Kamer eist eind 'chaos' op Antillen 'Ze noemen Theo in de straat Robocop' Binnenland Vijf gewonden bij gasexplosie Utrecht Kabinet moet volgend jaar twee miljard extra bezuinigen Paar kreeg seksuele kick van mishandeling Sijthoff schrapt 450 banen WOENSDAG 28 OKTOBER 1992 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdienst Boterhamworst moet uit de roulatie mierlo» Duizenden blikjes lang houdbare boterhamworst van het merk Vegro moeten uit de roulatie worden genomen, omdat de houdbaarheid niet gegarandeerd kan worden. De consument wordt aangeraden de blikjes terug te brengen naar de leveran cier. Importeur Ham BV in Mierlo heeft dat bekendgemaakt. De partij boterhamworst werd geproduceerd bij het Belgische be drijf Ovi. Daar is hij het sterilisatieproces een storing opgetre den. Daardoor kan in de worst op termijn bacterievorming ont staan. Politie Almere bekent afluisteren almere. Drie politiefunctionarissen in Almere hebben bekend in december illegaal de telefoons van collega's te hebben afgeluis terd om erachter te komen wie de pers had ingelicht over een zeer kritisch rapport over de korpsleiding. Op korte termijn krij gen ze een berisping of oneervol ontslag. Ondertussen is regio naal korpschef G. Horstmann aangesteld om orde op zaken te stellen. Onderzoek van de rijksrecherche moet uitwijzen of ook andere Almeerse politiemensen, inclusief korpschef E. Wilde, zich hebben schuldig gemaakt aan illegale afluisterpraktijken. Moordenaar diplomaat veroordeeld tunis» Een militair gerechtshof heeft gisteren sergeant Haykal Bouajina, de moordenaar van de Nederlandse diplomaat Robert Akkerman, veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. Akkerman, eerste-secretaris van de Nederlandse ambassade in Tunis, werd op 27 februari 1991 voor zijn woning in Sidi Bou Saïd, nabij Tu nis, door Bouajina gedood. De president van het tribunaal zei dat de veroordeelde zijn straf in een militair hospitaal moet uit zitten, wegens zijn slechte psychische gezondheid. Volgens zijn verdedigers is Bouajina schizofreen. Eis: Twaalf jaar voor doden man arnhem» Officier van justitie mr. i. Langenhorst heeft gisteren voor de rechtbank in Arnhem een celstraf geëist van twaalf jaar tegen een 20-jarige Edenaar. De man zou voor de ingang van een discotheek in Wageningen in maart een 35-jarige inwoner van die plaats hebben doodgeschoten. Het slachtoffer wilde een ruzie sussen tussen de Edenaar en diens vriendin. De 56-jarige zwager van het slachtoffer raakte ook ernstig gewond en zijn vrouw liep een schampschot op. De Edenaar wordt ook verdacht van een poging tot doodslag op een taxichauffeur in Ede. Hij zou hem hebben gestoken nadat hij weigerde hem naar Arnhem te vervoeren. Geen decentrale jeugdbescherming den haag De decentralisatie van de jeugdbescherming is tot 1996 van de baan. Staatssecretaris Kosto van justitie ziet af van zijn plan om de instanties voor de jeugdbescherming onder te brengen bij provincies en gemeenten en laat dat de Tweede Ka mer binnenkort weten. De Raden voor Kinderbescherming, de voogdij-instellingen en delen van de reclassering, die nu recht streeks onder het ministerie van justitie vallen, hadden moeten opgaan in bureaus voor jeugdbescherming. Het plan moest een bezuiniging van twintig miljoen gulden opleveren. Het oogstte slechts kritiek omdat de voogdij-instellingen en de kinderbe scherming samen te grote machtsconcentratie zouden vormen tegenover ouders en kinderen. utrecht gpd Bij een gasexplosie bij een café in de Utrechtse binnenstad zijn gistermiddag vijf mensen gewond geraakt, van wie één ern stig. Vijf panden, waaronder het café 't Jans- dam in de gelijknamige straat, zijn