PSV ligt op koers dank zij Romario Barcelona loopt zestien miljoen gulden mis Feyenoord in zevende hemel na dikke winst Sport ,Ik ga dit vieren met mijn vrouw' DONDERDAG 5 NOVEMBER 1992 27 REDACni HERMAN JOUSTOA AO VAN KAAM TMITIM WOUWl* 01 KONING RO# ONCKRWAHR ROB VAN Dt« iamxn Het magische mannetje sprintte meteen de kleedkamer in. Was het Romario's wraak voor het fluitconcert dat hij een week eerder had gekregen? „Nee hoor, ik had alleen dorst", grijnsde de 'Man van de Wed strijd van het Jaar': Romario- AEK3-0. Drie minuten na afloop was de spits van PSV weer op het veld om zich alsnog hartstoch telijk te laten bejubelen. Het mannetje met wereldklasse had eindelijk weer eens laten zien dat hij inderdaad van wereld klasse is. „Eindelijk ja", erkende hij in een feestende kleedkamer. „Dit was mijn beste wedstrijd sinds Steaua. Sinds die wed strijd ben ik niet meer zo tevre den geweest vanavond." Precies drie jaar heeft hij zijn zaak in belangrijke doelpunten laten versloffen, maar gister avond was de Braziliaanse win kel weer open. En hoe! In Eind hoven konden ze hun lol niet op, nu PSV eindelijk weer heeft aangesloten bij de prestigieuze elite van Europese topclubs. Romario zelf ook niet trou wens. „Nu champagne, het is feest", kraaide hij. „Ik ga het vieren met mijn vrouw en de wedstrijd nog eens bekijken. Drie keer! Dus dat wordt laat vanavond." Boos Hij vertelde zijn reservebeurt in de eerste wedstrijd nog diezelf de dag vergeten te zijn. „Ik was even boos, maar niet lang. Ik heb meteen aan de volgende wedstrijd gedacht, want ik wil altijd spelen en scoren. Dat moet ook, want wij hebben maar een of twee mensen die kunnen scoren. Maar als PSV speelt als nu, hoeven we nooit te verliezen. De hele ploeg was vanavofid goed." De man die hem twee keer met een splijtende pass bedien de, zat gnuivend in een hoekje, stil te genieten. Edward Lins- kens: „Wij hebben op het mid denveld de vrijheid gebruikt die AEK ons liet, omdat ze met een laatste man speelden. Maar we zagen al snel dat Romario goed aan te spelen was. In de rust zei Romario nog dat het best nog eens kon. En meteen in de tweede helft lukte het weer." De uitblinkende middenvel der noemde de zege 'een triomf voor het aanvallende voetbal'. „We hebben ook geen moment overwogen dat ik achter de ver dediging moest gaan spelen." Arthur Numan had het ook nooit benauwd gekregen, on danks de lange tijd linke stand van 2-0. „Ik denk dat het op de tribune spannender was dan op het veld." Niet voor Peter Hoek stra. „Ik was vooraf al heel ge spannen. Het ging wel, al was ik tegen het eind kapot. Maar ik heb genoten. Het was voor mij de eerste keer, m'n eerste Euro pa-Cup wedstrijd. Goh, wat ben ik blij." Bekerhouder Barcelona ontbreekt in de miljoenendans van de beste acht landskampioenen van Europa. De club van Cruijff, Koeman en Witschge, die in mei voor het eerst in de clubgeschie denis de belangrijkste beker won, zorg de ongewild voor de sensatie in de tweede ronde door thuis met 2-3 van CSKA Moskou uit Rusland te verliezen. Een sportieve en financiële ramp voor de trots van Catalonië. Waar PS- V's manager Ploegsma voorrekende dat uitschakeling door AEK zijn club tenminste vijf of zes miljoen gulden zou kosten, is de schade voor praeses Nunez en zijn personeel zeker een mil jard pesetas, zestien miljoen gulden. Barcelona dacht na een half uur vei