Winkelier moet klant lokken Ondernemers stationsgebied vinden elkaar lk)N o~- Ahold-concern moet de broekriem behoorlijk aanhalen hetOmbacht Stand van Zaken WOENSDAG 28 OKTOBER 1992 De ondernemingen aan de Schipholweg waarvan de meeste zich inmiddels bij de vernieuwde stichting hebben aangesloten. foto loek zuyderduin Zakelijk Onder deze titel verschijnt elke week op deze pagina een over zicht van kort zakelijk nieuws uit de regio's Leiden, Alphen en de Duin- en Bollenstreek. Stuur uw berichten voor deze rubriek naar het Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den, t.a.v. 'Zakelijk'. LCB verhuisd LEIDEN Het LCB, het Leids Congres Bureau, is verhuisd. Deze maand vertrok het bureau uit haar oude onderkomen op het parkeerterrein van het AZL. Het LCB is nu te vinden in het centrum van de stad, op de Sta tionsweg 20a. Op 12 november houdt het bureau 's middags tussen 14.30 en 18.30 uur open huis voor relaties. (Tel. 071- 275299). Tuinen KATWIJK 'De Tuinen' en 'Het paviljoen' in Katwik zijn twee nieuwe zaken in de tuin- branche, die zich 31 oktober aan het publiek presenteren op een open dag. Beide zaken zijn gevestigd aan de Wassenaarse- weg 71 in Katwijk, de open dag duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Ritme van de Tijger LEIDEN H.A.J. van der Wiel, ambtenaar van de directie grondzaken van de gemeente Leiden, opent op donderdag 29 oktober een nieuw Esso self ser vice station aan de Willem de Zwijgerlaan 62 in Leiden. De of ficiële openingshandeling is om 15.00 uur, daarna wordt een hapje en een drankje geser veerd. Microsoft HOOFDDORP Computerbe drijf Microsoft heeft het eerste kwartaal van het fiscale boek jaar 1993 (geëindigd op 30 sep tember) afgesloten met een om zet van 818 miljoen dollar. In dezelfde periode over het vorige boekjaar werd een omzet ge haald van 581 miljoen. De net towinst in het eerste kwartaal van 1993 bedraagt 209 miljoen dollar, dat is 45 procent meer dan de 144 miljoen dollar die in het eerste kwartaal van 1992 werd behaald. LEIDEN WIM WEGMAN Het Schuttersveld en de terrei nen langs de Plesmanlaan zijn vrijwel volgebouwd. Het scien- cepark in de Leeuwenhoek is een heel eind op streek, en de plannen voor het stationsgebied en het Medipark achter het AZL liggen goed op koers. Het Leidse station is het middelpunt van een van de snelst groeiende, zo niet het grootste economische gebied in deze regio. Veel samenhang vertoonde dat centrum tot voor kort echter niet. De verschillende bedrijven gingen hun eigen weg. Maar sinds anderhalf jaar lijken ze el kaar te hebben gevonden. Een al geruime tijd sluimerende be langenorganisatie op het Schut tersveld kent na een verjon gingskuur een ongekende groei. Inmiddels hebben zich bij de club, die zich heeft omgedoopt in de Stichting Leids Stationsge bied, zo'n 70 ondernemers aan gesloten. Een derde van de in totaal 200 ondernemingen in het gebied. Bedrijfsmakelaar Menno Smitsloo, voorzitter van de stichting, verwacht dat aan de groei voorlopig nog geen einde is gekomen. De organisatie begon onge veer tien jaar geleden als de Ini tiatiefgroep Schuttersveld, een vereniging van project-ontwik kelaars die kantoren in dit ge bied wilde neerzetten. Smitsloo: „Nadat de bouw goed op gang was gekomen, was er voor die club eigenlijk niet zo veel meer te doen. Het Schuttersveld is voor een goed deel verwezen lijkt. De bedrijven die zich er in middels hebben gevestigd, waar onder een groot aantal onder nemingen die van buiten Lei den komen, hadden echter meer en meer behoefte aan een belangenvertegenwoordiger. Er gebeurt immers nogal wat in deze omgeving." Nieuw leven Met hulp van de vereniging van ondernemers LVI bliezen Smit sloo en de zijnen de Intiatief- groep Schuttersveld nieuw le ven in. „Waarbij we al snel be sloten om de naam te verande ren. Want het Schuttersveld is maar een onderdeel van het to tale gebied." Inmiddels hebben de meeste grote ondernemin gen in de wijde omtrek van het station zich bij de vernieuwde stichting