NS: Beveiliging spoor kan beter Sociale partners en kabinet zwartepieten nog even door Binnenland Greenpeace: 'Geheim' schip volgt transport Overleg over tarieven specialisten mislukt Saba wilrijbewijstoeristhouden Paardje kijken in Hedel O, kom er eens kijken Zakenman Michel Bosio opgepakt en uitgewezen Philips vreest banenverlies DINSDAG 3 NOVEMBER 1992 Oponthoud voor snelheidsovertreders pen haag Te hard rijdende zakenlui kunnen effectiever worden gestraft met oponthoud dan met een geldboete. Het oponthoud zou kunnen bestaan uit het natrekken van het kenteken en een grondige inspectie van de auto. Dat kost al gauw een uur. Minis ter Hirsch Ballin van justitie opperde dit idee gisteren tijdens de opening van het Actiecentrum Naleving Snelheidslimieten in Driebergen. Het centrum is een initiatief van een aantal ministe ries en de Algemene Verkeersdienst van de Rijkspolitie, en heeft de opdracht het gedrag van de automobilist te veranderen. Opvang vluchtelingen schiet tekort den haag De hulpverlening aan Joegoslaven met ernstige psy chische problemen schiet op dit moment tekort. Directeur ge neraal mr. J. Richelle van het ministerie van WVC zei dat gister avond voor de NCRV-televisie. Volgens hem moeten op korte termijn meer professionele maatschappelijk werkers worden in geschakeld. Het Rode Kruis kan aan de hulpvraag niet voldoen. Die organisatie draagt de opvang van Joegoslavische vluchtelin gen vanaf januari over aan de stichting die de asielzoekerscentra beheert. Het Rode Kruis is nu nog verantwoordelijk voorde op vang van zo n zesduizend vluchtelingen in vijf centra. Kosten diplomaten belastingvrij pen haag Nederlandse diplomaten in het buitenland houden hun belastingvrije onkostenvergoeding. De diplomaten worden voortaan volgens het Nederlandse belastingstelsel aangeslagen, ook al verblijven zij in het buitenland. Dat zou inhouden dat ook onkostenvergoedingen naar Nederlandse maatstaven belast moeten worden. Volgens Van Amelsvoort zou dat geen recht doen aan de bijzondere positie van de diplomaten. De meeste kosten houden immers direct verband met het uitoefenen van hun functie. Diplomaten hebben soms uitgaven die niet te ver gelijken zijn met de Nederlandse verhoudingen, zoals kosten voor bedienden en bewaking. Agenten Sint Maarten gearresteerd Willemstad Op Sint Maarten zijn twee politiemannen en twee burgers aangehouden op verdenking van verduistering, fraude en afpersing in verband met drugshandel. Hoofdcommissaris W. Kramers sluit niet uit dat nog meer aanhoudingen volgen. De verdachten zijn uit veiligheidsoverwegingen overgebracht naar de gevangenis op Curasao. Het is niet zeker of de agenten een malig betrokken waren bij de strafbare feiten of dat zij deel uit maken van een grotere operatie. De Antilliaanse minister van justitie Romer benadrukte gisteren dat de aanhouding laat zien dat criminaliteit hard wordt aangepakt zowel intem als extern. Twee doden bij verkeersongeluk Groningen» Twee inwoners van Ezinge zijn gisteravond bij een verkeersongeval in het Noordgroningse Feerwerd om het leven gekomen. Twee andere inzittenden raakten zwaargewond. Door nog onbekende oorzaak is de wagen met vier inzittenden, twee mannen en twee vrouwen, te water geraakt. De 61-jarige be stuurster is ter plekke overleden. Eén van de twee zwaar gewon de mannen overleed later in het ziekenhuis. De andere vrouwe lijke inzittende kwam in de kofferbak terecht en was het minst zwaar gewond. Akatsuki Mam niet in Cherbourg amsterdam/cherbourg ap-anp Greenpeace gaat een 'geheim' schip inzetten om