Vergeleken bij Hillary is Bill Clinton een slapjanus Califomiërs stemmen Verkiezingen VS Clinton dankt winst aan brede coalitie tegen een zachte dood New York City hunkert naar dollars van Clinton Bill Clinton beslecht vete DONDERDAG 5 NOVEMBER 1992 3 VERKIEZINGSSNIPPERS Een traditie gaat verloren crook county Een van de oudste Amerikaanse politieke tradi ties is niet meer. De kiezers in Crook County in de staat Oregon stemden voor George Bush. En daarmee beëindigden ze een tra ditie van meer dan honderd jaar. Sinds 1884 stemden ze telkens voor de winnaar. Bush kreeg gisteren 2,702 stemmen en Clinton 2,509. Lange redes, wen er al vast maar aan little rock Het tijdperk-Clinton begon ongeveer een uur te laat. Daar kunnen we beter aan wennen. De stafmedewerkers van Clinton maken een onderscheid tussen 'Tijd' (60 minuten per uur) en 'Clinton-tijd' (95 minuten per uur of meer). De presi- dent-electliet de natie tot een kwartier na middernacht wachten voordat hij begon met zijn overwinningstoespraak. Waar hij bleef? Hij zat aan de telefoon, met FOB's (Friends of Bilt) uit het hele land. Toen hij eindelijk kwam, hield hij een vriendelijke maar veel te lange oratie. Hij noemde iedereen die hij de afgelo pen 13 maanden was tegengekomen bij naam. Als 'Reaganisme' een term was voor non-regeren en 'Bushisme' voor een door- eengehaspelde manier van spreken, zou 'Clintonisme' wel eens het onvermogen kunnen zijn om op te houden met praten. Oxford feliciteert 'Oxonian' president oxford Oxford, de zusterstad van Leiden waar Bill Clinton ma rihuana rookte maar niet inhaleerde, is verheugd aan de win nende kant te hebben gestaan. De Universiteit van Oxford, door George Bush bespot als een vreemde plaats met grappige, rare ideeën, feliciteerde de nieuwgekozen president. Die liep daar van 1968 tot 1970 college. „De universiteit verwelkomt de ver kiezing van de eerste Oxonian voor het presidentschap van de Verenigde Staten van Amerika", aldus een verklaring. Friesland groet Clinton Leeuwarden Gedeputeerde Staten van Friesland hebben afgelo pen nacht Bill Clinton gefeliciteerd met zijn overwinning. Aan Clinton is meegedeeld dat GS „de historische banden" tussen Friesland en de VS „van voldoende belang vinden" om Clinton in deze provincie welkom te heten tijdens een presidentieel be zoek aan West-Europa in een van de komende jaren. De Staten van Friesland waren in 1782 de eerste souvereine macht die de onafhankelijkheid van de VS erkenden. Een gedenkplaat in het Prouinsjehüsgetuigt daarvan. Perot was tegenstander van formaat Washington Landelijk mag Ross Perot dan als een verre derde zijn geëindigd, in een aantal staten was hij een tegenstander van formaat. In Maine haalde de onafhankelijke kandidaat 30 pro cent van de stemmen, tegen 31 procent voor Bush en 39 procent voor Clinton. Ook in Alaska voelde de twee anderen Ross' adem in hun nek. Uitslag: Bush 41, Clinton 32 en Perot 28 procent. Maar in Utah was de Texaanse miljardair op zijn best. Hij ver sloeg er zelfs de president-elect Bush 46, Perot 28, Clinton 26 procent. washington AP-DPA-AFP-Rtr De opkomst bij de dinsdag ge houden verkiezingen in de Ver enigde Staten is mogelijk met vijf procent gestegen. Volgens voorlopige berekeningen kwam tegen 55 procent van de kiesge rechtigden opdagen. Vier jaar geleden lag de opkomst bij 50,2 procent. Het aantal Amerikanen dat gestemd heeft, bedraagt cir ca 104 miljoen. Dit is het noog- ste aantal sinds 1960. Het is ook de eerste keer dat meer dan 100 miljoen Amerikanen naar de stembus zijn gegaan. Of de kiezers Bill Clinton een mandaat hebben gegeven wordt door sommigen betwij feld. De gouverneur won met 43 procent van de stemmen, min der dan waarmee Michael Du kakis in 1988 van Bush verloor (46 procent). Ondanks de hoge opkomst heeft maar 23,6 pro cent van alle Amerikaanse kies gerechtigden voor Clinton ge stemd. Maar wat de Amerika nen nog duidelijker hebben ge maakt is dat ze niets meer van George Bush moeten hebben. 