Museum erft Griekse kunst Verdi's Don Carlos, muziekdrama met actueel thema Cultuur&Kunst Lucette Snellenburg wint Swing Award Nationaal Ballet heeft primeur met werk Graham Lenin op kunstbeurs WOENSDAG 28 OKTOBER 1992 Theatersport in De X leiden Dc LeidseTheatersportvereniging Moeders Mooiste treedt op vrijdag 30 oktober op in Cultureel Centrum De X aan de Haarlemmerstraat 52. Theatersport is een tamelijk nieuw fe nomeen. hen wedstrijd in improvisatie, tussen twee teams, waarbij ook het publiek actief meedoet door het geven van spel- suggesties en jurering. De voorstelling begint om 20.30 uur. Vara Leids Cabaret Festival leiden Traditiegetrouw is in februari in de Leidse Schouwburg weer het Vara Leids Cabaret Festival. Vele groepen en solisten debuteerden dc afgelopen jaren tijdens dit festival, zoals: Dub bel en Dwars met Jack Spijkerman, Cabaret Zak en As met Erik van Muiswinkel, De Types, Verrecken Pleijsier, Lebbis en Jan sen, Vincent Bijlo, Hester Macrander en De Gemeentereiniging. Tot 31 januari kan men zich weer aanmelden voor het festival bij Steekprodukties, Postbus 246, 2300 AE Leiden (tel. 071 - 226763). World on Ice in Den Haag den haag De groots opgezette Amerikaanse ijsshow Walt Dis ney's World on Ice komt voor de zesde keer naar Nederland. Van dinsdag 22 tot en met maandag 28 december is de show te zien in de Statenhal van het Congresgebouw in Den Haag. Peter Pan en vele andere Disney-figuren zijn van de partij. Kaarten (vari ërend van 20 tot 50 gulden) zijn te bestellen bij het Nederlands Congresgebouw (070-3520304), het bespreekbureau van de Haagsche Courant (070-3656806) en via de landelijke Reser- veerlijn (070-3617710). Cursus geluidstechniek in LVC leiden Het LVC organiseert voor belangstellenden een work shop waarin de belangrijkste zaken op het gebied van het rege len van geluid tijdens concerten wordt behandeld. In vier lessen wordt uitgelegd wat een P.A. (spreek uit: pie is en hoe je er mee moet werken. Ook het gebruik van onder meer microfoons, monitors, versterkers en effecten komen aan de orde. De cursus begint op woensdag 11 november om 20.00 uur in het LVC. In schrijvingen of meer informatie: Breestraat 66 in Leiden (tel. 071-146449). Exposities in Velvet en Lijn 3 leiden» ln Café Lijn 3, aan de Middelstegracht 61 in Leiden, wordt vanaf 1 november een tentoonstelling gehouden van schilderijen en etsen van Karei Hakkert. De tentoonstelling duurt tot 17 december. De cd-winkel Velvet, aan de Nieuwe Rijn 27 in Leiden, exposeert vanaf 1 november schilderijen van Jan Willem ReugebrinL Dichtersfestival in het Volkshuis leiden In het Volkshuis wordt aanstaande vrijdag voor de twee de keer een Dichtersfestival gehouden voor iedereen die weieens iets wil voorlezen uit eigen werk (gedichten of verhalen). Het programma wordt afgewisseld met hartverscheurende zeemans liederen van het smartlappenkoor 'Tussen de Wal en het Schip'. Het programma begint om 20.00 uur. Gedichtenbundel van Wakelkamp leiden» In sociëteit De Burcht, aan de Burgsteeg 14 in Leiden, is aanslaande zondag de presentatie van de gedichtenbundel 'De voorsprong van het water op het uitzicht over de rivier' van Guus Wakelkamp. Dc bijeenkomst begint om 15.00 uur. Wakel kamp zal de middag besluiten met een kleine voordracht. Na af loop is er gelegenheid een gesigneerd exemplaar te kopen. 'Bourgeois Bust Jeff en llona' Jeff Koons in Stedelijk Museum amsterdamIn het Stedelijk Museum in Amsterdam wordt van 2) november tot en met 3 januari een overzichtstentoonstelling gehouden van het werk van de omstreden Amerikaanse kunste naar Jeff Koons. De expositie omvat circa 60 werken die een beeld geven van Koons activiteit in een periode van 14 jaar. Koons kwam veelvuldig in het nieuws omdat hij industriële pro- duklen tot kunst verhief, stofzuigers presenteerde in felverlichte vitrines, grote pornografische foto's toonde of sculpturen van copulerende paren. In een meer dan levensp-oot houten beeld toont de kunstenaar ook zichzelf in copulatie met zijn echtgeno te, de politica en pornoster llona Staller (Cicciolina). amsterdam gpd 'Verborgen