Sport Katwijk steekt kampioen naar de kroon 'Ajax beoordeelt mij niet op één duel' De truc met de kaarten Arie Lagendijk: Het verschil is Zwaan MAANDAG 9 NOVEMBER 1992 15 (CHEF) TIM BROUWER D ROB ONDERWATER ROB VAN DER ZANDEN Alphense Boys y"7 Hoofdklasser Alp- I hense Boys won met 2-1 van Hollandia. Een zege die veel ruimer had moeten uitvallen Basketbal y In de eredivisie bas- I ketbal nam Grasshoppers revanche op BVLisse. De Katwijkse ploeg won met duidelijke cijfers: 78-54 Super Prestige De Belg Danny de A J Bie zegevierde in de veldrit van Gieten, meetel lend voor het Super Presti ge. Henk Baars eindigde als derde Eerste nederlaag Quick Boys in zinderende kustderby: 2-3 Dat de afdelingskampioen van de eerste klasse A uit Katwijk komt, staat na de ontwikkelingen in de hui dige competitie vrijwel vast. Grote vraag is alleen: wordt het opnieuw Quick Boys, dat het seizoen zo voortvarend opende? Of heeft het al even prima voetballende Katwijk de langste adem? Zaterdag middag op een volgepakt Nieuw Zuid deelde de ploeg van Arie Lagendijk in een zinderende kustderby alvast de eerste klappen uit. In het hol van de leeuw zegevierde Katwijk met 2-3 bij de eerst zo onaantast baar lijkende landskam pioen. KATWIJK ROB ONDERWATER Zelfs de meest fervente Quick Boys-aanhangers waren het er roerend over eens. De overwin ning van Katwijk was verdiend. De wijze waarop de oranjehem den zich in de duinpan presen teerden, verdiende groot res pect. Waar alle ploegen op Nieuw Zuid de nadruk leggen op het voorkomen van tegen treffers. hield Katwijk onver stoorbaar het vizier gericht op de aanval. Ook op het moment dat Quick Boys de betere ploeg was en dat in de score (1-0, Kanbier) tot uitdrukking had gebracht. Mentaliteit Uiteindelijk werd Katwijk be loond voor de genomen risico's en de vertoonde veerkracht. De Krom-bewoners hebben wat minder getalenteerde voetbal lers in huis dan Quick Boys, maar eenmaal binnen de lijnen is Katwijk een vechtmachine, die door niets en niemand is te stuiten. Zelfs niet door Quick Boys, dat als ploeg een voor beeld kan nemen aan de ijzer- sterke mentaliteit van de tegen stander. Frenk van der Kleij wordt op de hielen getikt door zijn bewaker Johan de Kroon. Rechts verleent Henry Pouw assistentie. foto loekzuyderduin Want op de momenten dat om extra inzet werd gevraagd, gaven veel blauwwitte voetbal lers niet thuis. Quick Boys wekt de indruk in slaap te zijn gesuk keld na de zeven opeenvolgen de zeges. De afgelopen zaterda gen hoefde Quick Boys zich im mers nauwelijks in te spannen. Louter op het surplus aan tech niek werden tegenstanders met grote nederlagen om de oren geslagen. Nadat Fred Kanbier uit een schitterende aanval met Floor van Duyn en Martin Steenvoor den de 1-0 achter Teun van Duyvenbode had geschoten, hield Quick Boys in het achter hoofd alweer rekening met een zege met grote cijfers. Dat kar wei dacht Quick Boys te kunnen klaren met plichtmatig voetbal. Katwijk kreeg daardoor de gele genheid zich te herstellen, na aanvankelijk een tijdje aange slagen over de perfecte grasmat te hebben rondgedoold. De thuisploeg werd al snel ge straft voor die lankmoedige houding, want in de 25ste mi nuut soleerde Kees Krayenoord ongehinderd door de blauwwit te defensie. Zijn droge knal bleek onhoudbaar voor Tom van der Niet: 1-1. Daarna dicteerde Katwijk de wedstrijd. Libero Henry Pouw kon, niet gehinderd door de voortdurend achter zijn defen sie verblijvende Gert Aandewiel, naar hartelust