VERBIJSTEREND Z -tin I 'Nieuw onderzoek Gouden Leeuw' 'Werkgevers, werknemers en overheid gevangen in dogma's' LIET vjESPREK VAN DE UAG Alles slechter onder Reagan en Bush' •ff* 'KLM beschouwt ons als robots' WOENSDAG 28 OKTOBER 1992 17 f" nr-_. - _A REDACTIE WILLEM SPIERDIJK (chef) MEINDERT VAN DER K BeatrLxscholen besteden nauwelijks aandacht aan koperen jubileum koningin Bush, Clinton of Perot Over een week zijn in de Verenigde Staten de presidentsverkiezingen. Amerikanen uit de regio geven deze week in 'Het Gesprek van de Dag* hun mening over de drie belangrijkste kandidaten. „Of wij nog iets doen op 30 ok tober? Uhm...wat is er dan? Maarten Lutherdag? Nee, dat is 31 oktober." Directeur H. Ou wehand van de Koningin Beatrixschool in Rijnsburg be grijpt niet direct waar de vraag naar toe gaat. Maar dat is lo gisch, want er is bij hem op school nog met geen woord ge sproken over het koperen rege ringsjubileum dat koningin Beatrix vrijdag viert. „We heb ben totaal geen plannen", zegt de directeur. Misschien, heel misschien wordt de vlag uitgehangen. Maar zeker weten doet Ouwe hand dat niet. Nu is het overi gens niet zo dat deze christelij ke basisschool helemaal geen binding heeft met het konings huis. „We zijn een Rijnsburgse school en Rijnsburg is zeer ko ningsgezind. Met koninginne dag is er altijd een aubade bij het gemeentehuis en daarvoor leren we de kinderen dan liede ren aan." Ook de Beatrixschool in Lei den besteedt geen aandacht aan het regeringsjubileum van de koningin. „We hebben net een ander project achter de rug. We hebben het er verder niet over gehad. In de klassen wordt er misschien wel over gespro ken", zegt een leerkracht van de christelijke basisschool aan de Lusthoflaan. Directeur W. Snoek van de Prinses Beatrixschool in Katwijk moet ook even nadenken over de vraag of er op 30 oktober nog extra activiteiten zijn. „Even kij ken, dat is vrijdag. Maar in het kader waarvan, dan", vraagt hij verbaasd. Ook hij denkt in eer ste instantie aan de viering van hervormingsdag en niet aan de nog met geen woord gesproken over het koperen regeringsjubileum dat archieffoto Bij de Beatrix-school in Rijnsburg is koningin Beatrix vrijdag viert. heuglijke dag voor koningin Beatrix. Alleen vrijdagmiddag tijdens de weeksluiting wordt enige aandacht geschonken aan het jubileum. Het Wilhelmus klinkt dan door de aula van de school, want 'we willen het v olkslied wel levend houden'. Er is door het onderwijzend personeel wel gesproken over het koperen jubileum, naar aanleiding van lesmateriaal dat uitgevers naar de school stuur den. „Maar we zien af van extra activiteiten omdat we het al zo druk hebben. We organiseren creatieve middagen, de rapport avonden komen er weer aan en sinterklaas en kerst. Dus zeggen we: een serie lessen over de ko ningin. dat doen we maar niet." Op de Katwijkse school wordt er trouwens niet over gedacht om de naam te wijzigen in koningin Beatrixschool, wat in Rijnsburg wel is gebeurd. „Koningin Beatrix wordt later weer prinses Beatrix, toch", zegt Snoek. Bo vendien geeft het nogal wat rompslomp want voor een naamswijziging is speciaal toe stemming nodig van het Rijk. „Dat moet ook als je de naam wilt gaan voeren van een lid van de koninklijke familievertelt de directeur. Daarna houdt de bemoeienis van het ministerie gelukkig op. „Nee. ze komen niet controleren of we wel vlag gen vrijdag". JANET VAN PUK Naam: G.A. Irwin Beroep: hoogleraar politieke we tenschappen Leidse universiteit Woonplaats: Wassenaar Woont 20 jaar