LZ blijft met een kater zitten Zwemploeg De Zijl/LGB rukt op naar zevende plek Vivax heeft veel kwaliteit in huis Sport Versteegen bevestigt goede vorm Scylla krijgt een dreun Bears en AZ PC verder MAANDAG 9 NOVEMBER 1992 iA 8ROUWER DE KONING Leidenaars laten Nereus ontsnappen De Zijl/LGB haalt opgelucht adem. Na drie nederlagen op rij, boekte de Leidse hoofdklasser zaterdag tegen Het Y de eerste overwinning. De hoofdstedelijke formatie werd na een gelijkopgaande strijd in de laatste periode met 9-7 opzijgezet. De Zijl had de zege broodnodig. de uitslag maakte dat niet veel uit want de 8-6 voorsprong werd rustig in veilige haven ge loodst. De Zijl had de wedstrijd al in een vroeger stadium kunnen beslissen als men koelbloediger met de kansen was omgespron gen. Verheugend in dat kader was de rentree van Mark van Belkum die, hoewel hij zuinig werd ingezet, toch alweer de meest scorende man van De Zijl werd; hij scoorde drie maal. Overige doelpunten kwamen op naam van Rob Dubbeldeman 2x, Anton Heiden, Marco Kerk vliet, Pascal Bontje en Niels Joor. LZ '86 kan het nog. Na een serie teleurstellende resultaten schoten zaterdag de mannen van Hans Parrel uit hun slof door tegen Nereus een opmer kelijk resultaat neer te zetten. De lage klassering staat niet in verhouding tot de Leidse aspi raties en de kwaliteit die men te bieden heeft. De zege kwam niet zonder slag of stoot tot stand. De Zijl trof dan ook een sterk opererend internationaal gezelschap. In de wetenschap dat de Am sterdamse jeugd niet te porren is voor het waterpolo, probeert Het Y de vaderlandse top te be reiken door het aantrekken van buitenlanders. Voorlopig ken nen zij nog de nodige aanpas singsproblemen want toen De Zijl in de laatste periode een marge van twee doepunten rea liseerde, reageerden de Russi sche spelers hun teleurstelling af door op de ledematen van De Zijl-spelers te timmeren. Voor Hoewel in hol van de leeuw nog niet de eerste puntenwinst werd behaald, was LZ er met het 9-8 verlies wel dichtbij. Bij de stand 8-9 voor Nereus kreeg LZ tot drie maal toe de gelegenheid de verdiende gelijkmaker te reali seren. De lang met een blessure tobbende Mirco Zuidweg schrok zo dat geen van uitgele zen mogelijheden werd benut. LZ bleef derhalve met een enorme kater achter. Opvallend was het optreden van Michel van der Zeeuw. Na een afwezig heid van twee jaar dook hij weer op in de hoofdmacht. Hij wist zijn come-back luister bij te zet ten door twee maal te scoren. Bas Willemsen scoorde ook 2x. Ben Olde Othof, Mirco Zuid- weg, Frans Langerhorst en Frans van den Brink ieder een maal. Een paar weken terug zou niemand AZC als koploper van de hoofdklasse getipt hebben, maar door een 13-8 zege op PSV zijn de Alphense water- poloërs gisteravond wel degelijk alleen aan de leiding gekomen. Door vier overwinningen op rij kan de formatie van Fred Kranstauber eveneens nog on geslagen ploegen als VZC en AZPC - door Europa Cup-peri kelen van de Amersfoorters werd deze topper uitgesteld tot komende donderdag - verras send achter zich houden. De zege in het dertig-meter- bad van De Tongelreep kwam op eenvoudige wijze tot stand. Behoudens het eerste part - toen PSV van een 0-3 achter stand nog terugkwam tot 2-3 - heeft de Alphense ploeg ook voor het Eindhovense publiek de toon gezet. En opnieuw greep de jeugd, die zich zo ver rassend goed manifesteert in de uitgedunde équipe, de kans om zich te bewijzen. Van de be paald niet zelfzuchtige routi niers John Jansen en Remco Pielstroom krijgen zij ook volop de gelegenheid zich te ontplooi- Ondertussen blijken Johan Böhm en Bob Brebde zich eveneens in de nieuwe stijl van AZC goed te kunnen vinden, terwijl Wim Vermeulen in het doel een steun en toeverlaat is. Jongeren als Joeri Stoffels, Kim- mo Thomas en gisteren ook Björn Boom hebben inmiddels zoveel