Leiden Regio 'Nieuwe hal hard nodig' Prijs voor Leidse wijk Nieuw alarmsysteem voor brandweer regio Wethouder komt over de brug Deze vorm van hulp is echt leuk F1 3995," DONDERDAG 5 NOVEMBER 1992 17 De op één na beo te manier om kennlo te maken met Allele ke uke no. Het prachtige Miele Keukenboek ligt voor u klaar. Als u het komt ophalen, is de beste manier natuurlijk om u door ons, als ervaren keuken adviseurs. een persoonlijk advies te laten geven. Miele-Keuken-Centrum Ruud Philipsen Denneweg/hoek Hooistraat 2, tel. 070-3646154 redactie janet van dijk emiel fangmann roy klopper w1m koevoet loman ieefmans erna straatsma gert visser (CHlf I wim wecman 071 161417 'Stop gebruik tropisch hardhout' leiden De Leidse milieuraad wil dat de gemeente op zo kort mogelijke termijn stopt met het gebruik van tropisch hardhout. In een brandbrief aan de gemeenteraad verwijt het adviesorgaan het stadsbestuur nog steeds tropisch hardhout te gebruiken, on danks eerdere toezeggingen dat niet meer te zullen doen. Als voorbeelden noemt de milieuraad onder meer de beschoeiing van de nieuwe passantenhaven (de Haven) en de beschoeiing van het Galgewater. Het college van B. en W. maakte onlangs, na vragen van de milieuraad, bekend dat bij deze projecten een soort duurzaam verbouwd' hardhout is gebruikt. De milieuraad twijfelt er echter aan of deze houtsoort betrouwbaar is. En omdat dit toch ook tropisch hardhout is, is de milieuraad tegen het gebruik ervan. Het op grote schaal kappen van tropisch hardhout tast regen wouden aan. Artistieke handen weer aan de slag leiden De najaarseditie van de amateurkunstmanifestatie 'Artis tieke Handen' wordt zondag 8 november gehouden in de Pieter skerk. Meer dan 150 amateurskunstenaars doen aan het evene ment mee. Ze showen en/of verkopen hun kunstwerken aan het publiek. De beurs is geopend van 11.00 tot 17.30 uur. Kerstactie voor Moskou leiden Leidenaar Dik Kompier heeft een actie op touw gezet om 800 kerstpakketten met levensmiddelen naar Moskou te sturen. De actie begint morgenmiddag om kwart over vier. Dan koopt wethouder A. van Bochove het eerste pakket. Een week daarna worden alle in Leiden verkochte pakketten ingeladen; 14 decem ber gaan ze op weg naar Moskouse gezinnen. De koper van een pakket krijgt informatie over het gezin waar het naar toe wordt gestuurd. Kompier is leraar aan het Bonaventuracollege iri Leiden. Zijn er varingen tijdens bezoeken aan Moskou en de berichten die hem bereikten over de leefsituatie daar waren voor hem aanleiding de kerstactie op te zetten. De actie draagt als titel 'Solidariteit '92'. De kerstpakketten kosten 50 gulden per stuk. Daarnaast wordt een bijdrage van 12,50 gulden aan transportkosten ge vraagd. De pakketten zijn te koop bij supermarkt Hoogvliet aan het Levendaal. Geen privatisering in sportsector De gemeente voelt er niets voor om het beheer van sportcomplexen aan verenigingen over te doen. Alleen tennisaccommodaties lenen zich voor privatisering, zo blijkt uit de vandaag gepresenteerde nota 'Hel spel en de knikkers'. Daarin staat verder dat er een groot tekort aan sportzalen in Leiden is. Zowel om praktische als princi piële redenen voelt de gemeen te weinig voor afstoting van sportcomplexen. Verwacht wordt dat bij de verenigingen de deskundigheid on breekt om onderhoud te verrichten: ..Want we moeten als gemeente na tuurlijk niet hebben dat we na verloop van tijd voor grote kos ten van achterstallig onderhoud komen te staan", verduidelijkt sportwethouder A van