Boris Becker is terug Henk Baars laat zich niet meer gek maken Marathoncrack Henk Angenent voelt zich sterk Assen en Ecclestone stoeien voorlopig nog verder Sport De Graaf blokkeert MAANDAG 9 NOVEMBER 1992 23 REDACTIE HERMAN JOUSTRA AD VAN IC ROB ONOERWA1 Nijssen en Krajicek op ECC Antwerpen Tom Nijssen heeft zich gisteren gekwalificeerd voor het hoofdschema van het ECC tennistoernooi in Antwerpen. De Limburgse dubbelspecialist dwong die plaats af door een ge makkelijke zege op de Zweed Bergström: 6-1 6-1. In de eerste ronde speelt Nijssen morgen tegen de als vijfde gerangschikte Amerikaan Malivai Washington. Richard Krajicek, die als zesde is geplaatst, kreeg na zijn uitschakeling in Parijs een wild card en speelt vandaag tegen de Australiër Wally Masur. Paul Haarhuis komt morgen in actie tegen de als vierde geplaatste Amerikaan Ivan Lendl. VS op laatste green voorbij Zweden madrid» Het Amerikaanse golfteam heeft gisteren in Madrid voor de achttiende keer de wereldbeker veroverd. Fred Couples en Davis Love gingen op de laatste green titelverdediger Zweden voorbij. Nederland werd gedeeld 29ste. Onder zomerse omstan digheden op La Moraleja II stond de Verenigde Staten in het 39ste toernooi van begin af aan de leiding. Tijdens de slotronde namen Anders Forsbrand en Per-Ulrik Johansson op de veer tiende hole de leiding over. Op de laatste hole hadden de Zwe den een slag voorsprong. Couples en Love produceerden ieder een birdie. Forsbrand en Johansson maakten allebei slechts een par. Leiderdorper Gehner in hockeyselectie den haag Coach Roelant Oltmans heeft de namen van 25 spe lers voor zijn eerste voorlopige selectie van het nationale man nenhockeyteam bekend gemaakt. Van de groep zijn nog slechts zeven spelers afkomstig van de olympische ploeg, die deze zo mer in Barcelona vierde werd. Dat zijn: Looije (toen tweede doelman), Bovelander, Delissen, Veen, Brinkman, Poortenaar en Van Pelt. In de groep zit ook Leiderdorper Maarten Gehner. De voorlopig selectie ziet er als volgt uit: Doel: Looije (HGC), Lemai- re (HDM) en Reuver (Pinoké). Veld: Bastiaan van Ede, Drenth, Peters (Amsterdam), Bovelander, Jazet, Moolenburgh, Smole- naars, Van Wijk (Bloemendaal), Gehner, Van Pelt, Pijpers. Van Waveren (HDM), Delissen, Dicke, Poortenaar, Veen (HGC), Brinkman, Pierie (Kampong), Buma, Westbroek, Van der Zwan (Klein Zwitserland) en Gregory van Hout (Tilburg). Triatleet geschorst na dopinggebruik almere Het bestuur van de Nederlandse Triathlon Bond heeft Ber Heijn voor een jaar geschorst wegens doping. Het is de eer ste keer dat de NTB het gebruik van verboden middelen bestraft. Er wordt sinds 1988 bij nationale kampioenschappen en inter nationale wedstrijden in Nederland gecontroleerd. Indurain voert FICP-lijst aan den haag Slechts vier Nederlanders hebben een plaats bij de eerste 25 renners van het FICP-klassement. De rangschikking wordt onbedreigd aangevoerd door Miguel Indurain (2539 pun ten) voor Rominger (1609) en Chiappucci (1608). Best geklas seerde Nederlander is Frans Maassen op de veertiende plaats (815). Broers Madiot naar Subaru parus» De broers Mare en Yvon Madiot tekenen morgen een contract bij de Amerikaanse wielerploeg Subaru, waarmee ook de Nederlandse sprinter Wiebren Veenstra een verbintenis is aangegaan. De Italiaanse formatie Mercatone Uno had Mare en Yvon Madiot ook benaderd. Eerste seizoenzege Van Velde inzeliGerard van Velde heeft zijn eerste internationale seizoen zege te pakken. De schaatser, over drie weken pas 21, won zater dag in Inzeil de 500 meter in 38,30 seconden. Nico van der Vlies was in 