Leiden Regio /tseo Huurders krijgen meer macht Onder Sleutelhof ligt de Leidse historie begraven Bouw viaduct Dr. Lelylaan vordert gestaag Bouwplan onzeker door verdubbeling van spoor JE ZIT ALTIJD GOED WOENSDAG 28 OKTOBER 1992 13 Jubileum /t -y Beatrixscholen in de I regio besteden nau welijks aandacht aan het koperen jubileum van de koningin op 30 oktober a koevoet loaaan leefmans erna straatsma gert visser (chef) wim wegman Overval in twee bedrijven leiden Een ongeveer 35-jarige man heeft gistermiddag een ge wapende overval gepleegd op een sigarenzaak aan de Kooilaan. De man stapte ongeveer 15.00 uur de winkel binnen maar ver trok weer toen er nog twee klanten binnenstapten. Een paar mi nuten later kwam de man weer terug en bedreigde de 28-jarige winkelier met een pistool. De winkelier bedacht zich geen mo ment. sprong onder de toonbank door naar het magazijn. Daar belde hij de politie. De dader vluchtte zonder buit. Voorbijgan gers zagen de man. die een zwarte jas droeg en een aantal open wonden in het gezicht had, door het Kooipark lopen. Maar de politie, die op zoek is naar getuigen, kon de man niet achterha len. EG subsidieert oude reclame's niet leiden Leiden krijgt voor het opknappen van de oude reclame- muurschilderingen geen geld uit een EG-fonds. Volgens ambte naar W. van Stigt is er afwijzend gereageerd op de Leidse aan vraag, omdat het geld voor dit jaar al was verdeeld. „De bestem ming van de gelden uit dat EG-fonds verandert elk jaar. Volgend jaar is het thema 'tuinen'. Daarvoor gaan we opnieuw aanvra gen." Als Leiden geld krijgt, wil ze dat besteden aan de restaura tie van de begraafplaats Groenesteeg en het opknappen van het Bos van Bosman. Geschiedenis Le Poole in boekvorm leiden De geschiedenis van de firma Le Poole verschijnt 10 no vember in boekvorm. Het boekje wordt uitgegeven ter gelegen heid van het 175-jarig bestaan van de Kamer van Koophandel van Rijnland. Het archief van Le Poole, fabrikanten van greinen en vlaggedoek sedert 1680, is een van de oudst bewaard geble ven Leidse bedrijfsarchieven. Het boekje is te bestellen bij het Gemeentearchief. leiden erna straatsma Deze wet geeft verhuurders meer vrijheid bij het bepalen van huurverhogingen. Prijsstij gingen mogen per woning vari eren van nul tot 7,5 procent. Over de hele linie moeten wo ningbouwcorporaties 5,5 pro cent extra binnenhalen om quitte te spelen met korting op de rijksgelden. Glaser: „Ik wil de consument meer macht geven. De regels voor de huurverhoging worden steeds grimmiger." Slaagt de proef dan zou er een consu mentenorganisatie moeten ko men die jaarlijks onderhandelt over alle huurverhogingen van Ons Doel (ongeveer 2300). De ledenraad van Ons Doel leent zich daar volgens Glaser niet voor. „De ledenraad van de vereniging is niet de beste plek om voor je eigen belang op te komen, het gaat daar meer om het belang van de vereniging. En dat is niet altijd ook je eigen belang. Bovendien hebben le den helemaal geen stem bij huurverhogingen." Onderhan delingen met bewonerscom missies zijn volgens de directri ce praktisch onmogelijk: niet Plan met veel haken en ogen De voorzitter van de ledenraad van Ons Doel, E. van Diggele, vindt de oprichting van een consumentenorganisatie een aan trekkelijk idee, maar zegt dat er ook heel wat haken en ogen aan het plan zitten. Van Diggele vindt dat Glaser eerst energie moet steken in de bewonerscommissies. „Als dat aJ niet goed werkt, moet je ook niet nog een stap verdergaan met een consumen tenorganisatie." Van Diggele zegt dat de ledenraad wel een beperkte mogelijk heid heeft om tegen huurverhogingen te protesteren. „Met goe de argumenten kun je bestuursbeslissingen over onredelijke huurverhogingen tegenhouden. Een vereniging is misschien niet ideaal, maar wel de minst slechte oplossing." De voorzitter is geen voorstander van een experiment op kleine schaal omdat hij vreest dat bewoners dan 'tegen elkaar worden uitgespeeld'. „Niemand wil natuurlijk een huurverhoging van 7,5 procent." Een hertaxatie van woningen is volgens hem niet noodzake lijk. „Service en klachtenbehandeling moeten gewoon altijd goed geregeld zijn. Dat is wettelijk vastgelegd. Het