Alles opzij voor polioprik Het Gesprek van de Dag Kritiek veilingbedrijf Hobaho op Floriade VERBIJSTEREND 'Hoe hij dat vindt? Dat vindt zij prima' Voor klusjes wordt vaak te veel betaald DINSDAG 3 NOVEMBER 1992 15 Mannelijke secretaresse heet gewoon secretaresse Een man die werk doel van een secretaresse, is dat nu een secretaris of een secretaresse? Ter redactie was niemand die licht in deze kwestie kon ver schaffen. Dus deze brandende vraag voorgelegd aan het Ge nootschap onze Taal die het bevrijdende woord spreekt: het is een secretaresse. De taaldeskundigen tekenen erbij aan dat het gaat om een uitzondering in de Nederland se taal. want normaal gespro ken is de uitgang 'esse' vrou welijk en 'is' mannelijk. In dit onderhavige geval is het ech ter geheel anders. Dat komt doordat de mannelijke vervoe ging van secretaresse, secreta ris dus. in het verre verleden is ingeruimd voor een gans an dere functie. Sla de van Dale er maar op na. Een secretaris is bijvoor beeld een bestuurder die de correspondentie verzorgt of een eerste ambtenaar van een gemeente, la. het blijkt ook nog een Afrikaanse vogel te zijn die slangen verslindt. Een secretaresse is daarentegen: 'Werkneemster die de corres pondentie van een bedrijfs- chef opneemt, uittikt en ver zendt. telefoonzaken namens de chef afhandelt e.d.' Een vrouw die als secretaris in het bestuur van een vereni ging zit is en blijft dus een se cretaris. „Het klinkt misschien allemaal heel gek. Het is één van de grilligheden van dit taalgebied", concludeert de woordvoerder van het onvol prezen genootschap. De uitzendbureaus in de Leidse regio hebben gezocht wat ze konden, maar ze waren in de bestanden niet te vinden. Ze zijn misschien nog moeilijker te vinden dan vrouwelijke stuwadors, het laatste beroep waarin tot voor kort nog geen vtouw werkzaam was. We heb ben het over mannen die het werk verrichten van een secre taresse. Met moeite, de grootste moeite vonden wij een afgestu deerde politicoloog die enige weken werkzaam was voor een. jawel, vrouwelijke hoogleraar pedagogiek aan de Leidse uni versiteit. De wereld op zijn kop en dat is maar goed ook, vindt de tijdelijke secretaresse Peter van Leeuwen. „Toen mijn broer van mijn werk hoorde, vroeg 'ie: hoe vindt hij dat dan? Nou ja. zij vindt dat dus hartstikke leuk." Er is kortom nog veel werk voor de organisatie van de ver kiezing Secretaresse van het Jaar die op 14 november in Am sterdam wordt gehouden. Vol gens woordvoerder Schuirink moet het bestaande beeld van de secretaresse drastisch veran deren. Wie kent niet het type looirok-parelsnoer-pennys- oes. Of het type stoei poes met laag uitgesneden decolleté, ko- kerrok, zwarte panties en pumps. En ja, wie gruwelt niet van de machtswellustige secre taresse die als een waakhond optreedt en die bij afwezigheid van de baas zelf het heft in han den neemtr Maar zoals het er nu uitziet, komt daar ook weinig verande ring in. Geen man heeft zich nog als deelnemer aangemeld voor de prestigieuze verldezing. 'Ramen kunnen sneuvelen' Scharensliep: een oud ambacht met nieuwerwetse allures. Dat bleek uit de rekening van 100 000 gulden voor hef slijpen van gereedschap, die het Am sterdamse Gemeente Vervoer bedrijf (GVB) kreeg gepresen teerd. Het gereedst hap had een nieuwwaarde van 1(1 000 ^il den. Maar moet zo n rekening worden betaald? Zijn er geen ju ridische stappen mogelijk? Het Amsterdamse verv oerbe drijf kreeg de abominabel hoge rekening omdat een medewer ker het gereedschap meegaf zonder afspraken te maken over de prijs. Het GVB heeft geen ju ridische stappen ondernomen. Zonder hulp van een advocaat hebben ze na onderhandeling t de sliiper uiteindelijk •>r> (HM) gulden betaald Meer dan zes keer de waarde van het gereedschap. Ook in Leiden komen dergelijke gev allen van oplichting voor. De Leidse politie knigt tientallen keren per jaar meldingen over hoge bedragen voor klusjes zoals scharenslijpen. glazen- sen