Reddingsplan voor bossen Controle voorwaarde bij niet afgraven vuilde grond Jaarmeterkaart voor controle Over leven MILIEUTIP! Sr .V - \j v I W&rméÊ&l DONDERDAG 5 NOVEMBER 1992 REDACTIE MONICAWESSELING Schoonmaak Schoonmaken hoeft niet per se grote schade aan te brengen aan het milieu. Door een goede keuze te maken tussen de ver schillende schoonmaakmidde len. is verontreiniging te voor komen. De ouderwetse zeep. meestal gemaakt van plantaardige vet ten, wordt in het water vrij snel afgebroken. De meeste zeep is eenter vervangen door syntheti sche schoonmaakmiddelen, ge maakt van tensiden. Deze bre ken veel minder goed af. In na tuur- en reformwinkels zijn schoonmaakmiddelen op basis van zeep te koop (Ecover, Akwarius, Almacabio en Meta). AJIesreinigers zijn meestal ge maakt van aardolie-tensiden en bevatten vaak zuren of andere agressieve anti-'viezigheidsmid delen'. Slecht voor net milieu: een vloeibare zeep is aanmerke lijk minder schadelijk. Fabrikanten van afwasmidde- len maken goede sier met de term fosfaatvrij, maar afwas middelen zijn 'van nature' al fosfaatvrij, dus dat is onzin. Ecover en Nixe-H zijn middelen die bestaan uit plantaardige tensiden verdienen de voor keur. De meeste mensen hebben een keur aan schoonmaakmid delen in het aanrechtkastje staan. Dat is niet nodig: groene zeep, poederschuurmiddel zon der chloor, afwasmiddel, azijn, soda, spiritus, ossegalzeep, schuurspons, zeem, borstel en gootsteenontstopper zijn samen meer dan genoeg. Speciale vlek- kenreinigers bevatten vaak tri- chloorethaan en dat tast de ozonlaag aan. Hij de uitgeverij Milieudefensie is een brochure te bestellen over Was- en schoonmaakmiddelen. Het werk is voor vijf gulden de be stellen bij Milieuboek Amster dam, telefoon 020-6244989. Tip milieudefensie Afbreekbaar Veel fabrikanten maken goede sier met de term 'biologisch af breekbaar'. Sommige wasactie- ve stoffen kunnen inderdaad worden afgebroken (al duurt dat soms wel lang). Alle andere stoffen zoals de geur- en chloor- bestanddelen, zijn niet afbreek baar. De term biologisch af breekbaar geldt dus maar voor een piepklein deel van het pro- dukt. Er zit nóg een adder onder het gras. Bij de biologische af braak van wasactieve stoffen gaat veel zuurstof verloren. Planten en vissen kunnen het daardoor behoorlijk moeilijk krijgen. Biologisch afbreekbaar is dus niet hetzelfde als niet milieubelastend. Omgekeerd ook niet: klei is niet afbreekbaar maar voor 100 procent puur na tuur. kan daarop vanaf november tot april eens per week de stand van de gas en de elektriciteits meter worden genoteerd, waar na het verbruik per week valt af te Ie/en De huis aan luns hla MJBL. De regenbuien van de afgelopen dagen laten ook de hazen niet onberoerd. Dit exemplaar zit doornat bij te komen van een van de talrijke herfstbuien. FOTO MARTIJN DE JONGE Dezer dagen valt bij 220.000 huishoudens in Zuid-Holland een meterkaart in de brieven bus. I let is de deelnemerskaart voor de jaarlijkse actie 'Zuinig stoken/Zuinig aan', plus daarbij een jaarmeterkaart om meer in zicht te krijgen in het energie verbruik thuis. Het is de achtste keer dat het nutsbedrijf EWR een spaaractie heeft. De afgelopen jaren deed telkens zo n dertien procent van de huishoudens van begin tot eind mee met de actie. Elk jaar beginnen veel meer mensen met goede moed aan de bespa ringsactie, maar onderweg val len er nogal wat af. De actie en de kaart zijn dit jaar het resul taat van samenwerking tussen twaalf gas-, stroom- en waterlei dingbedrijven. Deze bedrijven willen gas. stroom en water ver kopen, maar stellen zich daarbij ten doel dat de consument er zo zuinig mogelijk mee omspringt. Het Is de eerste keer dat de nutsbedrijven op zo'n grote schaal met elkaar samenwer ken. De spaarkaart 1992/'93 ziet er anders uit dan voorgaande ja ren. Het ene gedeelte van de meterkaart zal het publiek be kend voorkomen. Zoals elk jaar den publiceren elke week de streefcijfers van het gas- en stroomverbruik. Dat is het ver bruik zoals het zou moeten zijn, rekening