„Lenen is al duur genoeg Een op de vier scholen betrokken bij een fusie Binnenland Geding tegen Belgische racistische pamfletten 'Vrouwenopvang afhankelijk van politieke kleur' Peper onder vuur na uitlatingen over Turken Overheid geen slap washandje Werken in zeehavens nog steeds onveilig DINSDAG 27 OKTOBER 1992 5 CPD Gemeenschappelijk Een thuisbankier bekijkt dan even de voordelige rentetarieven van de Postbank. formulier over het doorlo pend krediet of de persoon lijke lening thuisgestuurd. LI leest op uw gemak de folders door. U hoeft eigenlijk alleen maar de deur uit om het aanvraag formulier op de bus te doen. En dan is het ook nog eens onbezorgd lenen bij de Postbank. Want de Postbank is de grootste leeninstellin- gen van Nederland. Een leeninstelling met heldere informatie en een adequate afhandeling. Lenen hoeft helemaal niet duur te zijn. Tenminste als je bij de Postbank leent. Want de Postbank hanteert rentetarieven die tot de laagste van Nederland behoren. Lenen bij de Postbank is het boctcvrij i niet alleen voordelig, maar ook van de lening makkelijk. U leent namelijk gewoon thuis. Met alle privacy van dien. I' belt 06-0400 en u krijgt een folder met aanvraag- /roegd aflossen kwijtschelding van de schuld na overlijden. Met andere woorden: als u de makkelijkste weg kiest, kiest u de beste. POSTBANK Af. Thuisbankieren doe je met de Postbank. Inval in confectie-atelier Amsterdam Bij een inval in een confectie-atelier in Amsterdam zijn gisteren 50 werknemers aangetroffen, van wie er 40 illegaal in Nederland verbleven. Het ging om mensen uit Pakistan, Tur kije en India. Volgens de Amsterdamse politie worden ze alle maal naar hun geboorteland teruggestuurd. De eigenaresse van het atelier wordt beschuldigd van ontduiking van belastingen en sociale premies. Vrouwencondoom in januari te koop utrecht Apothekers en drogisten gaan begin volgende jaar het vrouwencondoom Femidom verkopen. Het is het eerste voorbe hoedmiddel voor vrouwen dat ook beschermt tegen geslachts ziekten en AIDS. In Zwitserland en Groot-Brittannië, waar het condoom het eerst op de markt kwam, was het binnen enkele weken totaal uitverkocht. Nederlandse F-27's terug uit Cambodja den haag Drie Nederlandse F-27 transportvliegtuigen keren op korte termijn terug uit Cambodja. De inzet van de drie toestellen en ongeveer 50 militairen van het F-27-detachement in het ka der van de Untac, de VN-vredesmacht in Cambodja, is niet lan ger noodzakelijk. De drie toestellen hebben sinds 26 mei vanaf de Thaise vliegbasis U-Taphao zo'n 650 vluchten uitgevoerd. DES-hormoon in Fries slachtkalf haskerhorne De kring Leeuwarden van de Rijksdienst voor de keuring van vee en vlees heeft eind vorige maand DES-hormoon aangetroffen in een kalf van een mester uit het Friese Hasker horne. Het kalf was ter noodslachting aangeboden. De officier van justitie in Leeuwarden heeft de kalvermesterij een voorlopig verbod op veetransport opgelegd. Man bekent dodelijk ongeval in Vianen vianen Een 37-jarige inwoner van Vianen heeft bekend dat hij op 8 oktober een man en een vrouw heeft doodgereden op de Kanaalweg in zijn woonplaats. De man was na het ongeval door gereden, maar meldde zich in de nacht van zondag op maandag bij de politie. De politie heeft gisteren ook een 46-jarige inwoon ster van Vianen aangehouden, die vermoedelijk als passagiere in de auto heeft gezeten. 'Gaskamers dienden om luizen te bestrijden den haag cpdDe pamfletten met de titel „De zes-miljoen holocaust" en Voor de eerste keer doen Ne- „Amerikaanse deskundige ver- derlandse organisaties donder- nietigt de gaskamerlegende" dag een beroep op de rechter zijn de afgelopen tijd op diverse om racisme dat in het buiten- plaatsen in Nederland, soms land zijn oorsprong vindt, te speciaal bij joodse burgers, ver- verbieden. De rechtszaak is spreid. Daarin wordt de vernie- aangespannen tegen de makers tiging van de joden in de oorlog van twee pamfletten waarin afgedaan als een „leugen, die wordt ontkend dat de nazi's een eindeloze bron van inkom- miljoenen joden in de gaska- sten voor de overlevenden en mers hebben vermoord. De ge- hun nakomelingen" zou zijn. daagden zijn de Belgische orga- De Duitse gaskamers zouden nisatie Vrij Historisch Onder- „ter bestrijding van luizen, die