Kabinet: Salaris leraar in '93 toch niet omhoog Digitaal testament van de laatste taxonomen Binnenland Haagse parkflat Marlot eerste 'jonge' monument Kritiek op Hoge Raad WNF wil uiterwaarden aan rivieren teruggeven Kok: Ja tegen Europa is ook ja tegen ECU DONDERDAG 5 NOVEMBER 1992 5 'Vrouwenbesnijdenis is ontoelaatbaar' den haag Vrouwenbesnijdenis is in Nederland in elke vorm on toelaatbaar. Dat schrijft minister Hirsch Ballin (justitie) in ant woord op kamervragen. Vrouwenbesnijdenis, het geheel of ge deeltelijk wegsnijden van clitoris en schaamlippen, komt vooral voor bij volken uit landen in de hoorn van Afrika, zoals Ethiopië en Somalië. Naar aanleiding van berichten over deze praktijken ontstond enkele maanden geleden een discussie over de moge lijkheid van een symbolische besnijdenis. Op die manier zou kunnen worden voorkomen dat vrouwen en meisjes dooron- deskundigen worden verminkt. Hirsch Ballin voelt daar echter niets voor, net als zijn collega d'Ancona van WVC. Twaalf jaar cel voor moord op vrouw Maastricht» De Maastrichtse rechtbank heeft gisteren een 44-ja- rige man uit Landgraaf overeenkomstig de eis veroordeeld tot 12 jaar onvoorwaardelijke celstraf. De rechtbank achtte bewezen dat de man in de nacht van 12 op 13 juli brand heeft gesticht in de kamer waar zijn 40-jarige vrouw sliep. Daarbij kwam zij om het leven. Volgens de tenlastelegging heeft de man zijn vrouw met een brandbare vloeistof overgoten en haar daarna aange stoken. Het paar stond op het punt te scheiden. De man zou zijn vrouw volgens getuigen vaker hebben mishandeld. Hij heeft steeds ontkend zijn vrouw te hebben vermoord. Vrouw doodgestoken in Rotterdam Rotterdam In Rotterdam-Noord is gistermiddag een vrouw doodgestoken. Het slachtoffer kreeg hevige ruzie met een man. Die pakte daarop een mes en stak de vrouw dood. Hij stapte ver volgens in zijn auto en reed naar Rotterdam-Zuid, waar hij werd gearresteerd. De verdachte heeft zichzelf ook verwond. Hij wordt behandeld in het Zuiderziekenhuis. Het motief moet vol gens de politie in de relatiesfeer worden gezocht. De man kon nog niet door de politie worden verhoord. De vrouw is het 36ste dodelijke slachtoffer van een misdrijf dit jaar in Rotterdam. Amsterdam dringt auto verder terug Amsterdam Automobilisten die hun voertuig in de Amsterdam se binnenstad willen parkeren, zullen over enige tijd op duizen den extra plaatsen moeten betalen. Bovendien wordt het betaald parkeren uitgebreid tot elf uur 's avonds. Op het ogenblik moet op ongeveer 9000 parkeerplaatsen worden betaald. Daar komen er tot september volgend jaar 5125 bij. Bij overtreding kan de auto worden weggesleept, wat zo'n 30.000 keer per jaar gebeurt. Extra avondcontrole zal worden toegepast op meer dan 4000 parkeerplaatsen, onder meer in de omgeving van de uitgaans centra Leidseplein en Rembrandtplein. den haag De Haagse park flat Marlot is gisteren aan gewezen als eerste 'jonge' rijksmonument. In de ko mende zes jaar zullen waar schijnlijk 16.000 gebouwen en 150 stads- en dorpsge zichten uit de periode 1850- 1940 worden geselecteerd in het kader van het Monu menten Selectie Project (MSP) Het overgrote deel van de gebouwen en gebie den die de moeite waard zijn. zullen uiteindelijk geen rijksbescherming gaan ge nieten. omdat daarvoor geen geld is. Maar door het verstrekken van informatie hoopt de Rijksdienst voor de Monumentenzorg particulie ren zover te krijgen dat ze vrijwillig de zorg voor een monument op zich nemen. De gemeente Den Haag loopt voorop en heeft al 370 gebouwen en gebieden voorgedragen als rijksmonu ment. De reeks is gisteren geopend door Marlot, dat in 1928 werd ontworpen door architect Co Brandes. FOTO *ANP 'Nederlandse