Forel Drie weken spitten naar die laatste seconde Tien jaar niet genoeg voor socialist Felipe Gonzalez Feiten &Meningen Hezbollah laat Israël tanden zien WUbNSUAL) 2S UK I UKtK I Commissaris Weiten: Vliegramp brengt 'vierde wereld' aan het licht Na drie weken onderzoek blijft er de verstilde reconstruc tie van de flats Kruitberg en Groeneveen, één seconde voor de ramp. De bromfietser en de twee fietsers die de dood vonden op het fietspad onder de flat, omdat ze er net reden toen het vliegtuig naar beneden kwam. Het meisje dat op de vierde verdieping zat te spelen, en sa men met haar moeder stierf in het geweld van instortend beton en brandende kerosine. En de vier bezoekers van de sociëteit onderin, die wonder boven wonder allemaal konden ontsnappen. De Boeing 747 van El Al heeft 43 doden gemaakt. Commissaris Bernard Weiten, leider van het Operationeel Recherche Com mando dat voor de ramp werd samengesteld, zegt het ,,met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid". Natuurlijk is er de Schotse professor Busuttil, die zegt dat bij een intense ker- osinebrand tussen de tien en dertig procent van de slachtof fers spoorloos kunnen zijn ver dwenen. „Maar dat is theorie. We hebben dit zo grondig uitge spit, gecontroleerd en nog eens gecontroleerd, dat ik er voor mezelf zeker van ben dat er niet meer slachtoffers zijn." De zoektocht van Wel ten en honderd collega's begon met het absurde aantal van 1588 na men. Het leek wel of de hele Bijlmer een familielid of kennis kwam opgeven en of het halve land belde. Burgemeester Van Thijn schrok er zo van, dat hij het aantal pas achteraf bekend maakte. 'Die 1588, dat was toch lulkoek', hield een verslaggever Weiten voor. Het was niet de enige keer dat Weiten verbijs terd was over het onbegrip voor het politiewerk. „Natuurlijk wa ren het er veel te veel, maar als rechercheur kun je niet anders dan alles onderzoeken. Want wat is onzin en wat niet?" „Dan de klus de adressen te vinden bij de namen. De admi nistratie bleek helaas niet te kloppen, en dan druk ik me vriendelijk uit." In de publieke discussie welden onmiddellijk de vele illegalen en sjoemelaars op. Maar volgens Weiten ont braken 'personen die niets te vrezen hebben' net zo goed. „In grote steden met een vlottende bevolking laten mensen zich ge woon niet dwingen tot admini stratieve verplichtingen." Dus werden banken, apothe kers, huisartsen, de PTT, reisbu reaus, Wehkamp en Keurkoop om de adressenbestanden ge vraagd: 36 bestanden. Ja, dat le verde spanning op met de pri vacy. „Maar dit was een ramp. We moesten die gegevens heb ben, uit algemeen belang." Vijf tig rechercheurs trokken met de computeruitdraai de flats in. „Aanbellen en vragen: bent u die en die? Ja? Dank u. Streep erdoor." In de eerste uren wer den honderden 'vermisten' af gevoerd. „Sommigen belden ons meteen zodra iemand de telefoon niet oppakte. 'Die is er niet, zet hem maar op de lijst', was het dan." Wat zat er ten slotte allemaal tussen: een man die iemand als vermist had opgegeven die hem geld schuldig was, in de hoop dat de politie hem zou vinden. De vrouw die haar ex-man uit het oog had verloren en via de ramp haar alimentatie weer op gang hoopte te brengen. Er stond een man op de lijst die al drie jaar dood is. „En laten we het niet aandikken, maar wel eerlijk vaststellen: er waren nogal wat personen die onder valse namen leefden. Het is nu eenmaal geen doorsneebuurt." Op kolossale wandborden wer den namen ingevuld en doorge streept op de doorsnede van de tachtig verwoeste woningen. Het zware werk: zoeken naar resten van slachtoffers. Weiten: 'Alle betrokkenen willen er over praten, van hoog tot laag. Ik ken dit gevoel eigenlijk niet, voortdurend gevangen te zijn tussen emotionele menselijkheid en professionele zakelijkheid.' foto dijkstra Een continu veranderend sche ma van dood en leven. Het aan tal vermisten steeg nog verder. „Familieleden bleven maar bel len. Wat we er aan de voorkant afhaalden, kwam er aan de ach terkant weer bij." Rechercheurs werkten 48 uur aan één stuk, tot er uiteindelijk 120 namen over bleven op de eerste lijst die werd gepubliceerd. Emotioneel Weiten praat gedreven, emotio neel. Niet voor niets was er vrij dag een bijeenkomst van alle politiemensen