcoureur uit Wolvega won de laatste wedstrijd van de viertakten voor Frank Lach en Eric Ver hoef. In het eindklassement bleef hij Lach drie punten voor. In de tweetakt-klasse was Eindhovenaar Toine van Dijk de sterkste. De laatste NK-wedstrijd was echter voor Jan van Oorschot, die Van Dijk naar de tweede plaats verwees. Jan hammers rijdt Grand Prix van Australië uit De Grand Prix van Austra lië stond gisteren in het te ken van het afscheid. De laatste race van het formu le 1-seizoen 1992, het ver trek van wereldkampioen Nigel Mansell, het vaarwel waarschijnlijk ook van het circuit in Adelaide. Ger hard Berger, in zijn laatste race voor het McLaren Honda-team, trok zich er niets van aan. De Oosten rijker won voor de tweede keer dit seizoen, de achtste zege in zijn carrière. In juni was hij al in Canada gehul digd. Jan Lammers eindig de als twaalfde. In Australië werd Berger gehol pen door het uitvallen van con currenten. Mansell en Senna konden samen naar de pits te ruglopen. De Braziliaan botste in de negentiende ronde achter op de auto van de wereldkam pioen. Mansells teamgenoot Pa- trese nam de leiding over, maar viel 32 ronden later met materi- aalpech uit. Berger kreeg in de slotfase nog een aanval van de jonge Duitser Schumacher te verduren, maar hield met min der dan een seconde voor sprong net stand. Berger moest vaart minderen om benzine te sparen. Schumacher klom naar de derde plaats in de eindstand van de wereldtitelstrijd. De Duitser verzamelde 53 punten, drie minder dan Patrese. Mansell, die naar de Ameri kaanse Indy Car-competitie ver trekt, was met 108 punten on- Ayrton Senna rijdt wereldkampioen Nigel Mansell van achteren aan. Het was de laatste r, i de Brit in de Formule-1. Lammers Jan Lammers eindigde in zijn March op de twaalfde plaats. De Nederlander, die onlangs in de Grand Prix van Japan de finish niet haalde, werd drie keer ge dubbeld. Voor de coureur uit Zandvoort stond uitrijden voor op. De kleine racer moest er veel voor doen om zijn doel te halen, maar slaagde uiteindelijk toch. Comfort bezit de March wei nig, geldgebrek is de reden dat er ook niet veel aangepast kan worden. Lammers merkte al na een paar ronden, dat de afstel ling van de pedalen niet juist was. De rechtervoet moest te veel worden gestrekt om het gas in te drukken. In de kwalifica ties bleken de remmen van de wagen slecht te functioneren. In de race zelf moest de Noordhol lander het zonder vloeistof doen, omdat de drinkfles dienst weigerde. „Dan verlies je wel erg veel vocht", zo gaf Lammers de moeilijke omstandigheden weer. Terugkijkend was Lammers niet ontevreden over zijn optre den, „Het was geen goede race, maar ook geen slechte. De ver snellingsbak werkte niet opti maal. Dat is het hele seizoen al zo. Alles in deze sport heeft te maken met geld en dat was er nauwelijks om verbeteringen aan te brengen." Ongemakken De Zandvoortse coureur moet de komende maanden de boer op om sponsors voor volgend jaar te vinden. De twee Grote Prijzen hebben hem overtuigd dat hij in 1993 opnieuw in de formule 1 wil rijden. „We gaan er nu aan werken om volgend jaar alle wedstrijden te kunnen rijden. In Adelaide wilde ik aan komen. Dat is gelukt, ondanks alle fysieke ongemakken. Wat ik nu nodig heb is een goed test programma voor de winter- ■■m beekbergen anp Gymnastes uit de nieuwe repu blieken van de voormalige Sov jetunie hebben het achtste Alf red Vogel-toemooi in de ritmi sche sportgymnastiek vrijwel volledig beheerst. Alleen enkele Spaanse deelneemsters slaag den erin het overwicht enigszins te doorbreken. Hoewel voor de eerste maal sedert 1985 Bulgarije ontbrak, was het toernooi in Beekbergen sterker bezet dan ooit. Bij de groepen waren met Rusland, Spanje en Hongarije de medail le winnaars van het laatste toer nooi om de Europese titels in Stuttgart aanwezig. Het de maanden. Daarnaast moet ik mijn lichamelijke conditie aan scherpen." Van de 26 gestarte bolides haalde gisteren de helft de fi nish. Lammers bleef alleen de Brit Herbert voor. Kritiek De organisatie in Adelaide kreeg