zal toch niet zo zijn dat je door een tientje extra te betalen een betere klach tenbehandeling krijgt?" De door Glaser voorgestelde hertaxatie van huurwoningen levert volgens Van Diggele bovendien het ge vaar op dat minder aantrekkelijke woningen slechter onderhou den zullen worden. „Huizen die de woningbouwvereniging over tien jaar wil slopen zetten ze dan misschien nu al op een laag pitje." Winkelcentrum dreigt Gasthuis uit 1276 toe te dekken Experiment bij Ons Doel Huurders mee laten praten over huurverhogingen. Direc trice M. Glaser van woningbouwvereniging Ons Doel wil hiermee volgend jaar een experiment beginnen. Deze proef is mogelijk gemaakt door de nieuwe huurwet die vermoedelijk in 1993 wordt ingevoerd. leiden loman leefmans Zijn archeologen nu wel of niet uitgegraven in Leiden? Volgens Saskia Leupen, een 26-jarige, Leidse historica en dit jaar win nares van de Oud-Leidenprijs nog lang niet. Ze deed onder zoek naar het Catharina Gast huis tussen Breestraat en Aal markt, de plek waar het winkel centrum Sleutelhof moet ko men. Leupen waarschuwt de gemeente en projectontwikke laar MBO: „Als het bouwen een maal begint en er komt een par keergarage, ben je het hele bo demarchief voorgoed kwijt." Afgelopen donderdag werd in deze krant al een signaal afge geven door het Archeologisch Centrum van de Rijksuniversi teit (ACR). Er zouden nog een hoop 'veelbelovende' locaties met bodemschatten in Leiden zijn waar sporen van Romeins en middeleeuws verleden be graven liggen. En Leupen weet al waar. De overblijfselen van een van de oudste complexen van Leiden, het Catharina Gast huis, dreigen verloren te gaan. Waar ooit poortjes, voorraad- kelders, een stal, een kerkhof en een brouwerij stonden, moet nu een winkelcentrum komen. Leupen is lid van de Werk groep Bouwgeschiedenis Lei den. Ze beseft dat het stukje stadsvernieuwing dat Sleutelhof is genoemd 'natuurlijk' niet te gen te houden valt. Maar uitstel voor een grondig onderzoek vindt ze uit historisch en ar cheologisch oogpunt noodzake lijk: „De oude funderingen en afvalputten waar gebruiksvoor werpen en voedingsresten inzit ten zeggen een hoop over de middeleeuwse geschiedenis van Leiden", aldus Leupen. Parkeergarage Een grondig archeologisch on derzoek, voordat er gesloopt, geheid, gegraven of gebouwd wordt, is volgens Leupen ook in het belang van Leiden. Ze schetst de geschiedenis: „De oudste vermelding van het gast huis voor de armen dateert uit 1276. In de eeuwen daarna werd het gasthuis steeds groter. Er werden omringende panden aangekocht en het hele complex werd een soort stad in een stad." Het gasthuis was een vrijwel autarkisch (zelfverzorgend) op vang- en ziekenhuis. Naast de eerder genoemde brouwerij en het kerkhof waren er ook een apotheek, melken j, slagerij, aparte slaapzalen voor de oud jes, een kerk (nu de Waalse kerk aan de Breestraat) en eigen Heymelicheden (toiletten). Pas na een fusie met het Elisabeth Gasthuis werd het complex uit eindelijk in 1799 gesloten. Weer honderd jaar later werd op een deel van het voormalige gast huis de huidige Stadsgehoor zaal gebouwd. En volgens de overlevering 'zat aanvankelijk het bouwwerk nogal tegen. De resten van bebouwingen uit vroeger eeuwen vormden aan zienlijke obstakels. Verwijderen van de 'reuzenmoppenen beer putten kostte veel extra tijd en geld'. Dit citaat uit een bouwtijd schrift uit 1890 zegt volgens Leupen genoeg: „We moeten niet dezelfde fout maken als toen. Opgravingen zouden een beter inzicht geven over het le ven in de middeleeuwen. Want die plek, langs de Rijn, is het oudste, Leidse nederzettings- deel." Het blijft gissen, wat er precies in de grond verwacht kan worden. „Maar het is bere- interessant. In elk geval denk ik aan de houten resten van wo ningen en de kapel en waar vroeger het kerkhof lag, moeten geraamtes te vinden zijn. Aan de hand van de beenderen kun je bijvoorbeeld uitvinden aan welke ziektes mensen zijn over leden", aldus Leupen. De historica is trouwens niet alleen bevreesd dat de archeo logische bodemschatten voor goed voor Leiden verloren gaan. Ook het feit dat veel van de 19-e Een afbeelding van het Catharina-gasthuis in 1787 