in de RAI, waar een film over de ramp werd ge draaid. Iedereen bleef lang na praten. „Het grijpt je allemaal zo aan. Het was gruwelijk. Van hoog tot laag, ze willen er alle maal over praten. Ik ken dit ge voel eigenlijk niet, voortdurend gevangen te zijn tussen emotio nele menselijkheid en profes sionele zakelijkheid." De bergers die op de puinhopen stonden, zich door het metaal en het beton heenwerkten en overal half verbrande lichamen en lichaamsdelen tegenkwa men. Een been, een arm, een deel van een gezicht. De geur van ontbinding die ze in het ge zicht sloeg: twaalf uur op en twaalf uur af. De mensen in Hangar 11 op Schiphol-Oost, die met pincet ten moesten werken om de li chaamsdelen zo gaaf mogelijk te bewaren. Tussen de brok stukken vonden de bergers een hand van een meisje. Wie was zij? Er werden vingerafdrukken genomen. Rechercheurs keken welke meisjes er vermist waren en gingen naar de scholen waarop ze gezeten hadden. Hun schriftjes werden behandeld met een stof die de vingeraf drukken zichtbaar maakte. Zo werd weer een naam aan een dossier gekoppeld. Vanaf de eerste dag stond het onderzoeksteam onder zware druk. „De media drongen enorm aan. Iedereen wilde we ten hoeveel slachtoffers er wa ren. Eigenlijk konden we dat re- cherchetechnisch niet verant woord zeggen, maar onder druk is dat getal van 250 er toen uit gekomen. Waarop we weer on der druk stonden van dat getal." En dan was er de Antilliaanse premier Liberia Peters, die met haar eigen lijst van vermiste landgenoten kwam aanzetten. „Zij wilde die lijst publiceren. Dat was zo'n motie van wan trouwen voor ons geweest. Ge lukkig hebben we haar ertoe kunnen bewegen dat niet te doen. Er is druk voor nodig ge weest ik zal niet vertellen hoe maar ze heeft haar plan niet uitgevoerd.Hoofdinspecteur Peter Slort ging naar de Antillen en wist de lijst in een paar da gen tot nul terug te brengen, zegt Weiten tevreden. Hij laat een door Liberia Peters onder tekende bedankbrief zien. „Dat mocht ook wel." Vierde wereld Hoe erg ook, „de ramp heeft ontsluierend gewerkt", zegt Weiten. „Iedereen heeft nu kun nen zien hoe de samenleving daar in elkaar zit. De politie wist dat wel, maar de bestuurders kunnen er nu ook niet meer omheen. Want hoe kun je je druk maken om een procent meer of minder WAO, terwijl dat neerstortende vliegtuig be wijst dat er sprake is van een 'vierde wereld', die onder de al ledaagse werkelijkheid bestaat. De mensen denken dat het in Nederland allemaal zo keurig is georganiseerd, maar dat is niet zo." Na drie weken werk aan de ramp storten de rechercheurs zich weer op de organiseerde criminaliteit in de regio. Weiten is tevreden. „Een volledige identificatie, dat is zeldzaam bij een vliegramp." Hij glimlacht bij de herinnering aan de minis ters Maij-Weggen en Dales, die kort na het ongeluk zeiden dat 'het Rampenplan zo goed had gewerkt'. „Ik kan me niet herin neren dat ik een rampenplan heb gezien. En ik mag zeggen dat ik er bij ben geweest. Bij zo'n ramp heb je ook niet meer nodig dan een blauwdruk op één velletje papier. De rest moet van de mensen komen." Jubilerende Spaanse premier volgend jaar opnieuw lijsttrekker BARCELONA RUUD DE WIT CORRESPONDENT Hij zag er nog vrij jong uit, tij dens die gedenkwaardige dagen van eind oktober 1982. Lang haar, een beetje in de stijl van de jaren zeventig, maar daar voor gold het excuus dat Spanje door vier decennia Franco-dic tatuur eigenlijk in alles achter liep. Veertig was hij toen de Spaanse socialistische partij PSOE op 28 oktober 1982 onder zijn bezielende leiding via ver kiezingen een historische machtsgreep uitvoerde die voorgoed een einde maakte aan de internationale twijfels over het democratisch gehalte van Spanje na de dood van Franco. Hoe men ook denkt over het socialisme, het valt niet te ont kennen dat de verovering van 202 van de 350 parlementsze tels een politieke aardverschui ving betekende die tot de dag van vandaag voortduurt. Bij de algemene verkiezingen van 1986 en 1989 bleef die absolute meerderheid behouden, hoewel het succes van 1982 niet meer herhaald kon worden. Verlegen De rode rozen en anjers waar mee Felipe Gonzalez in 1982 zwaaide op partijbijeenkomsten en politieke meetings, heeft hij inmiddels afgezworen. Niet