Welzijnswethouder onder vuur sa ■u CDA voorspelt komst metro in stadscentrum Leiden 'Leiden door de herrie steeds minder leefbaar' 'B-diploma belangrijk' PvdA-leider wordt onwel WOENSDAG 28 OKTOBER 1992 15 Van Bochove moet haast maken met minderheden- en welzijnsbeleid Het is schandalig dat er nog geen goede plannen zijn ge maakt voor het welzijnsbeleid in de stad. De ideeën voor een goed minderhedenbeleid zijn minimaal en de nota waarin de toekomst van de Leidse sport staat beschreven laat veel te lang op zich wachten. LEIDEN. JANET V Met deze forse kritiek werd CDA-wethouder A. van Bochove gisteravond om zijn oren gesla gen tijdens de eerste ronde van de algemene beschouwing over de begroting voor volgend jaar. Vooral D66 en WD, maar ook de andere partijen namen de wethouder onder vuur. „Er zijn wel verklaringen voor, maar ik mag me die kri tiek wel aantrekken. Er zijn ook een paar dingen genoemd die me zelf ook al niet bevielen", zei de wethouder na afloop van de vergadering. Hij beloofde be terschap door te zeggen dat hij haast wil maken met het uit brengen van een goed welzijns- plan. Ook op het gebied van het minderhedenbeleid moet snel wat gebeuren, vindt hij. De sportnota komt volgende week Dat er nog geen goed wel- zijnsplan van het college op ta fel ligt, komt volgens hem om dat er nog geen politieke over eenstemming is bereikt. „Er hebben een paar concept-rap porten gecirculeerd, maar die zijn steeds ingetrokken. Het is geen probleem om een verhaal op papier te zetten, maar je opereert nu eenmaal niet in je eentje. Je zit met je eigen fractie en met de andere collegepartij- Onvrede Uit onvrede met de gang van zaken presenteerden zowel Groen Links als de PvdA vorige week een eigen welzijnsnota. De PvdA pleit daarin voor een fusie van de Vrijwilligerscentrale en de Stichting Welzijn die sa men vanuit wijkbureaus moe ten gaan opereren. Het plan van Van Bochove om de Stichting Welzijn te laten fuseren met de stichting sociaal-cultureel werk in Leiden (SKJL) wijst de fractie van de hand. Groen Links daarentegen ziet het werken vanuit wijkbureaus met veel vrijwilligers niet zo zit ten. De fractie sluit een fusie tussen Stichting Welzijn, SKIL, Vrijwilligerscentrale en de Stichting Ouderenwerk niet uit. J. Laurier van Groen Links stelde voor om naar aanleiding van deze twee rapporten een 'werkconferentie' te houden om de plannen verder uit te kunnen werken. Van Bochove zei wel wat te voelen voor deze sugges tie. Vanavond gaat de wethouder net als de andere leden van het college tijdens de tweede raadsvergadering over de be groting in op de betogen die de fractievoorzitters gisteravond hielden. Raadslid Paul Bordewijk gebruikte de algemene beschouwingen van D66 voor het lezen van zijn avondblad. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Leiden dreigt een onleefbare stad te worden. Gebouwen, winkels, cafés en huizen staan zo dicht op elkaar dat allerlei vormen van overlast de kop op steken. Dat betoogde gister avond CDA-fractievoorzitter P. Kluck tijdens de algemene be schouwingen. De CDA'er noemde verkeers lawaai, horeca-overlast, vlieg tuiglawaai en buren-'en vuilhin- der. Hoewel het leefmilieu vol gens Kluck al veel aandacht krijgt is er meer nodig. Voor de geringe hoeveelheid nog onbebouwde plekken in Leiden, kwam de christen-de mocraat met enkele voorstellen. Zo wil hij pleinen leeg houden en benutten voor toeristische activiteiten en het Leidse groen mag niet verder worden aange tast, vindt Kluck. Uitbreiding is meer op zijn plaats, zodat er kan worden gerecreëerd. Leiden kan vooral nog wat trapveldjes gebruiken, aldus Kluck. De CDA'er wil ook voorko men dat parkeeroverlast zich verplaatst. In wijken als Mors- kwartier, Vreewijk, Tuinstad, Pancras Oost en nabij het sta tion wordt nu al veel geklaagd over de vele auto's die worden achtergelaten door mensen die in de binnenstad moeten zijn.