'Bezuinigingen funest voor bos' 'Het is nu bijna net als thuis' Binnenland Voor 200 douaniers nog geen ander werk gevonden Nederlandse officieren Sarajevo niet bevoegd Haagsche Hopje 200jaar Belastingvoordeel milieu investeringen geen succes Protest tegen bezuinigingen WOENSDAG 28 OKTOBER 1992 5 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Cemeenschappei i«c Persdienst Twee nieuwe gevallen van polio barneveld» In Bameveld en Bruinisse zijn vermoedelijke geval len van polio geconstateerd. Een 29-jarige vrouw is met verlam mingsverschijnselen opgenomen in het ziekenhuis in Ede. De Barneveldse was om principiële redenen niet ingeënt tegen po lio. Ook een 11 -jarige jongen uit Bruinisse werd maandag in een ziekenhuis opgenomen met verschijnselen die wijzen op polio. De jongen was ook niet ingeënt. Brand verwoest bandenbedrijf in Goes goes» Een felle brand heeft gistermiddag een bandenbedrijf in Goes geheel verwoest. Bewoners van ongeveer 100 huizen in de omgeving kregen het advies deuren en ramen te sluiten en bin nen te blijven, omdat schadelijke stoffen vrijkwamen. De oor zaak van de brand, waarbij niemand gewond raakte, is nog niet bekend. De schade aan het bedrijf bedraagt zeker een half mil joen gulden. Friezen rijden met echte aardgasbus heerenveen» De Friese Autobus Maatschappij (FRAM) maakt als eerste busonderneming van Nederland gebruik van een autobus met aardgasmotor. De bus vertrok gistermorgen vanuit Fries land naar een bustentoonstelling in Maastricht. De stadsbussen die op enkele plaatsen in Nederland al op aardgas rijden, zijn omgebouwde dieselbussen en kampen met het probleem dat voor het aardgas nogal grote en zware brandstofstanks nodig zijn. In de aardgasbus van de FRAM zijn in de carrosserie acht lichtgewicht tanks van elk honderd liter weggewerkt. Almere blijft bij namen voor verzetsbos almere» De omstreden namen Razzia'spad en Concentratie kampen in het Bos der Onverzettelijken in Almere-Stad blijven gehandhaafd. De Stichting Samenwerkend Verzet en het stads bestuur gaan ondanks alle kritiek onder meer vanuit de be volkingniet overstag. De Almere Partij blijft zich echter tot het bittere eind verzetten tegen de keuze van de namen. ,,Ik heb mensen zien huilen door deze namen", aldus de fractieleider. Bereidheid tot verhuizen gering Platform Nederlands Hout wil meer geld voor onderhoud De bezuinigingen die het kabinet in petto heeft voor de Nederlandse bosbouw, zijn funest voor zowel de houtin dustrie als de bossen zelf. Dat stellen de particuliere bos- eigenaren en het platform Nederlands Hout. In plaats van te bezuinigen zou het kabinet juist meer geld be schikbaar moeten stellen voor het bos, aldus de organisa ties. den haag anp Voor 200 douaniers aan de oost- en zuidgrens van Neder land heeft de directie douane van het ministerie van financiën nog geen andere baan of her scholingsplaats kunnen regelen. Voorzitter B. Grave van de centrale dienstcommissie doua ne heeft gisteren de dienstlei ding van politie en douane op geroepen de laatste groep om te scholen tot politiefunctionaris. Hij deed dat tijdens de diplo ma-uitreiking aan 23 tot politie agent omgeschoolde douaniers. Van de 1.000 douaniers voor wie bij het wegvallen van de den haag anp In Den Haag 4s gisteren het 200-jarig bestaan van het Haagsche Hopje gevierd. Het snoepje werd twee eeuwen ge leden voor het eerst gemaakt door banketbakker Van Haar- en/Niewerkerk. „Dat gebeurde op verzoek van baron en diplo maat Hendrik Hop", aldus conservator Havelaar van het