Leidsch Dagblad 1 VS en EG dreigen met handelsoorlog Clinton zet buitenlands beleid van Bush voort 'Kamer van Koophandel overdreven zwartgallig' Toonaangevende bloemsierkunst 23 Zuid-Holland: Bouw 40.000 huizen ten zuiden van Den Haag Baggerstortplaats in Oostvlietpolder Polio ergst in Zuid-Holland mwUiMimrm GOED NIEUWS DONDERDAG 5 NOVEMBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 40000 LOSSE NUMMERS ƒ1.50 Debat Maastricht 9 De Britse premier Ma jor heeft het debat over 'Maastricht' gewon nen. Maar waar ging het nu precies om? j Criminelen l 21 Leidse hoogleraar Van der Ploeg pleit I Foto's De foto's van Win Hardeman in de in rapport voor snelle hulp Leidse fotogalene de Klei- aan jonge criminelen door ne Klup zijn stuk voor stuk hulpverleners. sprookjes. Washington kondigt vandaag strafmaatregelen aan De Amerikanen zullen vandaag strafmaatregelen aan kondigen tegen de Europese Gemeenschap. Aanleiding is het mislukken van onderhandelingen over beperking van de EG-produktie van oliehoudende zaden en sojabonen. Dat meldde de Amerikaanse krant New York Times van daag. De Europese Gemeenschap en de VS lijken af te stevenen op een openlijke handelsoorlog. aalsmeer In Aalsmeer is gisteren de dertigste Bloemenvaktentoonstel- daarbuiten. Nogal wat buitenlandse bedrijven hebben een stand inge- ling begonnen. Op deze beurs toont de Nederlandse bloemisterij haar richt. Zelfs uit Zuid-Korea is een groep belangstellenden overgekomen, kunnen. De vaktentoonstelling is toonaangevend in Europa en zelfs foto united photos de boer nils vanhouts brussel peter de vries correspondent De VS willen voor in totaal een miljard dollar aan strafheffingen leggen op goederen uit de EG. De Europese Gemeenschap zal Amerika met gelijke munt te rugbetalen, zo heeft Europees handelscommissaris Andriessen al laten weten. Hij noemde een handelsoorlog „een schande voor de wereldeconomie, slecht voor de consumenten, voor de Derde Wereld, de welvaart en de werkgelegenheid". Met de uitvoering van de strafmaatregelen kan pas over dertig dagen worden begonnen, zo bepaalt de Amerikaanse wet. De transatlantische handelsoor log zou dus over een maand losbarsten. Maar in zowel Brussel als Washington werd gisteren aan gekondigd dat in de tussentijd wordt geprobeerd tot een verge lijk te komen. Beide kampen verwijten elkaar de mislukking, maar lijken van plan te voorko men dat de sfeer helemaal werd bedorven. Het vastlopen van het land- bouwoverleg tussen Amerika en de EG dinsdagnacht sloeg de laatste hoop de gr. nul in Op etO spoedig akkoord over het vrij maken van de wereldhandel. Aan zo'n GATT-aktooid Is ven jaar gewerkt, maar het over leg strandde in 1990 op de Eu ropese weigering haar land bouwsubsidies te beperken. Dat punt is de afgelopen dagen tij dens de besprekingen in Chi cago zo goed als opgelost, maar bleef liggen door onenigheid over de soja. Andriessen zal de EG-landen voorstellen een lijst op te stellen met Amerikaanse produkten die op hun beurt extra kunnen wor den belast. Morgen is er een in formeel overleg van de EG-han- delsministers in Groot - Brittan - nië, terwijl maandag in Brussel de ministers van buitenlandse aken bijeen tomen. Nieuwe president wil economische kracht VS versterken Bill Clinton heeft gisteren de wereld verzekerd dat hij als Amerikaans president het bui tenlands beleid van George Bush zal voortzetten. Hij waar schuwde „niet te twijfelen aan de vastberadenheid van de Ver enigde Staten tijdens de ko mendeovergangsperiode". Dat was een onverhulde waarschuwing aan het adres van buitenlandse leiders die wellicht van het vacuüm in Washington misbruik willen maken. De uitspraak leek vooral gericht op Irak, waar de neder laag van Bush gisteren uitbun dig werd gevierd en de hoop werd uitgesproken op een bete re relatie met de VS onder Clin ton. Maar deze zei dat „vriend en vijand van de VS" kunnen reke nen op voortzetting van de bui tenlandse politiek, ook in de maanden tot zijn beëdiging. .Amerika heeft maar één presi dent tegelijk", zei Clinton, daar mee zijn steun aan Bush uit sprekend. „Onze fundamentele belangen zullen niet