vonnissen zijn te vaag' HAARLEM ARTWUR MAANDAG De Hoge Raad. het hoogste rechtscollege in Nederland, zorgt ervoor dat het niveau van de strafrechtspleging steeds ver der zakt. Dat zei de Amsterdam se advocaat mr. C Korvinus gis teravond in Haarlem tijdens een symposium met het thema Du bieuze Zaken'. Ook mi R Blekxtoon. vice-president van de Amsterdamse rechtbank, had kritiek op de Hoge Raad. „Onze vonnissen zijn ontzet tend slecht te doorzien waar het gaat om de vaststelling van fei ten". aldus Blekxtoon. ,,ln te genstelling KM bi|w>orhreM Duitsland wordt het bewijs op geen enkele manier gemoti veerd. Wij hebben een systeem van knippen en plakken en niks uitleggen, want dat mag niet van de Hoge Raad." Het symposium was georga niseerd door het plaatselijke ge vangenispastoraat. Het thema werd ontleend aan het bock 'Dubieuze Zaken, de psycholo gie van het strafrechtelijk be wijs'. In het boek leveren drie psychologen forv kritiek op de gang van zaken bij het bewijs in strafzaken. laariijks zouden in Nederland tientallen mensen worden ver oordeeld terwijl daarvoor onvol doende bewijs is. „Rechters ko men met half werk of broddel werk". aldus co-auteur dr P van Koppen eerder. Van Kop pen verwijt de Hoge Raad 'licht zinnigheid'. De weinige regels die er zijn worden met voeten getreden. Hij kreeg gisteren steun van Blekxtoon cn Korvi nus „De crux is dat de rechter bij het bewijs niets hoeft te mo tiveren van zijn keuzes aldus Korvinus. Van Koppen wees op de grote macht van het Openbaar Minis terie. Volgens Korvinus valt daar nog mee te leven, als OM en verdediging redelijk met elkaar omgaan Daar mankeert het volgens hem met name in Haarlem nogal aan. ..Hef is hter vnj regelmatig de gewoonte om stukken wel aan de rechter te overleggen, maar niet aan de raadslieden. Ronduit onfatsoen lijk >620098 Hengelo (O) 023-292509 Utrecht Oudkerkhof 2-4 030-315771 ARNHEM »GPD Project maakt dijkverzwaring overbodig bakstenen. Uit de opbrengsten daarvan zou vervangend land binnendijks voor de boeren moeten worden betaald. Als de geulen zijn uitgegra ven, kan zich in en langs de ri vieren nieuw natuurlijk leven ontwikkelen. De in het v aanwezige algen stromen meer ongebruikt naar zee, i blijven deels in de zijgeulen achter. Daar dienen ze als voed sel voor insectenlarven. Da' wordt het begin van een nieuwe voedselketen, waarin kleine wa terdiertjes, vissen en vogels een rol spelen. Langs de oevers zal zich een unieke fauna en flora ontwikkelen, zoals die nu al te vinden is bij rivieroeverprojec ten als de Gelderse Poort bij Arnhem en de Blauwe Kamer bij Rhenen. Het plan wordt ondersteund en is wetenschappelijk onder bouwd door het Waterloopkun dig Laboratorium en enkele particuluere hydrobiologische adviesbureaus. Bij uitvoering zou het plan het grootste na tuurontwikkelingsproject ooit in Nederland worden. Het omvat een gebied van ruim 30.000 hectare, en wordt daarmee zes keer zo groot als de Oostvaar- derplassen in Flevoland en even groot als de Markerwaard. Het natuurlijke^leven in en om de Rijn, de Maas, de Waal en de IJssel kan terugkeren. Daarvoor moeten eeuwenoude, dichtge slibde riviergeulen, die in de ui terwaarden parallel aan de hoofdstromen lopen, weer wor den uitgegraven. Dat staat in het plan 'Levende Rivieren' van het Wereld Natuur Fonds (WNF). Minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) neemt het plan zaterdag in ontvangst op de jaarlijkse donateursdag van het WNF in Arnhem. i gaan door het uit graven van de geulen weliswaar anders stromen, maar de be vaarbaarheid van de waterwe gen blijft gehandhaafd. De dij ken hoeven niet meer te wor den verhoogd of verzwaard, zo heeft het Waterloopkundig La boratorium