Museum voor het Haagsche Hopje. Het snoepje met koffiesmaak werd in 1792 voor de baron ontwikkeld omdat hij een groot liefhebber- van koffie was. Eerst heette het de „Swar- te Oostervogtbonbon". De fa milie Hop gaf eind van de 19de grenscontroles geen werk meer was, hebben er inmiddels 800 ander werk. Ruim 160 doua niers hebben zich vrijwillig la ten overplaatsen naar douane posten op Schiphol en in de Rotterdamse haven. Een groep van 160 douaniers heeft ander werk gevonden binnen de be lastingdienst, ruim 100 zijn om geschoold tot milieu-inspecteur en ruim 300 hebben een andere baan gezocht. De 200 mensen voor wie nog ander werk moet worden ge zocht, wonen in Heerlen, Am- hem en Enschede. Zij willen niet naar het westen van Neder land verhuizen. eeuw de naam aan het snoep goed. Producent van het Haagsche Hopje is echter Rademaker BV uit Haarlem, die volgens een woordvoerder enkele honder den tonnen hopjes per jaar maakt. Behalve in Nederland worden deze gegeten in Duits land en België, maar ook door Nederlanders in Amerika, Ca nada en Australië. „De heim- weemarkt", noemt de woord voerder van het bedrijf het. Het museum voor het hopje is twee jaar geleden opgericht. Er zijn foto's, verpakkings- en reclamemateriaal en oude ap paratuur te zien. Volgens de conservator komen er jaarlijks 10 tot 15.000 bezoekers. den haag anp-gpd De Tweede Kamer praat van daag en morgen over de begro ting van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en vis serij. Het ministerie wil de sub sidies aan de bosbouw met acht miljoen gulden verminderen, een korting van 25 procent van het beschikbare budget. Hoewel het om een relatief klein bedrag gaat, zijn de gevol gen voor de bosbouw ingrij pend, aldus voorzitter G. van Reenen van het platform Ne derlands Hout. In het platform zijn grote beleggers, cultuur maatschappijen, houtverwer kende bedrijven en papierfa brieken vertegenwoordigd. Door de lage houtprijzen en de hoge arbeidskosten is de bosbouw momenteel niet of nauwelijks rendabel. Hierdoor komt het noodzakelijke onder houd aan de bossen in gevaar, aldus Van Reenen. „Het gevolg is dat het bos er steeds beroer der bij komt te staan en de toe komst van de houtindustrie in gevaar komt." Ook de Vereniging van Bosei- genaren waarschuwt dat veel van haar leden overwegen het onderhoud aan de bossen te staken uit kostentechnische overwegingen. De noodzakelij ke verjonging van het bos dreigt daarmee achterwege te blijven. Woordvoerder A. Bakker: „Het beheer is niet langer rendabel. Iedereen profiteert van de bos sen. Ze zuiveren de lucht, kle den het landschap aan en zijn een ideale plaats om in te wan delen. Maar de beloning die de boseigenaren krijgen, is niet meer dan een schijntje." De Vereniging van Boseigena ren wil dat de Tweede Kamer zich vandaag en morgen inzet voor verhoging van het bos- bouwbudget. De belasting op het grondwater die vanaf 1 ja nuari 1993 wordt geheven, biedt daartoe mogelijkheden, aldus Bakker. Deze belasting moet op jaarbasis 245 miljoen gulden opbrengen. „De waterwinning vindt vooral plaats in bos- en natuurgebieden. Dit leidt tot verdroging van de bossen. Wat is er dan logischer dan tien pro- den haag gpd Bedrijven maken weinig ge bruik van de mogelijkheid om investeringen die het milieu ten goede komen, in één keer voor de belastingen af te schrijven. Er blijven dit jaar honderden miljoenen guldens over van de 550 miljoen die Financiën voor de regeling had uitgetrokken. Het matige succes van de re geling, bedacht door de kamer leden