aangesloten. „Heere- ma, de PTT, NBBS, de banken, Holiday Inn, het GAK, Research voor Beleid en zelfs het Natio naal Natuurhistorisch Museum maken er nu deel van uit. Van de groten 'hebben' we alleen het AZL en de universiteit nog niet. Maar ik heb goede hoop dat die zich over niet al te lange tijd bij de stichting aansluiten. Ze hebben in elk geval interesse getoond." Volgens Smitsloo is het de be doeling dat de organisatie een spreekbuis wordt voor de grote verscheidenheid aan onderne mers in het gebied. „Zo kunnen we een rol spelen bij de verdere ontwikkeling van de plannen voor het stationsgebied. Dat zal overigens maar een onderdeel zijn van onze werkzaamheden, geen leidraad. De voorlichting aan leden en onderzoek ten be hoeve van de aangesloten be drijven is minstens zo belang rijk." VOORHOUT ERIC JAN WETERINGS In afwachting van nieuwe huis vesting in een glimmend kan toorpand in Leidschendam opereert Baas momenteel nog vanuit een klein kamertje in zijn woonhuis, in een nieuwbouw wijk van Voorhout. Kindergej- engel op de achtergrond bege leidt zijn woorden. Twee mede werkers doen hun werk vanuit een tijdelijke behuizing in Leidschendam. In de afgelopen jaren werkte Baas' adviseurs voor verschil lende bedrijven. Daarbij waren landelijk bekende ketens als Megapool (elektronica) de Kera- mos gift-shops en het Haagse Babylon-complex. Vorig jaar sloeg het bedrijf een grote slag op de Floriade, nabij Zoeter- meer. Door de directie van deze recentelijk alweer gesloten we reld- tuinbouwtentoontelling werd het bureau aangezocht om te adviseren over de plaats en branche van de winkels op het tentoonstellingsterrein. Volgens een eerste schets zouden her en der op het ge bied losse winkels komen. „Niet doen, hebben wij gezegd," zegt Baas. „Ons advies was om de winkels te concentreren. Maak een soort winkelcentrum, dan versterken de verschillende branches elkaar." Dit advies werd door de Floriade-directie opgevolgd en ook winkeliers bleken vertrouwen in deze op zet te hebben. Meer dan 300 ge gadigden toonden belangstel- ling. Uiteindelijk verschenen twee rijen winkels op het Ganzen- Smitsloo brengt naar voren dat de stichting inmiddels al een enquête heeft gehouden naar de parkeerproblemen in het stationsgebied, heeft mee geholpen aan de totstandko ming van een kinderdagverblijf in de buurt en zich heeft inge spannen voor de komst van een voetplein, nabij de ingang van de Floriade. Aan de noordkant van het plein verrezen 18 'alge mene' winkels, zoals een dro gist, een porceleinwinkel en een postkantoor, terwijl aan de zuidzijde 13 winkels uit de groe ne sector verrezen: bloemen en planten, maar ook Afrikaans houtsnijwerk en andere 'gezelli ge' parafernalia. „Ons uitgangspunt was exclu siviteit," zegt Baas. „Dat wil zeggen niet alleen sjieke win kels, maar slechts één winkel per branche." Met de horeca- Als het aan ons ligt worden na 1991 alleen de grenzen niet meer beveiligd! HOLLAND SECURITY SYSTEMS BV Co, BruymvcgM. I5:| MB «tamicrvwr Tel. 075 - 28 88 52/28 9952. Fax. 21 82 10 Bouwkundige beveiligingen O Electronischc signaleringssystemen Brandmcldsystcmen Gesloten televisie-circuit» Toegangscontrolesystemen aclmotvmoh lunchroom op het Schutters veld. „Verder willen we bedrij ven die van buiten Leiden naar dit gebied zijn gekomen, helpen om wegwijs te worden in de stad. Bijvoorbeeld met thema avonden en spreekbeurten." actviteiten op het terrein had hij geen bemoeienis. Die waren uitbesteed aan McDonalds en de Van der Valk keten, terwijl Ola met ijskarretjes op het ter rein rondtufte. Over het rendement van de 1400 vierkante meter winkelop pervlakte kan Baas nog geen al te stellige uitspraken doen. De winkeliers krijgen binnenkort een enquêteformulier toege stuurd, waama hij de sterke en zwakke punten van 'operatie Floriade' in kaart hoopt te bren gen. „De voorlopige cijfers zien er goed uit," weet de winkelad viseur. „Niet één winkelier was echt ontevreden en een aantal heeft meer omgezet dan vooraf verwacht." De (voorlopige) cijfers