het omstre den plutoniumtransport van Cherbourg (Frankrijk) naar Yo kohama (Japan) te volgen. Het schip behoort niet tot de Green- peacevloot, maar zal wel onder de vlag van Greenpeace varen. Greenpeace besloot een an der schip in te zetten, nadat vo rige week de Beluga, die het transport zou begeleiden, door de Franse marine buitengaats werd gesleept. De naam van het vervangende schip wordt zorg vuldig geheim gehouden. Samen met journalisten heb ben milieu-activisten gisteren in Cherbourg tevergeefs gewacht op het Japanse vrachtschip, de Akatsuki Mam, dat daar 1,7 ton van de dodelijke stof zou ko men laden. Volgens de autori teiten bevond het zich voor de Franse kust in internationale wateren. De Franse regering maakte zondag bekend dat het schip utrecht anp Het overleg tussen verzekeraars, specialisten en ziekenhuizen over de specialistentarieven is gisteren mislukt. De Landelijke Specialistcnvereniging (LSV) wil geen tariefsverlaging, de verze keraarswei. De partijen, die er al voor 1 oktober uit hadden moeten zijn, hadden van staatssecretaris Si mons van volksgezondheid nog een laatste kans gekregen de problemen zelf op te lossen. Si mons had echter ook het Cen traal Orgaan Tarieven Gezond- htktMOffg OTG) al opdracht gegeven om een tarievenlijstje voor 1993 te maken. Alle orga nisaties verwachten nu dat deze lijst ook straks van kracht wordt. Eind 1989 sprak Simons met de specialisten af dat de kosten voor specialistische hulp drie jaar lang zouden worden bevro- ren op het niveau van 1989 (ruim twee miljard gulden). Overschrijdingen zouden wor den gecompenseerd via tariefs verlagingen. Dat is één keer ge beurd voor een overschrijding in 1990. Vorig jaar inden de spe cialisten 384 miljoen te veel, terwijl het gat dit jaar waar schijnlijk nog groter wordt. De drie partijen zijn het er over eens dat niet alles de spe cialisten valt aan te rekenen. Door de bevolkingsgroei en de vergrijzing krijgen ze meer werk, of ze dat nu proberen te beperken of niet. Anderzijds vinden ze ook alle drie dat de huidige betaling per handeling plaats moeten maken voor bij voorbeeld een uurtarief en abonnementshonorering. Daar door is het niet langer lonend om veel behandelingen te ver richten. De wegen scheidden zich op de vraag welk deel van de over schrijding de specialisten valt aan te rekenen. Volgens de LSV is de helft van de overschrijding het gevolg van bevolkingsgroei en vergrijzing en kan de andere helft worden binnengehaald met een andere honorerings structuur. Een tariefsverlaging is dus niet nodig, vinden de spe cialisten. Volgens de verzeke raars overschat de LSV het ef fect van bevolkingsgroei en ver grijzing, en moeten de tarieven wel degelijk omlaag. WILLEMSTAD STELLA V correspondent „Zeer, zeer teleurgesteld", is parlementslid WUI Johnson van het Antilliaanse eiland Sa ba over het besluit van de Ne derlandse regering om het 'rij- bewijstoerisme' naar de eilan den aan te pakken. „We heb ben zó hard gewerkt om de kritiek op onze examens weg te werken, maar dat is volledig genegeerd", zegt Johnson ver drietig. Voor Saba een bergtop in zee met 1000 inwoners be tekent de maatregel een In komstenderving van 6,5 mil joen gulden per jaar. Boven dien biedt het rijbewijstoeris- mezo'n 100 mensen wirk. )<>k op Sint Eustatius zijn de onge veer 40 afrijders per week een belangrijke inkomstenbron. De twee kleine Antillen raak ten de afgelopen jaren zeer in trek bij Nederlanders, die dachten daar makkelijk het rij bewijs te kunnen halen. In de praktijk kreeg men het papier tje allerminst cadeau, maar