zoek (VHO), haar vertegen- tyfus overdragen" hebben ge- woordiger in Antwerpen en de diend. uitgever. De vier organisaties hebben De Anne Frankstichting, het in juni een strafklacht bij de of- Landelijk Buro Racismebestrij- ficier van justitie in Den Haag ding, B'nai B'rith Nederland en ingediend. Dat onderzoek loopt het Centrum Informatie en Do- nog. Omdat het Belgische VHO cumentatie Israël (C1DI) hopen doorgaat met het verspreiden met dit kort geding een aanzet van de pamfletten, heeft de ad- te geven tot „een gezamenlijke vocaat van de organisaties het Europese aanpak van grens- kort geding aangespannen, overschrijdend Burgemeester Peper van Rotter dam moet zich tegenover zijn gemeenteraad verantwoorden voor uitlatingen in Het Parool dat Turken in de Maasstad mas saal misbruik maken van socia le voorzieningen. Hij citeerde daarbij volgens eigen zeggen uitspraken van zijn korpschef Hessing in een besloten verga dering van de gemeentecom missie politiezaken begin deze maand. PvdA-raadslid Bader noemt het ongenuanceerd en onfat soenlijk dat haar partijgenoot Turken beschuldigt van fraude zonder dat hij daarvoor duide lijke aanwijzingen heeft. Ook hekelt Bader het feit dat Peper vertrouwelijke informatie uit een besloten vergadering op straat gooit. „Hij schendt daar mee de afspraak dat wat ver trouwelijk is, dat ook blijft." Groen Links beoordeelt de uitspraken als „dom en on genuanceerd". Het bedoelde ef fect van Pepers woorden is on getwijfeld dat bevolkingsbe standen beter op elkaar moeten worden afgestemd, zegt raadslid Meijer. „Maar het onbedoelde effect is dat er weer allerlei fa beltjes over frauderende min derheidsgroepen ontstaan." Peper zei in het interview dat de politie heeft ontdekt dat in Rotterdam 1100 Turken staan geregistreerd op één adres. „Dat betekent dat er busladingen vol mensen uitkeringen komen ha len en dan weer terugkeren naar Turkije. Dit soort dingen gebeurt." De woordvoerster van Peper bevestigde de juistheid van het citaat en voegde daaraan toe dat de burgemeester geen enke le reden ziet op zijn woorden terug te komen. De Rotterdamse Gemeentelij ke Sociale Dienst (GSD) weet echter niets van de fraude af. Volgens een woordvoerder is dit soort omvangrijke fraude on mogelijk zonder dat de dienst het weet. „Het is een onzinver haal en zo ongenuanceerd dat wij er verder niet op willen rea geren", aldus de GSD-woord- voerder. Opvangcentra tegen decentralisatie hulpverlening Vrouwenopvangcentra verzetten zich mas saal tegen het plan van het kabinet om hulpverlening aan vrouwen over te hevelen naar de gemeenten. „Vrouwenopvang wordt dan afhankelijk van de politieke kleur in de gemeente. Er kan een willekeurig be leid ontstaan waarbij de ene gemeente veel geld steekt in de opvang van vrouwen en de andere niets. Dat is oneerlijk", aldus direc trice Deleersnijder van het opvangcentrum voor slachtoffers van seksueel geweld in Oosterbeek. Zij is een van de initiatiefne mers van de actie tegen de kabinetsplan- De 30 vrouwenopvangcentra in Neder land hebben alle kamerleden een brochure gestuurd waarin staat dat hulpverlening aan vrouwen „een landelijk probleem is en dus op de politieke agenda thuishoort". Morgen debatteert de Tweede Kamer over het principe-akkoord van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en het ka binet, waarin staat dat gemeenten verant woordelijk worden voor hulpverlening aan vrouWen. Het gaat hier om de zogenoemde 'decentralisatie-impuls', waarbij de totale maatschappelijke opvang moet worden ge coördineerd door gemeenten. De vrouwenopvangcentra, waaronder Blijf-van-mijn-Lijf-huizen, voelen er niets voor dat gemeenten het beleid moeten uit stippelen. Te meer omdat 89 procent van de vrouwen die slachtoffer zijn van seksueel geweld of mishandeling, hulp zoeken in een gemeente waar zij zelf niet wonen. De vrou wenopvangcentra hebben grote twijfels of gemeenten deze vrouwen van 'buitenaf willen helpen. A. van de Ven, coördinator van het Blijf- van-mijn-Lijf-huis in Alkmaar. „Zeer zelden komen hier vrouwen die ook in deze ge meente' wonen. Bij ons moeten vrouwen zelfstandig functioneren. Ze behoren zelf hun kinderen naar school te brengen en boodschappen te doen. Dat wordt lastig als hun man of vriend, voor wie ze zijn ge