zelfvertrouwen gekregen, dat zij al sneller dan verwacht goed inpasbaar zijn. AZC profiteert tot nu toe opti maal van de zich in sneltrein vaart aandienende jongeren. Rotterdam, Het IJ en Zijl/LGB ondervonden het eerder al aan den lijve, PSV moest zich ook in dat lot schikken. In de tweede periode sloegen de Alphenaren - die toen twee keer een man minder overleefden - een defi nitieve bres. De Eindhovense doelman Remco Gijsberts moest vier keer capituleren, ter wijl de gastheer zelf slechts een maal doeltrof: 3-7. Met name op de 'break' had AZ 1 succes. Via 6-11 werd de eind>tand vervol gens op 8-13 bepaald. Volgende week komt het kop loperschap van AZC voor het eerst in het geding als VZC zich in De Thermen meldt. „Dat wordt een echte test voor ons. Tot nu toe liggen we echter op schema", kon Kranstauber te vreden vaststellen. Scores AZC: Boom 3, K. Thomas 3, Piel stroom 2, Stoffels 1, Jansen 1, Böhm 1, Brebde 1, B. Thomas 1. LEIDEN WILMAR KORTLEEVER ATLETIEKMEDEWERKER Jan Jansen was zaterdag met een zesde plaats de best regio nale atleet bij de Floracross in Boskoop. Na negen kilometer realiseerde de AV Holland-atleet een tijd van 28.27, een halve mi nuut achter winnaar Michel de Maat en veertien tellen voor een sterk lopende Rob van Schoot- ten van AAV '36. Onder schitterende omstan digheden bleef het veld lange tijd bij elkaar. Pas in de derde ronde brak het veld en kwam Jansen alleen te lopen met Fred van Zoest van AV '47. De Bosko per bleek echter voor zijn thuispubliek te sterk in de eind sprint om de vijfde plaats. Van de andere regio-atleten kwam Ben Kerkvliet (De Bata ven) goed voor de dag met een vijftiende plaats in 29.34. Ook Hans en Henk Ravensbergen (kort boven het half uur 23-ste en 24-ste) en AAV'er Freek Bui- kema klasseerden zich bij de eerste dertig. Bij de veteranen was de regionale oogst groter. In klasse I werd Spartaan Jan Laan derde in 30.10, respectie velijk een halve en een hele mi nuut voor Bataven Gé van Veen en Arie van Tol. In Klasse II en III liepen ook Bert Kerkvliet (De Bataven, derde) en Isaac Florijn (Holland, tweede) zich naar ere plaatsen. Bij de vrouwen veroverden Bataven de plaatsen drie tot en met vijf. Marianne Vlasveld (derde) bleef daarbij in 11.07 verrassend Astrid van Velden (11.29) vóór over drie kilometer. Ineke van Kempen bleef met 11.45 binnen bereik. Bastiaan Heus beslechtte zoals te ver wachten viel de strijd bij de jon gens A in zijn voordeel. De sterkste A-junior uit de regio kon echter het verschil met een sterk acterende Michiel Mooi- broek van AV Holland (met 13.17) niet groter krijgen dan zes seconden. Na zijn winst in de Alphen Noord Cross vorige week beves tigde Bataaf Michel Versteegen gisteren zijn uitstekende vorm in de Rhenense sprintcross over 2700 meter. Toen halfweg de la tere winnaar Leon Haan (Rot terdam Atletiek) demarreerde, bleef Versteegen over met Mi chael Stiemer van Altis. In de eindsprint bleek deze net te sterk, zodat voor Versteegen in 8.44 (elf seconden achter Haan en elf achter Stiemer) de derde plaats overbleef. In de Hel- mondse Molenvencross over 8,5 kilometer eindigde Theo van der Veer als vierde. Een zieke Saskia Engels (De Bataven) fi nishte in haar eerste senioren- wedstrijd als zevende in 14.16 na vier kilometer. In de ronde om de Haarlem mermeer, vorig jaar nog Schip- holloop geheten, ging de over winning naar Michel van der Luijtgaarden. De ultra-loper uit België had na 61 kilometer met 3.48,50 ruim tien minuten voor sprong op nummer twee Jan Huijgens. Bij de veteranen ging de overwinning in 4.07,31 naar Jan Ooijen, die in 1986 en 1988 al over-all winnaar was. Ex-AV Hollandatleet Ad Ulijn legde zijn vijftiende ronde af in 4.54,02 en was hiermee veer tiende veteraan. Bij de vrouwen won net als vorig jaar Deslré Heynen, dit keer het bijna véér tien