Hervormde Kerk schrapt banen Dorpskerk weer zo goed als 9 Kerk Samenleving DONDERDAG 5 NOVEMBER 1992 KORTWEG Jumelage longeren uit het Tsjechische aartsbisdom Olomouc bren gen eind december een be zoek aan hei bisdom Rotter dam. Ze zullen een aantal dagen verblijven bij gastge zinnen in de parochie van Sassenheim. Tussen het bis dom Rotterdam en dat van Olomouc bestaat sinds korte tijd een 'jumeJage'. een spe ciale vriendschapsband. Voor volgend jaar zijn al plannen gemaakt voor be zoeken over en weer van priesterstudenten, liet bis dom Rotterdam denkt verder aan het instellen van een werkgroep die plannen maakt voorcontacten op alle niveaus tussen de twee bis dommen. Zangavond Het gospelkoor Hltheto uit Aalsmeer en het tienerkoor Be (Had uit Alphen aan den Rijn verlenen op vrijdag b 'november hun medewerking pan een gospelkoor- en zangavond in I ia/erswoude- TJorp. Een mime groep uit Hazerswoude vult het pro gramma aan. Dc koren tre den op in de Gereformeerde Kerk op dc hoek Korenmo- lenlaan/Dorpsstraat. De bij eenkomst begint om 20.00 uur en vanaf 19.45 uur is er samenzang. De toegang is gratis, al wordt er wel een collecte gehouden om de kosten te dekken. Dc zang avond wordt georganiseerd door de interkerkelijke evan gelisatiecommissie. Gcsprcksochtcndcn De 'vrouwen-gcspreksoch- tenden' die op de dinsdagen 10 en 24 november in Oegst- geest worden gehouden, gaan respectievelijk over de thema's 'Omgaan met verlies en verdriet' (spreekster Nel van de Werff) en 'Vrouw en creativiteit' (spreekster Nata- sja Visser). De bijeenkomsten worden georganiseerd door een groep christenvrouwen uit Oegstgeest en omgeving, die het gesprek over allerlei levens- en geloofsvragen op gang wil brengen. De och tenden worden gehouden in 't Groot-Proffijt aan het Bocr- haveplein 13. De zaal is open om 09.00 uur. Voor oppas wordt gezorgd en de deelna me is gratis. Jongerendag De organisatie Johan Maas- bach Wereldzending houdt op zaterdag 14 november een landelijke jeugd- en jon gerendag in het Nederlands ongresgebouw in Den Haag. Op het programma staat onder meer een optre den van dc groep 'Bobby Jo nes and New Life' uit het Amerikaanse Nashville Ten nessee. Andere activiteiten op deze dag zijn onder meer theaterspel, samenzang en korte toespraken. Bezoekers kunnen van 10.00 tot onge veer 17.00 uur in het Con gresgebouw terecht. Oecumenisch dieast Dominee M. van der Veen- Schenkeveld uit Rijswijk leidt op zondag 15 november een occ umenische viering van Woord en Tafel in de Ouds- hoomse Kei) aan luda* hoomscweg in Alphen aan den Rijn. Dc dienst begint om 10.00 uur en iedereen is welkom. Door bezuinigingen in vijfjaar 88 arbeidsplaatsen weg De Nederlandse Hervormde Kerk wil de komende vijf jaar 88 van de 451 arbeidsplaatsen schrappen. Bij de lan delijke organen zullen 68 arbeidsplaatsen verdwijnen en de provinciale kerkvergaderingen zullen het per 1 januari 1998 met 20 arbeidsplaatsen minder moeten doen. De leiding van de kerk heeft de personeelsleden en de vak bonden toegezegd dat er geen gedwongen ontslagen val len. LE1DSCHEN0AM ANP Dit blijkt uit het rapport 'Kiezen en delen' van de Gentrale Be leidsstaf (GBS), dat zaterdag door het uitgebreid synodebe- stuur is aanvaard. Het rapport wordt vrijdag 27 november door de synode besproken. De CBS wil in totaal 8.3 miljoen gulden bezuinigen op een totaalbedrag van ongeveer 42 miljoen gul den. De synodeleden kunnen alternatieve bezuinigingsmoge lijkheden voorstellen, maar die moeten