Jeltsin: Parlement buitenspel zetten 'Europa' haalt hartstocht bondskanselier Kohl naar boven Buitenland 'Québec snel een eigen staat' Drijvend Tsjernobyl John Major bindt in over 'Maastricht' 'Westen moet veel meer doen voor vluchtelingen uit Bosnië' 'Myanmar martelt en doodt op grote schaal' Ja Tsjechen en Slowaken verdeeld over Donau WOENSDAG 28 OKTOBER 1992 Poging tot redding walvissen wellington In het noorden van Nieuw-Zeeland pogen vrijwilli gers ruim 100 gestrande walvissen te redden. Gisteren raakten in de haven Parengarenga op het North Island opnieuw 50 grien den aan de grond, nadat daar een dag eerder al een kudde van ongeveer 90 exemplaren in ondiep water verzeild was geraakt. Ongeveer 25 walvissen zijn al dood gegaan. Finnen voor integratie in Europa Helsinki Het Finse parlement heeft gisteren volgens verwach ting het verdrag voor de Europese Economische Ruimte geratifi ceerd de eerste stap tot toetreding tot de Europese Gemeen schap, zoals minister van buitenlandse handel Salolainen het noemde. Het EER-verdrag voorziet in verlaging van invoertarie ven en open grenzen tussen de 19 EG en EVA-landen, die vanaf 1 januari samen een markt van 380 miljoen mensen vormen. Conflict over Europa in Liechtenstein vaduz Tegen de wens van vorst Hans Adam heeft de regering van het mini-staatje Liechtenstein besloten pas op 11 en 13 de cember een referendum te houden over toetreding tot de Eu ropese Economische Ruimte. De regering wil dat Liechtenstein wacht tot Zwitserland, waarmee het een munt-en douaneunie vormt, zich op 6 december heeft uitgesproken. Hans Adam wil dat Liechtenstein het voortouw neemt. Thais parlementslid belaagt cameraploeg bangkok Een Thais parlementslid heeft gisteren enkele uren een cameraploeg onder schot gehouden uit woede over een in terview dat de ploeg maakte met zijn achtjarig dochtertje dat net na een ontvoering was vrijgekomen. De tv-ploeg kwam pas vrij nadat de toezegging was gedaan dat de opnamen niet worden uitgezonden. Portugal stuurt fregat voor evacuatie lissabon Portugal stuurt vandaag het fregat Vasco da Gama naar Kaapverdië, waar het zich gereed zal houden voor de eva cuatie van een deel van de 40.000 Portugese burgers uit Angola. De Portugese regering houdt sterk rekening met een hervatting van de burgeroorlog. Noodtoestand in deel Cameroun Yaounde President Biya van Cameroun heeft gisteren bij de creet voor drie maanden de noodtoestand afgekondigd ii noordwesten van het land. De maatregel geldt voor het En gelstalige gebied en zijn hoofdstad Bamenda, waar sinds vrijdag aanhangers van de oppositieleider John Fru Ndi betogingen houden. De leider van het Sociaal-Democratische Front betwist de overwinning van Biya bij de presidentsverkiezingen van 11 oktober, waaraan Fru Ndi ook deelnam. De Russische president Jeltsin lijkt bereid het parlement buitenspel te zetten en de presidentiële dictatuur uit te roepen. Vice-premier Sjochin sloot gisteren niet uit dat Jeltsin zo zal proberen de hervormingen te redden. Jelt sin verbood vandaag al de gewapende garde van het par lement. Hij wil ook het zaterdag opgerichte ultra-rechtse Front voor Nationale Redding verbieden. moskou hans geleunse correspondent Het verbod van de gewapende garde van het parlement is een direkte aanval op parlements- Fransen pakken directeur bloedbank op PARUS HANS GERT5EN CORRESPONDENT Michel Garretta, de voormalige directeur van de Franse bloed bank, is vanmorgen bij aan komst op het vliegveld Roissy bij Parijs gearresteerd en naar een gevangenis overgebracht. Garretta wordt beschouwd als de hoofdschuldige in het Franse bloedschandaal dat al aan 256 mensen het leven heeft gekost. Garretta was tot 1991 direc teur van de bloedbank die in de jaren 1984 en '85 willens en