Eerste Amerikaanse resultaten komen vannacht om één uur Verkiezingen VS Amerikanen kiezen ook nieuw Congres Verkiezingen VS op de tv DINSDAG 3 NOVEMBER 1992 2* CAMPAGNESNIPPERS Aangenaam kennis te maken Washington Van Pennsylvania naar Ohio, van Ohio naar Mi chigan, naar Indiana en Illinois, en door naar Missouri en Wis consin, Dan naar het westen, naar Nevada en Kansas en Mis souri. Korte bezoekjes zelfs aan Montana en South Dakota, die met drie kiesmannen elk toch nauwelijks gewicht in de schaal léggen. Zo ijverig was president Bush vorige week met het ont moeten van keizers dat hij tot drie maal toe de hand schudde van een veiligheidsagent die hem al tien jaar begeleidt. Bush dacht dat het gewone belangstellende was... Bush wacht moeder van alle nederlagen Baghdad Dankzij de zege in de Golfoorlog steeg de populariteit van George Bush naar ongekende hoogte 91 procent van de Amerikanen steunde anderhalf jaar geleden de president. Nu worden in Baghdad de laatste voorbereidingen getroffen voor een groot feest. De Iraki's kijken uit naar de 'moeder van alle ne derlagen', de vernedering van 'aartsvijand' Bush. „Fout. Er komt geen feest", weet Bush zeker. Maar als de peilingen uitkomen, kunnen vannacht naar schatting 500.000 Iraki's de straat op om hun 'zege' op Bush te vieren. In Amerika zijn al bumperstickers gesignaleerd: Hush, Saddam Hussein heeft zijn baan nog, en jij? Verkiezingen winnen het van sport denver De belangstelling onder Amerikanen voor de verkiezin gen is dit jaar groot. Nee beter, zeer groot. Want als je als presi dentskandidaat in de strijd om de kijkcijfers het footballer) honkbal achter je laat, moet je wel een heel aandachtig gehoor hebben. Voor de tv-debatten met zo'n 90 miljoen kijker bleek meer belangstelling te bestaan dan voorde World Series- honkbal. Ruim 88 procent van de anders zo sportgekke Ameri kanen vindt de verkiezingsuitslag zelfs belangrijker dan de uit komst van het honkbalkampioenschap. Een tv-station in Denver (Colorado) had echter andere prioriteiten. Het weigerde Monday Night Football te onderbreken voor een betaalde reclamebood schap van Ross Perot. De miljardair dreigde daarop het station op te kopen. Mijn stem voor uw stem Cleveland» De arts die Bill Clinton terzijde staat bij zijn terugke rende stem en kcelproblemen heeft zich gisteren voor de laatste keer bij de campagneleiding behoeven te vervoegen. Vandaag spreekt het Amerikaanse volk en kan zijn cliënt het wat rustiger aan gaan doen. In de laatste dagen van de campagne was Clinton zo hees geworden dat hij enkele malen gedwongen was de microfoon over te dragen aan zijn vrouw Hillary. Giste ren was zijn stem enigszins beter, maar nog steeds het aanhoren niet waard. „IJ kunt zien dat ik bijna mijn stem heb verloren door mijn poging u een stem in Washington te geven," zei de Democraat in Cleveland. WASHINGTON «GPO-A In zijn campagne heeft Bush het Congres de schuld voor het mislukken van zijn economisch beleid in de schoenen geschoven. De Democratische meer derheid wilde hem pesten en blokkeerde daarom zijn beleid. In de praktijk was dat maar ten dele waar, maar de suggestie was ge noeg om het beeld te vesti gen van een Congres dat niet deugt. „F.n die stal moet worden uitgemest". De schoonmaakploeg kan van daag aan het werk. De Amerika nen kiezen niet alleen een pre sident, maar vernieuwen ook een derde van de Senaat en het hele Huis van Afgevaardigden. Hoe