vlucht, in dezelfde stad woont. Vrouwen voelen zich dan niet veilig." Ook gebeurt het regelmatig dat een Blijf- van-mijn-Lijf-huis een vrouw overplaatst naar een andere gemeente, bijvoorbeeld als man of vriend haar verblijfplaats heeft ont dekt. „Als gemeenten straks bepalen wie er gebruik maakt van de huizen, kunnen ze zich verzetten tegen de komst van een vrouw uit een andere plaats. Gemeenten moeten namelijk ook voor huisvesting zor gen als een vrouw het Blijf-huis verlaat. Dat kostgeld." Volgens de VNG is het nog onduidelijk hoe gemeenten vrouwenhulpverlening straks in praktijk gaan brengen. Een werk groep van het ministerie van welzijn, volks gezondheid en cultuur (WVC) onderzoekt momenteel hoe hulp aan vrouwen kan wor den ondergebracht bij de bestaande hulp verlenende instanties. De vrouwenopvangcentra zijn huiverig voor een dergelijke integratie. „Een ge meente kan bijvoorbeeld besluiten meer geld uit te geven aan de opvang van dak- en thuislozen. Dat probleem is letterlijk op straat zichtbaar. Dan komt vrouwenhulp verlening in de knel", aldus Deleersnijder. Als de Tweede Kamer toch akkoord gaat met decentralisatie van vrouwenhulpverle ning, eisen de vrouwen opvangcentra dat het beschikbare bedrag 'geoormerkt' wordt. Er moet zwart op wit staan dat het geld be stemd is voor de dertig bestaande instellin gen die zich bezighouden met slachtoffers van seksueel geweld en vrouwen die zijn mishandeld. Nu krijgen de instanties 35 miljoen gulden per jaar. Van de Ven: „We willen niet één groot budget voor vrouwenhulpverlening in het algemeen. De gemeenten hebben dan te veel vrijheid. Ze kunnen dan bijvoorbeeld preventieve maatregelen nemen. Meer lan taarnpalen neerzetten in donkere parkjes. Dat geld moet de gemeente dan maar uit een ander potje halen. Wij hebben ons bud get hard nodig." Van den Broek: Veel te weinig orders uit China correspondent Nederland is niet tevreden over het aantal orders dat China in de afgelopen maan den heeft geplaatst. Daarin moet snel verandering ko men. Er moet binnenkort uitzicht zijn op een miljard gulden export naar China in 1992, anders komt het Ne derlandse kabinet in proble- Dat heeft minister Van den Broek van buitenlandse za ken gisteren in Peking bena drukt tijdens een gesprek met vice premier Zou liahua. De Tweede Kamer heeft eer der dit jaar ingestemd met het niet leveren van duikbo ten aan Taiwan als daarvoor in de plaats de handel met China fors zou verbeteren. Gevreesd wordt dat dit jaar - ondanks de met veel publi citeit omgeven missie van minister /Uidriessen van eco nomische zaken in april - nauwelijks meer handel zal plaatsvinden. In de eerste nelft van dit jaar hebben de Chinezen slechts voor 280 miljoen gulden afgenomen. „De Chinezen zijn niet extra in Nederland aan het winke len en dat heeft de mini: duidelijk gemaakt", aldus een woordvoerder van de be windsman. Andriessen liet na zijn reis naar China weten voor 1,8 miljard gulden aan orders in de wacht te hebben gesleept. Daarvan is echter nog maar een klein deel daadwerkelijk binnengekomen. Wallage: Grotere scholen hebben meer te bieden Onderzoek arbeidsinspecties: De stuwadoorsbedrijvén in de Rotterdamse en Amsterdamse havens werken onveilig. Die conclusie trekt de arbeidsin spectie in beide havensteden na twee jaar onderzoek naar de ar beidsomstandigheden. Uit de ongevallencijfers blijkt dat het stuwadoorsbedrijf tot de meest riskante sectoren van het bedrijfsleven behoort. Boven dien is er in veel bedrijven geen overleg over veiligheid op de werkvloer. Het werkterrein van de ar beidsinspecties omvatte Rotter dam, Amsterdam, Schiedam, Vlaardingen, Temeuzen en het Eemsmondgebied. Voor het eerst vonden de inspecties on aangekondigd plaats. Een kwart van de scholen voor voortgezet onderwijs (360) is betrokken bij een fusie. Staatssecretaris Wallage van onderwijs is in zijn nopjes met het tempo waarin steeds meer grote scholengemeenschappen tot stand ko men. Als ik deze cijfers drie jaar geleden had genoemd, had iedereen gedacht: daar heb je Wallage weer, die po sitivo." De fusies leiden vooral tot de vorming van brede scholenge meenschappen met voorberei dend beroepsonderwijs (VBO), algemeen vormend onderwijs (AVO) en voorbereidend weten schappelijk onderwijs (VWO). Friesland en