Minder auto's door dorp 'Ik mis de gaatjes in de kaas' 'Vrouwen weten wat handig is in huis' Regio Leiden CDA pleit voor snelle aanleg van rijksweg 11 'Mauritssingel niet veilig voor fietsers' Zoeterwoude wil eigen politiepost behouden Interculturele manifestatie Extra steun Kleine Does DINSDAG 3 NOVEMBER 1992 DICK VAN DER PLAS (CHEF) LIESBETH BUiTlNK Zoeterwoude zet diverse mogelijkhjeden op een rijtje Vervolg van voorpagina Zoeterwoude heeft diverse varianten op een rijtje gezet orn de verkeersdruk op de Hoge Rijndijk te verminderen. Totale afsluiting van de Hoge Rijndijk voor het door gaand verkeer wordt niet mogelijk geacht. „Bij afsluiting van de weg voelen de bedrijven zich in hun bedrijfsvoe ring beknot en zoeken hun heil elders", vreest wethouder A. Ringersma (verkeer). Het gemeentebestuur vreest dat ondanks deze halvering van het verkeer, de Hoge Rijndijk on aanvaardbaar druk blijft door sluipverkeer tussen Ix-iden en Alphen. ZOETERWOUDE LIESBETH BUfTlNK Door het sluiten van de afslag I loge Rijndijk - A4 wordt de ver keersdruk op de Hoge Rijndijk aanmerkelijk verminderd. Nu rijden dagelijks circa 24.000 au to's over de Hoge Rijndijk. De helft daarvan komt van de A4. t die wordt geacht is el haalbaar ri de Hoge Dure speedboot gestolen warmond Een speedboot die lag afgemeerd bij de Warmondse i amping Spijkerboor aan de Boekhorstweg is gestolen. De boot is 55.000 gulden waard. In het vaartuig stond ook een cd radio speler ter waarde van 2500 gulden. De dieven hebben de touwen waarmee de boot was vastgezet, doorgesneden en de ketting doorgeknipt. Motorrijder gewond bi j aanri jding wassenaar Een 38-jarige motorrijder uit Rijnsburg is gistermid dag bij een aanrijding op de Wassenaarse Landscheidingsweg li< ht gewond geraakt aan zijn schouder. De motorrijder wilde op de kruising rechtdoor rijden terwijl een bestuurder van een jeep linksafwilde slaan naar de Buurtweg. Linksafslaan is op die krui sing echter verboden. De motorrijder kwam door de botsing ten val. I )e bestuurder is doorgereden. Kettingbotsing Wassenaar wassenaar Zes automoblisten zijn vanmorgen op de Wasse naars e Rijksstraatweg op elkaar geklapt ter hoogte van de krui sing bij Den Deijl. Volgens de politie heeft een van de bestuur ders nekklachten. Één auto was dusdanig beschadigd dat hij moest worden weggetakeld. De politie vermoedt dat een van de automobilisten plotseling op zijn rem ging staan omdat het ver keerslicht op rood sprong. Inrijverbod Zijdeweg genegeerd wassenaar De politie van Wassenaar heeft gistermidddagder- tien bekeuringen uitgedeeld aan automobilisten op de Rijks straatwegdie het inrijverbod bij de Zijdeweg negeerden. De Zij deweg is opgebroken door werkzaamheden maar veel automo blisten uit de richting Amsterdam rijden ondanks de afzetting toch de straat in. Één automobilist kwam daarbij in de sloot te- le( lil Straffen in Leiderdorpse bibliotheek leiderdorp De Leiderdorpse bibliotheek aan de Cor Gordijnsin gel heeft deze maand een tentoonstelling over gevangenisstraf fen en alternatieve straffen plaats. Onder de titel 'Niet zitten maar werken' belicht de expositie de straffen die een rechter kan geven. De tentoonstelling is tijdens openingsuren van de biblio theek te bezichtigen. •4 haag paul v De CDA-Knmerfractie heeft gis teren een hernieuwd pleidooi gehouden voor een versnelde aanleg