wel evenveel opbren gen. Anders zal een voorstel buiten de orde worden ver klaard, dreigde synodevoorzitter dr. G.H. van de Graaf gisteren bij de presentatie van het rap port. De hervormde synode besloot twee jaar geleden dat er in de jaren van 1993 tot en met 1997 20 procent zou moeten worden bezuinigd op het landelijke en provinciale werk. Deze bezuini gingen komen bovenop de 12 procent bezuinigingen die de afgelopen vier jaar al zijn door gevoerd. Het aantal te verdwijnen ar beidsplaatsen kan nog groter worden, als de overheid blijft bezuinigen op de subsidies aan kerkelijk werk. Van de 103 ar beidsplaatsen in de provincie worden er 23 door de overheid gesubsidieerd. Bovendien moet de CBS nog onderzoeken, welke bijdrage enkele organisaties, zoals het diakonale vakantie oord Roosevelthuis, nog aan de bezuinigingsoperatie moeten leveren. De synode reageerde daar mee op de daling en vergrijzing van het ledental. De kerk telt op dit moment ongeveer 2,3 mil joen leden en de verwachting is dat dit aantal de komende jaren verder zal dalen. Het doel is dat de verplichte afdrachten (quota) van de plaatselijke gemeenten voor het bovenplaatselijke werk de komende jaren op ongeveer hetzelfde peil kunnen blijven en niet hoeven te worden ver hoogd. De CBS gaat er in zijn rapport van uit dat de Hervormde Kerk zeven kerntaken moet blijven vervullen: de vertolking van het evangelie, gemeenteopbouw, diakonie en zending, aandacht voor het milieu, pluriforme sa menleving, samen kerk-zijn en aandacht voor Europese en mondiale vraagstukken. Financieel directeur R. Dekker kan niet beoordelen, of de plaatselijke gemeenten 'hallelu ja zullen roepen' over het bezui nigingsplan. De gemeenten hebben aangedrongen op flinke bezuinigingen, nu de inkom sten uit de actie Kerkbalans achterblijven bij de inflatie en de inkomsten uit bezit vaak on voldoende zijn om de tekorten te dekken. Maar wat in het rap port wordt voorgesteld, is vol gens Dekker 'het uiterste wat er bezuinigd kan worden'. CFO-bestuurder A. Bal is te leurgesteld over het ontbreken van een sociaal plan bij de pre sentatie van het rapport van Centrale Beleidsstaf. Er zullen geen gedwongen ontslagen val len, maar toch kan het bezuini gingsplan voor sommige perso neelsleden 'ingrijpende gevol gen' hebben, meent Bal. De bestuurder van de CNV- bond hoopt begin december, kort na de bespreking van het rapport in de hervormde syno de, met de leiding van de kerk over een sociaal plan te spre ken. In dit plan moeten onder meer afspraken zijn opgeno men over bijscholing van perso neelsleden en over vergoeding van reiskosten voor perso neelsleden die elders moeten gaan werken. Onderkomen hervormde gemeente Zoeterwoude grondig gerenoveerd ZOETERWOUDE DICK VAN DER PLAS De architect die in 1987 tussen de dakspanten van de Zoeter- woudse Dorpskerk kroop, stelde betrekkelijk eenvoudig zijn dia gnose. Hij klapte een keer in zijn handen, luisterde naar de klank en liet het kerkbestuur doodleuk weten 'dat er alleen een nieuw dakkie op moest'. „Maar daarna gaat het wel weer."' Vijf jaar en 2,5 miljoen gulden aan bouwkosten later kan het monumentale gebouw door de hervormde gemeente weer als nieuw in gebruik wor den genomen. Voor de deplorabele staat waarin vooral het dak van de kerk zich bevond, kon een schuldige worden aangewezen: de bonte knaagkever. Het dier tje had zich door vrijwel al het houtwerk, inclusief de massief eiken balken, gevreten en deed zich eveneens tegoed aan de preekstoel