Canadezen wijzen nieuwe grondwet af 'Stijging van de Duitse welvaart is nu voorbij' Buitenland Zege oud-communisten in Litouwen onverwacht groot Brazauskas krijgt nieuwe kans van kiezers Litouwen Alle hens aan stuurboord Middenstand Italië fel tegen minimum-belasting Tsjechen en Slowaken gaan balans opmaken Dode bij raketaanval op Israël DINSDAG 27 OKTOBER 1992 ANP Algemeen NedeHands Persbureau AP Associated Press Deutsche Pres se Agentur GPD Gemeenschappeli|ke Persdienst Ind The Independent IPS inter Press Service RTR* Reuter 'Wereld nog niet ten einde' seoul De leider van de Zuidkoreaanse Dami Missie, de 46-jari- ge Lee Jang-rim, heeft zijn ongeveer 10.000 volgelingen vanuit de gevangenis een brief gestuurd waarin hij hen ervoor waar schuwt dat het door hem voorspelde einde van de wereld wel eens niet kan doorgaan. Lee in de cel voor oplichting ver zoekt de gelovigen „zichzelf te beheersen" als de door hem aan gekondigde Dag des Oordeels, morgen, op zich laat wachten. CIA: Overlevenden KAL-vlucht seoul» De Amerikaanse geheime dienst CIA sluit niet uit dat er overlevenden zijn van het Zuidkoreaans vliegtuig dat in 1983 bo ven het Russische schiereiland Sachalin werd neergeschoten. Volgens het CIA-rapport hebben mensen die kort geleden Rus land hebben verlaten, gezegd dat overlevenden onmiddellijk na de ramp zijn opgesloten in kampen voor dwangarbeiders. Een Zuidkoreaans parlementslid heeft zijn regering gevraagd op nieuw onderzoek te doen naar de toedracht van het neerstorten van het toestel. Gonzalez wil aanblijven madrid De Spaanse premier Felipe Gonzalez is bereid om na de verkiezingen van 1993 door te gaan als regeringsleider. Gon zalez en zijn partij zijn deze week tien jaar aan de regering. „Jul lie kunnen op mij rekenen", riep Gonzalez zijn enthousiaste partijgenoten toe. Hij stelde wel als voorwaarde dat de partij dan eenduidig achter zijn economische beleid moet staan. Gonzalez zei zich „niet bovenmatig zorgen te maken" over het idee dat hij een coalitieregering zou moeten leiden na de verkiezingen. Huis oppositieleider beschoten vaounde» Paramilitairen in Cameroun hebben gisteren het huis bestormd van John Fru Ndi, één van de belangrijkste oppositie leiders in het land. Bij de beschietingen kwamen verscheidene mensen om het leven, aldus een woordvoerster van de opposi tiepartij het Sociaal Democratisch Front (SDF). De gouverneur van de provincie Noord-West, Rene-Luc Bell, ontkende dat de politie het huis van Fru Ndi had bestormd. De paramilitairen zouden juist de oppositieleider hebben willen beschermen tegen plunderaars van buitenaf. Franse regering mag aanblijven parus De Franse regering heeft gisteravond een motie van wantrouwen overleefd, die door de oppositie was ingediend. Voor de motie van de oppositie stemden 261 parlementariërs; 25 stemmen te weinig voor de val van de regering Bérégovoy. De communisten onthielden zich van stemming en hielden daar door de regering in het zadel. Komeet komt tien jaar later haarlem Het persbureau Reuters heeft zich vergist. De komeet Swift-Tuttle komt niet op 14 augustus 2116 in aanvaring met de planeet Aarde, maar pas tien jaar later. Een hele geruststelling. Reuters had zich verschreven. De inslag zou op aarde het groot ste deel van het leven vernietigen, aldus een astronoom uit Australië. Rode Khmer zal stembus negeren phnom penh De Rode Khmer zal zich niet bij de uitslag van de in mei te houden verkiezingen in Cambodja neerleggen. De ver zetsorganisatie vindt dat de zittende pro-Vietnamese regering teveel voordeel ondervindt van de huidige interim-situatie, waarin de Verenigde Naties betrokken zijn bij de belangrijkste bestuursfuncties in het ruim 13 jaar door burgeroorlog geplaag de Aziatische land. De overwinning