van de Floriade lijken hem gelijk te ge ven. In plaats van de verwachte twee a 2,5 miljoen bezoekers kwamen er 3,3 miljoen naar het groenfestijn. Per persoon zou den deze mensen zes gulden uitgeven aan retail' goederen (spullen en prullen met het Flo riade logo er op en aanverwante artikelen), zo was de verwach ting. Volgens voorlopige cijfers is dat bedrag 6,25 gulden per persoon geworden. Inmiddels zijn de meeste winkels alweer tegen de vlakte gegaan. Voor de uit aluminium en glas opgetrokken construc ties is na sluiting van de Floria- de geen plaats meer. Het is de bedoeling om in de nabije toe komst een groot deel van de in frastructurele voorzieningen van het complex te gebruiken voor de daar aan te leggen nieuwbouwwijk Rokkcveen, van de nabijgelegen groeikern Zee term eer. Tegen die tijd hoopt Baas in zijn nieuwe kantoor in Leids chendam te zitten, „Hier groei ik echt uit," wijst hij om zich heen in zijn kleine werkkamer. Op de achtergrond klinkt weer gejengel. „Inderdaad, dit wordt een kinderkamer." Bij het Ahold-concem, en dan vooral bij de winkels van Albert Heijn, wordt het grote dilemma zichtbaar waar personeel en vakbonden voor komen te staan. Nu de economische groei het nulpunt nadert, zullen kruideniers hun geplande omzetstijging ook neer waarts bij moeten stellen. En niet te vergeten de kosten die daarvoor nu eenmaal gemaakt moeten worden. Geen eenvoudige opgave wanneer met personeel en bonden afspraken zijn gemaakt over loonstijgingen van gemiddeld 5 a 6 procent per jaar. Vorige week kwamen de eerste be richten over 'het aanhalen van de broekriem' bij Ahold naar buiten. Te gelijkertijd publiceerde het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) een afname van het omzetvolume bij de detailhandel in voedings- en genot middelen over de maand augustus van 7 procent. Dat kan een incidente le inzinking zijn, maar een eenvoudi ge rekensom leert dat ook bij een eco nomische groei van zo'n 1 procent per jaar, het vrijwel ondoenlijk wordt zowel de aandeelhouders als de werk nemers tevreden te houden. Het concern blijft weigeren de winstverwachting voor 1992 naar be neden bij te stellen. Dat kan globaal twee redenen hebben. In de eerste plaats lijken de resultaten van de Ahold-dochters in de Verenigde Sta ten te verbeteren. In de tweede plaats heeft Ahold te kennen gegeven het in Nederland vooral te zullen zoeken in kostenreductie. Albert Heijn heeft meer dan 500 su permarkten. Wanneer er in iedere su permarkt één persoon minder werkt, scheelt dat direct circa anderhalf mil joen gulden aan kosten. De winkelbe zetting bij Albert Heijn is afhankelijk van de omzet en bekend is dat er een aantal winkels qua uren personeel boven de begrotingsnorm zitten. Maar die kosten zullen nog eens extra omlaag moeten om enigzins in de pas te blijven met de concurrentie. Een marktanalist bij een grote bank verwacht dat de Albert Heijn-filialen gedwongen zullen worden de prijzen scherper te stellen. Met de stijging van loonkosten vorig jaar heeft marktleider AH de prijzen in de win kels ook naar boven toe aangepast. Maar tot grote schrik werden die prijsverhogingen niet gevolgd door de concurrentie. „Dat betekent dat Al- bert Heijn voor het eerst sinds lange tijd niet meer de prijzen dicteert, maar de markt zal moeten volgen. Willen ze hun comfortabele positie met zo'n derde van de Nederlandse markt in handen tenminste behou den." Daarbij kan Ahold overigens ge bruik maken van een aantal sterke punten: veel eigen merken met een grote marge, een breed assortiment aan winkelsketens (naast AH onder meer drogisterijen van Etos en de slij ters van Gall Gall) en spreiding van de risico's over twee c Een analist van een groot effecten kantoor beoordeelt de winstgevend heid van Ahold daarom nog altijd als goed. Maar: .Alleen de groei staat on derdruk." „Verschillende metalen een oppervlaktebehandeling geven door ze in een bad met vloeistof te dopen, dat is wat ik hier doe. Ik breng verschillende metalen aan, zoals een