Hi i Den Bosch leeft op Kahn alleen bang voor zere voeten BOLLEN Sport WOENSDAG 28 OKTOBER 1992 redactie herman joustra adv Quick Boys scoort niet katwijk Quick Boys weet niet altijd het net te vinden. De Kat- wijkers verloren gisteren op een goed bespeelbare grasmat van gastheer KRV: 1 -0. Het was de eerste keer dit seizoen dat de landskampioen bij de amateurs dit seizoen niet tot scoren kwam. Quick Boys. dat voltallig aantrad raakte in de eerste helft van het oefenduel nog wel tot twee maal toe de paal. via Edwin Otte en Gert Aandewiel. Twintig minuten voor tijd besliste Fred Verboon het duel na een goed uitgevoerde counter. Turkije-Nederland in Istanbul zeist» Het WK-kwalificatieduel Turkije-Nederland wordt op woensdag 16 december gespeeld in Istanbul, in het stadion van Besiktas. PSV voetbalde daar vorig seizoen in het Europese toer nooi van de landskampioenen. De aanwijzing van Istanbul is in tegenstelling tot eerdere berichten als zou de wedstrijd worden afgewerkt in Izmir. De aftrap is om 17.00 uur Nederlandse tijd. In Istanbul is het dan een uur later. Turkije-Nederland is het derde duel voor Oranje in de aanloop naar het WK in de Vere nigde Staten. De wedstrijden tegen Noorwegen en Polen lever den slechts één punt op. Nederlandse jeugd verslaat Israel enschede Het Nederlands elftal voor spelers onder achttien jaar heeft ook de tweede kwalificatiewedstrijd voor het Europees kampioenschap gewonnen. In het Diekman-stadion in Ensche de zette de door Dick Advocaat gecoachte formatie Israël zonder tot sprankelend voetbal te komen eenvoudig opzij: 3-1De Ne derlandse junioren controleerden de partij negentig minuten lang. Er werden echter veel kansen om zeep geholpen. Israël was slechts af en toe via een schaarse tegenaanval gevaarlijk. PSV'er Klomp. Feyenoorder Van Bronckhorst en diens clubgenoot Petta scoorden voor het jonge Oranje. Voor Israël was Ofir trefzeker. Ook tweede partij in Tilburg remise tilburg Ook in hun tweede finalepartij van het Interpolis schaaktoernooi zijn de grootmeesters Gelfand en Adams giste ren in Tilburg niet tot een beslissing gekomen. Evenals de eerste ontmoeting van maandag eindigde het tweede duel in de finale na drie uur spelen en 28 zetten in remise. Verkorte partijen zul len vandaag de beslissing moeten brengen. Eerst worden twee partijen met een half uur bedenktijd gespeeld. Daarna volgen eventueel twee barragepartijen met een kwartier bedenktijd. Mocht dan nog geen beslissing zijn gevallen, dan volgen duels van een kwartier tot een winnaar bekend is. Karlstad voorlopig niet op de baan oslo Geir Karlstad, Olympische schaatskampioen op de 5000 meter, zal zeker niet voor 1 december de training heiratten. De Noor heeft in Oslo een rugoperatie ondergaan. Binnen enige da gen wordt hij uit het ziekenhuis ontslagen. Naar verwachting van de Noorse bondscoach Hans-Trygve Kristiansen zal Karlstad aan het einde van het komende seizoen pas weer aan wedstrij den deelnemen. De 29-jarige stayer ondervond al eerder hinder van zijn rug. De ingreep van vorige week betrof een routine ope ratie. Op medisch advies besloot hij niet langer te wachten. Op de Olympische Winterspelen van 199-1 (Hamar) wil Karlstad zijn schaatsloopbaan besluiten. Initiatiefgroep 'Sport en Samenleving' papendal Het Platform Sport en Maatschappij is op Papendal igebouwd tot de initiatiefgroep 'Sport en Samenleving'. Het ministerie van WVC alsmede VNO, NOS, NSF en NOC zullen zit ting nemen in de groep. Vertegenwoordigers van lokale overheid vakbeweging zullen daarvoor ook worden uitgenodigd. Het secretariaat berust bij NSF/NOC. De instelling van de initiatief groep komt na een voorstel uit het