van de voor malige communisten bij de par lementsverkiezingen in Litou wen valt groter uit dan op grond van eerste prognoses werd ver wacht. De Democratische Ar beiderspartij van Algirdas Bra- zauskas behaalde 44,7 procent van de stemmen. De onafhan kelijkheidsbeweging Sajudis van president Vytautas Landsbergis behaalde een schamele 19,8 procent. Brazauskas staat een verzoe ning met de oosterbuur Rus land voor en een verzachting van de economische hervor mingen. Brazauskas ontkent echter zich op Moskou te willen oriënteren. „Er komt geen om mekeer richting oosten". Tegelijkertijd met de verkiezin gen werd een referendum ge houden waarin de kiezers zich konden uitspreken over de nieuwe Grondwet van de Oost- zeestaat. Die werd met grote meerderheid (ruim 83 procent) aangenomen. Daarmee werd de weg vrijgemaakt voor presi dentsverkiezingen begin vol gend iaar. De strijd zal waar schijnlijk gaan tussen Brazaus kas en Landsbergis. vilnius» De eerste democratische verkie zingen in Litouwen hebben een man aan de top gebracht, dié in de strijd voor onafhankelijkheid van zijn vaderland een grote rol speelde. Algirdas Mykolas Bra zauskas (60) was er tot nu toe j niet in geslaagd deze verdien sten te gelde te maken omdat hij lid was van de verkeerde partij. Hij was partijchef van de communistische partij van Li touwen. De zwaarste test voor Brazaus kas kwam in december 1989, toen hij de communistische partij van Litouwen afsplitste van de Sovjet-moederpartij. Daarmee was hij de eerste poli ticus in de Sovjetunie die het waagde Moskou voor het hoofd te stoten. De Moskou-getrouwe Litouwse communisten verklaarden Bra zauskas en zijn aanhangers daarop de oorlog. Een jaar lang terroriseerden zij met hulp van het Sovjet-leger en de geheime dienst KGB de onafhankelijke Litouwse communisten, die zich steeds nadrukkelijker uit spraken voor staatkundige on afhankelijkheid van Litouwen. Toen de onafhankelijkheid van Litouwen een feit werd slaagde Brazauskas er niet in zijn popu- Er komt geen nieuwe Canadese grondwet. In het referen dum van gisteren hebben de kiezers zich tegen de veran dering van de grondwet uitgesproken waarmee de poli tieke leiders de Franstalige provincie Québec, met de be lofte van grotere autonomie bij Canada wilden houden. Na telling van 73,4 procent van de stemmen leidden de nee-stemmers landelijk met 51,8 tegen 47 procent. washington-ottawa gpd-ap-afp De federale premier Mulroney erkende vannacht zijn neder laag en riep de Canadezen op zich op de economische proble men te richten. „Ik leg mij zon der aarzeling neer bij de uit spraak van het volk", verklaarde Mulroney op een persconferen tie in Ottawa. Het probleem van Québec blijft bestaan, merkte de premier op, en hij onder streepte dat het niet mogelijk zal zijn deze kwestie in de „voorzienbare toekomst" op te lossen. „Dit betekent soevereiniteit voor Québec". riep de separa tistische leider Lucien Bou chard, een van de leiders van het „nee-Comité", op een bij eenkomst uit. Jacques Parizeau. leider van de Parti Québécois feliciteerde het Engelstalige Ca nada dat het net als Québec te gen de voorstellen had gestemd. Onder luid gejuich van zijn aan hangers kondigde hij aan dat de volgende verkiezingen over de onafhankelijkheid van hun pro vincie zullen gaan. Maar vol gens verwachting zal het op korte termijn niet zo'q vaart lo pen. Waarschijnlijk zullen de poli tici na de volksraadpleging, die niet bindend was, besluiten om voorlopig op de oude voet ver der te gaan. De komende tijd kan dan worden gebruikt om nieuwe samenwerkingsvormen te onderzoeken. Wel kan het 'nee' het einde betekenen van de centrum-rechtse regering Mulroney. Nadat in Québec de stemmen waren geteld, bleek dat de be volking daar de voorstellen