Bochove (CDA). Verder wordt het sportbeleid 'in een stad met veel inwoners die een relatief laag inkomen genieten als een gemeentelijke verantwoordelijkheid gezien'. Dit in tegenstelling tot de mees te steden in Nederland. De lage inkomens brengen de gemeente er ook toe de komende jaren geen forse tariefsverhogingen dom i' wil Slechts in enkele gevallen ziet de gemeente mogelijkheden om taken aan de sportverenigingen over te dragen. En Van Bochove denkt hierbij voornamelijk aan tennis Want elders in het land is gebleken dat tenniscom- plexen ook zonder geld van de overheid kunnen bestaan. Voetbalveld De Stevenshof krijgt voorlopig geen eigen voet bal complex. Er wonen nog te weinig mensen in deze wijk en vlakbij, in koppel- stein. zitten twee clubs. De aan leg van nieuwe velden kan pas gebeuren als de aangrenzende Papenwegsepolder (tussen Lei- dl ii m oorschoten) wordt be bouwd. De gemeente wil wel mivwrrkrn aan «ie aanleg van een tenniscomplex waartoe een aantal bewoners Int lolÉlU heeft genomen. Uit de nota wordt duidelijk dat er een groot tekort is in Lei den aan mogelijkheden om overdekt te sporten. In de toe komst dreigt de behoefte nog groter te worden wanneer in de Groenoordhallen niet, of veel minder gesport kan worden. Daarom wordt de sportzaal aan het Broekplein in de Merenwijk uMyrimM Op langere termijn acht de gemeente de bouw van een nieuwe sporthal in leiden noodzakelijk. Zo is er het idee om van de drie te bouwen gvm- zalen van de evenzovele basis scholen in de Stevenshof ëen hal te maken. Overdag voor de scholen en 's avonds voor leid se verenigingen. De tennisvere niging Unicum en de korfbal club Pernix krijgen in de toe komst nieuwe velden aangebo den op de Strengen en Tengna- gel. noordelijk van de Meren aft. De gemeente schrijft in de sportnota voorlopig geen extra geld te hebben voor grote inves teringen in de sport „Dat ver plicht tot soberheid. Geen plan nen voor prestigieuze en dure sportcomplexen dus of voor vergaande professionalisenng Het college van B en W luest VOOT! MiiM.lidatie." Te weinig sportvelden LBOtW» Uit de sportnota blijkt dat er een fora tekort is aan ac commodatie» voor buiten sporten. Zn wordt becijferd dat er voor het voetbal res trainingsvelden en twre speelvelden te weinig zijn. Hot hockey kampt met «-en tekort aan een speelveld en een trainingsveld terwijl voor de tennissers een te kort van Hf banen wordt genoteerd. Het tekort kan gedeeltelijk worden opge vangen door het realiseren van nieuwe accommodaties II; lil S!;. pp II li :n Hoe bet tekort aan voet balveldcn kan worden ver minderd. blijft in de nota onbeantwoord. Van Hocho ve denkt aan efTedrnter ge bruik. eventuele fusies van dubs en aanleg van tijdelijk trainingsvelden in de Str vroahot. 'Een kern De regionale brandweer Rijn land heeft vandaag een nieuw brandmeldsysteem in gebruik genomen. Het moderne sys teem, dat verder alleen nog maar door de brandweer in Arnhem wordt gebruikt, geeft niet alleen brandsignalen af, maar meldt ook explosiegevaar of gevaar voor giftige stoffen. Op het systeem zijn nu 200 gebouwen aangesloten. Dat zijn voornamelijk grote instellingen zoals ziekenhuizen en bedrij ven. Maar ook een monument als Molen De Valk wordt via het nieuwe systeem beveiligd. Uit eindelijk kunnen 2000 gebou wen op het nieuwe alarmsys teem worden aangesloten. waar pit in zit', die eretitel krijgt de Leidse wijk Noord-Rijnevest van de Neder landse Heidemaatschappij. De Heidemij daagde begin vorig jaar de bewoners van