Vermeend en Melkert (beiden PvdA), wordt door Fi nanciën aan een aantal factoren toegeschreven. Ten eerste be staat de regeling pas een jaar: sinds september 1991. Ten tweede weten bedrijven te wei nig van de regeling af. Ten der de is de lijst van milieu-investe ringen waarvoor de regeling geldt, te beperkt. Het bericht van het departe- arnhem gpd De raadslieden van de twee Ne derlandse VN-militairen die op 27 augustus een dienstbevel in de Bosnische hoofdstad Saraje vo weigerden uit te voeren, vin den dat hun Nederlandse offi cieren die opdracht niet moch ten geven. De bevoegdheid daarvoor ligt naar hun mening uitsluitend bij het commando van de in het voormalige Joego slavië gelegerde VN-vredes macht Unprofor. Dit betoogden de advocaten Van der Ploeg en Strooij giste ren voor de militaire kamer van de rechtbank in Arnhem. Daar stonden de betrokken beroeps militairen, een 40-jarige ser geant-majoor uit Wychen en een 26-jarige in Apeldoorn wo nende sergeant, terecht. Hun wordt weigering van een dienst bevel krachtens artikel 127 van cent van deze belasting door te sluizen naar de bossen?" Staatssecretaris Gabor van landbouw overlegt volgende week met deskundigen en ter reinbeheerders over de achter uitgang van de bossen. In het overleg wil Gabor proberen een antwoord te vinden op de vraag hoe het komt dat in een jaar tijd de Nederlandse bossen zo mas saal ziek zijn geworden. Uit de jaarlijkse inventarisatie van de bossen bleek vorige week dat eenderde van het bosareaal re den tot zorg geeft of als afge schreven moet worden be schouwd. ment is in regelrechte tegen spraak met uitlatingen van Ver meend zelf, begin vorige week in deze krant. Het kamerlid pre senteerde toen een plan om rente en dividend, gehaald uit beleggingen in natuur- en milieuprojecten, belastingvrij te maken. Hij verwees toen ook naar de eerder door hem en Melkert ontworpen regeling voor milieuinvesteringen die „prima" werkte. Op Financiën wordt een aan tal maatregelen overwogen om de regeling voor milieu-investe ringen beter te laten lopen. Zo zal de lijst van milieu-investe ringen waarvoor de regeling geldt, worden uitgebreid. En verder wil men bij het bedrijfs leven reclame gaan maken voor de regeling. Daarbij wordt sa mengewerkt met het ministerie van VROM. het Wetboek van Militair Straf recht ten laste gelegd. De twee maakten deel uit van de Nederlandse verbindings troepen, die zijn toegevoegd aan een Oekraïns VN-bataljon in de Bosnische hoofdstad. De militairen weigerden hun intrek te nemen in de Maarschalk Ti- to-kazerne in Sarajevo, omdat het gebouw de dagen daarvoor zwaar onder vuur had gelegen. Naar de mening van de twee beroepssoldaten was geen spra ke van een aanvaardbaar risico. De militaire kamer besloot de zaak aan te houden tot 4 en 5 januari voor het horen van in totaal acht getuigen. Onder hen is brigade-generaal Bastiaans, de commandant van de Neder landse troepen ter plekke. Ver der worden diverse andere mili tairen gehoord en wordt een poging ondernomen een Oek- raïnse officier naar Arnhem te krijgen. Kabinet wil meer grond verkopen den haag gpo Het kabinet wil meer staats- grond verkopen. Op de ministe ries van financiën, landbouw en verkeer en waterstaat worden daarvoor plannen gemaakt. Aanleiding zijn de terugvallende opbrengsten uit de verkoop van gronden dit jaar. Gerekend was op 31 miljoen gulden: tot nu toe is maar 28 miljoen binnengeko men. Dat er minder geld binnen komt uit de verkoop van grond heeft diverse oorzaken. Ten eer ste is het aantal