'Zonder succes stort ik beslist in elkaar' p Doorleefd tot en met, maar niet stuk te krijgen Rtv show Rectificatie TROS-directeur Den Daas: vechtjas die wil graag scoren. e« den Daas Is een vechtjas. Altijd geweest trouwens. En tot zijn niet gennge vreugde ontwaart hij bij de publieke omroepen om hem heen in toenemende mate ook die hem zo kenmerkende vechtlust. Hij vindt dan ook dat er maar eens een eind moet komen aan dat eeuwige gemopper op Hilversum. ..Het is een modegril om alles wat we hier doen in de media af te schilderen als een treurig soort aftreksel van hoe radio en televisie eigenlijk zouden moeten zijn." In onze edities van gisteren is abusievelijk aangekondigd dat Veronica zaterdagavond een inter view uitzendt met Madonna in hei tv-programma Count Down-Late. Het bewuste vraaggesprek met de mega-artieste is reeds afgelo pen zaterdagavond uitgezonden. Wij betreuren het eventuele onge rief, voortgevloeid uit een onge lukkige samenloop van omstan digheden. Documentaire over Rembrandt valt weer in de prijzen HILVIRSUM GPD TROS-directeur Cees den Daas: „Wat waar is is waar, RTL 4 heeft Hilversum wakker geschud." Het programma Met het oog op Rembrandt heeft de Grote Prijs van het Europese High Definition Festival in Bergamo (Italië) gewonnen. De documentaire is een pro ductie van BV Cultuur, ge maakt in opdracht van de NOS-televisie, het NOB, Phi lips en Media Investment Club. De regie van Met het oog op Rembrandt was in handen van Kees van Lange- raad eindredacteur was Ge- HILVERSUM RENATE VAN IPEREN Hij oogt ontspannen. Zijn pret- ogen slaan op alert. Hij oogt fel, als altijd. Niels aan hem sugge reert dat hij volgend jaar vrijwil lig de vut in gaat.-Als het aan de meerderheid van TROS-mede- werkers ligt, blijft Den Daas nog enige tijd voor de omroep be houden. Temeer, omdat eind dit jaar algemeen directeur Cees Wolzak opstapt en ook voorzit ter Henri Minderop binnen af zienbare tijd afscheid neemt. Het personeel zegt een toe komst zonder Den Daas somber in te zien. Een dergelijke publie ke aanhankelijkheidsbetuiging, in omroepland zelden of nooit eerder vertoond, moet zijn ijdelheid toch wel bijzonder ge streeld hebben? „Ik zou liegen als ik zei dat het niet zo is. Kijk, ik zit al bijna 25 jaar bij die club. Ik kan nu wel roepen: wat kan mij 't alle maal schelen, al zijn er momen ten dat ik dat nog meen ook. Ik kan me niet aan de TROS ont trekken: Ik kan nooit zeggen: het is voorbij voor mij. Want ik word er iedere dag met m'n neus op gedrukt. Ik kan niet weggaan op een moment dat er nog te veel losse einden zijn, dan zou ik mezelf daar te veel verantwoordelijk voor voelen. Dat is onverdraaglijk. Want dan maai ik niet rustig m'n gras en dan zaag ik niet rustig m'n bo men. Dan loop ik met m'n hon den in het bos alleen maar aan de TROS te denken. Dat kan toch ook de bedoeling niet we zen. Ik wil die club hoe dan ook netjes achterlaten. Noem het een ziekte, ja." Niet leuk „Natuurlijk zegt zo'n verzoek ook iets over het vermeende ge brek aan kader bij de TROS. Maar dat is niet leuk voor mijn collega's, die daarmee tekort worden gedaan. Ik heb het ook moeten leren. Toen ik hier in 1968 kwam wist ik ook het ver schil niet tussen 35 en 16 milli meter film. Nee! Alleen, kijk, ik heb het grote voordeel gehad dat ik begon op het moment dat de TROS het charisma had van een snel groeiende club. En dat alles wat je deed goed was en dat de leden ook toestroomden als je helemaal geen uitzending had." „Dus, ik ben in weelde groot- gegroeid. Iemand heeft me laatst gezegd: Cees, jij hebt al tijd gegloreerd omdat je nooit echte oppositie hebt gehad. Ik werd wel even heel nijdig. Maar later dacht ik: verdomme, als je dat eens even goed gaat analy seren, is dat hartstikke waar. Cees den Daas ergert zich he vig aan de media, die in zijn ogen volstrekt ten onrechte de Hilversumse radio en televisie tot op het bot toe afkraken. „Het is een soort mode om te zeggen en te schrijven dat Hil versum het