desondanks was er kritiek van de Nederlandse rijschoolhou ders. Vrijdag nam de minister raad daarom het besluit dat een Antilliaans rijbewijs pas in Nederland wordt erkend, als de eigenaar er voor het exa men zes maanden heeft ge woond. De eilanden worden hiermee op één lijn geschaard met EG-landen, Het steekt Johnson dat Saba ineens als buitenland wordt beschouwd, terwijl minister llirsi h BaHi ImÉmm ken) de eilanden steeds wijst op de plichten die zij hebben als deel van het Koninkrijk. „Maar we zijn blijkbaar alleen deel van het Koninkrijk als het zo uitkomt", aldus Johnson. Hij zal deze „respectloze en frusterende behandeling" on der de aandacht brengen van koningin Be;ilri\. tlie \niil len volgende week bezoekL Automatische treinbeïnvloeding werkt niet bij lage snelheden utrecht gpd De Nederlandse Spoorwegen (NS) gaan het spoornet be ter beveiligen, als gevolg van de treinbotsing afgelopen zaterdag bij station Eindhoven. Daarbij vielen 27 gewon den. Het spoornet is beveiligd met het ATB-systeem (au tomatische treinbeïnvloeding). Dat werkt echter niet als treinen langzamer dan 40 kilometer per uur rijden, zoals in Eindhoven. Het ATB-systeem brengt een trein automatisch tot stilstand als de machinist een rood sein negeert of een andere foute be slissing neemt. Het Nederlandse spoornet is ingedeeld in 'blok ken' van 1600 meter lengte, waarin zich door het ATB-sys teem nooit meer dan één trein tegelijk kan bevinden. Op en rond stations werkt ATB tot nog toe niet, omdat treinen daar met lage snelheden binnenko- Om herhaling te voorkomen, zal het systeem in de nabije toe komst ook gaan ingrijpen bij la gere snelheden. Die verande ring vereist echter een nogal in gewikkelde aanpassing van de apparatuur. Volgens een woord voerder van de NS is de verbe tering een 'oud plan', maar was de uitvoering ervan om allerlei redenen steeds uitgesteld. men en vertrekken. Met het be sluit van de NS om iets aan het ATB-systeem te doen, staat de oorzaak van de treinbotsing echter nog niet vast. Het blijft een raadsel hoe de twee treinen nabij een wissel op hetzelfde baanvak terecht zijn gekomen. Tenminste één van de machi nisten zou een rood sein voor die wissel hebben moeten op merken. Het kan echter ook zo zijn ge weest dat de computer van de verkeersleidingspost. die de 'rij weg' van de trein instelt, een fout heeft gemaakt en daarbij al dan niet onjuiste seinen heeft ingeschakeld. De Spoorwegon gevallenraad stelt op dit mo ment een diepgaand onderzoek hedel Ondanks het trieste weer mocht de jaariijk- van Zuidlaren achter zich liet Over belangstelling se Hedelse paardenmarkt zich gisteren de grootste hadden de paardenhandelaren niet te klagen naar van Europa noemen Er werden 1643 paarden aan- schatting 40 000 mensen kwamen een kijkje ne- gevoerd, waarmee Hedel de concurrerende markt men. zoro» ANe»cc*ot root een dag eerder dan verwacht was vertrokken uit de haven van Brest, waar het had aangelegd om brandstof en proviand in te nemen. Minister van industrie Dominique Strauss-Kahn had beloofd dat de media van tevo ren van het exacte tijdstip van vertrek op de hoogte zouden worden gesteld. „In plaats van duidelijkheid te geven is er een rookgordijn op getrokken", zei Green peace- vvoordvoerder Jean-Luc Thierry. Hij zei dat de Franse regering het publiek misleidt over de mogelijke risico's van de trans actie. Volgens de milieuorgani satie blijft na het vertrek van de Akatsuki Maru nog zeker 150 ton van het Japanse kernafval in Frankrijk. De Franse regering heeft vol gens Greenpeace ten onrechte gezegd