verande ren." Clinton zei in zijn woonplaats Little Rock dat hij wil doorgaan met het begeleiden van het vre desproces in het Midden-Oos ten, de START-onderhandelin- gen over de vermindering van de lange-afstandskemwapens, de GATT-onderhandelingen over het vrijmaken van de we reldhandel en de hulp aan Rus land. Ook zullen de VS onder zijn leiding actief betrokken blijven bij het oplossen van de crisis in het voormalige Joego slavië en de hulp aan de honge renden in Somalia. Clinton zei de economische kracht van de VS te willen ver sterken. „De veranderingen waar ik op uit ben, zullen net Amerikaanse marktsysteem ver beteren, en niet verzwakken. Verscheidenheid is onze kracht. Ik vertrouw erop dat we van de komende jaren een trotse perio- de in de Amerikaanse geschie denis zullen maken." George Bush, die gisteren te rugkeerde in het Witte Huis, be loofde dat hij zal meewerken aan een soepele overdracht van de regering. „Laten we gouver neur Clinton de kans geven om dit land naar nieuwe hoogten te leiden", zei Bush. Hij kondigde aan al meteen te zullen begin nen met aanpassingen, maar legde dat niet nader uit. Clinton ziet af van een korte vakantie na de hectische campagne en zal snel met een overgangsplan ko men. Op 20 januari neemt hij de macht over van Bush. Zo wil hij tijdens zijn eerste honderd dagen een ambitieus van publieke wer- op gang brengen en zorgen voor een ziektekostenverzeke ring voor iedereen. Hij hoopt daarbij op steun van de Demo cratische meerderheid in het Congres. Meer nieuws en achtergronden Een blije Bill Clinton bracht gisteren met zijn moeder Virginia Kelley e op pagina 2 en 3. bezoekje aan de buren. foto DEN HAAG ANP Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben besloten dat er in het gebied dat wordt omslo ten door Den Haag. Zoeter- meer, Rotterdam en Delft tot het jaar 2015 rond 40.000 wo ningen kunnen worden ge bouwd. Het gebied, dat circa honderd vierkante kilometer groot is, moet worden gebruikt voor verstedelijking, om de wo ningnood in met name de Rot terdamse en de Haagse regio te lenigen, aldus Gedeputeerde Staten. In het gebied zijn nu onder meer land- en tuinbouwbedri) ven gevestigd. Uiteindelijk zul len al deze bedrijven weg moe ten om het woningbouwplan mogelijk te maken. De provin cie Zuid-Holland wil dan ook dat er geen nieuwe glastuin bouwbedrijven meer in het ge bied bij komen. Modeme bestaande bedrijven mogen de komende jaren ech ter nog iets uitbreiden (maxi maal 3 hectare). Oudere bedrij ven die willen moderniseren of uitbreiden, kunnen tem hl In de zogenoemde 'B-driehoek' bij Bleiswijk. De snelheid van de verhuisoperatie is mede afhan kelijk van de bouwcontingenten die het rijk toewijst. De provinciale womngbnuw- plannen staan verwoord in de nota 'Parkstad op de rails'. Be halve voor de bouw van huizen zijn er ook ideëen voor groen voorzieningen en openbaar ver voer. Bij het laatste worden di recte verbindingen met de cen tra van Den Haag en Rotterdam noodzakelijk geacht Verder denken Gedeputeerde Staten aan hoogwaardige verbindin gen (zoals trein, metro of snel tram) naar Zoetermeer, Ypen- burg, Delft en Pijnacker. i r uflen nog veil- malei over de inrichting van het ge bied komen, die onder meer gaan over het openhaar vervoer en bestuurlijke problemen. ten. Waarschijnlijk wordt de polder ten zuiden van Leiden van 1994 tot 2005 gebruikt als baggerstortplaats. De provincie heeft vijftien plekken onderzocht. De Oost vlietpolder komt als meest ge schikte plaats uit de bus voor de stort van baggerspecie. Als na der onderzoek uitwijst dat er toch te veel problemen opdoe men, wordt uitgeweken naar een andere plek. De provincie heeft dan de polder Gnephoek in Alphen, de Ommedijkse polder in Wasse naar en een stuk grond op de grens van Boskoop en Alphen in gedachten. Eerder is ook geke ken of baggerspecie kan worden gestort bij t Joppe in Warmond, maar deze plek is volgens de provincie niet geschikt. De Braassemermeer valt in de toe komst ook af als stortplaats voor baggerspecie. Uit eerdere onderzoeken van de provincie blijkt dat in de' Oostvlietpolder zowel op het land