van het stukje rijksweg 11-oost tussen Alphen en Bode graven. Minister Maij (verkeer en wa terstaat) wil de weg niet voor de eeuwwisseling aanleggen. Haar partij hoopt dat eventuele over schotten haar op andere ge dachten kunnen brengen. Twee jaar geleden liet de regerings partij dat al vastleggen in een motie en gisteren verwees ze daar in een zinnetje naar bij de behandeling van het meerjaren programma infrastructuur. Net als toen gaf de partij niet aan waar het geld vandaan moet komen. Maij betreurde dat. „Het was moediger geweest wanneer u had gezegd ten koste van wat we de weg kunnen aan leggen", zei ze tegen partijge noot j. de Graaf. „U moet wel bedenken dat de aanleg van de weg een aanzienlijk bedrag vergt." Rijkswaterstaat kwam met zijn schattingen ruim bo ven de honderd miljoen uit. leiderdorp uisbeth buitink De Leiderdorpse Acacialaan en «Ie Mauritssingel moeten veili ger worden gemankt voor fiet sers voordat de Achthovener- vveg wordt opengesteld. De lei derdorper I Bleichrodt is hang flat het verkeer zal toenemen door de reconstructie van de Achthovenerweg. Op de Mauritssingel en de Acacialaan zou dat volgens hem tot gevaarlijke situaties kunnen leiden. „Veel ouders uit de Ornnjewijk maken zich zorgen over. hun kinderen die noodge dwongen dit traject per fiets moeten afleggen", aldus Bleichrodt in een bezorgde brief aan het gemeentebestuur. „De reconstructie heeft tot gevolg dat het autoverkeer van en naar Koudekerk fors zal toe nemen", vreest de Leiderdor per. „Om ile files op de Hoge Rijndijk te ontlopen, /uilen veel automobilisten kiezen voor dit traject. I let is volstrekt onduide lijk of de Mauritssingel, Erica laan en Acacialaan. die in de ja- ren '50 zijn aangelegd, voldoen de capaciteit hebben om dat te \erwerkin. De fietspaden zijn Rijndijk alleen nog open te stel len voor bewoners en bedrijven. „Probleem met een dergelijk systeem is de controle", ligt een gemeentewoordvoerder toe. „Er zou een slagboom kunnen ko men waar automobilisten met een plastic kaartje door kunnen. Je kunt ook denken aan een vig net op de voorruit. Maar de po litie kan onmogelijk als een ter riër voor dc Rijndijk gaan lig gen. Daarvoor is te weinig man kracht." Wanneer dit niet mogelijk blijkt, denkt Ringersma aan de aanleg van verkeerssluizen op de Hoge Rijndijk. „Sluizen waar de automobilisten zolang moe ten wachten dat het meer loont om via de nieuwe rijksweg 11- oost te gaan." Verkeersremmers zouden tussen de Antonius- straat en de Burgemeester Smeetsweg moeten komen, of tussen de Oranjelaan en de Vijf MeiLaan. De Zoeterwoudse gemeente raad spreekt zich nog deze maand uit over het wel of niet afsluiten van de Hoge Rijndijk voor doorgaand verkeer. Mocht ervoor worden gekozen de weg niet af te sluiten en dat is de verwachting dan valt volgend jaar de beslissing over verdere maatregelen. zoeterwoude jan de vries De politiepost in Zoeterwoude blijft waarschijnijk ook na de re organisatie van de politie be mand. Dit bleek gisteravond tij dens de commissievergadering algemene zaken in Zoeterwou de. Alle politieke partijen dron gen hierop aan en de districts chef van het district Rijn en Braasem, T. Visscher liet door schemeren dat deze wens wel eens in vervuilling kan gaan. Visscher hield nog wel een slag om de arm over de ope ningstijden van de politiepost. Door de reorganisatie