en de kerkbanken. Al het aangetaste houtwerk moest uiteindelijk worden vervangen. De renovatie omvatte verder het opnieuw boegen van de bui tenzijde van de muren en het pleisteren van de binnenkant van het gebouw. Ook kwam er nieuwe voetverwarming en werd de orgelgalerij zodanig uitgebreid dat muziekgroepen er een plekje kunnen vinden. Tenslotte werd ook een nieuwe geluidsinstallatie met een ring leiding voor slechthorenden aangeschaft. „In feite hebben we bijna weer een compleet nieuwe kerk", vertelt voorzitter D. Huls bos van de kerkvoogdij. Hij noemt het uniek dat een be langrijk deel van de werkzaam heden (1,5 miljoen) nog via een subsidie door de rijksoverheid kon worden vergoed. „Dat heb ben we eigenlijk nog te danken aan de toenmalige minister Brinkman van wvc. die in totaal 130 miljoen gulden uittrok om even snel nog wal kerken op te knappen." De aanvraag van Zoeterwou de kwam in 1987 op precies het juiste moment binnen en werd, na wat gebakkelei over de uit eindelijke hoogte, op 13 decem ber 1990 definitief gehonoreerd. het karwei zouden beginnen, ters voor de renovatie waren Hulsbos: „Een voorwaarde was Door alles op alles te zetten is onder meer de gemeente Zoe- wel dat we voor 1 april 1991 met dat gelukt." Andere geldschie- terwoude (die 375.000 gulden uittrok) en een aantal landelijke fondsen. Verder bracht de kerk gemeenschap zelf fikse bedra gen bij elkaar, voor een deel uit gevormde spaarpotjes maar ook bijeengebracht met allerlei ac ties. Door het werk van vele vrij willigers, die het opknappen van de kerkbanken, het schoon maken en nog een aantal ande re klussen voor hun rekening namen, kon binnen de begro ting worden gebleven. Momen teel rest nog 'slechts' een tekort van 46.000 gulden. Evenementen Na een bouwtijd van anderhalf jaar waarin de hervormde gemeente onderdak vond in het centrum Ons Huis kan de kerk op zondag 15 november met een feestelijke dienst weer in gebruik worden genomen. Helemaal af is het werk dan nog niet. De toren, eigendom van de gemeente Zoeterwoude, staat nog volop in de steigers. Pas toen met de opknapbeurt van de kerk was begonnen, werd ontdekt dat de knaagkever ook in de spits zijn verwoestende werk had verricht. De restaura tie hiervan duurt waarschijnlijk nog tot begin van het volgend jaar. Akoestiek De officiële opening van de kerk is gepland op zaterdag 21 no vember. Daarna wordt een week lang feest gevierd, waarbij in het gebouw allerlei culturele evenementen worden gehou den. „Dit gebouw is, met zijn uitstekende akoestiek, daarvoor bij uitstek geschikt", meent Hulbos. „Door de kerk ook voor deze activiteiten te gebruiken, doen we verder wat terug voor de gemeenschap van Zoeter woude." De expositie die bij de ope ning over de historie van de Dorpskerk wordt georganiseerd, kent in elk geval één opmerke lijke curiositeit. Tijdens de res tauratie werd een nog levende knaagkever in het houtwerk aangetroffen, die aan het pu bliek zaJ worden getoond. Op sterk water. COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPIJ Leidsch on Alphens Dagblad, uitgaven van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE: J de Vries. G P Arnold (êdp. HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Hmk van der Post (.n//) telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN W in, immaiMn 18.2506 EO Alphen a/ó Rijn. Lisse. 