lig te zijn. Door doelpunten van Nadal en Beguiristain was het na 31 minuten 2-0, redelijk geruststellend na de 1-1 van twee weken geleden in het onder koelde Moskou. Boesmanov scoorde een minuut voor rust 2-1, na Spaans balverlies op het middenveld. Na de pauze beslisten de Russen de wedstrijd in een ruim kwartier. Matig Barcelona speelde matig geconcen treerd, zoals eerder dit seizoen in de competitie, toen Albacete na een vlotte achterstand van 0-3 gelijk wist te ko men. Cruijff was na afloop zichtbaar aangeslagen en zei dat de eerste tegen treffer, vlak voor rust, het breekpunt in de wedstrijd was geweest. Andere gerenommeerde clubs meld den zich keurig voor de Champions League, de lucratieve competitie in twee poules van vien AC Milan, PSV, Göteborg, Glasgow Rangers, Club Brugge. Olympique Marseille en Porto. Met, naast de PSVers. Nederlandse be trokkenheid bij Glasgow (Huistra). Milan (Gullit, Van Basten en Rijkaard) en Club Brugge (Booy). En, op Barcelo na na, de winnaars van de laatste vijf jaren: Porto, PSV en Milan (twee keer). AC Milan, dat de beker veroverde in 1989 en 1990, won eenvoudig van Slo- van Bratislava. Na de zege van 1-0 in Tsjechoslowakije werd het 4-0 in het met slechts 25.000 tifosi gevulde Me- azza-stadion. Rijkaard maakte zijn ren tree na een periode van drie weken blessures en ziekte en scoorde de twee de treffer. De Kroaat Boban, Simoneen Papin vulden het kwartet. Gullit (licht geblesseerd) en Van Basten (grieperig) kwamen niet in actie. Brugge Club Brugge, vorig jaar in de halve fi nales bij de bekerwinnaars uitgescha keld door Werder Bremen, verloor in Wenen met 3-1 van Austria maar mocht verder dank zij de 2-0 zege in het Olympiastadion. Olympique Marseille, finalist van 1991 en vorig seizoen in de tweede ronde uitgeschakeld door Sparta Praag, won mei 2 Oven Dlnemn Btukarat dal de laatste jaren tal van internationals naar hel wenea rag verdwffnen club bovendien die veertien keer kam pioen werd van Roemenië, waarvan de laatste keer onder leiding van Rinus Is- rneL De doelpunten van de miljoenen ploeg uit Zuid-Frankrijk waren van de Kroaat Alen BoUc, die In beidi hutten een keer scoorde. De eerste was een fraaie kopbal na aangeven van Boli. later volleerde hij na een voorzet van de DutftMI Voller Marseille, dat Mozer, Waddie en Papin voor het seizoen moest laten gaan. speelde erg nerveus. Boksic was de aangewezen opvolger van Papin, maar had zijn kwaliteiten nog te weinig laten zien. IFK Göteborg, dat Lech Poznan thuis met 1-0 had verslagen, won in Polen opvallend eenvoudig Met 0-3. De doelpunten voor de Zweedse kam pioen. winnaar van de UEFA-beker in 1 C*H2 en 1987, waren van Fkstrom. NOaaofi n Mild. FC Porto versloeg Sion thuis met 4-0. ruim genoeg voor het bereiken van de laatste acht na de 2-2 in Zwitserland Cilasgow Ranger*, dat thuis al met 2- 1 had gewonnen van leeds United, kwam in Engeland al na drie minuten op voorsprong nota bene door de En gelsman Hateley McCoist verdubbelde de score na een uur, de Fransman Cantona deed vijf minuten voor tijd wat terug voor leeds, dat de tweede ronde had bereikt na de omstreden barrage tegen het met te veel buiten landers voetballende VfB Stuttgart. AEK Athene kansloos in Eindhoven Westerhof is geen Robson. De Britse mislukkeling pro beerde twee jaar geleden de 0-1 tegen Montpellier weg te poetsen met een superverdedigende