rapport „Sport als bron van inspiratie voor de samenleving", dat onlangs werd uitgebracht. Doel is de positie van sport in de samenleving te versterken. Sport en gezondheid. Fairplay, Statuut voor de topsporter en sportvoorlichting via scholen zijn projecten die zullen worden ontwikkeld. Voorbestaan zorgt voor extra impuls Squasher staat stevig in oude schoenen amsterdam anp Het mag er in het Frans Otten- stadion steeds naar uit hebben gezien dat Chris Dittmar einde lijk de Khan-obsessie eens van zich zou kunnen afslaan, in de finale van het NCM Dutch Open squash kwam er ander maal niets van. Jansher Khan I was op weg naar de eindstrijd lang niet altijd in goede doen. Dittmar speelde beter dan ooit, maar miste voor de zoveelste keer de 'finishing touch'. I Negen jaar al moet de Austra liër een Pakistaanse squasher met de naam Khan voor zich dulden. Eerst renlang de plaaggeest 28-jarige voorzitter van de spe lersassociatie ISPA, tegenwoor dig is het diens heel verre neef Jansher, die met zijn winst bijna 25.000 gulden rijker werd. Dat was onlangs bij het WK in Jo hannesburg zo. gisteravond in Amsterdam was het niet anders. Pakte Dittmar in Zuid-Afrika in de eindstrijd nog een game, nu was zelfs die hem niet gegund. Het optimisme van Dittmar krijgt echter nog steeds .niets verdrietigs. Hij vergelijkt zich graag met de bokser die elke keer knock down gaat. maar steeds weer overeind krabbelt in de wetenschap al blijft on duidelijk waar hij die zekerheid op baseert dat hij ooit de be slissende klap wel kan uitdelen en nummer één wordt. Het lijkt er vooralsnog op. dat Khan (23 pas) in dat geval toch zeker vol komen uit vorm of van zijn stuk moet zijn. Na de winst in de halve finale tegen Nancarrow zag het daar overigens naar uit. Terwijl hij Dittmar bekeek, roofde een on verlaat zijn sporttas met zijn Het bestuur van de Nederland se Basketbal Bond (NBB) heeft een beleidsnota samengesteld om de huidige, bedreigende si tuatie in de toekomst het hoofd te kunnen bieden. Het rapport, 'Bouwen aan gefundeerde top' genaamd, wordt op 28 novem ber tijdens de algemene leden vergadering in Nijkerk behan deld. „Geen luchtkasteel, maar een fundament ter opwaardering van het basketbal in de komen de jaren", aldus Jan-Chris Her- weijer, binnen het NBB-bestuur sinds 5 oktober voorzitter van de topsportliga. „De nota geeft een aantal uitgangspunten om weer een vaderlandse top op te bouwen die Europees kan mee tellen. Reorganisatie van het topbasketbal, het jeugdbeleid en de kadervorming behoren tot die facelift." De financiële actualiteit, in Den Bosch en Den Helder wel bekend, schrikt het bestuur van de NBB geenszins af. „Er rolt genoeg geld in Nederland. Het is alleen de kunst om dat naar jou toe te laten vloeien. Wat er in Den Bosch en Den Helder is gebeurd, had z'n eigen oorza ken. Bij EBBC gebeurde dat vol ledig buiten hun schuld. Vervol gens was het knap dat men in zes weken tijd een sanering van het inkomsten- en uitgaven- plaatje kon realiseren. Inciden ten die natuurlijk hun sporen zullen nalaten, maar wij willen naar de bedrijven toe een filoso fie uitdragen die over vijf jaar tot een hele ombouw leidt." De interesse van de jeugd is daarbij voor de NBB. met mo menteel zo'n 45.000 leden nog dierbaarste bezittingen, zoals schoenen en rackets. Boze of dubbele tongen vermoedden in die misdaad een Australische poets, gebakken voor alweer een Aziatische indringer in het gezellige en vrijgevochten prof wereldje. Khan, voor wie nieuwe schoe nen een obsessie vormen, dreigde nerveus niet te zullen spelen. De organisatie stelde al les in het werk de vedette van dat voornemen af te brengen. Door een ijlbode werden