opschuiven. Quick Boys kwam daardoor niet alleen op het middenveld, maar ook achterin in ademnood. Door de assistentie van Pouw kon Marco van der Plas naar de frontlinie opschuiven en be stond de aanval van Katwijk uit vier aanvallers. Toch was de mooiste kans nog voor Quick Boys. Dank zij een helder moment van Martin Steenvoorden, verder goed aan de ketting gelegd door Henk Langemaat, verscheen Frenk van der Kleij vrij voor doel. De rossige aanvaller treuzelde en kon daardoor nog tijdig worden 'teruggefloten' door zijn bewa ker Johan de Kroon. Hoogtepunt Ook na de pauze bleven de be zoekers de wedstrijd controle ren. Alleen dienden nu de kan sen zich aan. Na ruim een uur beleefde de toch al onderhou dende wedstrijd een van de hoogtepunten. Vanaf 25 meter liet de opgestoomde Henry Pouw een 'kogel' vertrekken, die achter Van der Niet als een gra naat insloeg: 1-2. Geschrokken opende Quick Boys daarna de jacht op de ge lijkmaker. Eindelijk verscheen Gert Aandewiel op het midden veld, waar Edwin Otte worstelde met de straffe bewaking van Dennis-Jan Mieras. Fraai was het allerminst wat Quick Boys had te bieden, maar de ploeg van Hans van der Zee zorgde voor het eerst in de wedstrijd voor druk. Tot uitgespeelde kansen kwam het niet, want de solide Katwijk-defensie had geen kind aan de vijandelijke aanvallers, van wie alleen Mar tin Steenvoorden in aanmer king kwam voor een voldoende. De Amsterdammer tekende dan ook voor de gelijkmaker, al ver leende Teun van Duyvenbode alle medewerking door het slap pe rollertje door de handen te laten glippen: 2-2. Discipline Quick Boys verkeerde na die meevaller ten onrechte in de veronderstelling dat Katwijk rijp was voor de slacht. Inplaats voor het punt te kiezen, trokken de blauwwitten gretig ten strij de. Alleen deden ze dat zonder discipline. Katwijk prikte het ballonnetje simpel door. Een minuut na de gelijkmaker ston den Langemaat c.s. alweer op voorsprong na een schitterde aanval, die uiteindelijk door Hans Zwaan werd afgerond: 2-3. Die stand koesterde Katwijk tot het laatste fluitsignaal van de uitstekende leidsman Grem- men. Dat ging overigens niet zonder slag of sloot. In de slotseconden verscheen Frenk van der Kleij vogelvrij voor het (verlaten) doel van Katwijk, maar faalde hopeloos. Quick Boys-Katwijk 2-3(1-1) 9 Kan bier 1-0,25. Krayenoord 1-1,62. Pouw 1-2, 82. Steenvoorden 2-2, 83 Zwaan 2-3. Scheidsrechter Gremmen Toe schouwers 6000 Geel: Pouw (Katwijk), Rog (Quick Boys) Quick Boys: Van der Niet; Pluimgraaff (Rog). Aandewiel, Hoogervorst, Hans van der Plas; Jaap van Duyn, Otte, Floor van Duyn, Van der Kleij, Steen voorden, Kanbier (Leen van der Plas) Katwijk: Van Duyvenbode; Van Zeist, Pouw, Langemaat, De Kroon, Mieras, Langeveld (Verhoogt), Van der Plas; Krayenoord, Zwaan, De Ridder. Het was niet aan 'm af te zien, maar Arie Lagendijk was zater dagmiddag een gelukkig mens. Een zege op Quick Boys telt dubbel, ook al kreeg Katwijk 'slechts' de reguliere twee pun ten in de schoot geworpen. Het wilskrachtige spel van z'n pupil len had Lagendijk geenszins verbaasd. De Leidse trainer: „Vorig sei zoen speelden we precies het zelfde. Maar toen gingen we on gelukkig met 1-0 de boot in. Nu win je zo'n pot. Echt, zo veel is er niet veranderd. Het enige verschil is Hans Zwaan.'' Daarmee noemt Lagendijk wèl iemand. Vorig jaar reed de boomlange Rijnsburger nog bloemen op Duitsland, anno 1992 is Hans Zwaan de gevierde held op sportpark De Krom. Za terdag werd hij weer eens