De Willy Wortel van de reclame 'Ik kan nu verwoorden wat in m'n hoofd zit' Rtv show Aziatisch vervolg op Veronica goes America De eeuwige jeugd van Ilse Wessels stem Kijker kan via televisie actief deelnemen aan de programma's MAANDAG 2 NOVEMBER 1992 14 Leo Cahn geeft commercial-fantasieën vorm MAARDEN» JETTY CLAUS Leo Cahn, een boom van kerel met rossig haar en een jongens achtige blik in zijn ogen. Wie- zijn grote handen aanschouwt, zou niet denken dat hij zijn loopbaan begon als edelsmid. Met zijn markante kop raakte hij echter alras in de filmwereld verzeild. Regisseur Frans Weisz had grootse plannen met hem. Maar Cahn bleek niet in de wieg te zijn gelegd voor het acteur schap, Op de filmscene ontdek te hij, dat hij meer talent had voor de special effects. Tien jaar geleden begon hij het bedrijf Moving Models in Naarden, dat vooral werkzaam is voor televisiereclames, Ge- zichtsbedrog is zijn handels merk. Niet voor niets heet hij de Willy Wortel van de reclame. Zijn spotje voor de thuisban kier van de Postbank kreeg een paar jaar geleden de Publieks prijs. In de commercial wordt een biertje met een electroni- sche arm heel ingenieus ge transporteerd vanuit de koel kast naar de giroblauw-thuis- bankicr. Wie een echt reclame-oog heeft, herkent de spullen in zijn werkplaats van de commercials: een verdwaalde Mona-aardbei, de kippen van Page, struisvo gels van IBM en het vloermatje op wieltjes van de Postbank. Als je in zijn vertrekken een koekje of chocolade aangeboden krijgt, mag je wel uitkijken dat je niet in de maling v/ordt j Maar al te vaak zijn het recla me-attributen, gemaakt van was, rubber of plastic, en niet van echt te onderscheiden. Soms legt hij voor de grap een nepchocolaatje op een schaaltje om te zien of de mensen er gre tig hun tanden in zetten. ,,!k heb eens dat geintje uitgehaald tijdens een feestje. Een vriend kwam na een tijdje naar me toe en zei: ,Leo, je moet hem nu maar even afwassen, want ie dereen heeft er al aan gelikt." „Wat ik doe, is eigenlijk ver edeld knutselwerk", lacht hij bescheiden. „Zo zien de men sen het ook, maar ik heb ontzet tend veel lol in mijn werk." Bij de special effects richt hij zich op hel verfijnde werk. „je moet niet bij mij zijn voor het grote stuntwerk, zoals een auto ongeluk of enorme explosies. Door iets op schaal na te boot sen, kun je ook de suggestie wekken dat iets werkelijk ge beurt. Zo heb ik eens voor een Italiaanse film een stuwdam in miniatuur gemaakt en hem la ten ontploffen." Edelsmid Elke handige jongen kan zijn hart ophalen aan de fijne appa ratuur en instrumenten die hij voorhanden heeft om zijn klus sen uit te voeren. Hij heeft er ook lol in om zelf computerge stuurde machines te maken. Zo heeft hij een apparaat gemaakt om metaal nauwkeurig te kun nen snijden. Cahn begon zijn loopbaan als edelsmid, maar merkte al gauw dat dat zijn roeping niet was. De eenzaamheid van het vak beviel hem niet. Hij wilde graag met anderen werken. Door wat figu- rantenwerk raakte hij verzeild in de filmwereld. Cahn kreeg bijrolletjes in films van Frans Weisz. „In 'Heb meelij Jet' moest ik met Piet Ro mer op mijn nek over een dijk hollen. Frans Weisz is een brave schat. Maar hij had veel te hoge verwachtingen van mij. Buiten beeld kon ik het wel mooi bren gen, maar als de lampen aan gingen, sloegen de zenuwen toe." Een carrière als filmacteur zat er dan ook niet in, maar hij bleef wel achter de schermen hangen. Daar kwam hij in contact met de special effects. „Tijdens een van de films hadden ze een jon gen op een bromfiets erop uit gestuurd om iets te halen. Hij bleef uren weg. Dat kostte kapi talen. Meer dan honderd men sen stonden op de set te nik- Cahn hielp de crew toen uit de nood. „Ik had een simpele oplossing bedacht. Er moest bloed door een dun slangetje vloeien. Ik leende een sproeier slangetje uit een auto, die niet was afgesloten. De eigenaar heeft niets gemerkt. Cahn maakte met zijn inven tieve optreden zo'n goede beurt, dat hij bij een volgende produktie weer werd ingescha keld voor de special effects. „Na een tijdje kwam ik erachter hoe 't werkt. Ie krijgt een vette worst voorgehouden. Als je bereid bent om voor niks mee te wer ken, zeggen ze dat je de volgen de keer weer