in Nederland „Ik ga op Clinton stemmen. Ik heb altijd op democratische kandidaten gestemd, ben ook lid van de partij. Ik heb helemaal geen twijfels, o nee. Ik zie absoluut geen reden om nu iets anders te stemmen. Ik ben niet zo'n groot voorstander van Bush. De laatste twaalf jaar is de situatie in de Verenigde Staten op een groot aantal gebieden behoorlijk achteruit gegaan. Als ik in Amerika kom, dan zie ik in de steden meer daklozen en bedelaars. Een gebrek aan infrastructuur ook, de wegen zijn slecht. En ook het onderwijs en de gezondheidszorg zijn veel minder. Alles is onder Reagan en Bush achteruit gegaan. En al dat gedoe nu van de republikeinen dat er geen belastingverhoging mag komen. De belasting moet stijgen, dat is zo duidelijk als wat. Er is ontzettend veel geld geleend van het buitenland. Reagen heeft van Amerika de grootste schuldenaar van de wereld gemaakt. Met dat geleende geld zijn de defensie-uitgaven verhoogd. De infrastructuur en voorzieningen voor gezondheidszorg zijn alleen maar afgebroken. Het wordt tijd dat dat verandert. Maar alleen Perot kan zeggen dat de belasting omhoog moet, de anderen durven dat niet. Clinton heeft wel gedurfd te zeggen dat er iets moet gebeuren. De democraten hebben een beter programma dan de republikeinen, het maakt me niet zo veel uit wie de kandidaat is. In het begin was ik minder enthousiast over Clinton dan nu. Ik moest even aan hem wennen, aan dat image van zuidelijke 'good old boy'. Maar in de loop van de campagne ben ik een stuk enthousiaster geworden. Ik ben wat meer gewend geraakt aan zijn persoonlijkeeigenschappen. Dat hij geen ervaring heeft op het gebied van buitenlandse politiek, vind ik niet zo erg. Hij moet goede adviseurs kiezen. Ik vind de binnenlandse politiek belangrijker. Wat de uitslag wordt, dat weet ik niet. In januari voorspelde ik dat Bush zou winnen. Vervolgens nam Clinton een voorsprong, maar de laatste peilingen wijzen weer uit dat ze wat dichter bij elkaar zijn gekomen." JANET VAN DIJK» Prof. G.A. Irwin: „De belasting moet stijgen, dat is zo duidelijk als wat." foto hielco kuipers 1BUENKORF] Aktuele combinatie in de maten 36 t/m 46 Nu voor verbijsterende prijzen. Rib coltrui in 7 kleuren. M en L Van 89.90 Voor 69.- Skipantalon. In ruiten in uni antraciet Van 119.- Voor 79.- j>q Enkelrij blazer van 80% wol. in 7 modieuze kleuren. Van 229.- Voor 143.- 'Kleine Confectie' Deze aanbiedingen gelden t/m 7 november a.s. (of zoveel eerder als de voorraad is uitverkocht). U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf (3^ Getouwtrek om ondernemingsraden bij Van der Valk gaat door Er moet een nieuw onderzoek komen naar het aantal personeelsleden van motel-restaurant De Gouden Leeuw in Voorschoten. De horecabond FNV gelooft niet dat in de vestiging van de Van der Valk-keten minder dan 35 mensen werken. De bond vermoedt dat Van der Valk een te laag aantal perso neelsleden opgeeft om de wet telijke verplichting te ontduiken bij 35 personeelsleden een on dernemingsraad in te stellen. Een woordvoerder van het con cern wil geen commentaar ge ven op de beschuldigingen van de FNV. Het onderzoek moet worden uitgevoerd door het bedrijfs- schap horeca, een branche-or ganisatie waarbinnen werkge vers en werknemers samenwer ken. Een woordvoerder beves tigt dat het verzoek van de FNV bekend is, maar wil verder geen mededelingen doen. Wel is dui delijk dat het bedrijfsschap ook andere vestigingen van het Van der Valk-concern nog eens on der de loep wil nemen. Na tien jaar touwtrekken