als in een nieuwe put bag ger kan worden gestort. De pol der is overigens een belangrijk gebied voor weidevogels als de grutto, tureluur en zomertalling. De Leidse Oostvlietpolder is volgens de provincie de beste plek om baggerspecie te stor- Voor hardrijders 700 bekeuringen op snelweg A4 nieuwe wetering kees van kuilenburg Bij een snelheidscontrole op de oprit van rijksweg A4 ter hoogte van Nieuwe Wetering zijn giste ren 700 bestuurders gekiekt door de fotocamera, omdat ze het gaspedaal te diep indrukten. Gedurende de controle, tussen 10.15 en 15.00 uur, passeerden 1.400 voertuigen de verdekt op gestelde camera. De rijkspolitie ging zelf achter 60 bestuurders aan. Die kregen ter plekke een proces-verbaal. De overige overtreders krijgen binnenkort een acceptgiro thuisgestuurd. De hoogst geme ten snelheid bedroeg 149 kilo meter per uur, terwijl op die plek 100 kilometer het maxi- De Leidse wethouder Walenkamp (CDA/econo mische zaken) heeft zijn buik vol van de negatie ve instelling van de Kamer van Koophandel. „Ze signaleert al ruim tien jaar alleen maar wat er niet goed gaat. Het zou goed zijn voor als de Kamer eens insprong op positieve ontwikkelingen", zei hij gisteren tijdens een commissievergadering over de begroting voor volgend jaar. De maat was voor Walenkamp vol na een som bere reactie van de kamer over het investerings- ldimaat in Leiden. De wethouder had eerder juist UTRFCHT/OEN H Zuid-Holland telt van alle pro vincies de meeste poliopatiën ten. Dat blijkt uit gisteren gepu bliceerde gegevens van het mi nisterie van WVC. Tot gisteren werd bij 14 inwoners van Zuid- Holland het poliovirus gecon stateerd In totaal is n WVC bij 26 mensen ir het virus aangetroffen. In Gelderland zijn vijf polio- patiënten geteld, in Overijssel. Zeeland en Utrecht ieder twee en in Noord-Brabant één. In al le gevallen gaat het om mensen die om principiële redenen niet zijn ingeënt tegen het virus. Zeven mensen zijn vermoe delijk besmet, zes zeer waar schijnlijk en dertien mensen zeker polio. Geen van de patiënten is ouder van 40 tai schiinlij nd heboen jaar Twintig mensen vertonen verlammingsverschijnselen, vier daarvan zijn er zo ernstig aan toe dat ze moeten worden be ademd. Vier van de patiënten hebben hersenvliesontsteking. De laatst gemelde poliopa- tient is een 22 jarige vrouw uit Houten. Zij is maandag met verlammingsverschijnselen op genomen in hef St. Antonius Ziekenhuis in Nieuwegcin. BRUIDSJURKJES HET WOORD IS AAN Fred Allen Conferentie: een bijeenkomst van belangrijke personen die afzon derlijk niets kunnen doen. maar tezamen het besluit kunnen ne men dat er niets gedaan kan wor den. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur II- Econorme/Beurs - Familieberichten Info Programma's Rego Religie Sport VANDAAG OOK OVER LEVEN PAGINA 12 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Nevelig In het 5gemeen veel bewolking en overwegend droog Vannacht kans op mist en minimumtempe ratuur omstreeks 9 graden Mid- dagtemperatuur ongeveer 13 gra den Matige zuidwestenwind, kracht 3 a 4. in het noordelijk kust gebied af en toe vn) krachbg. 5. advisering, levering en begeleiding door gekwalificeerd* roede werker» Heemskerk De Jager Administratieve Automatisering Noordwijk tel 01719-46566 fax 01719-46547 NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. opgemerkt dat bedrijven weer wat hoopvoller wa ren geworden over de economische ontwikkelin gen in Leiden, en meer dan vroeger bereid waren te investeren. En zo is de kamer wel vaker zwartgallig, meent Walenkamp. „Het blad dat ze uitgeven, staat vol onruststokende koppen. Ik heb al 70 vaak naar de telefoon gegrepen, maar meneer Berkhout (de di recteur van dc Kamer van Koophandel, red blijft maar donrsomberen. In het regiokatem: Fdlc uithaal naar Kamer van Koophandel. Td •0*J* temp*) Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: O fVr maand, automated» (f 27.SO»* O Per ht jruil, iu arorptgtm (f W.lOt O Per kwartaal, automated» U 4f S0.I0»* •Nr. bwnk/gim Handt eèrnrng mm I.Mvti O^Mari. ?KK» VIM,. 7 71214 1*400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1