Ierse premier Reynolds: 'corrupt' maar slim Geneuzel 'Maastricht' drijft burger verder van Europa Feiten &Meningen Bush en de blues van een niet herkozen president 'Veldmaarschalk' Carville kan bij Democraten niet meer stuk Strijd met bureaucratie VRIJDAG 6 NOVEMBER 1992 VS VERKIEZINGSSNIPPERS Hx-presidenten kostbaar haarlem» Wanneer Bill Clinton in januari president wordt, be- sr hikken de Verenigde Staten met George Bush erbij over maar liefst vijf ex-presidenten. Dat al eens eerder voorgekomen. Be halve de regerende president Abraham Lincoln waren in het voorjaar van 1861 ook zijn voorgangers Martin Van Buren, John Tyler, Millard Fillmore, Franklin Pierce en James Buchanan in leven. Van Buren de eerste president die op Amerikaanse bo dem is geboren had als bijnaam Jld Kinderhook', naar zijn geboorteplaats Kinderhook m New York Sindsdien f eraien we de uitdrukking 'OK' (okee). Zoveel ex-presidenten beteken een flinke aanslag op de Amerikaanse schatkist. De heren Bush, Reagan, Carter, Ford en Nixon krijgen iedereen uitkering van de staat en worden nog steeds bewaakt door de veiligheidsdienst. Clinton gaat er flink op vooruit Washington Als aspirant-president Bill Clinton in januari van Little Rock naar het Wine Huis verkast, 1 rij^t ln| ii«I v,.n uk «t geld te besteden. De presidentiele toelage van 340.000 gulden betekent dat zijn salaris bijna zes keer groter is dan het loon dat hij in Arkansas verdiende. Dat is niet alles: de nieuwe haan brengt een groot aantal huisbedienden, koks en werksters om op te ruimen, met twee Boeing-747's en de geheime dienst die hem op zijn wenken bedient. Het salaris van de gouverneur van Ar- i anaaa bedraagt, Ugl bi de wei vast, 60 000 gulden DH is bet laagste tractement in de Verenigde Staten voor een gouverneur. Hinde voor spotblad over Quayle Bridgeport Nu het tandem Bush-Quyale de presidentsverkie zingen heeft verloren, luidt de doodsklok voor The Quayle Quarterly. Dat is een tijdschrift dat floreerde op een regelmatig dieet van kletspraatjes van vice-president Dan Quayle. „Ik reali seerde me dat zoveel aan Dan Quayle denken als ik heb gedaan, mijn hersenen begint aan te tasten", aldus redactielid Deborah Werksman. I iet blad, met een oplage van 12.000, wisselde kriti sche artikelen over de officiële activiteiten van Quayle af met een documentatie van zijn bijna dagelijkse blunders. Fr stonden ook advertenties in voor Quayle-polshorloges met de cijfers op verkeerde plaats en een Dan-Quayle-Spelling-Checker voor de computer. Moed, burger George Bush! Anderen hebben ook het Witte Huis verloren en overleefd. Zijn er zelfs financieel en historisch rijker door geworden. Er kunnen boeken geschreven worden, presidentiële bilbiotheken zijn er te bouwen en er zijn zoveel mogelijkheden ten dienste te zijn van de gemeenschap; van commissaris van een be drijf tot leider van vredesmissies. WASHINGTON FRED BAYLES Maar de komende maanden zullen, bijna-burger Bush, en uw familie en stafleden in het Witte Huis de blues van de niet herkozen president zingen. Na dat Jimmy Carter niet herkozen werd, verklaarde zijn adviseur Stuarl I i/i-nstat het eenszo: „Je voelt je alsof je werkt in de twi light zone, het si hemergebied tussen realiteit en fantasie. Van af het moment dat een ander gekozen is wordt de uitgaande president een vijfde wiel aan de wagen, wat hij ook probeert." Het is geen schande slechts één presidentstermijn uit te mogen dienen. Zovelen zijn u al