jaar parcoursrecord niet ruim drie minuten verbeterend tot 4.36,27. Fred Sluys liep gisteren de snelste halve marathon van dit weekeinde. Met 1.11.43 finishte de Bataaf in Doetinchem als vierde. In de Aalsmeerse Bloe- menshowloop liep Katwijker Leen van Rijn dezelfde afstand in 1.15.16. Meer indruk maakte echter Erik Bakker, die indoor de tien kilometer in Aalsmeer aflegde in 32.29. Zowel Van Rijn als Bakker eiste daarmee een vijfde plaats voor zich op. Michaels is de sterkste in Maastricht De Amerikaanse amazone Me redith Michaels heeft gistermid dag het hoofdnummer van Jumping Indoor Maastricht ge wonnen. In de barrage om de EC Trophy toonde zij zich met haar paard Quick Star de beste van tien combinaties. De jonge Amerikaanse (32), onlangs tweede in de wereldbekerwed strijd in Oslo, voorkwam daar mee dat een volslagen outsider met de eer, het geld (circa 23.000 gulden) en een auto zou gaan strijken. De Zwitserse kampioen Stefan Lauber was het hoofd toernooi via de kwalificatieron de van donderdag binnengeko men. Hij mocht als vierde star ten in de barrage en zette een tijd neer waar sterke ruiters als de Duitser Franke Sloothaak en de Fransman Michel Robert niet aan toe kwamen. Michaels moest als laatste deelnemer de ring in. Quick Star voelde zich uitstekend thuis in de ruime piste van het fraaie MECC-gebouw en was 0,82 seconde sneller dan Lau ber, die zich tevreden moest stellen met de tweede plaats, maar als troost bijna 35.000 gul den lifting In de tweede ronde van de A- competitie hebben de zwem mers van De Zijl/LGB met 5323.7 punten een zevende plaats behaald. Stadgenoot LZ 1886 kwam met 5377.1 punten op de tiende plek terecht. In de rangschikking na twee ronden zijn beide ploegen nu één plaats opgeschoven. De Zijl/LGB naar de zevende, LZ 1886 naar de elf de positie. Jorien Kleywegt (Zijl/LGB) liet niet geheel onverwacht weer een aantal prima resultaten zien. Zij werd tweede op de 400m vrije slag bij de meisjes onder 16 jaar met 4.37.2; bij de meisjes onder 14 jaar werd zij zowel op de 100m rugslag als de 200m wisselslag eerste. Ook Mi- cha Prins (Zijl/LGB) viel positief op met een prima 2.05.5 op de 200m vrije slag, waarmee hij eerste werd bij de jongens on der 14 jaar. Eerste werd hij ook met 1.07.8 op de 100m vlinderslag. De 2.26.6 op de 200m rugslag was goed genoeg voor een limiet voor de winterkampioenschap pen. Milan Verhoop (Zijl/LGB) haalde zijn eerste (inschrijf)li- miet niet (1.16.1 op de 100m vlinderslag). Wandy Kater (Zijl- /LGB) behaalde zo'n limiet wel met 2.26.2 op de 200m rugslag vrouwen, waarmee zij eerste werd. Eerste werd zij ook met 1.00.5 op de 100m vrije slag bij de vrouwen. Robin Sprinkhuizen (Zijl- /LGB) behaalde eerste plaatsen bij de jongens onder 18 jaar met 1.55.7 op de 200m vrije slag en met 2.12.5 op de 200m wissel slag. Op de 400m vrije slag bleef zijn clubgenoot Chester Mars man hem met 4.08.5 ruim voor. Alexandra Onderwater (Zijl- /LGB) behaalde met 1.23.7 de overwinning op de 100m schoolslag bij de meisjes onder 16 jaar. Robbert Kleywegt (Zijl- /LGB) behaalde nog een tweede plaats op de 200m rugslag met 2.24.7. Eveneens een tweede plaats werd behaald door Nico Wempe (Zijl/LGB) met 2.29.1 op de 200m schoolslag mannen en door Joleen van Essen (Zijl- /LGB) met 1.29.5 op de 100m bij de meisjes onder 12 jaar. Voor LZ 1886 deed Fleur Bak ker weer van zich spreken. Zij won de 400m vrije slag met een tijd van 4.22.5 en wérd derde op de 100m vrije slag. Ook Natasja Sierag liet een eerste en derde plaats aantekenen. Sierag won de 200m wisselslag (2.28.0, NK- Limiet) en zwom op de lQOm rugslag een NK limiet (1.09.1). Sarah Clark was de sterkste op de 100m schoolslag (1.27.60). In de districtscompetitie stonden De Columbiaan en Noordwijkerhout tegenover el kaar. De Columbiaan kwam, met zes eerste