'Rome drukt stempel op slotdocument Celam' Kerk samenleving Kerken steunen Roemenië Kathedraal na ruim 100 jaar klaar DINSDAG 3 NOVEMBER 1992 HET WEER ROB GROENLAND KORTWEG Zondagsrust De 'stormen van de secula risatie' lijken de zondag als laatste christelijke rustha ven in de maatschappij weg te vagen. Tot die con clusie komt de Staatkundig Gereformeerde Studievere niging Katwijk. Om na te denken over deze ontwik keling organiseert de vere niging vanavond eeri bij eenkomst waarop de plaat selijke predikant J. Veen- dendaal zal spreken over het onderwerp 'Zondag: van rust- naar werkdag?', ledereen is welkom in het Hervormd Kerkelijk Cen trum aan de Voorstraat. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Evangelisatie De Engelse evangelist Da vid Nellist is vanavond te beluisteren in de Leidse Bethlehemskerk aan de Lammermarkt 57. Nellist reist al vele jaren de wereld rond om te spreken en te bidden voor mensen in nood. Johan Maasbach, voorganger van de Betle hemskerk, meldt dat hij al 'vele wonderen heeft mee gemaakt, wonderen van genezing in lichaam, ziel en geestDe toegang tot de lezing is gratis, er Is kinder opvang en een crèche voor baby's. Muzikale medewer king wordt verleend door onder andere het Victory Jeugdkoor uit Den Haag. ,De Dijeenkomst begint om 19.30 uur. Uitzending Moker De uitreiking van de Vre desprijs aan de stad Leiden is voor Moker (de stichting Media Overleg van Kerken in Rijnland) aanleiding om de radio-uitzending van morgen te maken rond het thema 'Leiden, stad van vluchtelingen'. Moker zend uit via Rijnland Radio (ether FM 105.7 en kabel FM 88.1) van 16.30 tot 17.00 uur. Het programma wordt herhaald op zondag avond 8 november om 19.00 uur. De eerder aan gekondigde uitzending rond hel thema 'Rem brandt en de bijbel' wordt nu op woensdag 11 en zon dag 15 november uitgezon den. Baptisten De Baptlstcngemeente Alp- hen Noord organiseert op zondagavond 8 november een welkomstdienst. Op het programma staat onder rpeer een optreden van gospelzangeres Mieke Vis ser. Spreker is Charles de Groot. De dienst begint om 18.30 uur en wordt gehou den In de Agrarische School aan de Kalkoven- weg in Alphen aan den Rijn. ledereen is welkom. Reïncarnatie Reïncarnatie, feit of fictie. Dat Is op dinsdag 10 no vember het thema van een optnbfN voordracht van Het Theosofisch Genoot schap in de Leidse Pieters kerk aan de Kloksteeg 16. De bijeenkomst, die begint om 20,15 uur, is bedoeld om de verschillende lerin- Sen van de reïncarnatie on er de aandacht te bren gen. De toegang Is gratis. Nederlandse delegatie teleurgesteld over bisschoppenconferentie De werkelijkheid van Latijns-Amerika wordt niet weer spiegeld in het slotdocument van de vierde algemene vergadering van de Latijnsamerikaanse bisschoppencon ferentie (CELAM) in Santo Domingo. Er wordt gezwegen over de kerk van de armen, het socialisme en de bevrij dingstheologie. Dat is de mening van de Nij meegse missioloog prof. j. van Nieuwenhove, die namens Pax Christi Internationaal als waar nemer de CELAM conferentie heeft bijgewoond. Van Nieu wenhove toonde zich evenals een ander delegatielid, de theo loge dr. B. Klein Goldewijk, te leurgesteld over het slotdocu ment. Daarin is wel aandacht voor oude thema's als het gezin en de landhervorming. Nieuwe onderwerpen die wél zijn opge nomen betreffen de verzoe- ningstheologie, de situatie van de mensenrechten, de positie van de vrouw, het milieuvraag stuk en het democratiserings proces. De delegatie