matchwinnaar. De teller staat inmiddels op tien doelpunten. Juist om Zwaan in scoringsposi- tie te brengen, bleef Katwijk vol harden in het aanvallende spel. „Want", verduidelijkte Lagen dijk, „als we niet zo spelen, komt hij niet aan de bal." De hoofdrolspeler voelt zich uiteraard op z'n gemak bij Kat wijk. Hij beseft dat ze voor tech nische hoogstandjes niet bij hem aan hoeven kloppen. Zwaan wordt door zijn mede spelers veelal bediend vanaf de flanken. Richard Hoogervorst legde Zwaan („Dat waren heer lijke duels. Keihard, maar eer lijk") voor een belangrijk deel aan banden. Tot zeven minuten voor tijd. Hoogervorst: „Maar daarvoor moet je toch niet bij mij zijn. Er stonden er wel vier vrij en op een gegeven moment moest ik kiezen." Quick Boys-trainer Hans van der Zee was teleurgesteld in een aantal spelers. De Diemenaar: „Als ploeg hebben we niet best gespeeld. Er is ook niet als col lectief gestreden. De linies speelden te ver uit elkaar. Dat speelde Katwijk in de kaart." Man en paard wilde Van der Zee niet noemen, maar het was niet moeilijk te raden welke spelers te kort waren geschoten. Edwin Otte, Fred Kanbier en Frenk van der Kleij. De laatste had op de valreep nog veel kun nen goedmaken. Van der Zee: „Tsjonge, wat maakte Van der Kleij daar een vreselijke blunder om die bal niet te maken." Quick Boys - Katwijk. Hier uitgebeeld door spits Martin Steenvoorden en voorstopper Henk Langemaat. foto loek zuyderduin Ajax - Kaiserslautern dag vervroegd Amsterdam Ajax heeft de thuiswedstrijd tegen Kaiserslautern, in de derde ronde van het toernooi om de UEFA-beker, een dag vervroegd. Het duel vindt plaats op dinsdag 24 november in het Olympisch Stadion. De wijziging is een gevolg van rechtstreekse televisie-uitzendingen. Op woensdag 25 november speelt lands kampioen PSV in Portugal de eerste wedstrijd in de Champion's league tegen Porto. De wedstrijd wordt rechtstreeks uitgezonden op televisie. ïn verband met de vervroegde ontmoeting met Kai serslautern heeft Ajax de competitiewedstrijd tegen Willem II verschoven naar zaterdag 21 november. Blinker tot medio 1995 bij Feyenoord Rotterdam Regi Blinker blijft tot medio 1995 bij Feyenoord. Het bestuur van de bekerhouder kwam verlenging van zijn contract, dat na dit seizoen afliep, overeen in Friesland, waar Feyenoord tegen Cambuur speelde. De 23-jarige linkerspits is bezig aan zijn zevende jaar bij de Rotterdammers. Feyenoord onderhandelt nog over de contractverlenging van Gaston Taument, Blinkers collega op de rechtervleugel. Borg kan alimentatie niet betalen Stockholm* De voormalige tennisster Björn Borg heeft niet ge noeg geld om alimentatie aan zijn ex-vrouw Loredana Berte te betalen. Dat maakte de advocaat van de Zweed gisteren bekend. Een rechtbank in Milaan veroordeelde Borg tot het betalen van 25 miljoen lire (39.000 gulden) per maand, een bedrag dat advo caat Lars Mattsson onredelijk noemde. Borg was drie jaar met Berte getrouwd. „Hij kan dat niet betalen", aldus Mattsson. „Zij zal in de rij moeten gaan staan met de andere schuldeisers." De schulden van Borg overtreffen al de 15 miljoen kronen (4,4 mil joen gulden)", aldus de advocaat. Samaranch wil nog vijfjaar blijven acarulco* Juan Antonio Samaranch wil tot 1997 voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité blijven. Dat heeft de 72-ja- rige Spanjaard in Acapulco verklaard. „Maar voordat ik mij be schikbaar stel voor een nieuwe termijn, zal ik graag mijn arts raadplegen stelde Samaranch als