giste ren bij Khans manager, die de zelfde maat en merk squash- schoeisel heeft, in Londen een ingelopen reservepaar gehaald, nieuwe rackets geregeld en via de ambassade in een half uur een nieuwe pas geregeld en een visum voor Duitsland. Kiel is zijn volgende volgende station. Het zou uiteindelijk overbo dig werk zijn. Twee uur voor aanvang van de finale vertelde een anonieme beller dat in kluisnummer 1604 op het cen traal station de vermiste spullen te vinden waren. Dat klopte, op het geld na. Een vreemde manier van doen voor een dief. Khan vond van niet. „Iemand die me heeft zien spelen, heeft het gedaan en begrepen hoe belangrijk die schoenen voor me zijn. Ik ver geef het hem onmiddellijk. Dat geld interesseert me niks. maar die schoenen. Ik speel nooit een wedstrijd op nieuwe. Het idee maakte me mentaal bang. Bo vendien ging ik pas om drie uur naar bed. Ik stond erdoor onder grote druk." Het was aan zijn spel nauwe lijks te merken. Het Pakistaanse idool uit Peshawar, die met een uit het Jansher Khan kijkt een door hem geslagen bal na. De wereldkampioen bracht gisteravond het open Neder lands squashkampioenschap op zijn naam gebracht door Chris Dittmar, de nummer twee van de wereldrang lijst, te verslaan. foto anp een tel elke gewenste hoek be strijkt, leek nergens door aange daan. Niet door scheidsrechter lijke dwalingen, niet door een achterstand en niet door bril jante dingen van de superatleet met de dubbeldikke linkerarm Dittmar. Khan voelde zich en •was beter op momenten dat het nodig was. Hoewel Dittmar zijn rivaal niet kan uitstaan de intro ductie dat beide toppers elkaar geen kerstkaartje sturen was de understatement van het jaar gaf hij Khan na afloop wel het krediet dat die verdiende. „Ik vond dat ik goed speelde, maar winnen heeft ook met de tegen stand te maken. Ik liet de wed strijd niet glippen, hij was goed genoeg om steeds terug te ko- Zowel' Dittmar en Khan liet hun haat-verhouding niet lei den tot onsportiviteit. De echt verkeerde calls werden door de spelers persoonlijk herroepen. Een kwestie van respect voor el kaar. „Je moet als profs met el kaar omgaan", vond Khan die ook vindt dat letterlijk en fi guurlijk op hem wordt gejaagd in zijn glazen kooi. De vrome Islamiet, die met toestemming van Allah alleen wel eens zondigt tijdens de Ra madan. weet dat hij zeker bij de Australiërs niet geliefd is. maar is er met ook absoluut niet bang voor. Hij bewees het gisteren Khan is slechts bang voor zere voeten. rijp voor uitbreiding, een welko me ruggesteun. Clinics en pro jecten met pleintjesbasketbal waren een groot succes. De clubs worden nu nog veel al door ruimtegebrek gedwon gen tot een ledenstop. „Er moet een mentaliteitsverandering ko men", aldus de bestuurder uit Driebergen. Indien de afgevaar digden op de algemene verga dering over een maand de plan nen zeggen te steunen, gaat het bestuur werken aan de invulling daarvan. EG tikt FIFA op de vingers brussel gpd De wereldvoetbalbond FIFA mag toegangskaartjes voor gro te toernooien als het WK niet meer exclusief via één bureau verkopen. Die tik op de vingers heeft de FIFA gisteren gekregen van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG. Een reisbureau had zich bij de EG beklaagd over de manier waarop de FIFA in 1H90 bij het Wereldkampioenschap in Italië de kaartverkoop had georgani seerd. Via een omweg deed de FIFA alleen zaken met het bedrijf '90 Tour Italia'. Die operator ver kocht de kaartjes voor wedstrij den samen met een mogelijke reis aan reisbureaus en voetbal liefhebbers. Dat systeem be perkt de keuzemogelijkheden voor de supporters, aie nu nau welijks een eigen reis konden regelen. Ook