rond de race heel wat kritiek te verduren. Woordvoerders van een onderzoekscommissie van de provincie Zuid-Australië maakten bekend dat sinds de eerste Grand Prix, in 1985, een tekort van ruim elf miljoen gul den is ontstaan. meeste deelneemsters in Beek bergen de laatste test voor de strijd om de wereldtitels, die over veertien dagen in Brussel wordt gehouden. Nederlandse gymnastes zullen evenwel in de Belgische hoofdstad niet aan de start komen. Het kampioen schap is in eerste instantie een wedstrijd voor groepen. Daar naast komen de beste 26 gym nastes van het laatste WK aan de start. De Nederlandse gymnastes zijn nog te zwak omdat het hen aan lenigheid, expressie en zelf vertrouwen ontbreekt. Dat bleek ook in Beekbergen. Alleen de 13-jarige Lucinda Schuur- mans uit Amsterdam werkte een tamelijk onbevangen toer nooi af. Weliswaar behaalden de drie Nederlandsen een hoger puntentotaal dan vorig jaar maar het drietal eindigde toch laag in het klassement. De opvallendste gymnaste was de 19-jarige Larissa Loekja- nenko. De nummer vier van het laatste EK won zaterdag de indi viduele meerkamp. Gisteren ze gevierde de gymnaste uit Minsk ook in de vier finales gereed schap. De Witrussin haalde in de knotsenoefening met 9,80 punten de hoogste waardering van het toernooi. Bij de groepen heerste de afvaardiging van Rusland. I 4 dwin Vurens in Voet- I j bal International op B de vraag 'wie nodig je niet uit op je verjaardag': Glenn Helder, want die is zo druk dat tivintig andere mensen verstek laten gaan als hij komt. Quick Boys-trainer Hans van der Zee in het programmablad van Quick Boys over de wed strijd tegen Katwijk: „Opvallend verschil is dat bij ons vandaag zeven spelers in de basis staan die ook de hele jeugd van Quick Boys hebben doorlo pen. Zoals u weet ligt dat aantal bij onze tegenstander aanzien lijk lager. Idem: Wij willen van daag drie dingen: en winnen. Als de ploeg van Kees Guyt met dezelfde instelling het veld in gaat, (dan) wordt het vandaag een spectaculaire wedstrijd. Romario in De Telegraaf: „Hans Westerhof is onbetrouwbaar. Ik had met hem afgesproken een halve wedstrijd tegen Willem 11 te spelen om daarna gewoon in de basis te staan uit tegen AEK Athene. Later kwam hij daarop terug. Dat heeft mij buitenge woon gekrenkt en zal ik nimmei vergeten en uergeven. Het was nota bene mijn trouwdag. Voor anderen is zoiets misschien niet belangrijk, maar voor mij juist wel. Hij wordt daarvoor be dankt. Kinheim-speler Darryl Brink- ley in American Sports over zijn 'kennis' van het Europese continent voordat hij naar Ne derland kwam: Wat wist ik van Nederland? Never even heard of Holland! Over Europa had ik wel wat ge hoord. Bad things. Dat daar veel oorlog is. Maar ik wist niet in welk deel van Europa ellende heerste. Dus ging ik gewoon naar Nederland." Idem over zijn vermeende bas ketbalkwaliteiten: Vorig jaar heb ik een paar keer meegetraind metAkrides in Haarlem. Samen met Keith Wil liams (destijds dè smaakmaker van de Haarlemse eredivisio- nist). Zal ik je eens wat vertel len? Ik was beter dan Keith. Echt. Maar ik was te laat. Het basketbalseizoen liep al enkele maanden. Veldrijder en oud-wereldkam pioen Henk Baars in het Pa rool: „Als sportman kun je pas genie ten als je gestopt bent. Het is een gekke gewaarwording je wordt wereldkampioen, je krijgt het gevoel alsof je met een tien ge slaagd bent. Dat je eindelijk weet hoe het allemaal zit. Maar dan ineens sta je midden in de wereld, word je geleefd, nemen ze bezit van je en begrijp je er niets meer van. PSV-coach Hans Westerhof in De Volkskrant over de spanning die de wedstrijd tegen AEK Athene met zich meebracht: „Het is te hopen dat ik hier snel aan wen, want anders kan ik deze job onmogelijk lang volhouden." Idem over het effect van het bereiken van de 'Champions League': Misschien dat een verdwaalde Amster dammer of Rotterdammer er anders over denkt, maar ik ben ervan overtuigd dat PSVin het hele land een stuk populairder zal worden. lelie Nijdam in Nieuwe Revue over zijn eerste professionele