verpachters dat de pacht wil stoppen, teruggelo pen en ten tweede is de econo mische situatie in de landbouw verslechterd. Vorig jaar haalde het Rijk nog ruim 63 miljoen gulden uit de verkoop van gronden. Ook in de jaren laarvoor vielen de op- brengsien steeds hoger uit dan gedacht. Woordvoerder Van den Broek naar PvdA den haag gpd De woordvoerder van CDA-mi- nister Van den Broek (buiten landse zaken). D. Istha, stapt over naar de PvdA. Hij wordt daar hoofd voorlichting, voor zowel partijvoorzitter Rotten berg, als voor fractievoorzitter Wöltgens en partijleider Kok. Istha, die na een formele goedkeuring door de PvdA-frac tie, waarschijnlijk volgende week wordt benoemd, begon zijn loopbaan in Marokko als derde ambassade-secretaris. Na onder meer in Brussel bij de EG te hebben gewerkt, werd hij twee jaar geleden hoofd voor lichting van het ministerie van buitenlandse zaken en woord voerder van Van den Broek. Eind vorig jaar maakte Istha deel uit van de 'groep-Schaefer'. Die groep wilde na de WAO-af- faire in de PvdA een beweging voor progressief Nederland vor men. Daarin zouden zowel PvdA-leden als niet-leden wel kom zijn. Ikea maakt zich niet druk over formaldehyde den haag anp Ikea-Nederland in Amsterdam neemt voorlopig geen maatre gelen naar aanleiding van de commotie die in Duitsland is ontstaan over de Ikea boeken kast van het type Billy. Volgens het Duitse weekblad Stern zou uit een test blijken dat uit de spaanplaten van die kast te veel formaldehyde vrijkomt. Dit is een ziekteverwekkende stof. Ikea-topman W. van Haaften zegt dat het moederbedrijf in Zweden nu gaat uitzoeken wel ke meetmethoden in het onder zoek zijn gebruikt. Hij wijst erop dat in negen landen door vijf tien fabrikanten Billy's worden gefabriceerd en dat het in Duitsland gaat om bepaalde partijen van na 1 september. In Nederland zijn duizenden Billy's verkocht, maar deze kas ten komen volgens de Ikea- woordvoerder uit Zweden. Advocaten weigerachtige VN-militairen: nijmegen» Van de naam van onderwijsminister Ritzen wordt dankbaar gebruik gemaakt om te protesteren te gen zijn beleid. De twee studentenvakbonden Aktie Komitee Kritische Universiteit (AKKU) en het Breed Overleg Actieve HOB's (BOAH) hielden gisteren al een demonstratie tegen de nieuwe bezuinigingsplannen van de minister. Vrijdag wordt in Utrecht een landelijke manifestatie gehouden, foto anpfrans vanderunde In 1792 ontwikkeld voor een baron Regeling onbekendmogelijkheden beperkt Bosnische kinderen weer naar school den bosch margriet van lith/anp De 220 kinderen van Bosnische ontheemden in Den Bosch, ge huisvest in de Willem I-kazer ne, gaan sinds maandag alle maal naar school. De groteren gaan naar het Brabant-college, de kleintjes naar een noodge bouw op het kazerneterrein. Daar krijgen ze les van Bosni sche leraren en met hun eigen Bosnische schoolboekjes. De kinderen zijn vrolijk, want Ne derland vinden ze .érg mooi. Maar op de televisie kijken ze naar de verwoeste huizen in hun vaderland. De eerste schooldag had iets feestelijks. Vooral voor de kin deren zelf, die dolblij waren dat ze weer naar school mochten en uitgelaten „joef, joefi" rie pen naar de onderwijzeressen. Kees Intveld, coördinator van de geïmproviseerde basis school, is dolblij dat de school er eindelijk staat. De afgelopen maanden heeft de leiding van het opvangcentrum eindeloos moeten trekken en duwen, voordat het ministerie van on derwijs twee weken geleden eindelijk bereid was een noodgebouw ter beschikking te stellen. De hele herfstva kantie