Ziekenhuizen: Eigen bijdrage bij opname De Dominee ontglipte politie, justitie en fiscus Binnenland Tankwagen verplettert personenauto Glashopper betekent einde van de propvolle glasbak Rotterdam zit op spoor grote paspoortfraude Coalitie wil meer geld voor openbaar vervoer Land van Ooit in nood DINSDAG 3 NOVEMBER 1992 5 Babytje met polio opgenomen scherpe nzeel» Een achttien dagen jonge baby uit Scherpenzee! is dit weekeinde met polioverschijnselen opgenomen in zieken huis Eemland in Amersfoort. De gezinsleden zijn om principiële redenen niet ingeënt. De GGD West-Veluwevallei begint een uil- gebreid contactonderzoek en gaat personen uit de omgeving van het patiëntje benaderen om zich alsnog te laten vaccineren.. Vorige week dinsdag is in Rotterdam een baby aan polio overle den. Inmiddels zijn er 24 gevallen van (al dan niet nog vermoe delijke) polio geconstateerd. Gisteren werd bekend dat de 11 -ja rige jongen die vorige week in een ziekenhuis in Goes werd op genomen met polio-verschijnselen, inderdaad aan de ziekte lijdt. Stakingsuitkering belastingvrij utrecht Over een stakingsuitkering hoeft geen loonbelasting te worden betaald. Dat heeft het gerechtshof in Leeuwarden be paald in een procedure van een lid van de Industriebond FNV tegen de belastingdienst. De uitspraak betekent dat de FN\ en haar bonden een bedrag van minstens 6.5 miljoen aan onterecht ingehouden belastinggelden zullen terugvorderen bij het minis terie van financiën. Sinds 1977 wordt loonbelasting geheven op uitkeringen uit de stakingskas. Ontvoerde Turkse wil niet trouwen den haag Het 16-jarige Turkse meisje dat begin oktober in Den Haag elf dagen werd ontvoerd, wil niet huwen met de 23-jarige man die wordt verdacht van haar ontvoering. Het meisje werd ontvoerd om een huwelijk af te dwingen. De rol van de ouders bij de ontvoering is nog onduidelijk. Toen het meisje na elf da gen werd bevrijd, was haar moeder in het bewuste huis aanwe zig bij de voorbereidingen voor een huwelijk. Inmiddels zijn er drie verdachten aangehouden, onder wie de Turkse kandidaat bruidegom die volgens de politie illegaal in Nederland verblijft. 'Patiënt bespaart immers op dagelijks levensonderhoud' Wie in het ziekenhuis belandt, zou de kosten van levens onderhoud die hij daarmee uitspaart, kunnen gaan beta len als eigen bijdrage. Dat is een van de bezuinigingsi- deëen die de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ) heeft voorgelegd aan staatssecretaris Simons van volksgezondheid om te ontsnappen aan diens voorgeno men korting van 140 miljoen gulden het komende jaar. Dat bedrag is volgens de NVZ voor de ziekenhuizen niet op te brengen. uitkeringen, terwijl de kosten van de ziekenhuiszorg slechts licht zullen stijgen. Verder heeft ze de staatsse cretaris gevraagd de NVZ met de Landelijke Specialisten Ver eniging te laten bekijken welke onderdelen van de zorg uit het basispakket van de ziektekos tenverzekeringen kunnen wor- utrecht anp De NVZ heeft Simons verder een experiment voorgesteld om de wachttijden voor onderzoek en behandeling van zieke werk nemers te bekorten door ook 's avonds te behandelen. Volgens de NVZ kan daardoor fors wor den bespaard op de ziektewet- den gelicht. Daardoor zouden de collectieve lasten dalen. De NVZ meldt de Kamer dat „deze constructieve voorstellen wat betreft de kostenbeheersing In de ziekenhuiszorg door de staatssecretaris vooralsnog ge reserveerd zijn ontvangen De Nederlandse Patiënten- Consumenten Federatie (NPCF) verwijst