plaatsen, als sterkste uit de bus. Kortekaas en De Jongh waren ieder goed voor twee overwinningen. Kortekaas won de 100m wisselslag en de 100m vrijeslag, De Jongh was de sterkste op 200m wisselslag en de 100m schoolslag. Voor Noordwijkerhout waren er eer ste plaatsen voor Marco Dobbe (200m vrijeslag), Roberty Kloos (100m vlinderslag), IGnithof (100m rugslag) en Leonard Kroon (50m vrije slag). Meredith Michaels leidt haar paard, Quick Star, over een lastige hindernis. De jonge Amazone Vivax-trainer Frits Welling staat er ontspannen bij. Logisch, zijn ploeg had geen moeite met Katwijk. Melein (17), De Mooy en doelman Duynho- ven luisteren naar zijn aanwijzingen. foto loek zuyderduin naarse formatie met een 7-10 overwinning wegkwam uit Dordrecht, was er veel stof tot napraten. De eerste periode werd afgesloten met een 3-0 achterstand en daarmee lag de tweede nederlaag van het sei zoen in het verschiet. De ploeg werd net op tijd wakker. De ze ge werd gerealiseerd in een uit stekend gespeeld derde periode. (0-5). Hugo Bregman scoorde 4 keer. Sassenheim sluipt naar de top van de derde klasse. Tegen hekkesluiter De Meerkoeten werd een uitstekende 14-8 over winning geboekt. Vooral de laatste periode was van een goed gehalte. Frank van Graas was uitstekend op dreef; hij scoorde 4 keer. Derdeklasser Koudekerk ver ging het slecht tegen koploper ZWV Zaandam. De wedstrijd ging maar net met 11-10 verlo ren. Bram Griffioen trof 4 keer het doel. In de derde klasse B heeft Alkemade een zwaar bevochten punt veroverd op het sterker ge achte VZV: 9-9. De bezoekers uit Velsen dachten de gastheer met fysieke kracht te intimide ren. Dat leek succes te hebben toen er een 1-3 voorsprong op het scorebord van zwembad De Does verscheen. De Veners kwamen echter goed terug. Vrouwen De vrouwen van De Zijl beleven een slechte periode. Tegen de reserves van Brandenburg werd met 10-7 verloren. Marion Rijs- bergen scoorde 2 keer. LZ '86 kwam goed weg bij ro de-lantaarndrager De Watervlo. Met nog twee minuten te spe len keken de LZ-vrouwen nog tegen een 5-4 achterstand aan. Doelpunten van Moniek van Leeuwen en Yvonne Flippo wa ren toch goed voor de 6-5 zege. De vrouwen van Alkemade komen dit seizoen in de tweede klasse B duidelijk stootkracht tekort. Ook tegen debutant IJs- selduikers uit Vleuten bleef de produktie beneden niveau. Te genover de enige treffer van Da- niëlle van Rhoon stelde IJssel- duikers er zes en dat was ruim voldoende voor de winst: 1-6. TAFELTENNISMEDEWERKER Scylla heeft in zijn tweede wedstrijd van de degradatiegroep te gen Middelburg een dreun opgelopen die harder aankomt dan de uitslag (6-4 verlies) doet vermoeden. Want de insiders weten dat de Zeeuwse opponent vermoedelijk de eerste gegadigde is voor degradatie. De Leidenaars zullen deze nederlaag eens goed moeten analy seren. Te meer omdat het andere duel Tempo Team-Kluis in 5-5 eindigde. Een uitslag waar het Leidse team waarschijnlijk niet op gerekend heeft. Zodoende zal Scylla Tempo Team, de tegenstan der van volgende week, het vuur na aan de schenen moeten leg gen wil het team van Gerard Bakker nog enigszins kans maken om niet vroegtijdig met degradatie te worden geconfronteerd. Men heeft aan de Brahmslaan alles nog in eigen handen. „Laten we maar hopen dat het volgende week beter gaat", aldus Jeroen Koudstaal, die zelf geen voet aan de grond kreeg. Op tafel één bonden Patrick van Meverden en Martin Groene- wold vrij gemakkelijk Kasse aan de zegekar. Maar in Peter Roe land vonden beiden hun Waterloo. Op tafel twee bleef Lars Wit tebrood van het duo Jan Henk Bomhoff/Mark Hackenberg slechts laatstgenoemde de baas, terwijl Koudstaal van beiden verloor. Positief detail voor het Leidse team was het door Van Meverden en Groenewold gewonnen dubbel versus Kasse en Roeland (22-20 in de derde game). LEIDEN* WIM