had hij vervolgens be stemd voor de inrichting van de school, maar ook dat ging mis: het gebouwtje stond er pas vorige week donderdag. En ook nu nog is het geïm- proviseer niet afgelopen, ver zucht Intveld. Een ratelend la waai buiten laat zien wat hij bedoelt: onder veel gelach du wen de kinderen het enige schoolbord van de school van de ene klas naar de andere. De kinderen deert dat alle maal niet. Braaf volgen ze de lessen die bijna allemaal door landgenoten worden gegeven, met schoolboekjes die het Ro de Kruis uit Bosnië heeft mee genomen. „Het is nu bijna net als thuis", zegt Elma uit groep drie tevreden. Andrea Kalevski-Op den Camp is een van de lerares sen. Zij is in Nederland gebp- ren, maar heeft in het voor malige Joegoslavië gestudeerd en een paar jaar als onderwij zeres gewerkt. Toen de burge roorlog uitbrak is ze terugge komen en nu werkt ze op het centrum als „juf' van groep 4 en als tolk. „De meeste kinde ren hebben gelukkig nauwelijks achterstand opgelopen", zegt ze. Ze hebben sinds april geen les meer gehad, maar een groot deel van die tijd was het toch zomervakantie. De kleinere kinderen hebben wel problemen met lezen en schrijven, vooral omdat ze vaak thuis het cyrillisch schrift heb ben geleerd. Kalevski: „Die kin deren moeten helemaal op nieuw leren lezen en schrij- Naast het gewone lespro gramma krijgen de kinderen el ke dag een half uur Nederland se les. Alle vluchtelingen kun nen die lessen volgen, waarmee men net genoeg Nederlands leert om zichzelf in alledaagse situaties verstaanbaar te ma ken. „Nederlands is helemaal niet moeilijk", zeggen de kin deren uit groep acht in koor. .AUcen weten we nooit of het DE boek of HET boek is, maar dat is toch niet erg." Ze vinden het prettig om de taal een beetje te leren, „want het is heel vervelend dat we op straat met niemand kunnen praten". Hun oordeel over de school en over Nederland is alleen maar positief. De huizen zijn mooi, de mensen zijn heel aar dig en vooral de vele winkels hebben diepe indruk op hen gemaakt. Op de vraag wat ze niet zo leuk vinden, kunnen ze eigen lijk geen antwoord geven. „Ik vind wel dat Nederlandse jon gens hun haar heel gek laten knippen", zegt een jongen uit groep acht lacherig. „En het eten hier is ook een beetje gek." Andrea Kalevski vindt het op vallend hoe weinig de kinderen over thuis en over hun ervarin gen praten. Op de vraag wat ze het meest missen, zeggen ze wel allemaal tegelijk: „mijn huis, mijn kamertje" en Isma voegt daar nog wat verdrietig aan toe: „mijn poes". Maar van traumatische erva ringen is bij de kinderen, in te genstelling tot de volwassenen, weinig of niets te merken. Kale vski. „Alleen toen ik over de te levisie begon, merkte ik er iets van. ledereen kijkt hier naar de Kroatische zender en toen ik vroeg wat ze dan zien, zei een van de kinderen: „We kijken naar de verwoeste huizen en de dode mensen." Maar kleine kinderen lijken snel te vergeten, vooral omdat ze het hier fijn vinden en nieuwe vriendjes en vriendinnetjes hebben. Hoelang de ontheemden op het terrein kunnen blijven, is onzeker. Defensie heeft het ter rein aan de gemeente overge dragen. die er een MBO-school wil huisvesten. Voorlopig is het tot 1 maart aan het Rode Kruis ter beschikking gesteld, maar wat daarna moet gebeuren? Leider van het opvangcentrum Verhagen: „Het ministerie van WVC beslist wanneer de ont heemden weer terug moeten. Maar dat dat al op 1 maart zou kunnen, lijkt mij hoogst on waarschijnlijk."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5