1.16,48 de verrassende winnaar van de 1000 meter, een persoonlijk record. Alpheuse schaatser leidt klassement Boris Becker, hier in actie tegen Guy Forget lijkt de hele tenniswereld weer aan te kunnen. foto epa Boris Becker heeft zijn in de vergetelheid geraakte bijn aam „Boem Boem" in Parijs eindelijk weer eens eer aan gedaan. De 25-jarige Duitser rekende in ouderwetse stijl genadeloos af met John McEnroe, Brad Gilbert, nummer één van de wereld Jim Courier, servicekoning Goran Iva nisevic en gisteren in de finale ook met Guy Forget: 7-6 6-3 3-6 6-3. De Franse lieveling van het pu bliek (sportpaleis Bercy zat met 15.000 mensen vol) kwam wel de eer toe Becker diens enige set van het toernooi af te snoe pen. Het was de vierde toer nooizege van Becker in dit voor hem desondanks matige jaar, waarin hij het vooral op de Grand Slam-toernooien liet af weten. Sinds de samenwerking met zijn nieuwe Oostenrijkse trainer Günther Bresnik zes we ken geleden heeft Becker nu twee hoofdprijzen te pakken: Bazel en Parijs. In de Franse hoofdstad was de Duitser niet alleen zeker van ruim 500.000 gulden, maar ook van een plaats in het Masterstoemooi, dat over twee weken in Frank furt wordt gehouden. „Het ging mij niet zozeer om dat Masterstoemooi", zei Bec ker, die het indoorevenement van Parijs ook in 1986 en 1989 won. „Ik wilde hier per se win nen. Ik ben ontzettend blij dat het gelukt is. Het geeft een fan tastisch gevoel te merken, dat ik nog in staat ben het niveau van de jaren 1988 tot 1991 te halen. Ik sta weer fris tegenover het tennis, heb genoeg energie en honger naar succes, zoals ieder een kan zien." Wederopstanding Volgens de op en top geconcen treerde Becker is zijn wederop standing te danken aan het kei harde werk in de laatste maan den. „Vorig jaar had ik tabak van tennis. Ik trainde niet ge noeg en dat werkte door in het gravelseizoen van dit jaar. Ik kwam snelheid te kort en speel de erbarmelijk. Toen het in de jaren daarvoor zo goed ging speelde ik week in, week uit. Ik kon het op een gegeven mo ment niet meer opbrengen. Het was allemaal te veel van het goede. Ik wilde andere dingen doen naast altijd maar tennis, „Later realiseerde ik me in eens dat ik pas 24 jaar was en een paar maanden en dat ik nog zeker drie, vier goede tennisja- ren voor me had. Ik besloot me weer op het werk te concentre ren. Langzaam maar zeker pluk ik daar nu de vruchten van. Mijn doel is nu het winnen van één of meer Grand Slam-toer- nooien. Het zou toch mooi zijn als ik aan het eind van mijn loopbaan kan zeggen dat ik een van de beste tennisspelers uit de historie ben geweest." Demonstratie Na zijn gave demonstratie in de kwartfinales tegen Courier maakte Becker zo mogelijk nog meer indruk in de halve finales van zaterdag tegen Ivanisevic. Het Kroatische servicekanon, dat een week eerder in de kwartfinales van Stockholm nog met 7-5 6-4 van Becker won, wist niet wat hem overkwam en werd genadeloos met 6-1 6-2 aan de kant gezet. In de finale, die ging over drie gewonnen sets, kwam Becker ti telverdediger Guy Forget voor de tiende keer in zijn loopbaan tegen. Zeven keer had de Duit ser gewonnen, twee maal verlo ren. Forget gaf Becker goed par tij en trof de Duitser alleen in de derde set in een minder goede bui. waardoor hij één setje en 250.000 gulden aan het treffen overhield. Als een ware gladia tor boog Becker nadat hij zijn eerste matchpoint verzilverde naar het publiek en klapte uit bundig mee tegen zijn racket. „Dit is nog maar het begin", zei coach Bresnik tot de verzamel de pers. „Becker kan veel beter. We gaan mooie tijden met hem