uit principe, maar omdat het niet meer bij zijn stijl past. De vast beraden, maar wat verlegen ogende Gonzalez is nu een in binnen- en buitenland geres pecteerd leider van een land, dat een nadrukkelijke rol wil spelen binnen de Europese Ge meenschap (EG) en de Verenig de Naties (VN). Een land ook, dat zich ziet als de geografische en historische schakel tussen de derde wereld van Afrika en" La tijns Amerika en het rijke Euro- pa. Belangrijker voor de Span jaarden is dat Spanje in de afge lopen tien jaar een land is ge worden dat ook economisch en cultureel weer meetelt. Waar het leger niet meer de lakens uitdeelt, maar zich nauwkeurig houdt aan de regels van een 'Alte Kameraden'. Felipe Gonzalez wordt geflankeerd door de Franse president Francois Mitterand en de Duitse oud-kanselier Willy Brandt op een bijeenkomst van de Socialistische Internationale in 1976. foto ap moderne democratie. En waar gaan. Zozeer zelfs, dat Spanje al de sociale voorzieningen, de ge- bijna niet meer in één adem zondheidszorg en het onderwijs wordt genoemd met de andere met sprongen vooruit zijn ge- zwakke broeders in de EG, zoals Griekenland, Portugal of zelfs Italië. Spanje heeft dat ten over vloede bewezen met de meer dan geslaagde organisatie van de Olympische Zomerspelen in Barcelona en de zonder inci denten verlopen Expo in Sevilla. Opvolger Geen geringe prestatie voor de socialisten, die er geen enkel probleem mee hebben het suc ces van het moderne Spanje ge heel aan Gonzalez toe te dich ten. Vandaar dat de partij er al les aan gedaan heeft om hun in middels gerijpte, wat grijs ge worden leider opnieuw te vra gen lijsttrekker te worden bij de algemene verkiezingen, die bin nen negen maanden moeten plaatsvinden. Daarbij heeft overigens mee gespeeld, dat er binnen de partij nog geen potentiële opvolger voor Gonzalez is opgestaan en peilingen aangeven dat de po pulariteit van de PSOE flink aan het tanen is. En alleen al de ver zuchting van Gonzalez tegen over enkele van zijn vrienden en medewerkers dat hij met de gedachte speelde om eens iets anders te gaan doen dan pre mier te zijn, deed menig socia listische partijbons de schrik om het hart slaan. De bijeenkomst van zondag in de Madrileens arena Las Ven- tas was dan ook bedoeld om aan alle onduidelijkheid een einde te maken. Felipe Gonza lez zal opnieuw lijsttrekker zijn en de enige voorwaarde die hij heeft gesteld, is dat de partij hem geen regeeropdrachten meegeeft die hem persoonlijk tegen de borst stuiten. Felipismo Zoals voor de hand ligt, delen lang niet alle Spanjaarden in de euforie over tien jaar socialis- tisch-getinte democratie. De rechtse oppositiepartij Partido Popular (PP) is al maanden be zig de messen te slijpen voor de komende verkiezingen en is er van overtuigd dat er in 1993 een einde zal komen aan het felipis mo. Tegenover de politieke kreto logie van de PP .snijdt de kritiek van vakbondsleider Nicolas Re- dondo van de socialistische vakbond UGT, veel dieper in het PSOE-vlees. In een inter view dat veel stof heeft doen opwaaien, zegt deze voormalige persoonlijke vriend van Gonza lez dat tien jaar PSOE-regering zeer belangrijk is geweest voor de stabilisering van de demo cratie. Ook prijst Redondo de verbeterde positie van de Spaanse vrouwen. Maar verder is hij in zijn lof voor tien jaar Gonzalez zuinig. Hij kraakt de socialistische arrogantie, hekelt het economisch beleid van mi nister Solchaga en verwijt de re gering niets te hebben l aan het immense probleem de werkloosheid. De getrouwe achterban van Gonzalez, die volgens opinieon derzoeken al jarenlang de po pulairste politicus in het land is, zal dit een zorg zijn. Na alle schandalen over corruptie, machtsmisbruik, geldverspilling en arrogantie om nog maar niet te spreken over een snel oplopend overheidstekort, een inflatie die niet te beteugelen valt en nog altijd fors stijgende werkloosheid is het in deze dagen vooral zaak om met ge paste trots terug te kijken. Felipe Gonzalez hield zijn ge hoor van 35.000 getrouwen zondag voor: „Tien jaar is niet genoeg om de geschiedenis de finitief te veranderen. Om van Spanje echt een modem land te maken, hebben we zeker twin tig tot vijfentwintig jaar nodig". Of de Spaanse kiezer daar in meerderheid