dat met het plutionium geen kernwapens kunnen wor den vervaardigd. Dat zou vol gens woordvoerder Damon Mo- glen al binnen enkele dagen Kunnen. arnhem anp De Franse zakenman Michel Bosio, hoofdpersoon in de naar hem vernoemde affaire, is giste ren op verzoek WUI l - r de Arnhemse politie aangehou den Hij zou nog vanmiddag on een vliegtuig nchting Frankrijk zijn gezet, aldus een woord voerster van het ministerie van justitie. Bosio diende een verzoek tot verblijfsvergunning in. waar af- wiizcnd op is beschik! Op grond daarvan werd de zaken man gisteren op het politiebu reau in Arnhem ontboden. Daar werd hem namens staatssecre taris Kosto van justitie te ver staan gegeven dat hij 'onge wenste vreemdeling' is en dat hij derhalve 'geen verblijfstitel' meer heeft Bosio richtte met enorme subsidies van de overheid diver se bcrin|ven in de regio Arnhem op. Volgens de Fransman zou den die bedrijven door de Ne derlandse en Amerikaanse ge heime diensten zijn gebruikt voor duistere transacties Len onderzoek door de Kamer heeft echter niets aan het licht kun nen brengen, behalve dat Bosio de subsidies ten onrechte had gekregen. Justitie wilde met zeggen of het afwijzen van de verblijfsvergunning verband houdt met het onderzoek. Amstelveen Ondanks dat in veel etalages ni al kerstversiering wordt aangebracht wordt ook de Sint niet vergeten. Bij een bonbon- en chocoladefabriek in Amstelveen draait mo menteel de produktie op volle toeren. Het be drijf maakt duizenden chocoladeletters om aan individuele loonsverbeteringen, zouden die neerkomen op een stijging van de loonsom met 210 miljoen gulden. Volgens Philips komt dat overeen met 2.500 tot 2 800 hanen In ziin bnef aan de Industrie bond FNV benadrukt lb- Haas dat er „een maximale druk zal ontstaan op het personeelsvolu me" als de stijging van het loonnivrau niet wordt bijgr strld Reorganisaties zijn vol- grns hem dan onvermijdelijk Vrijdag overleggen Philips en de bonden opnieuw. EINDHOVEN ANZ Zelfs als het lukt om de loon som volgend jaar behoorlijk te beperken, is er geen garantie dat er bij Philijis Nederland ii m verloren gaan Dat blijkt uit een brief van directeur sociale zaken A. de Haas aan de Industriebond J NV Philips wil dal de loonkosten in 1993 gelijk blijven aan het huidige niveau Lerder dit jaar zijn in de CAO voor 1993 loons verhogingen afgesproken. Sa men met een stiiging van de so ciale lasten en de grbruikelijke den haag caret goseung sector betreft u n i er inesert r. lit ie. lmmMn bet kabinet ..We moeten niet te veel van elkaar sart „We zijn in elk geval in staat geweest een nieuwe afspraak voor overleg te maken." Zo formuleerde VNO-voorman Rinnooy Kan de uitkomst van het beraad dat kabinet en sociale partners gister avond voerden over de economische problemen die zich voor 1993, en inmiddels ook voor 1994, aandienen. In feite gaf de werkgeversbaas daarmee aan dat het ruim vier uur durende beraad was mislukt. Werkgevers en vakbonden waren niet bereid om gisteren al aan te geven tot welke maatregelen zij in 1993 bereid zijn Eerst moest het kabinet maar eens duidelijkheid verschaffen, zo luidde de ge meenschappelijke boodschap. Daarna aan staande maandag komen de sociale partners wel met hun ideeén op tafel. Een bittere pil voor de kabinetsdelegatie onder leiding van premier lAibbers. Die rekende er op dat werkgevers en vakbonden tot een verdergaan de loonmatiging te bewegen zouden zijn. Die zou verder moeten gaan dan koppeling van de lonen aan de inflatie en moeten samenhangen met maatregelen die tot meer banen moeten leiden. Het