concurrerende reisbureaus werden door het systeem veel te veel aan banden gelegd, zo oordeelt de Europese Commissie naar aanleiding van de klacht. De Commissie is door de 12 EG-landen belast met het toe zicht op de concurrentie tussen bedrijven. De Commissie ver werpt het argument dat de Fifa de veiligheid in de stadions al leen kon garanderen door sterk gecontroleerdekaartdistributie. De FIFA is door Brussel niet beboet, omdat het de eerste keer is dat het dagelijks bestuur van de EG zich buigt over con currentie bij sportvenementen. Maar volgens een woordvoerder andere organisatoren van grote sportvenementen ermee reke ning houden dat ze de concur rentie tussen kaartdistributeurs niet mogen beperken. SUB IE OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT Van de voetballers van Sportlust '46 werd afgelopen weekeinde een bovenmense lijke prestatie gevraagd. Het vaandelteam van de club uit Woerden moest van de com petitieleider zaterdagmiddag zowel aantreden tegen Abbe- nes voor de competitie als te gen SMV voor de beker. Twee keer uit nog wel. Dat ging dus niet en het duel tegen Abbenes werd uiteinde lijk van het programma ge haald ten gunste van de beker wedstrijd. Dat vonden ze bij de w Oegst- geest geen stijl. Op de Voscuyl stond de selectie van Wim Vis ser al gereed om af te reizen naar Abbenes om eens te gaan kijken naar vooral Sportlust. een medekandidaat voor de ti tel. Die ploeg komt zaterdag bovendien op bezoek in Oegstgeest. De teleurstelling bij Oegstgeest had niet te maken met het af blazen van de trip naar Abbe nes. Wel met het feit dat nu de hele strijd om de eerste perio de in de vierde klasse weer overhoop ligt. Komend week einde zou op De Voscuyl de beslissing vallen over die pe riode. Omdat Sportlust niet te gen Abbenes uitkwam, wordt de beslissing uitgesteld tot 5 december. Dan haalt Sportlust in bij Abbenes. Voorzitter Henny Comet van Oegstgeest wil de KNVB per brief op de hoogte brengen van deze voor hem vreemde zaak. Hij vindt dat de beker wedstrijd had moeten wijken om een ordentelijk verloop van de periodestrijd te krijgen. Flet is immers al zo vaak een doolhof, dat gedoe om die mi- ni-titels die aan het eind van de rit zo belangrijk kunnen zijn. Cornet: „Die bond u>eet ons wel te vin den als we eens over de schreef gaan, maar volgens mij zit ze hier zelf fout. Om te beginnen worden tivee wedstrijden tege lijk gepland en dan laten ze ook nog de beker voorgaan. Ik weet niet of dar regel is, maar ik vind het in elk geval niet in de haak. Dit gaat trouwens niet alleen om Oegstgeest. het is een algemeen probleem. Ik vind dat een ordentelijk ver loop van de reguliere competi tie voorrang moet hebben. Trainer Wim Visser van Oegst geest vindt het ook geen pret tige gang van zaken. „Sportlust kan na komend weekeind lekker gaan rekenen voordat ze de wedstrijd bij Ab benes spelen." Bij de KNVB vinden ze dat er op de Voscuyl sprake is van se lectieve verontwaardiging. Er zal altijd wel eens een wed strijdje uitvallen, waardoor de zaak wordt scheefgetrokken. De ene keer wordt club A be voordeeld, de andere keer club B. Competitieleider Van de Vegte wordt niet warm of koud van de klachten uit Oegstgeest: ,q\ch, nu is het Oegstgeest, tui gende week een ander. Wij wil len ook een glad verloop van de competitie. Maar het rede lijk volle bekerweekeinde voor 24 en 25 oktober was al vroeg vastgesteld. Er was slechts een beperkt inhaalprogramma aan gekoppeld, waarbij de beker voorrang diende te Iwbben. We gaan dat dan op het laatste gooien. Die beker hangt er al tijd zo bij. klagen de clubs. Daarom mocht hij nu wel eens prioriteit hebben. Toch waren kennelijk niet alle competitieplanners