gering ook, er zal invloed van uitgaan op samenstelling en werkwijze van het Congres. Democraten en Republikeinen hopen op een betere relatie met de president, zelfs als die weer Bush heet De Democratische meerderheid loopt geen gevaar. Belangrijker is dat net gezicht van het Con gres zal veranderen. Onder de vertrekkers zijn veel oud ge- dienden. waarvan sommigen er al 30 jaar zitten. Die oude rotten hebben het Congres gemaakt tot wat het is, met zijn m handalen. de wirwar van commissies en belangen groepjes, de vriendjespolitiek en de besluiteloosheid. I I DUKAKIS 112 BUSH 428 De verkiezingsuitslag van 1988, toen Bush met grote overmacht de Democraat Dukakis versloeg. Na de volkstelling van 1990 heeft op grond van de nieuwe bevolkingscijfers een herindeling van het aantal kiesmannen plaats gehad. Het aantal kiesmannen dat een staat heeft is gelijk aan het aantal afgevaardigden naar het Congres. Dat zijn er minimaal drie. Elke staat heeft twee senatoren en tenminste één lid van het Huis van Afgevaardigden. Bij de presidentsverkiezingen heeft de hoofdstad Washington (District of Columbia geen staat) drie kiesmannen. Gebiedsde len als Guam, de Maagdeneilanden en Puerto Rico zijn wel verte genwoordigd in het Huis, maar hebben geen stemrecht. Bill Clinton lijkt niet meer te stoppen. Na zich maanden lang de benen uit het lijf te hebben gerend, is de Demo cratische presidentskandidaat in het zicht van de eindstreep uitgelopen op zijn twee tegenstanders. Peilin gen geven Clinton een voorsprong van zes tot tien pro cent op president Bush. Ross Perot is al uit het zicht ver dwenen. zuidelijke staten de stembussen dicht. Direct daarna komen de eerste prognoses binnen, gevolgd door de eerste uitslagen. De definitie ve uitslag van de verkiezingen komt echter pas vele uren later als ook in westelijke staten als California, Alaska en Hawaii die in andere tijdszones liggen HAARLEM MAARTEN KUIPER Wie getuige wil zijn van de fi nish van de race om het presi dentsschap, moet zich van nacht om één uur voor de tv nestelen. Op dat moment is het zeven uur 's avonds in het oos ten van de Verenigde Staten en gaan in een tiental de stembussen sluiten. Voor wie niet ai te lang wil op blijven, kan echter toch al snel duidelijk zijn of George Bush zijn baan behoudt. De eerste uitslagen uit enkele belangrijke 'onbesliste' staten zijn cruciaal. Elke staat heeft een aantal kies mannen, afhankelijk van het in woneraantal. De kandidaat die de meeste stemmen haalt in een staat, krijgt alle kiesmannen van die staat. De in totaal 538 kiesmannen kiezen in decem ber de president. Om zijn baan te behouden, moet Bush er van nacht in slagen 270 kiesmannen achter zich te krijgen. De eerste resultaten uit staten als Indiana, Florida, Ohio, Geor gia, North Carolina, Kentucky en New Hampshire kunnen een indicatie geven van zijn kansen. In Florida heeft Bush in de pei lingen een voorsprong op Clin ton. Verlies voor de president in deze staat zou duiden op een grote overwinning voor Clinton. Maar als Bush Florida weet te behouden en ook staten als Ohio, North Carolina, Kentucky en Georgia waar in de peilin gen geen van de kandidaten een overtuigende voorsprong heeft achter zich krijgt, wordt het een spannende strijd. Om twee uur Nederlandse tijd sluiten de stembussen in de overige staten in het oosten, midden en zuiden van het land. Verliest Bush in staten als New Jersey en Texas grote 