62 procent van de opgekomen kiezers stemde niet op Bush en daarmee voor verandering. Clinton dankt zijn overwin ning aan een brede coalitie, zo blijkt uit analyses aan de hand van enquêtes onder kiezers en uit de tellingen. De 46-jarige gouverneur van Arkansas kreeg meer dan 90 procent van de zwarte stemmen, bijna twee derde van de Latino-stemmen, driekwart van de joodse kiezers en een meerderheid van de ge organiseerde werknemers. Met zijn afgewogen benade ring van de Amerikaanse mid denklasse slaagde Clinton er te gelijk in deze basis van traditio neel Democratische kiezers- groepen te verbreden. In de be langrijke voorsteden (waar meer dan de helft van de Amerikaan se bevolking woont) behaalde Clinton 45 procent, twee pun ten meer dan zijn landelijke score. Van de vrouwen stemde 47 procent op hem, van de mannen 41 procent. Van de werkende vrouwen stemde zelfs 51 procent op Clinton. Van de kiezers van 60 jaar en ouder stemde 52 procent op Clinton en maar 37 procent op Bush en 11 op Perot. Hun be langrijkste overweging zo mas saal voor Clinton te stemmen, was de toekomst van de ge zondheidszorg. Ook de jonge ren gaven hun stem aan Clin- Al Gore wilde dinsdagavond rijn campagnestrateeg James Carville omarmen een man die voor goed geluk anderhalve week lang geen schoon ondergoed had aangedaan De nieuwgekozen vice-president duikelde echter voorover In het publiek en moest er door een veilig heidsagent weer worden uitgetrokken. rot rTAmiYtmn WASHINGTON-LITTLE ROCK HANS DE BRUUN Rtr-AFP Zelfs de scherpste critici van haar man zijn fan van Hillary Clinton. „Hillary heeft een ei gen persoonlijkheid en is inte ger", zegt Paul Greenberg, commentator van de Arkansas Democratische Gazette. „Ver geleken bij Hillary is Bill Clin ton een slapjanus", aldus Greenberg. „Twee voor de prijs van een", zei Bill Clinton tijdens zijn ver kiezingscampagne. Wie op hem zou stemmen, kreeg Hillary Rodham (45) erbij. Want de nieuwe First Lady wi\ niet zo maar 'de vrouw van' zijn. Clin ton heeft al eerder gezegd zijn eega, met wie hij sinds 1975 is getrouwd, als zijn belangrijkste adviseur te beschouwen. Of hij daarbij zover zal gaan als Jimmy Carter, die zijn Rosalyn aan kabinetszittingen liet deel nemen, is nog de vraag. Maar dat Hillary Clinton een zeer succesvolle advocaat van grote invloed zal zijn op de re gering van haar man staat bui ten kijf. Maar zij zal hard moe ten werken om de populariteit van haar voorgangster Barbara Bush te benaderen. Hillary won in januari grote sympathie toen ze met haar man op de televisie verscheen toen hij ervan werd beschuldigd zijn vrouw ontrouw te zijn ge weest. „Ik ben hier niet als een klein zielig vrouwtje die haar man bijstaat als Tammy Wynet- te (de countryzangeres die van Stand By Your Man een hit maakte red.)", zei ze toen. „Ik ben hier omdat ik van hem hou en hem respecteer, hem eer toebreng voor wat wij en wij al len hebben doorgemaakt." Maar haar ster daalde toen ze journalisten hard aanviel die haar twee maanden later over haar werk ondervroegen. „Ik stel me voor dat ik thuis had kunnen blijven om in huilen uit te barsten en cake te bakken", snauwde ze. „Maar ik besloot om mijn werk te doen." De Republikeinen grepen haar commentaar