totaal vernield. Vijf andere huizen werden zwaar, maar niet onherstelbaar beschadigd. Tien tot vijftien personen raakten dakloos. Waar nemend burgemeester Van Lidth de Jeude sprak van een wonder dat de panden niet zijn ingestort. De schade wordt geschat op een half tot een miljoen gulden. Een onderzoeksteam buigt zich vandaag over de oorzaak van de explosie. Voorals nog staan de autoriteiten voor een raadsel. Ongeveer een half uur voor de explosie maakte de familie die boven het café woont melding van een gaslucht. Twee medewer kers van energiemaatschappij Remu arri veerden snel ter plaatse. Binnen constateer den zij geen gas, maar buiten wel: „Een honderd procent explosiemengsel." Bij de explosie, die zich in het souterrain of naast het café voordeed, liep een van de mede werkers lichte brandwonden op. Een 59-ja- rige bewoner raakte ernstiger gewond. Hij is overgebracht naar het Brandwondencen trum in Beverwijk. Zijn toestand werd gis teravond als kritiek omschreven, ook al zou er geen acuut levensgevaar meer zijn. Zijn vrouw en dochter, die boven waren, liepen enkel- en beenfracturen op. Daarnaast liep ook een kraanchauffeur brand- en snijwon- den op. Na de explosie brak geen brand uit. Brandweer en politie konden pas in cje loop van de avond de woonruimten boven het café in. Vanwege instortingsgevaar moesten de panden eerst worden gestut. Van Lidth de Jeude sloot gisteravond niet uit dat zich nog slachtoffers onder het puin bevonden, al leek hem dat onwaarschijnlijk. Er zijn geen vermisten opgegeven. Een bouwbedrijf was deze week begon nen met de aanleg van een parkeergarage op het binnenterrein achter het café. Vol gens een woordvoerder heeft de gasexplosie niets te maken met die werkzaamheden. „We waren beton aan het storten. Met lei dingen zijn we niet bezig geweest." Grote ravage in de binnenstad van Utrecht, waar zich gistermiddag een gasexplosie voordeed. Financiële curatele dreigt voor eilanden Vrijwel de hele Tweede Kamer dreigt de Nederlandse An tillen onder financiële curatele te stellen, als de Antilli aanse overheid niet in staat is een eind te maken aan de chaos in de overheidsfinanciën. CDA, PvdA en WD eis ten gisteravond tijdens de behandeling van de begroting van Antilliaanse Zaken dat de verantwoordelijke minister Hirsch Ballin maatregelen neemt om een eind te maken aan de wantoestanden. den haag cpd-anp De Nederlandse Antillen heb ben een schuld van 2,5 miljard gulden. Het begrotingstekort bedraagt 225 miljoen gulden. Op Aruba lijkt de situatie iets gunstiger, maar de Arubaanse overheid hangt nog een claim boven het hoofd van vele tien tallen miljoenen in verband met niet afgebouwde hotels. Het PvdA-kamerlid Vermeend was het hardst in zijn oordeel. „Als de Antillen in het Neder lands staatsverband willen blij ven, hebben zij rechten en plichten. Ik heb weieens de in druk dat de rechten op de Antil len meer nadruk krijgen dan de plichten", zei hij. Vermeend wil een vijfjaren plan voor de Antillen, waarbij een evenwichtige begroting wordt bereikt. Als niet wordt voldaan aan de voorwaarden, moeten de Antillen een positie krijgen die vergelijkbaar is met gemeenten die onder financiële curatele worden gesteld, zoge heten artikel 12-gemeenten. Ook WD en CDA deden sug gesties in die richting. Hirsch Ballin voelt daar wei nig voor. „Opheffing van de au tonomie van de Antillen is niet het antwoord op de problemen. We moeten wel de eigen verant woordelijkheid versterken", al dus de minister. Hij zegde ech ter wel toe de 'artikel 12-proce- dure' te zullen onderzoeken. De minister wees plannen van CDA en WD af om toela ting van Antilliaanse en Aru baanse jongeren tot Nederland te beperken. De