'onbe sliste' staten dan zijn zijn kansen vrijwel verkeken. Verlies voor Clinton in deze staten is een zware tegenslag, maar geen ramp. Verliest hij echter in Pennsylvania, Missouri en Mi chigan, waar hij nu een kleine voorsprong heeft, dan komt hij op zijn beurt in grote proble- Tegen drie uur Nederlandse tijd, als steeds meer uitslagen binnenkomen, moet duidelijk zijn of Bush zijn koffers kan pakken. Hij mag dan onder geen beding nog 'onbesliste' staten verliezen. Hij moet bo vendien staten binnenhalen waar Clinton nu nog een kleine voorsprong heeft, zoals Tennes see en Wisconsin. In de laatste staat voerde de president afge lopen zaterdag de hele dag campagne uitzonderlijk lang, De nog van belang a Senaat Elke twee jaar is een derde van het aantal senaatszetels verkies baar. Dit keer staan 35 zetels op het spel. De Democraten heb ben nu een meerderheid van 57 tegen 43 zetels. Veel nieuwe kandidaten presenteren zich als tegenstanders van het gevestig de establishment van beroeps- politiri in Washington. Een recordaantal van elf vrou wen, van wie tien Democraten, dingt mee naar een plaats in de 100 zetels tellende Senaat. Se naat heeft nu maar twee vrou welijke leden. California maakt een kans door twee vrouwen te worden vertegenwoordigd. Ca rol Mosely Braun uit Illinois kan de eerste vrouwelijke zwarte senator worden. Huis van Afgevaardigden In het Huis, met 435 zetels die elke twee iaar allemaal verkies baarzijn, kunnen de Republi keinen hun positie verbeteren. Ze zullen eenter geen einde kunnen maken aan de absolute meerderheid van de Democra ten, die 268 zetels hebben en het Huis al 38 jaar beheersen. De Republikeinen verwachten twintig zetels winst te maken. Gouverneurs Twaalf staten kiezen een gou- vmu in tol itstooprobaat een Democratische gouvernuer zijn positie te behouden. Zes zittende Republikeinse gouver neurs trekken zich terug. De Re publikeinen denken in zes sta ten te winnen, de Democraten in acht. Tot vandaag waren er 28 Democratische en 20 Repu- bUketaMgouwneure i wm gouverneurs zijn onafhankelijk. VERKIEZINGEN VS DE KERNPUNTEN GEORGE BUSH Verlaging lefcort met $120 mljard in *97 10 bezuinigen op overtieidsulgaven Beperiung groei sociale uilkeringen Verpficht indienen sluitende begroting. - Geen verhoging van betastingen - Verlaging voor middenklasse - Minder belasting op bedrijfswinsten Belastingverlaging voor wie een eersl huis koopt. BILL CLINTON BEGROTING - Verlaging tekort met $140 rra|ard in "96 Bezuinigingen overheidsuitgaven Verhoging belastingen - Beperking aantal ambtenaren. BELASTINGEN - Meer belasting voor gezinnen mat jaarinkomen hoger dan S200 000 - Minder voor inkomens tot $90.000 - Buitenlandse bedrijven moeten meer belasting betalen. WERKGELEGENHEID - Bedrijven moeten 1.5 loonsom besteden aan opleiding en omscholing. ROSS PEROT 15 snoeien in overheid sociale programma's onaangetast - Minder geld voor voordeeltjes poüticL Verlaging voor nieuwe investeringen - Minder aftrek hypotheekrente - Benzine accijns omhoog. Vrijhandeltakkoorde NAFTA (met Canada topprioriteit. HANOEL - Vrijhandelsakkoorden alleen ais dal geen banenverlies voor VS oplevert -Vrijhandelsakkoorden a Been als ook VS e ONDERWIJS - Geen subsidie voor pari leukere schoten Bevordering gratis openbaar onderwijs $50 mdjard bezuinigen in 6 jaar Orrwang toger kwart minder 50.000 Amorikaanse hi in Europa. - $90 mBjard bezuinigen 100.000 Amerikaanse soldalen