de suggesties stuk voor stuk naar de prullenbak. „Onge hoord, vrij onbezonnen en ab soluut onaanvaardbaar", aldus directeur Dekkers. Fen eigen bijdrage is niet redelijk, bijzon der moeilijk uit te rekenen, zet het hele verzekeringssysteem op de helling en leidt alleen maar tot een gigantische bu reaucratie, vindt Dekkers. ..Wat een gezin aan kosten Vewin: Water moet duurder pen haag anp Mensen die niet zuinig om springen met drinkwater moe ten veel meer gaan betalen voor de watervoorziening dan hun zuiniger landgenoten. Dat kan vrij eenvoudig door de huidige vaste lasten (rioolrechten, zui- veringslasten en vastrecht) te schrappen en deze op te nemen in een hogere waterprijs. De 'waterverspiller' gaat dan aan zienlijk rrteer betalen dan nu, stelt de stuurgroep Milieu van de vereniging van waterexploi tanten (Vewin). De achterliggende gedachte voor het voorstel is dat mensen kennelijk moeilijk te bewegen zijn tot het zuiniger omgaan met water. Nog steeds stijgt het waterverbruik in Nederland. Er worden in toenemende mate tweede badkamers en toiletten in woningen aangelegd met wa- terverslindende extra's als bid ets en douches. Anderzijds wordt het voor de waterleidingbedrijven steeds moeilijker om aan de vraag te voldoen. De Vewin maakt zich ernstige zorgen over de drink watervoorziening op lange ter mijn. Niet alleen stijgt het ver bruik voortdurend, ook blijkt de vervuiling van grond- en opper vlaktewater niet minder te wor den. Waterzuivering wordt door de vervuiling steeds duurder. De waterleidingbedrijven moe ten hiervoor opdraaien. Ook daardoor zal de waterprijs de komende jaren naar verwach ting toenemen. Daarnaast is er door het op pompen van grote hoeveelhe den grondwater al jaren sprake van een verdroging van Neder land. De provincie Gelderland overweegt daarom het naaldbos op de Veluwe te vervangen door loofbos, dat minder water nodig heeft. erica» In het gehucht Erica in de gemeente Emmen is gisteravond door nog onbekende oorzaak een tankwagen uit de bocht gevlogen en bovenop een personenauto terecht geko men. Daarbij kwam de bestuurder van de personenwagen om het leven. De vrachtwagenchauffeur bleef ongedeerd. Omdat de tankwagen was gevuld met 30.000 liter benzine en diesel, waarvan een deel over het wegdek stroomde, werd alle wegverkeer en scheepvaart in de omgeving stilgelegd. Pas na het overpompen van de resterende brandstof werd ruim na middernacht het verkeer weer vrijgegeven. den kaag cpq bespaart als een gezinslid in het ziekenhuis ligt. is marginaal. Hoogstens wordt er een schnit- zeltje of sinaasappel minder ge kocht De basiskosten lopen door. Voor een alleenstaande kunnen de kosten wel stijgen, maar hoe reken je dat uit?" Bo vendien zijn er juist ook extra kosten: een bloemetje, bus- of taxivervoer. De NVZ-suggestie om samen met de specialisten te kijken welke onderdelen van de zorg uit het basispakket kunnen, noemt Dekken JmImimI nn de gekke. Dat zijn wel de laatste instanties die zich hierover mo gen uitspreken. Dat is namelijk een zaak van verzekeraars en consumenten, en zeer zeker niet van aanbieders van zorg." Moeders blijven steeds vakermaar korter werken niM-g .ilU'n m 1 werkweek. De resultaten van het FNV-onderzoek wijzen op een gestage groei van hei aantal werkende moeders in Neder land. Volgens nog niet gepubli ceerd Europees onderzoek ver ncht inmiddels 37 procent van de moeders met een of meet kinderen onder de negen jaar betaald werk. Vergeleken met de landen om ons