* De discussie over de toekomst van het openbaar vervoer in Leiden heeft gisteravond tij dens de algemeen beschou wingen een enorme vlucht ge nomen. CDA'er P. Kluck hield het college gisteravond voor dat het serieus rekening moet houden met de komst van een metro in het centrum van Lei den. Kluck reageerde hiermee op de vooral grappig bedoelde op merking van in de gemeente begrotingen voor 1993 dat het mooi zou zijn als de blauwe tram in de Breestraat zou te rugkeren. Kluck verweet het college gisteravond een irreëel nostalgisch verlangen op pa pier te hebben gezet, 'zonder zicht op wat werkelijk nodig Nodig zijn volgens Kluck hoogwaardige railverbindin gen tussen de verschillende re gio's. Zowel van het oosten naar het westen als van het noorden naar het zuiden. „Te gen die achtergrond gezien moet Leiden zich op de komst van de metro voorbereiden", aldus Klück. Ook de SP besteedde veel aandacht aan het openbaar vervoer. Fractie-voorzitter C. Vergeer schetste een uiterst somber toekomstbeeld. Rond de eeuwwisseling is het open baar vervoer 'schrikbarend duur', denkt hij. Het aantal lij nen is tegen die tijd zo'n beetje gehalveerd. „De modale Leide- naar kan 's avonds zijn wijk niet meer met de bus verla ten", aldus Vergeer. De SP voert vandaag actie tegen de voorgenomen bezuinigingen op het openbaar vervoer die leiden tot een verlaging van het aantal bussen op vijf lijnen. De WD benutte de discussie over de blauwe tram voor een aanval op PvdA-wethouder S. de Vreeze (financiën). Volgens fractievoorzitter Th. van der Nat heeft de wethouder aleen maar mooie praatjes over las tenverlichting maar doet hij er neits aan. Van de WD mag De Vreeze dan ook nooit de blau we tram besturen. „De kaartjes zijn dan al snel niet meer te betalen en de malloot zal al gauw een plan indienen om precariorechten te heffen op de tramrails." De gemeente moet niet gaan bezuinigen op het schoolzwem men. Dat schrijven ambtenaren van de directie sport en recrea tie in een brief aan het college van B en W. Gisteravond spra ken ook de fracties van Groen Links en SP zich uit tegen het bezuinigingsvoorstel. Schoolkinderen krijgen nu twee jaar zwemles. Het college wil die periode terugbrengen tot één jaar. In die periode halen de meeste leerlingen het A-diplo- ma. De kinderen die in dat ene jaar niet slagen voor diploma A, kunnen mogelijk langer les krij gen. In de brief schrijven de amb tenaren dat de situatie moet blijven zoals die is. De meeste kinderen zijn na twee jaar zwemles ook in het bezit van een B-diploma en dat is 'het be wijs dat men geoefend zwem mer is', aldus de dienst Sport en Recreatie. Op z'n Hollands gezegd is 'ie er 'schijtziek' van. Zijn horeca-avontuur heeft J. Korenhof niets dan narigheid opgeleverd. Hoog tijd om het theehuis in het Van der Werfpark de rug toe te keren, vindt hij. Kt /B&. Geen gezeur meer wlovM over gemeentelijke l;) vergunningen en voorschriften. „Laat 'n ander de boel maar overnemen. Ik ben het spuugzat." De laatste acte van een tragi-komedie. Tabak Korenhof had er al zwaar tabak van toen de zaak nog niet eens was geopend. Kort voor de voltooiing van het glazen pandje op de stoep van de Doezastraat bleek dat geen enkele