ir Europa is genoeg. haarlem joianda oukesder vanuit Washington. Studio- gasten zijn Amerika-kenners G. Irwin, Maarten van Rossem en Hans Gruyters. De Stem van Amerika wordt morgenochtend om 07.10 uur voortgezet. Henk Dam, tot voor kort correspondent van deze krant in Washington, is een van de commentatoren. RTL 4 komt vanavond om 22.00 uur met een programma rond de Amerikaanse verkiezingen vanuit een studio in New York. Morgenochtend om 07.00 is er een speciale nieuwsuitzending. Op Duitsland 1 begint de ARD om 00.50 uur met het program ma over de verkiezingen. Tot 06.00 uur blijft de zender in de lucht. Ook Duitsland 2 (ZDF) heeft een speciaal verkiezings programma. De Britse BBC 2 begint haar uitzending Decision '92 om 01.00 uur. De uitzending duurt tot 07.00 uur. De Ameri kaanse satellietzender CNN zendt vanaf 02.00 tot 08.00 uur Non-stop elections '92 uit. Nederland 3 staat vanavond bij na helemaal in het teken van de Amerikaanse presidentsverkie zingen. Om 20.00 uur begint Typisch Amerikaans, een pro gramma waarin diverse ele menten uit de Amerikaanse sa menleving aan de orde komen. Zoals misdaad en samenleving, sex en relaties, religie en sport, humor en cabaret. Het eerste deel van Typisch Amerikaans wordt om 22.00 uur onderbroken door het NOS-Journaal, Studio Sport journaal, NOVA en Den Haag Vandaag. Om 01.00 uur begint het eerste deel van De Stem van Amerika, waarin vanaf 02.00 uur de eerste prognoses en uit slagen bekend worden gemaakt. Het programma, dat in elk geval tot 03.00 uur duurt, wordt ge presenteerd door Paul Witte- man en Charles Groenhuijsen. Op de hele uren brengt het Journaal de laatste stand van zaken en rapporteert Paul Sneij- Bush en Clinton nek-aan-nek opgaan. Is dat het geval, dan komt Ross Perot in het spel. De onafhankelijke kandidaat maakt weinig kans om een staat te winnen Alaska biedt nog de meeste perspectieven maar kan wel de andere kandidaten in het vaarwater zitten. Vooral Clinton kan last hebben van een boven verwachting scorende Perot. In Colorado, Oregon, New Mexico en Montana haalt Perot nu al veel stemmen weg bij de Democraat. Bij een hoge score van de Texaan zouden de ze staten aan Bush kunnen toe vallen. De liefhebbers kunnen daarna nog wachten op de uitslagen uit het uiterste westen. Verrassin gen lijken daar uitgesloten: Cali fornia en Washington zijn bijna zeker voor Clinton, Idaho, Utah, Arizona en Wyoming voor Bush. Maar belangrijk is het op dat moment waarschijnlijk niet meer. De winnaar heeft dan al lang de champagne ontkurkt. Clinton stuwt dollar omhoog AMSTERDAM ANP-KRf De koers van de Amerikaanse dollar is gisteren flink gestegen, vooral door de verwachting dat Bill Clinton de Amerikaanse presidentsverkiezingen zal win nen. Bij het slot van de handel op de wisselmarkt in Amster dam was de Amerikaanse munt 1,7620 gulden waard, ruim drie cent meer dan de slotkoers van 1,7310 gulden van afgelopen vrijdag. De valutahandel gaat ervan uit dat Clinton economi sche stimuleringsmaatregelen zal nemen ter waarde van 650 miljard dollar (1.110 miljard gulden), voornamelijk voor in vesteringen in de infrastructuur. Die extra uitgaven zullen leiden tot een stijging van de economi sche groei, de overheidsuitga ven en de rente. De hogere eco nomische groei en de rentestij ging maken de dollar aantrek kelijker voor beleggers, hetgeen de koers doet stijgen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2