van de KNVB daar van overtuigd, ge tuige het dubbelprogramma dat werd samengesteld. kinderen binnen te houden tij dens het bezoek van Zwart Wit '28, zaterdag in Katwijk, heeft de gemoederen de afgelopen week danig bezig gehouden. Erger, in Rotterdam werd seri eus geopperd om helemaal maar niet naar de kust af te reizen voor de confrontatie met de équipe van Arie Lagen dijk. En dat allemaal naar aan leiding van deze rubriek. Het werd tijd, wc worden eindelijk serieus genomen! Interim-voorzitter Den Haan van Zwart Wit zag er de humor absoluut niet van in. Hij kreeg een dag voor de wedstrijd lucht van de publicatie en ont plofte bijkans. We vermoeden dat dat gebeurde na het horen van de eerste regels, want in de tweede alinea meldden we voor de zekerheid dat de tekst 'uiteraard gekheidis. Den Haan, vervanger van de boos opgestapte loop Dekkers, belde vnjdag enigszins aange brand (wij drukken ons voor zichtig uit) naar hoofdredac teur Jan Geert Majoor van de ze krant. Zwart Wit was vol gens Den Haan onder deze ge spannen omstandigheden niet van plan naar Katwijk te ko men. Dat was uiteraard een onverstandige daad geweest, want ongeoorloofd wegblijven wordt bestraft met minus twee punten en een forse geldboete. Gelukkig voor Zwart Wit ii.nl Den Flaan ze weer tijdig op •a FOTO ARCHIEF een rijtje. Een fax met de gehe le weergave van de tekst tem perde prompt de woede bij de bestuurder. En de Rotterdam se ploeg kwam zaterdag dood gewoon naar Katwijk. En dus ook verslaggevers van de NOS (Jaap Bax) en Trouw (Peter Wilschut). Bax sprak zaterdagmiddag voor de microfoon z'n afkeer uit over het advies 'vrouwen en kinderen binnen te houden' van de samenstellers van deze rubriek. Dat mag ie, maar Bax vergat er gemakshalve bij te vermelden dat hier sprake was van een grapje. Ook Wilschut schreef maandag in Trouw, ovw dleaelWa vrouwen n Idn deren: „Hoewel dat buiten alle pro porties is en neigt naar hyste- terdagmiddag rond sportpark De Krom opvallend rustig op straat. Geen vrouwen en kin- De basketballers van Den Bosch hebben hun blijd schap over het voortbe staan van de club gister avond omgezet in een even knappe als verrassende ze ge. In de eerste wedstrijd voor de derde ronde van de strijd om de Europa Cup voor bekerwinnaars werd Zaragoza met 79-73 (39- 37) verslagen. De tweede ontmoeting is op 3 novem ber in Spanje. den bosch anp Ondanks de reputatie van Zara goza kwamen slechts 1200 toe schouwers naar de Bossche Maaspoort. Zij zagen hoe de thuisclub, met onder anderen ex-Leiderdorper Marcel Huy- bens in de gelederen, de zege dankte aan een imponerende slotfase. De laatste twaalf pun ten kwamen uit vier driepun ters, twee van Schilp, twee van Ardon. Met respectievelijk 21 en 19 punten waren beide interna tionals ook de topscorers aan Brabantse zijde. De Amerikaan Carl Lott, die in de eerste helft licht geblesseerd raakte, kwam tot 14 punten. Acht minuten voor tijd leek Zaragoza. momenteel in de Spaanse competitie op de te leurstellende achtste plaats, de zaak al bij voorbaat te beslissen. Bij de stand 52-64 was Den Bosch op weg naar een royale nederlaag. In de slotfase scha kelde coach Van Esch echter over op een man-to-man verde diging waarmee de Amerikaan se center Turner (oud-prof van de Houston Rockets) werd uit geschakeld. Dank zij de precisie bij de afstandsschoten bereikte Den Bosch zelfs de volle winst. Of dat volgende week genoeg zal zijn om de kwartfinales te bereiken, moet echter worden betwijfeld. Beleidsnota Rolff Franke (nummer 9) droeg ook zo zijn steentje bij aan de zege van Den Bosch. Hij scoorde 11 punten. FOTO ANP

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21