heen is dat cijfer laag. Er is bovendien geen land in Europa waar moeders met jonge kinderen zulke korte werkweken maken als in Neder land. Ongeveer tweederde van dc werkende moeders met kin deren onder de negen jaar werkt minder dan twintig uur Minder dan vijf procent werkt de hele week. Steeds meer vrouwen blijven werken nadat ze kinderen heb ben gekregen, zij het wel min der. Volgens een onderzoek van het I NV rouwensccretana.it bleef ruim de helft van de vrou wen die vong jaar een kind kre gen aan het werk. al gingen twee van de drie van een full time baan terug naar een werk week van twee of dne dagen Ook jonge vaders leveren va ker arbeidstijd in: een op de tien mannen met een werkende vrouw is na de komst van een kind korter gaan werken. In de meeste gevallen gaan de vaders vier in plaats van vijf dagen werken. Mannen met een part ner thuis, behouden in nage- terwocde anp nengekomen Vijftig glashop pers zijn al verkocht veertien in Nederland, twaalf in Zwitser land. vier in Spanje, zes in Duitsland en zes in Oostenrijk. En dat terwijl de folder nog met eens uit is De glashopper vergruist glas zodanig dat de stukken niet scherp zijn. Daardoor kan het glas in plastic zakken worden opgeslagen en worden afgr voerd. Het probleem van de overvolle glasbakken behoort volgens Nales hiermee tot hel er if i ir n him m i1 (ie 0Mhoppi I I das niet zo vaak hoeft tc wor den afgevoerd. „Elke keer als ik langs die over volle glasbakken reed en al het kapotte glas eromheen zag. dacht ik dat er toch betere op lossing moest zijn". Na lang denken presenteerde produkt- ontwikkelaar Nales uit Terwolde zijn glashopper een flessen ver- gnu/er die het volume van weg werpglas met ongeveer drie kwart reduceert. Nales is enthousiast over zijn eigen creatie. De consument kennelijk ook: in de veertien da gen dat de glashopper op de markt is, zijn er al veel reacties uit binnen- en buitenland bin- rotterdam Politie en justitie zijn al maan den bezig met een OBÉBOÉ naar fraude met paspoorten op het stadhuis in Rotterdam In middels zijn drie mannen uit de Maasstad aangehouden, onder wie twee ambtenaren van de af deling Burgerzaken, zo heeft de Rotterdamse persoffic ter Moraal gisteren gezegd. Hi) wilde mei zeggen hoe omvangrijk de frau de is en of er meer arrestaties volgen. De zaak begon met de aanhouding van een 25-jarige ambtenaar PvdA: Impasse plannenmakerij doorbreken dcn haag gpo CDA en PvdA willen dat er meer wordt geïnvesteerd m het open baar verv oer in en rond de grote steden. Minister Maij van ver keer en watergaal heeft echter pas geld als de Pi l -aandelen verkocht zijn en het aardgasba ten fonds er is. Dat betektent. zo hield ze gisteren de Kamer voor bij de behandeling van haar be groting. dat alle mooie plannen pas in een volgend kabinet aan de orde kunnen komen. PvdA'er Van Gijzel wil zo lang niet wachten. Het openbaar Parool-journalist schrijft 'biografievan vermoorde misdaadkoning amsterdam fred v Toen Klaas Bruinsma werd doodgescho ten. op 27 juni 1991 op de parkeerplaats van het Hiltonhotel in Amsterdam Zuid, was in brede kring bekend dat hij de lei der was geweest van het omvangrijkste en gewelddadigste misdaadsyndicaat van het afgelopen decennium. Dat was de verdienste van Parool-jour nalist Bart Middelburg. Hij was de eerste die in 1988 Bruinsma publiekelijk aan de kaak stelde als leider van een op drugsgeld en liquida ties gefundeerde 'onderne ming van maffia-achtige constructie. Het artikel rukje Bruinsma met