vermin dert het aantal politiemensen in het district van 105 naar 88 De districtschef vroeg zich af of de post met zo weinig mensen elke dag van negen tot twaalf uur open kan zijn. „Wel licht kan er regelmatig een me dewerker aanwezig zijn om contacten te onderhouden met de gemeente, de scholen en an dere instellingen", suggereerde hij. De fractievoorzitters willen dat de politie andere prioritei ten stelt voor Zoeterwoude. Het district heeft het milieu en in braken in scholen en bedrijven bovenaan de lijst gezet. De poli tiek wil echter dat de politie de meeste aandacht besteed aan de verkeersproblemen in Zoe terwoude. Keurmeester Ben Weijers ruikt de ingezonden zuivelprodukten tijdens de Zoeterwoudse kaaskeuring. FOTO JAN HOLVAST Beste Goudse van nationaal kampioen Paardekoper ZOETERWOUDE 'leiderdorp Aangenaam' houdt op zaterdag 7 november voor de zevende keer een intercultu rele manifestatie. De dag die sa men met 'Leiderdorp Tegen Apartheid' wordt georganiseerd, staat in het teken onder meer de muziek, keuken en dans uit verschillende landen. De be doeling achter de kleurrijke dag is de bewoners van Leiderdorp kennis te laten maken met an dere culturen. De manifestatie is in Sjelter aan de Heemraad laan 67 in Leiderdorp en begint om twee uur 's middags en duurt tot tien uur 's avonds. Kijken, ruiken, proeven: dat de den de twee keurmeesters gis termiddag volop tijdens de jaar lijkse Zoeterwoudse kaaskeu ring. De heren moesten een oordeel vellen over 26 Goudse, zes Leidse en één schapekaas. „Deze is taps", merkte een keurmeester op bij een kaas die niet helemaal mooi plat was. „Ik mis de gaatjes, deze is dui delijk te dicht", luidde het oor deel bij een doorgesneden kaas. „Gassig en bitter", werd een geel gevaarte genoemd dat wel mooie gaten had, maar niet lek ker rook. Met de belegen kazen was het over het algemeen iets minder goed gesteld, oordeelden de keurmeesters. Sommige kregen minder dan 85 punten terwijl de winnaars 93 en 94 punten kregen. De keurmeesters Ben Weijers van de Dienst Landbouwvoor lichting en Frits Bijl van het Centraal Orgaan Zuivelteelt maakten duidelijk dat ze in de dorpskeuringen 'niets toege ven', maar 'gewoon eerlijk bezig zijn'. „Vooral het aspect van de voorlichting speelt bij de keu ring een grote rol", aldus Weij ers. „De boeren willen graag De voorlichter gaat dan sa men met de kaasmakers op de boerderij na wat de oorzaak kan zijn van een wat minder goed uitgevallen produkt. ,,Alle kazen die hier liggen zijn heel goed verkoopbaar hoor", merkt Weij ers geruststellend op. „Maar ie dereen streeft naar het beste en een wedstrijd stimuleert de boeren om de beste kazen te maken." Huldiging Zoeterwoudenaar Jan Ammer- laan kreeg gistermiddag een speciale huldiging. Hij bracht in dertig jaar maar liefst 1,3 mil joen kilo kaas naar de veiling in Bodegraven. Zijn vrouw hielp in haar winkeltje de boeren 'op een vriendelijke manier' aan grondstoffen, zoals stremsel, voor de kaasbereiding. Uiteindelijk kwamen de keur- Vrouwen Advies Commissie in Oegstgeest viert zilveren jubileum De nieuwe huizen in de Oegst- geester Morsebelpolder moeten zó worden gebouwd dat ze ge schikt kunnen worden gemaakt voor gehandicapten. De hal moet bijvoorbeeld makkelijk toegankelijk zijn voor mensen in een rolstoel. Ook de trap moet recht zijn zodat er eventu- i speciale lift