weer slecht heeft gedaan. Zo werd de publieke omroep in het nieuwe RTL 4- mediaprogramma De Zevende Hemel gekapitteld over de ma nier waarop we op de vliegramp in de Bijlmer hadden gerea geerd. Maar ik heb het toch zelf gezien, hoe Brandpunt - op een zondagavond dat heel Neder land nergens op rekent - toch adequaat opereert. Dan denk ik: jongens, prima. Oké, als je het een dag eerder had geweten had het allemaal wel beter ge kund. Maar op dat moment hebben jullie het goed gedaan." „En ik zie Viola Holt in dat zelfde programma hopen dat Boudewijn Büch en Fred Oster zullen roepen dat Ralph Inbar een hondelul is en dat zijn pro gramma niet deugt. Maar ver volgens roepen die twee jon gens, die allebei echt wel ver stand van televisie hebben, dat het een prima programma is. Ja, dat wilde ze natuurlijk helemaal niet horen." Geen jankverhaal „Ik zit hier niet om een jankver haal te vertellen. Nee, ik zit hier omdat ik maar één ding wil: dat is de TROS op TV 2 een goedscorende omroep te laten zijn in samenhang met de colle ga's van Veronica, Teleac en ook de EO. Dat TV 2 binnen het bestel de hoogstscorende zen der wordt - hetgeen niet mee zal vallen. Daarom wil ik ook niet langer m'n mond houden als er van alles geroepen wordt door mensen van de concurren tie, die het absoluut niet beter weten dan wij." „RTL 4 doet het alleen maar goed omdat ze de tools hebben om het goed te kunnen doen. Zeven dagen per week elke dag uitzenden. Ik vecht me in m'n eigen organisatie kapót. Onze vrijdag heeft het altijd gewon nen van die van RTL 4. Onze maandag zal het gaan winnen van die van RTL 4. Al moet ik tot aan het gaatje en al moet ik geld lenen -god-weet-waar- om het voor elkaar te krijgen. Ik kan er niet tegen geen succes te hebben. Dan functioneer ik niet meer, dan stort ik in elkaar. Ik wil dat succes gewoon hebben. Ik wil het voor mezelf, niet voor m'n carrière, die ligt achter me, die is afgelopen. Ik zit gewoon van binnenin vast aan de TROS." „De consument heeft geen boodschap aan de zorgen die wij hebben. Drie netten, acht omroepen een bijna niet te ont warren kluwen aan organisaties, lijnen en bevoegdheden. We kunnen nooit zo'n slagkracht ontwikkelen als RTL 4 dat bij wijze van spreken overnight z'n hele schema kan omgooien, voor zeven dagen per week. Dat is ons nadeel. Maar het voor deel is dat wij in Hilversum met al die omroepen altijd zoveel meer te bieden hebben dan RTL 4 over tien jaar nog niet te bieden heeft.... journalistiek ver nuft, inkoopkracht, beproefde en creatieve televisiemakers. RTL 4 zit nu op z'n top. Ja, ab soluut." Zelfvoldaanheid „Dat neemt niet weg dat de komst van RTL 4 Hilversum veel goeds heeft gebracht. Ze heb ben ons wakker geschud uit on ze vadsige zelfvoldaanheid. De negatieve effecten daarvan zijn dat een aantal mensen het gees telijk niet heeft kunnen verwer ken. Nou ja, die vertrekken dan. Dat zijn de mensen die menen dat het publieke bestel niet is ingericht op concurrentie. Die zijn tegen quizjes en soaps. Nou, ik denk gewoon dat het absoluut moet. Maar het gaat om de mix: hoe kun je met drie netten de publieke opdracht vervullen en tegelijkertijd dat marktaandeel behouden. Die mentaliteitsombuiging in Hil versum gaat goed." raau, einuicuaiicur waj> ue- orge Hulshof. De NOS zond het programma uit op 6 de cember verleden jaar. De jury kende de prijs toe aan Van Langeraad vanweg het „met grote originaliteit en intelligentie toepassen van de mogelijkheden van hd-televi- sie". In totaal waren 20 pro gramma's ingezonden. Het programma won overi gens eerder het Astrolabium tijdens het International Elec tronic Cinema Festival in To kio, Japan. Keith Richards levenswandel een grote mythe Hij wordt in decem ber 49. Wie zegt dat zijn gezicht door leefd is, verraadt enige aanleg voor het uiten van understate ments. het lijkt alsof er op zijn gezicht een complete bescha ving is opgebloeid en weer ver dwenen. Maar degenen die denken dat dat ongepast is voor een rockster, missen