opstelling: zeven verdedigers, drie aanvallers. Westerhof deed het anders: vol op de aanval. De Hollandse coach kreeg uitbetaald voor zijn visie; via een duidelijke 3-0 plaatste PSV zich voor de Champions League. EINDHOVEN HENRI VAN PER STEEN GPD-VERSLAGGEVER Philips presenteert vandaag de kwartaalcijfers, maar de werk nemers van PSV hoeven zich voorlopig over een gebrek aan werk niet te beklagen. De be langrijkste klus is wel al ge klaard, want het was 'erop of er onder' voor de kampioen, zoals Hans Westerhof na afloop stel de. De coach had gekozen voor een opstelling die in elk geval de garantie bood van een aantal kansen. „Het was een strijdwij ze waar iedereen achter moest staan, onder alle omstandighe den, voorsprong of achterstand: wij wilden risico nemen en vol op de aanval spelen. Achter speelden we één-op-één, zodat we op het middenveld een vrije man konden creëren." Waarna de Achterhoeker ne gen uitblinkers begon op te noemen. Dat was wat overdre ven. PSV klaarde het karwei professioneel en met élan, maar het publiek werd gisteravond in een sfeerrijk en vol Philips-sta- dion toch meer door de span ning gegrepen dan door voetbal van formaat. Mooie momenten waren er zeker in de wedstrijd die wel een meeslepend begin en einde kende. De passes van Linkskens op Romario bij voorbeeld, waaruit de eerste twee doelpun ten van de Braziliaan vielen. Beide passes van de onderge waardeerde middenvelder wa ren van grote klasse; de afwer king van Romario in beide ge vallen evenzeer. Weerslag De eerste goal viel al na vier mi nuten, nummer twee kwam vijf minuten na rust uit de lucht vallen. Op de bevrijdende derde van Romario moesten de PSV- fans tot twee minuten voor tijd wachten. Twee keer zat er dus een slordige 40 minuten tussen de doelpunten, hetgeen zijn weerslag had op de wedstrijd. Terwijl AEK maar zelden de indruk wekte de kwalificatie van PSV nog te kunnen verhinde ren, liet PSV de wedstrijd toch langdurig stil vallen. Na een perfecte start was dat een vreemd gezicht. PSV begon voorin geweldig door snel te scoren en achterin door de Griekse spitsen messcherp aan te pakken. Van Tiggelen schrok niet terug voor twee razend brutale tackles binnen vier mi nuten op de enkels van Dimi- triadis. Scheidsrechter Baldas liet het begaan, waarmee de toon meteen was gezet. De Italiaan bleek wel van een partijtje scherp te houden en zag nogal wat overtredingen over het hoofd. Het leverde PSV uitein delijk zelfs de belangrijke twee de goal op, want Numan maak te een duidelijke, niet door Bal das bestrafte overtreding in de aanloop naar dat doelpunt. Impulsen Sterker nog dan in de eerste helft, ging PSV vervolgens ge bukt onder de wet van de rem mende voorsprong: de ploeg met 2-0 voor kreeg geen nieuwe impulsen meer, anders dan eni ge impulsen van twijfel over hoe verder te gaan. AEK bleek niet te kunnen profiteren van de situatie. De Grieken wisten niets anders te bedenken dan de even oude als lange Mitro- poulos in het veld te sturen, maar Faber en Van Tiggelen lie ten zich niet meer in de luren leggen. Berry van Aerle ook niet, maar dat ging ten koste van een gele kaart, zijn tweede dit sei zoen. De back is er dus in de eerste wedstrijd van de Cham pions League niet bij. Het maakte Hans Westerhof niet veel uit, gisteravond. „Ik ben natuurlijk hartstikke blij dat Romario er drie heeft gemaakt, maar ik ben