houdend met de weersomstandigheden. De andere kant van de kaart wordt jaarmeterkaart genoemd. Daarop kunnen het hele jaar door meterstanden worden ge noteerd van gas, elektriciteit en bovendien water. Hiermee krijgt de bewoner een goed overzicht van het verbruik over een heel jaar. Doel van de actie is het be sparen van energie en water ten behoeve van het milieu. Bij de produktie van elektriciteit komt door verbranding van gas en olie kooldioxide vrij, een stof die in de dampkring de warmte van de aarde vasthoudt en voor het ongewenste broeikaseffect zorgt. Bovendien dragen vrijko mende zwavel- en stikstofdioxy- den bij aan de zure regen. Door de hoge waterconsump tie dreigt op sommige plaatsen de natuur uit te drogen en wa terzuivering is ook nog eens be lastend voor het milieu. Regeringscommissaris moet gaan toezien op uitvoering De stichting Natuur en Milieu heeft premier Lubbers een overlevingsplan voor de bossen aangeboden. Het plan bevat zestien maatregelen. Die moeten zo snel mogelijk worden genomen om het Nederlandse bos te redden. Bovendien moet er een regeringscommissaris worden aangesteld die het plan verder moet uitwerken en die op de uitvoering moet toezien. Deze commissaris moet on der directe verantwoordelijkheid van Lubbers vergaande bevoegdheden krijgen. tuurbeheer en visserij naar de levenskracht van de Nederland se bossen, aldus Natuur en Milieu. Natuur en Milieu heeft recht streeks tot Lubbers gewend, omdat de politiek het volgens de organisatie de laatste weken ernstig heeft laten afweten. De ze kritiek is gericht op zowel het parlement als de verantwoorde lijke bewindslieden (Bukman en Gabor, Maij en Alders). De poli tiek heeft onthutsend lauw ge reageerd op de uitkomst van het jaarlijkse onderzoek van het ministerie van landbouw, na- Mestproduktie Maatregelen die de stichting voorstelt zijn onder meer mindering van de mestproduk tie, het uitkopen van veehoude rijbedrijven in bossen er tuurgebieden (200 tot 250 be drijven, kosten 200 miljoen gul den) en het stellen van eisen aan de uitstoot van elektrici teitscentrales. Verder moeten de betrokken ministeries hun regionale inspecteurs milieuhy giëne opdracht geven bij de Raad van State aanvragen voor een hinderwetvergunning aan te vechten als die strijdig zijn met de richtlijn die tot doel heeft de ammoniakuitstoot door de veehouderij te beper ken. Accijns Op het gebied van verkeer en vervoer stelt Natuur en Milieu onder andere een maximum snelheid van 90 kilometer op autosnelwegen voor, versnelling van investering in het openbaar stads- en streekvervoer en de spoorwegen (Rail 21), verhoging van de accijns op diesel met vijftien cent per liter, invoering van een accijns op LPG van twintig cent per liter en een on middellijk verbod op binnen landse lijnvluchten en sport- en reclamevluchten. Bedrijven met meer dan vijf tig werknemers zouden volgens Natuur en Milieu moeten wor den verplicht tot het maken van een vervoersplan. Binnen een half jaar moet een plan op tafel komen voor het beroepsgoede- renvervoer. Daarin moet wor den gekeken naar de invoering van schonere motoren, het ver minderen van het aantal kilo meters van het vervoer over de weg en het bevorderen van schoner vervoer (schip, trein, gecombineerd). Natuur en Milieu pleit voor een regeling die het gebruik van schonere machines, bijvoorbeeld in de bouw en de landbouw, stimu leert. Om te voorkomen dat de grond nog verder verdroogt moet volgens Natuur en Milieu direct worden begonnen met het actieplan van de regering om water te besparen. Het ont trekken van grondwater door de industrie moet zo snel mogelijk OEN HAAG MONICA WISSELING Bodemverontreiniging die in de grond blijft liggen, bijvoorbeeld omdat opruimen te duur of technisch onmogelijk is, moet worden ingepakt en beheerst zodat de verontreiniging zich niet kan verspreiden. laar in jaar uit moet er een strenge controle van de verontreiniging zijn. De provincie Zuid-Holland wil deze taak opdragen aan de Stichting Nazorg Afval verwijdc- ringsinrichtingen (SNA). Lr wordt daarom nu een proef gedaan met nazorg door de SNA van het gesaneerde I MK terrein in Krimpen aan den IJstel. De in 1988 opgerich te stichting SNA had al tot taak ervoor te zorgen dat nieuwe vuilstortplaatsen geen veront reiniging veroorzaken. Wie verantwoordelijk wordt voor de praktische uitvoer van de nazorg van gesaneerde bo demverontreinigingen is daar mee bekend. Onduidelijk is echter nog hoe de komenue de cennia (want daar praat je over bij bodemverontreinigingen), het geld voor de nazorg moet worden opgehoest. De provin cie is daarover, samen met an dere provincies, aan het stegge len met de rijksoverheid. Net als andere provincies kent ook Zuid Holland honder den meer of minder ernstige ge vallen van bodemverontreini ging. J.W. Strookappe van de af deling bodemsanering van de prov incie Zuid Holland zet uit - een dat na het ontdekken van vervuiling, een aantal oplossin gen mogelijk is. „We kunnen de hele zaak weghalen. Dan ben je er voorgoed vanaf. Dat is echter lang niet altijd mogelijk en vaak ook te duur. Soms is het vol doende gebruiksbepalingen op te leggen. Een licht verontrei nigde grond hoeft niet gevaar lijk te zijn als je maar niet gaat graven of boren." Beperkt Er is een beperkte hoeveelheid geld beschikbaar voor bodem sanering. Niet zelden wordt daarom gekozen voor het ge heel of ten dele in de grond la ten liggen van de vuiligheid. Goede controle is dan onont beerlijk. „De bewoners moeten immers de zekerheid hebben dat de verontreiniging voor hen en voor natuur en milieu geen gevaar oplevert", zegt Strookap pe. Hij geeft daarmee direct aan dat er alleen voor 'het laten lig gen van de viezigheid' wordt gekozen als de garantie kan worden gegeven dat die viezig heid zich niet verspreid. Een van de locatie waar dat laatste het geval is omdat weg halen geen zin heeft, is de Cou pé-polder. De grond is vervuild met stoffen die er niet uit te ha len zijn. Reinigen van de grond van de polder is niet mogelijk. „Het beste wat we kunnen be reiken is dus dat we de grond opgraven en ergens anders neerleggen. Zo maak je dus er gens anders een nieuwe Coupé polder. Dat is nutteloos. Een ty pisch geval van IBC, Isoleren, pot dat de IN 'T VELD worden verminderd. Het ge bruik voor laagwaardige doel einden moet worden gestopt. In de landinrichting zijn in de visie van de stichting projekten die leiden tot verdere ontwatering voortaan taboe. Provincies en waterschappen zouden geen vergunningen meer mogen ge ven voor beregening of onttrek king van grondwater voor drinkwaterbereiding. Bos raad De Bosraad, een club deskundi gen die de regering gevraagd en ongevraagd adviseert over bos sen en bosbouw, onderschrijft de stellingen van Natuur en Milieu. „Het bos is echt in ge vaar. Nog langer praten heeft geen zin. Er is al te lang niets gedaan. Er moeten harde maat regelen worden genomen. Zo'n commissaris die de zaak con troleert is een prima idee", al dus J. Borgman, voorzitter van de Bosraad. Ik heb een geheim bos en ik venei lekker niemand (dus zelfs u niet) waar het ligt. Want dat bos is mij dier baar om zijn boOTSfge schoonheid, maar vooral om zijn rust. En dat moet zo blijven. Vroeger, toen ik nog tijd had, ging ik daar zeker twee keer per week wandelen. Nu gebeurt dat nog maar zelden, maar de spanning om er weer terug te komen is dan ook twee keer zo groot Ik heb in dat bos al fantasti sche dingen gezien. Zoals die keer dat ik oog in oog kwam te staan met een we zeltje dat zich duidelijk door mij betrapt voelde op het moment dat hij uit zijn holletje schoot. Minuten lang - of waren het slechts seconden? - keken we el kaar aan, doodstil allebei Waarschijnlijk maakte ik de eerste beweging, alleen maar een knippering met de ogen misschien, want ineens was hij weg. En ik had werkelijk niet gezien waarheen, zo flitsend snel ging dat. Maar het allermooiste in mijn geheime bos vind ik nog altijd de adelaarsva- rens, die zo'n twee meter oprijzen uit de bosgrond. In de zomer tenminste, want 's winters stort dat forse, hardgroene loof ineen