van de partij mag zijn en je ook betaald zult wor den. Maar ook de volgende keer loop je voor noppes het vuur uit je sloffen. Vooral producenten als Matthijs van Heiningen lo pen met dikke sigaren rond, maar houden hun hand op de knip. Kwaliteit telt niet voor hen." Pino-kostuum In zijn beginperiode maakte hij ook Pino-pakken voor het kin derprogramma Sesamstraat. „Tijdens een opname stond ik met de Pinospeler te praten. Hij klaagde over het loodzware ver enkostuum, waarin hij zich een ongeluk zweette. Het was ge maakt van een slaapzak en een boel papegaaienveren. Door de scherpe punten van de pa pagaaienveren kreeg de man ook ontstekingen. 'Denk jij dat jij het beter kan', werd tegen mij gezegd. Ik heb die uitdaging aangenomen en maakte een pak dat heel luchtig was en niets woog. Inmiddels heeft Pi no weer een nieuw kostuum, dat niet van mij is. Ik denk dat daar commerciële redenen voor waren. In verband met Ameri kaanse Pino-boekjes moest dat pak meer lijken op de plaatjes." Cahn kreeg in de loop der ja ren steeds meer werk aangebo den vanuit de reclamewereld. In die tien jaar heeft hij aan zo'n negenhonderd commercials meegewerkt. Hij stuitte daarbij op de meest uiteenlopende pro blemen. „Niet alle opdrachten zijn even spectaculair." Soms moet hij een stukje chocolade of kaasblokje namaken. Echte chocolade smelt bij de opna men door de hitte van de lam pen of er komen vingerafdruk ken op. Trucages Als maker van special effects wordt Cahn dagelijks gecon fronteerd met allerlei wilde fan tasieën van reclamejongens. Hij moet ze gestalte geven. Neem de commercial van Jagermeister met de bekende slogan 'alleen als die ijs-en-ijs-koud' is. In een van de spots die zich zo te zien afspeelt op de Noordpool komt er een butler in een duikboot boven water met een dienblad met het drankje. Voor deze spot offerde hij zijn eigen kano op. Om het gevaarte te kunnen la ten zinken, kreeg hij van een vriend een partijtje lood. Trots is hij nog altijd op de struisvogels die hij voor IBM maakte. „Ze zijn niet van echt te onderscheiden. Acht van die beesten moesten met hun kop in het zand staan. Aangezien het heel lastig zou worden om hen zo te dirigeren, werd er voor deze oplossing gekozen." Leo Cahn, de special-effectsman van reclamespotjes. foto ton kastermans I let Amerikaanse zomerovon- tuur van Veronica krijgt een vervolg. Volgend jaar trekt de grote Veronica-camper door Zuid Oost Azië onder het motto V èronlt .1 roes Men tal. Vanuit Zuid-Oost Azië zal de ploeg eveneens twee keer per week verslag doen van liun reisavonturen. Het programma, dat van mei tot september is te zien, wordt gemaakt door produ cent Pinball uit Bussum. Ook de reis van afgelopen zomer van de Oost- naar de West kust van de Verenigde Staten nam de produktiemaatschap- pij voor z'n rekening. Alhoe wel de bestemming veran derd is, blijft de formule van Veronica Goes hetzelfde. Een reportageteam met steeds wisselende Veronica-presen- t.Horen lirkt met de meter slange camper rond en doet \oisi.i); van allerlei opvallen de, mysterieuze en schokken de zaken. Adam Curry, die onlangs weer door Veronica binnengehaald is om radio- en televisieprogramma's te gaan maken, Anita Witzier en Jeroen van Inkel behoren tot de groep presentatoren die Oriental gaat. De exacte route die zal wor den gevolgd, is nog niet he kend. Maar landen als Thai land, Maleisië en Indonesië staan op het verlanglijstje. Alle programma's op de Hilver- sumse radiozenders zijn begin oktober verhuisd naar een an der tijdstip. Maar op donder dagmiddag presenteert Ilse Wessel bij Veronica als vanouds 'Klassiek op Verzoek'. We praten met haar in het Radio 4-kantoortje van Veroni ca. een eiland van rust temid den van iedereen die jong is en wat wil. „Toen ik hier in 1985 begon, was deze kamer een ver ademing. Ik kreeg een eigen bu reau. een eigen plaatsje. Dat vond ik fijn. Ze gaven me het gevoel dat ik ergens bij hoorde. De laatste jaren dat ik bij de AVRO had gewerkt, was het al leen maan binnenkomen, dienstje doen, wegwezen." Haar overstap destijds wekte her en der enige bevreemding. Haar stem was een van de ver trouwde AVRO-stemmen. „Ik ben in 1955 bij de AVRO begon nen. als secretaresse. Na enige tijd werd ik gevraagd