gezien vanaf de Aalmarkt foto hielco kuipers/gemeentearchief gebouwen in de omge ving, zoals de Aalmarktschool, geen officiële monumenten zijn, houdt de deur naar een eventuele sloop open. Gemeentelijk archeologisch medewerkster H. Suurmond- Hele klus Glaser verwacht dat het door haar voorgestelde experiment 'een hele klus' zal worden. De directrice wil een geheel nieuw systeem ontwerpen om de waarde van woningen te taxe ren. In het huidige 'puntensys teem' wordt de waarde van wo ningen voornamelijk bepaald door interne factoren, zoals bij voorbeeld de grootte en de voorzieningen binnen de wo ningen. Glaser wil daarnaast ook de marktwaarde doorbere kenen in de huurprijs van wo ningen. „Ook de woonomge ving, de service, de klachtenbe handeling en het onderhoud moeten een rol spelen bij het bepalen van de huurprijs." Toestemming van de vereni ging is volgens Glaser niet per se noodzakelijk voor de uitvoe ring van haar plan. „Het kan ook buiten de vereniging om gebeuren. Ik hoop dat er spon taan huurders of bewonerscom missies opstaan die mee willen doen." Het plan van Glaser wordt in november voor het eerst op de algemene ledenvergadering be sproken. IT leiden Het oude viaduct over de Dr. Lelylaan is afgebroken. De Nederlandse Spoorwegen zijn nu druk bezig met de bouw van een breder via duct, dat bestaat uit drie delen. De twee buitenste delen zijn al klaar. Daar tussenin komt een derde dubbele spoorbaan over de weg. De Dr. Le lylaan, die voor de sloop van het viaduct werd afgesloten, gaat maandag weer open voor het verkeer. foto wim dijkman ACHTERGROND LEIDEN EMIEL FANGMANN Extra onderwijsgeld op de tocht Het maandag verschenen rapport knoopte er meteen een conclusie aan vast. Extra on derwijsgeld voor zwakkere leerlingen zou op grond van dat criterium moeten worden besteed. Om precies te zijn: alleen als beide ouders hooguit twee jaar voortgezet onderwijs heb ben, is er voor een kind extra geld beschik baar. In de praktijk betekent dit dat er straks meer geld naar allochtone en minder naar autochtone leerlingen gaat. Want vooral leerlingen uit de eerste groep vol doen aan dat criterium. Ook nu is er extra financiële ondersteuning voor leerlingen die in een 'achterstandssitu atie' zitten: als van leerlingen de ouders ge scheiden, laag opgeleid of werkloos zijn; als het gezin anderszins onvolledig is: als leer lingen op een woonwagen of sphip wonen; of als de ouders uit landen als Turkije en Marokko komen. Op deze manier hoort de helft van de Ne derlandse leerlingen op de basisschool - ook in Leiden - tot een achterstandsgroep. Van Kemenade vindt dat niet realistisch. Het hoge woord is er uit. De opleiding van de ouders is doorslaggevend bij de onderwijsprestaties van hun kind. Tot dit oordeel kwam een commissie over on derwijs aan allochtonen onder leiding van oud-minister van onderwijs Jos van Kemenade (PvdA). Coördinator M. Taal van het Leidse Onder- wijsvoorranggebied (OVG) is dat met hem eens. „Dan moet je de criteria opnieuw be kijken. En dan is het beter de opleiding van de ouders als uitgangspunt te nemen. Bo vendien discrimineer je zo niet." Het Leidse OVG kwam tot stand omdat er in een aangesloten gebied - Slaaghwijk, Lei- den-Noord, de Kooi en een stuk Leiderdorp - een tiental scholen zaten met relatief veel leerlingen met achterstand. Daardoor kwam er een klein miljoen gulden extra per jaar vrij voor ondersteuning in de betrokken wijken door het OVG. Van Kemenade raadt nu aan met 'urgentie- gebieden' te gaan werken. Volgens Taal lij ken die op de bestaande OVG's. „Maar ik ben wel ongerust. Het zou kunnen, dat het Leidse OVG verdwijnt, omdat minder leer lingen aan het criterium voldoen. Het geld gaat straks misschien alleen naar gebieden in de grote steden." Nog onduidelijk is wat de aanbevelingen uit het rapport betekenen voor het Leidse ei, het plan vooreen beginnersschool voor jonge allochtone leerlingen in de wijken 'Leiden-Noord' en 'De Kooi'. Vooralsnog wordt dit initiatief van de Leidse openbare en bijzondere schoolbesturen uit de sociale vernieuwing betaald. Het Leidse ei voldoet wel aan de voorwaarde van Van Kemenade dat er uitgewerkte en controleerbare