instantie rekening had gehouden het een hogedruk gasleiding er pal onder. De gemeente verbood Korenhof de deuren van het theehuis te openen omdat dat te gevaarlijk zou zijn. De kersverse eigenaar baalde stevig en vervloekte de onachtzaamheid van de gemeente en het energiebedrijf. Die instanties waren er echter niet zo zeker van dat zij de schuldigen waren. Maandenlang gekissebis volgde, waama partijen besloten het theehuisje op te tillen en acht meter verderop weer neer te zetten. De wederzijdse verzekeraars moesten het verder zelf maar uitvechten (een gerechtelijke stoeipartij die, zoals het er nu naar uitziet, nog even op zich laat wachten). De verhuizing verliep zonder problemen en daarmee leek een einde gekomen aan de tragi komedie waarin Korenhof een van de hoofdrollen speelde. Amper een paar maanden na de opening van het tentje kreeg Korenhof het echter weer aan de stok met de gemeente. Dit keer ging het over het schenken van alcoholische versnaperi ngenAmbtenaren op het stadhuis wilden hier niets van weten. J. Olivier van de afdeling bestuurlijke en juridische aangelegenheden licht toe: „Op het moment dat dat mag heeft zo'n zaak een andere uitstraling op de openbare weg." 'Ander publiek' dat door alcohol wordt aangetrokken zou mogelijk overlast in de buurt veroorzaken. Sigaar Korenhof was weer de sigaar. „Je moet het zo zien. Ik krijg een gezinnetje binnen: de vrouw neemt een kopje thee met appelpunt, de kinderen een frisdrankje en de man vraagt een biertje. Nou mocht ik wel een 'maltje' geven, maar daarmee kun je niet alle klanten tevreden stellen. En dan vertrekt zo'n gezin dus weer." Korenhof vocht tegen de bierkaai en verloor. „Ik ben er altijd van uitgegaan dat ik wel bier en wijn zou mogen - schenken. Ja, ik heb mijn zaak wel 'theehuis' genoemd, maar dat was eigenlijk omdat het gebouwtje een plaats kreeg in het Van der Werfpark. In de Leidse Hout heb je toch ook een theehuis? Nou, vandaar dus. Ik vond het wel een mooie naam: theehuis Carroussel. Moe van het gezever trok Korenhof zijn conclusie: dan maar weg. „Kijk, ik ben ooit begonnen met een illegale kroeg op de hoek van de Groenhazengracht en het Rapenburg. Daar had ik een opslagruimte. Helaas kwam de politie er al snel achter dat ik daar een café had en werd de zaak gesloten. Toen wilde ik de gemeente een poets bakken. Ik was in eerste instantie van plan een rijdende kiosk te kopen. Een plan van 15.000 gulden dat niet door kon gaan. Uiteindelijk werd het dat theehuis. Zo maar een uitdaging. Omdat ik van de gemeente een architect in moest schakelen kostte dat me bijna 100.000 gulden. Afijn, ik ben nu nog niet uit de kosten. Gelukkig heb ik onlangs een baantje gevonden bij het AZL, in de algemene dienst. Goed salaris, lekker rustig werken, ik vind het best zo." Peukie e eigenaar van het gewraakte pandje heet J. Pen. Leiderdorper en eigenaar van een schildersbedrijf. Net als Korenhof een man zonder horeca-ervaring. Korenhofheeft er wel vertrouwen in dat het theehuisje in zijn handen een groot succes kan worden. „Het is een vooraanstaand man, wel iemand die dat aankan." Pen (zelf voor commentaar onbereikbaar) is, volgens Korenhof, van plan zijn nieuwe zaak te veranderen in een Gemeente-ambtenaar Olivier zegt dat de verkoop van luxe broodjes niet op bezwaren zal stuiten bij de gemeente. „Het verschaffen van broodjes naast een kopje thee is op zichzelf niet branchevreemd." Overigens moet de gemeente Pen nog wel officiële toestemming verlenen om het theehuis over te nemen. Korenhof: „Ze gaan de koper