collectie' van Schneider-Herrmann in Rijksmuseum van Oudheden Ruurd Halbertsma, conservator Griekse en Romeinse Oudheden van het Rijksmuseum van Oud heden (RMO) haalt herinnerin gen op aan de nagedachtenis van Gisela Schneider-Herr mann. Zij was een befaamde deskundige op het gebied van Griekse antiquiteiten en een groot verzamelaar. Bij testa ment heeft zij haar hele collec tie keramiek en terracotta aan het museum vermaakt. De ver zameling, die zo'n 190 stukken telt, is tot 10 januari in volle glo rie in het Leidse „Twee jaar geleden heb ik mevrouw Schneider-Herr mann nog eens bezocht. Zij woonde in een prachtige vrijstaande villa in Den Haag. Ik kwam daar binnen en stapte in een Egyptisch koningsgraf, zo leek het wel. Overal stonden de Griekse antiquiteiten; in de venster bank, op de schoorsteenmantel, op de kasten en de ta fels. Alleen stond het er ook vol boeken. Nee, dat heb je in een Egyptisch koningsgraf niet." 'Griekse' steden in het zuiden van Italië. De terracotta's en de beelden die in Syracuse, Taren te, Napels en Metapontum wer den gemaakt, lijken in veel op zichten op de Griekse. Toch zijn er ook andere invloeden in te zien, die de deskundigen 'Ita lisch' noemen. „Vanaf de vierde eeuw voor Christus ontstond in zuid-Italië een rijke, harokke vaasschilderstijl. Ook de terra cotta beeldjes hebben een heel eigen karakter", meent Hal bertsma. Juist die verschillen met de Grielcse kunst boeiden Schneider-Herrmann zeer. Ze verzamelde echter niet al leen kunst uit Italië. Om te kun nen vergelijken en dateren kocht zij stukken aan uit alle Griekse stijlperioden en ook uit de Romeinse keizertijd. De col lectie omvat daardoor zeer ver schillende voorwerpen. Heel bijzonder is een klein, rond houten doosje. Halbertsma zegt: „Uit de Griekse oudheid zijn praktisch geen houten ob jecten bekend. Alles is vergaan. Dit doosje komt echter uit een graf dat in zuid-Rusland gevon den is. Alle objecten van die vondst zijn geconserveerd door de 'permafrost', de eeuwig be vroren bodem." In het doosje liggen twee gouden oorbellen, versierd met koppen van lynxen. Halbertsma: „Misschien was het doosje ooit bedoeld om juwelen in te bewaren. We we ten het niet. We hebben de oor bellen, die ook van mevrouw Schneider waren, er in gelegd om te accentueren hoe bijzon der dit voorwerp is." De collectie was voor Schnei der-Herrmann vooral een stu diecollectie. In 1975 publiceer de zij een inventaris van haar bezit; nadien groeide de collec tie nauwelijks nog. Geleerden uit de hele wereld bezochten haar echter regelmatig om de stukken te bekijken. Zo ontdek- Halbertsma heeft de stelling Een verborgen collectie Griekse kunst genoemd. De re den daarvan is eenvoudig: „Zij had al die fascinerende topstuk ken gewoon bij haar thuis staan. Bij de kenners was haar collectie natuurlijk wel bekend, maar het grote publiek wist er Beeldjes Gisela Schneider-Herrmann werd in 1893 in Berlijn geboren. Zij was een joodse en moest in de jaren dertig vluchten voor het naziregime. In Den Haag begonnen zij en haar man een nieuw leven. Vooral in de jaren rond de Tweede Wereldoorlog was zij vaak in het Leidse muse um te vinden: „Zij bewaarde goede herinneringen aan haar bezoeken aan de bibliotheek en ook aan de contacten met de hoogleraren A. Byvanck en C. Lunsingh Scheurleer", zegt Hal bertsma. „Die herinneringen waren zelfs zó goed, dat ze twee jaar geleden heeft besloten haar kunstcollectie en haar boeken na te laten aan het museum." Ze stierf eerder dit jaar op 99-ja- rige leeftijd. Schneider-Herrmann was vooral geïnteresseerd in de Gisela Schneider-Herrmann tijdens een studiereis in de jaren '40. Vlak na de Tweede Wereldoorlog legde zij de basis voor haar omvangrijke verzameling Griekse kunst foto rmo te de Australische geleerde A. Trendall op grond van een schildering op een amfora (een vaas) de Schneider-Herrmann- Maatschappelijk engagement terug in theater amsterdam gpd De nieuwe uitgave van het The aterjaarboek staat dit keer in het teken van de terugkeer van maatschappelijk engagement. Dit begrip is lange tijd uit het theater verdwenen, maar