Waar was George? De vraag die Bush vier jaar bleef achtervolgen Verkiezingen VS DONDERDAG 5 NOVEMBER 1992 Bush voor de tweede keer in Nederland in november 1991. fOTO NlflJW ANlfO ROB FOGAtMl Zijn grootste overwinning; de Golfoorlog. Op de foto Bush op bezoek bi] de Amerikaanse troepen in het Saudische Dhahran. foto afp bob pearson foto» afp Bush tijdens zijn eerste 'State of the Union'. Achter hem vice-presi dent Dan Quayle. foto epa Tijdens zijn bezoek aan Japan werd de Amerikaanse president onwel. Na eerst zijn gastheer te hebben ondergespuugd, zakte Bush onder de tafel. foto epa ÏW W Bush de musicus, samen met Lee Afwater (rechts) de voorzitter van de Republikeinse Partij. George Bush op de sportieve toer. Veterans Day 1991Het Is koud. De foto zou ook vandaag genomen Naast het joggen gooit hij graag kunnen zijn want voor Bush is het voorbij. Na vier jaar hebben de Ame- een hengeltje uit ri kanen genoeg van hem. foro»tpafotoap»kathy willen. George Bush was de eerste Amerikaanse president die een bezoek bracht aan Nederland. Op 17 juli 1989 was hij in Leiden. foto loek zuyderduin en Gore. De Amerikaanse president met zijn hond Millie die meer verstand heeft van buitenlandse zaken dan Clinton HAAWLf M HANS JACOiS Where was George? Duizenden kelen her haalden die vraag tijdens de Democratische conventie in 1988. F.dwnrd Kennedy be speelde de massa in Atlanta op meesterlijke wijze. De Democratische senator uit Massachu setts hekelde de toenmalige Republikeinse vice-president en presidentskandidaat lie- orge Bush. F.en man zonder principes. I!en zwever, die getuige zijn kleurloze carrière als politicus als een kameleon steeds de mening aanneemt van zijn baas. Of die nu Nixon, l ord of Reagan heet. i n Bush, een man die steeds zijn handen in onschuld wast wanneer er iets verkeerd gaat IVaai imu Iwtyiow In jaren (achtte In dt kelders van het Witte. Huis. waar de Natio nale Veiligheidsraad is gehuisvest, mannen als Oliver North geheime afspraken maak ten om. in ruil voor het vrijlaten van Ameri kaanse gijzelaars in I ibanon. wapens te ver kopen aan Iran. En de opbrengst daarvan tegen het uitdrukkelijke verbod van het Congres in door te sluizen naar de con tra's in Nicaragua?. „Ik wist van niks. Ik werd er buiten gehou den" houdt Bush nog steeds vol. De per soonlijke aantekeningen van defensiemi nister Weinberger bewijzen het tegendeel. Vice-president Bush was hoe kan het ook anders voor een een voormalig directeur van de CIA direct bij de zaak (nu bekend als 'Irangate') betrokken. En Bush gaf aan de deal zijn goedkeuring Waar was George toen ue Amerikaanse au toriteiten een oogje dicht knepen bij de drugshandel van de Panamese generaal Manuel Noriega, die in ruil voor die goed willendheid de inlichtingendienst CIA infor matie toespeelde? Bush was in die tijd di recteur van de CIA. Als president stuurde hij kerst 1989 een grote legermacht naar Pana ma om 'drugssmokkelaar' Noriega op te pakken. I Vaar was George toen de Verenigde Staten hun 'goede en waardevolle' bondgenoot Saddam Hussein (in de strijd tegen Iran) m grid, wapentuigen mtHmtfc inlichtin gen voorzagen. En Irak zelfs geen strobreed in de weg legden bij zijn aanspraken op Ku- wayt? De presidentiële onoplettendheid staat nu bekend als 'Irakgate' Pas toen Margaret Thatcher hem na de Iraakse verovering van Kuwayt ruw wakker schudde en een bezorgde koning Fahd van Saudi-Arabië hem attendeerde op het ge vaar voor de Amerikaanse olievoorziening, greep Bush in. Dat deed hij aanvankelijk ook goed en de winst in de Golfoorlog le verde hem in eigen land veel krediet op. Bush dacht daardoor zijn herverkiezing op zak te hebben. Maar de vraag Waar was Ge- orge? kwam snel terug. Allereerst toen Irak de shi'eten en Kurden, die aangemoedigd door Bush in opstand waren gekomen tegen Saddam Hussein, in de pan hakte of liet verhongeren en daama toen loegoslavië uiteenviel en vlam vatte. Bosnië heeft nu eenmaal geen olievelden, zoals in Sarajevo niet ten onrechte werd op gemerkt. En van Bush' plannen voor een e wereldorde' werd niets meer ver- Ook in eigen land. waar de beperkte econo mische groei steeds meer slachtoffers' maakte, gingen steeds meer Amerikanen zich afvragen waar hun president was toen zij plotseling hun baan verloren. Of weke lijks voor het dilemma stonden om met de uitkering eten te kopen, danwel de huur te betalen of de dokter te betalen. George, ge schrokken van de steun die de populisti sche conservatieve journalist Pat Buchanan tijdens de voorverkiezingen kreeg, ontken de dat er sprake was van een recessie. Het bevestigde het beeld dat Kennedy vier jaar eerder zo treffend had getekend van een goofy president die geen benul heeft van wat Amerika werkelijk bezighoudt. Bush demonstreerde dat ten overvloede nog eens toen in april de al lang sluimeren de onrust tot explosie kwam en Los Angeles dagenlang in brand zette. Waar was George? Die wachtte tot het alle maal over, deed een greep in de schatkist en kwam vervolgens als een echte rampen toerist in zijn zwaar gepantserde limousine een kijkje nemen. En zo werd het bezoek van Bun ook opgevat. Enkele maanden la ter klonk dezelfde vertwijfelde vraag in het door orkaanstormen getroffen Louisiana en Florida. Waar was George? was uiteindelijk de vraag die miljoenen Amerikaanse kiezers zich dinsdag in het stemhokje stelden. In tijd van nood was Bush er niet. Veel karakter heeft hij nooit getoond. Twee presidentiële verkiezingscampagnes was hij begonnen met te zeggen tegen moddergooien en dirty tricks te zijn. Dus waar was George toen achtereenvolgens Michael Dukakis en Bill Clinton met pek en veren werden beplakt? Eerst door de medewerkers van Bush en daama door Bush zelf. De kiezers hebben het uitblijven van ant woorden nu bestraft. Misschien dat de vraag nog ooit worden beantwoord in de memoires van de inmiddels 68-jange bij na ex-president. Hij heeft er alle tijd voor. Het antwoord op de vraag Waar is Ge orge? is makkelijker te geven. Hij is vissen. Hij heeft dinsdag alvast nieuwe vistuig ge kocht.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2