voor gegaan, burger Bush. In de afge lopen 32 jaar wist alleen Ronald Reagan twee termijnen vol te maken. Maar ja, dat geeft wei nig troost als op de verkiezings dag de kiezers zich tegen je richten. .Afgewezen worden, zowel persoonlijk als politiek doet vreselijk pijn", aldus Bert Lance, een vriend van Carter en destijds lid van diens regering. In zijn biografie Keeping Faith schreef Carter na zijn nederlaag tegen Reagan in 1980 dat „nie mand het leuk vindt afgewezen te worden door een volk waar je van houdt". Ook schreef Carter dat, ofschoon hij er rekening mee hield te verliezen, de klap nog veel harder aankwam dan waar hij zich op had ingesteld. Robert Hartmann, een van de adviseurs van Gerald Ford die in 1976 door Carter werd versla gen, herinnert zich dat Ford zijn kenmerkende levenslust ver loor. „De dag na de verkiezin gen jammerde hij enkele din gen. Het was emotioneel. Ford zat daar en knikte wat. Op zo n moment verstar je. Ik geloof dat de emotionele reactie getem perd wordt door pure ver moeidheid". aldus Hartman. Ook first lady's kunnen eraan onderdoor gaan. Volgens Lance had Rosalynn Carter het er nog moeilijker mee dan haar echt genoot. En de moeilijkheden van Betty Ford met drugs en al cohol na 1976 zijn welbekend. „Ik was vermorzeld door de ne derlaag en voelde mij ontzet tend alleen", zei eens in een interview. Na de verkiezingen komen de dagen dat de weggestemde pre sident het gevoel heeft dat het er allemaal niets meer toe doet. „F.r zijn zaken waar je je bezig mee kunt houden, maar het blijft een tamelijk saaie perio de", aldus Hartman. „Ook de pers is verdwenen en kampeert voor de deur van de nieuwe In januari telt Amerika maar liefst vijf voormalige presidenten: Bush, Reagan, Carter, Ford en Nixon (op foto van links naar rechts, met Lady Bird Johnson, Barbara Bush en Nancy Reagan) archieffoto afp» hal garb president." Carter hield zich bezig met de onderhandelingen over de vrij lating van de Amerikaanse gij zelaars in Iran en sliep vaak op de bank in zijn kantoor. „Dat verzachtte de wonden een beetje. Het hield hem betrok ken", meent Lance. Tegen de tijd dat de nieuwe president beëdigd gaat worden is de waarheid niet meer te om zeilen. Vooral de uren na de in auguratie zijn keihard; alle aan dacht voorde nieuwe president, terwijl de oude de stad verlaat met onbekende bestemming. Eizenstat herinnert zich de sfeer in het vliegtuig van Carter naar zijn woonplaats Plains als een soort dodenwake: „Iedereen probeerde elkaar op te vrolij ken." Ook het afscheid van me dewerkers en personeel is vol emoties. Maar tijd heelt alle wonden. In de weken en maanden die vol gen beginnen voormalige presi denten aan de toekomst te den ken. Ze treden op als gast in te levisieshows of overwegen hun memoires te schrijven. Vast on derdeel in de post-presidentiele periode is het opbouwen van de eigen bibliotheek als monu ment voor de eigen geschiede nis. „Ze putten hoop uit dit bi- bliotheek-grdoe", zegt Hart man. „Het is een concreet pro ject waarin ze zich direct kun nen vastbijten. Oude vrienden moeten opgezocht worden om geld in te zamelen en dat houdt de cirkel van politieke vrienden overeind." „De beste baan in de wereld is de baan van voormalig Ameri kaans president. Het enige pro bleem is dat je snel je draai moet zien te vinden", besluit Lance. illustratie tom janssen lames Carville, de grote man achter de overwinning die Bill Clinton deze week heeft behaald bij de