natuurlijk eerst natrekken. De gemeente is hartstikke bang dat het theehuis een soort koffieshop wordt waar je zogezegd ook 'een peukie' kan kopen." ERNA STRAATSMA* Luister en huiver De redactie van het Leidsch Dagblad nodigde 'buiten staanders' uit om de vergade ringen van de gemeenteraad over de begroting voor vol gend jaar bij te wonen. In een column geven zij hun indruk ken weer. De eerste bijeen komst van de raad werd bij gewoond door Ruud Paauw, voormalig adjunct-hoofdre dacteur en toekomstig om budsman van deze krant Halverwege de algemene be schouwingen neemt wanhoop bezit van me. De CDA-er Kluck is aan het woord en bin nen vijf minuten sta je al tot je middel in een plas woorden en na het voorlezen van twee A- viertjes ben je in een waterval achter de horizon verdwenen. Hij lijkt zijn hersens eerst in een knoop te hebben gelegd en er daarna gedachten door heen te hebben geschoffeld. Luisteren huiver. "Hetin kaart brengen van kerntaken en bij behorende taken is, helaas, wel minimaal een voorwaarde voor het opstarten van die ta kendiscussie. Dat proces is op schema, in volle gang. In het verlengde daarvan zijn wij vooralsnog tevreden met de voorgestelde budgettaire in- krimpingsvoorstellen opdat vlak, als gevolg van de te ver wachten schaalvoordelen ten gevolge van de organisatie verandering, zoals voorgesteld in de Heroverwegingen Een zin gemaakt van kauw gom. Alleen de zeer sterken kunnen nu nog standhouden en tot hen behoor ik niet. Driekwart van de raad trou wens ook niet, want die ligt in de stoelen met de blik van "het zal mij aan de kont roes ten". Burgemeester Goekoop zit erbij als een getormenteerd boeddha-beeld. Langenberg (D66) heeft de al gemene begrotingen geopend met een bijdrage die de titel draagt 'Om de wilde frisheid van limoenen'. Het slaat wel nergens op, maar het klinkt niet slecht. Het herinnert er nog eens aan dat D66 een kwart eeuw geleden zijn eerste verkiezingssucces voor een be langrijk deel dankte aan een p.r. bureau. Pex zet de goegemeente maar even 28- A-4-tjes voor. Som mige passages zijn bijna verte derend. Zoals deze: "De tijd is gekomen dat ook de regioge meenten een gedeelte van die lasten (van Leiden) mee gaan dragen en wel voor meer din gen dan de Streekmuziek- school". Dik twintig jaar gele den riep men dat ook al in de Leidse raad. De regiogemeen ten kijken natuurlijk wel mooi uit. Pex' zoon zal het in 2012 weer roepen. Baaijens van de PvdA geeft heel snel de pijp aan Maarten. Hij meldt plotseling zijn voor dracht te staken omdat hij last heeft van duizeligheid. Hij ver laat de raadszaal en komt deze avond niet meer terug. Ver standige man. WD'er Van der Nat begint ge vat en ijzersterk wethouder Van Bochove bij de kladden te grijpen over nota's die maar niet af willen komen. Het is het betere conferencierswerk. Zijn aanval op wethouder De Vreeze over ogb-belasting op sportaccommodaties mislukt wat, omdat hij zijn tekst niet goed kent. De Vreeze de zijne trouwens ook niet, zodat beide heren even in een teil vol mis verstanden drijven. Dan is het de beurt aan Ver geer (Socialistische Partij). Het leuke aan hem is dat je de ou derwetse klassenstrijd nog zo lekker in zijn betoog hoort knetteren. Hij schetst een fas cinerend beeld van Leiden an no 2000. De stad blijkt dan ge heel in handen van Italiaanse project-ontwikkelaars en an dere kapitalistische gannefen. De arbeidende klasse wordt harteloos aan die leeuwen overgeleverd. ("Zomerzon voor de rijken, wintertij voor de gewone Leidenaar"). Het kan nog de goede kant op, maar dan