we tens met AIDS-virus besmet bloedplasma toediende aan bij na 2000 hemofilie-patiënten. Al 256 slachtoffers zijn overleden ruim 1500 andere wacht een ze kere dood. Michel Garretta werd afgelo pen vrijdag tot vier jaar onvoor waardelijk en een geldboete van 500.000 franc (ruim 165.000 gul den) veroordeeld wegens 'pro- duktfraude'. Blijdschap over afwijzen grondwet Canada MONTRÉAL Rtr-DPA-ANP Met teleurstelling, enthousias me, gelatenheid en opluchting hebben de Canadezen gerea geerd op het afwijzen (55,4 pro cent tegen 42,4 procent) van het ontwerp voor een nieuwe grondwet voor Canada. Die nieuwe grondwet beoogde on der andere om het Franstalige Québec een bijzonder staus te geven binnen de Canadese fe deratie. Niet alleen in Québec, maar ook in vijf andere provincies stemde een meerderheid van de bevolking maandag tegen de ontwerpgrondwet die met veel pijn en moeite was opgesteld door de regering in Ottawa, pro vinciale premiers en leiders van de autochtone bevolking. In Ontario behaalden de 'ja'-stem mers een minimale (50,1 pro cent) meerderheid. Separatistische leiders in de Franstalige provincie waren de eersten die de uitslag van het referendum toejuichten. Het eerstvolgende referendum in Québec zal gaan over het cre- eren van een nieuwe staat, zo verkondigden zij. Hoewel dat laatste misschien wat voorbarig is, geloven ook waarnemers dat de afwijzing de positie van se paratisten in de Franstalige pro vincie Québec heeft versterkt. Ronduit teleurgesteld rea geerde de Indianenleider Ovide Mercredi, want het ontwerp voorzag in zelfbestemmings- recht voor de Indianen en Inuit (eskimo's). Hij dreigde met ac ties van de indianen. „We zul len het tercht in onze eigen ne men", aldus Mercredi. In Québec kunnen de grond wetsperikelen de toon zetten in de eerstkomende algemene ver kiezingen. Die hoeven pas in 1994 gehouden te worden, maar het is niet uitgesloten dat zij eerder plaats vinden. Premier Bourassa van Québec, die twee jaar lang onderhandelingen over een andere grondwet boy cotte, zette veel op het spel door uiteindelijk toch met de federa le regering en de Engelstalige provincies aan tafel te gaan zit ten en er een compromis te sluiten. Hij moet nu proberen de steun die hij daarmee verloor weer terug te winnen. Terwijl Bourassa het idee ver dedigde Québec in een confe deratie met Canada te houden, zag Jacques Parizeau, leider van de Parti Québécois, als enige mogelijkheden afscheiding of op zijn minst een totale herzie ning van de federale regelingen met de rest van het land. „Deze keer hebben we gezegd wat wij niet willen, de volgende keer zullen wij zeggen wat wij wel willen", zei hij tot jubelende aanhangers. „Québécois zijn een volk, een natie en spoedig zullen zij een land zijn". voorzitter Chasboelatov, een uitgesproken tegenstander van Jeltsin. De troepenmacht van 5.000 man, die fungeerde als een soort prive-legertje van Chasboelatov, is de afgelopen tijd betrokken geweest bij een aantal omstreden incidenten. Jeltsin benadrukte gisteren nog eens dat het parlementsbe sluit om op 1 december het Congres van Volksafgevaardig den bijeen te roepen volkomen verkeerd is. Jeltsin wil uitstel van dit Congres (het hoogste wetgevende orgaan, dat twee keer per jaar bijeenkomt). Hij vreest dat de conservatieve meerderheid op dit Congres zijn regering ten val zal brengen en hem zal beroven van de gro te presidentiële macht die hem vorig jaar werd toegekend. ..Ik heb me meer dan eens uitgesproken voor samenwer king met onze volksvertegen woordiging", zei Jeltsin giste ren. „Maar men kiest daar voor de aanval." Dat laatste doet ook het Front van Nationale Redding, dat felle kritiek heeft op Jeltsins beleid en wil dat hij onmiddellijk op stapt. Jeltsin zei gisteren dat het Front