het punt waar het om gaat: hoe ouder Ri chards wordt en hoe dieper de groeven in zijn verweerde ge zicht worden, hoe meer hij gaat lijken op de bluesmuzikanten die hij altijd heeft bewonderd. PARIJS G. SMITH THE INDEPENDENT Main Offender, de titel van z'n nieuwe cd, bestaat uit een ver zameling energieke rocksongs, maar bevat ook in 'Hate It When You Leave', vijf minuten zulke gevoelige muziek als Ri chards maken kon. Hij heeft de liedjes in zijn Newyorkse appar tement geschreven en daarbij gewerkt volgens de methode die hij gebruikte toen hij voor het eerst riffs ging schrijven voor de Stones. Moeilijk te geloven dat de openingsaccoorden van 'Jumping Jack Flash', 'Satisfac tion', 'Brown Sugar", dat typi sche elektrische geluid, in feite zijn geschreven op een akoesti sche gitaar. „Ik schreef die vroege akkoor den met behulp van een over belaste cassetterecorder, een van die vroege van Philips, voordat ze geluidsdempers had den. Die kon je gewoon aanslin geren. Het was een akoestische gitaar maar de cassetterecorder maakte het geluid elektrisch door het te verdraaien. Ik denk dat 'Jumping Jack Flash' het beste voorbeeld is. Normaal doe ik dat in de kleedkamer voordat ik het podium opga. Elke ande re is een variatie. In feite wijzen sommige mensen erop dat 'Jack Flash' praktisch 'Satisfaction' is, maar dan van achter naar vo ren. En '999' (op het nieuwe al bum) is een variatie op de ak koorden van 'Jack Flash'. Op een bepaalde manier is 'Will But You Won't' dat ook." Bill Wyman De Rolling Stones zijn van plan in februari weer bijeen te ko men. Maar de vraag is of Bill Wyman er dan nog bij zal zijn. Hij heeft iets gemompeld over stoppen, hoewel hij tot nu toe nog niets rechtstreeks tegen Ri chards heeft gezegd. „Ik moet er wel achter zien te komen, want als hij besloten heeft om niet te rug te komen, moeten we ie mand anders zoeken die in zijn schoenen kan staan. Hij heeft er misschien gewoon geen zin meer in. Tegelijkertijd weet ik dat hij het toch wel leuk vindt. Bill is precies wat een basgitarist moet zijn. Je hoeft nooit om te kijken en je afvragen wat hij aan het doen is. Hij is vast als een rots. Hij is onopvallend maar hij swingt wat één van de be langrijkste dingen is voor de Rolling Stones. Charlie Watts is begonnen als jazzmuzikant, en is dat nog, en hij geeft die extra oppepper aan de beat De meeste recht-voor-z'n-raap- rock-en-roll-bands hebben de neiging een beetje zwaar te stampen en niet helemaal weg te komen meer krachtig dan luchtig. Maar wij houden van vliegen.'' Richards' verhouding met Mick Jagger is nu tenminste sta biel. Die leek met de ruzies in het midden van de jaren tachtig hopeloos, toen Jagger een eigen overeenkomst sloot met CBS die de groepsovereenkomst van de Stones leek te overlappen. „Het was niets voor Mick en ik kan een portie gekibbel zoals ie dereen die heeft, wel hebben. Maar het wordt uitgemeten in de internationale pers. En na tuurlijk zwepen ze je op 'heb je gehoord wat Mick over je heeft gezegd?' Uiteindelijk zijn we bijelkaar gekropen om sa men de songs voor Steel Wlteels te schrijven. Wij zaten op de bank, met twee gitaren en een bandrecorder. En we hadden een gesprek dat ongeveer zo ging: 'Waarom heb je mij een klootzak genoemd in de Daily MaiP.' 'Omdat jij mij een kloot zak hebt genoemd in de New York Times'. En toen zijn we aan het werk gegaan en hadden we binnen een half uur een paar songs op de rails. Het heeft de vriendschap tussen Mick en mij versterkt." Mythevorming Richards is het onderwerp van een nieuwe biografie door Vic tor Bockris, die hem verraste toen hij uitkwam. „Ik kwam uit mijn studio in New York, recht tegenover een van de grote boekhandels, en daar lag ik in de etalage. En ik dacht, wacht even, het album is nog niet eens af, deze promotie komt te vroeg." Richard zegt het boek niet te hebben gelezen. „Ik denk dat als er vuurwerk in staat, ik dat toch wel zou horen. Van wat ik van vrienden begrijp, staan er alleen