partijen willen aan de toelating de voorwaarde van een werkvergunning ver binden. WD en CDA wezen met name op de komst van slecht opgeleide jongeren, die nauwelijks Nederlands spreken en veelal kampen met proble men. Soms belanden ze in de criminele sfeer. Volgens Hirsch Ballin is het echter niet mogelijk Antilliaanse en Arubaanse jongeren, die de Nederlandse nationaliteit bezit ten, te weren. Een dergelijke maatregel is volgens hem ook niet te rijmen met het Neder landse streven dat de Antillen en Aruba een soepeler houding moeten aannemen ten opzichte van Nederlanders en hun part ners die op de eilanden willen wonen en werken. Ombuigingen kleiner dan aanvankelijk werd aangenomen Twaalf jaar geëist voordoden peuter den haag gpd den haag «gpd-anp Het kabinet moet volgend jaar ongeveer twee miljard extra ombuigen. Dat is ongeveer twee miljard minder dan aanvanke lijk werd aangenomen. Dat blijkt uit ramingen van het Cen traal Planbureau (CPB). Het be treft overigens voorlopige bere keningen, al verwacht men in Den Haag niet dat het cijfer nog ingrijpend zal veranderen. Het CPB is bij de jongste berekening uitgegaan van het effect van eventuele loonmatiging en van een lagere inflatie. Het CPB hanteert bij de bereke ning meerdere uitgangspunten. Die zijn naast loonmatiging het tot stand komen van een sociaal akkoord tussen overheid en so ciale partners met als inzet het scheppen van meer banen. Vol gens de nieuwe cijfers van de planbureau zou de werkloos heid oplopen met 35.000. Het nu door het planbureau becijferde bedrag is ook sterk afhankelijk van het verloop van de economie volgend jaar. Ge rekend wordt op een economi sche groei van ongeveer een procent. Als dat minder wordt, is de tegenvaller groter. Vaststaat dat Lubbers en Kok in eerste instantie willen probe ren de tegenvaller zonder nieu we bezuinigingen bij de depari tementen op te vangen. Daarbij willen zij wel vasthouden aan eerder afgesproken maxima voor het financieringstekort en de lastendruk. Belasting- en premiemaatre gelen zijn in eerste aanleg de middelen om de tegenvaller op te vangen. Dat kan, nu er in 1993 een koopkrachttoename is van minstens 0,5 procent. De beide aanvoerders van het kabi net willen verder proberen de tegenvaller zoveel mogelijk blij vend of structureel op te lossen. Het is echter niet uitgesloten dat her en der toch voor een malige maatregelen wordt ge kozen die alleen in 1993 effect hebben. Lubbers en Kok willen begin volgend jaar de situatie op nieuw bezien. Een verdere bij stelling van de kabinetsvoorne mens, ook die van de departe menten, wordt niet uitgesloten. Daarbij wordt mede rekening gehouden met de verwachtin gen voor 1994. De beide politici streven ernaar uiterlijk volgende vrijdag besluiten te nemen over bijstelling van de Miljoenennota 1993. Al voor de algemene be schouwingen over de mil joenennota werd duidelijk dat het kabinet met financiële te genvallers te kampen zal krijgen door de stagnerende wereldeco nomie. CPB-cijfers deden toen vermoeden dat die rond de vier miljard gulden zouden bedra gen. Voor de oppositiepartijen was dat aanleiding tijdens de alge mene beschouwingen om op schorting van het debat te vra gen, tot er meer duidelijkheid zou zijn over de financiële situ atie. De regeringsfracties CDA en PvdA wilden daar niets van weten. roermond» anp Voor de rechtbank in Roer mond is gisteren twaalf jaar celstraf en TBS met dwangver pleging geëist tegen een 21-ja rige man en zijn 20-jarige vriendin uit Echt. Zij worden verdacht van het dodelijk mis handelen van een peuter van tweeënhalf jaar oud. Zij moes ten op het kind passen. Volgens de officier van justi tie in