tot een roestbruin tapijt. In het voorjaar zie je de vraagte kens omhoogkomen: de jonge, nieuwe scheuten. Niet de toppen breken door het bladerdek heen, maar de stevige stengel. Als die zich uit de grond heeft ge wurmd, strekt het vraagte ken zich uit tot een uitroep teken en kan het tere, nieu we blad zich uitspreiden. Varens hebben vroeger al tijd iets magisch uitge straald. Waarom? Heel een voudig: als je iets niet be grijpt, is er iets vreemds, iets bovennatuurlijks aan de hand. En dus waren va1 rens duivelse planten. Want hoe kan een plant zich voortplanten zonder bloe men en dus zonder zaad? Die bruine doosjes aan de onderkant van het blad lij» ken immers op zaad, maar als je inhoud in de grond stopt, gebeurt er niets. En dus kwamen er vreemde verhalen in de wereld. Va rens zouden wel degelijk bloemen vertonen, maar slechts in één nacht, de nacht van SL Jan. Volgens de legende zouden varens zijn ontsproten uit het bloed van de onthoofde Jo hannes de Doper. In de nacht van St. Jan zouden varens in sneltreinvaart knoppen krijgen, die zich binnen het uur tot donker rode bloemen ontvouwen. - Om middernacht waren die op hun mooist, dan zouden ze een fel merkwaardig licht uitstralen die de hele omge ving in gloed zet. Op dat ogenblik zou de dui vel op de proppen komen om de bloemen te plukken en zo het magische zaad te bemachtigen. Dat felbe geerde zaad had allerlei beheersen en controleren. Op dit moment wordt bekeken hoe een goede nazorg gegarandeerd Als na onderzoek van een nieuw ontdekte verontreiniging wordt besloten het vuil te laten liggen, wordt de verontreiniging geïsoleerd van de rest van de grond door de aanleg van dam- wanden, waterbellen, betonnen bakken of andere scheidings middelen. Vervolgens wordt de viezigheid 'beheerst'. Grondwa ter of regenwater dat er vanaf loopt wordt opgevangen. Laatste maar zeker niet minst belangrijke stap in het geheel is de controle: eindeloos meten of de verontreiniging zich niet ver spreid. Het trio. samen te vatten onder de noemer nazorg, ligt dus in handen van de SNA. Strookappe legt uit dat bij de keuze tussen de manieren waarop een aangetroffen ver ontreiniging wordt opgeruimd danwel ingepakt, de mogelijk heden en vooral ook de kosten van IBC worden betrokken. „De Financiën zijn nog een pro bleem. De kosten van nazorg voor een fikse stortplaats lopen snel op. Een miljoen is dan niets meer. Vraag is hoe je tot in eeu- wiger dagen hiervoor het geld kunt vrijstellen. Een methode zou zijn als het rijk geld stort in daarvan de nazorg wordt be taald. Of het rijk daartoe bereid is en so wie so het geld heeft, is nog maar de vraag. Daar moe ten we de komende tijd zien uit komen." pen. Het wees de drager verborgen schatten aan, maakte hem onzichtbaar. een jager die het in zijn wambuis droeg zou nooit zijn doel missen. En als men zich er mee in de ogen wreef, zou men in de kaar ten van de tegenstander kunnen kijken. Jammer eigenlijk dat mo derne biologen al deze ver halen hebben ontzenuwd. Maar, ze hebben ons er ook een ander - even indruk wekkend - relaas voor te ruggegeven. Het voortplan tingsproces van varens is een ingewikkeld, maar fas cinerend gebeuren dat al leen onder de juiste om standigheden slaagt. Als een spore uit zo'n bruin doosje opder het varenblad op een gunstige plaats te rechtkomt, ontstaat er eerst een hartvormige voorkiem. Daarop bevinden zich zo wel mannelijke als vrouwe lijke voortplantingsorga nen. stuk voor stuk onme telijk klein. De mannelijke spermatozoïden moeten zien bij de vrouwelijke eicel te komen en daarvoor heb ben ze een regenbuitje of wat dauw nodig Door een dunne film van vocht 'zwemmen' ze naar hun doel en vindt de bevruch ting plaats. Wat een beestachtig mooie manier om je voort te plan ten, vindt u ook niet? TON INT VELD onderzocht in de Coupé-polder In Alphen aan den Rijn. Er wordt nu bekeken hoe de vervuiling FOTO B£N Of BRUYN Drie jaar geleden werden gifvaten opge« van de bodem gecontroleerd moet word

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12