en het winterkiaar ma ken van tuinen. Vooral oudere isen die hun tuin winter- of zomerkJaar laten maken voor i niet afgesproken prijs, wor den het slachtoffer. Voor het ophogen van hun tuin krijgen oms rekeningen gepresen teerd van 300 gulden, terwijl het storten om een paar zakken zand gaat. Volgens politiewoordvoerder A. Kuit gaat dat als volgt in r'n werk „Mensen krijgen iemand aan de deur die zijn diensten verkoopt. Zeggen ja doe dat maar. Zonder afspraken over de pnjs te maken Ze krijgen ach teraf een rekening die ze wel wat hoog vinden Als de politie to Ingcaenakcld probaat db bemiddelen tussen gedupeerde en schuldeiser om oe redelijk held van bedragen na te gaan Kuit vindt dat de klusjesman nen die hun handen aan deze praktijken vuilmaken ten vreemde mentaliteit hebben „Het zijn mensen die geen of weinig werk verrichten en toch veel geld willen vangen en dan het liefst van ouderen.' De IHdsc advocaat E. Sprey heeft zelf ook eens met een ho ge rekening van een scharenslij per te maken gehad. „De reke ning ru n n fut tl gi-vn zin omdat aan je ramen of auto banden weieens kunnen sneu velen Er is werk gedaan dus daar heb je voor Ix-taald Pro beer je via de rechtbank je geld lenig krijgen dan ben je drie jaar onder de pannen. Sneller is om een onafhankelijk deskun dig persoon in de ami te nemen die tussen de partijen bemid dclt I let voordeel hiervan is de snelheid en deskundigheid Een nadeel is dat het duurder is dan een gewone rechter." R1V HIKMAN Sterke verhalen De redactie van Het Gesprek van de Dag is op zoek naar moderne vertelsels met ongeloofwaardige gebeurtenissen. Enkele daarvan werden afgelopen week al geplaatst Mensen die een sterk verhaal hebbrti. h—Wil du' oog Menls OOÊtUÊÊO n.i.ir het (.esprek van de Dag. Postbus 54. 2300 AB Leiden. Maar u kunt uw verhaal ook aan ons vertellen: tel. 071 - 161440. Voor elk verhaal dat in de krant komt. hebben wij een beloning van 25 gulden. Peter van Leeuwen met zijn 'bazin' prof. Van den Berg-Eldering: „Ze verontschuldigde zkh soms dat zij mij bepaalde dingen liet doen. fOTO Daarbij komt dat opleider van secretaresses bij uitstek. Insti tuut Schoevers uit Den Haag. desgevraagd meldt dat het al weer drie jaar geleden is dat een cursist van het mannelijke ge slacht zich voor de secretariële opleiding aanmeldde. „En toen ging het om een afgestudeerde tolk die nog zonder werk was en de eenjarige opleiding aangreep om bepaalde vaardigheden te leren zoals typen en steno. Maar of die ooit dit werk zal gaan doen is zeer de vraag", zegt een woordvoerder van Schoevers. Nu heeft Leidenaar Peter van Leeuwen ook bepaald geen se cretaresse-opleiding achter de mg. „Bij Tempoteam vroegen zij of ik kon typen en of ik zin had om secretaressewerk te doen. Nou. ik haal zo n 200 aanslagen per minuut en het leek mij geen rot werk. Dus heb ik het maar gedaan." Bovendien is zijn bazin, prof. Van den Berg-Eldering. erg aardig voor hem. „Ze verontschuldigde zich soms dat zij mij bepaalde din gen liet doen. Dat was natuur lijk onzin want ik was ervoor aangesteld", zegt Van Leeuwen die nu niet geheel toevallig een tijdelijk baantje heeft als onder zoeker op dezelfde faculteit. Van Leeuwen ergert zich aan de houding van mannen die se cretaresses maar 'typegeiten' vinden. „Die kerels zijn in staat om het werk zonder enig com mentaar op hun bureau te gooi en in de verwachting dat dat wel even wordt uitgetikt. Zij be seffen niet hoe zwaar de andere taken zijn van een secretaresse, hebben totaal geen zicht op de praktijk." Het is volgens hem niet alleen dat mannen geen zin in het baantje van secretaresse heb ben. maar ook zo dat mannen geen man als secretaresse wil- JAN HOI VAST len. „Zij hebben denk ik het ge voel dat zij een vtouw wat mak kelijker op hun nummer kun nen zetten, wanneer hen iets niet bevalt". Dat laatste wordt ook beves tigd door de uitzendbureaus. „Ik mag het eigenlijk niet zeg gen". zo stelt een van