Roermond, mr. H. Droe- sen, hebben beide verdachten ook meerdere malen ontucht met het jongetje gepleegd en heeft de man het kind zeker twee keer verkracht. Ofschoon beiden verminderd tot sterk verminderd toerekeningsvat baar zijn, noemde Droesen een langdurige celstraf zeer nood zakelijk. „Zij hebben zich schuldig gemaakt aan meer dan afschuwelijke daden die de samenleving zeer hebben geschokt." De moeder van het kindje huurde een kamer bij de ver dachte. Op een zondag in juli ging ze enkele dagen met haar man mee naar Berlijn. Tijdens haar afwezigheid zouden de man en zijn vriendin op de kinderen passen. Het kind is vier dagen lang bijna onafge broken geslagen, op de grond gesmeten en verkracht. Toen het kind bewusteloos raakte, besloten de twee het meer dood dan levend naar een arts te brengen. In het ziekenhuis in Sittard lag de baby enkele dagen in co ma. Daarna overleed hij. De toedracht van de mishandeling kwam snel aan het licht. Als motief gaven beiden op dat zij van de mishandeling en de on tucht een seksuele kick kregen. De verdedigers mr. W. Ha- meleers en mr. J. Lemmen voerden aan dat een langduri ge celstraf niets uithaalt, te meer omdat zij door medege vangenen onheus worden be jegend. Volgens de raadsman nen moet de behandeling van de beide verdachten zo snel mogelijk beginnen. Uitspraak 10 november. Het uitgeversconcern Sijthoff Pers in Den Haag gaat ongeveer 450 banen schrappen om het bedrijf weer winstgevend te ma ken. Sijthoff trekt zich terug op de 'kernactiviteit', het uitgeven van de Haagsche Courant. De reorganisatie zal volgens een woordvoerder van de redactie met name de bedrijfsdrukkerij treffen. Bij Sijthoff Pers werken nu iets minder dan 1.200 men- Gisteren zijn besprekingen met grafische en journalistenvak bonden begonnen over de wijze van afvloeiing van het perso neel. Gedwongen ontslagen worden niet uitgesloten, al wil interim-manager ir. J. Thierry (in september voor een half jaar aangesteld) daarover nog geen uitspraken doen. Binnen een maand wil hij het volledige plan bekendmaken. Over enkele maanden zou de operatie moe ten zijn afgerond. Bij werknemers bestaat de vrees dat het snijden in het concern, dat naast de Haagsche Courant en verschillende huis-aan-huis- bladen ook de Delftsche, Goud- sche, Westlandsche en Zoeter- meersche Courant uitgeeft, een voorbode is van een overname. In de dagbladwereld doen al en kele maanden geruchten de ronde dat de Telegraaf en de Nederlandse Dagblad Unie (on der meer Algemeen Dagblad) de Haagsche Courant willen ko pen. Daarvoor zou echter eerst de 'ballast' van nevenactivitei ten overboord moeten worden gezet. In de krantenwereld is giste ren ook bekend geworden dat het Utrechts Nieuwsblad (UN) en de Amersfoortse Courant (AC) samen opgaan in een nieuwe middagkrant voor Mid den-Nederland. Hoofdredacties en directies van Utrechts Nieuwsblad en Amersfoortse Courant hebben dit voornemen neergelegd in een notitie die is besproken met beide redactie raden. De komende maanden wordt het plan door gezamenlij ke werkgroepen van beide re dacties uitgewerkt. De bedoe ling is dat de integratie in janu ari 1994 is voltooid. UN en AC maken beide deel uit van het Wegener-concern. Club van beenprothesegebruikers bestaat tien jaar vianen mariska freriks In de sauna schuift ze een ander been over haar stomp. Ze draagt dan haar badprothese, die tegen water kan. Marja Mostert verloor vier jaar geleden haar linkerbeen bij een auto-ongeluk. Sinds dien heeft ze een kunstbeen. Met haar zijn er nog 20.000 mensen in Nederland met een prothese. Een aantal prothese dragers nam tien jóar geleden het initia tief om zich te verenigen in de Stichting Landelijke Werkgroep