kan worden volgens Bleichrodt tc smal en het verkeer rijdt te hard, on danks de sneiheidsbeperkende maatregelen. „Snelheden van 80 tot 100 kilometer per uur zijn hier geen uitzondering." Volgens het gemeentebestuur is het fletsverkeer op de route echter wel veilig. Op de Mau ritssingel, Acacialaan en Erica laan mag niet harder worden gereden van 50 kilometer per uur en op de Achthovenerweg horen auto's niet harder dan 60 kilometer per uur te rijden. De bestaande verkeersmaatregelen zouden de auto's voldoende af- Rosenburgh In het artikel over de begraaf plaats 'Rosenburgh' in Voor schoten. dat afgelopen zaterdag in de krant stond, is een fout ge slópen. De beheerder van het kerkhof. L Knol, zou hebben gezegd: „Dc vertering is hier goed, ik mag wel zegen héél goed." In werkelijkheid zei hij: „De drainering is hier heel goed." Onze excuses voor dit misverstand. „Als iemand gehandicapt raakt, kan het huis dan vrij een voudig worden aangepast. Dan hoeft de bewoner niet te verhui zen", zegt P. Voorendt-de Voogd. Voorendt is voorzitter van de Vrouwen Advies Com missie (VAC) voor de woning bouw in Oegstgeest die deze maand 25 jaar bestaat. Een kwart eeuw nu bewaken Oegstgeestse vrouwen de woon kwaliteit van huizen in het dorp. Zij geven advies over nieuwbouw en renovatie en buigen zich ook over de kwali teit van de woonomgeving. De zes vrouwen zijn onbezoldigd gesprekspartner van de ge meente, opdrachtgevers, de wo ningbouwvereniging en van ar chitecten. „Wij zijn de enige partij die ónafhankelijk is en de nieuwe woningen bekijkt op het prak tisch nut. de bruikbaarheid. En omdat vrouwen nu eenmaal nog steeds veel thuis zijn en ook het meeste werk in huis doen, weten wfj het beste wat handig is en wat niet", zegt de voorzit ter Mannen „Architecten zijn vaak mannen en vinden de buitenkant van het nieuwe huis meestal be langrijker dan dc inrichting er van. Wij zijn er om de architect daarop te wijzen. Zo kan het bijvoorbeeld heel onhandig zijn als het toilet in dc badkamer vlèk .naast de badkuip staat, er geen plaats is voor dp wasma chine en als de draai inrichting VU denim veikeerri iv Hoeveel wandcontactdozen zijn er in dc woonkamer en waar zitten ze?, is de keuken wel praktisch inge richt?, dat zijn zoal dingen waar we op letten", aldus VAC-secre- taris M. van der Lans-Zoet. Bij sociale woningbouw gaat het vaak om dubbeltjes, weten de VAC-vrouwen. „Steeds meer wordt op de afwerking van de huizen bezuinigd: er wordt bij voorbeeld beknibbeld op de iso latie, de keukenkastjes enzo voorts. Bij het beoordelen van die goekope huizen moeten we vaak behoorlijk wat strijd leve ren voor noodzakelijke veran deringen. Een paar jaar na de oplevering houden we vervol gens een onderzoek naar het 'woongerief van de bewoners." Ook de woonomgeving en de sociale veiligheid heeft de aan- iM.' dacht van de VAC. „We fietsen elk jaar 's avonds in november door Oegstgeest op zoek naar mogelijk enge plekken voor vrouwen en kinderen. Afgelegen plaatsen waar het erg donker is, met veel bomen en struiken, vinden we onveilig. We advise ren de gemeente deze plekken beter te verlichten en het groen flink te snoeien. De afgelegen parkeerplaats bii de hockeyvel den aan de Hofbrouckerlaan is bijvoorbeeld op ons advies een stuk overzichtelijker en dus vei liger geworden." Volgens Voorendt worden de VAC-vrouwen door