wint de laatste jaren weer aan bete kenis. Het krijgt echter op een andere manier vorm dan in het politieke theater van de jaren zeventig. In een terugblik op het seizoen 1991-1992 constateert de redactie dat theatermakers in tegenstelling tot de jaren ze ventig nu eerder vragen stellen dan antwoorden geven. Marijn van der Jagt wijst erop dat televisie en film de afgelo pen decennia steeds sneller en directei over het wereldleed zijn gaan berichten. Vergeleken daarmee speelt het theater zich vaak in een vacuüm af. Theater is op die manier „een afgesloten doos waar het wereldnieuws hoogstens als een verre, verre echo in weerklinkt". Nadat het politieke theater uit de mode was geraakt, hebben Nederlandse theatermakers zich een tijd laten leiden door de dwingende tekstinterpretatie van de Duitse dramaturgie. Maatschappij Discordia nam vervolgens het voortouw in een zoektocht naar abstractie. Van der Jagt signaleerde in het afgelopen seizoen een te genbeweging met opvallend veel voorstellingen waarin het „abstracte theatermaken" werd verlaten. Als voorbeeld noemt zij onder meer 'Een Zwarte Pool' van Karst Woudstra (Na tionale Toneel) en 'Kuschwarda City' van Herbert Achtembusch (Theatergroep Hollandia). Het dagelijkse wereldnieuws klonk daarin door als „veel meer dan een verre echo". De actualiteit vormde echter niet zoals bij het politieke theater de leidraad voor het drama, maar drong toch binnen via de zij deuren van taal en spel. Van der Jagt vindt dat een goede bena dering, omdat een te directe confrontatie met het wereldleed het afweermechanisme zou op roepen dat we allemaal kennen bij een 'overkill' aan gruwelijk nieuws in de media. schilder, een kunstenaar met spreid. Het RMO heeft nu ech- een heel eigen, herkenbare stijl, ter het 'naamgevende stuk' en De andere amfora's staan in Halbertsma is er niet weinig musea over de hele wereld ver- trots op. Het Theaterjaarboek is een uitgave van het Nederlands Theaterinstituut en kost f 25. Opera van Litouwen in Haags Congresgebouw s frusch De staat als een bedreiging. Hoe actu eel is dit thema van Verdi's Don Carlos voor de Opera van Litouwen! Amper twee jaar nadat het land zich aan de wurgende greep van het machtige sys teem in Moskou had ontrukt, begint zijn nationaal operagezelschap in Ne derland aan een aantal uitvoeringen van dit meeslepende muziekdrama. Morgenavond staat de Litouwse opera in het Haagse Congresgebouw. „Een goed kunstwerk is altijd actu eel", lacht directiemedewerkster en tolk Ingrida Sulzickiene. Ze vertelt over de toernee door Duitsland, vorig jaar, met hetzelfde werk, toen vele critici in de vertwijfelde Philips II Michael Gor- batsjov meenden te moeten zien. Maar de Opera van Litouwen laat bij zijn programmakeuze alleen artistieke overwegingen tellen, verzekert Ingrida. Al spelen de politieke en economische ontwikkelingen van de laatste jaren ook het operagezelschap parten: er is nauwelijks geld voor nieuwe dingen en vorige week nog moest een voorstelling in het imposante theater in het cen trum van de stad worden afgelast om dat het te koud was in de zaal. Don Carlos is, in een tijd dat de dis cussie over de Europese eenwording in volle gang is, ook opvallend actueel. Daar wijst Huub van 't Hek in het uit gebreide programmaboek dat in het kader van de Nederlandse tournee is verschenen, ook nog eens op. Het is immers de geest van Karei V - één gro te Europese staat met één centraal ge zag geleid door één centraal geloof - die rondwaart in Verdi's opera. De Opera van Litouwen brengt Don Carlos in de Italiaanse versie uit 1884. Het gezelschap heeft al sinds zijn op richting in 1920 grote affiniteit met het Italiaanse repertoire, al ging het jaren lang - ook op het gebied van program makeuze - gebukt onder het ideolo gisch juk van Moskou. Na het herstel van Litouwen als onafhankelijke staat heeft de Opera zijn vizier gericht op het Westen, wat resulteerde in concert reizen naar Duitsland (1991) en Italië en Nederland (1992), terwijl volgend jaar een toernee door Finland op het programma staat. De harde valuta lokken. „Een solist krijgt voor