berekend. Door het gebruik van de nevengeulen zal de hoogst berekende water stand één tot anderhalve meter dalen. Het plan, waarbij de boeren het uiterwaardenland tussen de dijken moeten opgeven, kan met gesloten beurzen worden uitgevoerd. De weg te graven kleilagen kunnen worden ge bruikt voor de produktie van Procureur: Nieuw onderzoek tegen Heineken-ontvoerders AMSTERDAM» ANP Procureur-generaal mr. R. Man schot heeft gisteren bij het Am sterdamse gerechtshof gepleit voor heropening van een straf rechtelijk vooronderzoek tegen drie Amsterdammers. De drie, ontvoerders van bier magnaat Heineken en zijn chauffeur Doderer in november 1983, zouden volgens een Alk- maarse hoofdagent in 1977 zijn auto met 140 kogels hebben doorzeefd toen hij hen wilde aanhouden voor een routine controle. De politieman hield aan dat spervuur een bescha digd oog, gchoorschade en psy- hisch let -el over. De Alkmaarse hoofdagent heeft volgens zijn Alkmaarse advocaat A. Castelijns inmid dels steekhoudend bewijsmate riaal. De politieman heeft dat op eigen kracht verzameld. Het openbaar ministerie in Alkmaar weigerde aanvankelijk de drie te vervolgen wegens onvoldoende bewijs. De raadkamer van het ge rechtshof gaf de agent tot giste ren gelegenheid zijn bezwaar tegen de niet-vervolging met bewijsmateriaal te onderbou wen. De hoofdagent wil een eventueel vonnis benutten in een civiele schadeprocedure te gen het drietal. Kamer houdt wel inspraak over gulden Ook bouw nieuwe cellen mogelijk opgeschort DEN HAAG GPD Vice-premier Wim Kok vindt dat de Tweede Kamer niet het recht heeft om in 1997 of 1999 alsnog te besluiten de gulden niet in te ruilen voor een Eu ropese munt. „We kunnen er niet uitstappen als het ons niet meer bevaltaldus Kok gister avond tijdens het debat over het Verdrag van Maastricht. Een 'ja' tegen Maastricht betekent dat de gulden automatisch opgaat in de Europese munt, mits de gulden sterk genoeg is. Wel vindt de vice-premier en minister van financiën dat het parlement geraadpleegd moet worden als het verdwijnen van de gulden naderbij komt. „Het is zelfs ondenkbaar dat een Ne derlandse minister naar Brussel afreist met een standpunt over zo'n belangrijk onderwerp dat niet in overeenstemming is met de opvatting van het parle ment." Diezelfde toezegging deden Kok en premier Lubbers drie weken geleden ook al tij dens de Algemene Politieke Be schouwingen. De regeringsfracties van CDA en PvdA hadden graag een slag om de arm willen houden over het lot van de gulden. Daartoe dienden zij dinsdag een wijzi gingsvoorstel in. Maar één van de indieners, het PvdA-Kamer- lid Melkert, maakte gisteroch tend al duidelijk dat de bedoe ling van het wijzigingsvoorstel weinig spectaculair is. Melkert legt zich erbij neer dat Neder land zodra Maastricht is on dertekend door een meerder heid van de EG-lidstaten ge dwongen kan worden aan de Europese munt mee te doen. Vanavond debatteert de Tweede Kamer voor het laatst over het Verdrag van Maas tricht. De felbevochten verhoging van de lerarensalarissen vol gend jaar staat op de tocht. Dat geldt ook voor investe ringen in de bouw van gevangeniscellen. Het kabinet herziet deze eerder bepaalde uitgaven vanwege de finan ciële problemen die zich volgend jaar aandienen. DEN HAAG GPD In de Miljoenennota trok het kabinet 800 miljoen gulden ex tra uit voor onder meer politie, justitie, cellenbouw, onderwijs, investeringen, milieu, hulp aan het GOS en de bijdrage aan VN- vredesoperaties. In 1994 zou dat bedrag oplopen tot 1400 mil joen gulden. Goed ingelichte mensen rond het kabinet laten weten dat de ze prioriteiten nu opnieuw wor den bekeken, waarbij investe ringen zoveel mogelijk worden ontzien. Dit om de