zeker zo blij voor Faber en Hoekstra. Jongens van 19 die zo hun stempel op zo n wedstrijd drukken, dat is klas- PSV'er Edward Linskens (rechts) probeert om te halen, maar ziet Manolts de bal weghalen. Romario de Souza Faria steekt zijn inmiddels beroemde vingertje in de lucht: het is 1 -0 voor PSV. foto anp Zoeter had de wraak van Feye noord niet kunnen zijn. Met een overduidelijke 4-1 overwinning en zeven gele en twee rode kaarten voor tegenstander FC Luzem konden de Rotterdam mers met opgeheven hoofd het uitzinnige publiek in De Kuip bedanken. Een wereld van ver schil met twee weken geleden, toen de Rotterdamse ploeg met tien man en een 1-0 nederlaag moreel geknakt van het veld sloop. Ditmaal voelde de Zwitserse eerste divisie-club zich bena deeld. De Hongaarse trainer Bertalan Bicskei had weinig goede woorden over voor scheidsrechter Snoddy, die geen enkele kaart aan de Rotterdam mers gaf. „Catastrofaal en een zijdig", zei Bicskei over de lei ding van de Ier. Feyenoord-trainer Geert Meijer deed er wijselijk het zwij gen toe. De rode kaarten voor Brian Bertelsen en René van Eek waren dan ook terecht. „We hebben in Luzern niets gezegd over de arbitrale trio, dus doen we het nu ook niet", glunderde Meijer. Daarmee was het berei ken van de kwartfinales in het Europa Cup Il-toernooi in woorden afgedaan. Maar niet voor de sponsor van Feyenoord. die prompt het contract met een jaar verlengde, tot en met seizoen '92-93. Alsof de Cup al op het Coolsingel getoond kon worden. De opening van de wedstrijd beloofde al veel voor de Rotter dammers. Zoals gewenst kwam Feyenoord in de tweede minuut op voorsprong. Gaston Tau- ment kon zijn gespalkte rech terduim opsteken toen Regi Blinker vanaf de linkerkant Joz- sef Kiprich aanspeelde. De Hongaar liet de bal gaan, Tau- ment draaide zich knap vrij voor Luzem-doelman Beat Mutter, die op een paar meter afstand kansloos was: 1-0. Een feest barstte los op de volle tribunes, maar tien minu ten later kon de Nederlandse bekerwinnaar weer opnieuw beginnen. Peter Nadig, twee weken terug door trainer Berta lan Bicskei slechts de laatste twintig minuten ingezet, mocht profiteren van een blunder van Ed de Goey. Afgelopen zondag nog onder een voorzet van RKC doorlopend, verkeek de Feye- noord-doelman zich opnieuw. De bal stuiterde via zijn grabbe lende handen voor Nadig. die de vrije rechterhoek in het Rot terdamse doel zag: 1 -1 De dreun van de Zwitserse dreumes werd direct weer op gevangen. Vier minuten na de gelijkmaker kwam verlenging van het Europese rondedansje voor de Rotterdammers weer dichterbij. Een één-twee van Dean Gorre en Jozsef Kiprich werd door René van Eek ternau wernood voorkomen. Maar via zijn been kwam de bal bij doel man Mutter, die het leer slecht wegtrapte. De attente Blinker profiteerde dankbaar: 2-1 Dat het roerige eerste kwar tiertje de Rotterdammers nog geen enkele zekerheid had op geleverd, verlamde Feyenoord daarna enigszins. Kansjes (Tau- ment, Kiprich) waren er wel, maar slordigheidjes evenzeer. Zo kwamen Metgod en De Goey bij een 'dieptebal' op Nadig in de problemen. De glijdende doelman raakte de bal half en via het lichaam van de libero hobbelde de bal over de achter lijn. Ook Ulrich van Gobbel gaf de bal zomaar af. Aan Urs Scho nenberger. wiens gevaarlijke voorzet ditmaal door buitenspel niet kon worden afgemaakt. De vervanger van Arnold