hen vast. „maar bedrijven willen daar voor absoluut geen mannen hebben. Voor die functie ziet men een vtouw en dus moeten wij die leveren. Misschien heb ben wij daardoor ook wel geen mannen in het bestand die dat werk willen of kunnen doen." Buitenlanders gevaccineerd tegen polio KATWUK JAN WKTOUAKEM Buitenlanders, die nu in Ne derland wonen maar in hun geboorteland zijn opge groeid, zijn in dr meeste ge vallen tegen polio Ingeënt. De GGD Duin en Bottoi streek maakt zich over hen vooralsnog geen zorgen De vaccinatieprogramma's zijn. volgens jeugdarts S van der Lans. voor Turken. Marokka nen. Sunnamcrs. Ijigclvcn. Fransen. Italianen en Noren naar be hoi en uitgevoerd. De GGD heeft de buitenlanders wel opgeroepen, maar ze hoefden niet te worden gev accineerd omdat de mccsn-n een bewijs hadden waaruit bleek dat ze tegen polio wa ren geprikt. A. van Zeist van veilingbedrijf Hobaho: „Als je een prunus wilt kopen, kun je dat beter bij het tuincentrum doen Het gaat bij de Floriade veelal om grote kavels foro«C Groot deel inventaris niet terug te vinden Het zit het veilingbedrijf Ho baho uit Usee niet mee. De toe gang tot het inmiddels gesloten Floriadetcrrein is pas na enig speurwerk te vinden en het weer werkt ook al tegrn De eer ste kijkdag, gisteren, voor de veiling van een groot aantal ob jecten van de tuinbouwten toonstelling verliep dan ook be paald niet op rolletjes Volgens veilingbedrijf Ho baho is een groot deel van de inventaris, die op basis van lijs ten van de stichting Floriade in de catalogus is opgrnomen. bo vendien niet lenig te vinden. ..Dat werkt verwarring in de hand en is lastig voor die poten tiële kopers We moeten alle zeilen bijzetten om vanaf 9 no vember de veiling goed te laten verlopen", aldus woordvoerder A. van /Hst. In de catalogus slaan 15 000 objecten vermeid. Hoeveel er daarvan daadwerkr lijk kunnen worden grveild. is I iobaho momenteel niet geheel duidHI|k De stichting Floriade is er van overtuigd dat binnen enkrk* da gen de problemen zijn opgelost. Directeur technische zaken D. Bosman wijt de verwarring on der meer aan hel feit dat veel van de kantoorinvrntans naar andere gehouwen wordt ver huisd en nog mort worden voorzien van labels Bovendien to een deel daarvan nog tot dr ermber in gebruik. Daarnaast is nog ondu*oeii|k wat een aantal inzenders mei hun spullen wil len doen veilen of /Hf verko- pm We proberen dit zo spor dig mogHijk in orde tr knjgrn". aldus Bosman De stichting heeft veel van de inventaris al in de voorverkoop van de hand gr liaan MgOBM zijn MWOf beeld de monorail en de uitkijk toren. Ook het personeel heeft al de kans grhad om spullen te kopen. Op de eerste kijkdag zijn naar schatting tussen dr honderd en tweehonderd grgadigden ko men kijken Van Zeist greft aan dat de veiling vnomamHijk is bedoeld voor bedrijven. .Als je een prunus wilt koprn. kun je dat beier bij hrt tuincentrum d<Jtl Het gaat veelal om grote kavels." De inventaris van de Floriade zal naar zijn inschat ting voor een groot drei m*ar aannemers tuincentra en rear- .itirparkrn gaan Van /rlvl schat opfwipt op rnkrir tonnen. Telefoon bij GGD Duin- en Bollenstreek roodgloeiend reiken, heeft de GGD alle scho len in de Duin- en Bollenstreek een brief geschreven met het verzoek de kinderen en hun ou ders te wijzen op het belang van de vaccinatie tegen polio. Op de ongeveer 100 brieven die zijn verstuurd, heeft de GGD hoog uit tien reacties gekregen. Die probleemscholen zijn persoon lijk benaderd. Van der Lans: „Runderen die ouder zijn dan twaalf jaar heb ben geen toestemming meer nodig van hun ouders om zich te laten inenten. Zij mogen zelf de beslissing nemen. We vragen ons af wat de scholen doen waarop die kinderen zitten. Ac tiveren ze hun leerlingen een prik te halen of niet? Scholen bellen ons wel en soms zien we dat de kinderen in groepjes bij ons binnenstappen voor een inenting. De gewetensnood in gezinnen die om principiële re