aan om te bewij zen dat Hillary een gevaarlijke, radicale feministe was. Ze had als staf-jurist voor het Childrens Defense Fund een aantal artike len geschreven over kinder recht. Daarin zou ze volgens de Republikeinen hebben gepleit voor het recht van kinderen hun ouders voor de rechter te dagen. Ook zou ze het huwelijk als sla vernij hebben afgeschilderd. Dat klopte niet, maar ze werd een dankbaar mikpunt voor vooral vice-president Dan Quayle en diens vrouw Marilyn, die er een campagnethema van maakte dat zij gewoon huis vrouw was geworden, howel zij ook een advocate was. De zware kritiek op Hillary deed ook het vertrouwen van de kiezers in Clinton dalen. Hillary was een 'risicofactor' ge worden. Daarna hield zij zich een tijdje rustig en kwam toen zelfs meer in het nieuws met haar recepten voor koekjes. „In feite is zij getemd", zei een ken nis. Maar zelf ontkende ze dat. „Ik ben niet veranderd", .ver klaarde ze tegenover The New York Times. „Maar ik ben beter gaan begrijpen hoe ik moet ver tellen over datgene wat mij be zig houdt, waar ik om geef en wie ik ben." De omslag kwam toen ze met haar man op verkiezingscam pagne ging en zelfs het woord voor hem voerde toen in de laatste dagen van de race naar het Witte Huis zijn stem het be gaf. Daarbij bleek dat zij zeker zo goed als Clinton in staat was een menigte enthousiast te ma ken. Ia, zelfs een betere spreker leek dan hij. WIM STEVENHAGEN Hillary Clinton: Niet thuis blijven c n diverse Ameri kaanse staten hebben zich dins dag behalve over de keuze van een president en lagere politie ke functionarissen ook uitge sproken over wetsvoorstellen van soms verstrekkende aard. Het meest revolutionair was ongetwijfeld een wetsvoorstel in de staat California dat euthana sie mogelijk zou hebben ge maakt voor mensen die rnei meer dan zes maanden te leven hebben. De zogenoemde 'Death u-ilh Dtgrut)' Act' zou California een wereldprimeur hebben ge geven: wettelijk toegestane eu thanasie. Zover kwam het ech ter niet, want het voorstel werd met 54 tegen 46 procent ver worpen. Elders kwamen andere zaken aan de orde. Zo stemde het Dis trict of Columbia (de hoofdstad Washington), dat de hoogste misdaadcijfers kent. met grote meerderheid tegen een voorstel voor de herinvoering van de doodstraf voor moord. In de stad Toledo in Ohio stemden de kiezers voor de instelling van een avondklok voor minderjari gen \\ie onder da 18 Iemei zich tussen middernacht en vijf uur 's ochtends niet meer op straat vertonen. Jongere kinde ren moeten nog eerder binnen zijn. In Arizona werd een voorstel om abortus te verbieden met een verhouding van twee tegen één weggestemd. Maryland voerde juist een nieuwe liberale abortus-wetgeving in. De staat Oregon stemde tot woede van de homo-gemeenschap voor een wei aan die de wette lijke bescherming tegen discri minatie van homosexuelen op heft. Een initiatief dat homo- sexualiteit als „abnormaal. NEW YORK LEONARD DOYLE the independent De explosie waarbij op de avond voor de verkiezingen de hoogste verdiepingen van een flatgebouw met huurwoningen in de wijk Harlem openbarstten, was een mooi symbool voor de bouwvallige infrastructuur van New York. De grootste stad van Amerika is blij met de verkie zingswinst van Bill Clinton en trappelt van ongeduld in het vooruitzicht van een langver wacht beleid van stadsvernieu wing onder een Democratische president. De politieke leiders van New Yor* en andere steden waren dinsdagavond al op weg naar Little Rock om Clinton te felici teren en hem eraan te herinne ren dat hij als president aan dacht zou hebben voor zijn twee meest