Amerikaan se presidentsverkiezingen, heeft geen ambitie om lid te worden van de rege ring. Tegen verslaggevers riep Carville die naar eigen zeggen ruim een week lang niet van ondergoed wissel de om Clinton geluk te bezorgen gisteren bij zijn vertrek bij wijze van grap: „jongens, ze hebben mij het mi nisterie van buitenlandse zaken niet gegeven. Wat moet ik zeggen? Ik neemontsl.ig! WASHINGTON DAVID USBORNE THE INDEPENDENT Op het slagveld van de Amerikaanse politiek kan geen man meer gevreesd worden dan James Carville. Als je te genover legers staat die groter zijn dan die van jou en de hoop op een over winning ver weg is, is hij de man die je hebben moet. Carville (47) is beter bekend als Ragin' Cajun (Razende Cajun) vanwege de wortels die hij heeft in Louisiana (Ca- juns zijn afstammelingen van de Fran se kolonisten) en zijn soms 'razende' gebrek aan eerbied. Hij was de veld maarschalk van Clintons campagne, bepaalde de strategie en zorgde ervoor dat die werd uitgevoerd. Zijn speciale talent is het winnen van verkiezingen. Hij deed dat vorig jaar, tegen alle verwachtingen in voor de Democraat Harris Wofford. Die ver sloeg in de strijd om de senaatszetel van Pennsylvania Bush' voormalige minister van justitie DickThomburgh. Nu heeft hij het gedaan voor gouver neur Bill. Nu de klus is geklaard, neemt hij even vakantie in Venetië en wacht hij op de volgende uitdaging. Binnen enkele seconden nadat je met hem hebt kennisgemaakt, weet je dat Carville een man is om rekening mee te houden. Zijn scherpzinnigheid en intellect dringt door zijn ongewone verschijning heen. Met zijn blote en kels en gebruikelijke sweat-shirt en spijkerbroek, ziet hij er groot en ge meen uit. Hij heeft echt de ogen van een sfinx. Sinds de overwinning van dinsdag nacht zijn steeds meer bijzonderheden van zijn strijdplan bekend geworden. De centrale taak, zo zei hij tegen ver slaggevers. was van het begin af aan te bekijken voor welke van de 50 staten het hardste nodig was om intensief campagne te voeren, welke staten voor Clinton een verloren zaak waren en welke zo zeker leken dat ze weinig aan dacht behoefden. Hij richtte zich op 32 staten waaraan de gouverneur moest werken. Daarvan heeft hij alleen North Carolina niet gewonnen. Carville was ook degene die de cam pagne trainde in de kunst van het snel reageren ter verdediging. Wanneer Ge orge Bush aanvalt, vuur terug met dub bel geweld. Of nog beter, wees erop voorbereid. „Wij reageerden heel vroeg en heel agressief op zijn aanvallen", zei Carville woensdag en voegde eraan toe dat tegen het einde van de campagne de steken van Bush aan kracht hadden ingeboet. „Het was net als een boks wedstrijd. Ik denk dat zijn handen de laatste tien dagen zwaar waren". Terugkijkend op de overwinning schrijft Carville die eerst toe aan de campagne als geheel en daarna aan de kandidaat, die hij in juni bijvoorbeeld f;elaste niet langer met een brede glim- ach in de camera's te kijken. Onder zoek had uitgewezen dat de kiezers de lachende Clinton niet vertrouwden. „Ik heb nooit eerder meegedaan in een presidentscampagne die zo n strategi sche eenheid vormde", zei hij als blijk van waardering voor zijn collega's. Maar uiteindelijk geeft hij toe: „Ik denk dat deze man gedreven was. Ik denk dat Bill Clinton de beste presidents kandidaat was die in in mijn hele leven zal meemaken." En nu naar Venetië in het romantische gezelschap, zo mag gezegd worden, van Mary Matalin, nota bene de