voorwaarde. Twaalf jaar gele den werd hij in Moskou als voorzitter gekozen. In 1989 werd zijn mandaat verlengd. Van 't Schip krijgt nieuwe trainer genua John van 't Schip krijgt een nieuwe trainer. Bruno Giorgi diende gisteren na de verloren thuiswedstrijd tegen Cagliari (2- 3) zijn ontslag in. De 51-jarige trainer, afkomstig van Atalanta, trok zijn conclusies uit de slechte prestaties van de laatste we ken. Genoa staat op de twaalfde plaats met acht punten uit ne gen wedstrijden. leeuwarden anp Het bestuur van Cambuur Leeuwarden heeft extra veilig- heidskosten voor het duel tegen Feyenoord proberen door te be rekenen aan de Rotterdamse supporters, door duurdere kaartjes te verkopen. Feye noord-voorzitter Jorien van den Herik sprak gisteren schande van de truc, die hij discrimine rend noemde. De Friese club had 1200 kaar ten voor staanplaatsen naar Rotterdam gestuurd. Elk plaats bewijs moest tien gulden meer dan normaal (25 om 15 gulden) opbrengen. Feyenoord ontdekte de verhoging toen al 400 kaar ten waren verkocht, waarna de club besloot de resterende tic kets terug te zenden naar Leeuwarden. Cambuur had tot de actie be sloten wegens de dure veilig heidsoperatie rond het stadion. Er waren 300 agenten op de been. De onderneming kostte 250.000 gulden, waarvan 50.000 voor rekening kwam van de club. Vandaar de doorbereke ning naar de Feyenoord-sup- porters. „De vervuiler moet maar meebetalen", aldus secre taris Vellinga, die refereerde aan de gebeurtenissen van enkele maanden geleden bij Go Ahead - Feyenoord. Feyenoord-voorzitter Van den Herik was furieus: „Wij zien de maatregel als pure discrimina tie. Ik heb dit nog nooit meege maakt en vind het principieel onjuist. Ik vraag me zelfs af of het wettelijk, mag. Het geeft geen pas een bepaalde groep vooraf te veroordelen. We heb ben contact met Cambuur ge zocht en geklaagd. Van Friese zijde kreeg ik te horen: „Doe het, of doe het niet." Ik kan me voorstellen dat individuele sup porters een klacht indienen te gen deze vorm van discrimina- Ook duurder PSV zal voor de drie thuiswed strijden in de Champion's Lea gue. tegen AC Milan, Porto en Göteborg, passe-partouts verko pen. De prijs voor de kaarten varieert volgens manager Ploegsma tussen ongeveer 235 gulden voor de duurste en 75 voor de goedkoopste plaatsen. De toegangsbewijzen zijn voor alle thuiswedstrijden geldig. Ploegsma zei dat PSV, gezien de kwaliteit van de tegenstan ders, zijn prijzen aanpast. „Wij hanteren een vriendelijk prijs beleid en dat zullen wij blijven doen. Tegen AEK hadden wij een recette van 800.000 gulden bruto, het lijkt ons reëel voor de komende drie wedstrijden te mikken op een miljoen. Een verhoging van 25 procent dus." Jeffrey van A.v met MW 'terugin De Meer AMSTERDAM HERMAN JOUSTRA De Ajax-supporters schudden meewarig het hoofd. Want wat hoorden ze de speaker gister middag zeggen, vlak voor de af trap van het duel tegen MW (2- 2)? Dat hij de grote fanclub van Jeffrey van As hartelijk begroet te? Het kon toch niet waar zijn dat de aan de Maastrichtse club uitgeleende Ajacied in korte tijd zo populair was geworden in Maastricht. Dat moest welhaast een crap zijn. En dat was het dus ook. „Mijn vader had vijftien kaarten extra besteld. Vandaar." Van As (20), kort voor tijd vervangen wegens krampverschijnselen, kon er smakelijk om lachen. De oud- Roodenburger heeft inmiddels bij de fans van MW aardig wat krediet opgebouwd, maar hij weet natuurlijk donders goed dat hij nog heel wat moet pres