ook zo over denkt, zal pas volgend jaar blijken. JERUZALEM AD BLOEMENDAAL Yitzhak Rabin moet zich dezer dagen wel eens afvragen of hij er verstandig aan heeft gedaan bij zijn aantreden in juli naast het minister-presidentschap ook nog de portefeuille van de fensie onder zijn beheer te ne- Als premier verdeelt hij op dit moment zijn aandacht tussen het oplossen van de ruzie tus sen de coalitiepartners Meretz en Shas en het sturen van het vredesoverleg in Washington. En als Israëlisch minister van defensie wordt hij geacht ade quate acties te verzinnen en uit te laten voeren in antwoord op de bomaanslag in zuid-Libanon door de pro-Iraanse Hezbollah- organisatie. Sinds 1978 wordt het uiterste zuiden van Libanon bewaakt door een militie, die wordt be taald, bewapend en opgeleid door het Israëlische leger. Israël heeft de Libanese regering her haaldelijk laten weten dat het geen aanspraak maakt op het grondgebied van deze 'veilig heidszone'. Terugtrekken Het zou zich willen terugtrek ken, zodra het Libanese leger in staat en bereid is de rust in het grensgebied te garanderen en vijandelijke acties tegen Israël te voorkomen. De Israëlische aan wezigheid is ook bedoeld als een drukmiddel zolang Syrië een aanzienlijke troepenmacht in Libanon handhaaft. De regeringen in Baymt en Da mascus beschouwen Israël als een gewone bezettingsmacht, maar ze zijn gedwongen de rol van toeschouwer te spelen. Het Libanese leger is machteloos en Syrië heeft op dit moment geen enkele behoefte aan een militai re confrontatie. Hun enig mo gelijke verzetsdaad is indirecte en vooral verbale steun aan de shi'itische Hezbollah, die zich de rol heeft toebedeeld van al gemeen beschermer van het onderdrukte Libanese volle. Mantelorganisatie Hezbollah, de Partij van God, is een mantelorganisatie van een groot aantal radicale pro-Iraan se groepen en cellen. Hezbollah noemt zichzelf geen militie, maar een verzetsbeweging te gen buitenlandse overheersing. Maar de situatie kan niet hele maal worden los gezien van de omstandigheid dat Iran de Hez bollah opleidt en financiert. Ook Syrië ontvangt aanzienlijke geldelijke steun uit Teheran. De afgelopen maanden heeft Hezbollah zich militair gezien betrekkelijk rustig gehouden. De Partij van God nam met aanzienlijk succes deel aan de Libanese parlementsverkiezin gen. Afgelopen zondag achtte ze de tijd gekomen de Libanese bevolking duidelijk te maken dat haar strijders hun camoufla gepakken niet definitief hebben ingeruild voor grijze maatkos tuums. Verdrijving Doel blijft het verdrijven van de Israëli's uit 'het deel van Liba non dat wij nog niet hebben be vrijd'. De gefaseerde terugtrek king van Israëlische leger in 1984 en 1985 blijft Hezbollah niet'helemaal ten onrechte be schouwen als het unieke pro- dukt van haar gewelddadige verzet. Een probleem voor Israël is dat Hezbollah zich duidelijk gren zen heeft gesteld. De organisa tie valt alleen Israëlische militai ren aan op Libanees grondge bied, 'legitiem geweld van de bevolking tegen een bezettende mogendheid' derhalve. Hezbollah lanceert alleen Katy- usha-raketten in de richting van Israël als een directe vergelding voor aanvallen van Israëls luchtmacht en artillerie op doe len ten noorden van de veilig heidszone. Premier Rabin is zich er heel goed van bewust dat Hezbollah 'beheerst geweld' gebruikt. In een besloten zitting van de par- lemenstcommissie voor defen sie en buitenlandse zaken waar schuwde hij gisteren dat groot scheepse militaire vergeldings operaties ertoe kunnen leiden dat Hezbollah alle remmingen laat varen en gaat proberen zo veel mogelijk slachtoffers te ma ken onder de burgerbevolking binnen Israël. Het staat vast dat de organisatie daartoe in staat is. Daarom heeft Rabin besloten Hezbollah de kans te geven de rol van een 'zuivere verzetsbe weging' in zuid-Libanon te blij ven spelen door een Israëlische landmachtactie ten noorden van de veiligheidszone uit te stellen. De Spaanse premier Felipe Gonzalez begroet 30.000 partijaanhangers op een bijeenkomst van zijn socialistische partij in Madrid. Tien jaar na dat hij Spanje's eerste democratische leider werd, heeft hij er nog steeds zin in. foto reuter enrique shore

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2