herhaalde beloften hervormingen on het gebied van het stadsbeleid en de ge zondheidszorg. New York City wil van Washing ton tientallen miljarden dollars hulp om de ziektekostenverze- bniggen en wegen als onder deeTvan hel beleid van een De mocratische president om het land van de grond af opnieuw slecht, onnatuurlijk en pervers" bestempelde haaide het echter weer niet. In Arizona keurden de kiezers de instelling van een officiële vrije dag goed ter ere van Mar tin Luther king. De staat was daarmee de laatste in de unie om de voorvechter voor de •n kanspelen kwamen in tien stalen aan de orde. Zo stemde Missouri v66r het toelaten van gokspelen on rivierboten, stelde Idaho casi no's buiten de wet. keurde Kcn- III. ly dooi da U-rk pond seerde bingospelen goed en keurde Utah, waar de Mor moonse kerk een grote invloed heeft, het gokken op renbanen met grote meerderheid af I l.ir rs wrrd gevtrmd ovrr voorstellen voor hert stellen van een limiet aan het vervullen van politieke ambten. Naar het VOaMd Wi I olondo, waar een dergelijke bepeking al lang bestaat, stemde zo n tweederde van de kiezers in Florida. Mis souri, Ohio, Michigan, Nebras ka. South Carolina. North Caro lina. Wyoming Montana. Arizo na. California, Washington en Arkansas voor voorstellen die de tijd dat afgevaardigden in Was hington werkzaam mogen zijn tot vier of acht jaar beperken. Overigens was het stemgedrag van deze kiezers enigszins te genstri|dig W.mt ilnnrg.-Mns stemden zij ook massaal voor een zittende kandidaat, zelfs als die al vele termijnen in Was hington had gediend. op te bouwen. De herinnering aan de rellen in los Angelos dan /"111. I li MM veel Amerikanen alweer ver vaagd, maar degenen die de grote steden besturen beschou wen het vooruitzicht van een enorme geldinjectie door de fe deratie als de enige manier om de woede in te dammen die tot een dergelijke angstwekkende sociale uitbarsting leidde CVedurende 12 jaar Republikeins Wdsm hap bah bdnla hulp aan New York, Los Angeles en andere steden met 20 procent gedaald. Mei als resultaat dat wegen, bruggen, scholen en volksh uisvestingsprogramma's letterlijk ineenstorten Daar komt de crisis in de gezond hrid&zorg nog bij. Minstens 27 miljoen Amerikanen zijn onver zekerd en dat werkt verlam mend op de steden die al moei te hebben de meest elementaire diensten te verlenen. Veel politici willen een terug keer naar de geldsmijterij van de jaren zestig, maar met een nationale schuld van 4000 mil jard dollar (7000 miljard gulden) lijkt zoiets ver weg I n plaats van geld om de armoede te gene zen', willen zij investeringen in de stedelijke infrastructuur, waardoor hei land in een betere positie zou komen om te con curreren op de wereldmarkt. treorgr B heeft BUI Jlnton wraak grno men voor een oude koninklijke famlllevelr, die zich 700 jaar geleden in .rout HritMnnir af speelde. Althans, dal zegl Bur- ke'i /Wring»», dé Britse instel llng op het gebied van de adel. Bush rn linton zouden hei den afstammelingen zijn van de Engelse koning John. Diens nazatrn voerden In de I .le eeuw hrvtg strijd toen Unions voorvaderen meehielpen het eerste Britse parlement aan de macht te brengen. Jintons fa milie stamt af van de dochter van koning John. FJeanor rn haar echt gr noot Slmon de Montfort, terwijl Rush een na- raat b an Johns zoon koning Henry III. Slmon de Montfort voerde een volksopstand aan tegen Henry 111, waarna de macht In han den kwam van het eerste En gelse parlement. De koning verbrak zijn belofte het parle ment te eerbledigrn en nam de wapent op legen Simon de

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3