als om- roepster bij de radio. Ik vond dat leuk, wilde altijd al graag bij de radio." .Ik heb met plezier bij de AVRO gewerkt, ook nog in de ja ren zestig vijf jaar televisie ge daan. Maar met de jaren werd alles wat zakelijker. Zeker toen Wibo van de Linde begin jaren tachtig kwam. Toen zijn veel mensen van de oude garde op gestapt. Jaap van Meekren bij voorbeeld". Hechte club ..Ik ben van de generatie Mies Bouwman. Karin Kraaykamp. Ik zie nog wel eens vrouwen uit die tijd, het was een hele hechte club. En weet je wat me zo op valt: die vrouwen zijn allemaal nog zo vreselijk actief. Ze zijn allemaal rond de zestig, maar ze werken maar door." „Ik heb niet het idee dat ik iets moet afsluiten. Misschien zou dat anders zijn als ik in vas te dienst zou zijn geweest. Dan zou ik nu in de vut zitten, denk ik." „Maar ik ben sinds 1963 free lance. Waarom ik dat geworden ben, weet ik niet meer. Ik denk dat ik toen opeens voldoende werk had. Het heeft me ook in staat gesteld van alles aan te pakken. Nu werk ik behalve voor Veronica voor de Wereld omroep en voor de Radio Volks universiteit. „Die Wereldomroep vind ik ook enig. Ik zit er twee dagen in de week: presentatie en nieuws lezen. Er hangt een leuke sfeer, die is uniek. Je vindt die bij geen enkele andere omroep. Er lopen zo veel verschillende mensen, het heeft een internationaal ka rakter. Dat is te verklaren na tuurlijk, want bij de Wereldom roep worden programma's ge maakt in het Frans, Portugees, Spaans, Engels en Maleis. Ik doe de uitzendingen die op Eu ropa zijn gericht én die in Australië worden uitgezonden. En bij de RVU spreek ik de tekst bij documentaires. We zijn nu bezig met een serie die als titel heeft 'Gebeurtenissen'. Iedere aflevering wordt door een ande re regisseur gemaakt. Mijn stem is de rode draad door alle afle veringen." Heilig vuur nog niet gedoofd in Lenny Kuhr Lenny Kuhr, met gitarist Freek Dick: „Ik heb mijn liedjes geschreven uit compassie met de zoekende mens." foto cpd heet: 'Hoor je niet de nachte- dat ze iedere ochtend dat liedje gaal?' Het is een heel bruisend draaide en daarna pas kon op- Ued. Het gaat erover dat, hoe- staan. Ik vind 't heel erg mooi veel verdriet je ook hebt of hebt dat iemand zich door een lied gehad, dat je de draad weer realiseert dat hij niet alleen is moet oppakken, dat je jezelf met z'n verdriet. Het is een be niet in duisternis moet hullen. vestiging dat wat ieder mens in Een mevrouw vertelde me dat zichzelf kan voelen een univer- ze een kindje had verloren en seel gevoel is." „Ik kon aanvankelijk dat wat ik wilde, niet goed duidelijk ma ken. Ik wist zelf precies wat ik wel en wat ik niet wilde. Maar dat goed overbrengen, kon ik niet. Ook niet aan mijn mana ger. Dat vond ik verschrikkelijk jammer. Dus Herman Pieter en ik hebben een jaar geleden be sloten de zaken in eigen hand te nemen. Dat is soms lastig, de zakelijke kant is niet helemaal ons vak. Aan de andere kant weet je soms heel creatieve op lossingen voor problemen te bedenken." „Wat ik wel wist, is dat ik in mezelf altijd een vaag gevoel van heimwee heb gehad. Als kind al. Kon urenlang op een muurtje zitten en dan verlangde ik ergens naar. Iets achter de horizon. Het kwam helemaal niet, omdat het thuis slecht was. Integendeel, we hadden een leuk gezin. Later denk je dat je het kan vinden in verre landen. En soms denk je ook dat je in een ander land of in een ander mens vindt waarnaar je zo ver langde. Maar na een tijdje duikt dan toch dat oude heimwee-ge- voel weer op. Nu, na zo veel ja ren, denk ik: Het is misschien wei een gevoel dat de meeste mensen hebben, dat ze al of niet hebben weggestopt. Is het niet het verlangen naar de een heid? Noem het 'het religieuze gevoel'. In ieder geval is het een universeel gevoel dat bij de mens hoort en dat je niet kunt ontkennen. Ik kan me best voorstellen dat mensen op de uiterlijkheden van kerk en reli gie afknappen, maar daarom bestaat in ieder mens wel het verlangen naar harmonie. Ik heb m'n liedjes geschreven uit compassie met de zoekende Nu is een en ander dan uit gemond in een cd, in een thea terprogramma. „Gelukkig wel. Ik wist dat het er ooit van zou komen, alleen, ik kon natuurlijk niet vooraf voorspellen wannéér. Maar ik heb