heeft weinig goede woorden over voor de gang van zaken in Santo Do mingo. „Onze democratische ziel heeft heel wat kwetsuren opgelopen", aldus Van Nieu wenhove. Het Vaticaan heeft vanaf het prilste begin zijn in vloed op de conferentie doen gelden. Dat begon al met de be noeming van een aantal de paus goedgezinde bisschoppen in het presidium van de verga dering. Al op de eerste dag van de vergadering ontstond discussie over de eis van het Vaticaan dat voor goedkeuring van elk be sluit een tweederde meerder heid nodig was. De bisschop pen moesten verder een vra genlijst invullen, waarin hun onder meer werd gevraagd of zij ermee eens waren dat de ge loofsbelijdenis het vertrekpunt zou zijn van het slotdocument. Zij stemden daarmee in, maar het was volgens Klein Goldewijk niet hun bedoeling om daarmee de sociale werkelijkheid van La tijns-Amerika naar het tweede plan te verschuiven. De bis schoppen waren 'overdonderd' door de vragenlijst en 'wisten niet goed wat ze deden'. De bisschoppen ontdekten dat zij alleen door voorstellen tot wijziging van de tekst nog invloed op de inhoud van het slotdocument konden uitoefe nen. In totaal stelden zij dan ook 500 wijzigingen voor. Daar van werden er uiteindelijk slechts 40 aangenomen. regio De nauwe contacten die de Neder landse kerken onderhouden met Roemenië, worden deze maand onderstreept met tal van hulpzendingen naar dit Oostblokland. In vrij wel elke gemeente in de Leidse regio worden voedsel, kleding en medicijnen ingezameld die de bevolking door de winter moeten hel pen. Tot de kerkgemeenschappen die op eigen houtje transporten naar Roemenië organise ren, behoort De Ark in Noordwijk. Ruud van der Boon (rechts op de foto) en Rob van Dijk zijn vanmorgen vertrokken met een trailer waarin een hoeveelheid van 80 ton goederen Is opgeslagen. Na een tocht van ongeveer 35 uur hopen zij de spullen af te leveren op drie plaatsen, verspreidt over het land. De verde ling van de hulpgoederen wordt overgelaten plaatselijke kerkgemeenschappen, waar- i heeft Zowel de t mee De Ark banden f e trailer als de truck en een groot deel van de etenswaren zijn beschikbaar gesteld door het bedrijfsle ven. Een groot deel van de bevolking in Roe menië hangt het christelijk geloof aan. De contacten die de Nederlandse kerken hier on derhouden, komen dan ook vooral voort uit het zendingswerk. Van der Boon: „Dan is het belangrijk dat je de mensen niet alleen gees telijk steunt maar, als de nood aan de man komt, ook materieel." foto wim dijkman BEROEPINGSWERK Nederlandse Herv. Kerk Beroepen: te Nieuwendijk: D. van Duiivenbode, kandidaat te Katwijk aan Zee: te Oudcga (W) c.a. (SOW) (beiden part time): Y. Bekker, pred. voor buitengewone werkzaamhe den (studentenpredikant) en mevr. D.E. Bekker-Hofstra, beiden wonende te Amster dam. Aangenomen: naar Werken dam: W. Arkeraats te Giessen- dam - Nederhardinxveld. Gereformeerde Kerken Beroepen: te Den Haag-Loos duinen: B. de Boer te IJmui- den; te Hardegarijp: H. Procee te De Glind. Beroepbaarstelling: H. Hem men, Vrijheidslaan 16, 2806KD Gouda, tel. 01820- 83418. Benoemd: tot pastoraal me- Geref. Gemeenten Beroepen: te Houten: B. van der Heiden te Hardinxveld- Giessendam; te Utrecht: A. B. van der Heiden te Doetin- chem. Bedankt' voor Sprang Capelle i.c.m. Dovenzorg en voor Sint Annaland: J. J. van Eckeveld te Zeist. Geref. Kerken Vrijg. Beroepen: te Zuidwolde (Dr.) i.c.m. Ruinerwold-Koekange: R. M. Meijer, kandidaat te Kampen: te Kantens: T. Schut