kabinet zou daar dan voor wat de overheids sector betreft (uitkeringsgerechtigden, minima, ambtenaren en trendvolgers) vrijdag in een brief aan de Kamer op kunnen reageren. Klaar was Ruud. Die vlieger ging echter niet op. Het kabinet vroeg om een bevriezing van de lonen op het ni veau van 1992. Uit berekeningen van het Centraal Planbureau (CPB) was immers gebleken dat cr dan toch koopkracht behoud in 1993 mogelijk zou zijn. Gecombineerd met meerjarige afspraken over het scheppen van nieuwe banen en het be houd van bestaande werkgelegenheid, kon de voor komend jaar dreigende rampspoed worden opgevangen. De partijen kwamen er echter niet uit. De vak centrales FNV, CNV en MHP vonden kxmmati ging in ruil voor meer banen te simpel. Over een bevriezing van lonen valt niet te praten, net zo min als over het openbreken van reeds voor 1993 afgesloten CAO's met hoge loonstijgingen van te gen de vijf procent. De lasten van de verslechterende economische situatie mogen niet alleen op de werknemers worden afgewenteld, menen de vakcentrales De overheid cn de werkgevers moeten er ook aan bij dragen. Daarnaast moet er een overeenkomst worden gesloten over de ingrepen die het kabinet in de V\AO voorstelt en mag de Icwaliteit van de samenleving' niet worden aangetast lees de overheidsvoorzieningen moeten overeind blijven, ook bij mogelijke nieuwe bezuinigingen. De werkgevers hielden de boot eveneens af. Zij bepleiten een adempauze om de ernst van de si tuatie die zich voor 1993 aandient goed tot ieder een te laten doordringen. Daartoe zouden CAO's die begin 1993 aflopen met dne maanden moe ien worden verlengd. Tegelijk zou een nieuwe discussie moeien worden grvoerd over de voor 1993 af te sluiten CAO's, gericht op loonmatiging, waarhij compensatie voor de inflatie richtlijn is Kabinet noch vakhonden voelen veel voor de adempauze. Snel en direct handelen, luidt in bei de kampen do boodschap Mede ingegeven door frustratie over de houding van de werkgrvrrs. die hun kaarten niet op tafel willen leggen Rinnooy Kan gaf na afloop van het beraad wel aan dat de lasten omlaag moeten. Alle maatregelen die dc Joon kosten voor ondernemers opdrijven, worden afgewezen Afspraken voor 1993 zullen bovendien globaal en beperkt moeten zijn Per bedrijf of be dnjfstak moet er ruimte zijn. die naar eigen in zicht is in te vullen. „We moeten niet te veel van elkaar verlangen", beweerde de VNO et Het vragrn om meet banen in de bedrijven zal alleen leédrn lot hogrre kosten voor de werkgevers. zn stelde Rinnooy Kan Hi| keerde zich namens ondernemend Nederland te gen een loonmaatrrgrl van het kabinet om zo be vriezing van de lonen af tr dwingen Daarnaast willen de werkgrvrrs met dal hei kabinet het fi nancieringstekort wat minder laat dalen in 1993 om zo de problemen te lijf tr gaan Bn ook de las tendnik moet keurig volgens de norm uit het re geerakkoord dalen naar maximaal S3.6 procent En zo was iedereen tenig bij af Dr hal blijft in het speelveld van het kabinet Daar zal men eerst de opstelling en de taktiek voor de wedstrijd moe ten bepalen Daarna spelen vakbeweging en werkgevers pas mee Fik overigens met ren rigrn hnt die vooralsnog niet tr combiner™ valt Voor het kabinet blijven vrijdag alleen over op roepen aan vakbeweging en werkgevers, bevrie zing van inkomens waar dr overheid voor verant woordelijk is en de mogrlijkheid om medio 1993 via belasting- en prrmiemaatrrgrlen alsnog fritc lijk ie bereiken wal nu niet lukt. Om voor 19SH dan maar weer ecru verder te zien.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3