beleven." ALKMAAR JAN BROUWER DE KONING SCHAATSMEDEWERKER De ontwikkeling van Henk An genent tot marathoncrack gaat onverdroten verder. Vorig sei zoen al verbaasde de Alphenaar vriend en vijand door als eerste jaars bij de 'grote mannen' twee zeges weg te kapen, dit jaar lijkt hij zelfs mee te dingen naar de hoofdprijs: de KNSB-cup. Een tweede plaats - achter winnaar Robert Vunderink - za terdag in de marathon van Alk maar heeft Angenent aan kop van het algemeen klassement gebracht. In de schaduw van Angenent timmerde ook Rick van der Hoorn uit Ter Aar flink aan de weg. Hij eindigde voor het eerst in zijn schaatscarrière op het ereschavoL Angenent ontpopte zich in de lange marathon van Alkmaar (150 ronden) als de grote ani mator. Vanaf het startschot reed de 25-jarige spruitenboer in de aanval. In eerste instantie nam hij samen met Lex Cazemier en Rick van der Hoorn een halve ronde voorsprong. De Weh- kamp-formatie, die niemand had meegestuurd met de koplo pers, voelde er niets voor het trio een ronde cadeau te doen, en zette de achtervolging in. Vunderink Het ging allemaal niet snel ge noeg naar de zin van Vunde rink, die het peloton gedag zei en na zeven ronden bij het lei dende trio aanpikte. Gevieren slaagden ze erin de grote groep te dubbelen. Halverwege de le vendige koers ontvluchtte een groep van 21 rijders het pelo ton. Van de vluchters van het eerste uur ontbrak alleen Caze mier. De grote vluchtgroep rin geloorde het peloton, zodat de finale moest uitmaken wie van de drie de bloemen zou pakken: Van der Hoorn, Angenent of Vunderink. Vunderink bleek uit eindelijk de man met de langste adem. Hij gebruikte de sprint van de groep om weg te rijden bij de moegestreden Angenent en Van der Hoorn, die respec tievelijk als tweede en derde eindigden. Aanvallend De geen moment saaie wed strijd in Alkmaar leverde Angen ent maar liefst 36 punten op, waardoor hij van de elfde naar eerste plaats in het klassement oprukte. Angenent voelt er ech ter niets voor om deze positie krampachtig te verdedigen. „Ik zal op dezelfde aanvallende ma nier blijven rijden. Je ziet het nu, de punten komen dan van zelf. Voor de rest is het natuur lijk te vroeg om te speculeren over mijn winstkansen ten aan zien van de KNSB-cup. Daar denk ik echt nog niet aan. Mijn gedachten gaan meer uit naar een zege in de komende wed strijden." Podium De nummer drie in Alkmaar, Rick van der Hoorn, durft zover nog niet te denken. ..Ik ben enorm blij dat ik eindelijk eens op het podium heb gestaan. Om nu gelijk over een overwin ning te praten, lijkt me overdre ven. Voorlopig kan ik hier even op teren", aldus de bescheiden schaatser uit Ter Aar. In Alkmaar vierde Nieuwve- ner Richard Van Kempen zijn rentree na een rugblessure. De meest succesvolle marathons schaatser van de laatste jaren reed de wedstrijd uit in het pe loton. Datzelfde gold voor Piet van der Geest (Zoeterwoude), Frans Biemond (Nieuwe Wete ring) en René Vergeer. Jan-Dirk Corts bleef de meute net voor en finishte als 23ste. Zwolle Sandra Zwolle was bij de vrou wen het snelste. Zij zegevierde in de eindsprint voor Boukje Keulen. Henriette Vooys werd zevende, terwijl Jolanda Grim bergen als achtste over de meet gleed. De wedstrijd voor B-rij ders was een prooi voor Ronald Bosker. Hij was de snelste van een 14 man sterke kopgroep. Peter Paauw uit Rijnsburg fi nishte als vijfde: Hans Schipper werd zestiende. Jos Vaessen moet gaan bemiddelen tussen de Stichting Circuit van Drenthe en de Britse za kenman Bernie Ecclestone. Burgemeester Van As van de stad heeft de voorzitter van de In ternationale