met de bonden werd enige tijd gele den bekend dat bij diverse Van der Valk-vestigingen een onder nemingsraad zou komen. De vestigingen in Voorschoten (De Gouden Leeuw), Leiden (De Haagsche Schouw) en Sassen- heim (Motel Sassenheim) lieten weten minder dan 35 werkne mers te hebben. De opgave van De Gouden Leeuw wekte arg waan. FNV-bestuurder F.J. Gastkemper: „Wij kijken naar de grootte van het bedrijf. Het zit meestal goed vol en daar heb je meer personeel voor nodig dan zij opgeven, denken wij." Van drie andere vestigingen in de regio heeft.de bond een ontwerp-reglement ontvangen. Dat is de eerste stap op weg naar de instelling van een on dernemingsraad. De animo on der het personeel om in zo'n raad zitting te nemen zou ech ter zeer gering zijn. Bij twee van de drie bedrijven (Avifauna in Alphen aan den Rijn en het Brugrestaurant in Nieuw-Ven- nep) wil de bond de ontwikke lingen nog even aanzien. De directie van de Bijhorst in Wassenaar heeft van de FNV in middels een brief ontvangen, waarin de bond aanbiedt om een voorlichtingsbijeenkomst te organiseren over onderne mingsraden. Daarmee zouden personeelsleden moeten wor den overgehaald toch in het or gaan zitting te nemen. Een woordvoerder van het bedrijf kan niet zeggen of de directie daartoe ook bereid is. Horecabond FNV: „De Gouden Leeuw zit meestal goed vol en daar heb je meer personeel voor nodig dan is opgegeven." archieffoto wim dijkman Vliegtuigrangeerders in verzet tegen nieuwe roosters SCHIPHOL «GPD Tientallen vliegtuigrangeer ders van de KLM uiten in een open brief hun ongenoegen over de nieuwe werkroosters. De roosters betekenen vol gens de rangeerders een in breuk op hun gezinsleven. Om hun onvrede kracht bij te zetten, wordt sinds zondag uitsluitend volgens het boekje gewerkt. Dat kan vertraging opleveren voor een groot aan tal vluchten. De KLM werkt sinds zondag met een zeer ingrijpend ge wijzigde dienstregeling met ruim 200 extra vluchten per week. De bedoeling is de spitsuren op Schiphol meer over de dag te spreiden. Daar door sluiten de Europese vluchten beter aan op de in tercontinentale dienstrege- ling. Voor het personeel bete kent dit nieuwe 'blokkensys teem' een wijziging van de werktijden. De bonden stem den enkele maanden geleden in met de nieuwe roosters. De briefschrijvers voelen zich door de bonden in de steek gelaten. Vooral bij de vlieg tuigrangeerders en vliegtuig monteurs is de vlam in de pan geslagen. In hun open brief zeggen de rangeerders begrip te hebben voor de noodzaak van nieuwe roosters. „Wij vragen ons ech ter af of de KLM als werkgevér nog wel enig begrip heeft voor haar personeel. De KLM be schouwt ons blijkbaar als ro bots. De roosters zijn er op het allerlaatste moment door gedrukt. Voor sommige men sen betekent dit dat zij vijf weekeinden achter elkaar moeten werken. Dat laat wei nig ruimte voor een familiele ven, laat staan een privéleven. Zes achtereenvolgende vroege avonddiensten betekent dat je je kinderen een week lang niet ziet en geen warme maal tijd thuis kunt eten". Ook te gen de veelheid aan verschil lende diensten hebben de rangeerders bezwaar. „Het wordt bijzonder moeilijk opti maal geconcentreerd te wer ken als je binnen twee weken vier nachtdiensten en acht dagdiensten hebt". De rangeerders dringen aan op spoedoverleg met de be drijfsleiding om te komen tot humanere werktijden. Man verongelukt bij botsing op S21 HOOFDDORP. Een 89-jarige man uit Hoofd dorp is gisteren om het leven gekomen bij een frontale botsing op de S21, de weg