denen niet zijn gevaccineerd, is groot. We weten dat er dagen lang over wordt gepraat. In Rot terdam kwamen een vader en moeder er niet uit. Wat gebeur de er? Maandag kwam de moe der met haar kind voor een prik. Twee dagen later kwam de va der met het/ellde kind Iou ders wilden voor elkaar niet we ten dat ze naar de GGD zouden gaan." daaraan hun handen meer dan vol. Anders gezegd: het normale werk ligt even stil. Onderzoek, dat om de zoveel tijd plaats heeft naar oogafwijkingen of naar een verkeerde lichaams houding. is op een laag pitje ge zet. We beginnen daar weer mee als het wat rustiger is." Duimen Met kunst- en vliegwerk heeft de GGD tot nu toe kans gezien iedereen, die daar om vroeg, in te enten of van een klontje sui ker met het vaccin te voorzien. „Maar we hebben wel overuren gemaakt", vertelt directeur Ver- straeten, „en extra personeel moeten inzetten. Die mensen hebben we via uitzendbureaus ingehuurd. Voorwaarde was dat ze konden prikken. We moesten wel meer mankracht hebben, omdat we op drie locaties tege lijk vaccineerden." Verstraeten duimt dat er nu geen geen 'gekke dingen' ge beuren. Daaronder verstaat hij het uitbreken van TBC. zoals in het oosten van het land. Of een ongeluk zoals enkele weken ge leden in de Bijlmer. „Dan zit je echt met de handen in het haar en moet je naar andere oplos singen zoeken. Ik denk dat we al in moeilijkheden komen op het moment dat er nog eens één of twee gevallen van polio zouden uitbreken." Het werkgebied van de GGD Duin- en Bollenstreek heeft 170.000 bewoners van wie het merendeel is ingeënt. Over de afgelopen weken heeft de ge zondheidsdienst er nog eens 1300 aan toegevoegd. Toch schat directeur Verstraeten. dat er nog enige duizenden mensen rondlopen die nooit zijn gevac cineerd. De prik kost hen niets. Het rijk betaalt de kosten aan de GGD. De GGD bekostigt van dat geld het aanstellen van extra mankracht. „Omdat het alle maal zo lang gaat duren, komen we daaraan tekort zegt Van der Lans. „De GGD's in Mid den-Holland en Rotterdam ko men nu al niet meer uit met de 8.50 gulden die ze als vergoe ding voor een vaccinatie (in to taal drie prikken) krijgen. Dus schieten wij er ook bij in De verwachting is dat het rijk het tekort aanvult." Scholen In een poging om de kinderen die nog met zijn ingeënt te be- Het werk bij de GGD Duin- en Bollenstreek ligt al weken overhoop. Alles is opzijgezet voor de polioprik. Jeugdart- sen vaccineren, verpleegkundigen enten in en de rest van het personeel doet de administratieve rompslomp. Het leven van de GGD staat in het teken van polio. En dat zal nog wel even zo blij ven, voorspelt directeur A. Ver straeten. Hij baseert die ge dachte op het feit dat eind vori ge week polio uitbrak in zijn werkgebied. Een veertienjarige jongen uit Hillegom werd in een ziekenhuis in Haarlem opgeno men met de infectieziekte. De telefoon stond gisteren weer roodgloeiend, valt de jeugdarts S. van der Lans hem bij. Direct nadat bekend was dat er een geval van polio in de buurt was, stond de hal bij de GGD vol moeders met kinder wagens om hun kind te laten prikken. Zeker deze week ver wacht Van der Lans nog een enorme toeloop. Hoe het met al dat andere werk moet? Van der Lans: „We proberen de gezondheidszorg voor de jeugd zo normaal mo gelijk te laten doorgaan. Nee, dat valt niet mee. Alle jeugdart- sen hebben nu als eerste taak inenten tegen polio. Ze hebben Handgeknoopt wollen tapijt 'Apollo' met franje en ingeknipt randóessin. Ca 60.000 knopen per m'. In 2 maten en 6 uni kleuren. Tot en met 14 november a(of zoveel eerder als de voorraad is uitverkocht) voor de verbijsterende prijzen van: Ca. 170x240 cm. Van 1499.- Voor 999.- Ca. 200x300 cm. Van 2199.- Voor 1499.- Ook verkriigbaar in speciale malen mei een levered van ca 16 weken. In 11 kleuren, mei en zonder tranie. Pr.|S per m: Van 450.- Voor 299.- n«i m uteent «noxgtxiar - U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15