plaats vervangend campagneleider van Bush. De laatste maanden hebben de twee elkaar nauwelijks gezien of gesproken. Zoals dat gaat wanneer je in vijandige kampen opereert. VERTALING LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Premier Lubbers: „Mag ik voor de Handelingen vastleggen dat op dit moment méér bewindslieden dan Kamerleden aanwezig zijn?" foto dijkstra* fred steenman DEN HAAG MARGRIET VERMEULEN Dik twintig uur heeft de Tweede Kamer deze week gedebatteerd over het Verdrag van Maas tricht. De toespraken waren zo gruwelijk langdradig dat pre mier Lubbers al na een paar uur gepikeerd opmerkte: „Mag ik voor de I landelingen vastleggen dat op dit moment méér be windslieden (vier) dan Kamerle- den aanwaste iflnf Waarop hat SGP-Kamerlid Van Dis jammer- dr: „Nu was ik juist met zo'n prachtig deel van mijn rede be zig en dat wordt gewoon maar onderbroken." Als de Tweede Kamer-leden het al niet meer kunnen opbrengen naar elkóór te luisteren, wat ver wacht men dan nog van de bur ger? Niks blijkbaar, want het parlement heeft deze week ook zijn allerlaatste kans verprutst om in ons land een debat over 'Maastricht' en de toekomst van Europa van de grond te krijgen. De volksvertegenwoordigers vervielen voor 99 procent in herhaling. Alle goede voorne mens na net Franse referendum ten spijt, toen de Kamerleden (en vice-premier Kok) nog om 't hardst riepen dat we zó in Euro- pa niet konden doorgaan. Maar in hel goedkeurtngMébit van deze week werd geen enkele poging gedaan om Europa de mocratischer te maken of door zichtiger of ook maar een centi- metei dit htei bij de burger te brengen. Spannend werd het maar eventjes. Dat was toen het PvdA-Kamerlid Melkert zei dat het nog te vroeg is om te beslui ten dat de gulden in 1997 of 1999 opgaat in die ene Europe se munt. „Dat besluit kan nu onmogelijk worden genomen, omdat niet alle relevante feiten bekend zijn", aldus Melkert. Even leek het erop alsof de PvdA een ontsnappingsroute voor de gulden wilde veiligstel len. Het Verdrag van Maastricht verplicht de ondertekenaars im mers tot het inruilen van de na tionale munt voor de ECU, mits (Ir nationale mum sterk genoeg staat. Of die munt sterk genoeg staat, bepaalt 'Rmssel'. dat wil zeggen: de Raad van de twaalf F.G-regeringsleiders. Den Haag heeft dus (grotendeels) het na kijken. Wie nu dacht dat Melkert. sa men met coalitiepartner CDA. probeerde die bevoegdheid als nog in Nederlandse handen te houden, kwam bedrogen uit. In een wijzigingsvoorstel op de goedkeuringswet eisen CDA en FVdA slechts dat de Nederland se regering in 1997 of 1999 in Brussel een standpunt inneemt dat de instemming heeft van de Tweede Kamer. „Een dode mus", noemde het GPV-Kamerlid Van Middelkoop het wijzigingsvoorstel, omdat DA en PvdA voor Hef nemen dat het laatste woord over het lot van de gulden wordt gespro ken in Brussel en niet in Den Haag. Een fundamenteel debat over de rolverdeling tussen Brussel en Den Haag durfden de regeringsfracties van CDA en PvdA niet aan. Daarvoor moe ten we ons oor te luisteren leg gen bij buurlanden zoals Groot- Brittannië, Denemarken en Duitsland. Symbolisch De betekenis van het wijzi gingsvoorstel is uitermate be perkt, zoniet puur symbolisch. De regering mag in 1997 of 1999 in Brussel geen ander stand punt innemen over de toekomst van de gulden dan het Neder landse parlement. Is het niet ondenkbaar dat de Nederlandse regering in 1997 in Brussel de gulden 'weggeeft' in de weten