Motorsport Federatie (FIM) per soonlijk gevraagd de twee partijen nader tot elkaar te brengen, zodat volgend jaar in het laatste weekeinde van juni de traditionele TT kan worden afgewerkt. Assen heeft op de voorlopige kalender van Ecclestone, wiens bedrijf Two Wheels Promo tion de strijd om de wereldtitels wegracen in deelt, nog geen plaats gekregen. De vraagprijs van de 64-jarige Britse zakenman, ook de be langrijkste man in de formule 1-wereld, is de organisatoren van Assen te gortig. Ecclestone verlangt 1,1 miljoen dollar (bijna twee miljoen gulden) en de oplevering van een reclamevrij circuit, zodat het Spaanse bu reau Dorna rond de baan alles kan volhangen met zelf verkochte reclame. Assen, waar jaar lijks in het laatste weekeinde van juni onge veer 200.000 mensen op het motorsport-spek takel afkomen, heeft echter op het gebied van reclame langlopende contracten met Lucky Strike en Texaco. De organisatié in Assen weigert hardnekkig de voorwaarden van Ecclestone te accepteren, stuurde de Brit een eigen voorstel maar kreeg tot nu toe geen antwoord. De zakenman be zocht eerst Bill Clinton rond de Amerikaanse presidentsverkiezingen, ging daarna door naar Adelaide om de laatste wedstrijd van de formule 1-cyclus te bezoeken en is komende week pas weer beschikbaar voor overleg. Op de racekalender voor volgend jaar zijn twee Grote Prijzen nog niet toegewezen. In Assen heeft men de hoop alsnog voor een van de wedstrijden in aanmerking te komen niet opgegeven. Volgens secretaris Johan Wage naar behoort het touwtrekken tussen beide partijen tot het spel van onderhandelen. Maar in zijn ogen is Assen niet in staat aan de finan ciële eisen van Ecclestone tegemoet te komen. Stichtings voorzitter Theo Verdegem is opti mistisch over de kansen van Assen als organ ï- Gedesillusioneerd stapte Ro nald de Graaf zaterdagmiddag de kunstijsbaan van Assen af. De jonge Koudekerken vorig jaar derde tijdens het NK triathlon, had op meer gere kend dan de vierde plaats. Op veel meer. De Graaf, vorige week in Amsterdam nog een klasse apart, had niets aan het toeval overgelaten. Hij had spe ciaal voor dit evenement een week vrij genomen en was al vroegtijdig richting Assen afge reisd. Maar op het moment suprè me blokkeerden de benen. Weg kans op de zege. weg eremetaal. Op het moment dat de medail lewinnaars Mark Koks, lohan Boonstra en Floris lan Koole op het ereschavot breeduit stonden te lachen, treurde De Graaf nog. De ellende begon bij het eer ste onderdeel, 20 kilometer hardlopen. „Ik voelde direct dat mijn benen niet best, zeg maar gerust belabberd waren. Men sen die ik normaal gesproken bijbeen, liepen zo van mij weg." De Graaf verruilde als veertien de zijn loopschoenen voor de fiets, na 1 uur en 15 minuten. Op de fiets haalde hij de een na de ander in, zodat hij als vijfde het ijsovaal in Assen opstapte. J )e iii hlerstand op aiule- foto anp ren was te groot ik heb alles ge daan om na lan van Baar óók Koole nog terug te pakken, maar dat mislukte", aldus De ril ril 6 raaf. die zich nu weer volledig I II zal richten op het marathon- V ^'.M. A .JL schaatsen. Harco Schaafsma uit Rijnsburg verraste in Avsen met een keurige zevende plaats, salor van een Grote Pn|v. Hl) hoopt in de ko- He, waJ voor Koks mende gesprekken met Ecclestone uit de lm- dl. dt.rd(, „„„onale mei du jaar. passé te komen. Half april pakte hij het kam- Voorlopig pnikt op de 27 juni de Grote Prijs piocnschap run bike run (du- van Europa op de kalender. De mensen achter a[hlon). vier maanden later won de race op het ircuil van Barcelona zien ech- hl| ,n