economie en de werkgelegenheid niet nog verder te schaden. De overige prioriteiten zouden voor vijftig tot tachtig procent overeind blijven. Het kabinet moet vier miljard gulden extra bezuinigen, willen financieringstekort en lasten druk volgend jaar op de eerder vastgelegde maxima (3.75 res pectievelijk 53,6 procent) uitko men. Ten aanzien van de las tendruk zou het kabinet enige marge willen nemen, zeker nu dr lasten in 1994 sterk dalen en ver onder het maximum uitko men. Indien nodig, zou ook het financieringstekort iets minder kunnen dalen, al ligt dat punt gevoeliger. Naast het herzien van be leidsprioriteiten wordt er in het kabinet aan gedacht defensie aankopen over een langere ter mijn uit te smeren. Dat zou eenmalig honderden miljoenen kunnen opleveren. Daarnaast moet minister Pronk (ontwikke lingssamenwerking) inleveren. AMSTERDAM FRED V Alarm! De taxonomen sterven uit. Stu denten in de wetenschap van de be schrijving der diersoorten zijn er bijna niet meer, en de nog levende geleerden worden een dagje ouder. Om de be staande kennis veilig te stellen voor het nageslacht is aan de Universiteit van Amsterdam een ambitieus project opge zet: alle taxonomische kennis op interac tieve CD (CD-I). Een soort digitaal testa ment van de laatsten der taxonomen. Als eerste onderdeel daarvan is zojuist ver schenen Birds of Europe, een complete encyclopedie mèt beelden en het gezang van alle 419 Europese vogelsoorten op één CD. De taxonomie, ooit een bloeiende tak van de biologie, dreigt dezelfde weg te gaan als menige diersoort die ze heeft beschreven. De belangstelling voor deze wetenschap van het beschrijven vaak gepaard aan even kunstzinnige als nauwkeurige pentekeningen is de laatste decennia onstuitbaar gedaald. Daarom werd vorig jaar aan de Universi teit van Amsterdam het ET1 opgericht, het Expertisecentrum voor Taxonomi sche Identificatie. Het doel: de aanleg van een enorme gegevensbank over de één miljoen bekende diersoorten 'een multimediale bio-diversiteitsbank'en het ontwikkelen van computerprogram ma's aan de hand waarvan organismen kunnen worden herkend. De CD-I Birds of Europe is een grens verleggende eerste toepassing van de CD-techniek van het ETI. Tenminste, de eerste officiële, want de eigenlijke eerste over algen voor de kust van Noorwe gen werd te weinig aansprekend ge acht om als visitekaartje te presenteren. Via een overzichtskaartje met vogelsil houetten zijn alle 419 vogels oproepbaar op het computerscherm. Door een sim pele druk op de knop verschijnt een hel dere kleurentekening van de tjiftjaf tot en met de papegaaienduiker. Nog een druk op de knop en daar klinkt het hel dere gezang van de luscinia luscinia, ofte wel de nachtegaal. De verschillende lok roepen kunnen nauwkeurig worden ver geleken aan de hand van sonogrammen grafische weergaven van de geluids frequenties. Er is een inleidend filmpje over de ge schiedenis van de vogelbeschrijving met platen uit de Artis-bibliotheek en acht oewerkte video's met beelden van foura- f;erende scholeksters, kieviten in de ucht boven Texel, een torenvalk en pa- Een voorbeeld uit het CD-programma Birds of Europe Op een computerscherm kan niet allen een plaatje van een vogel worden ver toond, maar ook alle gegevens. Daarnaast is het geluid van de betreffende vogel met één druk op de knop hoorbaar FOTO CfD rende lepelaars. Zo'n beetje het sum mum voor vogelfreaks, die er niet voor terugdeinzen om verre reizen te maken om een glimp van een zeldzame rood- pootstrandloopster of mergus senator op te vangen. De beelden en geluiden van de 419 vo gels zijn gekocht van zulke toegewijde vogelaars, die hun leven verpanden aan hun wetenschappelijke liefhebberij, maar daaraan