op een gegeven moment geweigerd klakkeloos op de ou de voet door te gaan. Ik kon het niet. Als artiest mag je je zelf niet verloochenen. In 1984 be gon ik langzaam door te krijgen welke kant ik op wilde. Maar m'n ideeën waren zo abstract. Ik heb wel eens gewenst dat ik een schilder was, want die kan z'n gevoelens in abstracte schil derijen kwijt. Maar als je schrijft, heb je de taal nodig en die is heel concreet." Clichés „Je moet met taal oppassen dat je niet in clichés vervalt. Hoe wel, soms lijkt iets een cliché, maar het ligt er helemaal aan hoe je het zegt. Als iemand bij voorbeeld uit het diepst van z'n ziel op een geëigend moment tegen je zegt: 'Ik hou van jou', dan zeg je toch ook niet: 'Ja hoor, dat is al zo vaak gezegd, verzin eens iets anders.' Dan ben je blij." „Ik merk nu in de voorstellin gen dat mensen oppakken wat ik zing. Mensen komen naar me toe. soms hebben ze heel veel nare dingen in hun leven mee gemaakt. Vaak blijkt dan dat ik heb verwoord wat zij voelen. Dan denk ik later, als ik thuis ben; het is toch prachtig als je andere mensen zo veel troost kan geven? Ik heb een liedje dat rj M e loopt al jaren mee W in het amusements- MLmmmtA vak, maar het heilige vuur is er bij Lenny Kuhr nog al tijd niet uit. Integendeel, niet voor niets heet haar nieuwe cd 'Het Heilig Vuur. „Ik vind dat ik nu in een van de interessantste perioden van mijn leven ver keer. Dingen vloeien samen, ideeën die ik in mijn hoofd had, kan ik nu ook verwoorden." Anita Witzier Is volgend jaar ook v i de partij als Veronica Oriental gaat. Door de Instelling van een ingc wikkeld communicatienetwerk krijgt de televisiekijker binnen kort de mogelijkheid actief deel te nemen aan programma's die op het scherm verschijnen. Hij kan niet alleen zijn mening ge ven, maar tevens invloed uitoe fenen op hetgeen vertoond wordt. liet Rotterdamse teleinntica- hedrijf Teleworld ontwikkelde samen met RTL 4 een systeem van, zoals het in vakjargon heet, interactieve televisie. Met het oog hierop heeft Philips Consu mer Electronics een belang van ruim 40 procent verworven in de onderneming, die een omzet heeft van ongeveer 50 miljoen gulden per jaar. Begin december start de on derneming met het spel 'Alle dertien goed'. Via de telefoon kan de televisiekijker de ant woorden geven. Op het scherm ziet hij dan wat hij goed of fout heeft gedaan. „De interactieve televisie biedt ongekende mogelijkhe den", aldus W. de Back van Te leworld. Behalve spelletjes zijn er ook serieuze en informatieve toepassingen mogelijk. „Zo kan de consument bijvoorbeeld op elk gewenst moment van de dag een op maat gemaakte hypo theekberekening op zijn scherm krijgen. Hij hoeft daarvoor slechts zijn persoonlijke gege vens via een speciaal telefoon nummer door te geven." Voorts is het mogelijk dat een televisiepresentator aan de kij kers hun mening vraagt over een politiek standpunt of hen verzoekt welke speelfilm over een half uur vertoond moet worden. Een andere toepassing is het houden van een referen dum. De ingevoerde gegevens wor den direct door een computer verwerkt en zijn onmiddellijk op het beeldscherm af te lezen. De kijker hoeft voor het nieuwe systeem geen enkele investering te doen. Het album pretendeert een nieuwe fase in de ontwikkeling van Lenny Kuhr in te luiden. Op de schitterende muziek van gi tarist Freek Dick zingt ze tek sten van haar levensgezel Her man Pieter de Boer. in een en kel geval van Jules de Córte en ze draagt ook eigen werk voor. „Zoals de plaat er nu ligt en zoals mijn optredens nu zijn: er is uitgekomen wat ik in gedach ten had. En het gekke is: de din gen waarover ik zing, de manier waarop ik de dingen zeg. blijken aan te slaan. Het verbaast me soms een beetje. Er bestaat nog steeds een scheef beeld van me. In elk geval bij veel mensen die mijn Ip's niet kenden, die me al leen kennen van 'De Trou badour' en "Visite'. Niet dat ik iets tegen "Visite' heb, ik zing het nog steeds, maar het is pre tentieloos, het heeft niet de diepgang van m'n andere lied jes. Ik heb, zo concludeer ik nu achteraf, in mijn teksten steeds geprobeerd m'n eigen zoek tocht in het leven te beschrij ven. Ik wist niet dat ik dat deed."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14