Prothesegebrui kers. De club telt momenteel 650 leden en viert zaterdag haar tweede lustrum. „Theo noemen ze in de straat altijd Robocop omdat hij een onafgewerkte beenprothese heeft. Hij heeft het ijzeren scharnier, dat als knie dient, niet afge dekt. Dat kan hem niks schelen", vertelt Marja lachend. „Daar ben ik waarschijn lijk teveel vrouw voor", zegt het be stuurslid van de Werkgroep Prothesege bruikers. „Ik heb een mooi afgewerkte prothese. Als ik een panty aantrek, kan ik zelfs een rok dragen zonder dat iemand ziet dat ik een prothese draag. Ik heb ook tenen aan mijn prothesevoet, omdat ik 's zomers gewoon sandalen wil dragen." Tegenwoordig kunnen de orthopedisten de benen niet alleen mooi afwerken maar ook laten 'denken'. De intelligente prothese is het nieuwste snufje op de 'kunstbenenmarkt'. Een chip bestuurt de knie elektronisch en regelt de snelheid en het remeffect in de prothese. „Als. ik struikel, lig ik direct languit op de grond omdat ik mijn spieren niet kan aantrek ken. De intelligente prothese reageert op het gewicht en houdt het been recht. Je kunt er ook heel goed mee sporten." Maar Marja is tevreden met haar oude prothese en heeft geen belangstelling voor het technische hoogstandje. „Ik hoef niet meer te skiën en te tennissen. Bovendien kan ik met dit been wande lingen van vijf uur maken", zegt ze. „Maar de intelligente prothese is natuur lijk wel een geweldige uitvinding voor jonge mensen." Het gaat niet bij alle prothesedragers zo goed als bij Marja. Veel mensen met een kunstbeen lijden pijn, omdat de koker waarin de stomp rust niet goed past. „Een vrouw hier in de flat heeft daar ook zo'n last van", vertelt Marja. „Ze komt nooit op straat omdat ze vergaat van de pijn. Ze zou naar het orthopedisch ate lier terug moeten om de koker van haar prothese aan te laten passen, maar dat durft ze niet." „Lid worden van onze club zou voor haar misschien best een oplossing kun nen zijn. Iemand van ons zou met haar terug kunnen gaan naar de instrument maker. In elk geval kan ze tijdens een verenigingsavond openlijk praten over herkenbare problemen. De club is daar om voor veel mensen belangrijk." Het bestuurslid zou willen dat er meer mensen lid worden van de vereniging. Een belangrijke reden daarvoor zijn de komende veranderingen in het stelsel van ziektekostenverzekeringen. „De be zuinigingen in de zorgsector die staats secretaris Simons wil doorvoeren, zijn ook voor mensep met een kunstbeen vervelend. Als er meer prothesedragers lid worden van onze club, dan worden we één groot lichaam en staan we ster ker in onze schoenen." Gehandicapten komen veel te weinig voor in televisieprogramma's, vindt de veertigjarige Marja. Ze heeft het idee dat mensen met een handicap niet welkom zijn. „Ik maakte dat zelf mee in de voor rondes van Ron's Tweede Jeugdshow. Toen ik voor een gesprek mocht komen, introduceerde een medewerkster me: 'Dit is Marja en ze heèft een prothese'. Dat is toch belachelijk", zegt ze kwaad. „'Ik kom niet voor mijn prothese hoor', probeerde ik nog. 'We zijn gewoon geïn teresseerd', antwoordde de showmede werkster. Je weet natuurlijk nooit zeker of het met je handicap te maken heeft, maar ik ben uiteindelijk niet door de voorrondes heen gekomen." Ze maakt ook wel mee dat mensen heel makkelijk doen over haar handicap. Vooral kinderen zijn heel duidelijk. „Ik lag een keer op het strand met een paar vrienden. Iedereen was net aan het zwemmen, terwijl ik wat lag te soezen in de zon. Ineens hoor ik een kind naast me schreeuwen 'Mé, dat mens met die blote tieten heb maar één been'. Dat vind ik tenminste klare taal", schatert ze.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3