schap dat de Tweede Kamer daar faliekant tegen is? En als dat ondenkbare dreigt te gebeu ren heeft het parlement sowieso het recht zo'n eigengereide mi nister naar huis te sturen. Het enige voordeel van het amendement is dat de regering ook zonder de dreiging van een kabinetscrisis gedwon gen kan worden te doen wat het parlement zegt. „Het amende ment zet de puntjes op de i", vond Brouwer (Groen Links). „Maar laten we niet doen alsof het meer regelt dan dat." Met het amendement hebben CDA en PvdA vooral de sugges tie willen wekken dat het Ne derlandse parlement zijn tan den laat zien. Dat de Tweede Kamer greep houdt op de ont wikkelingen in Europa. Maar niets is minder waar. In princi pe kan een meerderheid van de EG-lidstaten Nederland te zijner tijd dwingen de gulden op te geven. En hetzelfde geldt voor Duitsland en de Duitse mark. Van die afspraak in Maastricht' hebben zowel Nederland als Duitsland (juist de landen met de sterkste munt) achteraf spijt gekregen. Ook onder Brusselse bureaucraten dringt het besef door dat je landen niet tegen heug en meug de ECU kunt op dringen. Op de golven van die ontwikkelingen hadden CDA en PvdA best wat meer hun nek kunnen uitsteken. STANDPLAATS PEKING „Hebt u een Chinese secretares se?", vraagt de man van de persafdeling van het ministerie van buitenlandse zaken plotse ling. „Nou, nee". „Heeft u een auto dan?". „Ook niet". „Dan heeft u ook geen chauffeur?". „Klopt". „Dan kunt u de adres senlijst van ambassades en di plomaten in Peking niet ko pen". in de koude, kale receptieruim te van het ministerie is het even stil. Twee keer is mij verzekerd dat de boekjes hier te koop zijn. De metershoge stapels achter de bruine houten balie die herinnert aan een belastingkan toor in de jaren vijftig lijken dat te bevestigen. Dus waarom ook vandaag weer een 'meiyou', het Chinees voor 'njet', als ant woord? De persvoorlichter geeft toe dat de adressenlijst hier inderdaad verkrijgbaar is. „Maar ze moe ten betaald worden in de ooste lijke vleugel van dit gebouw en daar is het verboden toegang voor buitenlanders". Een situa tie met Chinese karaktertrek ken. zullen we dat maar noe men. Zwijgen en geduld beoefe nen, luidt dan het parool voor een oplossing. De vrouw met wie de ambte naar heeft staan bakkeleien en die achter de toonbank in een stoel hangt, kijkt onverbiddelijk voor zich uit. Armen over elkaar geslagen. Ze is niet van plan van de voorschriften af te wijken op deze zaterdagmorgen, want bo vendien staat duidelijk aange plakt op het loket dat de uitgifte van de Doekjes alleen maar op woensdagochtend plaatsvindt. De jonge persvoorlichter die ze nuwachtig van zijn tenen op zijn hakken wipt, concludeert uiteindelijk dat alleen hij mij uit deze netelige situatie kan red den. Hij is tenslotte de enige Chinees die ik ken, zegt hij zor gelijk. Ik geef hem de 13 yuan (vier gulden), zodat hij de vol gende woensdag een adreslijst kan kopen. Tot mijn verbazing gaat hij ech ter opnieuw in de slag met de stuurse vrouw, die ergens in de veertig moet zijn. Het loopt uit op een schreeuwerige conversa tie. Ik trek me terug op de gang zodat geen van beiden gezichts verlies hoeft te leiden onder de ogen vap een buitenlander. Vijf tellen later komt de persvoor lichter de receptie uitrennen: een boekje in zijn hand en een brede glimlach op zijn gezicht. „Ik kreeg het mee omdat ze mij hier kennen". Het geld heeft hij nog in zijn hand, want dat kun je tenslotte alleen