A|mcrc. j|cl Raa, hl., h,.k. ter een verschuiving naar later in het seizoen jaar voonreffeli|k. Een terug niet als problematisch. „De voorlopige kalen- S|,IR h(.b ik nlel Rchad Bij de der biedt speelruimte voor Assen stelde slart jy-ceg Van vele kanten te FIM voorzitter los Vaessen. Ik geef Assen wel h[lren; d„e u. hifr ook aan meej een goede kans, vooral nu de betrokken par- u ~-hipr waar ii aan K». tijen rond de tafel gaan zitten." Als dat maar goed gaat met Henk Baars. Nog maar net ver lost van de ene last (de regen boogtrui), rust er al weer een andere druk op zijn smalle schouders. Het Brabantse (ei gen) baasje is sinds zijn derde plaats gisteren in de veldrit van Gieten fier leider in het Super Prestige-klassement. Net als twee jaar geleden na zijn wereldtitel in het Spaanse Getxo staat Baars weer in het middelpunt van het selecte stel letje cyclocrossers. Meer nog dan Danny de Bie, gisteren win naar, en Radomir Simunek (tweede) zal de concurrentie hem de komende winter in de gaten houden. Aan de mondiale titelstrijd, eind januari in Italië, wil Baars nog niet denken, laat staan aan een nieuwe wereldkam pioenstrui. Hij is blij dat-ie de eerste kwijt is. Zonder rijdt hij beduidend beter. Hoe dat komt? „Ik wilde me in dat shirt waarmaken. Ging me forceren en reed geen platte prijs meer. Het was ook wat, hè. Henkie Baars, een eenvoudig ventje uit Brabant, werd wereld kampioen. Twee jaar lang heb ik naweeën gehad van die ene wedstrijd. Ik ben blij dat ik 'm kwijt ben. Ik zat die periode niet lekker in m'n vel. Kreeg blessu res, werd ziek en thuis ging het ook niet zo lekker. M'n jongste kind was net geboren en die nam nogal wat tijd in beslag." Kinderen Inmiddels heeft hij er twee en staat huize Baars nóg meer in het teken van de kinderen. „Maar je wordt zelf ouder en weet het beter te regelen. Ik voel me stabiel, ben niet meer zo snel van m'n stuk te brengen. Weet je wat we nu doen als die twee huilen? Dan kruipt m'n vrouw Sjan in de bestelbus. Ze zet die naast zich en ik ga er achter fietsen om op snelheid te trainen. Dat werkt perfect." Zei Kees Rijvers, voetbaltrai ner in ruste en Baars' provincie- genoot, jaren geleden al niet dat een gezellig gezin de beste basis is voor een sportman? „Zit zeker wat in", moet hij toegeven. „Als je weet dat alles thuis goed is, ga je beter presteren." De 32-jarige renner staat te genwoordig alleen nog bij de start in de laatste rij. Dat is het gevolg van het FICP-klasse ment, waarin hij tot voor dit sei zoen geen punt scoorde. Nu heeft hij er al 37. Incident In Gieten bleek het een incident te zijn geweest. Na een slechte start, hij ging als 54ste de eerste bocht in en kwam daar ten val, trok Baars van strijdlust bijkans zijn stuur krom. Hij zag De Bie en diens landgenoot Staf van Bouwel desondanks wegfietsen, dacht 'nondeju', gaf er nog een ruk aan en kreeg de twee zo waar in het vizier. Zijn mede achtervolgers Adrie van der Poel (later door pech teruggevallen, 6de), Radomir Simunek en Paul de Brauwer (5de) bezweken bij na onder de kracht van de Bra bander. Baars kon de ingestorte Van Bouwel (4de) nog wèl, maar de slimme Simunek niét voorblijven. De Bie stond toen al bijna op het podium om zijn derde zege van het seizoen te vieren. Ziekte (een darminfectie) en pech (beenblessure door een auto ongeluk) hadden voorkomen dat de Belg-met-het-paarde- staartje zich in de twee voor gaande Super Prestige-wedstrij den van voren had getoond. Achtervolgd door landgenoot Staf van Bouwel gaat de Belg Danny de Bie over het parkoers.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23