plan nen moeten zijn wil er geld op tafel komen. De Leidse leerkracht van Marokkaanse komaf Nordin Tchiche is het eens met Van Kemenade. „Het opleidingscriterium van ouders is goed. Als de ouders in Marokko hoog zijn opgeleid, presteren de kinderen beter. Zelfs het al of niet spreken van de Ne derlandse taal thuis is dan van minder be- lang." Van Leeuwen neemt de angst van Leupen voor een deel weg: „Er zal in ieder geval een maand onderzoek kunnen wor den gedaan voordat er wordt gebouwd. En als dat niet genoeg straat, ervaring mee dat dat blijkt te zijn, kunnen er altijd goed overleg kan." nog afspraken met de aa mer worden gemaakt. Zo zij werken in de ene hoek e in de andere. We hebben er. on der meer in de Haarlemmer wij zien. De gemeente is echter nog niet precies op de hoogte van de plannen van de NS. Wel wordt er op toegezien dat bij de eventuele verdubbeling de overlast binnnen de normen blijft. Voor de bijeenkomst in de Vredeskerk waren gisteravond ruim 150 wijkbewoners afgeko men. De gemeente nodigde hen uit in een werkgroep voor het bestemmingsplan te gaan zit ten. Dat bleek voor de bewoners van de Professoren en Burge- meesterswijk, die nauwelijks ge organiseerd zijn, een probleem. Een handtekeningenlijst leverde evenwel veertig namen van ge- interesseerden op. De Stichting Welzijn gaat helpen bij het op zetten van de werkgroep. De aanwezigen protesteerden gisteren wel tegen hun geringe aandeel in het overleg met de gemeente. Van de bewoners- werkgroep kunnen 'slechts twee of drie leden' plaatsnemen in de gemeentelijke projectgroep over het nieuwe bestemmingplan. En daarin zitten maar liefst ne gen ambtenaren. leiden emiel fangmann De bouw van woningen bij het station Lammenschans en langs de Melchior Treublaan is onze ker geworden nu de NS heeft aangekondigd de spoorbaan Leiden - Alphen geheel te willen verdubbelen. Over vijf jaar moeten er op dit baanvak vier treinen per uur rijden. In de nota 'Bouwen in be staande wijken' werden beide locaties genoemd als geschikt voor woningbouw. Bij het sta tion zouden 54 appartementen worden gebouwd terwijl langs de Melchior Treublaan ruimte is voor 16 urban villa's. Gister avond. op een bijeenkomst over een bestemmingsplan voor de Burgemeesters- en Professoren- wijk, bleek dat de bouwplannen mogelijk moeten worden her- 'Gemeente helpt SKM om zeep' Het plan van de gemeente om belasting (precariorechten) te heffen op kabels onder de grond betekent dat de Stichting Kabelnet Merenwijk (SKM) om zeep wordt geholpen. Dat schrijft bestuurslid Th. Valk van de SKM in een brandbrief aan de Leidse gemeenteraad. De heffing die B en W voor staan, maakt deel uit van de be zuinigingsoperatie die Leiden met ingang van volgend jaar wil inzetten. De nieuwe belasting heeft geen directe gevolgen voor de tarieven. Valk vreest echter dat de nieuwe aanslag ten koste gaat van de reserves die zijn bedoeld voor moderni sering van het kabelnet. In de toekomst moet dan de onroe rend-goedbelasting worden ver hoogd om uitbreiding van het kabelnet te kunnen betalen, vreest Valk. Valk denkt dat de maatregel is verzonnen om de SKM te tref fen. Hij schrijft: „Het kabelnet dat de SKM in de Merenwijk be heert is bepaalde gemeentelijke functionarissen al jaren een doom in het oog. Invoering van de heffing heeft tot doel de SKM om zeep te helpen." De SKM heeft het kabelnet in de Meren wijk nu twintig jaar in gebruik. Het kabelnet van de SKM is net gemoderniseerd. Het bestuurslid vindt verder dat er rechtsongelijkheid in het spel is omdat de PTT en het energiebedrijf wettelijk zijn vrij gesteld van precariorechten voor voorzieningen onder de grond. MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlek gaat u voor uw lening naar een vertrouwd adres. Zoals de GKB Leiden dus Daar maken ze uw persoonlijke lening of doorlopend krediet prima in orde voor u. Snel, zonder poespas en tegen aantrekkelijke voorwaarden. Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur Of bel voor informatie. f~NK G0FDV00R V.7B UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24. Postbus 11300,2301 EH Leiden tel 071-254145

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13