SIERA WATERPOLOMEDEWERKER De eerste Idasser Vivax is een flinke stap verder dan Katwijk. De derby die na de promotie van Katwijk weer in ere werd hersteld, draaide uit op een simpele 7-13 overwinning voor Vivax. De ploeg van Frits Wel ling die een jaar eerder de over stap maakte naar de eerste klas se, wendde haar eerder opgeda ne ervaringen aan om het in de aanvangsfase hevig tegenspar- telende Katwijk in het verloop van de wedstrijd op het klasse- verschil te wijzen. De eerste periode ontaardde het beladen treffen in een waar zwemfestijn. Katwijk kwam hierbij aardig uit de voeten en bleef in het kielzog van Vivax dat zich te veel liet verleiden tot massaal zwemwerk. Koren op de molen van Katwijk dat de eerder opgelopen 2-4 achter stand al snel nivelleerde. De op leving was echter van korte duur en de klasse die Vivax in huis heeft verloochende zich niet. De ploeg schakelde over op het aanspelen van de sterke puntspelers Serge Dietz en Hans Trijsburg die steeds een voudiger van hun tegenstanders wegdraaiden. Voor het verstrij ken van de tweede periode trok Vivax de wedstrijd naar zich toe. Aarjan Laurense trof eerst doel uit een tegenaanval en even la ter benutte hij een strafworp. Toch al een vreemde vogel die Laurense. Minutenlang is hij onzichtbaar maar onder het motto 'niet geschoten, altijd mis' sprokkelde hij zaterdag in het verbouwde zwembad De Miereweide toch weer vijf doel punten bij elkaar. De tweedejaars eersteklasser steekt trouwens toch goed in el kaar. Behalve de uitstekend spe lende aanvallers, heeft de ploeg in Dick van de Bosch in verde digend opzicht zijn zaakjes uit stekend voor elkaar. Bovendien verrichtten de nieuwkomers Alex Bolomey en Eric Melein uitstekend controlerend werk op het middenveld. De conclu sie is dan ook gerechtvaardigd dat Vivax dit jaar nog hoge ogen gaat gooien. En Katwijk? De ploeg gaf ui ting van haar frustraties. Doel man Leo Schaap wond zich der mate op dat hij met drie per soonlijke fouten de kant op mocht. Alleen Ronald Heem- rood bleek bij machte zich te meten met zijn sterke opponen ten. Het verschil in kwaliteit kwam vooral aan het licht in de derde periode. Met drie doel punten op rij draaide Vivax de wedstrijd op slot. De laatste rondgang gooide Katwijk er door middel van een portie hardheid nog een schepje bo venop. Evenwel zonder resul taat. Vivax bleef makkelijk over eind. Doelpuntenmakers Kat wijk: Kjelt Boonstoppel 3x, Ro nald Heenmrood 2x, Arco Guyt en Martin Jonker ieder een maal. Doelpuntenmakers Vivax: Aarjan Laurense 5x, Serge Dietz 3x, Hans trijsburg 2x, Edo den Boef 2x, Alex Bolomey lx. Tweedeklasser WZK speelde een bar slechte wedstrijd tegen Nautilus. Hoewel de Wasse- De waterpoloploegen van Polar Bears en AZ PC hebben zich geplaatst voor de kwartfinales van de toernooien om de Eu ropese bekers. Op de voorlaats te dag van het toernooi in Odense zegevierde landskam pioen Polar Bears met 15-5 over Frem, waardoor de tweede plaats in de groep een feit werd. Mladost Zagreb won de eerste ronde. AZ PC eindigde als tweede achter Jug Dubrovnik, evenals Zagreb uit Kroatië, in de eerste ronde van het bekerwin- naarstoernooi. In de kwartfinales is Polar Be- ars gekoppeld aan Tungsram uit Budapest. De Hongaarse kam pioen komt eerst op bezoek. De wedstrijd zal vermoedelijk op 28 november in het Valleibaa in Veenendaal worden gespeeld. Het bad in Ede voldoet niet aan de internationale eisen. De kwalificatie van de Bears brengt de penningmeester ove rigens in problemen. Er is mo menteel nauwelijks geld voor dure reizen. AZ PC mag het eind november tegen Libertas Pescara spelen. In de eerste ronde verspeelden de Kroati sche vertegenwoordigers geen punt. Al was het verschil van AZ PC met Jug Dubrovnik niet meer dan één treffer: 7-8.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 22