de gemeen te 'wel degelijk serieus geno men'. „Vooral sinds we ons ook met sociale veiligheid bezig houden, vinden ze op het ge meentehuis dat we toch wel wat zinnigs te melden hebben. We zijn nu ook gevraagd om mee te praten over de woningbouw in de Morsebelpolder. De VAC-leden vinden dat al leen vrouwen over woningbouw kunnen adviseren. Voorendt: „Wethouder H. Rijks van bouw en woningtoezicht is vurig voor stander van een 'MAC' een Mannen Advies Commissie naast de VAC. Hij vindt dat mannen ook hun zegje zouden mogen doen. Maar wfj vinden: zo lang de samenleving niet verandert en zo lang vrouwen nog het meeste werk in huis doen, moeten vrouwen daar ook over oordelen." (De VAC-vrouwen vieren hun zilveren jubileum woensdag middag met een receptie op het gemeentehuis. Burgemees ter Sj. Scheenstra neemt dan het door hen zelfgemaakte ju bileumboekje in ontvangst) meesters tot het eensluidende oordeel dat de beste Goudse kaas in Zoeterwoude wordt ge maakt door de familie A. Paar dekoper (vorig jaar nationaal kampioen). Met zowel hun jon ge als belegen kaas scoorden zij het hoogste aantal punten in deze categorie. De beste jonge Leidse wordt in Zoeterwoude gemaakt door S. Hoogeveen. De familie J. Versteegen maakt de beste belegen Leidse kaas. De wisselbeker ging naar de Ver- steegens omdat zij de meesten punten haalden met hun bele gen zuivelprodukten. De beste vijf Zoeterwoudse kazen mogen in april naar de nationale Kaaskeuring die in Kamerik wordt gehouden. leiderdorp liesbeth 8uit1nk Alleen de Leiderdorpse zwem en polovereniging De Kleine Does (DKD) krijgt volgend jaar meer subisidie. Het gemeente bestuur wil de sportsubsidies opnieuw gaan bekijken en daar bij toch bezuinigen. DKD ging er dit jaar in totaal bijna 14.000 gulden op achteruit door een verlaging van de subsidie en een forse stijging van de huur in zwembad de Does. Het ge meentebestuur wil de club vol gend jaar bijna 4.500 gulden ex tra geven, waardoor de subsidie op ruim 28.000 gulden uitkomt. Enkele weken geleden wilde Leiderdorp vier sportsubsidies tegen elkaar uitruilen zonder daar zelf op te hoeven toeleg gen. De voetbalvereniging RCL en de Kanovereniging Rijnland zouden volgend jaar geen geld meer krijgen, zodat DKD en de Leiderdorpse Reddingsbrigade extra subsidie konden ontvan gen. Dat plan is door het ge- meentebestuurbijgesteld. De Leiderdorpse Reddings brigade krijgt dezelfde gemeen telijke steun als dit jaar, hoewel de club eerder extra financiële steun kreeg toegezegd. De Red dingsbrigade blijkt toch geen extra steun nodig te hebben. „Dit seizoen huurt de vereni ging in plaats van drie nog maar twee uur in het zwembad. Dit betekent dat de. Reddingsbriga de ongeveer 4000 gulden min der huur betaalt. De korting op de subsidie bedroeg bijna 2400 gulden." RCL moet volgend jaar 25 procent van de subsidie inleve ren en Rijnland krijgt nog maar de helft. In 1994 moeten de voetballers en kanoërs het hele maal zonder susbidie doen. DKD en de Reddingsbrigade protesteerden eerder tegen de korting van 25 procent op de subsidie voor dit jaar. De com missie beroep- en bezwaar schriften stelde de zwemmers in het gelijk en adviseerde het col lege alsnog de volle subsidie uit te keren. Onduidelijk is echter nog of burgemeester en wet houders dat advies ook opvol gen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16