één avond zingen in Neder land even veel als een maandsalaris hier," vertelt Ingrida Sulzickiene. „Als we de salarissen en de kosten betaald hebben, houden we nog een bedrag over dat we in het gezelschap kunnen investeren. Vorig jaar hebben we van de inkomsten van de reis naar Duits land twee hoorns gekocht voor 18.000 DM. Dat zou anders absoluut onbe taalbaar voor ons zijn geweest. In totaal beschikt het gezelschap momenteel over 35 zangers, 75 dan sers, 80 koorleden, ruim honderd mu sici en een aantal regisseurs en dirigen ten. Sinds 1990 is Juozas Sirvinskas, een componist van kamer- en filmmu ziek, artistiek leider van het gezel schap. dat vrijwel volledig door de staat wordt onderhouden. „We krijgen net genoeg om mee rond te komen", laat de directeur weten. „Met de eigen in komsten kunnen we extra dingen doen." Zo'n extraatje is het aantrekken van dirigent Gintaras Rinkevicius, 32 pas, maar in Vilnius al vijf jaar lang ar tistiek leider van het Litouws Staats Symfonie Orkest en omwille van zijn avontuurlijke programma's en uitbun dige dirigeerwijze zeer geliefd bij het jongere publiek. Zijn verschijnen in de orkestbak van het operagezelschap is te merken aan de belangstelling: het bijna 1200 stoe len tellende theater van Vilnius is voor tachtig procent bezet. Aan de uitvoe ring werken enkele zeer goede solisten mee. De sopraan Irena Milkeviciute bijvoorbeeld en de tenor Valery Kostin, momenteel werkzaam in Krakau en volgend jaar te gast bij Forum als Pin- kerton in Madama Butterfly. Don Carlos is morgen, donderdag 29 oktober, te zien in het Congresge bouw van Den Haag en zaterdag 31 oktober in de Stadsschouwburg van Groningen. amsterdam Het Nationale Ballet in Amster dam brengt als eerste Europese gezelschap 'Diversion of Angels' van Martha Graham (1894- 1991). Artistiek directeur Wayne Eagling heeft de legendarische choreografe vlak voor haar dood gevraagd of hij haar werk mocht uitvoeren. De onderhan delingen met de Martha Graham Dance Company zijn bijna afgerond, aldus I let Natio nale Ballet. Diversion of Angels is een ly risch en sprankelend dansspel over de verrukkingen en wee moed van het verliefd zijn. De voorstelling zal te zien zijn in fe bruari/maart. In het nieuwe seizoen komt het gezelschap voorts met di verse premières: een werk van de Britse choreograaf Laurie Booth, een produktie van huischoreograaf en voormalig artistiek directeur Rudi van Dantzig, 'Frankenstein' van de huidige artistiek directeur en een nieuw ballet van Ted Brandsen. Naast deze nieuwe werken presenteert Het Natio nale Ballet opnieuw 'Bread Dances' van Edouard Lock. I Mall Export Swing Award. Aan de jazzprijs, die gister avond in Amsterdam voor de achtste keer werd uitgereikt, is een geldbedrag verbonden van 7500 gulden. Altsaxofonist Marco Kegel won de tweede prijs (3000 gulden) en gitarist Anton Goudsmit werd derde (vijftienhonderd gulden). De in Arnhem geboren Lucet te Snellcnburg studeerde dit jaar cum laude af aan het Conservato rium in Hilversum bij Gé Tltulaer. Ze maakt deel uit van dc beken de vocalgroup The Sisters. Eerdere Swing Award-winnaars waren trompettist Jamio Hoogendijk, vibrafonist I-rits Landesbergen, saxofonist Allard Buwalda en de pianisten Robert Jan Vermeulen, Kino Haitsma, Peter Beets en Jurai Stanik. Zij maakten onlangs ge zamenlijk de cd 'Share that Mood'. Amerikaanse componisten staan centraal bij Schönberg Ensemble Ensemble, de Slagwerkgroep Den Haag en leden van het Ne- mble derlands Kamerkoor. De con- izoen certen zijn in Amsterdam. Den Haag, Utrecht en Enschede. amsterdam Het Schönberg brengt in het nieuwe seizoen van Louis Andriessen, John Adams en George Antheil in een programma dat in het teken staat van Amerikaanse compo nisten. Dc serie wordt gebracht in samenwerking met liet Asko Het eerste concert is op 10 november in de Beurs van Ber- lage in Amsterdam. Dan wordt 'De Materie' van Louis An driessen ten gehore gebracht parus Een bezoeker passeert een groep van Lenin-beelden en -bustes op een internationale kunstbeurs in Parijs.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20