uit is op een greep naar de macht. „In het Westen wordt het gevaar van deze krachten zwaar onderschat", aldus Jelt sin. Het Front reageerde giste ren verheugd op de uitlatingen van Jeltsin. „Jeltsin had ons geen betere dienst kunnen be wijzen", aldus kolonel Victor Aleksnis, een extremistische na tionalist. „Het bewijst dat hij ons als een echt gevaar ziet". Een van de Frontleiders, kolo nel Terechov van de Unie van Officieren, ging er eerder dit jaar al prat op dat de blauw drukken voor een staatsgreep tegen Jeltsin gereed lagen. De paniek die politiek Moskou nu al bijna een week in de greep PARUS-TOKYO* Het actieschip 'Beluga' van Greenpeace is vanmorgen kort na acht uur door twee schepen van de Franse marine de haven van Cherbourg uitgesleept. Het schip ligt nu buitengaats voor anker. Vlak voor de marine tot actie overging, stapte de beman ning over op een tweede Greenpeace-schip, de 'Moby Dick', dat nog in de haven ligt. Greenpeace protesteert tegen een groot schip transport van 1,7 ton uiterst giftig plutonium naar Japan. Het inademen van een microgram plutonium is reeds dodelijk. In Tokyo wordt ook gedemonstreerd tegen het transport, dat wel een 'drijvend Tsjernobyl' wordt genoemd. De betogers droegen zwarte mijters (foto). FOTO REUTER KIMIMASA A houdt, komt echter niet voort uit angst voor deze ultra-rechtse coalitie van fascisten en com munisten. Het Jeltsin-kamp is vooral beducht voor parlemen taire samenwerking tussen deze 'onverzoenlijken' en de gema tigd rechtse oppositie, die zich heeft verenigd in de Burger Unie. Een verbod op het Front en het buitenspel zetten van het parlement moeten dit gevaar af wenden. LONDEN DPA De Britse premier John Major heeft zijn dreigement ingetrok ken om nieuwe verkiezingen uit te schrijven als het Britse Lager huis volgende week het Verdrag van Maastricht afwijst. Major stond onder toene mende druk vanuit zijn eigen Conservatieve partij. Een aantal ministers en parlementariërs had er gisteren bij hem op aan gedrongen de confrontatie bin nen de partij over het Verdrag van Maastricht niet verder op te voeren. Enkele Conservatieve afge vaardigden hekelde het optre den van Major maandagavond tijdens een bijeenkomst van de rechtervleugel van de partij, de zogenaamde Committee 92. Major bepleitte daar steun voor 'Maastricht' Een groep kabinetsleden on der leiding van minister Kenne th Clarke (binnenlandse zaken) eiste gisteren ook beëindiging van de confrontatietaktiek. Zij drong er bij Major op aan doortastend leiderschap te to nen waar het overgrote deel van de fractie achter kan staan. Na een voorbereidend debat volgende week woensdag stemt het parlement in december over het verdrag. Sommige Conser vatieven verwachten dat dertig tot veertig afgevaardigden tegen 'Maastricht' zullen stemmen, voldoende om het kabinet een nederlaag te bezorgen. VN-rapporteur Mazowiecki doet opnieuw dramatische oproep SARAJEVO-BRUSSEL DPA-Rtr-AFP De voormalige Poolse premier Tadeusz Mazowiecki heeft gis teren andermaal een dramati sche oproep aan het Westen ge daan om meer vluchtelingen uit Bosnië-Hercegovina op te ne men. De VN-rapporteur voor de mensenrechten in het voorma lige Joegoslavië zei in een vraag gesprek met het Franse dagblad Le Monde dat van de ruim 30.000 vluchtelingen in Bosnië éénderde zich in levensgevaar bevindt. „En één ding is zeker. Het zijn de moslims die de be langrijkste slachtoffers van deze oorlog zijn". Mazowiecki benadrukte dat alle strijdende partijen gewelda- digheden en gruwelijkheden begaan, maar zei hij: „Verant woordelijk voor dit conflict zijn degenen die de politiek van et nische zuivering uitvoeren. En dat zijn dus de Serviërs". Mazo wiecki's pleidooi werd onder steund door het Hoge Commis sariaat voor Vluchtelingen (Uhncr) en de beide internatio nale bemiddelaars die in Joego slavië vrede proberen te be werkstellingen, Lord Owen (EG) en Cyrus Vance (VN). VN-woordvoerder Fred Eek- hard zei in Genève dat Vance en Owen vandaag in de Veilig heidsraad een grondwet voor Bosnië presenteren, die volgens hem niet alle drie partijen zal aanspreken. Veel details over het ontwerp liet hij niet los, maar duidelijk is dat de beide bemiddelaars Bosnië-Hercego vina als eenheidsstaat in stand willen houden: met een centrale regering waarin alle etnische groeperingen deelnemen en met vergaande bevoegdheden voor provincies en regio's. De moslims voelen het meest voor dit plan, hoewel de Bosni sche president er afgelopen weekeinde ook voorzichtig af stand van nam, maar de Bosni sche Serviërs en Bosnische Kroaten keuren de grondwet van Vance en Owen volstrekt af. Vance en Owen zullen nog deze week hun plan voor een nieuwe grondwet voor Bosnië in Belgra do en Zagreb verdedigen en daarover gesprekken voeren met onder meer de Servische president Slobodan Milosevic en de Joegoslavische premier en president, respectievelijk Milan Panic en Dobrica Cosic. Servische troepen zetten gis teren hun massale aanvallen op het stadje Jajce in het westen van Bosnië voort. DEN HAAG ANP In Myanmar (het voormalige Burma) worden de mensen rechten op grote schaal ge schonden. Duizenden mensen zijn al het slachtoffer geworden van het brute optreden van le ger en politie. Duizenden men sen zijn vermoord en of gemar teld onder de staat van beleg die nog steeds van kracht is. Dat staat in een rapport van Amnes ty International dat vandaag is verschenen. „De schendingen van de mensenrechten zitten diepge worteld en duizenden hebben al geleden", aldus Amnesty. „Tienduizenden mensen wer den gedwongen dienst te ne men als dragers in oorlogsge bieden of als arbeiders aan con structiewerkzaamheden. Velen zijn zeer slecht behandeld of naar willekeur gedood door het leger. Mensen uit alle etnische en religieuze bevolkinsgroepen in het land lijden onder de wil lekeur, zowel leden van de bud- dhistische meerderheid als die van de islamitische, christelijke en hinduïstische minderhe den", aldus het rapport. De af gelopen achttien maanden zijn al 300.000 mensen, voorname lijk moslims, het land ontvlucht. ledereen die zich kritisch op stelt tegenover de militaire rege ringsraad (SLORC) loopt gevaar te worden opgepakt, zoals op positieleider Aung San Suu Kyi. Volgens Amnesty zijn er in het land minstens twintig cen tra waar gevangenen worden gemarteld. Gedetineerden wordt voedsel, water en slaap onthouden. Ze worden geslagen en krijgen elektrische schokken toegediend. Sommige gevange nen zijn waarschijnlijk overle den na te zijn gemarteld. Onderonsje tussen bondskanselier Kohl en minister-president Teufel van Baden-Württemberg tijdens het CDU-partijcongres. FOTO REUTER RICHARD KRAU5E DÜSSELDORF HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Op de Europese dag van hei CDU-congres in Düsseldorf be leefden de duizenden gedele geerden gisteren een heel an dere Helmut Kohl dan de dag ervoor. Toen een voorzichtige, van papier gelezen, toespraak over de problemen in eigen land, nu een hartstochtelijk, deels geïmproviseerd pleidooi voor Europa. De ovatie die hij kreeg deed hem zichbaar veel meer goed dan het min of meer plichtmati ge applaus van maandag. Hier was de man aan het woord die als 18-jarige met jonge Fransen aan de Frans-Duitse grens slag bomen sloopte en Europese lie deren zong. Een man die nu bij na 45 jaar later, zei dat voor hem met de Europese eenwor ding binnen handbereik een droom in vervulling gaat. Kohl vertrouwt zijn landgeno ten niet helemaal als het om het verenigde Europa gaat. Ergens is hij bang voor nieuwe, zeker in