met 55 tegen 42 procent had afge wezen. Omdat voor het goed keuren ervan een meerderheid in alle tien provincies nodig was, betekende dit al dat zij van tafel waren. Maar ook in de Engelstalige provincies Nova Scotia. Manito ba en Alberta leek een meerder heid tegen. In Ontario. Saskat chewan en British Columbia was het vannacht, terwijl nog niet alle uitslagen binnen wa ren. een nek-aan-nek-race. Al leen de inwoners van de drie kleinste provincies. Newfound land, Prince Edward Island en New Brunswick, stemden vóór de staatshervorming. Het kan nog enkele dagen duren eer de volledige uitslag bekend is. De Wezers konden zich uit spreken over het Akkoord van Charlottetown, dat de leiders van drie grote politieke partijen, de premiers van de tien provin cies en vertegenwoordigers van de indianen, Inuit en Métis op 28 augustus hebben gesloten. Alles draaide daarbij om de eis van Québec voor meer zelfbe stuur. Zonder dat dreigden de Québécois de Canadese staat te verlaten. Aan hun wensen was tege moetgekomen door de Fransta lige provincie een kwart van de zetels in het Lagerhuis te garan deren, door meer bevoegdhe den van de centrale regering naar de provincies over te heve len en Québec te erkennen als een 'afzonderlijke gemeen schap' binnen de Canadese fe deratie. SINGAPORE Dokwerkers maken zich vanmorgen uit de voeten nadat het Russische passagiersschip Belorussia Witrusland) zwaar slagzij heeft gemaakt in de haven van Singapore. Het schip was net voor reparaties een droogdok binnengebracht, toen het door een ongeluk in het dok op zijn zijkant kantelde. foto jonathan drake reuter rome eelco van der li Amato en stelt voor iedere be roepsgroep een minimum-in komen vast. op basis waarvan belasting moet worden afgedra gen. Uit controles blijkt dat negen van de tien belastingplichtigen te weinig opgeeft aan de fiscus. In de levensmiddelensector wordt gemiddeld maar een kwart opgegeven van de werke lijk inkomsten; in de horeca nog geen éénvijfde en in de groot handel éénvierde. Naar schat ting wordt jaarlijks in Italië een bedrag van 420 miljard gulden niet opgegeven. Als hierover be lasting zou worden betaald, zou Amato 133 miljard gulden in casseren, precies het bedrag dat de premier wil binnenhalen met zijn bezuinigingsoperatie. correspondent De Italiaanse middenstand trekt ten strijde tegen de regering- Ainato. Als de door de regering aangekondigde 'minimum-be lasting" wordt ingevoerd, zullen de winkels uit protest gesloten blijven. Dit viel gisteren te ho ren tijdens een emotionele ma nifestatie in Rome van de over koepelende organisatie Con- fcommercio. De minimum-belasting is een maatregel die de wijdverbeide belastingontduiking onder mid denstanders en mensen werk zaam in de vrije sector moet helpen terugdringen. Ze maakt deel uit van de omvangrijke be zuinigingsoperatie van premier praag rtrregeld. Deze week worden de bezittingen geïnventariseerd. Wat de munteenheid betreft hadden de twee partijen aan vankelijk afgesproken dat zij de eerste zes maanden na de scheiding een zelfde munt zou den hebben. Meciar liet zater dag echter weten gekant zijn te gen die termijn. Niet duidelijk werd of zijn regering een lange re dan wel een kortere termijn wensL De Tsjechische landen (Bohe- men, Moravië en Silezië) en Slo wakije hebben gisteren defini tief afgesproken op 1 januari een douane-unie te vormen. Op die datum houdt de Tsjecho- Slowaakse federatie op te be staan. De toekomstige munt van de twee republieken en de verdeling van de federale bezit tingen moeten nog worden ge- Regering Rabin zweert wraak voor aanvallen Hezbollah De Israëlische regering heeft wraak gezworen voor een nieu we raketaanval op de noordelij ke stad Kiryat Shmona vanuit Zuid-Libanon, waarbij vanoch