de afgezaagde verhalen Maar sommige aspecten van Richards' gedrag zijn verleide lijk voor mythevorming. Bij voorbeeld zijn abnormale ver mogen om zonder slaap te kun nen. „Mijn record is negen da gen zonder een oog dicht. Uit eindelijk viel ik staande in slaap. Ik was net bezig een cassette te rug te leggen op de plank en voelde me uitstekend. Ik draai de me om en viel in slaap. Mis schien omdat ik zo'n sterke constitutie had, wilde ik weten of ik die op een of andere ma nier kon verslaan. Er was een tijd dat ik de technici in de stu dio afmatte: zij sliepen in ploe gen onder de bureaus." „Na een dag of drie maakt het niet meer uit. Je bent niet moe je bent zelfs niet meer van dezelfde wereld. Het kost je geen enkele moeite, je lichaam gaat zijn natuurlijke gang, er ko men andere chemische stoffen in vrij. Ik denk dat ik daarin ge in teresseerd raakte omdat adrenaline het meest verbazing wekkende is wat we hebben. Op het podium leef je van adrenali ne. Maar je merkt dat nog ster ker wanneer een toernee is af gelopen. Je weet dat het gaat gebeuren en je kunt er niets te gen doen, maar nog twee maanden lang gaat je lichaam, zo tegen speeltijd, aan het werk. Dat was één van de redenen waarom ik in de eerste plaats met de 'stuff ben begonnen, om dat te kalmeren, af te kap pen, want dan kon ik me laten meedrijven, en net doen alsof ik geen ster was." Vertaling Luutje Niemantsver- driet STRIPS ZOGEZEGD Gert en Hermien foto opd ,,Hermien en ik zijn er nu echt op ingesteld om een klein beetje af stand te nemen van de smartlap pen. Wat wij hebben ervaren is dat niet iedereen daar meer op zit te wachten. Ja, op een bejaar denmiddag wel. Daar kom je niet onderuit en dan zingen we ze nog steeds met veel liefde en overga ve. Maar de jeugd wil lekker uit z'n dak gaan en dus hebben we voor hen andere nummers op ons repertoire staan." (Gert Timmer man in Story) „Waarom ik denk dat ik een ko mische rol kan spelen? Ik voel het! Als ik maar een greintje on zekerheid zou voelen, zou ik het niet doen. Al heb ik zo'n soort rol nog nooit gespeeld, ik wéét dat ik het kan. Gek hè? Eerlijk gezegd begrijp ik zelf ook niet waar ik dat vertrouwen vandaan haal. Misschien ga ik straks wel ont zettend op mijn bek, wie zal het zeggen." (Nieuwe Vlaamsche Pot ster Josephine van der Meer in VARA TV-Magazine) ,,lk wed dat jij niet had gedacht dat ik piano kan spelen. Of dat ik klassiekers uit de dertiger jaren kan zingen. Nou, dat kan ik ook. Mensen denken dat ik alles doe wat ik wil. Maar dat is niet zo. Je zou eens moeten weten hoe het is met die types om te gaan waar ik mee om moet gaan. Als het niet voor de muziek was, was ik er allang mee gestopt." (Keith Ri chards in Nieuwe Revu) „Morse ziet de hele tijd de ver schrikkelijke kant van mensen. De zelfkant van de samenleving is zijn leven.(John Thaw, alias inspecteur Morse in VARA TV-Ma gazine) „Er zijn ogenblikken dat ik dit vak haat. Soms zou ik een tijdje helemaal alleen willen werken, voor mijn part als ijzervlechter of schilder. Het is echt niet gemak kelijk om altijd op te moeten trekken met collega's die per de finitie eigenzinnig en ijdel zijn." (Trudy Labij in Privé) „Niet te geloven hoe je je in al lerlei bochten wringt om intens contact te hebben met je doch tertje. Zingen vindt zij fijn, zo werd mij verteld. Ik begon met mijn opera-zangoefeningen, maar die zijn te saai voor haar. Het leek Anneke, mijn vrouw, be ter dat ik liedjes zou zingen uit ons repertoire van de band. Maar daar viel zij prompt bij in slaap." (Bart Peeters in Story) „Mijn vaderen moeder zijn na bijna dertig jaar huwelijk ook nog altijd heel romantisch. Zo zou ik het de rest van mijn leven ook willen hebben. En mijn grootva der en grootmoeder, die nu 82 jaar zijn, hebben al een huwelijk van zestig jaar achter de rug. Ik heb daarom fantastische voor beelden om me op te richten." Ex-miss Universe Angela Visser in Privé) BOES BOLLEBOOM

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10