de ex-DDR al zichtbare, natio nalistische tendensen. Daarom ziet hij het na de voltooiing van de Duitse eenheid als zijn op dracht Duitsland vast te veran keren in Europa. De Duitse Europeaan Kohl trok een parallel met de Duitse een wording toen hij zich afvroeg of Europa zich een langzamer tempo kan veroorloven. „Als wij toen eindeloze vergaderingen hadden gehouden en allerlei commissies in het leven hadden geroepen, waren onze landge noten uit Saksen, Thüringen en die andere nieuwe deelstaten nu niet bij ons". Kohl verder: „In de geschiede nis doen zich soms unieke kan sen voor. Dan moet je de moge lijkheden inschatten en de moed hebben om te springen. Dat hebben wij bij de eenwor ding gedaan en dat moeten we nu ook in Europa doen. Het is onze opdracht twijfelaars mee te slepen, omdat het om hun toekomst gaat". Bijna bezwerend had hij het over het gevaar van opnieuw opvlammend nationalisme. „Niemand kan en mag geloven dat het spookbeeld van natio nalisme en chauvinisme voor goed is verdwenen. Niemand, ook niet in Duitsland, kan be weren daar immuun voor te zijn". Aan het adres van zijn scepti sche landgenoten zei Kohl dat Europa de Duitsers welvaart heeft gebracht, dat het land een van de grootste profiteurs van de Europes Gemeenschap is en van het verenigde Europa zal zijn. Over de 'heilige D-mark- koe' was Kohl ook duidelijk: er moet een centrale Europese bank komen, bij voorkeur in Frankfurt, die als enige taak de zorg voor een stabiele munteenheid heeft. „Aan de criteria om opgenomen te mor den in de monetaire unie vol doen wij, Duitsers, op het ogen blik zelf niet", aldus Kohl. Volgens de CDU-voorzitter gaat het bij het Verdrag van Maas tricht om meer dan een mone taire, economische en politieke unie. Hij onderstreepte dat het oude continent de langste vreedzame periode beleeft sinds het midden van de vorige eeuw. In dat verband noemde hij het illustratief dat bij het Franse re ferendum over 'Maastricht' de grensbewoners van Elzas-Lo- tharingen en de ouderen voor het zij het magere 'ja' had den gezorgd. „Uitgerekend de mensen die het meest hebben geleden onder de Frans-Duitse oorlogen", zei Kohl. Vol harts tocht vervolgde hij: „l.aat toch niet alles wat we hebben bereikt kapot praten door diegenen die niets voor Europa hebben ge daan". Dat was de echte Kohl, de man die als hij wil, mensen kan over tuigen. PRAAG AP De regering van Tsjecho-Slowa- kije is ernstig verdeeld over de omlegging van de Donau. De Slowaken begonnen afgelopen zaterdag-met de omleiding van de rivier door een kanaal. Het water moet een stuwmeer vor men, waarmee electriciteit kan worden opgewekt. De Tsjechische ministers ei sen onmiddellijke stopzetting van de werkzaamheden. Het project heeft de oude spannin gen tussen Hongarije en Slowa kije, voornamelijke gestoeld op de aanwezigheid van een 600.000 man sterke Hongaarse minderheid in Slowakije, nieuw leven ingeblazen. Hongaarse functionarissen zeggen dat het project de drink watervoorziening van miljoe nen mensen in gevaar brengt en dat grote stukken moerasland droog zullen vallen, waardoor talloze plant- en diersoorten verloren dreigen te gaan. Ook zou de omlegging een wijziging teweeg brengen in de gezamen lijke grens, die momenteel door de Donau loopt. Slowakije voert aan dat alleen de loop van de rivier, niet de grens, zal veranderen en dat de reeds gedane investeringen van naar schatting 100 miljard kroon (ongeveer zes miljard gulden) te groot zijn om te wor den afgeschreven. De Europese Gemeenschap heeft de afgelopen dagen steeds meer pressie uitgeoefend op Tsjecho-Slowakije. Met name drong ze er bij Praag op aan al les te doen om een escalatie te voorkomen in het conflict met Hongarije.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7