tend een 14-jarige jongen werd gedood en vijf andere personen gewond raakten. De pro-Iraanse Hezbollah-or- ganisatie had gisteren aange kondigd dat het raketten op Is raël zou afvuren als het Israëli sche leger zijn acties in Libanon niet zou staken. Het Israëlische offensief volgt op een bomaan slag zondag door Hezbollah op een militair konvooi. Even voor twaalf uur gister avond lanceerde Hezbollah al een eerste barrage Katyusha's, vanuit stellingen ten noorden van de door Israël ingestelde „veiligheidszone". Tenminste een ervan kwam terecht in Is raël, maar zonder schade aan te richten. Premier Rabin en stafchef lui tenant-generaal Barak kondig den gistermiddag aan dat Hez bollah een zware prijs zal beta len voor de actie van zondag. Kort daarop begon de Israëli sche luchtmacht een reeks aan vallen met straaljagers en heli kopters op shi'itische doelen in de Beka'a-vallei en in de buurt van Jibshiet, een centrum van shi'itische militanten. Dorpen ten noorden van de „veiligheidszone" in Zuid-Liba- non liggen sinds gistermorgen onder vuur van de Israëlische artillerie en een lange stroom vluchtelingen trekt weg uit het gebied. De Israëlische marine voerde de afgejopen nacht van af posities dicht bij de Libanese kust bombardementen uit op twee Palestijnse kampen ten noorden van Bayrut. De eerste berichten spreken over grote aantallen slachtoffers en zware schade. Onderminister van defensie Mordechai Gur beschreef de Is raëlische militaire acties als nog maar het begin van een groot vergeldings-offensief tegen He zbollah. „We zullen ze overal moeten bestrijden", zei hij, „want we kunnen ons dit soort incidenten niet veroorloven. We weten precies in welke dorpen de mensen van Hezbollah zich ophouden. We hoeven alleen maar te besluiten wam zullen optreden en hoe" Het zusje van de zondag bij een bomaanslag in Libanon omgekomen Israëlische militair Assaf Golan k tijdens de begrafenis in Beersheva. Bondskanselier Kohl presenteert 'Wessies' rekening Duitse eenheid Algirdas Brazauskas. foto reuter lariteit uit te buiten. De natio nalistische krachten verenigd in de groepering Sajudis verdron gen alle voormalige communis ten uit de regering, waarin Bra zauskas tijdelijk de functie van waarnemend premier vervulde. Met zijn omgedoopte Litouwse Democratische Partij van de Ar beid ging Brazauskas in de op positie en wachtte hij op een nieuwe kans. De Litouwse be volking heeft hem die zondag gegeven. düsseldorf hans hoogenduk correspondent Een rede van bloed, zweet en tranen zoals Helmut Kohl had aangekondigd, is het op de eerste dag van het CDU- partijcongres in Dtisseldorf niet gewor den. De Duitse bondskanselier en voorzitter van de christendemocrati sche CDU deed zijn best, wisselde lof en kritiek af, maar de vonk wilde niet overspringen. Misschien merkte hij gisteren tijdens zijn toespraak zelf al dat de achterban reserves had. Misschien strooide hij daarom in zijn ruim een uur durende speech zo ruimschoots met tussenzin nen als 'de mensen hebben er recht op dat wij eerlijk zijn' en 'we hebben zwa re tijden voor de boeg'. Vandaag krijgt hij een herkansing als Europa op het programma staat. Het meeste applaus oogstte Kohl met zijn inmiddels bijna plichtmatige ver- oordelijngvan het geweld tegen bui tenlanders, maar vooral met de verket tering van de oppositionele SPD. De CDU-leider zei best een debat te willen voeren over wat er in de tien jaar van zijn kanselierschap fout was gegaan of beter had gekund. „Maar één ding staat voor mij buiten elke discussie: bij de eenwording zou ik precies hetzelfde handelen." De sociaal-democraten hebben vol gens Kohl hun journalistieke en acade mische hulptroepen weer laten op marcheren om de geschiedenis te ver valsen. „En dat terwijl zij