te, kandidaat te Kampen: te Enschede-Noord voor de mis sionaire dienst te Irian Jaya, Indonesia, H. S. van Hem men, kandidaat te Gouda. Chr. Geref. Kerken Bedankt: voor Meppel: D. P. Verdouw te Onstwedde. De kathedraal 'La AJmudena' in Madrid is voltooid. Met het plaatsen van een groot kruis op de koepel komt morgen een einde aan de bouw, die op 4 april 1883 begon. De aartsbisschop van Ma drid, kardinaal Angel Suquia Goicoechea, zal waarschijnlijk op 9 november, de feestdag van de H. Almudena, patroon van Madrid, voor het neogotische gebouw een mis opdragen en de kerk zegenen. Pausjohannes Paulus II hoopt de kathedraal in juni 1993 tijdens zijn bezoek aan Spanje in te zegenen. De eerste steen voor de ka thedraal werd gelegd in 1883. De arbeide s schoten weinig op door financiële problemen en politieke woelingen die Spanje de afgelopen 100 jaar hebben geteisterd. Ook discussies over de bouwstijl vertraagden de voltooiing van de kerk. Pas in 1985 onder de socialistische re gering van Felipe Gonzalez en de socialistische burgemeester Tiemo Galvan werd daarmee begonnen. De kerk is 100 meter lang en 25 meter breed. 'Meer Bosnische vluchtelingen toelaten' De Wereldraad van Kerken en de Konferentie van Europese Kerken (KEK) dringen aan op een ruimer toelatingsbeleid voor Bosnische vluchtelingen. Alle personen die uit de gevan genenkampen in Bosnië wor den vrijgelaten, moeten worden opgenomen in een land buiten het voormalige Joegoslavië, vin den beide organisaties. De beide kerkelijke organisa ties, waarbij respectievelijk ruim 300 en 120 kerken zijn aangesloten, herinneren aan uitlatingen van de speciale VN- rapporteur voor de handhaving van de mensenrechten in het voormalige Joegoslavië, Tadeusz Mazowiecki. Deze heeft in schrille bewoordingen gewezen op de bijzonder nete lige situatie waarin ongeveer 10.000 personen in de gevange nenkampen worden vastgehou den. De meesten zijn moslims, die ten dode lijken opgeschreven als er niets voor hen wordt ge daan. STASI-CONTACTEN De sy node van de Evangelische Kerk in Duitsland voelt niets voor een schuldbekentenis naar aanleiding van de con tacten tussen kerkelijke lei ders en de Stasi, de staatsvei ligheidsdienst van de vroegere DDR. Weliswaar hebben som mige kerkelijke functionaris sen inbreuk gemaakt op de kerkelijke 'broederlijkheid' door buiten medeweten van hun superieuren met de Stasi contacten te onderhouden, maar dit was 'niet normaal', zei bisschop Christoph Stier van Mecklenburg gisteren tij dens de synodevergadering in Suhl. COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPIJ leidsch en Alphens Dagblad, uitgaven van Dagbladultgeveri| Damiate bv. DIRECTIE: J. de Vries, G P Arnold (ad)); HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Henk van der Post (ad|), Wlefoon 071 161400 REGIOKANTOREN Wilhelminalaan 18. 2505 EO Alphen a/d Rijn, Lisse, 02521 13634. POSTADRESSEN Postbus 54, 2300 AB Leiden. Postbus 83,2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 0 71 143480 Leiden fam. berichten 071 161385. Leiden redactie 071 161488. Alphen 01720-73933. Telefoon 071-161400 RUBRIEKSADVERTENTIES ma vri| van 8 30 17 00 uur: (Sleuteltjes) Telefoon 071 143545. ABONNEMENTEN Tel.071-161400 bi| vooruitbetaling(incl. BTW) per kwartaal80.10 per kwartaal (post)113.85 per jaar310,85 per maand27,80 (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING: ma t/m/vri| 18.00-19.30 uur. zat: 10.00-12.00 uur 071-161400/161499 KABELKRANT: Redactie 023-150147 Advertenties 071 -161367/161363 AGENDA DINSDAG 3 NOVEMBER Sjoelen bij Speeltuinvereniging Ste- WOENSDAG 4 NOVEMBER Ochtend van de St Leidse Vrouwen raad, onderwerp 'De vrouw als consu ment in het Europa van 1992'. spre ker A. Weenink, 't Pand, Caecilia- straat 18. aanvang 9 30 uur. Rommelmarkt, org. Ouderen Activi teiten Commissie Binnenstad, Hoge- woerd 4, van 10.00 tot 16.00 uur. Spreekuur Verkeersveiligheid in het Stadsbouwhuis, Langegracht 72, van 10.30 tot 12.00 u Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in gymzaal De Brug. Wassenaarseweg, van 16.00 21.00 uur. Noordwijk Optreden van Montezuma's Revenge in De Rank, aanvang 20.15 uur. Oegstgeest Bridge-drive in Hotel het Witte Huis, aanvang 19.45 uur. DONDERDAG 5 NOVEMBER Leiden Dr. Hans Heestermans legt uit hoe de Grote van Dale wordt gemaakt, Dien stencentrum Oppenheimerstraat, Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in de Vlietzaai, Raadhuislaan 273, van 16.00 tot 17.00 uur. VRIJDAG 6 NOVEMBER Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevenshof, C. van Bruggepad 2, aanvang 20.15 Minder ruig weer De eerste echte stormdepressie van het seizoen werd gisteren over dag boven Schotland opgetekend. Rondom de kern werden stormwin den gemeten bij zware regenval en luchtdrukwaarden die tot onder de 970 mb wegzakten. Ook boven een deel van de Noordzee kwam het tot een storm, maar dit reikte net niet tot de Nederlandse kustwateren. Langs de Zuid-Hollandse kust zwol de zuidwester even aan tot een 7-8 bft bij "driving ram" condities. Op het weerstation Oude Wetering (dat ligt zo'n 10 kilometer NN0 van de stad Leiden) werd aan het einde van de middag 13,2 liter re genwater per vierkante meter opge vangen. Op diverse satellietbeel- den van gistermiddag was fraai de hoge verplaatsingssnelheid van het koufront waar te nemen. In de namiddag zwiepte dit front het Nederlandse kustgebied bin nen waarbij de hevige regenval abrupt stopte en de bewolking brak bij een snel naar west ruimende wind. In wezen was dit een klassiek koufront, zoals dit in leerboekje over meteorologie wordt beschre ven. Vaak is het gevaar na een kou frontpassage nog niet geweken. De staart van een stormdepressie staat regelmatig garant voor de meest spectaculaire uitschieters op wind en neerslaggebied. Gisteravond zwiepte deze gemene staart (ook wel trog geheten) de Noordzee op om nog net de Wad den een veeg te geven. Verder is de Duitse bocht een berucht gebied waarin je. gedurende de passage van stormdepressie op de route Schotland-Zweden, maar beter weg kunt blijven. Niet zelden krijgt dat gebied nog even te maken met winden van orkaankracht. Vandaag trekt de storm laag over Zweden naar het oosten en zorgt daar voor een flink pak sneeuw. Ons gebied komt in wat minder ruig weer terecht. Het polaire front, waarop de meeste depressies ont staan, ligt tot woensdagavond ten zuiden van de regio. Totdan voert een westelijke stroming lucht aan waarin nog een enkele bui kan voorkomen bij 10 tot 12 graden Celsius overdag. In het polaire front ontstaat wel een kleine golfs- tormg, maar die trekt tussen van middag en morgenmiddag over het noorden van Frankrijk naar mid den-Europa. Misschien dat er wat hoge en mid delbare wolkensluiers tot over ons gebied reiken, maar de neerslag missen we naar alle waarschijnlijk heid. Een tweede golfstoring groeit wat verder uil waarbij het warmte- front ons vanéif morgenavond kan beïnvloeden. Lezers met vragen over meteorolo gie. klimatologie of oceanografie wil ik vragen om dit op papier te zetten en op te sturen naar de re dactie in Leiden. Ik zal dan probe ren, via deze weerrubriek, op deze vragen een antwoord te geven. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Zuid-Noorwegen: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Maxima 5 tot 10 graden, maar mor gen lager en ten noorden van Oslo in de nacht weer lichte tot matige vorst. Zuid-Zweden: Half tot zwaar bewolkt en énkele buien. Vandaag nog veel wind. Maxima 8 gen lager en ten noorden van Stockholm In de nacht kele buien. Vandaag ee nog veel wind. Maxima c ca 10 graden, morgen ii lager. Britse Eilanden: Wisselend bewolkt en e kele buien. Morgen in li land veel bewolking en ter regen. Maxima 10 tot 13 graden. België en Luxemburg: Duitsland: In het noorden af en toe zon, m enkele buien. In het midden en in het algemeen veel bewolking e dan regen. Maxima 10 tot 12 graden. Madeira: Wolkenvelden, ook af en toe zon en droog. Maxima circa 21 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon afgewisseld door en kele wolkenvelden. Maxima rond 23 gra- Marokkaanse westkust- Perioden met zon en drooj>. Maxima on geveer 20 graden. Tunesische kust: Half tot zwaar bewolkt en enkele flinke regen- en onweersbuien. Maxima circa 22 graden. Frankrijk: In het noorden en midden in het alge meen veel bewolking en nu en dan re gen. Langs de Middellandse Zee en mor gen o en dn in het noorden en midden en 16 tot 19 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Af en toe zon en voornamelijk op Sardi nië nog een enkele bui. Maxima circa 20 graden. Spanje: In het noorden veel bewolking en langs de noordkust nu en dan regen Langs de Costa's en ook ten zuiden van Madrid perioden met zon. Maxima van 20 gra den bij Barcelona tot 22 a 25 ten zui den van de lijn Madrid-Valencia. Portugal: Droog en vooral in het zuiden flinke pe rioden met zon. Maxima van 20 graden bij Porto tot 23 in de Algarve. Zwitserland en Oostenrijk: In het algemeen veel bewolking en nu en dan regen. Vandaag m het zuidoosten van Oostenrijk nog droog. Maxima tus sen 11 en 14 graden. Hongarije: Vandaag af en toe zon en maxima van 14 tot 17 graden. Morgen kans op wat regen en iets minder zacht. Tsjechoslowakije en Polen: Vandaag veel bewoUing en enige tijd re gen. Morgen af en toe zon en een enkele bui. Maxima circa 10 graden, maar mor gen in Polen enkele graden lager. Italië: Perioden met zon afgewisseld door wol- bewolking en mogelijk wat regen Op Si cilië eerst nog kans op een bui. Maxima van 15 graden m de Povlakte tot 21 a 23 graden in het midden en zuiden Griekenland en de Turkse west- en zuid- WOENSDAG 4 NOVEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 7.40 zon onder 17.05 Maan op 14.32 maan onder01.07 Waterstanden IJmuiden Hoogwater 10.45 Laag water 5.45 en 18.05 Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Aberdeen onbew. Athene zwaar bew. Barcelona zwaar bew. Berli |n zwaar bew. Budapest mist Bordeaux motregen Brussel zwaar bew. Cyprus onbew. Dublin onbew. Frankfurt zwaar bew. Genève zwaar bew. Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Madrid'50 8 Malaga 32 24 0 20 8 0.1 19 10 0 BOES BOLLEBOOM U het me, een nuttigs lunch. PRIMA kracht i vahai oost ver- EN B4N Rukt ze ook klaart, vjaa&dm NAS 'h H££L êazlu met ze anposti in 0CW96 kmpe&eh... J HAAR setoog,^ II II umch0oom\^ HEREN. maa&nu uwofftaom y «- chzb 5 't HAR IE I UrrSMlSTERe, V eeöoti FDN Te sip®

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12