moet het huidige beleid wel om. De wethouders verroeren nog geen pink. Tot slot Laurier van Groen Links. Meer dan bij D66 denk je bij die partij aan de wilde frisheid van limoenen, aan dennegeur, groene zeep en hoorngeschal. Joechei, 't is in de Mei. Maar niks, hoor. Een club als alle andere. Ook Lau rier bedient zich van de be kende, bedompte ambtena- rentaal met veel 'met betrek- kingtots' erin. Het is me het avondje wel. Acht particulieren op de pu blieke tribune zijn er getuige van. Ze blijven tot hei laatste woord. Hopelijk hebben ze thuis de slaap nog kunnen vat ten. Mij lukt dat niet. Nog uren blijven ijkpunten, vertrekpun ten, integrale buurt-welzijns- infrastructuren, breed samen hangende pakketten voor waardelijke maatregelen en prioritaire beleidsbeslissingen mij door het hoofd spoken. De bijdrage van de PvdA-fractie aan de algemene beschouwin gen bleef gisteravond zeer be perkt. Dit omdat fractievoorzit ter H. Baaijens onwel werd toen hij op het spreekgestoelte zijn betoog afstak. Zijn rede stond niet op papier, zodat geen enkel ander fractielid het verhaal kon afmaken. Aanvankelijkgaf Baaijens te kennen dat hij later op de avond zou terugkeren. In tweede instantie zag hij daar toch van af. Baaijens was juist bezig uit leggen hoe het me' Leiden steeds meer in zijn greep begint te krijgen. Hij gaf vervolgens zelf te kennen dat hij moest stoppen omdat hij dreig de flauw te vallen. Burgemeester C. Goekoop schorste vervolgens de vergade ring. Op de wandelgangen klaagden veel raadsleden over de benauwde atmosfeer in de raadszaal. J. Laurier, fractie voorzitter van Groen Links, had een andere verklaring voor het incident. „We hebben het alle maal veel te druk. Een paar uur geleden zat ik nog te bellen met Baaiiens. We zaten allebei met een bord eten op ons bureau." 'Erepenning naar onbekende burger' Groen Links vindt dat de ge meentelijke erepenning volgend jaar moet gaan naar een oude re, die op de achtergrond werkt maar toch veel doet voor de stad. Fractievoorzitter J. Laurier uitte gisteravond kritiek op het feit dat het college van B en W geregeld de eremedaille uitreikt aan stichtingen of 'r door hun functie al veel waar dering krijgen'. „Wij vinden dat mensen die normaal niet zo in het zonnetje worden gezet de erepenning moeten krijgen." Omdat 1993 is uitgeroepen tot 'Jaar van de ouderen' moet de onderscheiding volgend jaar ze ker worden toegekend aan een Leidenaar op leeftijd, aldus Lau- Misschien extra geld Club 58 Club 58, de organisatie die acti viteiten organiseert voor geeste lijk gehandicapten, krijgt mis schien toch geld voor een pro fessionele begeleider. CDA en Groen Links kondigden gister avond aan dat ze zullen probe ren geld in de begroting te vin den om de aanstelling van een betaalde medewerker voor de stichting mogelijk te maken. Groen Links wil ook meei geld uittrekken voor de kinder opvang. „Er is nu sprake var een zorgwekkende situatie want de wachtlijsten zijn erg lang", aldus fractievoorzitter J. Laurier. Als voor deze plannen geen geld wordt gevonden, moet misschien de onroerend-goed- belasting of de afvalstoffenhef fing nog wel verder stijgen, zei Laurier. De oppositiepartijen Duo, WIJ en si' voelen hek- maal niets voor die optie. De huizenbelasting stijgt volgend jaar met ruim 6 procent en dal is veel te veel, menen de oppo sitiepartijen. Zij vinden een Mij ging van 3,75 procent meer dan genoeg. Het theehuis in het Van der Werfpark: decor voor een tragi-komedie. FOTO WIM DIJKMAN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15