nikkellaag, een chroomlaag, een goudlaag, maar we werken hier ook met zilver, edelmessing, zink en brons. Je moet steeds goed opletten dat je een voorwerp niet te kort of te lang in een bad laat zitten. Als er iets binnenkomt van bijvoorbeeld koper, dan maken we daar eerst 'maagdelijk metaal' van. De oude lak gaat eraf, de oude chroomlaag en de oude laag nikkel. Voordat het voorwerp het bad in gaat moet het worden ontvet, want anders blijft de nieuwe laag niet goed zitten. Dat verwijderen van die lagen gaat in een electrolytisch bad dat van plus (anode) naar min (kathode) loopt, het voorwerp is dus positief geladen. Dat kan ook andersom, als we een laag opbrengen: dan is het voorwerp de min (negatief, de kathode). Als dat is gebeurd, dan zijn wij in principe klaar. Het komt ook voor dat metaal maagdelijk binnenkomt, dan gaan we eerst slijpen en polijsten en daarna pas een nikkel- en een chroomlaag aanbrengen. Dat moet direct na elkaar gebeuren, anders gaat het materiaal waterstof opnemen. Dan wordt het 'passief, wat betekent dat je dan kans hebt dat de chroomlaag niet op de nikkellaag dekt. Chroommetaal is het enige materiaal dat nog wel eens verbrand. Dat komt omdat het een hard metaal is, dat De klompenmaker doet zijn werk haast alleen nog maar op braderieën en demonstraties, terwijl de televisiereparateur een onmisbare kracht op de arbeidsmarkt is. Zo zijn in de loop der tijd veel ambachten verdwenen, maar kwamen er ook veel nieuwe beroepen bij. In Nederland zijn 109.000 kleine ambachtelijke bedrijven, die aan 577.000 mensen werk bieden. In deze serie vertellen mensen met een ambachtelijk beroep over hun werk. Vandaag L. (Louis) Lolkes de Beer (21), galvaniseur bij de firma Cupera in de Noorderstraat in Leiden. in een bad met een hoge stroom moet. Als het verbrand moeten we het napolijsten, zodat er weer chroom is te zien. Als we dat niet doen wordt het dof en de meeste mensen die iets laten doen willen hoogglans. Het meest vergulden wij sanitaire delen zoals kranen, maar ook delen van motoren en auto's als bumpers, grillen en sierlijsten. Het verguldwerk is vooral voor dure jachten, die worden gebouwd bij scheepswerf Van Lent aan de Kaag. Die schepen gaan naar rijke oliesjeiks. We hebben ook veel verguldwerk gedaan leren. Het leuke is dat je hier eer v komen heel slecht binnen e TEKST ERIC JAN WETERINGS FOTO HIELCO KUIPERS n je werk hebt. Dingen i gaan weer netjes de deu Voorhouter adviseert middenstand Hoe lok je als middenstander het publiek je nieuwe win kel binnen? Welke combinatie van winkels heeft de meeste kans van slagen? Aan welke branches heeft een nieuwbouwwijk behoefte? Voor elke vraag staat tegen woordig een speciale 'consultant' met een antwoord klaar. Ook adviseren over 'winkelformules' blijkt een vak. Voorhouter W.J. Baas maakte er een paar jaar geleden zijn broodwinning van. voor het jacht van Bram van Leeuwen. Dat is die man die een taleninstituut heeft opgericht en dat later voor veel geld heeft verkocht. Hij woont nu op een groot jacht dat meestal in Zuid Frankrijk ligt, in Cannes. Het ziet er allemaal heel gevaarlijk uit hier, die dampende bakken met vloeistof en soms is dat ook wel zo. De meeste damp die je uit de baden ziet komen is waterdamp: het chroombad wordt steeds op 30 40 graden gehouden en het nikkelbad op 50 60 graden, dus het water uit de vloeistof verdampt. Caustic Sodadamp is niet echt fris. Dat gebruik je om de anodiseerlaag van aluminium af te halen en daar moet je een neuskapje bij opzetten. In hele erge gevallen moet je zelfs een kap met een filter opzetten. Mijn keuze voor dit werk is min of meer toeval. Ik werk hier bij mijn oom in de zaak, mijn vader heeft hier ook vijftien jaar gewerkt. Drie jaar geleden ben ik hier aan het werk gegaan en zo leer ik steeds meer van het beroep. Er zijn wel opleidingen voor, maar die worden 's avonds gegeven dus dat zou ik naast mijn werk moeten doen. Het meeste moet je toch in de praktijk

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19