Scholten was ook na de rust een bron van onrust in de Rotterdamse ver dediging. Dean Gorré, die in plaats van de geschorste Henk Eraser mocht opdraven, deed het stuk ken beter. Met direct spel hield hij het tempo in de Feyenoord- aanval en zocht hij vooral Kiprich op, die ook nu weer zijn lichaam goed gebruikte. Dat vooral tot ergernis van de Ne derlander René van Eek, die dan ook vier minuten voor de rust een gele kaart van scheidsrech ter Snoddy te zien kreeg. Tien minuten daarvoor had ook Brian Bertelsen wegens spelbe derf een prent moeten incasse Mlke Obiku passeert doelman Beat Muller en zal neergaan. Uit de navolgende strafschop brengt Kiprich Feyenoord In veilige haven: 4-1. foto •anp ren, en toen de Deen in Zwitser se dienst ruim vijf minuten na de rust Gorré grof onderuit maaide kon hij vertrekken. De omgekeerde situatie van twee weken geleden dus. toen Feye noord even voor rust de verbou wereerde lohn de Wolf zag af druipen naar de kleedkamer Mutter Net als in Luzern luidde de rode kaart de ommekeer in de wed strijd in. Feyenoord rook nog meer dan in de beginfase van de wedstrijd zijn kans. Nadat eerst nog doelman Beat Mutter een gele kaart had ontvangen, sloeg Feyenoord toe. Fob Wit schge bracht Refos in kansrijke positie. Zijn schot werd slecht nalf gekeerd door Mutter, waar na Kiprich er als de kippen hij vn as. Met zijn hoofd knikte hij 'dankjewel': 3-1. Nadat ook Van Eek met zijn tweede gele (dus rode) kaart on der boegeroep De Kuip had moeten verlaten twintig mi nuten voor tijd was de vol gende Europese bekerronde voor Feyenoord nog slechts een kwestie van tijd. Op een enkel moment na, zoals een verrader lijk inswingende hoekschop van SchönenbergcT die door Blinker bij de eerste paal uit het doel werd gekopt, konden de Rotter dammers vrij rustig de wed strijd uitspelen. Het werd in de slotfase zelf* ren compleet feest. torn de voor Taument ingevallen Mike Obiku na een pass van Goné al Ircn op doelman afging en on deruit werd gehaalo. Voor Dpddl MM de strafschop ren koud kunstje: 4-1Waarna Dean GorTé zijn verdiende pubheks- wïssrl kreeg en Feyenoord dc laatste minuten bel dolgelukki ge publiek op de bankrn had. Wentink coach van hockeysters BUMNIK» ANf Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond (KNHB) zal Bert Wentink aan stellen als trainer/coach van de nationale vrouwenaelectie Dc benoeming volgt op voordrnc ht van bestuurslid en portrfeulllc- hotkhm on '5' MIdi Grooth. Wentink wordt dc op volger van Oegstgeestenaar Roclant Oltmans die een maand geleden, na een periode van twee jaar bij de vmuwen werk zaam te zijn geweest, werd be noemd tot coach van dc natio nale mannenploeg. Wentink is directeur van bet sportcentrum van dc Katholieke universiteit Brabant in Tilburg en voor het tweede seizoen werkzaam als technisch direc leur bij dc Brusselse hockeyclub La Rasantc. Bloedonderzoek in Lillehammer ACA*A co«ai» Juan Antonio Samaranch heeft gtsterrn in Arapuko bekend gr- maakt dat bi| dr >l\nipr-< I r- Winterspelen in lillehammer (februari 1994) in de strijd team doping bloedmonsters zuRen worden genomen „We hebben er eerst vr>or grzorgd dat weten schappelijk en juridisch alles in orde was. voordat wc hebben besloten deze nwnrwr methode toe te passen. Nu kunnen we zeggen dat we klaar zijn voor Gllebammaraldus de IOC

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27