Neder landse steden, dorpen en wij ken uit om hun buurten weer leefbaar te maken. Deelnemers aan de wedstrijd moesten samen een project op zetten om hun buurt te veran deren. De Leidenaars organi seerden een drukbezochte foto- expositic OW d«- historic MD de Oranjegrachtbuurt en een 'bloemenactie' om de wijk op te fleuren. De voorzitter van de Buurt vereniging Noord-Rijnevest krijgt volgende week uit handen van S. Patijn, Commissaris der Koningin van Zuid-Holland, cm dOOI prins lans OOdHtC kend certificaat en een geldprijs van 1000 guldon leippt emiel fangmann Gekleed als de Sandeman van de sherry-reclame wachtte wet houder T. van Rij (PvdA) gister middag aan de 'Leiderdorpse' kant van de open Zijlpoorts- brug. Over de Zijl kwam het hoofd civiele werken, ook met cape en hoed, aanvaren in de naar hem genoemde peurbak 'H.M.S. Barendregt'. Eén brug- deel ging naar beneden. Leen Barendregt stopte vervolgens in de klomp van de hengel die de wethouder vasthield een goud kleurig 'certificaat van eeuwig heidswaarde'. Daarna kon ook de tweede gekartelde driehoek van het brugdek weer omlaag. De officiële opening van de Zijlpoortsbrug werd begeleid door de mechanische klanken van de Radetzky Mars en enig kanongebulder. Daartoe stelde specialist J. van der Landen uit Woerden 'ik ben een buur man van de aannemer' zijn eigengebouwde kanon in wer king. In de lucht wenste een re clamevliegtuigje van de aanne mers VOBI en Pley Staalbouw Leiden geluk. Eén jaar duurde het voor de uit 1675 daterende onderbouw en de uit 1930 stammende op haalbrug waren vervangen door nieuwbouw. Instortingsgevaar deed de gemeente in 1990 be sluiten tot de ingrijpende reno vatie, die bijna twee miljoen gulden heeft gekost Van Rij staat achter het om streden ontwerp van de Rotter damse architect Maarten Struys, zo liet hij genodigden op de zolder van de Zijlpoort we ten. „De poort komt er beter door uit." Van Rij sloot desge vraagd niet uit dat die kleuren in de toekomst veranderen. „Na een referendum." De renovatie van het Rijks monument is niet zonder slag of stoot verlopen. Ontwerpen die meer recht zouden doen Wethouder Van Rij (met cape en hoed) wacht op de officiële opening van de Zijlpoortsbrug. fOTO'WlM Dl IK MAM aan de oorspronkelijke brug werden als 'te Anton Pieckach- tig' of 'historievervalsend' van de hand gewezen. Daarbij ging het onder meer om twee aparte ophaalbruggen, zoals in 1675, en een dubbele houten ophaal brug. De graffiti op de witte delen van de nieuwe brug. afgelopen weekeinde nog prominent aan wezig. was gisteren verwijderd. Van Hij: „We hebben een goede beschermingslaag, dan is net er zo vanaf." Leids drietal zamelt geld in voor school in Indonesië leiden. hans v medewerker Indonesië maakte een half jaar geleden een einde aan de Ne derlandse ontwikkelingshulp. Dat weerhoudt drie Leidenaars er echter niet van op eigen houtje hulp te verlenen aan een Islamitische school in het dorpje Pelabuhanratu. De drie zijn inmiddels ware helden in het Javaanse dorpje. „In 1990 was ik op vakantie in Indonesië. We prikten op de kaart een ons volledig onbe kend dorpje en gingen erheen. In Pelabuhanratu kwam ik een jongetje tegen dat Engels sprak. Ik vToeg hem of ik eens mee mocht naar zijn school", vertelt Coen Drejer. Zo maakte hij en zijn reisgenoten Jacqueline Doekes en Quirien van der Zij den kennis met schoolhoofd Teteng Kuswandi en zijn pro blemen met de school. Ze be loofden hem geld te sturen om een nieuw onderkomen voor zijn gezin en zijn leerlingen