wielertenue: „Ik reed wel drie keer per dag heen en weer door het centrum van het dorp, in elke winkelruit keek ik naar binnen hoe dat pakje me stond.' Idem over de gang van zaken tijdens de rondjes om de kerk: „Hoezo'n criterium gaat? Van- te voren wordt er gezegd wie er wel en niet mogen winnen. Een van de grote renners moet win nen. Maar er wordt wel gekoerst, het ging vaak keihard. Tegen het einde zagen de belangrijkste ren ners wel wie er mocht gaan win- Volleyb al-international Avi tal Selinger in de talkshow van Karei van der Graaf over zijn (geringe) lengte: „Mijn vader zei altijd: 'lang is mooi'. Maar dat duurt dertig jaar en dan is dat ook over.' Nederlandse sporters bij de Zomerspelen in Barcelona blijken niet de vereiste dopingverkla- ring van het Internationaal Olympisch Comité te hebben getekend. Volgens prof. mr. N.J.P. Giltay Veth zijn het IOC en het organisatiecomité van het mega-evenement (COOB) in de Catalaanse hoofdstad daarmee fundamenteel te kort geschoten. „Wanneer deze sporters in Barcelona op doping zouden zijn betrapt, had dat kunnen betekenen dat ze op grond van procedurefouten mogelijk door de burgerrechter waren vrijgesproken. In feite ligt er een contract, waaronder de handtekening ontbreekt", aldus de hoogleraar 'Sport en Recht' aan de Rijksuniversiteit van Lei den vrijdagavond tijdens een le zing over dopingvraagstukken voor juristen in het KNVB- sportcentrum in Zeist. Volgens de statuten van de Olympische Beweging (het Olympic Charter) zijn atleten verplicht een dergelijk docu ment, normaliter toegevoegd bij de inschrijfformulieren, te sig neren. In deze zogenaamde Medical Code, die van toepas sing is op alle olympiërs, zijn de voorschriften en sancties ten aanzien van dopinggebruik (ook voor de sportbonden) op genomen. Navraag bij het Ne derlands Olympisch Comité leert dat de organisatie wel de zg. entry forms van het COOB heeft ontvangen en (via de bon den getekend) heeft terugge stuurd. Maar dat het specifieke dopingformulier nimmer is bij gevoegd. Giltay Veth controleer de op zijn beurt bij een deel van de sporters of zij een dergelijke verklaring hadden ondertekend. Dat bleek niet het geval. Volgens Bertels (en ook Giltay Veth) treft het NOC in deze zaak geen blaam. In zijn optiek is er alles aan gedaan de olympiërs vooraf zo goed mogelijk te in formeren over alle aspecten van dopinggebruik en de mogelijke gevolgen daarvan. „Er is fre quent contact geweest met on ze artsendelegatie", vult de as sistent van de toenmalige chef de mission, André Bolhuis, aan. „In die bijeenkomsten zijn der gelijke zaken uitbundig aan de orde gekomen. Dat heeft uitein delijk geresulteerd in een door het NeCoDo samengesteld boekje, waarin de sporters wor den voorgelicht over hun rech ten en plichten met betrekking tot doping. Iedereen is op de hoogte wat voor sancties er vol gen op gebruik van stimuleren de middelen." Giltay Veth hield zijn gehoor vrijdagavond nog eens voor: „Op zich is de opzet goed. Maar er lijkt met doping-procedures altijd wel iets mis te kunnen gaan. De praktijk schiet voor zo ver mijn zorgvuldig vergaar de informatie strekt funda menteel te kort. Bij een dergelij ke gang van zaken dondert een goed systeem totaal in elkaar." Het Nederlandse Olympisch Comité en de Nederlandse Sport Federatie hebben zater dag in Ede onder de naam 'Olympisch Netwerk' een ambi tieus plan gepresenteerd om de voorzieningen voor een verant- woordeTopsportbegeleiding dichter bij de topsporter te brengen. Een kleine 600 top sporters en jeugd die dat in de toekomst wil worden, hoorden in de De Reehorst de presenta tie van het plan door NOC en NSF-bestuurslid Govert Wein- berg aan. De eerste twee omslagen van een boekwerk, dat binnenkort voor iedere sporter beschikbaar is, werden in ontvangst geno men door Laurien Vermulst als vertegenwoordigster van de at- letencommissie en Johan van der Haar, namens de NSF al ja ren coördinator van de indivi duele begeleiding van topspor ters. mmm* j au- fi f I iMk I m mm De hockeysters van Alecto wisten alleen in de