gewoonlijk alleen geld uit geven. „Veel banen zijn er niet voor or nithologen (vogeldeskundigen)". zegt projectmedewerkster drs. Astnd Nieland. Eén van de redenen waarom de taxono mie dreigt te verdwijnen. Vanwege prijs (259 gulden) en voertaal (Engels) is de CD vooral geschikt voor wetenschappers en hartstochtelijke 'vo gelaars', maar in principe toegankelijk voor ieder kind dat met een personal computer en een muis overweg tan, zegt vogelliefhebber spelender wijs zijn kennis kan testen en aanscherp en. Het project is vooral van groot belang voor ontwikkelingslanden, zegt Nieland, reden ook waarom het behalve door de Nederlandse overheid ook is gesubsidi eerd door de Unesco. „Een onderzoeker die in Zaïre een rupsenplaag moet be strijden. zal toch eerst moeten weten met wat voor soorl rupsen hij precies te maken heeft. Via een CD kan hij dat goedkoop en snel uitzoeken." Volgend jaar moet het databestand van dr I TI torgankr|i)k worden «OOI NV tenschappers uit de hele wereld, die dan via hun computermodem tegen een be paald tarief kunnen 'inbellen Het net werk wordt opgebouwd met behulp van de meest vooraanstaande wetenschap pers op het vakgebied. CD over sissen en turbelaria (wormen) zijn in voorbe reiding. Birds of Europe ('420 birds in bits!', roept dc tolden is te koop in de boeken winkel van dc Hortus Botanicus aan de Plantagr Middenlaan In Amsterdam De CD is alleen geschikt voor Apple Macin tosh computers met CD-drtve. Vanaf ja nuari is ook een MS DOS-venie lever baar. Zijn begroting is gekoppeld aan dc economisch groei Nu die in 1981 «Ml lag"llfttlalt. gaan cf honderden miljoenen van zijn begroting af. In kabinetskring wordt verder het snijdrn in sub sidies bekeken Daarbij staat de studiefinanciering bovenaan de lijst. De sector volkshuisvesting is een goede tweede. Het is onzeker geworden of het kabinet morgen besluiten kan nemen. Mogelijk wordt dit tot zaterdag of volgende week maandag uitgesteld. Maandag» morpM is teMOdtan m n nfi i.v beraad voorzien tussen kabinet en sociale partners over de lo Verzekeraars: Ziektekosten 7 procent hoger UT1HCHT ANC Hll M di organisatie van particuliere zicktckostenverze» Leraars, verwacht op grond van recente gegevens dat de kosten van dc gezondheidszorg dit jaaf met zeker 7 procent stijgen. Eind vorig jaar is bij het vast stellen van de premies voor 1992 uitgegaan van een stijging van 5.8 procent. Voor 1993 houdt het KLOZ re- kening met een kostrnsti|ging van tenminste 5 procent. Hrt gaat om landelijke gegevens Per verzekeraar kunnen de cij fers verschillend zijn. Het KLOZ geeft geen premie- adviezen aan dr verzekeraarv maar directeur Hchnc denkt dat veel verzekeraars hun premie mei tenminste 5 procent zullen verhogen Ren kleinere verbo ging is niet mogelijk omdat de opbrengst dan niet opweegt te gen de administratiekosten die een premie aanpassing met zich meebrengt. Vrouwenbladen doen het slecht 1GHAVRAMO AH» De vrouwenbladen Ij helle en Margriet doen hel slecht. Dat blijkt uit de jongste oplagecijfers van de organisatie san tijd schriftuitgever* NOTU. Ook dr roddelbladen Story en Privé kampen met een siagnermde oplage Dc gezinsbladen' Pano rama en Nieuwe Rrvu groeien wet Uit de NOTU cijfers blijkt dat de oplage van iJbélle is grdaakl van 787 OW) naar 778.250 exern plarrn Margriet ging van 555.571 naar 535 085 stuks Story ziet de oplage met enkele duizenden exemplaren dalen naar 417346. Privé daalde mei 8000 naar 493 038 Werker*! daarentegm groeit met 35 000 naar 371 346. t)e gknsy magazi nes. zoals osmopolttan. Ele gance en Marie Jaire. doen het nog wel goed Alleen AvantOar- ile verliest ("fs 'Seoohran pmaepteriM

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5