één haal weg uit dc anonimiteit waarin hij twaalf jaar lang aan zijn mis dadig imperium had kunnen bouwen, ongrijpbaar voor politie, justitie en belastingdienst. Het boek 'De Dominee' van Middel burg is de 'biografie' van Bruinsma. een weerslag van vier jaar vasthoudend speurwerk. Niet zonder risico. Na het openingsartikel in de Amsterdamse krant liet een van woede kokende Bruin sma dc journalist op zijn 'dodenlijst' zet ten. Middelburg kwam daar zelf overi gens pas later achter via een artikel van Nieuwe Revu-journalist Bert Voskuil, die een vertrouwensrelatie met Bruinsma had opgebouwd. Voskuil durfde pas te public eren toen Bruinsma dood was. Personen worden met naam en toenaam in boek genoemd Dat laatste vertelt veel over de speciale kwaliteit van Middelburgs werk: hij stap te niet in het moeras van handjeklap met jongens in patserige bordelen, maar bleef welbewust op afstand. Middelburg heeft Bruinsma maar één keer in de ogen gekeken, bij toeval in de rechtbank, en toen hebben ze niets tegen elkaar ge zegd. 'De Dominee' zoals Bruinsma werd genoemd vanwege zijn voor- liefde voor zwarte pakken en de bombastische toespraken die hij afstak tegen machte loze politierechercheurs, Is vanaf de zijlijn ontrafeld. Dat is nieuw in de Nederlandse misdaad-journalistiek. Mis daadreporters als Peter dc Vries (Telegraaf, Aktueel. Cri me Time) en Ton 'Pietje Bell' - van Dijk (Nieuw* Ra vu, haagse post, rime li- me) hanteerden de beproefde methode: wordt goede maatjes met het milieu, dan volgen de verhalen vanzelf. De Vries heeft op die manier zijn vriendenkring uitgebreid met Heineken-ontvoerder Cor van Hout. Ton van Dijk betrad tijdens het proces tegen Bruinsma s moorde naar de rechts/aal met in zijn kielzog twee leden van de Amsterdamse penose. Het is maar hoe je werkt, natuurlijk. Middelburg is begonnen bij de politie en beeft wat dat betreft geprofiteerd van het tij. De Nederlandse criminaliteitsbe strijding was in '88 net een nieuw tijd perk ingegaan. De structurele aanpak van de georganiseerde criminaliteit was begonnen, voor het eerst verschenen analyses en rapporten over misdaadsyn dicaten en bij de Amsterdamse politie was een afdeling Misdaadanalyse opge richt. De mededeelzaamheid van de po litie zal niet vreemd zijn aan het feit dat ook het politiewerk steeds afhankelijker wordt van budgetten en politieke aan dacht. Stap voor stap drong Mid- delburg door tot in de krin gen vlak om Bruinsma heen. Het naamkaartje van porno handelaar 'Dikke Charles' Geerts werd aan de Bruin sma-stam gehangen, de ad vocaat John Engelsma aan gewezen als de consigliere' (raadsman) van het syndi caat. Die laatste maffia term heeft Middelburg moeten rectificeren. Het was een van de twee ge dingen die hij tot nu toe verloor van de zeventien die tegen hem zijn aangespan nen. In De Dominee is niettemin het net om Dikke Charles en Fngelsma verder aangetrokken Alle hoofdpersonen wor den ijskoud bij hun volledige naam ge noemd. Het hoek is een beklemmend document geworden, dat niet alleen angst aanjaagt vanwege de troosteloze immoraliteit van de gangsters, maar ook vanwege het weerloze en naar corruptie riekendeoverheidsapparaat. Schrijver deed niet mee aan handjeklap met patsers in bordelen ook Het lijkt onmogelijk dat het zoontje van de steenrijke oprichter van de Raak- limonadefabrieken zonder hulp van bin nenuit heeft kunnen uitgroeien tot een onaantastbare misdadiger aan het hoofd van een organisatie die naar schatting 100 tot 200 miljoen