te bouwen. Enkele jaren geleden verkoch ten Kuswandi en zijn vrouw hun huis om een schuld bij de bank te kunnen aflossen. De schuld hadden ze geërfd van zijn vader, stichter van de school, die destijds geld nodig had voor dringende renovatie van het gebouw, Het gezin Kus wandi trok in bij familie en woonde later in de school. Meubilair Nu, twee jaar later, woont 'Pak' Teteng in een bescheiden maar gloednieuw huis dat naast de oude school staat. Het huis is met 10.000 gulden Leids geld - de opbrengst van twee benefiet feesten - gebouwd. In één van de kamers geeft hij les, al moe ten de leerlingen op de grond zitten Geld voor meubilair was er immers niet meer. Geduren de de schoolperiode logeren er gemiddeld twaalf leerlingen, die om de één of andere reden niet meer thuis terecht kunnen. 800 dpi Win Printer Hires PostScript printer voor Windows 4 pagina's per minuut 9 Wevrrsbaan 10a 2 2352 BZ Leiderdorp Kuswandi is hoofd van een par ticuliere islamitische school. Het bijvoegelijk naamwoord 'particulier' roept in Nederland het beeld op van een welvaren de school voor rijkeluiskinde ren. Hier is het andersom. Van de ongeveer twintig leraren, in clusief Kuswandi. worden er maar twee betaald door de overheid. Van de 260 leerlingen kunnen er slechts tachtig het schoolgeld van 25 gulden per maand betalen. Kuswandi vertelt dat geldge brek zijn school continu de das om doet. „Het is mijn plicht als moslim om de kinderen te on derwijzen. Maar elke maand is het weer een probleem om rond te komen. Vooruitgang of geen vooruitgang, dat hangt volledig van mij af.' Droevig Naast het met Leids geld gefi nancierde woonhuis, staat het schoolgebouw er droevig bij. De afwezigheid van de altijd vrolij ke kinderen, benadnikt de de plorabele staat waarin het ge bouw verkeert. Stoffige ruimten waarin krakkemikkige houten bankjes staan. Enkele kleurrijke posters met stichtende, bijna cynische, teksten als. cleanli ness is health' (reinheid is ge zondheid) proberen de gaten in de muren aan het gezichtsveld te ontrekken. "Het doet pijn als ouders komen kijken en na de rondleiding zeggen: "Oh nee, hier schrijf ik mijn kind niet in", zegt het schoolhoofd. Morgenavond wordt in Jon gerencentrum 't Stathuys het derde benefietfeest voor de school van Teteng Kuswandi gehouden. De opbrengst van de verkoop van toegangskaarten (tien gulden per stuk) wordt be steed voor de aanschaf van 120 nieuwe schoolbanken voor het oude schooltje. Daarvoor is een bedrag nodig van 4800 gulden, de drie Leidse hulpverleners re kenen er op morgenavond min stens 3000 gulden binnen te krijgen. De 'Leidse hulppost' opereer- te op eigen houtje zonder in- menning van de Nederlandse of de Indonesische overheid. Dre jer „Het mag eigenlijk niet. want de hulp moet aan allerlei voorwaarden voldoen. Maar de ze vorm van hulp is juist leuker, want je weet wat er met het geld gebeurt. Het is heel tastbaar. Het voordeel van deze klein schalige hulp is dat de mensen die er al bij zijn betrokken veel meer geïnspireerd zijn om er iets van te maken". Relative rend zegt hij: 'Tienduizend gul den is eigenlijk een schijntje. Als duizend lYiensen een tientje ge ven, ben jeer al"! (Benefietfeest op vrijdag 6 no vember In 'I Stathuys' aan de Breestraat 19. Met optredens van de Berrie Herrie Bende en The Vlbe. Aanvang 21.00 uur) Schoolhoofd Teteng Kuswandi in een leeg klaslokaal Een nieuwe actie in Leiden moet voor de schoolbanken zorgen. •USB—P

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17