teren voordat er voor hem een heuse fanclub in het leven wordt geroepen. Schitteren In elk geval was zijn optreden in De Meer, waar hij tot dan toe slechts met de reserves van Ajax had gespeeld, niet om over naar huis te schrijven. Hij had zo graag willen schitteren voor Louis van Gaal. maar het kwam er niet van. Het snelheidsdui veltje Mare Overmars stoof hem geregeld voorbij. Kort voor tijd viel van As zelfs pardoes op zijn gat, na de zoveelste schijnbewe ging van de Amsterdamse draaitol. Een mislukte sollicitatie der halve? Nou nee, zo stak het niet in elkaar, betoogde Van As. „Ik wist van tevoren dat het moei lijk zou worden tegen Over mars. Dat werd het ook, maar ik heb me niet gek laten maken. Als je hier een gelijkspel weg haalt, heb je het met z'n allen goed gedaan. Stel dat Ajax mij echt kwijt had gewild, dan had den ze me toch verkocht in plaats van uitgeleend. Boven dien beoordeelt Ajax mij niet op één wedstrijd." De scouts van de Amsterdam se clubs volgen hem bijna elke week, zo weet hij. „Laatst sprak ik nog met Co Adriaanse (de di recteur opleidingen, red.). Die wist mij precies te vertellen hoe ik tot nu toe had gespeeld." Overmars Het gevaar van Ajax kwam gis teren bijna louter en alleen van af de rechtervleugel, via Mare Overmars. Voor het overige zat de ploeg die zichzelf graag als Europese topclub ziet geaffi cheerd muurvast. „U heeft een Ajax gezien dat de vorm mist", sprak Van Gaal dan ook nader hand. „Te veel spelers zitten on der hun normale niveau. Dat wisten we al voor de wedstrijd. Ik heb wel gezegd: jullie moeten vechten, want zo alleen raak je weer in vorm. Maar zo eenvou dig ligt dat natuurlijk niet." Het zwoegende Ajax kwam hal verwege de eerste helft wel op voorsprong nadat Wim Jonk met een simpele voetbeweging Danny Blind de ruimte in stuur de. De back, die zijn 250ste wedstrijd in Ajax-1 speelde, zocht en vond vervolgens het hoofd van John van Loen, die de geblesseerde Stefan Petters- son verving: 1-0. Doelman Jan van Grinsven hielp nog een handie door zich totaal ver- keerd op te stellen. Van der Sar Van l,oen miste vervolgens nog een droomkans en Yvo Joor dens kopte tot zijn schrik op de 'eigen' kruising, maar MW raakte.niet van de kook. Kort na rust zette Roger Reijners Erik Meyer vrij voor Edwin van der Sar (1-1). En met tien man (Reijners had tot twee keer toe Overmars gevloerd. Dat was twee maal geel en dus rood) werd het zelfs 1-2 nadat Meijer een verre trap van Van As had doorgekopt naar Twan Schee pers. Van der Sar dook nog wel. maar de bal sloeg via zijn han den in het net. Wissels Van Gaal zat met zijn handen in het haar, maar paste tot zijn ge luk wel twee goede wissels toe. Het verbannen wonderkind Bryan Roy, voor Edgar Davids, •tókte kort voor tijd Ron WO- lems, voor Rob Alflen. in Staal de 2-2 binnen te koppen koren op de molen van de fanclub van Roy, het Ajax-publiek, dat al ruim voor de invalbeurt zijn naam scandeerde. Of Roy dus aanstaand weekein de tegen Feyenoord in de basis staat, wilde iemand weten. „Dat zou een diskwalificatie beteke nen van Davids die het tot nu toe goed heeft gedaankaatste Van Gaal terug. Dat ook hij niet meer weet wat hij moet doen om het elftal weer in vorm te krijgen was evenwel duidelijk. „Maar het is natuurlijk wel een reële overweging aldus Van Gaal. Bij MW staat Van As in elk ge val niet ter discussie. Hij mag dan geen fanclub hebben, hij staat voorlopig wèl in de basis.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15