in werkelijk heid de eenheid al lang hadden opge geven." Dat de Duitsers financieel in de pro blemen zitten doordat de kosten van de eenwording gierend uit de hand lo pen, is niet zijn schuld, betoogde Kohl. En om dat te illustreren citeerde hij uit een geheim DDR-protocol. waaruit blijkt dat het land in september 1989 al vrijwel failliet was. Volgens Kohl heeft iedereen in het Westen de ware toe stand in Oost-Duitsland verkeerd inge schat en schetste de laatste commu nistische premier Modrow een veel te rooskleurig beeld. Daarom zal de opbouw langer duren en meer kosten. Kohl: „Toen hebben wij grote successen geboekt en we mo gen die niet kapot laten praten door uitgerekend diegenen die de eenheid niet wilden en tot voor kort de DDR nog als socialistisch voorbeeld prezen. De SPD biedt zelfs na tien jaar opposi tie nog geen alternatief voor de grote brede partij van het midden, de CDU", aldus Kohl. Na deze massage van de gekwetste christen-democratische zielen, kwam Kohl terzake. Dankzij het communis tische wanbeleid zit het herenigde Duitsland na 1995 met een extra schuldenlast van omgerekend 500 mil jard gulden en is er voor de opbouw van de ex-DDR nog lange tijd zo n 155 miljard per jaar nodig. Kortom, Kohls boodschap was dat er geen geld meer is voor leuke dingen in het westen. „De laatste tien jaar hebben velen het als vanzelfsprekend aanvaard dat de werkgelegenheid steeg, de prijzen sta biel bleven en de inkomens omhoog gingen. Dat is nu voorbij", zei de kan selier zonder in te vullen hoe de las tenverhogingen er vanaf 1995 uit gaan zien. De enorme bedragen voor het oosten kunnen naar zijn overtuiging alleen worden opgebracht als de eco nomie in het westen od een stevig fun dament blijft staan. „Het Duitse Wtrt- schaftswunderwas geen wonder, maar het resultaat van een gemeenschappe lijke keiharde aanpak", zei Kohl. En hij voegde daar aan toe: „Te velen zijn als toeschouwer van de Duitse eenheid op de tribune gaan zitten". Daarna stelde bi) de retorisc lie vraag of het land z.ich deze lasten financieel wel kan veroor loven. „Het antwoord is :ja, mits ieder een solidair is." Enigszins dreigend vervolgde hij: „Wie nu weigert mee te werken, is er verantwoordelijk voor als de belastingen eerder en sneller om hoog moeten dan wij nu van plan zijn' Om de Wessies ietwat te verzoenen met de komende magere jaren, zei Kohl dat een aantal aanpassingen in ieder geval noodzakelijk ZOU zijn om Duitsland fit te maken voor de slag op de Europese binnenmarkt. De CDU- voorzitter had het erover dat menig Duitse academicus pas rond het der tigste levensjaar van de universiteit komt. dat in sommige faculteiten de helft van de studenten de eindstreep niet haalt en dat er in één deelstaat meer studenten architectuur ziiadan leerling-bouwvakkers. „Dat kan dus niet langer", zei Kohl. Of het nog niet genoeg was, kregen de Duitsers ook nog te horen dat ze te kort werken, te vroeg met pensioen gaan en te veel vakantie hebben. „Op het gebied van het jaarlijkse aantal uren werk zijn wij de sluitpost van Eu ropa", stelde Kohl. die dan ook flexibe ler arbeidstijden en pensioneringen verlangde. Hij voegde daaraan toe dat Duitsland gezien de labiele conjunc tuur wel iets moet doen. omdat er bij elke procent minder groei door het te ruglopen van de belastingopbrengsten een nieuw gat van tien miljard ont staat. Kohl besloot zijn toespraak met de be kentenis de coalitie met de FDP te wil len voortzetten en de bereidheid CDU- voor/itter te blijven. Anderh.iU t mi nuut maar duurde het afsluitende ap plaus. waarvan ila hts de laatste pat weg dertig seconden als staande ova- tie i n dat heeft de leansetfer van de eenheid' wel eens anders meege maakt.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9