rust het net te vinden. Voor het overige sloegen zij de plank mis. FOTO LOEK ZUYDERDUIN De bedoeling van het plan is de reeds bestaande voorzieningen voor de topsporter op het ge bied van onderwijs, maatschap pelijke-, sportmedische- en trai- ningstechnische begeleiding te bundelen. „Wij mikken op zes regionale steunpunten in het land", aldus Johan van der Haar. Weinberg en Van der Haar bleven beiden in de termi nologie, die het NOC hanteerde bij de aanwijzing van de sport lieden voor Barcelona. Van der Haar: „De topsporter heeft gewoon geen tijd meer om bij voorbeeld voor een me dische behandeling naar Pa pendal te gaan. Wanneer in zijn of haar directe omgeving dezelf de faciliteiten beschikbaar zijn spaart dat niet alleen veel reis tijd maar ook kosten. De drie genomineerde steunpunten zijn van groot belang omdat zestig procent van de Nederlandse topsporters in het westen van het land woont." De voorlopig gestopte bokser Arnold Vanderlijde, voetbal doelman Hans van Breukelen en ex-wielrenner Maarten Du- crot krijgen de belangrijke taak om het project bekendheid te geven en mogelijke sponsors te interesseren. In Acapulco is beroering in de Olympische familie ontstaan. De huisvrede is verstoord door een resolutie van de associatie van nationale Olympische comités, waarin een radicale beperking van het aantal deelnemers categorisch wordt afgewezen. Tot besluit van de achtste algemene verga dering van de ANOC eisten af gevaardigden van 185 NOC's een quota-regeling voor landen met een bescheiden topsportni veau. Voorzitter Mario Vasquez Rana uit Mexico werd aangewe zen met hét Internationaal Olympisch Comité en de inter nationale sportfederaties een oplossing te zoeken. Het IOC heeft tijdens een be- stuursvergaderingonderstreept dat vanaf 2000 niet meer dan 10.000 sporters tot de Olympi sche Spelen worden toegelaten. Het IOC wil daarbij topsport op alle onderdelen en beoogt in al le disciplines kwalificatiewed strijden. „Kleine sportlanden" lopen daarbij het risico nie mand af te kunnen vaardigen en alleen mee te doen aan de openings- en sluitingsceremo- Ik ben definitief gevallen voor Edward Linskens. De zachtaardige jongen die ze daar in Eindhoven altijd als jo ker hebben gebruikt, heeft dan nu eindelijk naam gemaakt. Ik was 'm na die miraculeuze tref fer bij Real Madrid, die half ge raakte bal die doelman Buyo door de benen liet glippen, een beetje uit het oog verloren. De trainers moesten niet veel van Edward hebben. Tot mijn groot verdriet. Toegegeven, het ziet er niet uit zoals-ie zich over het veld be weegt. Hij lijkt op een pruttelend lelijk eendje, rijdend op versleten banden. Maar afgelopen woens dag, x-benen of niet, scheurde Eel wa,rd met d uizel i ngwekkende snelheid door het PSV-stadion. Wat genoot ik van z'n acties. En hij zette bovendien Romario nog eens twee keer vrij voor de doel- Donderdag verscheen mijn held bij Barend en Van Dorp. Met glimmende oogjes meldde hij dat-ie al sinds z'n puberjaren een snor draagt. Welke door gewinterde profvoetballer ont hult nu zoiets? Misschien heeft het juist daarom zo lang ge duurd voordat deze lieve jongen is doorgebroken. Maar ik, Edward, vond het leuk om te weten. Groot was dan ook mijn woede toen ik vernam dat Romario Edward in de schrijvende media aan de schandpaal had gena geld. Waar haalt dat dikke Bra ziliaanse, nota bene zelf de vleesgeworden luiheid, het gore lef vandaan om te zeggen dat voetballers als Edward Linskens voor hem moeten werken en verder hun kop moeten dicht houden? Romario schoot ze er natuurlijk prachtig in tegen AEK. Dat ver sterkte zijn positie en prompt begon hij met modder te gooien. Het zegt genoeg over de mens en voetballer Romario. Hij wil ken nelijk weg, want in de voetbal- jungle is dit de manier om een vervroegd vertrek te forceren. Van mij mag deze Linskens-ha- ter ophoepelen, morgen nog. Het liefst per krakkemikkige boot, over een stormachtige oceaan, rich ting Brazilië. En de groeten aan je familie. ROB ONDERWATER

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 24