van Heemstede naar Hoofd dorp. De man reed in zijn auto richting Hoofddorp toen hij om nog onverklaar bare reden op de verkeerde weghelft terechtkwam. De politie houdt rekening met het feit dat hij onwel is ge worden. Een tegemoetkomende au tomobilist schampte de auto van de bejaarde weggebrui ker. Een achter hem rijdende Rotterdammer kon de Hoofddorper niet ontwijken. Beide automobilisten wer den zwaar gewond overge- hracht naar het Elisabeth Gasthuis. De Hoofddorper overleed later. De 48-jarige Rotterdammer houdt ver moedelijk letsel aan zijn rug „Als een politicus verlaging van de WAO bepleit,' rolt het hele Binnenhof vol met rolstoelers en andere groepen die er op achteruit gaan. ledereen die moet inleveren is er. Alleen de mensen die thuis nog een klusje hebben te doen komen niet: de ondernemers." De fiscaal- econoom L. Stevens was giste ren goed op dreef in Sassen heim. De Rabobanken uit de Leidse regio hadden de welbe spraakte Rotterdamse hoogle raar uitgenodigd een verhaal te houden over 'fiscale regelge ving'. 'Een ondernemer moet kunnen ondernemen en niet een soort ambtenaar worden die verstrikt raakt in de steeds ingewikkelder wordende regels.' Dal was de kern van het betoog dat Stevens afstak voor een zaal van onge veer honderd heren en twee da mes, ondernemers uit het mid den- en kleinbedrijf uit de regio. Stevens koos voor een 'open discussie' met de zaal („Ik ge bruik geen microfoon, anders ben ik psychologisch in de meerderheid") en de aanwezi gen maakten daar dankbaar ge bruik van. De ingewikkelde belastingre gels kunnen veel simpeler, be toogde de spreker. „Er liggen prima voorstellen. En die zijn niet eens allemaal van mij," lar deerde hij zijn betoog met een verwijzing naar zijn naamge noot. de man achter de belas tinghervormingen. Stevens gaf wel toe dat hij als wetenschap per betrekkelijk makkelijk pra ten heeft. „Ik doe een voorstel en ik hoef dat verder tegenover niemand te verantwoorden. Als het wetenschappelijk maar goed in elkaar zit." De politiek moet daarentegen eindeloos belangen afwegen voordat voorstellen in wetten zijn vertaald. De scherpe kant jes zijn er dan meestal wel af, want iedereen moet een beetje tevreden worden gesteld in de Nederlandse overlegcultuur. „Werkgevers, werknemers en overheid zijn gevangen in de dogma's van het tripartite-over leg," zo vatte Stevens het beeld in vaktermen samen. Samen met de zaal maakte de fiscalist zich pas echt boos over de manier waarop in Nederland de pensioenwetten in elkaar zit ten. Stevens nam als voorbeeld het pensioen dat een hoogleraar tegemoet kan zien. Deze func tionaris krijgt pensioen over alle jaren dat hij bij de universiteit heeft gewerkt en daarbij geldt zijn hoogleraarsalaris als basis. De jaren dat hij een lagere func tie had, minder verdiende en dus minder pensioenpremie betaalde, tellen echter wel volle dig mee „Dus er wordt gere kend alsof iemand altijd een hoogleraarsalaris verdiende. Dit verhaal zou ik in de Rotterdam se haven niet durven vertellen," bekende Stevens. Als uitsmijter had de hooggeleerde („ja, ik be taal zelf nu wel de volle mep aan premie") een van zijn stok paardjes bewaard. „Schaf de vermogensbelasting af, want deze heeft geen enkele rechts grond. De 1,5 miljard gulden die het nu opbrengt, is zo weer te rugverdiend als alle mensen die nu naar Belgii.4 of een ander be lastingparadijs zijn gevlucht weer in Nederland gaan wo nen." Dankbaar klaterde het in stemmend slotapplaus.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17