Overijssel zijn koplopers als het om scholenfu sies in het voortgezet onderwijs gaat. Ruim 40 procent van de scholen in die provincies is be trokken bij een fusie. In Lim burg ligt dat percentage op 9. „In Limburg en Noord-Brabant is nog een hoop werk te doen", concludeerde Wallage gisteren tijdens de installatie van de pro jectgroep Scholengemeen schapsvorming. Die bestaat uit een groep ambtenaren die zich speciaal gaat bezighouden met de problemen waarmee scholen te maken krijgen bij fusies. De scholen die gaan fuseren zijn voor een deel (30 procent) kleine scholen met minder dan 240 leerlingen die op de nomi natie staan te verdwijnen. Wal lage meent dat de aversie tegen de vorming van grotere scholen langzaamaan verdwijnt. Aan het eind van deze kabi netsperiode zijn naar schatting 318 nieuwe scholengemeen schappen ontstaan uit ongeveer 900 'oude' scholen. Van die 318 nieuwe scholengemeenschap pen zijn er 94 'brede' scholen gemeenschappen, waarin lager beroepsonderwijs, MAVO, F1A- VO en VWO zijn opgenomen. In het regeerakkoord hebben regeringspartijen CDA en PvdA afgesproken om de opheffings norm voor scholen in het voort gezet onderwijs te verhogen tot 240 leerlingen. Tegelijkertijd worden scholen financieel ge stimuleerd om te fuseren. Gro tere scholen hebben de leerling meer te bieden, vindt Wallage. Rotterdamse GSD weet niets van fraude Vakcentrales koersen af op fusie De vakcentrales MHP (140.000 leden) en AVC (120.000 leden) koersen af op een fusie. De vak centrales hebben hun achter bannen een principe-akkoord ter beoordeling voorgelegd, waarover voor het eind van het jaar een beslissing moet worden genomen. Op hoofdlijnen zijn de bestu ren van de MHP en de AVC het al met elkaar eens, maar op niet onbelangrijke details moeten de partijen elkaar nog vinden. Zo is nog onduidelijk hoe de nieuwe organisatie moet worden gefi nancierd en hoe de diverse 'bloedgroepen' in het bestuur zullen zijn vertegenwoordigd. De MHP is samengesteld uit organisaties van middelbaar en hoger personeel. De AVC verte genwoordigt ook wel wat kader personeel, maar veruit de voor naamste bond van de centrale - het Ambtenarencentrum (AC) - heeft ook een aanzienlijke groep 'lagere' ambtenaren on der zijn leden. den haag Premier Lubbers heeft gisteren gepleit voor een har dere verzorgingsstaat en een „hard, stevig, duidelijk" optredende overheid. De overheid moet naleving van de normen met hardere middelen aanpakken, onder meer door een betere rechtspleging. Maar met de formule ring van de waarden en nonnen moet de overheid zich niet be moeien. Volgens Lub bers sluit zijn pleidooi aan bij de trend onder jongeren, die blijkens opiniepeilingen een afkeer hebben van de overheid als 'slap washandje'. Lubbers zei dit gisteren in Den Haag, waar hij het boek 'De stenen tafel en' van de Thomas More Academie in ontvangst nam. De academie is een sa menwerkingsverband van de katholieke uni versiteiten in Nijme gen en Tilburg en en kele andere katholieke instellingen. Op de fo to Lubbers geflan keerd door eindredac teur en PvdA-kamerlid Jurgens (links) en pu blicist Vuijsje. foto anp ed oudenaarden De belangrijkste conclusie is dat in bijna alle bedrijven een 'ARBO-beleid' ontbreekt, dat wil zeggen een systematische, doordachte aanpak van de ar beidsomstandigheden. Daarmee wordt niet voldaan aan de wettelijke verplichting om een ARBO-jaarplan en -jaar- verslag te maken. Ook worden geen eigen inspecties uitge voerd, terwijl dat volgens de ar beidsinspectie de beste manier is om zelf problemen te consta teren en tijdig op te lossen. Slechts weinig bedrijven blijken over een eigen veiligheidskun dige te beschikken. Uit het inspectieresultaat blijkt verder dat de meeste knel punten zich voordoen op het gebied van de veiligheid. Het jaar 1990 was een nega tieve uitschieter met een ge middelde van 6,6 ongevallen per 100 werknemers: voor de sector stukgoed lag dit zelfs op 8,9. In 1991 waren deze cijfers gedaald tot respectievelijk 4,8 en 6,4. De meeste op- en aanmerkin gen betroffen de stukgoedsec tor. Toegang tot het schip en de ruimen zijn vaak gevaarlijk, het onderhoud van kettingwerk en hefwerktuigen is dikwijls onvol doende en ook de verlichting voldoet niet.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5