gulden per jaar om zette. Dossiers verdwenen uit het hoofd bureau van politie, belasting betaalde Bruinsma amper. Terwijl hij voor een miljoen per jaar verwoonde in dure hotelsuites, sloeg de belastinginspecteur hem aan voor 18 mille. Het enige niet overtuigende aan De Dominee zijn Mid delburgs geforceerde pogin gen om de Bruinsma-organi- satie te beschrijven in ter men van de Amerikaans/Ita liaanse maffia. Klaas Bruin sma als 'capo di tuti capi'? Zoveel capi Had hij nou toch liet Daarbi) zal Middelburg het betreuren dat hij tijdens de openbare rechtszittingen tegen Bruinsma s moor denaar niet goed heeft opgelet Anders had hij niet geschreven dat Bruinsma is gedood met een kogel in het hoofd en twee in de borst, maar door een in het hart en drie in voorhoofd, mondhoek en rechteroor. Een detail dat verder geen naam mag hebben. Hart Wuitirlhurx, He Dominee Opkomst m ondergang van maflahaas klaas Hruinsma lilt- getetij Veen. Prijs: f 29.90. ISBN 90 2S4 04-.ua druhen» Het Brabantse attrac tiepark Land van Ooit in Drunen verkeert in financiële moeilijkhe den De belangrijkste aandeel houder MK8 Investments, een dochter van de ING-ban Ir. heeft zich volgens Land van Ooit-di recteur Tamimau „zeer plotse ling en zonder opgave van rede nen teruggetrokken Hierdoor hebben de 450 personeelsleden twee weken geleden geen sala- dam om een petitie aan te bie den Het park. dat in 19B9 zijn deuren opende, heeft het afgelo pen seizoen te kampen gehad met teruglopende bezoekersaan talten Er was gerekend op 425 000 mensen, maar tot en met afgelopen zondag passeer den slechts 382 000 bezoekers de kassa. Taminiau wijt de te ruggang aan een samenloop van omstandigheden de Olympi sche Spelen, het EK-voetbal, de Ftortade en de opening van Euro Disney. roro tmom r heeft nu tm 'topconfe rentie' nodig om de de nuidigr 'impasse' te doorbreken. ..Ex is geen geld. omdat de steden wachten met het maken van plannen. Het rijk zoekt geen geld. omd.it er Ml plannen zijnaldus Van Gijzel Hel CDA wiJ ook investrren in het openbaar vervoer in de rie den. al stelt hef daarbij als voor waarde de exploitatietekorten eindelijk eens worden wegge werk». Maij Weggen kapittelde de kamerleden cn de ge meen la- besturen in bepaalde regio's om hun vs. ir.. n ..in bepaalde wc gen. spoorlijnen en vaarwegen reuJrr of anders aan te leggen AJ die 'toeters en hellen kosten geld dat er met is. aldus de mi nister Als vr>orbceld noemde ze de Betuwelijn, waarvan dc prijs door de geelste overlastheper kende maatregelen steeds hoger wordt ..Fnige discipline is no dis. anders moet straks al hei grid uit het gasbatenfonds naar de Betuwelijn" Kok gaat huis 'zelf taxeren qjwhaac'cep Minister kok \an financiën denkt jaarlijks 120 miljoen gul den extra binnen te halen door woningen Hkr vier jaar te laten taxeren Op dit moment mor ten huiseigenaren zelf de waar de van hun woning op hel be lastingformulirr invullen >p basis van dir aangiftr wordt het huurwaardrforfait. de belasting voor huiseigenaren berekend Het te laag inschatten van dr waarde van de woning levert dus financieel voordeel <»p Kok wil. zegt hij in het welsvoorstrl Waardering Or roerende /aken. dal de ge meenten en wateru happen dr taxaties gaan verrichten Een groot aantal gemeenten taxeert nu al zelf vanwege de gemeen teiijkr on roe» rnd gord hrlas ting Daardoor kan de belas tingdlenst met minder mensen tor I >al levert nog MM I mil joen gulden per jaar op.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5