maar op woensdag kwijt bij de kassa. Ik bedenk terwijl ik het felbegeerde boekje bijna een half uur na aankomst in mijn tas doe, dat het niet mijn probleem is of de voorraad bij controle klopt of niet. Dc leren gaan op 20 november naar de stembus om een nieuw parlement te kiezen. Zoals verwacht nam het parlement gisteren met 88 tegen 77 stemmen een motie van wantrouwen nnn tegen dc rcgerlng-Reynolds. Een dag eerder waren de Progressief-De mocraten uit de coalitie met Reynolds' Manna Fail-partij gestapt. Di- verkiezingen vinden plaats op de zelfde dag dal de leren In een drietal referenda over abortus s LONDEN Cl ES VAN ZWIEPEN CORRESPONDENT schrce f Albert Reynolds de coalitierc gering van zijn partij F'ianna I ail met de Progressief Democraten in 1989. Maar het 'regclingetje' hield toch lan ger staand dan de Ierse politicus des tijds bevroedde. Pas deze week bliezen de Progressief-Democraten de Ierse re gering op. Toen Reynolds zijn opmerking maakte, was hij nog gewoon minister onder de illustere Charles Haughey. Maar The Boss moest opstappen wegens een cor ruptieschandaal en Reynolds nam de eerste viool over. Thans moet ook hij opstappen, en opnieuw, wegens een corruptiezaak. In sommige landen struikelen politici gewoon ovrr seksschandalen, maar niet in Ierland. In het laatste woorden boek dat op het groene eiland werd uitgegeven, kwam het woord 'seks' zdnnietvooi Bijzonder bekwaam zijn de Ierse volks vertegenwoordigers daarentegen op andere terreinen. Haughey bijvoor beeld liet in de stijl van Richard Nixon (Ir telefoons van twee lastige journalis ten afluisteren. En Reynolds bleek een heel goede vriend te hebben die zaken man was in rundvlees. Op zichzelf kan een premier zich ge rust ophouden in rundvlees-kringen, maar Reynolds ging wat erg ver. Als minister van industrie gaf hij zijn goe de vriend, Goodman, vergunningen om rundvlees naar Saddam Hussein te verschepen. Dat zou nog tot daar aan toe zijn geweest, als andere rundvlees handelaren dezelfde exportvergunnin gen hadden gekregen. Maar dat was Nu wordt Reynolds beschouwd als een baken van fatsoen in vergelijking met zijn voorganger, 'Charlie' Haughey. Maar hoe bescheiden Reynolds ook bij zijn voorganger afsteekt, ook zijn bla zoen was bezoedeld. Nadat hij zijn vriend Goodman aan de gewraakte ex portvergunningen had geholpen, had deze een ton of zes in de partijkas van Fianna Fail gestort. In opdracht van het parlement was een gerechtelijk onderzoek begonnen naar de rundvlees-zaak. en als een der ge tuigen had de leider der Progressief- Democraten milde kritiek op Reynolds geoefend. Twee weken geleden, toen het Reynolds' beurt was om voor de onderzoeksrechter te verschijnen, sloeg de premier terug. Hij omschreef de Progressief-Democratische leider als een „roekeloze, onverantwoordelij ke en oneerlijke" heer. Deze eiste daar op dat Reynolds zijn omschrijving in trok, hetgeen de premier niet deed. De vraag is echter waarom Reynolds zijn gewraakte opmerkingen maakte, en ze vervolgens weigerde in te trek ken. In Dublin wordt gevreesd dat Reynolds doelbewust aanstuurde op nieuwe verkiezingen, omdat deze sa menvallen met een drietal referenda over abortus. Onvermijdelijk zal de verkiezingscampagne nu meer gaan over het leven van het ongeboren kind dan over dat van 's lands runderen. En dat kan nooit nadelig zijn voor Reynolds. Albert Reynolds. fo to reuter kevin l amarque

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2