02521 13634 POSTADRESSEN Postbus 54, 2300 A8 Leiden. Postbus 83,2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071-143480 Leiden lam. berichten 071 161385. Leiden redactie071-161488. AiphenOl 720 73933. Telefoon 071-161400 RUBRIEKSADVERTENTIES ma,vn| ven 8 30 1 7 00 uur (S/eufetye*)- Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel. 071 161400 bij vooruitbetaling (incl. BTW) perkwarta.il 80,10 per kwartaal (post) 113.85 perjaar 310.85 per maand 27.80 KABELKRANT: Redact.e 023 150147 Advertent.es071 161367/161363 AGENDA VRIJDAG 6 NOVEMBER Lelden Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevenshof, C. van Bruggepad 2, aanvang 20.15 Noord wijk Grote postzegelveiling van de Int. Ver Philatelica, Buurthuis, Hoofdstraat 11. aanvang 20.15 uur. ZATERDAG 7 NOVEMBER Leiden 15e Molen Wintersene. wandeltocht over 10 en 15 km. start VW. Sta tionsplem. starttijd tussen 9.00 en voor middelbare scholieren in de Groenoordhal, aanvang 9.00 uur. Ruilbeurs.org, Postzegelver. Philate lica, in de kantine van het Dr. Visser 't Hooft-lyceum, Kagerstraat 1van 10.00 tot 16.30 uur Countrydansavond met live muziek, org North Hill Country Dancers, in Tappeni 'De Gewoonste Zaak', Schoolstraat 11aanvang 21.00 uur. Nieuw Vennep Demonstratie Kaasmaken oo Kinder boerderij 'Dierenvreugd'. Zu'derdreef. van 13 00 tot 16 00 uur Informatiedag Muziekgezelschap 'Echo der Duinen' met diverse aktivi- teiten en optredens, 't Trefpunt, Schoolstraat, van 11.00 tot 17.00 15.00 u ZONDAG 8 NOVEMBER Leiden Bmgomiddag in buurthuis 't Spoortje. Bernhardkade 40. zaal open 13.30 uur. aanvang 14.00 uur. Compet 11'ewedstr i|d Strandvisseri j org HSV De SportvisserNoord zeestrand, van 8.15 tot 12.15 uur. HET WEER ROB GROENLAND Zacht herfstweer Voordat een actief warmtefront vanaf de Britse Eilanden zijn intre de deed, kon Nederland gistermid dag tussen 17.00 en 18 00 uur genieten van een fraaie zonsonder gang. Een prachtige roodverkleu- ring. tijdelijk gecombineerd met een paarse rand, maakte de avond schemering tot een regelrechte kleurenshow. Het vulkaanstof van de Pmatubo speelt hierin nog steeds een grote rol en zorgt van tijd tot tijd voor extra kleureffec ten. Ook fraai zichtbaar in de scheme- rmgskleuren waren de stroken mid delbare bewolking op 3 è4 kilome ter hoogte. Tijdens het knalrood verkleuren was het zogeheten 'vir- ga' waarneembaar. Dit is de latijn- se vakjargonbenaming voor valstre- pen in de lucht, ofwel het uitrege nen (verdampen) van een wolk. Het warmtefront dat de afgelopen nacht deze regio begon binnen te lopen luidt een aantal zachte da- Ïen in waarin het kwik overdag tot 3-15 graden Celsius kan oplopen bij vrijwel geen neerslag van bete kenis. Pas later op zaterdag nemen de regenkansen tijdelijk toe. Belangrijke druksystemen voor de komende periode zijn enerzijds een krachtig hogedrukgebied dat posi tie boven noord-Frankrijk en België inneemt, en anderzijds een diepe depressie op de route IJsland- Scandmavie. Deze laatste route houdt meteen m dat er een seneu- se aanval op het winterweer aldaar wordt gedaan. Op nog grotere schaal is dit voor een groot deel toe te schrijven aan het zich instellen van een koude- pool m de hogere luchtlagen boven Canada Dat veroorzaakt daar een grote temperatuursdaling boven de New-Foundlandregio. Een belang rijk gevolg hiervan is het zich aan zienlijk versterken van de straal stroom. Dit effect is zo sterk dat het als sturend systeem gaat fun geren voor depressies die vertrek ken bij de oostkust van Amerika en arriveren boven Scandinavië. Meestal geldt de regel dat hoe ster ker de koudepool boven Canada, hoe kleiner de kans op winterweer in onze omgeving. Dat het in no vember soms ook anders kan be wees de beruchte eerste novem- berweek precies 12 jaar geleden. Tijdens de vroege ochtend van 7 november 1980 lag Leiden en om geving bedolven onder een pak sneeuw met buiten het stedelijk gebied sneeuwhoogten van meer dan 10 centimeter. Doch deze vroege en felle koudegolf was geen garantie voor een vervolg in het aansluitend winterseizoen. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag Zuid-Noorwegeni Veel bewolking en vooral langs de zuidwestkust re gen. In het binnenland eerst ook enkele opklarin gen en in de nacht nog lichte vorst. Maxima van 4 graden bij Oslo tot 10 langs de westkust. Veel bewolking «n vooral op vandaag ivgn. ftlanma ca. 10 graden. Britoa Eilanden; Wolkenvelden en in Schot land nu en dan regen. In het zuiden ook at en toe zon. Maxima 14 tot 16 graden, het noorden van Schotand ca. 1 Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind Madeira: Wolkenvelden, ook af en toe zon en droog. Maxima circa 21 graden. Canarische Eilanden: Overwegend zonnig, maar ook enkele wolkenvelden Maxima langs de zuids- trandenca. 25 graden. Marokkaanse westkust: Flinke perioden met zon en droog. Maxi ma van 20 graden in het noorden tot 25 Waerrapporten 5 in het zuiden bij Agadir. Tunesische kust Vandaag nog kans op een regen- of o weersbui Morgen meer zon en maxin 24 graden. VRIJ0A6 8 NOVEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 7.44 zon onder 17.01 Maan op 15.04 maan onder03.21 Waterstanden Umuiden Hoogwater 0.45 en 13.04 Laag water 8.34 en 20.35 Frankrijk: Perioden met zon, maar in het noorden vooral op vandaag ook wolkenvelden. Droog. Maxima van 14 graden ten noor den van Parijs, tot 17 in het midden en 20 in het uiterste zuiden. Corsica en Sardinië; Droog en flinke perioden met zon. Maxi ma ca. 22 graden Spanje: Perioden met zon. maar vandaag in het noorden ook nog enkele wolkenvelden Maxima tussen 19 en 24 graden, maar morgen m de omgeving van Sevilla tot iets boven de 25. Portugal: Overwegend zonnig en maxima van 22 graden bij Porto tot 24 in de Algarve Zwitserland en Oostenrijk: Geleidelijk meer zon, maar langs de noordkant van het Alpenmassief, voor namelijk in Oostenrijk, bewolkt en mo gelijk wat regen Maxima van 12 graden in het noorden tot 15 in het zuiden. Hongarije: Wolkenvelden en kans op wat regen. Maxima 12 tot 15 graden Polen: In het algemeen veel bewolking en nu en dan regen Maxima van 5 graden in het noordoosten tot 10 in het zuidwes- Tsjechoslowakije: Vrij veel bewolking en mogeli|k wat re gen Maxima 10 tot 13 graden. Italië; Perioden met zon afgewisseld door en kele wolkenvelden. Op Sicilië vandaag eerst nog kans op een bui. Maxima van 15 graden in de Povlakte tot 20 a 24 graden in het midden en zuiden Griekenland en de Turkse west- en zuid kust: Droog en flinke perioden met zon Maxi ma ca 24 graden, maar morgen op de eilanden in de Egeische Zee door een noordenwind wat lager Amsterdam motregen wzw7 12 7 0.1 De Bilt motregen wzw4 12 7 0.2 Deelen motregen wrw5 11 6 0 Lelde motregen «w6 11 7 0.5 Eindhoven motregen wzwö 12 9 0.1 Den Helder zwaar bew. w7 12 10 0.3 Rotterdam motregen wzw6 12 9 0.4 Twente motregen wzw5 11 8 0.1 Vlissihgen zwaar bew. wzw7 11 10 0.1 Zuid Limburg motregen zw8 11 7 0.1 Bodaoest Cyprus half bew DuNm ono 3 17 11 1 motregen zzw4 11 7 0.4 LasPalmas hall bew windst 23 zw4 10 5 Madnd Malaga Manor ca Malta Moskou

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18